Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Problém s hromaděním zesnulých lze prý snadno vyřešit
  • Druhým rokem v dolech OKD nezemřel žádný horník
  • Další dávky urychlily očkování proti Covidu ve FNO
  • Opava chystá investice za půl miliardy korun
  • Město dá dotace na kultivované označení provozoven

Problém s hromaděním zesnulých lze prý snadno vyřešit

Jak už jsme vás informovali, v ostravském krematoriu se hromadí zesnulí, které zařízení nestíhá zpopelnit. Podle zástupců Sdružení pohřebnictví to ale lze snadno vyřešit. Je prý běžné, že si krematoria navzájem vypomáhají. Kamion s těly bude převezen do Hustopečí, ale volné kapacity mají i další zařízení.

Ústřední krizový štáb České republiky se na svém zasedání zabýval problémem našeho kraje s nárůstem počtu zesnulých, které krematorium Ostrava nestačí zpopelnit. Krematorium si dokonce muselo pronajmout mrazící návěsy, aby mělo nebožtíky kde skladovat. Podle šéfa Sdružení pohřebnictví jde ale pouze o logistický problém, který má snadné řešení a vůbec nemusel nastat, kdyby se řešil včas. 

Ladislav Kopal, předseda Sdružení pohřebnictví ČR: "Dělá se to běžně. Když to krematorium nestačí, nebo jde například do odstávky, tak si samo vyjednává výpomoc u jiného krematoria. Krematorií je v republice jen 27, takže se všichni znají a jsou schopni si takhle pomáhat."

Ústřední krizový štáb nechal vypracovat strategii, aby k podobným situacím nedocházelo. Mrtvých bude totiž dále přibývat a podle odborníků dojde ke kulminaci asi za 20 dní. 

Daniel Miklós, náměstek generálního ředitele HZS ČR: "Dělám analýzu, jak na tom krematoria jsou, abychom věděli kde jsou limity. Jsme připraveni přes vládu iniciovat zvýšení těch limitů, které třeba omezují místní vyhlášky pro emise nebo dovoz nebožtíků ze zahraničí apod."

Problém je také v tom, že pohřební služby vozí nebožtíky z nemocnic rovnou do krematorií, protože se neprovádí obřady. Před pandemií si je několik dní nechávali ve svých lednicích, které musejí mít ze zákona. I tato kapacita chybí. 

---

Druhým rokem v dolech OKD nezemřel žádný horník

Práce v podzemí černouhelných dolů OKD je bezpečnější. Loni a předloni tam nezemřel ani jeden horník. Dříve přitom smrtelný úraz utrpělo i deset havířů za rok a při velkých neštěstích i více.

Dva roky po sobě se v dolech OKD nestal žádný smrtelný úraz. V historii OKD je to vůbec poprvé, když v předchozích letech si rizikové povolání vždy vybralo minimálně jeden hornický život.

Při práci v podzemí není k úrazu nikdy daleko. O to hůř, pokud se stane tragédie.

Úrazům a nehodám se těžební firma snaží předcházet. Příznivý vývoj s sebou nese i postupné omezování těžby a snižování počtu zaměstnanců.

Anketa: horník OKD: “Musíme to zaklepat, aby se zas něco dalšího nestalo. Je to neštěstí, když se něco takového stane. Musí se dávat pozor. Pokud se dává pozor, tak je to o to lehčí.”

Poslední větší tragédií bylo neštěstí při výbuchu metanu v Dole ČSM. V prosinci roku 2018 při něm tehdy zahynulo 13 horníků. Vyšetřování dosud není ukončeno.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: “V roce 2019 dostala společnost OKD ocenění Zlatý Permon, které přihlíželo právě k bezpečnosti práce ve společnosti. My jsme velmi rádi, že i v roce 2020, tak jako v roce 2019, jsme nezaznamenali žádný smrtelný úraz. OKD velmi dbá na bezpečnost práce a samozřejmostí jsou také školení našich zaměstnanců.”

I přes útlum těžby pracují v podzemí černouhelných dolů na Karvinsku stovky horníků. Oni i jejich blízcí doufají, že se ze šichty vždy vrátí živí a zdraví.

