Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Končící zastupitelstvo připravilo nástupcům rozpočet
  • Monty lyceum otevřelo unikátní střední školu
  • Po dlouhé pauze se opět rozběhlo vítání občánků
  • Místo slavnosti zahájili v Novém Jičíně jen výstavu
  • Malí fotbalisté viděli v akci hvězdy, včetně A. Panenky

Končící zastupitelstvo připravilo nástupcům rozpočet

V říjnu nás čekají volby do krajského zastupitelstva a tak na svém posledním zasedání připravili jeho stávající členové parametry rozpočtu pro příští rok, aby usnadnili práci svým nástupcům. Rozpočet je schodkový ve výši 9 miliard 100 milionů korun.

Rozpočet MS kraje by měl být v roce 2021 schodkový. Alespoň to navrhlo současné zastupitelstvo, které chce pomoci svým nástupcům a proto odhlasovalo parametry pro další rok. Rozpočet by měl být ve výši 9, 1 miliardy a schodek by byl ve výši 870 milionů korun.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MS kraje : "Základní rámec rozpočtu na příští rok tedy počítá s příjmy ve výši 8,23 miliardy korun, financováním okolo 1,13 miliardy korun, výdaji 9,11 miliardy korun a dvěstěpadesátimilionovým kladným zůstatkem."

Zastupitelé také navrhují, aby si nová krajská reprezentace vzala úvěr 3 miliardy korun. Některé investiční akce nebude kraj schopen krýt vlastními prostředky ani současnými úvěry. 

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MS kraje: „V průběhu června jsme oslovili banky, se kterými kraj spolupracuje, a požádali je o podání nezávazné indikativní nabídky na dlouhodobý investiční úvěr v rozsahu dvou až čtyř miliard. Z odezvy bank vyplynulo, že nejvýhodnější se jeví vzít si 3miliardový úvěr, který by se mohl čerpat od roku 2021 až do roku 2024 a s jehož desetiletým splácením by se začalo v roce 2026."

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Je zřejmé, že pokles české ekonomiky a přijatá vládní opatření budou mít v letošním roce negativní vliv na výši příjmů Moravskoslezského kraje. Odhadovali jsme, že v souvislosti s nouzovým stavem a pandemií koronaviru budou příjmy ze sdílených daní asi o 20 procent nižší než loni, nicméně zatím máme naději, že propad příjmů nemusí být až tak dramatický. Vedle propadu příjmů však mají negativní vliv na ekonomiku kraje i vyšší výdaje. Proto jsme byli nuceni navrhnout na příští rok schodkový rozpočet ve výši 9,1 miliardy korun s nerozepsanou částí zdrojů ve výši 250 milionů korun, kterou rozdělí nové vedení dle svých priorit před schvalováním konečného návrhu rozpočtu. Aby kraj mohl dále investovat do rozvoje, bude zřejmě nezbytné vzít si investiční úvěr.“

Z případného nového úvěru by se mohla financovat například vědecká knihovna, přístavba Domu umění v Ostravě, výstavba domova pro seniory Kopřivnice nebo revitalizace Zámku Bruntál. 

---

Monty lyceum otevřelo unikátní střední školu

Monty lyceum v Ostravě-Porubě nově nabízí i středoškolské vzdělání. A to zcela unikátní. Spolupracuje totiž s ostravskou univerzitou a studenti budou díky tomu s vysokoškoláky sdílet nejen laboratoře a učebny, ale také pedagogy.

Prvních 10 středoškolských studentů Monty lycea v Ostravě-Porubě si vyzkouší zcela originální výuku. A budou jediní v Česku. Nová střední škola totiž propojuje středoškolské gymnaziální a univerzitní vzdělávání.

Aleš Zářický, Vice-Rector for Studies and Lifelong Learning: “Propojení střední a vysoké školy to je to, po čem dlouhá léta voláme. Není to jenom o tom, že budeme sdílet společné kapacity, laboratoře, učebny, ale je to také to klima, kdy se student střední školy bude moct zapojit do celé řady projektů, o kterých samozřejmě na běžné střední škole se mu ani nesnilo.”

