11letý chlapec se utopil pod splavem na Opavě
Teplé počasí vylákalo k vodě mnoho lidí a bohužel se už stala i první tragédie. Do řeky u vojenského mostu v Opavě skočil 11letý hoch a už nevyplaval. Nalezen byl až po více než dvou hodinách. Podle záchranářů porušil jedno ze základních pravidel - nikdy neskákat do neznámé vody.
Neštěstí se na řece Opavě stalo po 18 hodině. 11letý chlapec byl s kamarádkami u splavu na řece Opavě. Opavě, kde je i slalomová dráha pro vodáky. Na jejím konci je dřevěná rampa, se které chlapec údajně skočil do vody. Už bohužel nevyplaval.
René Černohorský, mluvčí PČR Opava: "11letý kluk z Ostravy byl ve společnosti dvou dívek do 15 let v Městských sadech u břehu řeky Opavy na ulici Jaselské poblíž vojenského splavu. Kolem 18 hodin skočil do vody a už nevyplaval."
Svědci zavolali pomoc a hasiči s policisty prohledávali vodní hladinu i břehy. Chlapce se podařilo najít až po více než dvou hodinách. Přesto zahájili hasiči první pomoc a tu pak převzali záchranáři.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Jedenáctiletý chlapec po vytažení z vodního toku nejevil žádné známky života. Záchranáři pokračovali ve snaze o jeho záchranu rozšířenou resuscitací. Za stálé srdeční masáže zajistili vstup do kostní dřeně pro podávání léků, prováděli také umělou plicní ventilaci. Péče posádek ZZS však byla marná a zasahující lékařka nakonec musela konstatovat smrt dítěte."
V řece je pod splavem jen velmi málo vody a tak byli všichni překvapeni, jak se chlapec mohl utopit. Pod vodáckou trasou je ale zřejmě vymleté koryto.
člen místního vodáckého klubu: "Já si nejsem jistý, ale řekl bych, že je tam tak metr a půl až dva metry hloubka."
Je možné že při skoku se mohl chlapec uhodit do hlavy. Vodní záchranná služba důrazně varuje před skoky do neznámé vody. Může tom být kámen nebo kus dřeva zapíchnutého do dna.
---
Slezské vzdělávací centrum v Karviné rozšiřuje kapacitu
Karvinské Slezské vzdělávací centrum, které vzniklo z bývalého Janečkova mlýna, navyšuje kapacitu. Nově budou další učebny vybudovány v přilehlé budově, která dříve sloužila jako mlynářovo zázemí.
Ještě jednou se podívejte na historické fotografie Janečkova mlýna v Karviné, který byl postaven v roce 1910. A takto vypadal před sedmi lety, budovy byly nevyužívané a chátraly. V roce 2015 byla po náročné rekonstrukci otevřena hlavní pětipodlažní budova a od té doby slouží jako vzdělávací středisko. Nyní se připravují další prostory.
Martin Ferfecki, ředitel Slezského vzdělávacího centra: "Ta rekonstrukce je poměrně náročná, ten barák byl zchátralý. Dojde k opravě spodních prostor, kde vznikne zázemí, v prvním patře vzniknou dvě učebny, ta velká bude zaměřena na IT technologie, robotiku, 3D tisky ."
Druhá učebna bude určena k výuce řemesel.
Jan Wolf, primátor Karviné: “My jsme předloni tento projekt podpořili v rámci dotační žádosti. Je fajn, že se dotace podařila vyřešit."
Práce byly zahájeny v únoru, ukončeny budou v průběhu léta. Fungovat by měl nový prostor od nového školního roku.
---
Abeceda peněz je zpět ve školách
Děti ze Základní školy Boženy Němcové v Opavě se učí hospodařit s penězi. Během několika hodin se v předmětu finanční gramotnost dozví, jak fungují peníze a jak s nimi co nejlépe hospodařit. Kvůli koronaviru se projekt musel na čas přesunout do on – line prostoru. Nyní se lektoři opět vrací do škol.
Ještě před pandemií koronaviru mohli žáci čtvrtých tříd v rámci projektu Abeceda peněz nahlédnout do banky a dozvědět se mnohé o tom, jak tento peněžní ústav funguje. Nyní se kvůli hygienickým opatřením musí spokojit s přednáškou ve třídě.
Marcela Žaloudková, koordinátorka projektu, Česká spořitelna: „Učím je hospodařit s penězi, aby se nedostali do minusu, aby byli ideálně v plusu.“
Úvodní hodinu do finanční gramotnosti vede lektorka. Další tři pak budou mít čtvrťáci se svou učitelkou.
Lucie Grodová, učitelka, ZŠ B. Němcové, Opava: „Mnoho z nich dostává kapesné kapesné, ať už od rodičů či prarodičů. Tak aby s tím uměli hospodařit.“
V následujících 4 hodinách budou děti společně připravovat závod domácích mazlíčků. Musí si stanovit, jaké předpokládají výdaje a vytvořil si rozpočet. Vše důležité si budou zapisovat do notýsku a na závěr zjistí, zda se jim podařilo uspořádat závod s vyrovnaným rozpočtem.
žáci 4. B, ZŠ B. Němcové, Opava:
„Povídali jsme si o platbách a penězích.“
„Už vím, že peníze jsou z bavlny a jsem zjistil, že neobsahují moc papíru.“
„Dozvěděli jsme se, jak spořit peníze, jak prodělat a jak vydělat.“
Podle původního, ještě před koronavirového projektu, pracovaly žáci tak, že si vytvořili vlastní firmu, která vyráběla zboží. To pak na jarmarku prodali a za utržené peníze si mohli splnit svůj sen.
