Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • F-M usiluje o přímý nákup Českého domu za 20 milionů
  • Volby do Evropském parlamentu už tento víkend
  • Bruntálské Sagapo pořádalo soutěž Šikovné ruce
  • Loni brambora, letos získali NJ školáci republikové stříbro
  • Havířov dlouhodobě podporuje gymnastiku pro MŠ

F-M usiluje o přímý nákup Českého domu za 20 milionů

Frýdek-Místek stále usiluje o koupi Českého domu. S vlastníkem se podařilo vyjednat nižní cenu a město už přišlo s plánem, jak budovu využít. Chce tam vybudovat zázemí pro Středisko volného času Klíč.

Frýdek-Místek se nevzdal zájmu o historický, dříve Německý, později Český dům z přelomu 19. a 20. století. Dražba ze září loňského roku, ve které přihodil neznámý zájemce, nedopadla úspěšně. A dům je stále v majetku původního soukromého vlastníka.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město dlouhodobě usiluje o nabytí Českého domu. A od stavu, kdy byl v nabídce k dražbě za 25 milionů, jsme se postupnými kroky a jednáním dostali až na přímou nabídku za 19 milionů 900 tisíc korun, o které by mělo rozhodovat zastupitelstvo města. Máme tady jedinečnou možnost, nejenom zachránit Český dům, protože je to výrazná dominanta města, kde se odehrával spolkový život. A pokud by ho nezachránilo město, tak jakýkoliv investor ho může v budoucnosti zbourat, protože není bohužel památkově chráněný."

Pokud by město dům koupilo, usilovně chce začít pracovat na jeho rekonstrukci. Má už totiž konkrétní plán na jeho využití.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Máme ve městě v podstatě největší středisko volného času v České republice, které je rozmístěno po několika budovách po městě a nemá dostatek prostoru. A my bychom rádi tento dům opravili a sestěhovali do něj všechny aktivity Střediska volného času Klíč."

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč F-M: "Nám ta myšlenka přijde naprosto úžasná, protože naše středisko volného času sídlí aktuálně ve třech budovách. Jsou to v podstatě tři starší body ve městě a jsou jenom jaksi upravené pro činnost toho střediska. Například ani jedna z těch budov není bezbariérová, což je už dneska docela velký problém. Další problém jsou samozřejmě místnosti. My těch činností máme straně moc. Učíme hudbu, výtvarku, keramiku, sportovní kroužky, technické kroužky. A musíme ty místnosti pořád předělávat, měnit vůči těm činnostem. A kdybychom získali nové prostory, moderní prostory, zrekonstruované prostory, bezbariérové, které nám město udělá na klíč, tak můžeme být maximálně spokojeni. A to už ani nezmiňuji, že Český dům má naprosto úžasnou polohu. Bylo by to daleko lepší pro obyvatele města, pro děti. Bezpečnější, dostupnější než prostory stávající."

Středisko volného času Klíč otevírá každoročně na 200 kroužků pro zhruba 2 000 dětí. Dalšími akcemi pro veřejnost má pak dosah až na 10 tisíc dětí.

Marcel Sikora (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsem velmi rád, že jsme se s naším koaličním partnerem hnutí NAŠE MĚSTO F-M dohodli na tom, že chceme nabýt Český dům, protože já osobně si myslím, že je to opravdu strategická budova. I tím, že je to budova s historií, takže by toto město mělo nabýt. Dlouhodobě se nás občané města ptají, co chceme dělat s Českým domem. My jim říkáme, že to není budova ve vlastnictví města. Takže konečně by se to mohlo povézt. Věřím, že zastupitelé nákup budovy podpoří."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pokud se na to podíváme ze všech stran, tak ty plusy, které pro město vzniknou, jsou mnohem větší než ten náklad, který to město bude stát. A zároveň se stane ještě jedna věc, že získáme souvislý pás městských budov a pozemků od městské knihovny, kina Vlast, Českého domu až přes bývalé autobusové stanoviště s novou zastávkou, až po nové kulturní centrum a galerii v Záložně, které celé můžeme pojmout a upravit jako veřejný prostor a zklidnit a upravit tady ten prostor po tom bývalém průtahu."