Petr Vidlák, zakladatel a majitel Monty School Ostrava: “Tito mladí lidé si nás našli úplně sami. Oslovili nás s tím, že by k nám chtěli chodit. Tak to už nás tak namotivovalo, že jsme řekli ano, že do toho půjdeme.”

Střední škola je určena studentům, kteří svou osobností nezapadají, jsou zodpovědní, samostatní a velmi kreativní a iniciativní. V jednom ročníku jich bude studovat maximálně 16.

Anketa: studenti 1. ročníku

Jana Juřinová: “Mě dost věcí baví. Baví mě třeba malování jak sebe, tak i na papír a baví mě design a umění.”

Marie Beňovičová: “Chci dělat učitelku a tady toto je přímo příprava na vysokou školu, takže to je výborná volba.”

Studenti Monty lycea budou docházet na Přírodovědeckou a Filozofickou fakultu Ostravské univerzity. Velký důraz je kladen i na výuku cizích jazyků.

---

Po dlouhé pauze se opět rozběhlo vítání občánků

Vítání občánků je slavnostní událostí pro rodiče i zástupce města. Po několikaměsíční přestávce z důvodů pandemie koronaviru se tento obřad opět vrátil do programu i ve Frýdku-Místku. Město hned první den přivítalo desítky dětí. V září jsou v plánu navíc hned tři termíny za sebou a další budou následovat.

Prostory Frýdeckého zámku opět ožily vítáním občánků. Obřad byl ale po delší pauze trochu netradiční. Některé děti už totiž místo klidného spaní v peřince spíš pobíhaly po sálu a zvědavě prozkoumávaly okolí. Rodiče a příbuzní byli přesto velmi rádi, že mohli vítání absolvovat.

Anketa: 1.) "Dojmy jsou fajne, máme zdravé dítě, konečně jsme se dočkali i vítání občánků, jsme za to rádi a tak si tady tento moment užíváme." 2.) "Je to první syn, první dítě a bylo to moc milé. Jsme rádi, že jsme měli možnost takhle oficiálně být přivítáni, dostat nějaké dárečky, je to hezké od města určitě." 3.) "Je to první, vnímám to skvěle, tady už si to přivlastňuje zase všecko, že."

V březnu byla akce kvůli vypuknutí pandemie koronaviru do odvolání zrušena a celkem tak rodiče přišli o čtyři termíny.

Anketa: 2.) "Pro nás se na mateřské doma nic nezměnilo, možná v rámci toho Covidu jsme čekali delší dobu, už jsme mysleli, že se asi nedočkáme, měl teď čerstvě rok, ale jsme rádi, že to ještě vyšlo, že nás ještě pozvali." 4.) "Já to beru tak, že je to naše první dcera a jsme spokojení, hlavně že je zdravá a hlavně, aby to všechno fungovalo dál jak má." 5.) "Určitě to bylo příjemné se tady potkat na zámku s ostatními rodiči a vynikající věc." 6.) "Už jsme tu potřetí, zase jsme se na to těšili, jako vždycky, máme děti dva nebo dva a půl roku od sebe, takže."

Tomáš Benedikt Zbranek, zastupitel Frýdku-Místku: "Jsem velmi rád, že mohu v měsíci září po půlroční přestávce v rytířském sále Frýdeckého zámku přivítat desítky občánků města Frýdku-Místku. Tento měsíc proběhne vítání ve třech dnech, přičemž v každém dni se konají dvě akce. Obvykle se však vítání koná jednou měsíčně, a to s výjimkou prázdninových měsíců."

Na každém vítání bylo deset rodin, zachoval se také časový odstup, aby se rodiny minimálně potkávaly. Nařízena byla zpřísněná hygienická opatření v podobě nošení roušek, či dodržování rozumných odstupů.

Tomáš Benedikt Zbranek, zastupitel Frýdku-Místku: "V loňském roce bylo slavnostně přivítáno 285 občánků, každému dítěti je věnováno několik menších dárků, a to včetně knihy, maminky obdrží kytici."

