Poslanci kritizovali vládu za situaci na Karvinsku
Šíření nákazy Covid-19 na Karvinsku řešila ve čtvrtek poslanecká sněmovna. Mnozí poslanci kritizovali vládu a hygienickou stanici, že při řešení situace selhali a že kroky byly pomalé. Podle ministra Vojtěcha je ale situace pod kontrolou a chytrá karanténa funguje.
Hlavním bodem mimořádného jednání Poslanecké sněmovny byla situace na Karvinsku, kde se příliš nedaří zastavit šíření nemoci Covid-19 mezi horníky a jejich rodinami. Jako první si vzal slovo bývalý primátor Karviné Tomáš Hanzel, který se důrazně ohradil proti házení zodpovědnosti na horníky a kroky vlády a hygieny označil za pomalé, zmatené a málo účinné. Poslanec a hejtman Ivo Vondrák vysvětlil, že pomalé testování by vyřešil návrat mobilních odběrových týmů vojáků.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Máme jeden základní problém. Tím, že není nouzový stav a nemocnice jednou naplno, máme problém alokovat pro všechna ta odběrová centra zdravotníky, protože musí vykonávat svou práci v nemocnicích."
Kritický byl i další poslanec z našeho kraje Jakub Janda, podle kterého ministerstvo zdravotnictví postupovalo liknavě.
Jakub Janda, poslanec: "Vláda se na Karvinsko, potažmo na celý MS kraj, vykašlala."
Slovo dostala i ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě, která odpovídala na otázky a hájila chytrou karanténu.
Pavla Svrčinová, ředitelka KHS Ostrava: "Já mám k dispozici pro náš 1,4 milionový kraj 40 epidemiologů. Vzhledem k tomu, že těch případů tolik přibylo, posílila jsem i z řad ostatních pracovníků krajské hygieny o 50 lidí."
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch poslancům vysvětlil, že díky chytré karanténě virus nezmizí a že jeho existenci je třeba brát jako fakt. Také zdůraznil, že situace na Karvinsku se už uklidňuje.
---
Oprava sjezdů a nájezdů u estakády potrvá 17 měsíců
Frýdek-Místek čekají od příštího týdne další dopravní komplikace. Má totiž začít dlouho plánovaná oprava sjezdů a nájezdů na estakádu, která potrvá 17 měsíců. Rozdělí se na dvě etapy a řidiči budou muset počítat s objížďkou.
Řidiči ve Frýdku-Místku budou muset od pondělí počítat s dalším omezením. Ředitelství silnic a dálnic začne s opravou nájezdových a sjezdových ramp na estakádu.
Anketa: 1.) "Asi dost, protože tady sjíždíme na Bašku, vlastně jakoby tam máme práci, takže to bude celkem problém." 2.) "Když je to zavřené, tak se to musí objet no, co se dá dělat." 3.) "Omezí, protože budu muset objíždět, ale není to zas tak velký problém." 4.) "Mě určitě ne, já tady moc nejezdím, víte. 5.) "Určitě bude nějaká objížďka, takže je to třeba spravit."
V první fázi se uzavře sjezd i nájezd u okresního soudu. Oprava této části by měla trvat zhruba 10 měsíců.
Karel Deutscher, náměstek primátora FM: "Do toho vychází přerušení stavební sezóny v zimě a druhá část, která začne v příštím roce, tak se bude opravovat 7 měsíců, takže by se to do další zimní přestávky mělo stihnout."
Nina Ledvinová, mluvčí ŘSD: "Letos oprava postihne jižní rampy a v příštím roce firma přikročí k severním rampám. Celkem bude provedena kompletní výměna mostního svršku, ložisek, mostních závěrů, dále proběhne sanace nosné konstrukce a spodní stavby. Odhadovaný termín dokončení je prosinec 2021. Cena opravy je 48 milionů 350 tisíc bez DPH."
Karel Deutscher, náměstek primátora FM: "Bude to úplná obnova těch sjezdů a nájezdů. Odkrytí a odkopání těch pilotů, které to drží, očištění celých konstrukcí, potom znovuobnovení nátěrů a zpátky dobetonování, takže je to opravdu generální oprava."
Oprava už byla potřeba, protože stavba je z 80. let a velmi trpí provozem, který je mnohem vyšší, než na jaký byla původně navržena.
Karel Deutscher, náměstek primátora FM: "Když se tam dneska projdete, tak už uvidíte, jak z toho čouhají rezavé části, popřípadě, kde už dochází i k propadům některých míst, takže je vidět, že se něco v té stavbě děje."
