Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Zdravotníci mohou být testováni na “živé i mrtvé” viry
  • Ostravské hotely rozdávají slevové karty
  • Devátý “kruháč” v Novém Jičíně zaplatí kraj
  • Dentální hygiena – nový obor na Slezske univerzite
  • Levandulový den v Ostravě-Porubě dělal lidem radost

Zdravotníci mohou být testováni na “živé i mrtvé” viry

Zdravotní ústav v Ostravě bude testovat pozitivní zdravotníky na “živé a mrtvé” viry. Nemusela by se zavírat celá oddělení. Nemocnice už byly o nové metodě informovány a chtějí ji využívat.

Počet nakažených na Karvinsku je stále velký. Covid-19 se občas dostane i do nemocnic mezi zdravotníky. Takovou zkušenost mají například v Bohumíně nebo Karviné, kde na čas museli přistoupit i k uzavření celých oddělení. Péči pak musel převzít Havířov.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov:  "Tlak na naše pracovníky, zejména na centrálním příjmu, je velký právě kvůli omezení péče v okolních nemocnicích je v tuto chvíli enormní a já bych jim chtěl touto cestou poděkovat, ale zároveň i apelovat zejména na Havířováky, aby byli trpěliví, jak mezi sebou, tak vůči zdravotníkům. Může se stát, že budou s lehčími zraněními čekat déle než by bylo třeba, ale prosíme je všechny o trpělivost.”

Ministerstvo zdravotnictví chce změnit systém testování u zdravotníků. Ne každý prý musí být v karanténě.

Adam Vojtěch (za ANO), ministr zdravotnictví:  "Dohodli jsme se, že zdravotní ústav by prioritně kultivoval viry zdravotníků a zjistil, že to jsou mrtvé viry. Ony skutečně mohou být v těch zdravotnících, jsou mrtvé a tím pádem nemohou ho vylučovat a nemá smysl, aby byli několik týdnů doma a tím pádem byl omezen provoz. Na tom jsme se také shodli, že by to měl být nějaký nový přístup, aby pouze, pokud je člověk pozitivní, ho neumísťovali do karantény, protože pak to může být tak, že není vůbec infekční.”

Nemocnice v Karviné-Ráji, kde ještě stále mají několik pozitivních zdravotníků, už byla o této možnosti informována.

Věra Murínová, mluvčí nemocnice v Karviné-Ráji: "My jsme tuto nabídku zdravotního ústavu takto testovat zdravotníky obdrželi začátkem tohoto týdne a v případě, že ji budeme potřebovat použít, to znamená, že to jsou takzvaně slabě pozitivní, tak ji určitě rádi využijeme. V tuto chvíli máme ještě šest pozitivních zdravotníků, v tuto chvíli dobíhají poslední formální testy, věříme v to, že už budou negativní a měli bychom být během jednoho, dvou týdnů bez pozitivních zdravotníků. Pokud bychom tuto metodologii potřebovali použít, využili bychom ji u nově nakažených zdravotníků.”

Novou možnost testování pro zdravotníky vítá i havířovská nemocnice.

Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči NsP Havířov:  "Tato metoda je dalším pokrokem a důvodem toho je, že se zjistilo v průběhu celé této epidemie, že pacient může být dlouhodobě pozitivní, ale už dávno nemusí být infekční a tato metoda je schopna toto rozlišit.”

---

Ostravské hotely rozdávají slevové karty

Na turisty, kteří přijedou do Ostravy a ubytují se v hotelu, čeká zajímavý dárek. Dostanou totiž tzv. Ostrava Card, což je vlastně slevová karta na mnoho atraktivit po celém městě, ale také do vybraných restaurací a kaváren. Projekt podpoří i marketingová kampaň.

