Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nový Jičín už není na sociální služby sám
  • Sepetná: Pokuta za odběr vody je prý nepřiměřeně přísná
  • Portál občana ulehčí lidem komunikaci s úřadem
  • Výměnná stáž pedagogů v rámci projektu AdTech
  • Sbírka Vánoční strom vynesla přes 77 tisíc korun

Nový Jičín už není na sociální služby sám

Dva roky trvalo Novému Jičínu přesvědčit obce ve svém správním obvodu, aby se podílely na financování sociálních služeb. Je vůbec prvním městem v Moravskoslezském kraji, kterému se tuto spolupráci podařilo uzavřít.

Nový Jičín podporuje registrované sociální služby zhruba 6 miliony korun ročně. Na jejich spolufinancování teď budou přispívat i další obce, pro které je úřadem s rozšířenou působností, a jejich obyvatelé tyto služby využívají. Do systému přispějí částkou okolo tři čtvrtě milionu korun. 

“Hlavní tíže financování sociálních služeb opravdu ležela na městu Nový Jičín, které za ty služby, které tady má a které má v síti, dávalo záruku vůči kraji i vůči občanům,” uvedla Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín.

Proces jednání novojičínské radnice s obcemi trval dva roky, než se podařilo definovat systém financování.

“Když jsem si dělali analýzu, tak hrubé odhady hovoří o tom, že 25 procent těchto služeb je využíváno občany v rámci  toho správního obvodu,” podotkla vedoucí odboru sociálních věcí. 

Několika schůzek se starosty se zúčastnil také náměstek hejtmana pro sociální oblast a konstatoval, že Nový Jičín je v tomto záměru v rámci MS kraje pilotní.

“Jsou zde obce, které nemají žádnou zadavatelskou roli a přesto jejich občané využívají sociální služby. Město Nový Jičín chce v rámci svého území dát tyto obce dohromady, dát dohromady peníze a pomoci sociálním službám v jejich úhradě,” reagoval Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK.

“My to vnímáme absolutně pozitivně,” sdělil Miroslav Klimpar (bez pol. příslušnosti za KDU-ČSL), místostarosta Starého Jičína. 

“Je potřeba se postarat o ty občany, kteří tyto služby potřebují,” přidal se Zdeněk Kelnar (SNK pro rozvoj obce), starosta Hostašovic. 

Na Novojičínsku funguje zhruba třicet sociálních služeb. Přehledně je mapuje i elektronický katalog.

---

Sepetná: Pokuta za odběr vody je prý nepřiměřeně přísná

Inspekce životního prostředí si posvítila na dodržování odběru podzemních vod v obci Ostravice. Konkrétně se zaměřila na společnost Sepetná, která vlastní hotel a penzion. Inspektoři zjistili, že ze studny odebrala více vody, než měla povoleno a proto ji uložili pokutu. Sepetná považuje trest za nepřiměřeně přísný a chce se bránit u soudu.

Společnost Sepetná, která provozuje stejnojmenný hotel a dále penzion Sluníčko a chatu Měsíček na Ostravici odebírá vodu ze studny na Starých Hamrech. Limit odběru nastavil Městský úřad ve Frýdlantu nad Ostravicí. Při kontrole inspektoři životního prostředí zjistili, že Sepetná limit 5880 metrů krychlových překročila za tři roky o 3443 metrů krychlových a musí zaplatit pokutu 240 tisíc. "Pokuta byla uložena za překročení povoleného limitu za poslední tři roky v množství 3443 metrů krychlových," potvrzuje ředitel ČIŽP Ostrava Karel Kozubek.

Společnost Sepetná považuje pokutu za nepřiměřeně přísnou a odvolala se. Ministerstvo životního prostředí ale odvolání zamítlo a pokutu potvrdilo. Přitom podle pokutované firmy nedošlo k závažnému snížení zásob podzemních vod ani k ekologickým újmám. "Nejedná se o opakovaný prohřešek, ale bylo to pouze jedno kontrolní řízení, které inspekce provedla a kromě toho je to jen množství, které spotřebuje za rok asi 8 rodinných domků,"  vysvětluje manažer Resortu Sepetná Tomáš Otipka. 

Sepetná považuje výši pokuty za nepřiměřenou i vzhledem k tomu, že se jedná o první přestupek. Navíc provedla v roce 2019 opatření na ochranu životního prostředí za více než čtvrt milionu korun. Zvažuje se bude bránit správní žalobou u soudu. 