Nina Ledvinová, mluvčí ŘSD: "Řidiči mířící přes zavřené sjezdy budou značkami odkláněni ve směru objízdné trasy, která je vedena přes Rubikovu křižovatku, dále po třídě T. G. Masaryka a ulici Nádražní. Za možné zdržení se předem omlouváme."
Kvůli opravě se na začátku července zavedly i výlukové jízdní řády autobusů.
---
Problémový rodinný dům majitelé nabíli radnici
Družstevníci v Havířově bojují proti přestavbě rodinného domu na rezidenční bydlení s deseti byty. Objekt se nachází v těsné blízkosti panelových domů. Majitelé se nyní rozhodli nabídnout nemovitost k odkupu městu.
Tento rodinný dům v centru Havířova je už mnoho let předmětem svárů mezi majiteli a družstevníky okolních domů. Vlastník chce vilku přestavět na rezidenční bydlení. Místním vadí, že jen pár metrů od jejich oken by vzniklo parkoviště, auta by vytvářela hluk a smog, stavba by stínila. Proti povolení výjimky stavebního úřadu se odvolali ke kraji.
Jiřina Pechová, obyvatelka družstevního domu: "Mluvila jsem se zástupci družstva a ti nám řekli, že krajský úřad nepovolil tu výjimku, řekli mi, že to jednání je pozastaveno a že pan majitel musí znovu nějakým způsobem odůvodnit, proč tady ty bytové jednotky chce stavět.”
Rodinný dům se nyní objevil na stránkách realitní kanceláře k prodeji. Majitelé tvrdí, že oslovili radnici, aby si objekt i s pozemkem odkoupila.
Lukáš Klus, spolumajitel objektu: Udělali jsme si vlastní průzkum, kde jsme zjistili, že ani ti družstevníci nevědí, co by tam vlastně chtěli. Někteří řekli, že by tam chtěli mít parkoviště, někteří řekli, že by tam chtěli mít zubaře, workoutové hřiště, lavičky, aby tam mohli chodit s pejskem. Každopádně všechny ty odpovědi byly směřovány, které by mělo zajišťovat město a proto jsme se pro zklidnění celé situace rozhodli nabídnout odkup této stavby a pozemku městu.”
Město se musí nejdříve s podmínkami seznámit.
Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "Přišlo mi to včera ta informace ze správy majetku, že má město tuto nabídku na odkup tohoto pozemku včetně domu. Musíme se s nabídkou seznámit s kolegy a potom jako rada rozhodneme.”
Obyvatelé to nemají ani nyní jednoduché. Dům majitelé pronajímají podle místních nepřizpůsobivým.
Jan Sochor, obyvatel družstevního domu: "Jestli to někdo koupí. My vůbec nevíme, kdo to bude kupovat, co ten člověk, co s tím bude zamýšlet. Jestli to udělá jako rodinný domek, nebo z toho udělá ubytovnu, jako tomu je doposud.”
Zuzana Kutáčková, obyvatelka družstevního domu: "My bychom určitě uvítali, kdyby tady bylo zdravotní středisko, nějaký lékař, nebo kanceláře. Tady naproti v té vilce je to samé a je tam klid, pořádek.”
Pokud město nemovitost nekoupí, majitelé nesdělili, jak konkrétně bude postupovat dále.
---
Klece v novojičínské škole nahradí šatní skříňky
Začaly prázdniny, školní budovy jsou opět bez dětí, ovšem některé plné stavebních dělníků. Například v novojičínské Základní škole Tyršova začala rekonstrukce suterénu. Klecové šatny tu nahradí mezi dětmi dlouho žádané skříňky.
Nový Jičín dá na letošní na údržbu a modernizaci škol a školek více než 24 milionů korun. Největší část peněz, téměř 8 milionů korun, proinvestuje v Základní škole Tyršova.
Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Kde jsme se konečně dostali k tomu, že můžeme opravovat šatní bloky, ale zároveň s tím i velkou část sanací. Ta budova je vlhká, ta vlhkost se ukázala paradoxně i při té nové fasádě, ta vlhkost vzlínala.”
Vnější zdivo bylo opraveno před třemi lety, když si škola připomínala 130 výročí založení. Stáří budovy se pak negativně projevilo právě právě ve sklepních prostorách. Ty prochází změnou, která navíc potěší téměř 300 dětí z druhého stupně.