Vládní opatření v boji s pandemií nemoci Covid - 19 zasáhla velmi výrazně mnoho odvětví. Město Ostrava  uvolnilo více než 80 milionů na pomoc drobným podnikatelům a neziskovým organizacím. Nyní se zaměřuje na speciálně na dvě asi nejvíce postižená odvětví - cestovní ruch a pohostinství. Pomoci by měla tzv. Ostrava Card.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Tato karta umožní jednak slevy turistických atrakcí, ale i v kavárnách a restauracích. Věříme, že projekt zvedne zájem návštěvníků Ostravy o místní atraktivity a inspiruje je k jejich návštěvě a možná i k prodloužení doby pobytu. Zároveň pomůže s budováním image Ostravy jako zajímavé turistické destinace. Pokud se karta osvědčí, chceme ji využívat i v následujících letech. Věříme, že další turisté objeví kouzlo našeho města, které je ojedinělou industriální galerií pod širým nebem, městem festivalů, technických památek i pozoruhodné novodobé architektury. Je na provozovatelích služeb, zda předloží návštěvníkům také kvalitní ubytování a zajímavou gastronomii, aby i to byl důvod, proč Ostravu doporučovat dál.“

Na podporu projektu odstartovala také marketingová kampaň, která odkazuje zejména na industriální dědictví  Ostravy a v nadsázce i na jeho podobnost se světem podle Julese Verna.

Jan Šumbera, jednatel společnosti Černá louka: „Do projektu se v první fázi přihlásili provozovatelé atraktivních turistických cílů i známé gastronomické provozovny, zapojilo se do něj hned několik velkých hráčů. Věřím, že projekt bude velmi úspěšný. Další se jistě postupně připojí a budou vítáni, protože Ostrava takovou aktivitu potřebuje."

Držitelé Ostrava Card získají slevu například do vybraných expozic Dolní oblasti Vítkovic, Landek Parku, Zoo, na sportoviště Sarezy, do Galerie výtvarných umění Ostrava,  ale také do některých restaurací a kaváren. Podrobnosti najdete na webových stránkách města. 

---

Devátý “kruháč” v Novém Jičíně zaplatí kraj

Už několik let plánuje Nový Jičín kruhovou křižovatku v blízkosti centra. V tuto chvíli je před dokončením projektová dokumentace. Na realizaci se bude podílet i Moravskoslezský kraj, který téměř celou stavbu zafinancuje.

Křížení ulic K nemocnici a Generála Hlaďo s výjezdem z Masarykova náměstí je z hlediska dopravy jedním z nejfrekventovanějších míst v centru Nového Jičína. Kruhová křižovatka, kterou tu radnice plánuje řadu let, bude celkově devátou na území města. V současné době je jich zde 8, z toho pět na hlavním tahu na silnici 1/57.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Okružní křižovatka je ten nejbezpečnější způsob křížení dopravy a tato lokalita byla vyhodnocena jako velmi riziková.”

Vlastníkem hlavní komunikace je Moravskoslezský kraj. Právě on bude největším investorem stavby.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Mezi městem a Moravskoslezským krajem byla uzavřena rámcová smlouva o podpoře při realizaci této stavby. Kraj bude financovat výstavbu kruhového objezdu.”

Předpokládané náklady na jeho vybudování jsou zhruba 8 milionů korun bez daně.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město zaplatí projektovou část a tu chodeckou část, tedy chodníky a přechody pro chodce.”

Projektová dokumentace za 550 tisíc korun by měla být hotova do konce srpna.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Po jejím zpracování bychom ji měli bezúplatně převést na kraj, který následně vysoutěží zhotovitele stavby a následně se bude realizovat.”

Plynulost provozu by měla další kruhová křižovatka ve městě ovlivnit nejpozději v roce 2022.

---

Dentální hygiena – nový obor na Slezske univerzite

Fakulta veřejných politik Slezské univerzity otevírá nový obor: od příštího akademického roku zde budou moci zájemci studovat obor Dentální hygiena. Termín odevzdání přihlášek je konec července.

