Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Strážníci nejsou zahrnutí do strategie očkování
  • Problém s hromaděním zesnulých lze prý snadno vyřešit
  • Očkují už se také zdravotníci novojičínské nemocnice
  • Druhým rokem v dolech OKD nezemřel žádný horník
  • Opava chystá investice za půl miliardy korun

Strážníci nejsou zahrnutí do strategie očkování

Vládní očkovací strategie nepočítá v první fázi s očkováním strážníků a nejsou vyjmenováni ani v druhé. Někteří ředitelé zvažují, že v takovém případě nebudou posílat své lidi do rizikových míst, jako jsou například odběrová místa.

Ředitelům městských policií se nelíbí, že strážníci nejsou zahrnutí v první fázi očkování proti covidu. Ministerstvo zdravotnictví ve strategii uvádí, že vakcinace se bude týkat základních složek Integrovaného záchranného systému, kam spadají policisté ČR, nebo hasiči.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "My sice nejsme integrovaná záchranná složka IZS, jsme podpůrná složka, ale my opravdu v té první linii jsme. Například v Karviné jsme u odběrového místa dennodenně. My jezdíme na zákroky, nikdo se nás neptá, jestli chceme, či nechceme.”

Ředitelé chtějí od vlády ještě vysvětlení a zvažují i další kroky.

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: "Pokud by se to týkalo jen hlavních složek, tak samozřejmě před tím bude armáda, zdravotníci, je to v pořádku, ale městské policie asi přestanou dělat ty činnosti, které děláme dneska nad rámec vlastních činností. To znamená asistentce na odběrových místech, prvořadé výjezdy tam, kde jsou hlášeny ty problémy s covidem. Bude to muset dělat ten, kdo je naočkovaný.”

Roman Fortelný, strážník MP Havířov: "Rádi to přivítáme do našich řad strážníků, kdy se stále pohybujeme mezi lidmi, hlavně bezdomovci, pomáháme v nemocnici, takže očkování pro nás bude přínosem.”

Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl po jednání krizového štábu, že v první fázi bude proočkováno jen 1100 lidí z řad policistů, hasičů a dalších z resortu vnitra. Masivnější očkování bude probíhat až v druhé fázi od března a právě tam by měli spadat i strážníci městských policií.

---

Problém s hromaděním zesnulých lze prý snadno vyřešit

Jak už jsme vás informovali, v ostravském krematoriu se hromadí zesnulí, které zařízení nestíhá zpopelnit. Podle zástupců Sdružení pohřebnictví to ale lze snadno vyřešit. Je prý běžné, že si krematoria navzájem vypomáhají. Kamion s těly bude převezen do Hustopečí, ale volné kapacity mají i další zařízení.

Ústřední krizový štáb České republiky se na svém zasedání zabýval problémem našeho kraje s nárůstem počtu zesnulých, které krematorium Ostrava nestačí zpopelnit. Krematorium si dokonce muselo pronajmout mrazící návěsy, aby mělo nebožtíky kde skladovat. Podle šéfa Sdružení pohřebnictví jde ale pouze o logistický problém, který má snadné řešení a vůbec nemusel nastat, kdyby se řešil včas. 

Ladislav Kopal, předseda Sdružení pohřebnictví ČR: "Dělá se to běžně. Když to krematorium nestačí, nebo jde například do odstávky, tak si samo vyjednává výpomoc u jiného krematoria. Krematorií je v republice jen 27, takže se všichni znají a jsou schopni si takhle pomáhat."

Ústřední krizový štáb nechal vypracovat strategii, aby k podobným situacím nedocházelo. Mrtvých bude totiž dále přibývat a podle odborníků dojde ke kulminaci asi za 20 dní. 

Daniel Miklós, náměstek generálního ředitele HZS ČR: "Dělám analýzu, jak na tom krematoria jsou, abychom věděli kde jsou limity. Jsme připraveni přes vládu iniciovat zvýšení těch limitů, které třeba omezují místní vyhlášky pro emise nebo dovoz nebožtíků ze zahraničí apod."