Rodiče jsou zváni na obřad minimálně dva týdny před termínem, kdyby jim nevyhovoval, dá se po domluvě přesunout. Další vítání proběhnou 10. a 17. září a následně v říjnu, listopadu i v prosinci.

---

Místo slavnosti zahájili v Novém Jičíně jen výstavu

Mohla to být letos 27. městská slavnost, která měla v Novém Jičíně tradičně vypuknout první pátek v září. Kvůli kovidu se nekonala. Její hlavní zamýšlené téma, 400 let povýšení na královské město, tak připomíná alespoň výstava.

Tradicí novojičínské městské slavnosti bylo léta její zahájení na Staré poště, a to formou vernisáže výstavy, která odhalovala historické téma slavnosti. Největší kulturní akce města se ale letos nekoná, výstava ano.

Iva Pollaková, ředitelka MKS Nový Jičín: “Je nám líto, že letos 27. městskou slavnost nemůžeme uspořádat. Přesto i letos alespoň symbolicky zahajujeme výstavu.”

Připomínat bude, že před 400 lety, v roce 1620, byl Nový Jičín povýšen na královské město.

Radek Polách, autor výstavy, Muzeum Novojičínska: “Město tehdy stálo na protestantské straně a bohužel tento titul si užilo pouhé čtyři roky. mělo povoleno pečetit červenou pečetí a mělo i další výsady.”

Expozice se tedy jmenuje příznačně Královské dostaveníčko a dále připomíná všechny členy různých panovnických rodů, kteří do města zavítali.

Radek Polách, autor výstavy: “Již tím prvním byl sám český král Jan Lucemburský, který v roce 1313 udělil Novému Jičínu mýtné právo.”

Bylo zde také několik příslušníků královské rodiny Habsburků. Zajímavostí je, že tyto návštěvy pokračují i ve století 21.

Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín: “Nový Jičín navštěvoval přímý potomek císaře Františka Josefa I., jeho osvícenost hrabě František Josef Waldburg-Zeil, majitel paláce v Hohenemsu."

Spočítat kolik vzácných hostů celkem město přivítalo mohou lidé na výstavě do konce září.

---

Malí fotbalisté viděli v akci hvězdy, včetně A. Panenky

V neděli to na Městském fotbalovém stadionu v Havířově opravdu žilo. V dopoledních hodinách se na hřišti předvedli malí fotbalisté. Odpoledne pak hřiště obsadil Sigi team s legendami tohoto sportu, včetně Antonína Panenky.

Ani silný déšť nepřekazil pořádání čtvrtého ročníku mezinárodního fotbalového turnaje dětí, který se konal na hřišti Městského fotbalového stadionu v Havířově. Organizace byla ale těžší, a to kvůli hygienickým opatřením.

Děti nemohly v posledních měsících trénovat ani hrát zápasy. Proto nadšení bylo velké.

anketa: "Myslím si, že vyhrajeme a snad dám hodně gólů. Přijel jsem s Baníkem Ostrava a nejsem moc rád, že prší. Bude to horší. Nechci padat.”

Organizátoři si připravili opravdu zajímavý program i na odpoledne. Do Havířova pozvali Sigi team se zvučnými jmény.

Bronislav Šimša, předseda MFK Havířov: "Sigi, to je střelec, který má víc než 100 gólů za Spartu v reprezentaci, pak je tam Ivan Hašek, který dneska bude oslavoval 57. narozeniny."

Součástí týmu byl i hráč, kterého znají po celém světě - Antonín Panenka.

Antonín Panenka, bývalý reprezentant: "Samozřejmě jsem rád, že člověk na to hřiště může vstoupit, zahrát si, trochu si zavzpomínat. Je to velice příjemné s těmi hráči si zahrát, protože jsou to všechno vynikající fotbalisté a důležité je, že při utkáních nejde o výsledek, ale jde o to, aby se lidé pobavili, aby to i nás hráče bavilo."