Návštěva dentální hygieny by měla být stejně častá, jako kontrola u stomatologa, tedy jednou za půl roku. Během ošetření dochází k odstranění zubního kamene, povlaku na zubech či jiných nečistot, které způsobují nadměrné tvoření bakterií v ústech. Dentálních hygienistů ale není mnoho, a tak s objednávkou může být problém.

Alice Heinzová, dentální hygienistka: "Mám hodně pacientů a z toho vyplývá, že máme i dlouhé čekací doby, což je 2-3 měsíce."

Poptávku po této profesi by mohl pomoci uspokojit nový obor na Fakultě veřejných politik Slezské univerzity. Už několik let zde o otevření studia dentální hygieny usilují.

Marta Kolaříková, proděkanka, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita v Opavě: „Připravili jsme tedy projekty, ve kterých se nám podařilo získat prostředky na přípravu přístrojového a technického vybavení. A pak jsme napsali akreditaci a byli jsme úspěšní.“

Letos na jaře udělilo ministerstvo školství oboru akreditaci. Pro 15 posluchačů, kteří od září mohou nastoupit, jsou připravena cvičná pracoviště vybudovaná za 5 milionů korun tak, aby během tříletého bakalářského oboru mohli absolvovat předepsaných 1 500 hodin praxe. V Moravskoslezském kraji bylo dosud možné dentální hygienu studovat pouze na ostravské střední zdravotnické škole.

Oldřich Res, garant oboru, lékař z Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava: „Určitě se nedá mluvit o konkurenci, protože dentálních hygienistů je potřeba mnohem více.“

Přijímací zkoušky pro zájemce jsou naplánovány na srpen. Své přihlášky ke studiu pak musí odevzdat do 31. července. Čekají je přijímací zkoušky z biologie, základů společenských věd a všeobecného přehledu. Úspěšní žadatelé pak mohou ke studiu nastoupit na konci září.

---

Levandulový den v Ostravě-Porubě dělal lidem radost

V Ostravě-Porubě už popáté zažili levandulový den. Ten probíhá jednou ročně vždy v létě, kdy levandule dokvétá. Lidé si ji tak mohou zcela zdarma natrhat a odnést do svých domovů.

Střední pás Hlavní třídy v Ostravě-Porubě je posetý levandulemi. Ty se vždy v létě stříhají a pro radost rozdávají lidem v rámci už tradičního levandulového dne. Zájem o ně je obrovský.

Anketa: návštěvníci Levandulového dne: “Vyčetla jsem to večer na facebooku, tak jsem šla i s pejskem si natrhat. Tak jsem ráda.”

“Levanduli mám ráda moc, máme z toho olejíček doma a právě chci vyzkoušet nějaký jako domácí olejíček, tak uvidíme, jak se podaří. Loni jsme to právě prošvihli, takže letos jsem se právě dívala z balkónu, že se zrovna trhá, tak jsme sešli dolů a budeme si užívat levanduli.”

“Já ji mám víceméně jen tak na okrasu, Nepoužívám ji nijak jinak.”

Renáta Hoviacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: ”V podstatě levandule v tomto období dokvétá a potom by ty květy odumřely. Takže my to ostříháme a lidé si pro ně mohou přijít a to je to nejlepší, co můžeme pro ně udělat. Máme tady obrovských 8 záhonů, potom jsme je nasadili do různých rekonstruovaných záhonů po celé Porubě jako u Duhy, na Průběžné. V podstatě se je snažíme nasadit všude, protože to je neuvěřitelná kytka, která vydrží absolutní sucho, absolutní mokro, prostě všechno a ještě tak úžasně kvete.”

Kromě levandulí si lidé v Porubě mohou natrhat i jiné bylinky, které najdou například u Duhy.

Renáta Hoviacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Nehlídáme je, kolik si toho vezmou. Je to na nich. Ty bylinky jsou úžasné. Čím vic je stříháte, tím víc rostou.”

