Ulice Hrabek mezi Porubou a Plesnou bude bezpečnější
Přechod z Plesné do Poruby je už roky nebezpečný. V minulosti se v ulici Hrabek, která částečně vede hustým lesem, stalo hned několik loupežných přepadení. K dalšímu došlo letos v polovině března, což vyvolalo jednání mezi oběma ostravskými obvody.
Děsivý zážitek si prožila 18 letá dívka z Plesné. V polovině března ji v ulici Hrabek fyzicky napadl zatím neznámý mladík, kterému ze strachu vydala osobní věci a platební kartu. Stalo se to ve večer, když se vracela domů přes lesopark od autobusové zastávky na ulici Průběžná v Porubě. Případem se zabývá nejen policie, ale také Poruba a Plesná.
Pavel Hrbáč, starosta MOb Ostrava-Plesná: “Ulice Hrabek, je to vlastně hlavní přechod do Poruby na autobusy pro děti vlastně do školy, protože spousta dětí navštěvuje ZŠ Sekaniny atd., takže toto je přirozený přechod. A bohužel ten les svádí nejen k hezkým procházkám přes den, ale i k nepříjemnostem večer."
Problém by mohl vyřešit zejména kamerový systém a taky větší počet lamp veřejného osvětlení
Anketa: návštěvníci lesoparku: "Někdy mám strach, večer ale, když je tma."
"Když je světlo jakoby se nebojím, ale po tmě bych se asi bála."
Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: "Máme tady dneska k ruce městskou policii, se kterou řešíme, zda bychom tady mohli umístit například kamerový systém. Bavili jsme se o třech místech, která by to potřebovala. Bavili jsme se také o tom, že by bylo dobré tady umístit lampu. Je tam jeden takový nahoře nepřehledný úsek poměrně. Je pravda, že nám to trošku komplikují někteří vlastníci pozemků."
Než se vše vyřeší, bude nebezpečný úsek pod dohledem strážníků.
---
Za výbuch varny drog v Ostravě byl obviněn i druhý muž
Jak již z našeho zpravodajství víte, v únoru explodovala v jednom ostravském bytě varna pervitinu. Policisté krátce poté obvinili majitele bytu a nyní bylo zahájeno trestní stíhání dalšího muže, který měl drogu vařit. Obviněný se totiž konečně zotavil ze zranění způsobených výbuchem.
24. února v noci explodoval byt v Ostravě - Zábřehu na ulici Provaznická. Jeden člověk byl zraněn, evakuováno bylo asi 40 lidí a několik dalších bytů bylo poškozeno a poničena byla i auta v okolí.
svědkyně, natočeno 24. 1. 2021: "Plameny, pak to bouchlo a jak jste se podíval, tak jste viděl, že ty plameny jdou směrem nahoru. Než jsem domluvila s dispečerem ze 112, tak už hořel i vedlejší pokoj."
Krátce po výbuchu byl obviněn 48letý majitel bytu a policisté čekali na uzdravení samotného vařiče drogy, který byl těžce zraněn. Už se zotavil a tak mohli policisté zahájit jeho trestní stíhání.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 11. oddělení obecné kriminality Městského ředitelství Ostrava zahájil trestní stíhání a obvinil 37letého muže z Ostravy ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a dále pak z přečinu obecné ohrožení z nedbalosti."
Z výslechu vyplývá, že přišel do bytu známého a dali se do vaření. Nejprve vyloupali tablety z blistrů a pak začali s výrobou pervitinu. Chtěli ho uvařit asi 400 gramů. Jenže to nevyšlo. V důsledku neodborné manipulace mu chemikálie vybouchly pod rukama.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Obviněný muž se komisaři do výslechu k vytýkané činnosti doznal a svého jednání litoval."
Oba obvinění tak nyní skončili ve vazbě. Zraněný muž už byl za vaření drog souzen i trestán a proto mu nyní hrozí až 10 let vězení a recidivista je i majitel bytu, takže mu hrozí stejný trest.
---
Obyvatelé Karviné loni vytřídili 5 tun olejů
Obyvatelé Karviné vytřídili za loňský rok 5 tun jedlých olejů z domácnosti. Lidé si na třídění další komodity zvykli a je pravděpodobné, že letošní číslo bude ještě vyšší. Ve městě přibudou další nádoby na separaci.
Třídění jedlých olejů je od roku 2020 povinností ve všech obcích České republiky. V Karviné se na tuto povinnost připravovali o rok dříve a ze startu z vlastních financí město pořídilo 35 kontejnerů s oranžovými víky, do kterých obyvatelé města použitý olej a tuky mohli vhazovat ještě dříve, než zákonná povinnost začala.
Jana Maierová, vedoucí odboru komunálních služeb MMK: “Už jsme byli trochu v předstihu. Osvědčilo se to, nečekali jsme takový velký zájem. Za rok 2020 vytřídili občané města 5 tun olejů, což připadá na nějakých 5 tisíc PET od oleje."
Třídění použitých olejů z domácnosti je jednoduché a zvládne to každý.
Martin Veselý, manažer vývoje: "Veškerý kuchyňský olej i tuk doma slejete do plastové lahve – ideální je lahev s širokým hrdlem – a plnou lahev vhodíte do označeného kontejneru. A pokud nesmažíte, nevadí, velké množství oleje najdete i v jiných potravinách."