---

Portál občana ulehčí lidem komunikaci s úřadem

Opavané mohou využít pro komunikaci s úřadem tzv. Portál občana. Odkaz na něj najdou na webových stránkách magistrátu. Přes portál mohou zaplatit některé místní poplatky. Agenda se bude ale časem rozšiřovat.

Od začátku roku má město Opava nové webové stránky. Nově na nich také přibyl odkaz na Portál občana. Lidé si tak mohou z pohodlí domova vyřídit mnohé náležitosti. Zaplatit za svoz komunálního odpadu nebo poplatek za psa. A mohou také zjistit, zda nemají vůči městu žádné finanční závazky. Přečtou si také jaké poplatky v minulosti už zaplatili.
K registraci se mohou uživatelé přihlásit osobně na ohlašovně trvalého pobytu v magistrátní budově na Krnovské ulici. Přihlašovací údaje obdrží po ověření občanského průkazu. Časem ale přibudou i další možnosti.
"Plánujeme, že by se občané mohli registrovat také přes datové schránky a elektronické občanské průkazy," upřesnil Roman Konečný šéfeditor webových stránek a sociálních sítí opavského magistrátu.
Elektronicky bude možné později také vyřizovat platby za nájem obecního bytu, zábor veřejného prostranství nebo například rybářské lístky.
„Systém bychom chtěli posunout do elektronických formulářů, to bude jako druhý krok, který budeme teď, po poplatcích činit," dodal Petr Sordyl, vedoucí odb. vnitřních věcí Magistrátu města Opavy.
Portál občana ušetří nejen čas, ale také finance. Úředníci totiž každý rok rozesílají kvůli nejrůznějším úhradám tisíce složenek. Portál občana peníze za jejich doručování ušetří. Jde o statisíce korun.

---

Výměnná stáž pedagogů v rámci projektu AdTech

Pedagogové z Prievidze a Karviné spolupracují v projektu AdTech. Jeho úkolem je co nejlépe a neefektivněji zavést do škol 3D technologie. Slovenští vývojáři v rámci výměnného pobytu navštívili základní školy a také úspěšný Business Gate.

Osm pedagogů ze slovenské Prievidze navštívilo Karvinou a to v rámci společného projektu AdTech. Jeho cílem je výměna zkušeností z obou zemí a účelné zefektivnění zavádění 3D technologií do praxe ve školách.

 ”V rámci projektu navštívili základní školy, kde měli možnost vidět výuku a navštívili i náš Business Gate, kde mají možnost vidět pořízené 3D tiskárny,” řekl Josef Woźniak, projektový manažer z odd.strategií a plánování Odboru školství a rozvoje MMK a dodal: “Nejdřív jsme provedli analýzu trhu, poptávky v rámci zaměstnavatelů v regionu, na základě kterého vznikly vzdělávací programy, které se aplikovaly do základních škol u nás a v Prievidzi a tyto programy v současné době se prvním rokem zkouší a vyučují se a doufáme, že z toho bude nějaký výstup, který nám ukáže, jakým stylem podpořit u dětí na základních školách zájem o technické obory.” 

Česko-slovenský projekt AdTech funguje od roku 2018. Legislativa je v obou zemích jiná a proto i postupy uplatňování projektu v praxi jsou odlišné.

 ”U nás je ta výuka ve školách řešená způsobem, že děti mají toto téma zavedenou přímo v jednotlivých předmětech, učíme to například v předmětech biologie, technika, matematika, informační technologie,” vysvětlila Darina Laluhová, referentka pro projekty a investice města Prievidza.

 “U nás máme volbu, každá základní škola si může vybrat, takže jsme to museli připravit tak, aby v ČR se to učilo formou projektových dnů, tím pádem můžeme porovnat tyto dva systémy, určit, který je lepší,” řekl Wozńiak. 

Projekt bude pokračovat výměnnými pobyty dětí z obou měst. I ony budou moci srovnat své nabyté znalosti například prostřednictvím soutěží v modelování a další práce s 3D tiskárnami. Počítá se i se závěrečnou konferencí, která ve výstupech zhodnotí celý projekt. 