---

Další dávky urychlily očkování proti Covidu ve FNO

V ostravské fakultní nemocnici už je proti covidu naočkovaná třetina zdravotníků. Očkují se také chronicky nemocní pacienti a dlouhodobě nemocní z léčebny v Klokočově. Očkování pro širokou veřejnost by mělo být spuštěno v únoru.

Ostravská fakultní nemocnice obdržela další dávku vakcín proti covidu. Očkování se tak zrychluje. Všichni zdravotníci by měli být naočkovaní už do konce tohoto týdne. Očkuje se nejen na čtyřech pevných místech, ale také mobilně.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Na některých klinikách dostali dávky pro své zaměstnance na pracoviště. Například gynekologie, nebo ARO, kde jsme udělali takové mobilní pracoviště. Jsou edukovaní, jak se to má dělat, takže to chceme rozšířit trošku tak, aby se to dostalo co nejdřív k těm zdravotníkům.”

Anketa: zdravotníci FNO: "Rozhodli jsme se pro očkování tak nějak hromadně, aby jsme už urychlili tu neutěšenou situaci covidovou."
“Nechápu, že někdo může mít něco proti očkování.//// Kdyby bylo na mě, já bych to dal povinně.”

Očkování zatím všichni snášejí velmi dobře.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Zatím nemáme žádnou informaci, že by byla nějaká komplikace, nebo nějaká alergická reakce. Musím zaklepat.”

Od 15. ledna by měl být spuštěný rezervační systém na očkování pro seniory ve věku 80 let a více a od února by se měli začít očkovat všichni zájemci.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Budeme se na tom podílet, ale chceme to vyřešit, jakmile bude dostatek dávek těch více, tak se připravuje tady očkovací centrum v rámci Ostravy. Myslím, že to má být na Výstavišti Černá louka. Tam by měli být praktičtí lékaři, hygiena”.

Evropská komise už schválila i vakcínu firmy Moderna. První dávky by mohly do Česka dorazit už koncem ledna.

---

Opava chystá investice za půl miliardy korun

Necelou půl miliardu korun hodlá město Opava vynaložit v tomto roce na investiční akce. Většinu z této částky získá z dotací. Teď ale musí zajistit peníze na plánované projekty úvěrem. Největší investicí bude výstavba splaškové kanalizace v městských částech Suché Lazce a Komárov.

Zastupitelé Opavy se shodli na rozpočtu pro rok 2021 ve výši 1,6 miliardy korun. Asi 1/3 z něj tvoří investice, to je zhruba půl miliardy korun. Ve srovnání s předešlým rokem jde o dvou set milionové navýšení. Vedení města se rozhodlo dát zelenou výstavbě přestože kvůli koronaviru nedoputovaly do městské pokladny desítky milionů korun ze sdílených daní. Opozice k tomu měla výhrady.

Marek Veselý (ODS), člen Zastupitelstva města Opavy: „Nejsem přesvědčený o příjmech v rozpočtu. Dokud se nevyjasní příjmová stránka, tak mi přijde nerozumné tlačit na tu investiční. Takže investice rozumné a se zajištěným financováním.“

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Nechtěli jsme zastavit připravené projekty, zvlášť, když jsou zastřešeny dotačním titulem.“

Na seznamu jsou opravy některých městských domů, nová hasičská zbojnice v Kylešovicích nebo revitalizace sídliště tamtéž. Ovšem největší finanční náklady bude představovat vybudování splaškové kanalizace v městských částech Suché Lazce a Komárov, o kterou zdejší samosprávy usilují už mnoho let.

Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora Opavy a starosta Suchých Lazců: „Brzdí nám to i rozvoj obce. Jako opravy chodníků, cest … atd. Já to považuji za zásadní věc.“

V letošním roce budou také zahájeny projekty, které už jsou předfinancovány z předchozího roku. Například výstavba terminálu nebo modernizace 8 světelných křižovatek. Chystá se také rekonstrukce zimního stadionu. Naopak několik let plánovaná výstavba akvaparku se odsouvá na další rok.

---

Město dá dotace na kultivované označení provozoven

Frýdek-Místek omezil reklamu v památkových zónách. Majitelé podniků teď musí případnou křiklavou reklamu předělat nebo z míst, kde nemá co dělat, úplně zrušit. Od města mohou ale dostat až 30 tisíc korun na nové označení.

