Nový Jičín řeší, jak reagovat na sucho a povodně
Katalog adaptačních opatření, který bude obsahovat doporučení ke zmírnění dopadů klimatických změn na život ve městě, připravuje už rok novojičínská radnice. Zájemci si jeho finální podobu přišli vyslechnout na veřejné projednání.
Jak co nejlépe zvládat hrozbu povodní, sucha nebo jiné extrémní projevy počasí na území Nového Jičína. Seznam odborných doporučení obsahuje připravovaný Katalog adaptačních opatření. Vyslechnout si jeho finální podobu přišla do auly radnice i veřejnost.
účastník veřejného projednání: “Jsem hrozně ráda, že město vůbec něco takového řeší.”
účastník veřejného projednání: “Jsem rodilý Novojičíňák, tak mi není lhostejný osud Nového Jičína.”
Viktor Třebický, společnost CI2, spoluautor katalogu: “Když řeknu sucho nebo zvyšování teplot, tak samozřejmě asi každého napadne, že opatřením je stín nebo zastínění. Ale třeba i změna barvy střechy. Tmavá střecha znamená, že v podkroví je velmi teplo. Když se změní barva střechy nebo se udělá zelené střecha, tak se teplota sníží až o deset stupňů.”
Zadržet vodu v krajině pomohou například parkovací plochy s polopropustnou dlažbou nebo vybudování tzv. průlehů ve svazích.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Důležité je, že v rámci zpracování katalogu chceme sáhnout i do směrnic města, tak aby se do budoucna automaticky počítalo s tím, že když se například staví nebo opravuje budova, tak aby se udělala například retenční nádrž, která bude sbírat dešťovou vodu.”
Na základě odborného dokumentu se bude radnice snažit také znovu otevřít otázku vysázení stromů na historickém náměstí, což je dle satelitních snímků nejteplejší místo ve městě. Nicméně tento zásah nepodporuje Národní památkový ústav.
---
ZŠ v Ostravě-Porubě kvůli covidu zpřísňují opatření
Ředitelé všech základních škol v Ostravě-Porubě mají jasno. Od středy zavedli povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách škol. Děti i učitelky si je mohou sundat pouze ve třídě při výuce. Nechtějí dopadnout jako ZŠ Aleše Hrdličky, která je kvůli covidu mimo provoz.
V Ostravě-Porubě je kvůli covidu uzavřena ZŠ Aleše Hrdličky. Zaměstnanci procházejí testy a postupně se budou vracet. Ostatní školy v obvodu na tuto situaci zareagovaly povinným nošením roušek.
Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: ”My podporujeme rozhodnutí ředitelů nosit od dnešního dne ve veřejných prostorách roušky. Přijde nám důležité, že se na tom shodli všichni ředitelé porubských základních škol, takže v tom nebudou mít rodiče ani děti zmatek.”
Renáta Fialová, ředitelka ZŠ Komenského: “Našim cílem je zamezit v co největší míře vzájemným kontaktům. Protože v okamžiku, kdyby se vyskytla opravdu nákaza covidem, spadne nám do karantény co nejmémě dětí. Děti to respektují, opravdu dnes ráno jsem měla radost, protože většina dětí přišla disciplinovaně s rouškami.”
Děti by se o přestávkách neměly potkávat s dětmi z ostatních tříd a po chodbách by neměly běhat. Ze tříd nesmí bez roušek ani na krok. Dohlíží na to učitelé.
Anketa: žáci ZŠ Komenského: “Roušky, to je takové nepříjemné, že bych to nejradši neměla vůbec, ale ve škole mi to nevadí.”
“Ty roušky jsou docela na nic. Je to hrozné v tom dýchat.”
“Prostě mi to nevadí.”
Vedení porubské radnice v současné době rozjíždí akci vysokoškolští studenti na pomoc základním školám. Chce tím získat co nejvíce dobrovolníků, kteří by případně mohli učitele v karanténě zaskočit.
---
Slezské divadlo uvede tituly, které na jaře zrušil koronavirus
Slezské divadlo začíná po koronaviru novou sezónu. Během podzimu bude uvádět tituly, které nemohly být po vyhlášení karantény odehrány. A chystá dalších deset premiér.
Komedii
„Zítra to roztočíme, drahoušku“ měli herci nazkoušenou už
v březnu. Kvůli náhlé karanténě ji ale divákům předvést
nemohli. Vrátili se k ní až po divadelních prázdninách. Na
premiéru si muselo publikum počkat půl roku.