”Projekt bude pokračovat pak i dál, budeme se snažit v rámci udržitelnosti a dalšího vývoje tak, aby děti plnily a získaly technické znalosti tím, že budou pracovat s 3D tiskem,” uzavřel projektový manažer.

Projekt „AdTech“ registrační číslo projektu 304011D118 je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) v rámci Programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika.                                                                               

---

Sbírka Vánoční strom vynesla přes 77 tisíc korun

Ve Frýdku-Místku proběhla koncem roku tradiční veřejná sbírka „Vánoční strom“. Výtěžek je každoročně určený na dobročinné účely. Letos získané finance poslouží místnímu Hospici.

Stejně jako v předešlých letech i loni v adventním čase pořádalo město veřejnou sbírku s názvem Vánoční strom. Její výtěžek je vždy věnován dobročinným a neziskovým organizacím na jejich činnost nebo rozvoj. 

„Tentokrát byli dárci opravdu velice štědří. Přispěli částkou 77 540 korun, což je nejvyšší výtěžek od roku 2009. V porovnání se sbírkou konanou na konci roku 2018 to je o téměř 29 tisíc více. Všem dárcům, kteří do sbírky přispěli, patří velké poděkování,“ sdělil primátor města Frýdku-Místku Michal Pobucký.

V tomto roce poslouží získané peníze  Hospici Frýdek-Místek, který zajišťuje péči o klienty v terminální fázi jejich onemocnění, poskytuje paliativní péči a provozuje pobytové odlehčovací služby a sociálně zdravotní služby.

“Chtěl bych poděkovat všem, kteří přispěli do sbírky. Za tyto peníze zakoupíme antidekubitní matrace, které slouží jako prevence vzniku proleženin u pacientů, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko. Byli bychom rádi, kdyby na všech lůžkách tato matrace byla. Předpokládám, že jich nakoupíme kolem patnácti,” řekl ředitel Hospice Frýdek-Místek Jan Jursa.

Během let, kdy sbírka Vánoční strom běží, pomohli štědří dárci už řadě dobročinným organizacím. Například v roce 2017 se díky ní podařilo vybrat 52 665 korun pro Integrované centrum Žirafa, které finance použilo na zakoupení mechanických vozíků. O rok dříve zase získal 60 660 korun Domov Přístav, který za peníze pořídil polohovací a jiné pomůcky pro imobilní klienty.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
06. února 2020, 17:00

Nový Jičín už není na sociální služby sám

Dva roky trvalo Novému Jičínu přesvědčit obce ve svém správním obvodu, aby se podílely na financování sociálních služeb. Je vůbec prvním městem v Moravskoslezském kraji, kterému se tuto spolupráci podařilo uzavřít.

Nový Jičín podporuje registrované sociální služby zhruba 6 miliony korun ročně. Na jejich spolufinancování teď budou přispívat i další obce, pro které je úřadem s rozšířenou působností, a jejich obyvatelé tyto služby využívají. Do systému přispějí částkou okolo tři čtvrtě milionu korun. 

“Hlavní tíže financování sociálních služeb opravdu ležela na městu Nový Jičín, které za ty služby, které tady má a které má v síti, dávalo záruku vůči kraji i vůči občanům,” uvedla Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín.

Proces jednání novojičínské radnice s obcemi trval dva roky, než se podařilo definovat systém financování.

“Když jsem si dělali analýzu, tak hrubé odhady hovoří o tom, že 25 procent těchto služeb je využíváno občany v rámci  toho správního obvodu,” podotkla vedoucí odboru sociálních věcí. 

Několika schůzek se starosty se zúčastnil také náměstek hejtmana pro sociální oblast a konstatoval, že Nový Jičín je v tomto záměru v rámci MS kraje pilotní.

“Jsou zde obce, které nemají žádnou zadavatelskou roli a přesto jejich občané využívají sociální služby. Město Nový Jičín chce v rámci svého území dát tyto obce dohromady, dát dohromady peníze a pomoci sociálním službám v jejich úhradě,” reagoval Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK.

“My to vnímáme absolutně pozitivně,” sdělil Miroslav Klimpar (bez pol. příslušnosti za KDU-ČSL), místostarosta Starého Jičína. 

“Je potřeba se postarat o ty občany, kteří tyto služby potřebují,” přidal se Zdeněk Kelnar (SNK pro rozvoj obce), starosta Hostašovic. 

