Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Novojičínská nemocnice má areál pod větší kontrolou
  • Předškoláci potěšili seniory originálním dárkem
  • Technické služby centrálního obvodu už jedou naplno
  • TS Karviná chtějí naučit občany správně třídit odpad
  • VE FRÝDLANTU n. O. PROBĚHLA TRADIČNÍ VÝSADBA DŘEVIN
  • V minulé sezoně neporažení starší žáci opět trénují

Novojičínská nemocnice má areál pod větší kontrolou

Vjezd do novojičínské nemocnice nově hlídá závora. Její zprovoznění je jednou z dalších reakcí vedení tohoto zdravotnického zařízení na výsledky bezpečnostního auditu, který si nechalo vypracovat na konci loňského roku.

Novojičínská nemocnice chce mít větší přehled o tom, kdo se vyskytuje v jejím areálu. Proto už na konci loňského roku uzavřela spodní vchod a nyní přichází s dalším opatřením - úpravou systému vjezdu a parkování uvnitř prostoru. To vše se děje na základě výsledků bezpečnostního auditu.

“Říkali jsme, že uzavření spodního vstupu je jenom prvním krokem. Dalším krokem je zřízení vjezdového systému, který bude evidovat vozidla vjíždějící a odjíždějící. Získáme tak přehled o osobách, které se pohybují v areálu nemocnice,” uvedl Jan Káňa, ředitel Nemocnice Nový Jičín.  

Důvodem těchto a dalších připravovaných opatření je podle vedení nemocnice zvýšení bezpečnosti pacientů a zaměstnanců.

“Mohu potvrdit, že jsme zaznamenali několik oznámení ze stran pracovníků nemocnice, a to  zejména v souvislosti s řešením osob, které jsou bez domova, kteří se zdržovali v různých čekárnách,” potvrdil Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín. 

Jako vstřícné gesto pak nemocnice po jednání s vedením radnice umožnila na svém hlavním parkovišti, které sousedí se Smetanovými sady a dětským hřištěm, odpolední stání pro veřejnost zdarma.  

“Aby občané Nového Jičína mohli zaparkovat a jít se projít do parku, nebo se dostat na hřiště, to je další z kroků k takové té normalizaci běžného stavu,” podotkl ředitel nemocnice. 

V současné době také nemocnice připravuje uvnitř areálu více míst pro vozidla personálu a naopak lidé by měli mít nově možnost zastavit v blízkosti nemocniční lékárny.  

---

Předškoláci potěšili seniory originálním dárkem

Velmi netradiční dárek obrdrželi stonavští senioři od dětí z místní mateřské školy na Dolanech. Osobně se teď společně setkat nemohou, proto se s nimi děti spojily alespoň prostřednictvím domácího videa. Klienti pečovatelské služby ELIM jsou z toho nadšeni.

Ve Stonavě pravidelně několikrát ročně navštěvují děti místní seniory. Současná epidemiologická situace ale takovéto mezigenerační setkání neumožňuje. Vedení mateřské školky na Dolanech proto vymyslelo způsob, jak seniory v Domě s pečovatelskou službou ELIM s mateřskou školkou propojit.

„Za pomoci ochotných rodičů jsme sestavili video, aby klienti věděli, že na ně stále myslíme,“ řekla vedoucí MŠ Dolany Helena Skutková.

„Je to takový nezvyklý dárek. Děti vždycky chodili za námi. Je to velmi pěkné,  moc se mi to líbí, potěšilo mě to.“ „Je to moc pěkné, člověka to velice potěší,“ konstatovali klienti pečovatelské služby ELIM.

Takovýto přístup stonavské mateřinky velmi ocenila i vedoucí místní pečovatelské služby Urszula Byrtusová, která každému klientovi osobně předala tento video dárek přehrála .

„Děkuji paní učitelce, která sesbírala síly se svým kolektivem, rodiči a dětmi, a že nám připravili takto krásné překvapení, ale i podporu, kterou velice potřebujeme. Velmi si toho vážím,“ řekla Byrtusová.

Kromě video dárku obdrželi senioři také podpůrné kartičky a obraz, který bude připomínat stonavskou generační sounáležitost.

---

Technické služby centrálního obvodu už jedou naplno

Technické služby centrálního ostravského obvodu už pracují v plném nasazení. Zaměstnanci tak chodí do práce pravidelně každý den. Úplná omezení, která byla zavedena kvůli pandemii, ale neskončila.