Lidé si tak mohou uvařit čaj nebo ochutit jídlo například oreganem, mátou, nebo meduňkou.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
08. července 2020, 17:00

Zdravotníci mohou být testováni na “živé i mrtvé” viry

Zdravotní ústav v Ostravě bude testovat pozitivní zdravotníky na “živé a mrtvé” viry. Nemusela by se zavírat celá oddělení. Nemocnice už byly o nové metodě informovány a chtějí ji využívat.

Počet nakažených na Karvinsku je stále velký. Covid-19 se občas dostane i do nemocnic mezi zdravotníky. Takovou zkušenost mají například v Bohumíně nebo Karviné, kde na čas museli přistoupit i k uzavření celých oddělení. Péči pak musel převzít Havířov.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov:  "Tlak na naše pracovníky, zejména na centrálním příjmu, je velký právě kvůli omezení péče v okolních nemocnicích je v tuto chvíli enormní a já bych jim chtěl touto cestou poděkovat, ale zároveň i apelovat zejména na Havířováky, aby byli trpěliví, jak mezi sebou, tak vůči zdravotníkům. Může se stát, že budou s lehčími zraněními čekat déle než by bylo třeba, ale prosíme je všechny o trpělivost.”

Ministerstvo zdravotnictví chce změnit systém testování u zdravotníků. Ne každý prý musí být v karanténě.

Adam Vojtěch (za ANO), ministr zdravotnictví:  "Dohodli jsme se, že zdravotní ústav by prioritně kultivoval viry zdravotníků a zjistil, že to jsou mrtvé viry. Ony skutečně mohou být v těch zdravotnících, jsou mrtvé a tím pádem nemohou ho vylučovat a nemá smysl, aby byli několik týdnů doma a tím pádem byl omezen provoz. Na tom jsme se také shodli, že by to měl být nějaký nový přístup, aby pouze, pokud je člověk pozitivní, ho neumísťovali do karantény, protože pak to může být tak, že není vůbec infekční.”

Nemocnice v Karviné-Ráji, kde ještě stále mají několik pozitivních zdravotníků, už byla o této možnosti informována.

Věra Murínová, mluvčí nemocnice v Karviné-Ráji: "My jsme tuto nabídku zdravotního ústavu takto testovat zdravotníky obdrželi začátkem tohoto týdne a v případě, že ji budeme potřebovat použít, to znamená, že to jsou takzvaně slabě pozitivní, tak ji určitě rádi využijeme. V tuto chvíli máme ještě šest pozitivních zdravotníků, v tuto chvíli dobíhají poslední formální testy, věříme v to, že už budou negativní a měli bychom být během jednoho, dvou týdnů bez pozitivních zdravotníků. Pokud bychom tuto metodologii potřebovali použít, využili bychom ji u nově nakažených zdravotníků.”

Novou možnost testování pro zdravotníky vítá i havířovská nemocnice.

Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči NsP Havířov:  "Tato metoda je dalším pokrokem a důvodem toho je, že se zjistilo v průběhu celé této epidemie, že pacient může být dlouhodobě pozitivní, ale už dávno nemusí být infekční a tato metoda je schopna toto rozlišit.”

---

Ostravské hotely rozdávají slevové karty

Na turisty, kteří přijedou do Ostravy a ubytují se v hotelu, čeká zajímavý dárek. Dostanou totiž tzv. Ostrava Card, což je vlastně slevová karta na mnoho atraktivit po celém městě, ale také do vybraných restaurací a kaváren. Projekt podpoří i marketingová kampaň.