Na Novojičínsku funguje zhruba třicet sociálních služeb. Přehledně je mapuje i elektronický katalog.

---

Sepetná: Pokuta za odběr vody je prý nepřiměřeně přísná

Inspekce životního prostředí si posvítila na dodržování odběru podzemních vod v obci Ostravice. Konkrétně se zaměřila na společnost Sepetná, která vlastní hotel a penzion. Inspektoři zjistili, že ze studny odebrala více vody, než měla povoleno a proto ji uložili pokutu. Sepetná považuje trest za nepřiměřeně přísný a chce se bránit u soudu.

Společnost Sepetná, která provozuje stejnojmenný hotel a dále penzion Sluníčko a chatu Měsíček na Ostravici odebírá vodu ze studny na Starých Hamrech. Limit odběru nastavil Městský úřad ve Frýdlantu nad Ostravicí. Při kontrole inspektoři životního prostředí zjistili, že Sepetná limit 5880 metrů krychlových překročila za tři roky o 3443 metrů krychlových a musí zaplatit pokutu 240 tisíc. "Pokuta byla uložena za překročení povoleného limitu za poslední tři roky v množství 3443 metrů krychlových," potvrzuje ředitel ČIŽP Ostrava Karel Kozubek.

Společnost Sepetná považuje pokutu za nepřiměřeně přísnou a odvolala se. Ministerstvo životního prostředí ale odvolání zamítlo a pokutu potvrdilo. Přitom podle pokutované firmy nedošlo k závažnému snížení zásob podzemních vod ani k ekologickým újmám. "Nejedná se o opakovaný prohřešek, ale bylo to pouze jedno kontrolní řízení, které inspekce provedla a kromě toho je to jen množství, které spotřebuje za rok asi 8 rodinných domků,"  vysvětluje manažer Resortu Sepetná Tomáš Otipka. 

Sepetná považuje výši pokuty za nepřiměřenou i vzhledem k tomu, že se jedná o první přestupek. Navíc provedla v roce 2019 opatření na ochranu životního prostředí za více než čtvrt milionu korun. Zvažuje se bude bránit správní žalobou u soudu. 

---

Portál občana ulehčí lidem komunikaci s úřadem

Opavané mohou využít pro komunikaci s úřadem tzv. Portál občana. Odkaz na něj najdou na webových stránkách magistrátu. Přes portál mohou zaplatit některé místní poplatky. Agenda se bude ale časem rozšiřovat.

Od začátku roku má město Opava nové webové stránky. Nově na nich také přibyl odkaz na Portál občana. Lidé si tak mohou z pohodlí domova vyřídit mnohé náležitosti. Zaplatit za svoz komunálního odpadu nebo poplatek za psa. A mohou také zjistit, zda nemají vůči městu žádné finanční závazky. Přečtou si také jaké poplatky v minulosti už zaplatili.
K registraci se mohou uživatelé přihlásit osobně na ohlašovně trvalého pobytu v magistrátní budově na Krnovské ulici. Přihlašovací údaje obdrží po ověření občanského průkazu. Časem ale přibudou i další možnosti.
"Plánujeme, že by se občané mohli registrovat také přes datové schránky a elektronické občanské průkazy," upřesnil Roman Konečný šéfeditor webových stránek a sociálních sítí opavského magistrátu.
Elektronicky bude možné později také vyřizovat platby za nájem obecního bytu, zábor veřejného prostranství nebo například rybářské lístky.
„Systém bychom chtěli posunout do elektronických formulářů, to bude jako druhý krok, který budeme teď, po poplatcích činit," dodal Petr Sordyl, vedoucí odb. vnitřních věcí Magistrátu města Opavy.
Portál občana ušetří nejen čas, ale také finance. Úředníci totiž každý rok rozesílají kvůli nejrůznějším úhradám tisíce složenek. Portál občana peníze za jejich doručování ušetří. Jde o statisíce korun.

---

Výměnná stáž pedagogů v rámci projektu AdTech

Pedagogové z Prievidze a Karviné spolupracují v projektu AdTech. Jeho úkolem je co nejlépe a neefektivněji zavést do škol 3D technologie. Slovenští vývojáři v rámci výměnného pobytu navštívili základní školy a také úspěšný Business Gate.

