Za zvlnění dálnice D47 nese odpovědnost zhotovitel
Po devíti letech dal soud konečně za pravdu Ředitelství silnic a dálnic: za závady na dálnici D47 mezi Antošovicemi a Bohumínem nese odpovědnost zhotovitel a musí vše opravit. Jde o první ze tří reklamovaných úseků.
V pondělí vydal Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR klíčový verdikt pro další osud dálnice D47. Za závady v šesti kilometrovém úseku mezi Antošovicemi a Bohumínem nese odpovědnost zhotovitel, což je konsorcium firem Eurovia, Skanska a PORR. Musí vše opravit.
Jiří Hlavatý, ředitel úseku kontroly kvality staveb ŘSD ČR: "Byl vydán rozhodčí nález, kde bylo ŘSD uznáno, že sdružení zhotovitelů má provést odstranění vad, co se týče nerovnosti vozovek, odstranění poruch na mostních závěrech, odstranění nerovnostní tady tohoto odpočívadla."
Nejvíce práce asi čeká Eurovii, která musí opravit zvlněnou silnici. Skanska má na starosti mosty a PORR stavěl odpočívadlo, která musí být dokonce v zimě uzavřeno, protože je tak zvlněné, že shrnovače sněhu na něm lámaly radlice.
Jiří Hlavatý, ředitel úseku kontroly kvality staveb ŘSD ČR: "Dálnice byla stavěna z nějakých materiálů a rozhodčí soud řekl, že zhotovitel musí provést tu opravu tak, aby už k těm nerovnostem do budoucna nedošlo. To znamená, že musí provést i opravy, sanace podloží a provést novou vozovku, aby byla rovná a do budoucna se nezvlnila."
Rozhodnutí soudu je pravomocné a firmy by měly začít s opravami hned. Navíc po nich bude ŘSD vymáhat desítky milionů, které už do provizorních oprav investovalo ze svého. Rozhodnutí je velmi důležité. Dá se totiž očekávat, že i v dalších dvou ještě mnohem horších úsecích přes Ostravu, rozhodne soud stejně. Opravy půjdou do miliard korun.
---
Ve vysvěceném novém kostele v Gutech se konala první mše
V třineckých Gutech byl v neděli slavnostně vysvěcen dřevěný kostela, který v srpnu 2017 celý shořel vinou trojice mladých žhářů. Nový kostel je věrnou replikou toho původního. Společně s kostelem byly vysvěceny také varhany a čtyři nové zvony.
Památkově chráněný kostel ze 16. století lehl popelem v noci na 2. srpna roku 2017. Jako zázrakem požár přečkal pouze dřevěný kříž, který je dnes součástí nové repliky.
Jakub Kowalczyk, obyvatel Gutů, farník: “Tady už byli hasiči. Shořelo to celé. Věž se zbortila, lidé brečeli a nebylo záchrany.”
Tři mladí žháři byli odsouzeni k vězení v délce 3,5 roku pro mladistvého a 8 a 9 let pro jeho starší komplice. Zaplatit by měli více než 19 milionů korun za způsobenou škodu, byť stavba nového byla kostela jednou tak nákladnější.
Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec), primátorka Třince: “Okamžitě jsme se rozhodli, že kostel obnovíme. Pro Třinec je to něco jako rodinné stříbro.”
Martin David, pomocný biskup ostravsko-opavské diecéze: “Mám z té dnešní události velkou radost, protože je dodržení toho díla obnovy, které tady probíhalo během čtyř roků a na kterém se podílela obrovská řada lidí. Počínaje architekty, projektanty přes řemeslníky nejrůznějších profesí."
Renata Cigánová, návštěvnice: “Pamatuji, jak jsme tady na kůru zpívali. Bylo to tady moc krásné. Teď jsem se přijeli podívat z Hatí, kde teď bydlím, abych je povzbudila, protože se jim to opravdu podařilo. je to hodně podobné a i ten duch je tady.”
Lidé teď mohou nový kostel navštěvovat každý den, kdy se budou konat i mše.