Alžběta
Matoušková, dramaturgyně činohry, Slezské divadlo Opava:
„Nejhorší byl asi ten psychologický moment nastartovat se
zpátky. Znovu se dostat do pracovního tempa. Ale naštěstí to
byla otázka jedné dvou zkoušek.
Na
podzim jsou pro diváky připraveny premiéry všech titulů, které
se na jaře odehrát nemohly.
Zdeňka
Vanderová, předprodej vstupenek, Slezské divadlo Opava:
„Takových 80% lidí chtělo vrátit vstupenky a zbytek čeká na
náhradní termín. Každé představení se dá
dohledat kdy bylo a kdy bude náhradní.“
Finanční
ztráty, které způsobila podzimní ataka koronaviru, divadlo ještě
nevyčíslilo. Stejně tak není jisté, jaký
objem peněz od svého zřizovatele, tedy města, získá na příští
rok. Rozpočet se bude rozhodně krátit. Navzdory tomu se ale
chystá nová sezóna, která kvůli nynějšímu dohrávání
zrušených titulů začne později. Namísto tradičního září,
odstartuje v lednu.
Ilja
Racek , ředitel Slezského divadla: „Naše
přípravy jsou dlouhodobé. Potřebujeme zajistit sólisty,
realizační týmy. Kdybychom to neudělali teď, tak už tu sezónu
nedáme dohromady. My počítáme s tím, že bude 10 premiér.“
Diváci
se mohou těšit na klasické kusy i moderní tituly. Připraveno je
pět
činoherních a stejný počet
operních představení. Kvůli hygienickým opatřením
budou muset mít návštěvníci divadla ve vnitřních prostorách
zakrytá ústa a nos. Kapacita hlediště se měnit nebude a zůstane
na obvyklých 375 divácích.
---
Prostor kolem Savarinu prošel revitalizací
V Ostravě-Jihu úspěšně skončila jedna z etap Revitalizace Hrabůvky. Jde o prostor kolem Savarinu, na který naváže revitalizace prostranství kolem polikliniky a následně i realizace rybníčku v okolí ulice Dr. Martínka.
Prostor kolem Savarinu vyrostl do krásy. Vzniklo tady nové náměstíčko, staré betonové květináče nahradil nový mobiliář a rozpadlé asfaltové hřiště kopcovitý terén s asfaltovými cestičkami, kde se vyřádí zejména děti.
Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Tady vznikly vlastně nové dětské prvky, vznikla tady jakási terénní nerovnost, kterou děti můžou využívat například na ježdění na koloběžkách, na kolečkových bruslích. Vznikly tady nějaké edukační tabule a celý ten prostor byl osázen novou a upravenou zelení.”
Anketa: uživatelé prostoru: “Je to moc suprový, protože já rád skáču na kolobce a ségra mi ji vzala a dokonce se mi to tady moc líbí.
“Já tady skoro každý den. Dneska jsem si chtěl vzít kolobku, dneska si ji vezmu a vyzkouším tady tohle hřiště. Líbí se mi to hodně.”
Zajímavým prvkem je také mlhoviště, díky kterému se lidé budou moci zchladit zejména v parných letních dnech. Mlžítka jsou velice jednoduchá na ovládání. Stačí zmáčknout tady toto tlačítko.
Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Máme jenom malinké mlhoviště, ale já pevně věřím, že se to osvědčí, že se to bude líbit občanům a že na základě toho se nám podaří vybudovat v příštím roce na dalších místech obvodu další mlhoviště třeba i větší. A samozřejmě pro uhašení žízně zde mají občané nainstalované i pítko.”
Celý projekt stál zhruba 13 a půl milionů korun a téměř polovinu z této částky radnice získala jako dotaci ze Státního fondu rozvoje bydlení. Dalších 6 milionů korun obvod získá na opravu ulice Dr. Lukášové, která by měla začít ještě letos.
Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “V brzké době bychom chtěli pokračovat s revitalizací Hrabůvky i na druhé straně ulice Dr. Martínka, to znamená bavím se o prostoru kolem ulice Františka Hajdy, ulice Tlapákova a samozřejmě, protože Ostrava-Jih není pouze Hrabůvka, tak obdobné velké projekty revitalizace prostoru plánujeme v Zábřehu kolem Kotvy, kde se chystá revitalizace prostoru před Kotvou.”
V nejbližší době by měly začít i práce na projektu s názvem Zeleň za Lunou a připravuje se i revitalizace lokality kolem ulice Horymírova na Pískových dolech.
---