Zaměstnanci Technických služeb Moravské Ostravy a Přívozu už chodí do práce denně. Ještě do minulého týdne se kvůli koronaviru střídali a pracovali co druhý den. I tak se setkávají co nejméně. Jedna skupina začíná v 6, druhá o hodinu později. “Konečně se to trochu rozjelo, sice jsme na dvě skupiny, tak se moc nevídáme, ale je to lepší než co bylo předtím,” pochvaluje si plný provoz George Alexandrov, zaměstnanec TS Moravská Ostrava a Přívoz. “Samozřejmě dodržujeme všechny zásady tak, aby nemohlo dojít k nějaké nepředvídatelné situaci. Co se týká práce, tak v podstatě jsme v procesu prvního pokosu, máme dokoseny lokality předního Přívozu, lokalitu Jindřiška, lokalitu Šalamouna, centrum a dál se budeme přemisťovat do lokality Fifejdy,” uvádí Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně

V obvodu je 220 hektarů trávníkových ploch, které se udržují minimálně šestkrát ročně. “Samozřejmě v některých lokalitách jako je centrum, jsou trávníky udržovány v jiné intenzitě. To znamená, že tam provádíme 8 až 10 pokosů. Ale v podstatě, když nám to počasí dovolí, tak jednou měsíčně by ta tráva měla být pokosená. Máme ruční travní sekačky, křovinořezy, máme velké sekačky travní, máme i traktor. 

Vzhledem k tomu, že je sucho a tráva je tvrdá, zaměstnanci vymění i tři struny za den. Kromě sečení trávy technické služby na jaře ořezávají stromy, kácejí ty nezdravé a vysazují letničky.

---

TS Karviná chtějí naučit občany správně třídit odpad

Obyvatelé Karviné vytřídí rok od roku více odpadu. Stále se ale opakují stejné chyby, které lidé při třídění dělají. Místní technické služby proto připravily instruktážní videa, která jednoduše postup a správnost třídění vysvětlují.

1362 tun. To je číslo, které shrnuje hmotnost celkového vytříděného odpadu jako papíru plastu a skla, které obyvatelé Karviné vytřídili v roce 2019. 

"V čem jsme byli rekordmani v roce 2019, tak je to v třídění papíru, kdy jsme vytřídili o 100 tun více než v roce 2018, za což občanům děkujeme, jde vidět, že to berou jako samozřejmost a životní styl," řekla vedoucí Odboru komunálních služeb MMK Jana Maierová.

I když čísla hovoří jasně, stále je co zlepšovat.

"V čem občané chybují při třídění, je to v redukci objemu odpadu, do nádob odkládají nesešlápnuté, jak PET lahve i kartony, i bioodpad, třeba větve  tam dávají celé a je problém při samotném svozu odpadu," řekla Maierová.

Technické služby proto zveřejnili instruktážní videa k separaci papíru a plastů, kde správnost třídění názorně vysvětlují.

"Jsme chtěli občanům ukázat, že odpad nekončí na skládkách, ale že se zpracovává a dále se z něj vyrábí další výrobky. V těch videích je vidět, co konkrétně do jakých popelnic patří a nepatří, jaké jsou chyby při třídění, že se máme zaměřit zejména na redukci objemů. Také jsme chtěli občanům ukázat výsledky za posledních pět let, že to má smysl a jaké jsou výsledky jejich snažení," řekl Michal Bartečko, vedoucí provozovny Odpady TS Karviná a dodal: "Momentálně zpracováváme video na separaci bioodpadu, jelikož se začaly objevovat další problémy, tak jsem se rozhodli občanům ukázat, jak to má vypadat."

Toto video bude zveřejněno v průběhu května nebo června.

"Dále chceme apelovat na občany, aby více využívali sběrný dvůr, přestože je ve vyhlášce zákaz odkládání kusového a objemného odpadu ke kontejnerovým stanovištím, tak denně se s tím potýkáme a TS nestačí kapacitně tento odpad svážet," dodala Maierová.


---

VE FRÝDLANTU n. O. PROBĚHLA TRADIČNÍ VÝSADBA DŘEVIN

Ve Frýdlantu nad Ostravicí už tradičně, jako každý rok vysadili nové dřeviny.  Náhradní výsadba 20 okrasných listnatých stromů proběhla v rámci péče o městskou zeleň v druhé polovině dubna. 