O přímé koupi Českého domu bude rozhodovat zastupitelstvo města na 9. zasedání ve středu 12. června.

---

Volby do Evropském parlamentu už tento víkend

Už tento pátek a sobotu budou moci lidé v celé České republice volit europoslance do Evropského parlamentu. Ti se podílejí na tvorbě a schvalování legislativy nebo rozpočtu v rámci Evropské unie.

V 1250 okrscích Moravskoslezského kraje budou mít možnost lidé tento pátek a sobotu vybrat stranu, hnutí nebo koalici, která bude zastupovat Českou republiku v Evropském parlamentu. Volit budou moci celkem ze 30 možností.

Renáta Blaníková, vedoucí Oddělení vnitřních služeb MMK: “Volič může zvolit pouze jednu volební stranu, na které může zakroužkováním pořadového čísla u kandidátů zvolit dva preferenční hlasy pro kandidáta, kterého si vybere.”

Do 5. června se mohli ještě kandidáti odvolat, do tohoto data přišlo vzdání se jedné kandidatury.

Renáta Blaníková, vedoucí Oddělení vnitřních služeb MMK: "Tato informace bude zveřejněna v každé volební místnosti na viditelném místě a pokud volič tento hlas zakroužkujte, tak se k němu nebude přihlížet.”

K volbám je nutné přinést občanský průkaz nebo cestovní pas. V poslední době se také začaly používat e-doklady, čili občanky v mobilech. U těchto voleb je ale použít voliči nemohou.

Renáta Blaníková, vedoucí Oddělení vnitřních služeb MMK: "Komise nebude schopna a nemá technické prostředky na to, aby ověřila doklad v mobilním telefonu."

Výsledky voleb budou známy až po sečtení hlasů ve všech zemích EU.

---

Krátké zprávy 6. 6. 2024 16.00 - 1

TRAGICKÁ NEHODA MOTORKÁŘE V BESKYDECH

Šedesátiletý motorkář zemřel ve středu na následky zranění při nehodě na silnici I/56. Muž jel od obce Bílá směrem na Ostravici, v zatáčce ale vyjel mimo cestu a narazil do skály. Zraněním podlehl po transportu vrtulníkem do FN Ostrava.

OKD PŘIJME 200 NOVÝ KVALIFIKOVANÝCH PRACOVNÍKŮ

OKD má v plánu letos přijmout dvě stě nových kvalifikovaných pracovníků. Hledá horníky raziče, rubače i horníky dalších činností, důlní elektromontéry nebo provozní elektrikáře. Nováčkům na vybraných pozicích nabízí náborový příspěvek a všem novým důlním dělníkům příspěvek na ubytování.

---

Bruntálské Sagapo pořádalo soutěž Šikovné ruce

Již podeváté se do Bruntálu sjeli uživatelé sociálně terapeutických dílen z celého kraje. Soutěž Šikovné ruce tady má již svoji tradici. Zdravotně postižení spolu v týmech soutěží v různých odvětvích umění, od výtvarného po rukodělné. A porota to vůbec neměla jednoduché.

Pod rukama uživatelů několika sdružení pro zdravotně postižené vznikala pozoruhodná díla.

Helena Balintová, vedoucí sociálně terapeutických dílen, pořadatelka: „Soutěží v keramice, kresba-malba, šití a volná technika, letos nově jsme udělali volnou techniku. Hodnotí to porota. Pozvání do poroty přijala paní Vilma Cibulková, paní Rusková, pan místostarosta Bruntálu pan Zatloukal a paní Drábová, naše místní umělkyně.“

Vilma Cibulková, herečka, předsedkyně poroty: „Já jsem čestným hostem, jsem zde pozvána jako jeden z porotců, co se týče ohodnocení našich klientů, protože je to soutěž několika dílen našich klientů tohoto regionu, tohoto kraje. Teď teprve budeme chodit po dílničkách, budeme se dívat, vyhodnocení bude až ve dvě hodiny.“

Soutěž byla pro časově limitovaná. V oblasti malba-kresba bylo tématem jídlo.