Problém je také v tom, že pohřební služby vozí nebožtíky z nemocnic rovnou do krematorií, protože se neprovádí obřady. Před pandemií si je několik dní nechávali ve svých lednicích, které musejí mít ze zákona. I tato kapacita chybí. 

---

Očkují už se také zdravotníci novojičínské nemocnice

Očkovací vakcína proti onemocnění covid-19 už dorazila také do novojičínské nemocnice. První zdravotníci ji dostali v pondělí. Přednost mají ti, kteří pracují na covidových odděleních. Veřejnost si zatím musí počkat.

První dávku očkovací vakcína proti onemocnění covid-19 přivezl do novojičínské nemocnice zástupce hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v pondělí dopoledne. Zdravotníci převzali 6 ampulí s očkovací látkou.

Zuzana Válková, Odborný pracovník v ochraně veřejného zdraví, Nemocnice AGEL NJ: “Konkrétně se jednalo o 36 dávek, to znamená, bylo proočkováno prvních 36 zdravotnických pracovníků. Jednalo se o pracovníky, kteří přímo pečují o covid pozitivní pacienty.”

Další dodávky vakcíny by měla nemocnice dostávat pravidelně vždy každé pondělí, prioritně se budou dále očkovat pracovníci z covid jednotek a následně další zdravotnický personál, který projevil zájem. Celkem má nemocnice okolo 1100 těchto zaměstnanců. Ostatní lidé - zatím musí vyčkávat.

Zuzana Válková, Odborný pracovník v ochraně veřejného zdraví, Nemocnice AGEL NJ: “K očkování veřejnosti zatím nejsem schopná nic říct, zatím žádnou informaci nemáme.”

obyvatelé a návštěvníci Nového Jičína: “Zatím o tom neuvažuju, nevěřím tomu, že by to bylo tak dobré.”  “Nevím, ještě na to nemám zásadní názor.” “Ještě si počkám, jaké budou výsledky.”

Co ale veřejnost může, je objednat se na bezplatné antigenní testy. Rezervační systém je spuštěn na webových stránkách nemocnice.

Antigenní testování, které plošně v celé republice zatím trvá do 15. ledna, provádí nemocnice v úterky, čtvrtky a soboty od 11:00 do 15:00 hodin. Odběrové místo na COVID-19 slouží dále především pro lékařem nebo hygienikem určené testování pacientů. Z kapacitních důvodů zde není možné přijímat samoplátce.

---

Druhým rokem v dolech OKD nezemřel žádný horník

Práce v podzemí černouhelných dolů OKD je bezpečnější. Loni a předloni tam nezemřel ani jeden horník. Dříve přitom smrtelný úraz utrpělo i deset havířů za rok a při velkých neštěstích i více.

Dva roky po sobě se v dolech OKD nestal žádný smrtelný úraz. V historii OKD je to vůbec poprvé, když v předchozích letech si rizikové povolání vždy vybralo minimálně jeden hornický život.

Při práci v podzemí není k úrazu nikdy daleko. O to hůř, pokud se stane tragédie.

Úrazům a nehodám se těžební firma snaží předcházet. Příznivý vývoj s sebou nese i postupné omezování těžby a snižování počtu zaměstnanců.

Anketa: horník OKD: “Musíme to zaklepat, aby se zas něco dalšího nestalo. Je to neštěstí, když se něco takového stane. Musí se dávat pozor. Pokud se dává pozor, tak je to o to lehčí.”

Poslední větší tragédií bylo neštěstí při výbuchu metanu v Dole ČSM. V prosinci roku 2018 při něm tehdy zahynulo 13 horníků. Vyšetřování dosud není ukončeno.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: “V roce 2019 dostala společnost OKD ocenění Zlatý Permon, které přihlíželo právě k bezpečnosti práce ve společnosti. My jsme velmi rádi, že i v roce 2020, tak jako v roce 2019, jsme nezaznamenali žádný smrtelný úraz. OKD velmi dbá na bezpečnost práce a samozřejmostí jsou také školení našich zaměstnanců.”