Divoká reklama, barevné bannery na plotech a zábradlích, různé polepy na oknech nebo fasádách historických domů. V památkových zónách města už by měla taková reklama skončit.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Rada města na závěr loňského roku přijala nařízení, kterým omezuje reklamu v historickém jádru Frýdku a v historickém jádru Místku, v takzvaných památkových zónách. Je to z toho důvodu, že trend poslední doby je, aby nebyla křiklavá reklama na jednotlivých provozovnách, aby to bylo nějakým způsobem sjednoceno a unifikováno."

Příklad si vzalo město z Ostravy, která zavedla podobné nařízení už před rokem. Majitelé podniků ve Frýdku-Místku budou ale moci po městě žádat částečnou úhradu nákladů spojených s vytvořením nového kultivovaného označení.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dotace je určena na úhradu nákladů na návrh a grafické zpracování označení provozovny, jeho výrobu i konečnou instalaci. Maximální dotace na jeden projekt činí 50 procent z uznatelných nákladů, nejvýše pak 30 tisíc korun. Žádosti budou moci vlastníci a provozovatelé provozoven nacházejících se na území města podávat od 20. ledna do poloviny července."

Magistrát pracoval minulý rok na manuálu, který by měl podnikatelům také říct, jak mají správně podniky označit. Podrobnosti najdou na webu města.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "By měly zajistit, že jednak se ty provozovny propagují, jednak ta reklama musí vždycky fungovat, ale jde o to, jak výrazná je a jak zatěžuje třeba i ty, na které necílit. Takže my se snažíme dostat to do rovnováhy, aby zároveň neobtěžovala a zároveň propagovala, proto hlavně jdeme pozitivní cestou motivace, a proto vypisujeme ten dotační program, který vlastně motivuje ty ne úplně dobře zpracované označení, aby se zlepšily a abychom prostě to měli hezčí."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Spustili jsme tento zkušební provoz, kdy podnikatelé mají přechodné období, během kterého musí své provozovny upravit a následně by ta estetika historického centra Frýdku-Místku měla být o poznání lepší."

Pro letošní rok je na dotační program „Reklama F-M – podpora a zřízení či obnovy označení provozoven“ vyčleněno z městského rozpočtu 300 tisíc korun.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
07. ledna 2021, 16:00

Problém s hromaděním zesnulých lze prý snadno vyřešit

Jak už jsme vás informovali, v ostravském krematoriu se hromadí zesnulí, které zařízení nestíhá zpopelnit. Podle zástupců Sdružení pohřebnictví to ale lze snadno vyřešit. Je prý běžné, že si krematoria navzájem vypomáhají. Kamion s těly bude převezen do Hustopečí, ale volné kapacity mají i další zařízení.

Ústřední krizový štáb České republiky se na svém zasedání zabýval problémem našeho kraje s nárůstem počtu zesnulých, které krematorium Ostrava nestačí zpopelnit. Krematorium si dokonce muselo pronajmout mrazící návěsy, aby mělo nebožtíky kde skladovat. Podle šéfa Sdružení pohřebnictví jde ale pouze o logistický problém, který má snadné řešení a vůbec nemusel nastat, kdyby se řešil včas. 

Ladislav Kopal, předseda Sdružení pohřebnictví ČR: "Dělá se to běžně. Když to krematorium nestačí, nebo jde například do odstávky, tak si samo vyjednává výpomoc u jiného krematoria. Krematorií je v republice jen 27, takže se všichni znají a jsou schopni si takhle pomáhat."

Ústřední krizový štáb nechal vypracovat strategii, aby k podobným situacím nedocházelo. Mrtvých bude totiž dále přibývat a podle odborníků dojde ke kulminaci asi za 20 dní. 

Daniel Miklós, náměstek generálního ředitele HZS ČR: "Dělám analýzu, jak na tom krematoria jsou, abychom věděli kde jsou limity. Jsme připraveni přes vládu iniciovat zvýšení těch limitů, které třeba omezují místní vyhlášky pro emise nebo dovoz nebožtíků ze zahraničí apod."

Problém je také v tom, že pohřební služby vozí nebožtíky z nemocnic rovnou do krematorií, protože se neprovádí obřady. Před pandemií si je několik dní nechávali ve svých lednicích, které musejí mít ze zákona. I tato kapacita chybí. 

