Ostrava omezí stavby, které zvyšují prašnost ovzduší
Ostrava neustává ve snaze o zlepšování ovzduší a proto vyhlásila na území města stavební uzávěru. Cílem je zamezit dalšímu skladování sypkého materiálu, který značně zhoršuje prašnost. Jde o dočasné opatření, které později nahradí změna územního plánu.
Další zlepšení životního prostředí v Ostravě. To byla motivace rady města pro přijetí opatření, jejímž cílem je omezit další skladování sypkého materiálu. Ten totiž bývá původcem vysoké prašnosti ovzduší. Proto byla vyhlášena stavební uzávěra.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora města: „Stavební uzávěrou město reaguje na svůj záměr zapracovat takovéto omezení do Územního plánu Ostravy. Proto využilo možnosti stavebního zákona, který mu umožňuje, aby do doby projednání a vydání změny územního plánu v nezbytném rozsahu omezilo nebo zakázalo tu stavební činnost, která by mohla takovou připravovanou změnu územního plánu ztížit nebo
znemožnit.“
Stavební uzávěra omezuje stavby, vedoucí ke vzniku skládek sypkého materiálu na volném prostranství v množství překračujícím 10 tisíc tun s výjimkou těch lokalit, kde se takový materiál přímo těží. Nevztahuje se na stavební činnosti, které již byly k tomuto účelu řádně povoleny.
Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Smyslem stavební uzávěry je zákaz zřizování nových deponií a skladovacích ploch, ale i rozšiřování těch stávajících nad kapacitu 10 tisíc tun materiálu, a to bez rozdílu frakce. Uzávěra proto neumožní ani vznik většího počtu menších skládek, které by své okolí zatížily stejně jako jedna velká skladovací plocha. Dodržování opatření budeme nekompromisně vyžadovat, protože
zásadní omezení skládek sypkého materiálu na celém území Ostravy zabrání dalšímu zhoršování kvality ovzduší ve městě. Zároveň omezí množství polétavého prachu, jehož jsou tyto skládky velkým zdrojem.“
Změnu inicioval městský obvod Radvanice a Bartovice, který se skladováním sypkých materiálů bojuje už dlouho. Hutní firma Liberty tam skladuje tuny uhlí a prach, který vzniká při vykládce a nakládce, značně znečišťuje ovzduší.
Aleš Boháč, starosta Radvanic a Bartovic: „Náš obvod je extrémně postižený znečištěným ovzduším a skládky sypkého materiálu stav ještě zhoršují. Proto jsme iniciovali změnu územního plánu. Panovaly ale oprávněné obavy, že než nově schválený územní plán vejde v účinnost, některé lokality už budou změněné a zničené tak, že je nepůjde využívat v souladu se záměry. Proto velmi vítám, že jsme se s vedením města shodli na řešení, které tomu zabrání.“
Uzávěra bude platit až do doby, než bude v tomto duchu upraven územní plán. Rada města může povolit výjimku, pokud její povolení neohrozí sledovaný účel.
---
PODNIKATELÉ DOSTANOU SLEVU 30 PROCENT Z NÁJMU
Frýdek-Místek podpoří drobné podnikatele. Zastupitelé jim na svém jednání schválili prominutí 30 procent nájemného z užívání městských nebytových prostor a pozemků. Více než 4 desítkám obchodů odpustí magistrát dohromady nájem za více než čtvrt milionu korun.
Malá prodejna zdravé výživy na Radniční ulici. Provozuje ji Hana Ošut, která jak sama přiznává, zažila během koronavirové krize velmi těžké období.
Hana Ošut, majitelka obchodu: "Měla jsem zavřeno, protože je tady úplně prázdno, tím pádem prostě obchod byl 2 měsíce zavřený. Postupně se lidé vrací, už se těší a jde vidět, že už chtějí chodit do terénu. Nejenom asi objednávat přes internet, takže docela pomalu se to rozjíždí. Zjišťují, že je otevřeno a pomalu chodí, i když pokud nebudou asi ještě děti chodit do školy, tak těch zákazníků je pořád méně."
Podobně je na tom i Norbert Virág, který vede prodejnu a servis hudebních nástrojů na Zámeckém náměstí. Magistrát ale nabídl podnikatelům pomocnou ruku, mohli si zažádat o prominutí části nájemného.
Norbert Virág, majitel prodejny: "Napsal jsem klasicky adresu, podnikání. Napsal jsem teda, že bych žádal o tu slevu na nájemném."
