Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

FN Ostrava dokončila rozsáhlou rekonstrukci Lůžkového bloku

Celkem 483 milionů korun stála rekonstrukce Pavilonu L, neboli Lůžkového bloku, která byla ve FN Ostrava dokončena v polovině června. Jedna z nejvyšších budov nemocničního areálu má díky tomu novou vzduchotechniku, zateplenou fasádu i střechu a kompletně vyměněná okna. Z převážné části byla stavba financována z evropských a českých dotací, zbytek zaplatila nemocnice z vlastních zdrojů.

Lůžkový blok měří 46 metrů od terénu, má 12 nadzemních a 2 podzemní podlaží. Postavený byl v říjnu 1994. Po 30 letech už ale objekt neodpovídal požadavkům na ekonomicky úsporný provoz. Hlavním cílem stavebních prací, které začaly na podzim 2022 a skončily letos v červnu, tak bylo snížit energetickou náročnost budovy.

Rekonstrukce exteriéru Pavilonu L začala na konci října 2022 a na starosti ji mělo sdružení firem OHLA ŽS a. s. a BDSTAV MORAVA s.r.o. Tato část oprav vyšla na 224 milionů korun a zahrnovala zateplení střechy, „obálky“ celé budovy a také výměnu více než 500 oken. Největším zásahem do podoby objektu bylo odstranění 340 balkonů. Každý z nich vážil okolo 4 tun. „Na severní straně se u některých balkonů váha pohybovala dokonce okolo 8,5 tuny. Odřezávaly se speciálními diamantovými kotouči o průměru 1,2 metru. Byla to nejsložitější část rekonstrukce exteriéru,“ přiznává zástupce stavbyvedoucího firem OHLA ŽS a BDSTAV MORAVA Igor Sloboda.

Rekonstrukce interiéru, kterou prováděla společnost Metrostav DIZ s.r.o., byla zahájena v únoru 2023 a stála 259 milionů korun. Především šlo o zajištění chlazení lůžkových pokojů a většiny ostatních místností pomocí aktivních indukčních jednotek s přívodem čerstvého, teplotně a vlhkostně upraveného, vzduchu. Z toho důvodu bylo v rámci budovy také nutno nainstalovat nový systém vzduchotechniky. „Původně měl u lůžkového bloku vzniknout otvor v nasávací komoře jako transportní trasa vzduchotechnických jednotek do strojovny ve druhém podzemním podlaží. Projekt jsme ale změnili a zařízení rozložili na menší segmenty, které jsme do Lůžkového bloku přesunuli bez větších stavebních zásahů,“ uvádí vedoucí projektu rekonstrukce vnitřních prostor Ing. Milan Válek z Metrostavu DIZ.“

Mimořádně náročná byla při rekonstrukci logistika stěhování zdravotnických oddělení. Stavební práce totiž probíhaly za provozu a v jednu chvíli mohla být uzavřena vždy jen třetina tří pater. „Nejsložitější bylo vše skloubit s provozem. Přesuny oddělení, pacientů, personálu, odstávky zařízení, doprava materiálů. Chtěl bych moc poděkovat všem zainteresovaným za spolupráci, hlavně pak zdravotníkům za součinnost a trpělivost. Doufám, že jim všechna vylepšení vynahradí přestálou nepohodu,“ říká náměstek ředitele FN Ostrava pro techniku a provoz Ing. Marek Veselý.

Lůžkový blok je další novou nebo zrekonstruovanou stavbou v nemocničním areálu. V poslední době se podařilo například otevřít nový Pavilon X Oddělení psychiatrického, JIP Oddělení popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie, arytmologické sály na Oddělení kardiovaskulárním nebo dvě stanice pro anesteziologicko-resuscitační intenzivní péči. „Nesmírně si cením a vážím úsilí všech lidí, kteří se od začátku na budování nemocnice podíleli. Odvedli obrovský kus práce. My v tom musíme pokračovat. Aktuálně máme rozpracovanou rekonstrukci centrální kuchyně a jídelen, před dokončením je instalace nového robotického ozařovače CyberKnife v úplně novém objektu,“ dodává ředitel FN Ostrava MUDr. Jiří Havrlant, MHA.