---

Druhým rokem v dolech OKD nezemřel žádný horník

Práce v podzemí černouhelných dolů OKD je bezpečnější. Loni a předloni tam nezemřel ani jeden horník. Dříve přitom smrtelný úraz utrpělo i deset havířů za rok a při velkých neštěstích i více.

Dva roky po sobě se v dolech OKD nestal žádný smrtelný úraz. V historii OKD je to vůbec poprvé, když v předchozích letech si rizikové povolání vždy vybralo minimálně jeden hornický život.

Při práci v podzemí není k úrazu nikdy daleko. O to hůř, pokud se stane tragédie.

Úrazům a nehodám se těžební firma snaží předcházet. Příznivý vývoj s sebou nese i postupné omezování těžby a snižování počtu zaměstnanců.

Anketa: horník OKD: “Musíme to zaklepat, aby se zas něco dalšího nestalo. Je to neštěstí, když se něco takového stane. Musí se dávat pozor. Pokud se dává pozor, tak je to o to lehčí.”

Poslední větší tragédií bylo neštěstí při výbuchu metanu v Dole ČSM. V prosinci roku 2018 při něm tehdy zahynulo 13 horníků. Vyšetřování dosud není ukončeno.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: “V roce 2019 dostala společnost OKD ocenění Zlatý Permon, které přihlíželo právě k bezpečnosti práce ve společnosti. My jsme velmi rádi, že i v roce 2020, tak jako v roce 2019, jsme nezaznamenali žádný smrtelný úraz. OKD velmi dbá na bezpečnost práce a samozřejmostí jsou také školení našich zaměstnanců.”

I přes útlum těžby pracují v podzemí černouhelných dolů na Karvinsku stovky horníků. Oni i jejich blízcí doufají, že se ze šichty vždy vrátí živí a zdraví.

---

Další dávky urychlily očkování proti Covidu ve FNO

V ostravské fakultní nemocnici už je proti covidu naočkovaná třetina zdravotníků. Očkují se také chronicky nemocní pacienti a dlouhodobě nemocní z léčebny v Klokočově. Očkování pro širokou veřejnost by mělo být spuštěno v únoru.

Ostravská fakultní nemocnice obdržela další dávku vakcín proti covidu. Očkování se tak zrychluje. Všichni zdravotníci by měli být naočkovaní už do konce tohoto týdne. Očkuje se nejen na čtyřech pevných místech, ale také mobilně.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Na některých klinikách dostali dávky pro své zaměstnance na pracoviště. Například gynekologie, nebo ARO, kde jsme udělali takové mobilní pracoviště. Jsou edukovaní, jak se to má dělat, takže to chceme rozšířit trošku tak, aby se to dostalo co nejdřív k těm zdravotníkům.”

Anketa: zdravotníci FNO: "Rozhodli jsme se pro očkování tak nějak hromadně, aby jsme už urychlili tu neutěšenou situaci covidovou."
“Nechápu, že někdo může mít něco proti očkování.//// Kdyby bylo na mě, já bych to dal povinně.”

Očkování zatím všichni snášejí velmi dobře.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Zatím nemáme žádnou informaci, že by byla nějaká komplikace, nebo nějaká alergická reakce. Musím zaklepat.”

Od 15. ledna by měl být spuštěný rezervační systém na očkování pro seniory ve věku 80 let a více a od února by se měli začít očkovat všichni zájemci.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Budeme se na tom podílet, ale chceme to vyřešit, jakmile bude dostatek dávek těch více, tak se připravuje tady očkovací centrum v rámci Ostravy. Myslím, že to má být na Výstavišti Černá louka. Tam by měli být praktičtí lékaři, hygiena”.

Evropská komise už schválila i vakcínu firmy Moderna. První dávky by mohly do Česka dorazit už koncem ledna.

---

Opava chystá investice za půl miliardy korun

Necelou půl miliardu korun hodlá město Opava vynaložit v tomto roce na investiční akce. Většinu z této částky získá z dotací. Teď ale musí zajistit peníze na plánované projekty úvěrem. Největší investicí bude výstavba splaškové kanalizace v městských částech Suché Lazce a Komárov.