Zážitek z odpoledního turnaje měli i malí fotbalisté, a to zejména proto, že si ceny převzali z rukou Antonína Panenky. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
08. září 2020, 16:00

Končící zastupitelstvo připravilo nástupcům rozpočet

V říjnu nás čekají volby do krajského zastupitelstva a tak na svém posledním zasedání připravili jeho stávající členové parametry rozpočtu pro příští rok, aby usnadnili práci svým nástupcům. Rozpočet je schodkový ve výši 9 miliard 100 milionů korun.

Rozpočet MS kraje by měl být v roce 2021 schodkový. Alespoň to navrhlo současné zastupitelstvo, které chce pomoci svým nástupcům a proto odhlasovalo parametry pro další rok. Rozpočet by měl být ve výši 9, 1 miliardy a schodek by byl ve výši 870 milionů korun.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MS kraje : "Základní rámec rozpočtu na příští rok tedy počítá s příjmy ve výši 8,23 miliardy korun, financováním okolo 1,13 miliardy korun, výdaji 9,11 miliardy korun a dvěstěpadesátimilionovým kladným zůstatkem."

Zastupitelé také navrhují, aby si nová krajská reprezentace vzala úvěr 3 miliardy korun. Některé investiční akce nebude kraj schopen krýt vlastními prostředky ani současnými úvěry. 

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MS kraje: „V průběhu června jsme oslovili banky, se kterými kraj spolupracuje, a požádali je o podání nezávazné indikativní nabídky na dlouhodobý investiční úvěr v rozsahu dvou až čtyř miliard. Z odezvy bank vyplynulo, že nejvýhodnější se jeví vzít si 3miliardový úvěr, který by se mohl čerpat od roku 2021 až do roku 2024 a s jehož desetiletým splácením by se začalo v roce 2026."

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Je zřejmé, že pokles české ekonomiky a přijatá vládní opatření budou mít v letošním roce negativní vliv na výši příjmů Moravskoslezského kraje. Odhadovali jsme, že v souvislosti s nouzovým stavem a pandemií koronaviru budou příjmy ze sdílených daní asi o 20 procent nižší než loni, nicméně zatím máme naději, že propad příjmů nemusí být až tak dramatický. Vedle propadu příjmů však mají negativní vliv na ekonomiku kraje i vyšší výdaje. Proto jsme byli nuceni navrhnout na příští rok schodkový rozpočet ve výši 9,1 miliardy korun s nerozepsanou částí zdrojů ve výši 250 milionů korun, kterou rozdělí nové vedení dle svých priorit před schvalováním konečného návrhu rozpočtu. Aby kraj mohl dále investovat do rozvoje, bude zřejmě nezbytné vzít si investiční úvěr.“

Z případného nového úvěru by se mohla financovat například vědecká knihovna, přístavba Domu umění v Ostravě, výstavba domova pro seniory Kopřivnice nebo revitalizace Zámku Bruntál. 

---

Monty lyceum otevřelo unikátní střední školu

Monty lyceum v Ostravě-Porubě nově nabízí i středoškolské vzdělání. A to zcela unikátní. Spolupracuje totiž s ostravskou univerzitou a studenti budou díky tomu s vysokoškoláky sdílet nejen laboratoře a učebny, ale také pedagogy.

Prvních 10 středoškolských studentů Monty lycea v Ostravě-Porubě si vyzkouší zcela originální výuku. A budou jediní v Česku. Nová střední škola totiž propojuje středoškolské gymnaziální a univerzitní vzdělávání.

Aleš Zářický, Vice-Rector for Studies and Lifelong Learning: “Propojení střední a vysoké školy to je to, po čem dlouhá léta voláme. Není to jenom o tom, že budeme sdílet společné kapacity, laboratoře, učebny, ale je to také to klima, kdy se student střední školy bude moct zapojit do celé řady projektů, o kterých samozřejmě na běžné střední škole se mu ani nesnilo.”