Podívejte se i na videoreportáž o historii a současnosti Lůžkového bloku: https://youtu.be/GEC8Of2-WL8.Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Černé napojení do kanalizace odhalují pomocí diskotékové mlhy

Dnes 9:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Osvědčenou kouřovou metodou ověřuje správce kanalizace, zda do jeho sítě není napojeno nelegální potrubí. Důvodem kontrol bývá přetížení čistíren tzv. balastními vodami z dešťových svodů střech domů. Na hříšníky upozorní bílý kouř vycházející z potrubí v domech nebo na jeho střechách.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, slavnosti zahájil Večer tříkrálový

Slezskoostravský hrad znovu hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Letos herci nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her, a to hlavně komedií. První z nich se hrála celý minulý týden, další čekají diváky postupně až do půlky srpna.

Projekt Kola pro Afriku funguje už 12 let. Lidé stále zásobují sběrná místa

Dosloužilo vám staré kolo? Je například nepojízdné? Nemusíte ho vyhazovat, ale přinést na sběrné místo projektu Kola pro Afriku. Pomůžete tím dětem v Gambii překonávat velké vzdálenosti na cestě do školy. Každoročně tam tvůrci projektu odešlou na tisíc kol.

Radnici v Havířově došla trpělivost s firmou, která staví volnočasové hřiště

Lidem v Havířově-Podlesí dochází trpělivost při výstavbě volnočasového areálu. Místo hřiště se dívají stále jen na staveniště. A trpělivost se zhotovitelem už došla i radnici.

Pro zraněné při nehodě auta s motorkou v Těrlicku spěchaly sanitky i vrtulník

Včera 16:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážná nehoda s několika zraněnými se stala v pondělí odpoledne v Těrlicku. Společně s hasiči a posádkami sanitek tam letěl i záchranářský vrtulník.

Vstup na stadion bude atraktivnějším veřejným prostorem, zmizí brána, přibude cyklopruh

Počátkem léta začala revitalizace prostoru vstupní části letního stadionu. Vzniknou tu nová parkovací místa, chodník a úsek pro cyklisty. Součástí projektu je i úprava křižovatky ulic Divadelní a Purkyňova.

Hasiči v Havířově měli ve sběrném dvoře cvičení na radioaktivní materiál, našli tam rtuť

Včera 10:27 | Havířov | Libor Běčák

Ve sběrném dvoře v Selské ulici v Havířově se v pondělí dopoledne konalo cvičení motivované nálezem radioaktivního materiálu.

Ve Skalici na Frýdecko-Místecku zabila elektřina muže u bazénu

Včera 15:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragicky skončil pohyb 51letého muže ze Skalice na Frýdecko-Místecku u bazénu. V neděli večer ho tam zasáhl elektrický proud.

Dvoudenní jablunkovský jarmark byl plný zábavy a město také rozdalo ocenění

Výročí udělení městských práv v roce 1560 si v Jablunkově připomněli dvoudenním jarmarkem.

Hasiči připravili projekt bezpečného chování u vody. S první pomocí poradí zdravotníci

Léto je v plném proudu, lidé navštěvují koupaliště a přehrady a to sebou bohužel také přináší případy tonutí. Hasiči proto připravili projekt, jehož cílem je poradit lidem, jak se u vody chovat bezpečně, ale také, jak pomoci tonoucímu. Zásady první pomoci připojili zdravotníci.

Do národního finále soutěže Vesnice roku Palkovice chystají čtyřhodinovou prezentaci formou festivalu

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal 9. ročník Festivalu dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva. Obec tam navíc převzala ocenění v letošním krajském kole soutěže Vesnice roku a připravuje festival, se kterým se v září představí porotě ve finále.

Muž se dusil bramborákem na slavnostech, museli ho oživovat

14. července 2024 11:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v sobotu večer u muže v ohrožení života na Frýdecko-Místecku. Najednou mu zaskočil bramborák a začal se dusit. Jídlo se z něj nedařilo dostat a muž upadl do bezvědomí.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

13. července 2024 21:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

13. července 2024 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

13. července 2024 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.