Jana Maierová, vedoucí odboru komunálních služeb MMK: "Vzhledem k tomu, že občané jsou v tomto tak poctiví v tomto třídění, tak nám společnost dodala dalších 20 nádob. Nádoby dodala zdarma i svozy máme zdarma, tzn. že město toto třídění nestojí ani korunu z rozpočtu města."
Od ledna letošního roku do dubna už občané vytřídili 2 tuny, což je oproti loňskému roku další nárůst.
Brífink hejtmana Ivo Vondráka
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: První dávku vakcín dostalo v Moravskoslezském kraji přes 20 procent obyvatel. Minulý týden se poprvé podařilo aplikovat přes 43 tisíce dávek. Naproti tomu očkování u praktiků vázne. Témata, která teď v krátkosti probereme s hejtmanem kraje Ivo Vondrákem. Dobrý den. Vítejte.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: Dobrý den přeji
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane hejtmane, už tady padlo, že zhruba pětina lidí v kraji dostala první dávku vakcíny proti Covidu. Kolik ještě lidí, starších sedmdesáti a osmdesáti let, čeká na první vakcínu a proč?
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: No není to jenom problém Moravskoslezského kraje, je to problém celé České republiky, protože řada těchto starších lidí čeká na své očkování u praktiků, nicméně bohužel, v ČR je nedostatek vakcín, které jsou právě určeny pro očkování u praktických lékařů, to je Astra Zeneca a Johnson&Johnson. My se snažíme vypomoci tím, že posíláme do ordinací řádově 5000 vakcín značky Moderna, které samozřejmě mají sice přísné podmínky, ale ne tak přísné, aby se nedaly očkovat i v ordinacích. Takže v daný okamžik doufám, že se podaří tuto skupinu proočkovat, ale tady bych chtěl vyzvat, v případě že praktičtí lékaři nemají dostatek těchto vakcín a nevypadá to na to, že by se dodávky do České republiky měly nějak zásadně změnit, tak doporučuji, aby přeregistrovali své pacienty do očkovacích center, kde skutečně ta čekací doba je v řádu dnů. Takže já bych chtěl k tomu všechny občany a samozřejmě i praktické lékaře vyzvat.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A teď k aktuálnímu stavu, počty nemocných pomalu klesají, nejlepší situace je stále na Bruntálsku a nejhorší naopak na Vítkovsku. Je to tak?
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: No ta situace, ano, ta situace se liší velmi v Moravskoslezském kraji, řekl bych, že v daný okamžik je celý kraj, řekněme, na úrovni pod sto padesát nově nakažených za 7 dní na sto tisíc obyvatel, vyjma tří oblastí. Jedna z nich je právě to Vítkovsko, kde jich je přes 300 a pak je tady Hlučín a Bohumín. V Hlučíně je to přes 200 a v Bohumíně přes 180. Jinak všechny ostatní okresy, a dokonce teda i nejen okresy, ale i ta, řekněme, místa, která jsou dále členěna, jsou pod tou úrovní 150 nakažených na 7 dní na 100 tisíc obyvatel.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je pro to nějaké vysvětlení, že zrovna tyto tři oblasti mají oproti zbytku kraje jiné hodnoty?
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: Víte, to je vždycky o tom, že vám někde zahoří nějaké ohnisko, které potom samozřejmě je třeba nějakým způsobem uhasit. Myslím si, že i tato situace. Nicméně nelze to nějakým způsobem systematicky řešit. Lze jediné, doporučit stále dodržovat ta pravidla, která jsou nastavená, nosit respirátory či omezit své kontakty, protože ta situace je taková, že se sice zlepšuje, ale pořád ten virus je mezi námi a skutečně může nějakým způsobem v určitý okamžik za svých příznivých podmínek, to znamená právě to je to, co jsem říkal, znova zahořet. Takže prosím, dodržujte tato pravidla.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A jaké máte informace o stavu nemocných v nemocnicích v Moravskoslezském kraji?
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: Ta situace se stále zlepšuje. My jsme dneska asi řádově na třetině toho, co jsme měli před měsícem, nebo více než měsícem, to znamená tady bych chtěl uklidnit všechny, kteří by skutečně měli potom nějakým způsobem být hospitalizováni a mělo by se jim pomoci, tak v daný okamžik máme pro ně lůžka, není v tom žádný problém
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Podle dostupných informací, by od června do kraje mělo přicházet 67 tisíc dávek vakcín týdně. Znamená to, že by se mohli registrovat a očkovat už i lidé starší šestnácti let, jak slíbil premiér?
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: Ano já předpokládám, že se teď budou uvolňovat tzv. pětiletky každý týden. My dokonce požadujeme, aby to bylo i rychleji, protože se ukazuje, že čím mladší člověk, tím má menší zájem o vakcinaci. Já bych tedy chtěl říct, že to je chybná úvaha, protože Coronavirus se nevyhýbá mladším lidem, a právě mladší lidé potom mohou být ti, ti kteří nebudou očkováni, zase zdrojem další nákazy. Takže prosím, využijte toho, že dneska kapacity našich očkovacích center jedou skutečně naplno. Máte možnost se nechat naočkovat a předpokládám, že v čase se budou uvolňovat právě ty věkové skupiny tak, že bychom se mohli dostat k tomu, že na konci června budou v podstatě pročkování ti, kteří chtějí, bez rozdílu svého věku.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane hejtmane, já Vám děkuji za rozhovor a za příznivá informace o stavu nemocnosti a očkování v Moravskoslezském kraji. Mějte hezký den.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: Já také děkuji a přeji pěkný den.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.