Petr, soutěžící: „Sushi.“

Libuše, soutěžící: „Já maluji kapra na talíři. S packama.“

Renata, soutěžící: „Svíčková s knedlíkem. Já umím vařit svíčkovou.“

Tématem keramické části byla příroda, šicí a volná část měla téma libovolné.

Jakub, soutěžící: „Já mám slona.“

Mirek, soutěžící: „Toto je slon, velké, se mi to líbí.“

Stanislava, soutěžící: „Želva.“

Hana, soutěžící: „Sovičku.“

Jana, soutěžící: „Medvídka.“

Vilma Cibulková, herečka, předsedkyně poroty: „Je to nesmírně náročný úkol, to si všichni uvědomujeme, protože oceňovat umění, oceňovat něco, co má tuhletu obrovskou nadhodnotu ani nevím, jestli lze. Protože my nejsme na stadionu, neuběhneme rychleji stovku a tak dále, takže to je ten asi nejtěžší úkol, který nás teď bude čekat. Ale myslím si, že všechny výrobky z toho, co jsem viděla, budou překrásné.“

Radek Zatloukal (Prozměnu), místostarosta Bruntálu: „Já jsem velice velice překvapen tím, co tito lidé dokážou. Když jsem byl pozván, abych byl v porotě, tak jsem se z toho zaradoval, ale teď mám takové v sobě vnitřní dilema, protože nevím, koho vyhodnotím na prvním, druhém, třetím místě. Já bych dal všechny na první místo.“

Práce porotců byla obtížná, pořadí přece jen vybrali, bez alespoň malé odměny však nakonec neodjel žádný soutěžící.

---

Loni brambora, letos získali NJ školáci republikové stříbro

Loni bramborová medaile, teď už vzácný kov. Družstvo z novojičínské Základní školy Jubilejní se podruhé po sobě probojovalo do republikového finále turnaje ve vybíjené. Letos našlo jediného přemožitele a vybojovalo stříbro.

Takové přivítání připravili pro dvanáctku úspěšných hráčů vybíjené z novojičínské Základní školy Jubilejní jejich spolužáci. Třídní učitelka jim upekla dort. Svůj velký úspěch, stříbrné medaile, vybojovali v republikovém finále mezi 16 nejlepšími týmy z českých škol.

Daniela Halaštová, učitelka tělesné výchovy, ZŠ Jubilejní: “Soutěž pod záštitou Asociace školních sportovních klubů ve vybíjené v otevřené kategorii je určena pro žáky prvního stupně. Letošní tým je tvořen z nových žáků, ale čtyři jsou ti, kteří už byli i v loňském kole republikovém. Postupoval od okrskového, okresního, přes krajské kolo až do republikového finále v Liberci.”

Tam našel jediného přemožitele, celek z Kroměříže, se kterým prohrál jen o dva vybité hráče.

Šimon Hába, 5. A, ZŠ Jubilejní: “Když jsme postoupil mezi poslední čtyři, tak už jsme si na to věřili, že musíme být první nebo aspoň druzí. Vybíjená mě hodně baví a hlavně dělám házenou, takže hodně sportuju.”

Martin Hrachovec, 5. A, ZŠ Jubilejní: “Já mám z toho velkou radost, protože jsem TOP 3. Nejtěžší soupeř byl Kroměříž.

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Loni jsme slavili bramborovou medaili s tím, že je to opravdu velký úspěch v republikovém finále. A letos se teda podařilo unikátní druhé místo, což je bezvadné.”

Samotná trenérka si na svých svěřencích, 11 chlapcích a jedné dívce, cení nejen jejich bojovnosti a odhodlání, ale také přístupu fair play, který je ve vybíjené klíčový.

---

Krátké zprávy 6. 6. 2024 16.00 - 2

KRNOVSKÁ NEMOCNICE ZKOUŠÍ FELINOTERAPII

V krnovské nemocnici si první pacienti vyzkoušeli novinku: felinoterapii, neboli návštěvu „kočičí terapeutky“ u lůžka. Felinoterapie nabízí podpůrnou léčbu, rehabilitační techniky a aktivizační metody založené na kontaktu pacienta s kočkou.