I přes útlum těžby pracují v podzemí černouhelných dolů na Karvinsku stovky horníků. Oni i jejich blízcí doufají, že se ze šichty vždy vrátí živí a zdraví.

---

Opava chystá investice za půl miliardy korun

Necelou půl miliardu korun hodlá město Opava vynaložit v tomto roce na investiční akce. Většinu z této částky získá z dotací. Teď ale musí zajistit peníze na plánované projekty úvěrem. Největší investicí bude výstavba splaškové kanalizace v městských částech Suché Lazce a Komárov.

Zastupitelé Opavy se shodli na rozpočtu pro rok 2021 ve výši 1,6 miliardy korun. Asi 1/3 z něj tvoří investice, to je zhruba půl miliardy korun. Ve srovnání s předešlým rokem jde o dvou set milionové navýšení. Vedení města se rozhodlo dát zelenou výstavbě přestože kvůli koronaviru nedoputovaly do městské pokladny desítky milionů korun ze sdílených daní. Opozice k tomu měla výhrady.

Marek Veselý (ODS), člen Zastupitelstva města Opavy: „Nejsem přesvědčený o příjmech v rozpočtu. Dokud se nevyjasní příjmová stránka, tak mi přijde nerozumné tlačit na tu investiční. Takže investice rozumné a se zajištěným financováním.“

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Nechtěli jsme zastavit připravené projekty, zvlášť, když jsou zastřešeny dotačním titulem.“

Na seznamu jsou opravy některých městských domů, nová hasičská zbojnice v Kylešovicích nebo revitalizace sídliště tamtéž. Ovšem největší finanční náklady bude představovat vybudování splaškové kanalizace v městských částech Suché Lazce a Komárov, o kterou zdejší samosprávy usilují už mnoho let.

Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora Opavy a starosta Suchých Lazců: „Brzdí nám to i rozvoj obce. Jako opravy chodníků, cest … atd. Já to považuji za zásadní věc.“

V letošním roce budou také zahájeny projekty, které už jsou předfinancovány z předchozího roku. Například výstavba terminálu nebo modernizace 8 světelných křižovatek. Chystá se také rekonstrukce zimního stadionu. Naopak několik let plánovaná výstavba akvaparku se odsouvá na další rok.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
07. ledna 2021, 17:00

Strážníci nejsou zahrnutí do strategie očkování

Vládní očkovací strategie nepočítá v první fázi s očkováním strážníků a nejsou vyjmenováni ani v druhé. Někteří ředitelé zvažují, že v takovém případě nebudou posílat své lidi do rizikových míst, jako jsou například odběrová místa.

Ředitelům městských policií se nelíbí, že strážníci nejsou zahrnutí v první fázi očkování proti covidu. Ministerstvo zdravotnictví ve strategii uvádí, že vakcinace se bude týkat základních složek Integrovaného záchranného systému, kam spadají policisté ČR, nebo hasiči.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "My sice nejsme integrovaná záchranná složka IZS, jsme podpůrná složka, ale my opravdu v té první linii jsme. Například v Karviné jsme u odběrového místa dennodenně. My jezdíme na zákroky, nikdo se nás neptá, jestli chceme, či nechceme.”

Ředitelé chtějí od vlády ještě vysvětlení a zvažují i další kroky.

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: "Pokud by se to týkalo jen hlavních složek, tak samozřejmě před tím bude armáda, zdravotníci, je to v pořádku, ale městské policie asi přestanou dělat ty činnosti, které děláme dneska nad rámec vlastních činností. To znamená asistentce na odběrových místech, prvořadé výjezdy tam, kde jsou hlášeny ty problémy s covidem. Bude to muset dělat ten, kdo je naočkovaný.”

Roman Fortelný, strážník MP Havířov: "Rádi to přivítáme do našich řad strážníků, kdy se stále pohybujeme mezi lidmi, hlavně bezdomovci, pomáháme v nemocnici, takže očkování pro nás bude přínosem.”

Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl po jednání krizového štábu, že v první fázi bude proočkováno jen 1100 lidí z řad policistů, hasičů a dalších z resortu vnitra. Masivnější očkování bude probíhat až v druhé fázi od března a právě tam by měli spadat i strážníci městských policií.