Petr Vidlák, zakladatel a majitel Monty School Ostrava: “Tito mladí lidé si nás našli úplně sami. Oslovili nás s tím, že by k nám chtěli chodit. Tak to už nás tak namotivovalo, že jsme řekli ano, že do toho půjdeme.”

Střední škola je určena studentům, kteří svou osobností nezapadají, jsou zodpovědní, samostatní a velmi kreativní a iniciativní. V jednom ročníku jich bude studovat maximálně 16.

Anketa: studenti 1. ročníku

Jana Juřinová: “Mě dost věcí baví. Baví mě třeba malování jak sebe, tak i na papír a baví mě design a umění.”

Marie Beňovičová: “Chci dělat učitelku a tady toto je přímo příprava na vysokou školu, takže to je výborná volba.”

Studenti Monty lycea budou docházet na Přírodovědeckou a Filozofickou fakultu Ostravské univerzity. Velký důraz je kladen i na výuku cizích jazyků.

---

Po dlouhé pauze se opět rozběhlo vítání občánků

Vítání občánků je slavnostní událostí pro rodiče i zástupce města. Po několikaměsíční přestávce z důvodů pandemie koronaviru se tento obřad opět vrátil do programu i ve Frýdku-Místku. Město hned první den přivítalo desítky dětí. V září jsou v plánu navíc hned tři termíny za sebou a další budou následovat.

Prostory Frýdeckého zámku opět ožily vítáním občánků. Obřad byl ale po delší pauze trochu netradiční. Některé děti už totiž místo klidného spaní v peřince spíš pobíhaly po sálu a zvědavě prozkoumávaly okolí. Rodiče a příbuzní byli přesto velmi rádi, že mohli vítání absolvovat.

Anketa: 1.) "Dojmy jsou fajne, máme zdravé dítě, konečně jsme se dočkali i vítání občánků, jsme za to rádi a tak si tady tento moment užíváme." 2.) "Je to první syn, první dítě a bylo to moc milé. Jsme rádi, že jsme měli možnost takhle oficiálně být přivítáni, dostat nějaké dárečky, je to hezké od města určitě." 3.) "Je to první, vnímám to skvěle, tady už si to přivlastňuje zase všecko, že."

V březnu byla akce kvůli vypuknutí pandemie koronaviru do odvolání zrušena a celkem tak rodiče přišli o čtyři termíny.

Anketa: 2.) "Pro nás se na mateřské doma nic nezměnilo, možná v rámci toho Covidu jsme čekali delší dobu, už jsme mysleli, že se asi nedočkáme, měl teď čerstvě rok, ale jsme rádi, že to ještě vyšlo, že nás ještě pozvali." 4.) "Já to beru tak, že je to naše první dcera a jsme spokojení, hlavně že je zdravá a hlavně, aby to všechno fungovalo dál jak má." 5.) "Určitě to bylo příjemné se tady potkat na zámku s ostatními rodiči a vynikající věc." 6.) "Už jsme tu potřetí, zase jsme se na to těšili, jako vždycky, máme děti dva nebo dva a půl roku od sebe, takže."

Tomáš Benedikt Zbranek, zastupitel Frýdku-Místku: "Jsem velmi rád, že mohu v měsíci září po půlroční přestávce v rytířském sále Frýdeckého zámku přivítat desítky občánků města Frýdku-Místku. Tento měsíc proběhne vítání ve třech dnech, přičemž v každém dni se konají dvě akce. Obvykle se však vítání koná jednou měsíčně, a to s výjimkou prázdninových měsíců."

Na každém vítání bylo deset rodin, zachoval se také časový odstup, aby se rodiny minimálně potkávaly. Nařízena byla zpřísněná hygienická opatření v podobě nošení roušek, či dodržování rozumných odstupů.

Tomáš Benedikt Zbranek, zastupitel Frýdku-Místku: "V loňském roce bylo slavnostně přivítáno 285 občánků, každému dítěti je věnováno několik menších dárků, a to včetně knihy, maminky obdrží kytici."

