Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ve Frýdku-Místku se v pondělí otevřou mateřské školy
  • Novojičínská nemocnice má areál pod větší kontrolou
  • Havířov chce vyřešit problematické křižovatky
  • TS Karviná chtějí naučit občany správně třídit odpad
  • Předškoláci potěšili seniory originálním dárkem
  • Opavští basketbalisté se připravují na atletickém oválu

Ve Frýdku-Místku se v pondělí otevřou mateřské školy

Mateřské školy ve Frýdku-Místku se chystají na návrat dětí. Třídy se po zhruba dvou měsících prázdnoty znovu otevřou v pondělí. Spolu s Frýdkem-Místkem zahájí provoz také další školky v okrese.

Ve Frýdku-Místku rozhodli o znovuotevření mateřských škol. Děti se do svých tříd vrátí v pondělí 11. května, a to po zhruba dvou měsících, kdy byly kvůli pandemii koronaviru zavřené.

“Provoz školek se bude řídit pokyny ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které vydalo soubor bezpečnostních a hygienických pokynů pro mateřské školy. Tato pravidla upravují nošení roušek, děti nebudou muset nosit roušku v mateřské škole, upravuje také zvýšené hygienické standardy,” řekl náměstek primátora Frýdku-Místku Pavel Machala.

Spolu s Frýdkem-Místkem v pondělí otevřou mateřské školy i další obce na Frýdeckomístecku, například v Palkovicích.

“Je to takový rozumný termín. Bude záležet samozřejmě na rodičích, aby nám děti do školky poslali. Budou se muset samozřejmě dodržovat taková ta opatření, která jsou nařízena. Budeme ve škole pro školku i vařit,” starosta Palkovic Radim Bača.

Ne všichni zřizovatelé mateřských škol v okrese ale čekali tak dlouho, například v Dobré otevřeli mateřskou školu už 4.května. Jiní zase s otevřením nespěchají, třeba v Brušperku zahájí provoz školky až 25. května.

---

Novojičínská nemocnice má areál pod větší kontrolou

Vjezd do novojičínské nemocnice nově hlídá závora. Její zprovoznění je jednou z dalších reakcí vedení tohoto zdravotnického zařízení na výsledky bezpečnostního auditu, který si nechalo vypracovat na konci loňského roku.

Novojičínská nemocnice chce mít větší přehled o tom, kdo se vyskytuje v jejím areálu. Proto už na konci loňského roku uzavřela spodní vchod a nyní přichází s dalším opatřením - úpravou systému vjezdu a parkování uvnitř prostoru. To vše se děje na základě výsledků bezpečnostního auditu.

“Říkali jsme, že uzavření spodního vstupu je jenom prvním krokem. Dalším krokem je zřízení vjezdového systému, který bude evidovat vozidla vjíždějící a odjíždějící. Získáme tak přehled o osobách, které se pohybují v areálu nemocnice,” uvedl Jan Káňa, ředitel Nemocnice Nový Jičín.  

Důvodem těchto a dalších připravovaných opatření je podle vedení nemocnice zvýšení bezpečnosti pacientů a zaměstnanců.

“Mohu potvrdit, že jsme zaznamenali několik oznámení ze stran pracovníků nemocnice, a to  zejména v souvislosti s řešením osob, které jsou bez domova, kteří se zdržovali v různých čekárnách,” potvrdil Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín. 

Jako vstřícné gesto pak nemocnice po jednání s vedením radnice umožnila na svém hlavním parkovišti, které sousedí se Smetanovými sady a dětským hřištěm, odpolední stání pro veřejnost zdarma.  

“Aby občané Nového Jičína mohli zaparkovat a jít se projít do parku, nebo se dostat na hřiště, to je další z kroků k takové té normalizaci běžného stavu,” podotkl ředitel nemocnice. 

V současné době také nemocnice připravuje uvnitř areálu více míst pro vozidla personálu a naopak lidé by měli mít nově možnost zastavit v blízkosti nemocniční lékárny.  

---

Havířov chce vyřešit problematické křižovatky

Havířov se chystá investovat do řešení problematické křižovatky v městské části Podlesí. Dopravu tam budou řídit semafory. V křižovatce v Prostřední-Suché radnice uvažovala o kruhovém objezdu. Plán ale zřejmě nevyjde.

Křižovatka poblíž Gymnázia Studentská v Havířově-Podlesí patří mezi rizikové. Řidiči zde mají problém s odbočováním a stávají se zde i dopravní nehody. O rekonstrukci křižovatky se mluví už mnoho let. 