---

Problém s hromaděním zesnulých lze prý snadno vyřešit

Jak už jsme vás informovali, v ostravském krematoriu se hromadí zesnulí, které zařízení nestíhá zpopelnit. Podle zástupců Sdružení pohřebnictví to ale lze snadno vyřešit. Je prý běžné, že si krematoria navzájem vypomáhají. Kamion s těly bude převezen do Hustopečí, ale volné kapacity mají i další zařízení.

Ústřední krizový štáb České republiky se na svém zasedání zabýval problémem našeho kraje s nárůstem počtu zesnulých, které krematorium Ostrava nestačí zpopelnit. Krematorium si dokonce muselo pronajmout mrazící návěsy, aby mělo nebožtíky kde skladovat. Podle šéfa Sdružení pohřebnictví jde ale pouze o logistický problém, který má snadné řešení a vůbec nemusel nastat, kdyby se řešil včas. 

Ladislav Kopal, předseda Sdružení pohřebnictví ČR: "Dělá se to běžně. Když to krematorium nestačí, nebo jde například do odstávky, tak si samo vyjednává výpomoc u jiného krematoria. Krematorií je v republice jen 27, takže se všichni znají a jsou schopni si takhle pomáhat."

Ústřední krizový štáb nechal vypracovat strategii, aby k podobným situacím nedocházelo. Mrtvých bude totiž dále přibývat a podle odborníků dojde ke kulminaci asi za 20 dní. 

Daniel Miklós, náměstek generálního ředitele HZS ČR: "Dělám analýzu, jak na tom krematoria jsou, abychom věděli kde jsou limity. Jsme připraveni přes vládu iniciovat zvýšení těch limitů, které třeba omezují místní vyhlášky pro emise nebo dovoz nebožtíků ze zahraničí apod."

Problém je také v tom, že pohřební služby vozí nebožtíky z nemocnic rovnou do krematorií, protože se neprovádí obřady. Před pandemií si je několik dní nechávali ve svých lednicích, které musejí mít ze zákona. I tato kapacita chybí. 

---

Očkují už se také zdravotníci novojičínské nemocnice

Očkovací vakcína proti onemocnění covid-19 už dorazila také do novojičínské nemocnice. První zdravotníci ji dostali v pondělí. Přednost mají ti, kteří pracují na covidových odděleních. Veřejnost si zatím musí počkat.

První dávku očkovací vakcína proti onemocnění covid-19 přivezl do novojičínské nemocnice zástupce hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v pondělí dopoledne. Zdravotníci převzali 6 ampulí s očkovací látkou.

Zuzana Válková, Odborný pracovník v ochraně veřejného zdraví, Nemocnice AGEL NJ: “Konkrétně se jednalo o 36 dávek, to znamená, bylo proočkováno prvních 36 zdravotnických pracovníků. Jednalo se o pracovníky, kteří přímo pečují o covid pozitivní pacienty.”

Další dodávky vakcíny by měla nemocnice dostávat pravidelně vždy každé pondělí, prioritně se budou dále očkovat pracovníci z covid jednotek a následně další zdravotnický personál, který projevil zájem. Celkem má nemocnice okolo 1100 těchto zaměstnanců. Ostatní lidé - zatím musí vyčkávat.

Zuzana Válková, Odborný pracovník v ochraně veřejného zdraví, Nemocnice AGEL NJ: “K očkování veřejnosti zatím nejsem schopná nic říct, zatím žádnou informaci nemáme.”

obyvatelé a návštěvníci Nového Jičína: “Zatím o tom neuvažuju, nevěřím tomu, že by to bylo tak dobré.”  “Nevím, ještě na to nemám zásadní názor.” “Ještě si počkám, jaké budou výsledky.”

Co ale veřejnost může, je objednat se na bezplatné antigenní testy. Rezervační systém je spuštěn na webových stránkách nemocnice.