PALIVA V MS KRAJI ZLEVNILA

Paliva v Moravskoslezském kraji od minulého týdne opět zlevnila. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 38,40 Kč, litr nafty stojí průměrně 36,30 Kč. Údaje sleduje společnost CCS.

---

Havířov dlouhodobě podporuje gymnastiku pro MŠ

Pohybová výchova pro ty nejmenší v podobě gymnastiky. To je projekt pro děti havířovských mateřských škol na ZŠ Žákovská, který radnice podporuje už 14 let. Na závěr roku vždy děti předvedou, co se naučily.

Děti z havířovských mateřských škol se po celý rok učí základy gymnastiky pod vedením bývalého olympionika Jiřího Tabáka. Nyní své dovednosti mohly zúročit.

Jiří Tabák, trenér gymnastiky: "Takže jsme si udělali závody, která školka v Havířově na tom bude nejlépe. Asi ten základ je na těch prostných, aby ty děti měly nějaké svaly břišní, nohy, zádové svaly, takže to cvičení se nejvíce odvíjí na těch prosných. Samozřejmě běhání, aby měly nožky přípravné, tak běháme na měkké žíněnce a aby jsme měli nějaké svaly, tak ve shybu, kdo vydrží nejdéle.”

anketa: "Nesměl jsem dát na tu žíněnku nohy, musel jsem být nahoře."

anketa: “Mám to tady ráda a naučila jsem se tady kotouly. Cvičili jsme na žíněnce.”

anketa: "Já tady chodím ráda a pan Tabák je hodný."

Projekt dlouhodobě finančně podporuje radnice.

Daniel Vachtarčík (HPH), náměstek primátora: "Gymnastika spolu s atletikou jsou sporty, které jsou vhodným základem, ať už se potom dítě rozhodne sportovat v jakémkoliv jiném sportovním odvětví, je to prostě základ."

Na pohybovou výchovu navazuje i projekt sport do škol, který je určený pro žáky prvního stupně.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
06. června 2024, 16:00

F-M usiluje o přímý nákup Českého domu za 20 milionů

Frýdek-Místek stále usiluje o koupi Českého domu. S vlastníkem se podařilo vyjednat nižní cenu a město už přišlo s plánem, jak budovu využít. Chce tam vybudovat zázemí pro Středisko volného času Klíč.

Frýdek-Místek se nevzdal zájmu o historický, dříve Německý, později Český dům z přelomu 19. a 20. století. Dražba ze září loňského roku, ve které přihodil neznámý zájemce, nedopadla úspěšně. A dům je stále v majetku původního soukromého vlastníka.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město dlouhodobě usiluje o nabytí Českého domu. A od stavu, kdy byl v nabídce k dražbě za 25 milionů, jsme se postupnými kroky a jednáním dostali až na přímou nabídku za 19 milionů 900 tisíc korun, o které by mělo rozhodovat zastupitelstvo města. Máme tady jedinečnou možnost, nejenom zachránit Český dům, protože je to výrazná dominanta města, kde se odehrával spolkový život. A pokud by ho nezachránilo město, tak jakýkoliv investor ho může v budoucnosti zbourat, protože není bohužel památkově chráněný."

Pokud by město dům koupilo, usilovně chce začít pracovat na jeho rekonstrukci. Má už totiž konkrétní plán na jeho využití.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Máme ve městě v podstatě největší středisko volného času v České republice, které je rozmístěno po několika budovách po městě a nemá dostatek prostoru. A my bychom rádi tento dům opravili a sestěhovali do něj všechny aktivity Střediska volného času Klíč."