Radovan Hořínek, náměstek primátora F-M: "Samozřejmě bavíme se o provozovnách, které jsou v majetku města. Jsou mezi nimi různé služby, kosmetické, manikůra, prodej drobných předmětů a podobně, skutečně drobných a menších podnikatelů."
Zastupitelé pak na svém jednání tuto formu podpory schválili a podnikatele tím velmi potěšili.
Radovan Hořínek, náměstek primátora F-M: "My si myslíme, že to je patrně jedna z nejúčinnějších pomocí. Nejedná se o žádné půjčky nebo odklady, odklad řeší zákon o nebytových prostorech. My skutečně promíjíme byť částečně ve výši třiceti procent toho, co by příslušelo za dobu, o kterou si buď požádali podnikatelé nebo za dobu, která byla kratší, protože některé žádosti byly za dobu delší, ale rozhodli jsme se to prozatím omezit datem 31.5."
Norbert Virág, majitel prodejny: "Určitě mi to pomůže, určitě a nejenom mě, ale každému, protože my jsme vlastně 2,5 měsíce nefungovali. Jsme byli zavření, i teď se každý bojí jít někde a něco si kupovat, takže je to těžké."
Hana Ošut, majitelka obchodu: "Určitě je to příjemné, pomůže to a pokud to tak budou opravdu dělat, že nám tu pomoc 100 procentně proplatí, tak budu jenom ráda, že jo."
Provozovatelům obchodů a služeb odpustí magistrát dohromady nájem za téměř 260 tisíc korun. Jednotlivé částky budou odpovídat poměru k délce uzavření a velikosti pronajímaných ploch.
Radovan Hořínek, náměstek primátora F-M: "Pokud jde o nebytové prostory, jedná se zatím o 41 nájemních smluv. Pokud jde o pozemky, tam byl ten počet do 10."
Pokud by se objevili ještě další podnikatelé, kteří si například o prominutí nájmu nezažádali, rozhodně nemusejí zoufat.
Radovan Hořínek, náměstek primátora F-M: "S tím se právě počítá, ten náš materiál je nachystaný tak, že pokud přijdou opětovné žádosti nebo další nové žádosti, tak budou znovu předloženy do zastupitelstva, takže ta věc není uzavřená a nepovažujeme ji za konečnou.
O prominutí nájmu se rozhodovalo ve Frýdku-Místku poprvé.
---
Účet za koronavirus je pro Nový Jičín 80 milionů
Nový Jičín už sestavil hrubý účet za koronavirovou epidemii. Propad daňových příjmů odhaduje na 65 milionů korun. V pokladně dále budou chybět i tržby z městských zařízení a finance, kterými radnice podpoří místní podnikatele.
Propad příjmů ze sdílených daní, které získávají obce a města, by měl být dle informací ministerstva financí 17 procent. Pro Nový Jičín to představuje mínus až 65 milionů korun. Počítat město ale musí i s dalšími výpadky příjmů.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ať už na straně daňových, například daň z hazardních her, správní nebo místní poplatky, které město vybírá, ale zároveň i nedaňové příjmy, což jsou zejména tržby z městských zařízení, Týká se to nájmu a vstupného na bazén, do městských zařízení typu kino, divadlo, školné v mateřských školách nebo kurzovné ve středisku volného času.”
Podtrženo sečteno celkový propad příjmů představuje téměř 80 milionů. Město tak ve svém rozpočtu současně i škrtalo. Podařilo se najít úspory ve výši 87 milionů korun.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Co se týče investičních akcí, žádnou akci jsme nezrušili. Pouze ty významné, velké a drahé akce posunujeme v čase.”
Jedná se zejména o projekty, které v tuto chvíli nejsou dokumentačně připraveny.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Jeden z podstatných projektů, který jsme posunuli do roku 2021, je rekonstrukce přístavby Hotelu Praha na kulturně společenské centrum.”
V neposlední řadě radnice také v období vládních opatření vydala téměř milion korun za nákup roušek a dezinfekce. Další dva miliony rozdělí na přímou podporu místním podnikatelům.
---
Oslavy svátku dětí v MŠ Okružní
Letošní připomínky Dne dětí byly tak trochu rozpačité. Oslava, kterou připravila bruntálská Mateřská škola Okružní, se ale rozhodně vydařila.
I
při oslavě bylo nezbytné dodržovat všechny platné předpisy,
hygienická doporučení a platné předpisy. Způsobovalo to mírné
komplikace, ale učitelky to bez problémů zvládly.
Iva
Orságová, ředitelka MŠ: „Nemícháme kolektivy, takže máme
soutěže pro děti na zadní zahradě i na přední zahradě a paní
učitelky vše dělají tak, jak mají.“
Celý
dětský den byl motivovaný podmořským a mořským světem. Děti
z toho byly nadšené.