"Bude doplněna světelnou signalizací, která bude řídit celou dopravu na této křižovatce. Celkově tato investice se pohybuje kolem osmi milionů korun a práce by měly začít v červnu a budou probíhat do září,” řekl náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL).

Havířov trápí ještě jedna křižovatka, a to v Prostřední-Suché. Zejména v dopravní špičce řidiči, kteří chtějí vyjet z Fryštácké ulice, musejí čekat dlouhé minuty.

"V řešení té křižovatky brání jiné pozemky, je tam jeden dům, který patří Residomu a pokud by se ho podařilo zbourat, tak by byl prostor pro řešení této křižovatky kruhovým objezdem. Jednáme, snažíme se to vyřešit, protože tuto křižovatku vnímám jako problematickou a nebezpečnou,” dodal náměstek. 

Společnost Residomo opravdu uvažovala o demolici prázdných domů.

“Nicméně od demolice domů jsme ustoupili, a to kvůli zvýšenému zájmu o nájemní bydlení, a proto zvažujeme o dalším využití těchto domů,” vysvětlila mluvčí společnosti Residomo Kateřina Piechowicz.

---

TS Karviná chtějí naučit občany správně třídit odpad

Obyvatelé Karviné vytřídí rok od roku více odpadu. Stále se ale opakují stejné chyby, které lidé při třídění dělají. Místní technické služby proto připravily instruktážní videa, která jednoduše postup a správnost třídění vysvětlují.

1362 tun. To je číslo, které shrnuje hmotnost celkového vytříděného odpadu jako papíru plastu a skla, které obyvatelé Karviné vytřídili v roce 2019. 

"V čem jsme byli rekordmani v roce 2019, tak je to v třídění papíru, kdy jsme vytřídili o 100 tun více než v roce 2018, za což občanům děkujeme, jde vidět, že to berou jako samozřejmost a životní styl," řekla vedoucí Odboru komunálních služeb MMK Jana Maierová.

I když čísla hovoří jasně, stále je co zlepšovat.

"V čem občané chybují při třídění, je to v redukci objemu odpadu, do nádob odkládají nesešlápnuté, jak PET lahve i kartony, i bioodpad, třeba větve  tam dávají celé a je problém při samotném svozu odpadu," řekla Maierová.

Technické služby proto zveřejnili instruktážní videa k separaci papíru a plastů, kde správnost třídění názorně vysvětlují.

"Jsme chtěli občanům ukázat, že odpad nekončí na skládkách, ale že se zpracovává a dále se z něj vyrábí další výrobky. V těch videích je vidět, co konkrétně do jakých popelnic patří a nepatří, jaké jsou chyby při třídění, že se máme zaměřit zejména na redukci objemů. Také jsme chtěli občanům ukázat výsledky za posledních pět let, že to má smysl a jaké jsou výsledky jejich snažení," řekl Michal Bartečko, vedoucí provozovny Odpady TS Karviná a dodal: "Momentálně zpracováváme video na separaci bioodpadu, jelikož se začaly objevovat další problémy, tak jsem se rozhodli občanům ukázat, jak to má vypadat."

Toto video bude zveřejněno v průběhu května nebo června.

"Dále chceme apelovat na občany, aby více využívali sběrný dvůr, přestože je ve vyhlášce zákaz odkládání kusového a objemného odpadu ke kontejnerovým stanovištím, tak denně se s tím potýkáme a TS nestačí kapacitně tento odpad svážet," dodala Maierová.


---

Předškoláci potěšili seniory originálním dárkem

Velmi netradiční dárek obrdrželi stonavští senioři od dětí z místní mateřské školy na Dolanech. Osobně se teď společně setkat nemohou, proto se s nimi děti spojily alespoň prostřednictvím domácího videa. Klienti pečovatelské služby ELIM jsou z toho nadšeni.

Ve Stonavě pravidelně několikrát ročně navštěvují děti místní seniory. Současná epidemiologická situace ale takovéto mezigenerační setkání neumožňuje. Vedení mateřské školky na Dolanech proto vymyslelo způsob, jak seniory v Domě s pečovatelskou službou ELIM s mateřskou školkou propojit.

„Za pomoci ochotných rodičů jsme sestavili video, aby klienti věděli, že na ně stále myslíme,“ řekla vedoucí MŠ Dolany Helena Skutková.

„Je to takový nezvyklý dárek. Děti vždycky chodili za námi. Je to velmi pěkné,  moc se mi to líbí, potěšilo mě to.“ „Je to moc pěkné, člověka to velice potěší,“ konstatovali klienti pečovatelské služby ELIM.