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč F-M: "Nám ta myšlenka přijde naprosto úžasná, protože naše středisko volného času sídlí aktuálně ve třech budovách. Jsou to v podstatě tři starší body ve městě a jsou jenom jaksi upravené pro činnost toho střediska. Například ani jedna z těch budov není bezbariérová, což je už dneska docela velký problém. Další problém jsou samozřejmě místnosti. My těch činností máme straně moc. Učíme hudbu, výtvarku, keramiku, sportovní kroužky, technické kroužky. A musíme ty místnosti pořád předělávat, měnit vůči těm činnostem. A kdybychom získali nové prostory, moderní prostory, zrekonstruované prostory, bezbariérové, které nám město udělá na klíč, tak můžeme být maximálně spokojeni. A to už ani nezmiňuji, že Český dům má naprosto úžasnou polohu. Bylo by to daleko lepší pro obyvatele města, pro děti. Bezpečnější, dostupnější než prostory stávající."

Středisko volného času Klíč otevírá každoročně na 200 kroužků pro zhruba 2 000 dětí. Dalšími akcemi pro veřejnost má pak dosah až na 10 tisíc dětí.

Marcel Sikora (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsem velmi rád, že jsme se s naším koaličním partnerem hnutí NAŠE MĚSTO F-M dohodli na tom, že chceme nabýt Český dům, protože já osobně si myslím, že je to opravdu strategická budova. I tím, že je to budova s historií, takže by toto město mělo nabýt. Dlouhodobě se nás občané města ptají, co chceme dělat s Českým domem. My jim říkáme, že to není budova ve vlastnictví města. Takže konečně by se to mohlo povézt. Věřím, že zastupitelé nákup budovy podpoří."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pokud se na to podíváme ze všech stran, tak ty plusy, které pro město vzniknou, jsou mnohem větší než ten náklad, který to město bude stát. A zároveň se stane ještě jedna věc, že získáme souvislý pás městských budov a pozemků od městské knihovny, kina Vlast, Českého domu až přes bývalé autobusové stanoviště s novou zastávkou, až po nové kulturní centrum a galerii v Záložně, které celé můžeme pojmout a upravit jako veřejný prostor a zklidnit a upravit tady ten prostor po tom bývalém průtahu."

O přímé koupi Českého domu bude rozhodovat zastupitelstvo města na 9. zasedání ve středu 12. června.

---

Volby do Evropském parlamentu už tento víkend

Už tento pátek a sobotu budou moci lidé v celé České republice volit europoslance do Evropského parlamentu. Ti se podílejí na tvorbě a schvalování legislativy nebo rozpočtu v rámci Evropské unie.

V 1250 okrscích Moravskoslezského kraje budou mít možnost lidé tento pátek a sobotu vybrat stranu, hnutí nebo koalici, která bude zastupovat Českou republiku v Evropském parlamentu. Volit budou moci celkem ze 30 možností.

Renáta Blaníková, vedoucí Oddělení vnitřních služeb MMK: “Volič může zvolit pouze jednu volební stranu, na které může zakroužkováním pořadového čísla u kandidátů zvolit dva preferenční hlasy pro kandidáta, kterého si vybere.”

Do 5. června se mohli ještě kandidáti odvolat, do tohoto data přišlo vzdání se jedné kandidatury.

Renáta Blaníková, vedoucí Oddělení vnitřních služeb MMK: "Tato informace bude zveřejněna v každé volební místnosti na viditelném místě a pokud volič tento hlas zakroužkujte, tak se k němu nebude přihlížet.”

K volbám je nutné přinést občanský průkaz nebo cestovní pas. V poslední době se také začaly používat e-doklady, čili občanky v mobilech. U těchto voleb je ale použít voliči nemohou.

Renáta Blaníková, vedoucí Oddělení vnitřních služeb MMK: "Komise nebude schopna a nemá technické prostředky na to, aby ověřila doklad v mobilním telefonu."

Výsledky voleb budou známy až po sečtení hlasů ve všech zemích EU.

---

Krátké zprávy 6. 6. 2024 16.00 - 1

TRAGICKÁ NEHODA MOTORKÁŘE V BESKYDECH

Šedesátiletý motorkář zemřel ve středu na následky zranění při nehodě na silnici I/56. Muž jel od obce Bílá směrem na Ostravici, v zatáčce ale vyjel mimo cestu a narazil do skály. Zraněním podlehl po transportu vrtulníkem do FN Ostrava.