Antigenní testování, které plošně v celé republice zatím trvá do 15. ledna, provádí nemocnice v úterky, čtvrtky a soboty od 11:00 do 15:00 hodin. Odběrové místo na COVID-19 slouží dále především pro lékařem nebo hygienikem určené testování pacientů. Z kapacitních důvodů zde není možné přijímat samoplátce.

---

Druhým rokem v dolech OKD nezemřel žádný horník

Práce v podzemí černouhelných dolů OKD je bezpečnější. Loni a předloni tam nezemřel ani jeden horník. Dříve přitom smrtelný úraz utrpělo i deset havířů za rok a při velkých neštěstích i více.

Dva roky po sobě se v dolech OKD nestal žádný smrtelný úraz. V historii OKD je to vůbec poprvé, když v předchozích letech si rizikové povolání vždy vybralo minimálně jeden hornický život.

Při práci v podzemí není k úrazu nikdy daleko. O to hůř, pokud se stane tragédie.

Úrazům a nehodám se těžební firma snaží předcházet. Příznivý vývoj s sebou nese i postupné omezování těžby a snižování počtu zaměstnanců.

Anketa: horník OKD: “Musíme to zaklepat, aby se zas něco dalšího nestalo. Je to neštěstí, když se něco takového stane. Musí se dávat pozor. Pokud se dává pozor, tak je to o to lehčí.”

Poslední větší tragédií bylo neštěstí při výbuchu metanu v Dole ČSM. V prosinci roku 2018 při něm tehdy zahynulo 13 horníků. Vyšetřování dosud není ukončeno.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: “V roce 2019 dostala společnost OKD ocenění Zlatý Permon, které přihlíželo právě k bezpečnosti práce ve společnosti. My jsme velmi rádi, že i v roce 2020, tak jako v roce 2019, jsme nezaznamenali žádný smrtelný úraz. OKD velmi dbá na bezpečnost práce a samozřejmostí jsou také školení našich zaměstnanců.”

I přes útlum těžby pracují v podzemí černouhelných dolů na Karvinsku stovky horníků. Oni i jejich blízcí doufají, že se ze šichty vždy vrátí živí a zdraví.

---

Opava chystá investice za půl miliardy korun

Necelou půl miliardu korun hodlá město Opava vynaložit v tomto roce na investiční akce. Většinu z této částky získá z dotací. Teď ale musí zajistit peníze na plánované projekty úvěrem. Největší investicí bude výstavba splaškové kanalizace v městských částech Suché Lazce a Komárov.

Zastupitelé Opavy se shodli na rozpočtu pro rok 2021 ve výši 1,6 miliardy korun. Asi 1/3 z něj tvoří investice, to je zhruba půl miliardy korun. Ve srovnání s předešlým rokem jde o dvou set milionové navýšení. Vedení města se rozhodlo dát zelenou výstavbě přestože kvůli koronaviru nedoputovaly do městské pokladny desítky milionů korun ze sdílených daní. Opozice k tomu měla výhrady.

Marek Veselý (ODS), člen Zastupitelstva města Opavy: „Nejsem přesvědčený o příjmech v rozpočtu. Dokud se nevyjasní příjmová stránka, tak mi přijde nerozumné tlačit na tu investiční. Takže investice rozumné a se zajištěným financováním.“

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Nechtěli jsme zastavit připravené projekty, zvlášť, když jsou zastřešeny dotačním titulem.“

Na seznamu jsou opravy některých městských domů, nová hasičská zbojnice v Kylešovicích nebo revitalizace sídliště tamtéž. Ovšem největší finanční náklady bude představovat vybudování splaškové kanalizace v městských částech Suché Lazce a Komárov, o kterou zdejší samosprávy usilují už mnoho let.

Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora Opavy a starosta Suchých Lazců: „Brzdí nám to i rozvoj obce. Jako opravy chodníků, cest … atd. Já to považuji za zásadní věc.“

V letošním roce budou také zahájeny projekty, které už jsou předfinancovány z předchozího roku. Například výstavba terminálu nebo modernizace 8 světelných křižovatek. Chystá se také rekonstrukce zimního stadionu. Naopak několik let plánovaná výstavba akvaparku se odsouvá na další rok.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-07-01-2021-17-00