"Jedná se převážně o alejové a solitérní dřeviny, jako je například Vrba smuteční, okrasné třešně Myrobalány, Svitel latnatý, Jírovec pleťový a Jírovec maďal. Tyto stromy byly vysázené v meziblokové zeleni na pozemcích města namísto již dříve vykácených stromů, které musely být odstraněny v rámci zhoršeného zdravotního stavu a z důvodu bezpečnosti osob," uvedla referentka odboru životního prostředí Žaneta Štefková.

Už v minulých letech vznikly krásné aleje v ulicích Okružní a Nádražní a příští rok chce město vysadit větší množství zeleně v areálu klášterní zahrady u Střediska sociálních služeb.

"Dále bude realizována výsadba dřevin v rámci výstavby dopravního terminálu na ulici Poštovní, a to v první etapě této výstavby v počtu 66 kusů, z toho 36 kusů stromů tvoří náhradní výsadbu Českých drah za pokácené topoly," dodal vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Widlarz," dodal vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Widlarz.

Nové stromy budou příští rok vysázeny i v rámci investiční akce Brána Beskyd.

---

V minulé sezoně neporažení starší žáci opět trénují

V minulé sezoně je žádný klub nedokázal porazit. V přípravě na tu letošní jim bránil zákaz trénování. Nyní si mladí fotbalisté opět budují fyzičku.

„Máme teprve třetí tréning, začali jsme minulý týden, po skoro tříměsíční karanténě. Teď dáváme manšaft dohromady, protože nám odešly ročníky 2005, přicházejí nám mladší kluci z ročníku 2007. Jsem rád, že mám alespoň osm, devět kluků na tréningu, ale jak to bude se sezonou zatím nevíme,“ vysvětlil trenér starších žáků Petr Kendzior.

Hygienická opatření fotbalisté nepodceňují. Na tréning docházejí s ochranou rouškou a dezinfekcí. Dodržovat se snaží i maximální počet deseti osob, včetně trenérů.

„Kluci se těšili na tréning, jsme na začátku, uvidíme, jak to bude. Zatím hrajeme v omezeném počtu, máme tady i nějaké hygienické potřeby,“ doplnil trenér starších žáků Petr Kendzior.

Po takřka tříměsíční pauze se podle trenérů kondice hráčů zhoršila. Ale jak sami říkají, na trávník se těšili a na místě je i snaha o kvalitní přípravu.

„Jsou odpočatí, akorát trošičku v hlavě by si měli srovnat a uvědomit si, že už to začalo. Teď nás navíc zase čeká měsíční pauza, ale i tak, měli bychom kluky připravit. Snaží se, trochu se jim do toho nechce, ale musíme je více podpořit, jak ve škole, tak i v tréningu. Jsou rádi, že jsou konečně venku,“ doplnil asistent trenéra David Tománek.

„Na zahradě jsem si kopal s míčem, párkrát jsem byl běhat“. „Chodil jsem si zakopat. Kdysi jsem hrál vysoko a kondička mi spadla“, uvedli starší žáci Fotbalu Studénka.

Nadcházející sezona je stále nejistá. I tak mladí sportovci doufají, že se první zápas uskuteční co nejdříve. Pro televizi Polar Tereza Rusková.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
10. května 2020, 00:00

Novojičínská nemocnice má areál pod větší kontrolou

Vjezd do novojičínské nemocnice nově hlídá závora. Její zprovoznění je jednou z dalších reakcí vedení tohoto zdravotnického zařízení na výsledky bezpečnostního auditu, který si nechalo vypracovat na konci loňského roku.

Novojičínská nemocnice chce mít větší přehled o tom, kdo se vyskytuje v jejím areálu. Proto už na konci loňského roku uzavřela spodní vchod a nyní přichází s dalším opatřením - úpravou systému vjezdu a parkování uvnitř prostoru. To vše se děje na základě výsledků bezpečnostního auditu.

“Říkali jsme, že uzavření spodního vstupu je jenom prvním krokem. Dalším krokem je zřízení vjezdového systému, který bude evidovat vozidla vjíždějící a odjíždějící. Získáme tak přehled o osobách, které se pohybují v areálu nemocnice,” uvedl Jan Káňa, ředitel Nemocnice Nový Jičín.  

Důvodem těchto a dalších připravovaných opatření je podle vedení nemocnice zvýšení bezpečnosti pacientů a zaměstnanců.