---
Na Jihu Ostravy otevřeli Přírodní zahradu
Obyvatelé Hrabůvky a širokého okolí mají k dispozici další relaxační zónu. Díky participativnímu rozpočtu Náš-Jih vznikla u Základní školy Provaznická Přírodní zahrada nejen s odpočinkovými, ale i vzdělávacími prvky pro všechny generace.
Motýlí, bylinnou a ptačí stezku, hmatový chodník, hmyzí domeček, hrací prvky pro děti a příjemné posezení. To vše nabízí lidem Přírodní zahrada, která byla v těchto dnech otevřena u Základní školy Provaznická v Ostravě-Hrabůvce.
Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Tato zahrada je v odpoledních hodinách zpřístupněna veřejnosti tak, jako každý projekt participativního rozpočtu. Zvítězila v roce 2020 a v dnešní době už je plně využívaná. Pořizovací náklady byly milion a půl."
Součástí přírodní zahrady je také mobiliář a naučné cedule, ze kterých se děti dozví, jaký hmyz a ptáci u nás žijí.
Libuše Přikrylová, ředitelka, ZŠ Ostrava-Hrabůvka, Provaznická: “Tady se děti chodí učit do přírodní zahrady do učebny v přírodě, dále tady chodí si užívat volného času. Jinak tady děti chodí ošetřovat i vyvýšené záhony."
Anketa: děti ZŠ Ostrava-Hrabůvka, Provaznická: “Mě hodně píchala tam ta kůra jak byla, protože mi to bylo hrozně nepříjemné, ale hodně příjemný mi byl ten písek.”
“Mě nejvíc píchala taky ta kůra."
“Nejlepší byla pro mě ta červená zem, protože vůbec mě nebolela. Tam je domeček pro ptáčky a ještě tu jsou takové domečky, kde jsou zvířátka, ptáčci a ještě květinky."
Cílem projektu bylo přiblížit dětem výsadbu, množení a růst jednotlivých druhů zeleniny a bylin. Spousta dětí totiž žije v bytech a s pěstování zeleniny a bylin se ještě nesetkala.
---
Výstava Jindřich Štreit jubilující na zámku v Bruntále
Jindřich Štreit, jeden z nejznámějších a nejvýznamnějších českých fotografů, oslaví letos sedmdesáté páté narozeniny. Bruntálské muzeum připravilo k tomuto jeho životnímu jubileu ve velké výstavní síni bruntálského zámku souhrnnou výstavu nazvanou příznačně Jindřich Štreit jubilující.
Jindřich Štreit má za sebou doslova monumentální dílo. Dosud uspořádal po celém světě na patnáct set samostatných výstav, jako spoluautor se zúčastnil mnoha dalších výstav a vydal na pět set knižních publikací.
Jitka Koščáková, ředitelka, Muzeum v Bruntále: „Touto výstavou jsme se snažili ukázat šíři a záběr jeho práce. Jeho velké spousty projektů, které vytvořil, kolik je za tím fotografií. V této úvodní části máme plakáty a, jak říká Jindřich: „Na plakát se dává vždycky ta nejkrásnější fotografie. Takže zde máte místnost těch nejkrásnějších fotografií jeho.“
Jindřich Štreit, fotograf a pedagog: „Já jsem moc rád, že mohu vystavovat tady v Bruntále, v galerii, ve které jsem mnohokrát dělal výstavy jiným umělcům a vždy jsem měl velkou radost z toho, že tato galerie funguje a že má takovýto program.“
Pořádání výstavy podpořil Moravskoslezský kraj, osobní záštitu nad ní převzal náměstek hejtmana Lukáš Curylo, který se zahájení výstavy, společně s mnoha dalšími významnými hosty, přímo zúčastnil.
Lukáš Curylo (KDU - ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: „Jsem taky rád, že kraj tyto akce podporuje a že tahle výstava je pod mou záštitou, protože Jindřich Štreit je mým mnohaletým přítelem a kamarádem a myslím, že je inspirací i pro mladé fotografy nejen v našem regionu, ale i v celé České republice.“
Jindřich Štreit není jenom fotografem, současně je také vysokoškolským pedagogem. Své zkušenosti už třicet let předává začínajícím fotografům na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě.
Vladimír Birgus, vedoucí, Institut tvůrčí fotograrfie v Opavě: „U nás na Institutu tvůrčí fotografie už třicet let vede studenty k tomu, aby měli zájem o dokumentární fotografii, ale také je učí co je a co není důležité v životě. Obrovské má nasazení, pracuje se studenty celé dny, jezdí k němu na Sovinec, pořádá workshopy, ale především je zapaluje právě v tom zájmu o fotografii.“
Výstava svým významem překračuje hranice regionu. Mohla by být velkým lákadlem, doslova magnetem, pro turisty v nadcházející turistické sezóně.
Jan Krkoška, náměstek hejtmana Ms kraje: „Když se podíváme na tenhleten zámek v Bruntále, který prochází zásadní renovací, rekonstrukcí jako takovou a k tomu se přidá tahleta skvělá výstava pana profesora Štreita, tak to musí každý turista, když přijede k nám na prázdniny, navštívit.“
Bruntálské muzeum připravilo světoznámému fotografovi k jeho životnímu jubileu ještě jednu výstavu. Ta nese název Jindřich Štreit ohlédnutí a bude zahájena v sobotu 12. června na hradě Sovinci.
---