Koupaliště je pro návštěvníky připraveno
Opavské městské koupaliště je připraveno na otevření. Provozovateli ale dělají vrásky na čele protikoronavirová opatření, která se každou chvíli mění. A ve vzduchu také visí otázka, zda si návštěvníci na koupaliště vůbec cestu najdou.
Stále
se měnící podnínky pro rozvolňování protikoronavirových
opatření udržují provozovatele koupališť ve střehu: Aktuálně
se může koupat až 500 návštěvníků. Roušku mít nemusí,
pokud tedy budou dodržovat rozetupy.
Petr
Mikeska, vedoucí sportovišť
TS Opava: "My jsme povinni jmenovat
koordinátory, kteří budou na dodržování opatření dohlížet,“
říká vedoucí sportovišť Petr Mikeska.
Sekání
trávy, stříhání keřů či údržba záhonů, drobné opravy,
natírání fasády a především pořádný úklid – takový je
plán pro dny těsně před otevřením.
Provozovatel
doufá, že si do areálu prvorepublikové plovárny lidé cestu
najdou i přesto, že budou muset své chování uzpůsobit
doznívajícím protikoronavirovým opatřením.
Petr
Mikeska, vedoucí sportovišť
TS Opava: „Myslíme si, že lidé teď budou doma, tak
že by mohli na koupaliště přijít.“
Opavské
koupaliště z roku 1931 je zapsáno na seznamu kulturních památek.
Ve velkorysém bazénu už je napuštěná voda, kterou může
moderní systém tepelných čerpadel ohřát až na 26 stupňů
Celsia.
Brány
koupaliště se pro návštěvníky otevírají 12. června. Letos
ale musí počítat s vyšší cenou za vstupné, které se po 10
letech zdražilo.
---
Do důchodu jde strážník, který zakládal MP Ostrava
Do důchodu odchází strážník, který byl u městské policie v Ostravě od jejího vzniku. Za 28 let ve službě si Milan Filipovský vyzkoušel několik funkcí, ale hlavně ho prý bavila práce s lidmi. O službu u ostravských strážníků je nyní velký zájem a tak chce uvolnit místo mladším.
Městská policie Ostrava byla zřízena v roce 1992 mezi prvními 80 strážníky, kteří skládali slib byl i tehdy 37letý Milan Filipovský. Jeho úkolem bylo dohlížet na klid a veřejný pořádek v ulicích města. Nově vytvořená městská policie si ale nejprve musela vydobýt mezi lidmi autoritu.
Milan Filipovský, odcházející strážník: "Jsem vyučený zámečník, dělal jsem chvíli na šachtě, ale tu zavřeli. Říkal jsem si, co budu dělat teď? Zkusil jsem to u MP, než si najdu jiné zaměstnání a tak se mi to zalíbilo, že jsem zůstal 28 let."
Po 28 letech ve službě odchází Milan Filipovský do důchodu. Za ty roky už se ostravská městská policie rozrostla na 680 strážníků. Její nedílnou součástí jsou i kynologové, oddíl hipologie nebo také pořádkový oddíl, který zasahuje například proti výtržnostem fanoušků. To hlavní je ale prý pořád komunikace s lidmi.
Milan Filipovský, odcházející strážník: "Je to práce s lidmi. To je tzko nejhorší, co může být. Člověk se nenadře fyzicky, ale psychicky. Mě to bavilo, takže jsem u toho zůstal."
Rozloučit se a poděkovat za léta ve službě samozřejmě přišlo i vedení strážníků. Po letech, kdy se často řešila vysoká fluktuace, byla věrnost službě dvojnásob důležitá.
Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Dnes jsme se po 28 letech ve službě rozloučili s našim kolegou, který nastupoval od prvopočátku. odchází do důchodu a my jsme mu chtěli poděkovat."
Místo po odcházejícím strážníkovi brzy nahradí někdo nový. V současné době probíhá kurz, kterého se účastní 20 nováčků, kteří rozšíří řady MP Ostrava.
---
Karvinské moře se mění na rekreační zónu
Už letošní léto budou mít obyvatelé Karviné i návštěvníci z širšího okolí k dispozici písečnou pláž s lavičkami a molem na Karvinském moři. K ní povede i zbrusu nová cesta vhodná pro pěší,bruslaře, cyklisty nebo rodiče s kočárky.
Karvinské moře se je vyhledávanou lokalitou mnoha obyvateli Karviné i širšího okolí. V rámci projektu Karviná všemi deseti byla zahrnuta i úprava okolí této vodní nádrže tak, aby se toto místo stalo příjemným k odpočinku. Ve spolupráci s majitelem pozemku, firmou Asental a po jednání zástupců vedení města se první úpravy pro letošní letní sezonu rýsují.
Jan Wolf, primátor Karviné: “My jsme se dohodli s firmou Asental na nájemní smlouvě, měli jsme v plánu studie, jak zatraktivnit Karvinské moře. To je první etapa, první rok, kdy si to chceme vyzkoušet, jaký je zájem našich občanů a pokud zájem bude, tak v tom bude pokračovat příští rok.”
U Karvinského moře vznikla přírodní pláž s několika lavičkami a molem.
Jan Wolf, primátor Karviné: “Snažili jsme se to dělat v přírodním duchu, budou tady TOI TOI, převlékárna, je tady odpočinková zóna, zatraktivnili jsme i prostranství před vodou.”
Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: "Chtěli bychom požádat občany, aby na pláž ještě nechodili, protože jde o stavbu. Až bude připravena, budeme o tom včas informovat."
Pláž vznikla na odlehlejší straně vodní nádrže, toto místo bylo vybráno záměrně.
Jan Wolf, primátor Karviné: “Na doporučení projektanta jsme vybrali toto místo, je zde lepší vstup do vody, lepší klimatické podmínky a věřím tomu, že ti lidé, kteří nám to poradili, nám to poradili dobře a že to bude fajn."
K pláži se lidé pohodlně dostanou jak pěší, tak lidé na kolečkových bruslích, cyklisté nebo rodiče s kočárky.
Jan Wolf, primátor Karviné: “Někteří rybáři, kteří asi nebyli úplně informováni rybářským svazem, z toho nejsou nadšeni, věřím tomu, že dojdeme ke kompromisu, že na tak velké ploše byli spokojeni jak rybáři, tak lidé, kteří sem přijdou odpočívat. Než jsme zahájili tuto přípravu, tak jsme s rybářským svazem o tom jednali a máme jasně dané podmínky ve smlouvách, jak my, tak rybáři a ještě na čtvrtek jsem svolal sezení s výborem rybářského svazu a věřím tomu, najdeme shodu ve všem."
Vypracovaná studie počítá do budoucna i s dalšími úpravami tohoto prostranství. Pokud bude zájem lidí, pláž by se mohla rozšířit.
Jan Wolf, primátor Karviné: “Součástí toho se snažíme najít provozovatele, který by měl tady bufet a staral by se o úklid pláže a pořádek. Na starosti to bude mít společnost STaRS, věřím tomu, že se někdo najde."
---
Město opravuje hroby významných Novojičíňáků
Nový Jičín zahájil sanaci čestných hrobů na místním hřbitově. Restaurátorská firma obnoví náhrobky staré více než 100 let. Patřily významným rodinám, které se v minulosti podílely na rozvoji města.
Klossovi a Bloomovi, rodiny které v 19. století postavily v Novém Jičíně budovu dnešního Beskydského divadla, nebo významný továrník a starosta Wilhelm Grohmann. Pochováni jsou na místním hřbitově. Z iniciativy Klubu rodáků a přátel města a komise pro péči o památky označila radnice tyto hroby za čestné a začíná s jejich renovací.
Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Statut čestný hrob byl udělen v roce 2018 usnesením zastupitelstva města, které prohlásilo prvních 18 čestných hrobů nebo hrobových skupin a v této etapě se bude realizovat prvních pět hrobů.”
Tomáš Skalík, restaurátor: “Výhoda těch nejbohatších hrobek byla, že byly z kvalitního kamene, ze žuly, takže materiálově v dobrém stavu. Problém je to biologické napadení, kořeny stromů rozestupují ty kameny pak už stačí málo, aby praskly.”
Náklady na tuto etapu sanačních prací jsou téměř 900 tisíc korun. 300 tisíci projekt podpořil Česko-německý fond budoucnosti. Původní obyvatelstvo Nového Jičína bylo do 2. světové války z 90 procent německé národnosti.
Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Jsem hodně rád, že hroby těch nejvýznamnějších osobností z našeho města, které stavěly toto město, že jejich hroby se budou sanovat.”
Práce na obnově vybraných náhrobků začaly na konci dubna a potrvají do konce října.
---
V centrálním obvodu Ostravy řádí vandalové
Technické služby Moravské Ostravy a Přívozu trápí vandalové. Ti ničí obecní majetek čím dál častěji. Stále dokola tak opravují nebo mění lavičky, odpadkové koše a jiný mobiliář. Letošní rok je za posledních 5 vůbec nejhorší.
Není snad den, kdy by technické služby centrálního obvodu Ostravy nezaznamenali nějakou škodu na majetku. V poslední době vandalové nejčastěji ničí odpadkové koše v sadu Milady Horákové a na Fifejdách.
Petr Smoleň, ředitel TS Moravská Ostrava a Přívoz: “Nyní se nacházíme v Dětském ráji číslo 2 v Sadu Milady Horákové, kde nám od začátku roku odcizili 23 košů, poškodili 12 laviček a několikrát nám posprejovali tato zařízení. Bohužel nás to zaměstnává navíc, zdržuje nás to od práce, kterou máme naplánovanou. V zimě poškodili i vlastně rabátko na kytky, které jsme museli na jaro opravit a oprava stála kolem 150 tisíc.”
Marek Žiga, zaměstnanec TS Moravská Ostrava a Přívoz: “Opravovali jsme koše, dávali jsme tabuli, na které je napsané vlastně, co se tu smí a nesmí, kde můžou děti ,od kolika do kolika. Podhrabová deska tady byla zlomená a lavičky a různé věci.”
Škody ale vznikají na území celého obvodu. Vůbec nejčastěji v Přívoze na náměstí Svatopluka Čecha a na přechodové lávce mezi Uanem a Novou Karolinou.
Petr Smoleň, ředitel TS Moravská Ostrava a Přívoz: “Kde nám koš ukradli tolikrát, pak nám ho naposledy ukradli i s tyčkou, takže jsme ho museli nahradit betonovým, s kterým nikdo nepohne. Takže máme i takové složité věci při práci.”
Letos už vandalové ukradli bezmála 90 odpadkových košů, tedy o 30 méně než za celý loňský rok a způsobili škodu za zhruba 170 tisíc korun
---