Takovýto přístup stonavské mateřinky velmi ocenila i vedoucí místní pečovatelské služby Urszula Byrtusová, která každému klientovi osobně předala tento video dárek přehrála .

„Děkuji paní učitelce, která sesbírala síly se svým kolektivem, rodiči a dětmi, a že nám připravili takto krásné překvapení, ale i podporu, kterou velice potřebujeme. Velmi si toho vážím,“ řekla Byrtusová.

Kromě video dárku obdrželi senioři také podpůrné kartičky a obraz, který bude připomínat stonavskou generační sounáležitost.

---

Opavští basketbalisté se připravují na atletickém oválu

Opavští basketbalisté vyrazili poprvé na společný trénink. Protože kvůli opatřením proti koronaviru nemohou do haly, připravují se venku. Basketbalovou halu vyměnili dočasně za atletický ovál.

Profesionální basketbalisté zatím ještě v hale trénovat nemohou, proto vyrazili na první společný trénink ven. Setkali se na atletickém stadioně. Střelbu tady ale kvůli chybějícím košům trénovat nemohli, a tak se soustředili na fyzičku.

„Budeme se teď zaměřovat na atletické věci, mobilitu, výbušnost, ať mají hráči nějakou fyzičku. Aby až se uvolní trénování v hale, byli připraveni,“ popisuje asistent trenéra BK Opava Kryštof Vlček.

Od poloviny března, kdy byl vyhlášený nouzový stav a ukončená liga, se opavští hráči připravovali samostatně. Teď tým teď trénuje 2x týdně po skupinách. Roušky sice mohou hráči sundat, ovšem na bezpečné rozestupy dbát musí.

„Co mi nejvíce chybělo? Kontakt s klukama. Basketbal je přece jen kolektivní sport,“ posteskl si rozehrávač Jakub Slavík. A křídelník Jan Švandrlík jej doplnil: „Jsme na sebe zvyklí, každý den jsme spolu trénovali. Bylo to divné, když jsme se dva měsíce nemohli vidět.“

Míč si s sebou na stadion ale hráči nevzali. Střelbu i týmovou hru začnou basketbalisté trénovat až příští týden, kdy budou moci využít svou domovskou halu v Městských sadech. Pod koši se ale sejdou hned bez tří klíčových hráčů. Do Svitav odchází Bujnoch a Dragoun. Bratčenkov končí ze zdravotních důvodů. Liga se už dohrávat nebude, a tak mají hráči dost času na přípravu dalšího ročníku. Soutěž začne nejdříve za čtyři měsíce.


---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
07. května 2020, 17:00

Ve Frýdku-Místku se v pondělí otevřou mateřské školy

Mateřské školy ve Frýdku-Místku se chystají na návrat dětí. Třídy se po zhruba dvou měsících prázdnoty znovu otevřou v pondělí. Spolu s Frýdkem-Místkem zahájí provoz také další školky v okrese.

Ve Frýdku-Místku rozhodli o znovuotevření mateřských škol. Děti se do svých tříd vrátí v pondělí 11. května, a to po zhruba dvou měsících, kdy byly kvůli pandemii koronaviru zavřené.

“Provoz školek se bude řídit pokyny ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které vydalo soubor bezpečnostních a hygienických pokynů pro mateřské školy. Tato pravidla upravují nošení roušek, děti nebudou muset nosit roušku v mateřské škole, upravuje také zvýšené hygienické standardy,” řekl náměstek primátora Frýdku-Místku Pavel Machala.

Spolu s Frýdkem-Místkem v pondělí otevřou mateřské školy i další obce na Frýdeckomístecku, například v Palkovicích.

“Je to takový rozumný termín. Bude záležet samozřejmě na rodičích, aby nám děti do školky poslali. Budou se muset samozřejmě dodržovat taková ta opatření, která jsou nařízena. Budeme ve škole pro školku i vařit,” starosta Palkovic Radim Bača.

Ne všichni zřizovatelé mateřských škol v okrese ale čekali tak dlouho, například v Dobré otevřeli mateřskou školu už 4.května. Jiní zase s otevřením nespěchají, třeba v Brušperku zahájí provoz školky až 25. května.

---

Novojičínská nemocnice má areál pod větší kontrolou

Vjezd do novojičínské nemocnice nově hlídá závora. Její zprovoznění je jednou z dalších reakcí vedení tohoto zdravotnického zařízení na výsledky bezpečnostního auditu, který si nechalo vypracovat na konci loňského roku.

Novojičínská nemocnice chce mít větší přehled o tom, kdo se vyskytuje v jejím areálu. Proto už na konci loňského roku uzavřela spodní vchod a nyní přichází s dalším opatřením - úpravou systému vjezdu a parkování uvnitř prostoru. To vše se děje na základě výsledků bezpečnostního auditu.