Vládní opatření v boji s pandemií nemoci Covid - 19 zasáhla velmi výrazně mnoho odvětví. Město Ostrava  uvolnilo více než 80 milionů na pomoc drobným podnikatelům a neziskovým organizacím. Nyní se zaměřuje na speciálně na dvě asi nejvíce postižená odvětví - cestovní ruch a pohostinství. Pomoci by měla tzv. Ostrava Card.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Tato karta umožní jednak slevy turistických atrakcí, ale i v kavárnách a restauracích. Věříme, že projekt zvedne zájem návštěvníků Ostravy o místní atraktivity a inspiruje je k jejich návštěvě a možná i k prodloužení doby pobytu. Zároveň pomůže s budováním image Ostravy jako zajímavé turistické destinace. Pokud se karta osvědčí, chceme ji využívat i v následujících letech. Věříme, že další turisté objeví kouzlo našeho města, které je ojedinělou industriální galerií pod širým nebem, městem festivalů, technických památek i pozoruhodné novodobé architektury. Je na provozovatelích služeb, zda předloží návštěvníkům také kvalitní ubytování a zajímavou gastronomii, aby i to byl důvod, proč Ostravu doporučovat dál.“

Na podporu projektu odstartovala také marketingová kampaň, která odkazuje zejména na industriální dědictví  Ostravy a v nadsázce i na jeho podobnost se světem podle Julese Verna.

Jan Šumbera, jednatel společnosti Černá louka: „Do projektu se v první fázi přihlásili provozovatelé atraktivních turistických cílů i známé gastronomické provozovny, zapojilo se do něj hned několik velkých hráčů. Věřím, že projekt bude velmi úspěšný. Další se jistě postupně připojí a budou vítáni, protože Ostrava takovou aktivitu potřebuje."

Držitelé Ostrava Card získají slevu například do vybraných expozic Dolní oblasti Vítkovic, Landek Parku, Zoo, na sportoviště Sarezy, do Galerie výtvarných umění Ostrava,  ale také do některých restaurací a kaváren. Podrobnosti najdete na webových stránkách města. 

---

Devátý “kruháč” v Novém Jičíně zaplatí kraj

Už několik let plánuje Nový Jičín kruhovou křižovatku v blízkosti centra. V tuto chvíli je před dokončením projektová dokumentace. Na realizaci se bude podílet i Moravskoslezský kraj, který téměř celou stavbu zafinancuje.

Křížení ulic K nemocnici a Generála Hlaďo s výjezdem z Masarykova náměstí je z hlediska dopravy jedním z nejfrekventovanějších míst v centru Nového Jičína. Kruhová křižovatka, kterou tu radnice plánuje řadu let, bude celkově devátou na území města. V současné době je jich zde 8, z toho pět na hlavním tahu na silnici 1/57.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Okružní křižovatka je ten nejbezpečnější způsob křížení dopravy a tato lokalita byla vyhodnocena jako velmi riziková.”

Vlastníkem hlavní komunikace je Moravskoslezský kraj. Právě on bude největším investorem stavby.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Mezi městem a Moravskoslezským krajem byla uzavřena rámcová smlouva o podpoře při realizaci této stavby. Kraj bude financovat výstavbu kruhového objezdu.”

Předpokládané náklady na jeho vybudování jsou zhruba 8 milionů korun bez daně.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město zaplatí projektovou část a tu chodeckou část, tedy chodníky a přechody pro chodce.”

Projektová dokumentace za 550 tisíc korun by měla být hotova do konce srpna.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Po jejím zpracování bychom ji měli bezúplatně převést na kraj, který následně vysoutěží zhotovitele stavby a následně se bude realizovat.”

Plynulost provozu by měla další kruhová křižovatka ve městě ovlivnit nejpozději v roce 2022.

---

Dentální hygiena – nový obor na Slezske univerzite

Fakulta veřejných politik Slezské univerzity otevírá nový obor: od příštího akademického roku zde budou moci zájemci studovat obor Dentální hygiena. Termín odevzdání přihlášek je konec července.

Návštěva dentální hygieny by měla být stejně častá, jako kontrola u stomatologa, tedy jednou za půl roku. Během ošetření dochází k odstranění zubního kamene, povlaku na zubech či jiných nečistot, které způsobují nadměrné tvoření bakterií v ústech. Dentálních hygienistů ale není mnoho, a tak s objednávkou může být problém.