Osm pedagogů ze slovenské Prievidze navštívilo Karvinou a to v rámci společného projektu AdTech. Jeho cílem je výměna zkušeností z obou zemí a účelné zefektivnění zavádění 3D technologií do praxe ve školách.

 ”V rámci projektu navštívili základní školy, kde měli možnost vidět výuku a navštívili i náš Business Gate, kde mají možnost vidět pořízené 3D tiskárny,” řekl Josef Woźniak, projektový manažer z odd.strategií a plánování Odboru školství a rozvoje MMK a dodal: “Nejdřív jsme provedli analýzu trhu, poptávky v rámci zaměstnavatelů v regionu, na základě kterého vznikly vzdělávací programy, které se aplikovaly do základních škol u nás a v Prievidzi a tyto programy v současné době se prvním rokem zkouší a vyučují se a doufáme, že z toho bude nějaký výstup, který nám ukáže, jakým stylem podpořit u dětí na základních školách zájem o technické obory.” 

Česko-slovenský projekt AdTech funguje od roku 2018. Legislativa je v obou zemích jiná a proto i postupy uplatňování projektu v praxi jsou odlišné.

 ”U nás je ta výuka ve školách řešená způsobem, že děti mají toto téma zavedenou přímo v jednotlivých předmětech, učíme to například v předmětech biologie, technika, matematika, informační technologie,” vysvětlila Darina Laluhová, referentka pro projekty a investice města Prievidza.

 “U nás máme volbu, každá základní škola si může vybrat, takže jsme to museli připravit tak, aby v ČR se to učilo formou projektových dnů, tím pádem můžeme porovnat tyto dva systémy, určit, který je lepší,” řekl Wozńiak. 

Projekt bude pokračovat výměnnými pobyty dětí z obou měst. I ony budou moci srovnat své nabyté znalosti například prostřednictvím soutěží v modelování a další práce s 3D tiskárnami. Počítá se i se závěrečnou konferencí, která ve výstupech zhodnotí celý projekt. 

”Projekt bude pokračovat pak i dál, budeme se snažit v rámci udržitelnosti a dalšího vývoje tak, aby děti plnily a získaly technické znalosti tím, že budou pracovat s 3D tiskem,” uzavřel projektový manažer.

Projekt „AdTech“ registrační číslo projektu 304011D118 je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) v rámci Programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika.                                                                               

---

Sbírka Vánoční strom vynesla přes 77 tisíc korun

Ve Frýdku-Místku proběhla koncem roku tradiční veřejná sbírka „Vánoční strom“. Výtěžek je každoročně určený na dobročinné účely. Letos získané finance poslouží místnímu Hospici.

Stejně jako v předešlých letech i loni v adventním čase pořádalo město veřejnou sbírku s názvem Vánoční strom. Její výtěžek je vždy věnován dobročinným a neziskovým organizacím na jejich činnost nebo rozvoj. 

„Tentokrát byli dárci opravdu velice štědří. Přispěli částkou 77 540 korun, což je nejvyšší výtěžek od roku 2009. V porovnání se sbírkou konanou na konci roku 2018 to je o téměř 29 tisíc více. Všem dárcům, kteří do sbírky přispěli, patří velké poděkování,“ sdělil primátor města Frýdku-Místku Michal Pobucký.

V tomto roce poslouží získané peníze  Hospici Frýdek-Místek, který zajišťuje péči o klienty v terminální fázi jejich onemocnění, poskytuje paliativní péči a provozuje pobytové odlehčovací služby a sociálně zdravotní služby.

“Chtěl bych poděkovat všem, kteří přispěli do sbírky. Za tyto peníze zakoupíme antidekubitní matrace, které slouží jako prevence vzniku proleženin u pacientů, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko. Byli bychom rádi, kdyby na všech lůžkách tato matrace byla. Předpokládám, že jich nakoupíme kolem patnácti,” řekl ředitel Hospice Frýdek-Místek Jan Jursa.

Během let, kdy sbírka Vánoční strom běží, pomohli štědří dárci už řadě dobročinným organizacím. Například v roce 2017 se díky ní podařilo vybrat 52 665 korun pro Integrované centrum Žirafa, které finance použilo na zakoupení mechanických vozíků. O rok dříve zase získal 60 660 korun Domov Přístav, který za peníze pořídil polohovací a jiné pomůcky pro imobilní klienty.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-06-02-2020-17-00