“Říkali jsme, že uzavření spodního vstupu je jenom prvním krokem. Dalším krokem je zřízení vjezdového systému, který bude evidovat vozidla vjíždějící a odjíždějící. Získáme tak přehled o osobách, které se pohybují v areálu nemocnice,” uvedl Jan Káňa, ředitel Nemocnice Nový Jičín.  

Důvodem těchto a dalších připravovaných opatření je podle vedení nemocnice zvýšení bezpečnosti pacientů a zaměstnanců.

“Mohu potvrdit, že jsme zaznamenali několik oznámení ze stran pracovníků nemocnice, a to  zejména v souvislosti s řešením osob, které jsou bez domova, kteří se zdržovali v různých čekárnách,” potvrdil Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín. 

Jako vstřícné gesto pak nemocnice po jednání s vedením radnice umožnila na svém hlavním parkovišti, které sousedí se Smetanovými sady a dětským hřištěm, odpolední stání pro veřejnost zdarma.  

“Aby občané Nového Jičína mohli zaparkovat a jít se projít do parku, nebo se dostat na hřiště, to je další z kroků k takové té normalizaci běžného stavu,” podotkl ředitel nemocnice. 

V současné době také nemocnice připravuje uvnitř areálu více míst pro vozidla personálu a naopak lidé by měli mít nově možnost zastavit v blízkosti nemocniční lékárny.  

---

Havířov chce vyřešit problematické křižovatky

Havířov se chystá investovat do řešení problematické křižovatky v městské části Podlesí. Dopravu tam budou řídit semafory. V křižovatce v Prostřední-Suché radnice uvažovala o kruhovém objezdu. Plán ale zřejmě nevyjde.

Křižovatka poblíž Gymnázia Studentská v Havířově-Podlesí patří mezi rizikové. Řidiči zde mají problém s odbočováním a stávají se zde i dopravní nehody. O rekonstrukci křižovatky se mluví už mnoho let. 

"Bude doplněna světelnou signalizací, která bude řídit celou dopravu na této křižovatce. Celkově tato investice se pohybuje kolem osmi milionů korun a práce by měly začít v červnu a budou probíhat do září,” řekl náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL).

Havířov trápí ještě jedna křižovatka, a to v Prostřední-Suché. Zejména v dopravní špičce řidiči, kteří chtějí vyjet z Fryštácké ulice, musejí čekat dlouhé minuty.

"V řešení té křižovatky brání jiné pozemky, je tam jeden dům, který patří Residomu a pokud by se ho podařilo zbourat, tak by byl prostor pro řešení této křižovatky kruhovým objezdem. Jednáme, snažíme se to vyřešit, protože tuto křižovatku vnímám jako problematickou a nebezpečnou,” dodal náměstek. 

Společnost Residomo opravdu uvažovala o demolici prázdných domů.

“Nicméně od demolice domů jsme ustoupili, a to kvůli zvýšenému zájmu o nájemní bydlení, a proto zvažujeme o dalším využití těchto domů,” vysvětlila mluvčí společnosti Residomo Kateřina Piechowicz.

---

TS Karviná chtějí naučit občany správně třídit odpad

Obyvatelé Karviné vytřídí rok od roku více odpadu. Stále se ale opakují stejné chyby, které lidé při třídění dělají. Místní technické služby proto připravily instruktážní videa, která jednoduše postup a správnost třídění vysvětlují.

1362 tun. To je číslo, které shrnuje hmotnost celkového vytříděného odpadu jako papíru plastu a skla, které obyvatelé Karviné vytřídili v roce 2019. 

"V čem jsme byli rekordmani v roce 2019, tak je to v třídění papíru, kdy jsme vytřídili o 100 tun více než v roce 2018, za což občanům děkujeme, jde vidět, že to berou jako samozřejmost a životní styl," řekla vedoucí Odboru komunálních služeb MMK Jana Maierová.

I když čísla hovoří jasně, stále je co zlepšovat.

"V čem občané chybují při třídění, je to v redukci objemu odpadu, do nádob odkládají nesešlápnuté, jak PET lahve i kartony, i bioodpad, třeba větve  tam dávají celé a je problém při samotném svozu odpadu," řekla Maierová.

Technické služby proto zveřejnili instruktážní videa k separaci papíru a plastů, kde správnost třídění názorně vysvětlují.