OKD PŘIJME 200 NOVÝ KVALIFIKOVANÝCH PRACOVNÍKŮ

OKD má v plánu letos přijmout dvě stě nových kvalifikovaných pracovníků. Hledá horníky raziče, rubače i horníky dalších činností, důlní elektromontéry nebo provozní elektrikáře. Nováčkům na vybraných pozicích nabízí náborový příspěvek a všem novým důlním dělníkům příspěvek na ubytování.

---

Bruntálské Sagapo pořádalo soutěž Šikovné ruce

Již podeváté se do Bruntálu sjeli uživatelé sociálně terapeutických dílen z celého kraje. Soutěž Šikovné ruce tady má již svoji tradici. Zdravotně postižení spolu v týmech soutěží v různých odvětvích umění, od výtvarného po rukodělné. A porota to vůbec neměla jednoduché.

Pod rukama uživatelů několika sdružení pro zdravotně postižené vznikala pozoruhodná díla.

Helena Balintová, vedoucí sociálně terapeutických dílen, pořadatelka: „Soutěží v keramice, kresba-malba, šití a volná technika, letos nově jsme udělali volnou techniku. Hodnotí to porota. Pozvání do poroty přijala paní Vilma Cibulková, paní Rusková, pan místostarosta Bruntálu pan Zatloukal a paní Drábová, naše místní umělkyně.“

Vilma Cibulková, herečka, předsedkyně poroty: „Já jsem čestným hostem, jsem zde pozvána jako jeden z porotců, co se týče ohodnocení našich klientů, protože je to soutěž několika dílen našich klientů tohoto regionu, tohoto kraje. Teď teprve budeme chodit po dílničkách, budeme se dívat, vyhodnocení bude až ve dvě hodiny.“

Soutěž byla pro časově limitovaná. V oblasti malba-kresba bylo tématem jídlo.

Petr, soutěžící: „Sushi.“

Libuše, soutěžící: „Já maluji kapra na talíři. S packama.“

Renata, soutěžící: „Svíčková s knedlíkem. Já umím vařit svíčkovou.“

Tématem keramické části byla příroda, šicí a volná část měla téma libovolné.

Jakub, soutěžící: „Já mám slona.“

Mirek, soutěžící: „Toto je slon, velké, se mi to líbí.“

Stanislava, soutěžící: „Želva.“

Hana, soutěžící: „Sovičku.“

Jana, soutěžící: „Medvídka.“

Vilma Cibulková, herečka, předsedkyně poroty: „Je to nesmírně náročný úkol, to si všichni uvědomujeme, protože oceňovat umění, oceňovat něco, co má tuhletu obrovskou nadhodnotu ani nevím, jestli lze. Protože my nejsme na stadionu, neuběhneme rychleji stovku a tak dále, takže to je ten asi nejtěžší úkol, který nás teď bude čekat. Ale myslím si, že všechny výrobky z toho, co jsem viděla, budou překrásné.“

Radek Zatloukal (Prozměnu), místostarosta Bruntálu: „Já jsem velice velice překvapen tím, co tito lidé dokážou. Když jsem byl pozván, abych byl v porotě, tak jsem se z toho zaradoval, ale teď mám takové v sobě vnitřní dilema, protože nevím, koho vyhodnotím na prvním, druhém, třetím místě. Já bych dal všechny na první místo.“

Práce porotců byla obtížná, pořadí přece jen vybrali, bez alespoň malé odměny však nakonec neodjel žádný soutěžící.

---

Loni brambora, letos získali NJ školáci republikové stříbro

Loni bramborová medaile, teď už vzácný kov. Družstvo z novojičínské Základní školy Jubilejní se podruhé po sobě probojovalo do republikového finále turnaje ve vybíjené. Letos našlo jediného přemožitele a vybojovalo stříbro.