Zastupitelé Opavy se shodli na rozpočtu pro rok 2021 ve výši 1,6 miliardy korun. Asi 1/3 z něj tvoří investice, to je zhruba půl miliardy korun. Ve srovnání s předešlým rokem jde o dvou set milionové navýšení. Vedení města se rozhodlo dát zelenou výstavbě přestože kvůli koronaviru nedoputovaly do městské pokladny desítky milionů korun ze sdílených daní. Opozice k tomu měla výhrady.

Marek Veselý (ODS), člen Zastupitelstva města Opavy: „Nejsem přesvědčený o příjmech v rozpočtu. Dokud se nevyjasní příjmová stránka, tak mi přijde nerozumné tlačit na tu investiční. Takže investice rozumné a se zajištěným financováním.“

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Nechtěli jsme zastavit připravené projekty, zvlášť, když jsou zastřešeny dotačním titulem.“

Na seznamu jsou opravy některých městských domů, nová hasičská zbojnice v Kylešovicích nebo revitalizace sídliště tamtéž. Ovšem největší finanční náklady bude představovat vybudování splaškové kanalizace v městských částech Suché Lazce a Komárov, o kterou zdejší samosprávy usilují už mnoho let.

Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora Opavy a starosta Suchých Lazců: „Brzdí nám to i rozvoj obce. Jako opravy chodníků, cest … atd. Já to považuji za zásadní věc.“

V letošním roce budou také zahájeny projekty, které už jsou předfinancovány z předchozího roku. Například výstavba terminálu nebo modernizace 8 světelných křižovatek. Chystá se také rekonstrukce zimního stadionu. Naopak několik let plánovaná výstavba akvaparku se odsouvá na další rok.

---

Město dá dotace na kultivované označení provozoven

Frýdek-Místek omezil reklamu v památkových zónách. Majitelé podniků teď musí případnou křiklavou reklamu předělat nebo z míst, kde nemá co dělat, úplně zrušit. Od města mohou ale dostat až 30 tisíc korun na nové označení.

Divoká reklama, barevné bannery na plotech a zábradlích, různé polepy na oknech nebo fasádách historických domů. V památkových zónách města už by měla taková reklama skončit.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Rada města na závěr loňského roku přijala nařízení, kterým omezuje reklamu v historickém jádru Frýdku a v historickém jádru Místku, v takzvaných památkových zónách. Je to z toho důvodu, že trend poslední doby je, aby nebyla křiklavá reklama na jednotlivých provozovnách, aby to bylo nějakým způsobem sjednoceno a unifikováno."

Příklad si vzalo město z Ostravy, která zavedla podobné nařízení už před rokem. Majitelé podniků ve Frýdku-Místku budou ale moci po městě žádat částečnou úhradu nákladů spojených s vytvořením nového kultivovaného označení.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dotace je určena na úhradu nákladů na návrh a grafické zpracování označení provozovny, jeho výrobu i konečnou instalaci. Maximální dotace na jeden projekt činí 50 procent z uznatelných nákladů, nejvýše pak 30 tisíc korun. Žádosti budou moci vlastníci a provozovatelé provozoven nacházejících se na území města podávat od 20. ledna do poloviny července."

Magistrát pracoval minulý rok na manuálu, který by měl podnikatelům také říct, jak mají správně podniky označit. Podrobnosti najdou na webu města.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "By měly zajistit, že jednak se ty provozovny propagují, jednak ta reklama musí vždycky fungovat, ale jde o to, jak výrazná je a jak zatěžuje třeba i ty, na které necílit. Takže my se snažíme dostat to do rovnováhy, aby zároveň neobtěžovala a zároveň propagovala, proto hlavně jdeme pozitivní cestou motivace, a proto vypisujeme ten dotační program, který vlastně motivuje ty ne úplně dobře zpracované označení, aby se zlepšily a abychom prostě to měli hezčí."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Spustili jsme tento zkušební provoz, kdy podnikatelé mají přechodné období, během kterého musí své provozovny upravit a následně by ta estetika historického centra Frýdku-Místku měla být o poznání lepší."

Pro letošní rok je na dotační program „Reklama F-M – podpora a zřízení či obnovy označení provozoven“ vyčleněno z městského rozpočtu 300 tisíc korun.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-07-01-2021-16-00