"Jsme chtěli občanům ukázat, že odpad nekončí na skládkách, ale že se zpracovává a dále se z něj vyrábí další výrobky. V těch videích je vidět, co konkrétně do jakých popelnic patří a nepatří, jaké jsou chyby při třídění, že se máme zaměřit zejména na redukci objemů. Také jsme chtěli občanům ukázat výsledky za posledních pět let, že to má smysl a jaké jsou výsledky jejich snažení," řekl Michal Bartečko, vedoucí provozovny Odpady TS Karviná a dodal: "Momentálně zpracováváme video na separaci bioodpadu, jelikož se začaly objevovat další problémy, tak jsem se rozhodli občanům ukázat, jak to má vypadat."

Toto video bude zveřejněno v průběhu května nebo června.

"Dále chceme apelovat na občany, aby více využívali sběrný dvůr, přestože je ve vyhlášce zákaz odkládání kusového a objemného odpadu ke kontejnerovým stanovištím, tak denně se s tím potýkáme a TS nestačí kapacitně tento odpad svážet," dodala Maierová.


---

Předškoláci potěšili seniory originálním dárkem

Velmi netradiční dárek obrdrželi stonavští senioři od dětí z místní mateřské školy na Dolanech. Osobně se teď společně setkat nemohou, proto se s nimi děti spojily alespoň prostřednictvím domácího videa. Klienti pečovatelské služby ELIM jsou z toho nadšeni.

Ve Stonavě pravidelně několikrát ročně navštěvují děti místní seniory. Současná epidemiologická situace ale takovéto mezigenerační setkání neumožňuje. Vedení mateřské školky na Dolanech proto vymyslelo způsob, jak seniory v Domě s pečovatelskou službou ELIM s mateřskou školkou propojit.

„Za pomoci ochotných rodičů jsme sestavili video, aby klienti věděli, že na ně stále myslíme,“ řekla vedoucí MŠ Dolany Helena Skutková.

„Je to takový nezvyklý dárek. Děti vždycky chodili za námi. Je to velmi pěkné,  moc se mi to líbí, potěšilo mě to.“ „Je to moc pěkné, člověka to velice potěší,“ konstatovali klienti pečovatelské služby ELIM.

Takovýto přístup stonavské mateřinky velmi ocenila i vedoucí místní pečovatelské služby Urszula Byrtusová, která každému klientovi osobně předala tento video dárek přehrála .

„Děkuji paní učitelce, která sesbírala síly se svým kolektivem, rodiči a dětmi, a že nám připravili takto krásné překvapení, ale i podporu, kterou velice potřebujeme. Velmi si toho vážím,“ řekla Byrtusová.

Kromě video dárku obdrželi senioři také podpůrné kartičky a obraz, který bude připomínat stonavskou generační sounáležitost.

---

Opavští basketbalisté se připravují na atletickém oválu

Opavští basketbalisté vyrazili poprvé na společný trénink. Protože kvůli opatřením proti koronaviru nemohou do haly, připravují se venku. Basketbalovou halu vyměnili dočasně za atletický ovál.

Profesionální basketbalisté zatím ještě v hale trénovat nemohou, proto vyrazili na první společný trénink ven. Setkali se na atletickém stadioně. Střelbu tady ale kvůli chybějícím košům trénovat nemohli, a tak se soustředili na fyzičku.

„Budeme se teď zaměřovat na atletické věci, mobilitu, výbušnost, ať mají hráči nějakou fyzičku. Aby až se uvolní trénování v hale, byli připraveni,“ popisuje asistent trenéra BK Opava Kryštof Vlček.

Od poloviny března, kdy byl vyhlášený nouzový stav a ukončená liga, se opavští hráči připravovali samostatně. Teď tým teď trénuje 2x týdně po skupinách. Roušky sice mohou hráči sundat, ovšem na bezpečné rozestupy dbát musí.

„Co mi nejvíce chybělo? Kontakt s klukama. Basketbal je přece jen kolektivní sport,“ posteskl si rozehrávač Jakub Slavík. A křídelník Jan Švandrlík jej doplnil: „Jsme na sebe zvyklí, každý den jsme spolu trénovali. Bylo to divné, když jsme se dva měsíce nemohli vidět.“

Míč si s sebou na stadion ale hráči nevzali. Střelbu i týmovou hru začnou basketbalisté trénovat až příští týden, kdy budou moci využít svou domovskou halu v Městských sadech. Pod koši se ale sejdou hned bez tří klíčových hráčů. Do Svitav odchází Bujnoch a Dragoun. Bratčenkov končí ze zdravotních důvodů. Liga se už dohrávat nebude, a tak mají hráči dost času na přípravu dalšího ročníku. Soutěž začne nejdříve za čtyři měsíce.


---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-07-05-2020-17-00