Ředitelka
MŠ:
„Všechny soutěže jsou vlastně zaměřené tímto směrem.
Lovíme mořské koníky, přeskakujeme mořské mušličky.
Anketa,
děti MŠ
Okružní: „Moc
se mi to tady líbí.“
„Nejvíc
se mi líbí prolízáni tunelem.“
„Nejvíc
se mi líbí házení balonu.“
Děti
procházely stanovišti, na kterých plnily zadané úkoly.
Potvrzením jejich
absolvování byla razítka.
Veronika
Kašpaříková, učitelka: „ Chodí se lžičkou a pingpongovým
míčkem a musí udržet rovnováhu a pozornost. Daří se jim.“
Hana
Kuncfeldová, učitelka: „Musí proskákat bublinky, aby se dostali
na druhý břeh a zdárně mohli plout dál. Dovedli to úplně
perfektně všichni. Všichni dostali krásné razítko a pak
dostanou odměnu.“
Zdenka
Daníšková,
učitelka:
„Děti kreslily obrázky kytiček podle předlohy. Uměly,
samozřejmě, že uměly, naše děti umí všechno“
Razítka
nebyla jedinou odměnou. Kuchařky dětem připravily sladké
překvapení.
---
Basketbalisté TJ Sokol Karviná jsou zpět na hřišti
Letošní basketbalová sezona byla kvůli pandemii předčasně ukončena a karvinským basketbalistům se uzavřela cesta v boji o postup do 1. ligy. V současné době jsou hráči zpátky na hřišti a připravují se na příští sezonu, kdy se pokusí navázat na dosažené úspěchy.
Všechny kategorie basketbalového oddílu TJ Sokol Karviná se vrátili zpátky po rozvolnění opatření vlády zpátky na hřiště. Zatímco děti a mládež od kategorie U12 až U19 využívají tělocvičnu a hřiště Základní školy Majakovského, muži trénují v tělocvičně Základní školy Družba.
Roman Hamrus, starosta TJ Baník Karviná, manažer klubu: “Nás velice mrzí, že letošní sezóna z důvodu epidemiologických byla ukončena. Postoupili jsme do play off z velice dobré pozice a patřili jsme k širšímu okruhu kandidátů na případný postup do první ligy, epidemie to vyřešila za nás, takže play of se nehrálo."
Lubomír Oswald, kapitán týmu mužů 2. ligy TJ Sokol Karviná: "Nás to mrzelo hodně, protože jsme to měli rozehrané solidně, věřili jsme si na postup play off, ale COVID rozhodl."
Zhruba od 11. března do 20. května se basketbalisté neviděli, tréninky probíhaly individuálně, scházet se začali hráči dobrovolně po rozvolnění opatření.
Roman Hamrus, starosta TJ Baník Karviná, manažer klubu: “První dva tréninky byly znát, to je bez diskuze, protože dva a půl měsíce je dlouhá doba, ale protože kluci mají opravdu velkou chuť do hry a na budoucí sezonu se těší, tak ta situace se výrazně zlepšila. Předpokládáme, že budeme trénovat zhruba do poloviny června a pak v některých blocích budeme dále trénovat v červenci a v srpnu bude klasická přípravná fáze, soustředění a přátelská utkání těsně před sezonou."
Lubomír Oswald, kapitán týmu mužů 2. ligy TJ Sokol Karviná: "Máme ambice na příští rok, nevím jaké, uvidíme, budeme makat, abychom se posunuli někam dál zase."
Pauza v pandemii měla i svá pozitiva, zranění některých hráčů, která se objevila uprostřed sezony, se podařilo úplně vyléčit, sestava je díky tomu kompletní.
Roman Hamrus, starosta TJ Baník Karviná, manažer klubu: "Předpokládám, že náš tým bude natolik silný, že by v příští sezoně se mohl pokusit minimálně vyrovnat výsledky z posledních dvou sezon, čili nejméně postup do play off a následně semifinále play off a chtěli bychom i zamíchat kartami v případném boji o kvalifikaci na 1. ligu, to uvidíme."
Tým ligových hráčů basketbalu TJ Sokol Karviná tvoří z velké většiny odchovanci, zhruba 30 procent hráčů jsou kmenoví basketbalisté z Ostravy.
Momentálně se hráči scházejí na trénincích dvakrát týdně, v průběhu léta se intenzita zvýší na tři tréninky a dvě přátelská utkání týdně většinou s týmy, které hrají první ligu.
---