---
V Havířově se po rozvolnění konal první festival
Lidé v Havířově mohli poprvé od rozvolnění ve větším počtu vyrazit za kulturou. V letním kině se o víkendu konal folklorní festival, na který se organizátorům podařilo pozvat i zahraniční hosty.
Přesto, že už se mohou pořádat různé akce s omezeným počtem lidí, uspořádat festival vyžaduje nějaký čas a mnoho organizátorů se do toho ani nepouští. Folklorní soubor Jagár věřil, že přijdou lepší časy a se svým festivalem v Havířově počítal.
Jiří Pospěch, vedoucí folklorního souboru Jagár: "Organizace byla nastavena tak, že my jsme rok dopředu věděli, že chceme něco udělat. Já jsem to pořád držel, držel a říkal jsem si, že akci zruším až na poslední chvíli. Největší problém bylo sehnat zahraniční hosty, to znamená ze Slovenska a Polska. Pro mě je skvělý pocit, že ta akce je, že se může konat, že jsme ji za tak krátkou dobu udělali a doufám, že si během odpoledne tady najde ještě více lidí cestu."
Lidé, kteří do areálu letního kina přišli, byli nadšení, že už opět mohou zažít příjemné chvíle s přáteli.
anketa: "Atmosféra je úžasná a jsme tady proto, že dcera už od šesti let tancovala ve Voničce a folklor s manželkou zbožňujeme.”
anketa: "Já jsem ráda, že tady můžeme být, že můžeme poslouchat muziku, folklor.”
anketa: “Hrozně jsme se už na to těšili, že konečně může člověk někam vypadnout i z toho stereotypu a podívat se na nějaké hezké vystoupení.”
Další velká akce se bude konat na konci června na náměstí Republiky, které se během dvou dnů vrátí do doby císaře Rudolfa II. a nebude chybět ani Golem.
---
Obyvatelé 5 obcí mohu dostat dotaci na kanalizaci
Ostrava pokračuje v likvidaci volných výustí splaškových vod do vodních toků. S tím samozřejmě souvisí budování kanalizace. Lidé, kteří se budou nově do kanalizace připojovat, mohou požádat magistrát o dotaci.
Už jsme vás informovali o velkých investicích ostravského magistrátu do vodohospodářských projektů. Jsou mezi nimi projekty na budování kanalizace i likvidaci volných výustí, kterou splaškové vody odtékají do vodních toků. Ostravské zastupitelstvo nyní rozhodlo, že bude lidem přispívat i na stavbu kanalizačních přípojek k rodinným domům.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Program jako celek by se měl týkat bezmála pětistovky vlastníků rodinných domů v dotčených obvodech, jejichž nemovitosti jsou v současné době napojeny na jednotnou kanalizaci. Tu nelze pro velký obsah dešťových vod přepojit na čistírny odpadních vod, proto ústí do vodních toků. Aby bylo možné tyto volné výustě zrušit, město postupně buduje, případně rekonstruuje nebo rozšiřuje kanalizaci. Cílem je zajistit odkanalizování takzvanou oddílnou kanalizací se souběhem splaškové a dešťové kanalizace. To umožní zrušit všechny volné výustě nejpozději do roku 2025, jak nám ukládá legislativa. Kýženým efektem bude také podstatné vyčištění řek Ostravice a Lučiny, do nichž už se nedostanou žádné splaškové vody."
Program podpory se týká vlastníků nemovitostí v Petřkovicích, Bartovicích, Michálkovicích, Hrušově a v Koblově. Město bude jednotlivé výzvy vyhlašovat v návaznosti na dokončení konkrétních staveb. Obyvatelé pomoc města vítají.
anketa:
"Já jsem úplně nadšená, výborné. Máme tady žumpu a musíme čerpat, takže kanalizace bude úplně perfektní."
"Určitě je to posun. Kanalizace je třeba. Řešíme to tady žumpou a to je středověk."
První program se týká Jahodové ulice v Petřkovicích Žádosti o dotace bude možné podávat v termínu od začátku července do konce září letošního roku. Kanalizační přípojky budou muset být hotové nejpozději do konce roku 2022.