Alice Heinzová, dentální hygienistka: "Mám hodně pacientů a z toho vyplývá, že máme i dlouhé čekací doby, což je 2-3 měsíce."

Poptávku po této profesi by mohl pomoci uspokojit nový obor na Fakultě veřejných politik Slezské univerzity. Už několik let zde o otevření studia dentální hygieny usilují.

Marta Kolaříková, proděkanka, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita v Opavě: „Připravili jsme tedy projekty, ve kterých se nám podařilo získat prostředky na přípravu přístrojového a technického vybavení. A pak jsme napsali akreditaci a byli jsme úspěšní.“

Letos na jaře udělilo ministerstvo školství oboru akreditaci. Pro 15 posluchačů, kteří od září mohou nastoupit, jsou připravena cvičná pracoviště vybudovaná za 5 milionů korun tak, aby během tříletého bakalářského oboru mohli absolvovat předepsaných 1 500 hodin praxe. V Moravskoslezském kraji bylo dosud možné dentální hygienu studovat pouze na ostravské střední zdravotnické škole.

Oldřich Res, garant oboru, lékař z Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava: „Určitě se nedá mluvit o konkurenci, protože dentálních hygienistů je potřeba mnohem více.“

Přijímací zkoušky pro zájemce jsou naplánovány na srpen. Své přihlášky ke studiu pak musí odevzdat do 31. července. Čekají je přijímací zkoušky z biologie, základů společenských věd a všeobecného přehledu. Úspěšní žadatelé pak mohou ke studiu nastoupit na konci září.

---

Levandulový den v Ostravě-Porubě dělal lidem radost

V Ostravě-Porubě už popáté zažili levandulový den. Ten probíhá jednou ročně vždy v létě, kdy levandule dokvétá. Lidé si ji tak mohou zcela zdarma natrhat a odnést do svých domovů.

Střední pás Hlavní třídy v Ostravě-Porubě je posetý levandulemi. Ty se vždy v létě stříhají a pro radost rozdávají lidem v rámci už tradičního levandulového dne. Zájem o ně je obrovský.

Anketa: návštěvníci Levandulového dne: “Vyčetla jsem to večer na facebooku, tak jsem šla i s pejskem si natrhat. Tak jsem ráda.”

“Levanduli mám ráda moc, máme z toho olejíček doma a právě chci vyzkoušet nějaký jako domácí olejíček, tak uvidíme, jak se podaří. Loni jsme to právě prošvihli, takže letos jsem se právě dívala z balkónu, že se zrovna trhá, tak jsme sešli dolů a budeme si užívat levanduli.”

“Já ji mám víceméně jen tak na okrasu, Nepoužívám ji nijak jinak.”

Renáta Hoviacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: ”V podstatě levandule v tomto období dokvétá a potom by ty květy odumřely. Takže my to ostříháme a lidé si pro ně mohou přijít a to je to nejlepší, co můžeme pro ně udělat. Máme tady obrovských 8 záhonů, potom jsme je nasadili do různých rekonstruovaných záhonů po celé Porubě jako u Duhy, na Průběžné. V podstatě se je snažíme nasadit všude, protože to je neuvěřitelná kytka, která vydrží absolutní sucho, absolutní mokro, prostě všechno a ještě tak úžasně kvete.”

Kromě levandulí si lidé v Porubě mohou natrhat i jiné bylinky, které najdou například u Duhy.

Renáta Hoviacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Nehlídáme je, kolik si toho vezmou. Je to na nich. Ty bylinky jsou úžasné. Čím vic je stříháte, tím víc rostou.”

Lidé si tak mohou uvařit čaj nebo ochutit jídlo například oreganem, mátou, nebo meduňkou.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-08-07-2020-17-00