Rodiče jsou zváni na obřad minimálně dva týdny před termínem, kdyby jim nevyhovoval, dá se po domluvě přesunout. Další vítání proběhnou 10. a 17. září a následně v říjnu, listopadu i v prosinci.

---

Místo slavnosti zahájili v Novém Jičíně jen výstavu

Mohla to být letos 27. městská slavnost, která měla v Novém Jičíně tradičně vypuknout první pátek v září. Kvůli kovidu se nekonala. Její hlavní zamýšlené téma, 400 let povýšení na královské město, tak připomíná alespoň výstava.

Tradicí novojičínské městské slavnosti bylo léta její zahájení na Staré poště, a to formou vernisáže výstavy, která odhalovala historické téma slavnosti. Největší kulturní akce města se ale letos nekoná, výstava ano.

Iva Pollaková, ředitelka MKS Nový Jičín: “Je nám líto, že letos 27. městskou slavnost nemůžeme uspořádat. Přesto i letos alespoň symbolicky zahajujeme výstavu.”

Připomínat bude, že před 400 lety, v roce 1620, byl Nový Jičín povýšen na královské město.

Radek Polách, autor výstavy, Muzeum Novojičínska: “Město tehdy stálo na protestantské straně a bohužel tento titul si užilo pouhé čtyři roky. mělo povoleno pečetit červenou pečetí a mělo i další výsady.”

Expozice se tedy jmenuje příznačně Královské dostaveníčko a dále připomíná všechny členy různých panovnických rodů, kteří do města zavítali.

Radek Polách, autor výstavy: “Již tím prvním byl sám český král Jan Lucemburský, který v roce 1313 udělil Novému Jičínu mýtné právo.”

Bylo zde také několik příslušníků královské rodiny Habsburků. Zajímavostí je, že tyto návštěvy pokračují i ve století 21.

Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín: “Nový Jičín navštěvoval přímý potomek císaře Františka Josefa I., jeho osvícenost hrabě František Josef Waldburg-Zeil, majitel paláce v Hohenemsu."

Spočítat kolik vzácných hostů celkem město přivítalo mohou lidé na výstavě do konce září.

---

Malí fotbalisté viděli v akci hvězdy, včetně A. Panenky

V neděli to na Městském fotbalovém stadionu v Havířově opravdu žilo. V dopoledních hodinách se na hřišti předvedli malí fotbalisté. Odpoledne pak hřiště obsadil Sigi team s legendami tohoto sportu, včetně Antonína Panenky.

Ani silný déšť nepřekazil pořádání čtvrtého ročníku mezinárodního fotbalového turnaje dětí, který se konal na hřišti Městského fotbalového stadionu v Havířově. Organizace byla ale těžší, a to kvůli hygienickým opatřením.

Děti nemohly v posledních měsících trénovat ani hrát zápasy. Proto nadšení bylo velké.

anketa: "Myslím si, že vyhrajeme a snad dám hodně gólů. Přijel jsem s Baníkem Ostrava a nejsem moc rád, že prší. Bude to horší. Nechci padat.”

Organizátoři si připravili opravdu zajímavý program i na odpoledne. Do Havířova pozvali Sigi team se zvučnými jmény.

Bronislav Šimša, předseda MFK Havířov: "Sigi, to je střelec, který má víc než 100 gólů za Spartu v reprezentaci, pak je tam Ivan Hašek, který dneska bude oslavoval 57. narozeniny."

Součástí týmu byl i hráč, kterého znají po celém světě - Antonín Panenka.

Antonín Panenka, bývalý reprezentant: "Samozřejmě jsem rád, že člověk na to hřiště může vstoupit, zahrát si, trochu si zavzpomínat. Je to velice příjemné s těmi hráči si zahrát, protože jsou to všechno vynikající fotbalisté a důležité je, že při utkáních nejde o výsledek, ale jde o to, aby se lidé pobavili, aby to i nás hráče bavilo."

Zážitek z odpoledního turnaje měli i malí fotbalisté, a to zejména proto, že si ceny převzali z rukou Antonína Panenky. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-08-09-2020-16-00