Takové přivítání připravili pro dvanáctku úspěšných hráčů vybíjené z novojičínské Základní školy Jubilejní jejich spolužáci. Třídní učitelka jim upekla dort. Svůj velký úspěch, stříbrné medaile, vybojovali v republikovém finále mezi 16 nejlepšími týmy z českých škol.

Daniela Halaštová, učitelka tělesné výchovy, ZŠ Jubilejní: “Soutěž pod záštitou Asociace školních sportovních klubů ve vybíjené v otevřené kategorii je určena pro žáky prvního stupně. Letošní tým je tvořen z nových žáků, ale čtyři jsou ti, kteří už byli i v loňském kole republikovém. Postupoval od okrskového, okresního, přes krajské kolo až do republikového finále v Liberci.”

Tam našel jediného přemožitele, celek z Kroměříže, se kterým prohrál jen o dva vybité hráče.

Šimon Hába, 5. A, ZŠ Jubilejní: “Když jsme postoupil mezi poslední čtyři, tak už jsme si na to věřili, že musíme být první nebo aspoň druzí. Vybíjená mě hodně baví a hlavně dělám házenou, takže hodně sportuju.”

Martin Hrachovec, 5. A, ZŠ Jubilejní: “Já mám z toho velkou radost, protože jsem TOP 3. Nejtěžší soupeř byl Kroměříž.

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Loni jsme slavili bramborovou medaili s tím, že je to opravdu velký úspěch v republikovém finále. A letos se teda podařilo unikátní druhé místo, což je bezvadné.”

Samotná trenérka si na svých svěřencích, 11 chlapcích a jedné dívce, cení nejen jejich bojovnosti a odhodlání, ale také přístupu fair play, který je ve vybíjené klíčový.

---

Krátké zprávy 6. 6. 2024 16.00 - 2

KRNOVSKÁ NEMOCNICE ZKOUŠÍ FELINOTERAPII

V krnovské nemocnici si první pacienti vyzkoušeli novinku: felinoterapii, neboli návštěvu „kočičí terapeutky“ u lůžka. Felinoterapie nabízí podpůrnou léčbu, rehabilitační techniky a aktivizační metody založené na kontaktu pacienta s kočkou.

PALIVA V MS KRAJI ZLEVNILA

Paliva v Moravskoslezském kraji od minulého týdne opět zlevnila. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 38,40 Kč, litr nafty stojí průměrně 36,30 Kč. Údaje sleduje společnost CCS.

---

Havířov dlouhodobě podporuje gymnastiku pro MŠ

Pohybová výchova pro ty nejmenší v podobě gymnastiky. To je projekt pro děti havířovských mateřských škol na ZŠ Žákovská, který radnice podporuje už 14 let. Na závěr roku vždy děti předvedou, co se naučily.

Děti z havířovských mateřských škol se po celý rok učí základy gymnastiky pod vedením bývalého olympionika Jiřího Tabáka. Nyní své dovednosti mohly zúročit.

Jiří Tabák, trenér gymnastiky: "Takže jsme si udělali závody, která školka v Havířově na tom bude nejlépe. Asi ten základ je na těch prostných, aby ty děti měly nějaké svaly břišní, nohy, zádové svaly, takže to cvičení se nejvíce odvíjí na těch prosných. Samozřejmě běhání, aby měly nožky přípravné, tak běháme na měkké žíněnce a aby jsme měli nějaké svaly, tak ve shybu, kdo vydrží nejdéle.”

anketa: "Nesměl jsem dát na tu žíněnku nohy, musel jsem být nahoře."

anketa: “Mám to tady ráda a naučila jsem se tady kotouly. Cvičili jsme na žíněnce.”

anketa: "Já tady chodím ráda a pan Tabák je hodný."

Projekt dlouhodobě finančně podporuje radnice.

Daniel Vachtarčík (HPH), náměstek primátora: "Gymnastika spolu s atletikou jsou sporty, které jsou vhodným základem, ať už se potom dítě rozhodne sportovat v jakémkoliv jiném sportovním odvětví, je to prostě základ."

Na pohybovou výchovu navazuje i projekt sport do škol, který je určený pro žáky prvního stupně.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-06-06-2024-16-00