---
Poničené stromy v Karviné si prohlédl soudní znalec
Jak jsme vás už informovali, v Karviné-Novém Městě někdo úmyslně zničil devět mladých stromů. Stromy si osobně prohlédl soudní znalec, aby odhadl a vyčíslil způsobenou škodu na majetku. Ta bude zajímat policii, která po vandalech pátrá.
Ještě jednou se můžete podívat na škodu, kterou 18. května úmyslně způsobil neznámý vandal nebo vandalové, pravděpodobně se psem bojového plemene. Nenávratně bylo poškozeno devět mladých okrasných jabloní, lípy a sakury. Odboru komunálních služeb magistrátu proto celou věc oznámil na policii a přivolal soudního znalce, který zpracuje posudek a vyčíslí škodu na majetku.
Jaroslav Kolařík, arborista, soudní znalec v oboru: "Došlo ke strhání krycích pletiv, strhání lýka a kůry kolem celého kmene. Došlo i k poškození velkých stromů, kde ta škoda není totální, ale na druhou stranu se jedná o jedince, jejichž hodnota se pohybuje v desítkách tisíc někdy ve stovkách tisíc korun."
Tento způsob poškození není soudnímu znalci neznámý.
Jaroslav Kolařík, arborista, soudní znalec v oboru: "Můj odhad je, že to byl bojový pes, protože s podobným typem poškození jsme se už setkali. Ty drápance na tom stromu jsou docela signifikantní, je to ale nezávazný názor."
Poškozené stromy mají sníženou životnost, některé se budou muset pokácet.
Tomáš Trampler, správce zeleně: “Budeme to plánovat až na příští rok, zatím to je zelené. Ten úhyn nepůjde vidět hned, ale příští rok je budeme muset odstranit."
Případem se zabývá policie. O výsledku vyšetřování vás budeme informovat.
---
Výstava mincí a bankovek na bruntálském zámku
Bruntálské muzeum zve zájemce na unikátní výstavu bankovek a mincí sběratele Radka Hanela. Tato výstava je první po mnohaměsíční přestávce zaviněné coronavirem.
V době přísných protikoronavirových opatření nebylo možné výstavy pořádat. Teď už to možné je. Stále je však potřeba dodržovat dosud platná omezení.
Radek Hanel, sběratel: „Na mojí výstavě může vidět veškeré korunové mince, které platily od roku 1892 až do současnosti, protože korunou se platilo už za Františka Josefa I. Můžete tu vidět všechny bankovky, které byly v oběhu. Ještě zde můžete vidět denáry od Boleslava I.“
Josef Moša, předseda, Česká numismatická společnost, pobočka Olomouc: „Ta výstava je krásně uspořádaná. V podstatě se tady každý může podívat na všechny mince a na všechny bankovky, které na našem území platily. Je tady obrovské množství věcí. Kdyby to mělo nějaké muzeum vystavovat, tak by na to potřebovalo mnohem víc prostoru.“
Důležité a velmi zajímavé jsou také popisky pod exponáty. Je možné se na nich mimo jiné dozvědět, jaké byly v dané době výdělky a co si za ně bylo možné pořídit. Sběratelství bankovek a mincí vyžaduje čas, trpělivost a důkladné znalosti.
Radek Hanel, sběratel: „Věnuju se tomu intenzivně asi tak patnáct let, ale taková myšlenka byla už když jsem byl mladší, protože mě zajímá historie. Co je k tomu vědět? Tak knížky musíte študovat, musí vás to bavit.“
Výstavy hrají důležitou a nezastupitelnou roli v kulturním životě města. Vernisáže se i z tohoto důvodu zúčastnili také jeho představitelé.
Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Jsem moc potěšen, že po mnoha měsících, kdy jsme mohli jenom čekat na vernisáže a na výstavy, tak jsme se konečně dočkali a dnes jsme se potkali u příležitosti zahájení výstavy pana Hanela.“
Výstava potrvá do 18. července. Je možné si na ní prohlédnou na sto čtyřicet bankovek. Nejstarší mincí je stříbrný denár knížete Boleslava I. z roku 935.
---