Hana Juchelková, zástupkyně ředitele ZŠ Tyršova, Nový Jičín: “My jsme měli staré klecové šatny ještě z dob minulého století. Sice měly své kouzlo, ale děti toužily po moderních nových skříňkách, tak konečně se na ně mohou těšit.”
Rušno je ale také v dalších městských školách, v té na ulici Komenského 66 začíná revitalizace atria, na Jubilejní a Dlouhé se například budují venkovní učebny a výukové kuchyňky.
Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Samozřejmě v rámci finančních úspor na městském úřadě jsme pozastavili některé údržby, které nebyly tak závažné, jako jsou například opravy plotů a jiné.”
Naopak zásadní a dlouho připravované projekty škrty v rozpočtu způsobené aktuální krizí, neohrozily. Na některé z nich se podařilo získat také dotace z Evropské unie, a to ve výši až 90 procent uznatelných nákladů.
---
Vrbenský vrch po osmi letech opět odstartoval
Po osmileté přestávce se do Vrbna pod Pradědem vrátily závody automobilů do vrchu Vrbenský vrch. Letos se tento podnik jel jako mistrovství České republiky. Jejich pořadatelem byl vrbenský automotoklub.
Pořadatelé
dlouho nevěděli, jestli se závody kvůli koronavirovým opatřením
vůbec skuteční. Nakonec se na ně sjelo více než sto závodníků
z několika evropských zemí.
Martin
Pleva, pořadatel, AMK Vrbno pod Pradědem: „Sjelo se nám sem
celkem 103 vozidel. Přijeli k nám sem z Rakouska, z Polska,
z ČR, ze Slovenska.“
Kromě
mistrovství České republiky se ve Vrbně pod Pradědem jel také
mezinárodní závod. Závodníci tak měli možnost porovnat své
schopnosti se zahraniční konkurencí a získat další zkušenosti.
Aleš
Gansdorfer, ředitel závodu: „Maverick Rescue
Cup
se jede patnáctou sezónu a je to samozřejmě hlavně mezinárodní
závod, protože Mistrovství ČR je pouze ČR a čím dál víc
každý rok jezdí teď závodníku a s tím, že je tady aspoň
porovnání se zahraničím a s těmi jezdci a vypadá to velice
zajímavě. Úroveň je na docela vysoké úrovni.“
S přípravou
a průběhem závodu Vrbenský vrch byli závodníci spokojeni.
Pořadatelé podle nich odvedli pěkný kus práce.
Miloš
Beneš, vítěz
závodu, Náchod: „Na trati jsou uprostřed v nejvyšším
místě odrazky, které v té velké rychlosti dělají poměrně
paseku, takže jsme museli auto zvedat a je hodně neotáčivé,
takže jezdíme pomaleji, než by se dalo. Zatím bez problémů.“
Petr
Trnka, druhý
v
závodě,
Šumperk: „Dařilo se nám, závod je připravený dobře, trať se
mi celkem líbí, sedí našemu autu, povedlo se nám trefit
nastavení super, takže já jsem spokojený, mně se trať líbí.“
Připravit
podobný závod znamená několikaměsíční usilovnou práci. Přímo
na místě se na průběhu závodu podílelo bezmála sto pořadatelů.
Martin
Pleva, pořadatel, AMK Vrbno pod Pradědem: „Příprava tady toho
závodu trvala v podstatě tak tři čtvrtě roku. Nejsložitější
z celýho tady toho – zajistit tedy uzavírku,
pořadatele veškeré. Trať je dlouhá 2600 metrů a průměrné
stoupání je 7,2 procenta tady.“
Závod
Vrbenský vrch by se měl konávat pravidelně. Pořadatelé během
několika málo dnů začnou s přípravou Vrbenského vrchu 2021.
Michal
Ratiborský (ANO),
poslanec: „Jedná se o úžasnou akci, která se vrátila po
dlouhých letech do tohoto kraje. Bohužel kvůli koronaviru není
takové množství diváků, jak bychom si představovali, ale i tak
to určitě stojí za to. Strašně moc díky pořadatelům.“
V
Mistrovství České republiky zvítězil Miloš Beneš, druhý byl
Petr Trnka a třetí David Komárek. V České trofeji byl nejlepší
Lukáš Studený, následovaný Markem Novákem na druhém a Martinem
Hortem na místě třetím. Mezinárodní závod Maverick Rescue Euro
Cup dopadl následovně: První Ferdinand Madrian, druhý Petr
Györgi, třetí Petr Žáček.
---