“Mohu potvrdit, že jsme zaznamenali několik oznámení ze stran pracovníků nemocnice, a to  zejména v souvislosti s řešením osob, které jsou bez domova, kteří se zdržovali v různých čekárnách,” potvrdil Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín. 

Jako vstřícné gesto pak nemocnice po jednání s vedením radnice umožnila na svém hlavním parkovišti, které sousedí se Smetanovými sady a dětským hřištěm, odpolední stání pro veřejnost zdarma.  

“Aby občané Nového Jičína mohli zaparkovat a jít se projít do parku, nebo se dostat na hřiště, to je další z kroků k takové té normalizaci běžného stavu,” podotkl ředitel nemocnice. 

V současné době také nemocnice připravuje uvnitř areálu více míst pro vozidla personálu a naopak lidé by měli mít nově možnost zastavit v blízkosti nemocniční lékárny.  

---

Předškoláci potěšili seniory originálním dárkem

Velmi netradiční dárek obrdrželi stonavští senioři od dětí z místní mateřské školy na Dolanech. Osobně se teď společně setkat nemohou, proto se s nimi děti spojily alespoň prostřednictvím domácího videa. Klienti pečovatelské služby ELIM jsou z toho nadšeni.

Ve Stonavě pravidelně několikrát ročně navštěvují děti místní seniory. Současná epidemiologická situace ale takovéto mezigenerační setkání neumožňuje. Vedení mateřské školky na Dolanech proto vymyslelo způsob, jak seniory v Domě s pečovatelskou službou ELIM s mateřskou školkou propojit.

„Za pomoci ochotných rodičů jsme sestavili video, aby klienti věděli, že na ně stále myslíme,“ řekla vedoucí MŠ Dolany Helena Skutková.

„Je to takový nezvyklý dárek. Děti vždycky chodili za námi. Je to velmi pěkné,  moc se mi to líbí, potěšilo mě to.“ „Je to moc pěkné, člověka to velice potěší,“ konstatovali klienti pečovatelské služby ELIM.

Takovýto přístup stonavské mateřinky velmi ocenila i vedoucí místní pečovatelské služby Urszula Byrtusová, která každému klientovi osobně předala tento video dárek přehrála .

„Děkuji paní učitelce, která sesbírala síly se svým kolektivem, rodiči a dětmi, a že nám připravili takto krásné překvapení, ale i podporu, kterou velice potřebujeme. Velmi si toho vážím,“ řekla Byrtusová.

Kromě video dárku obdrželi senioři také podpůrné kartičky a obraz, který bude připomínat stonavskou generační sounáležitost.

---

Technické služby centrálního obvodu už jedou naplno

Technické služby centrálního ostravského obvodu už pracují v plném nasazení. Zaměstnanci tak chodí do práce pravidelně každý den. Úplná omezení, která byla zavedena kvůli pandemii, ale neskončila.

Zaměstnanci Technických služeb Moravské Ostravy a Přívozu už chodí do práce denně. Ještě do minulého týdne se kvůli koronaviru střídali a pracovali co druhý den. I tak se setkávají co nejméně. Jedna skupina začíná v 6, druhá o hodinu později. “Konečně se to trochu rozjelo, sice jsme na dvě skupiny, tak se moc nevídáme, ale je to lepší než co bylo předtím,” pochvaluje si plný provoz George Alexandrov, zaměstnanec TS Moravská Ostrava a Přívoz. “Samozřejmě dodržujeme všechny zásady tak, aby nemohlo dojít k nějaké nepředvídatelné situaci. Co se týká práce, tak v podstatě jsme v procesu prvního pokosu, máme dokoseny lokality předního Přívozu, lokalitu Jindřiška, lokalitu Šalamouna, centrum a dál se budeme přemisťovat do lokality Fifejdy,” uvádí Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně

V obvodu je 220 hektarů trávníkových ploch, které se udržují minimálně šestkrát ročně. “Samozřejmě v některých lokalitách jako je centrum, jsou trávníky udržovány v jiné intenzitě. To znamená, že tam provádíme 8 až 10 pokosů. Ale v podstatě, když nám to počasí dovolí, tak jednou měsíčně by ta tráva měla být pokosená. Máme ruční travní sekačky, křovinořezy, máme velké sekačky travní, máme i traktor. 

Vzhledem k tomu, že je sucho a tráva je tvrdá, zaměstnanci vymění i tři struny za den. Kromě sečení trávy technické služby na jaře ořezávají stromy, kácejí ty nezdravé a vysazují letničky.

---

TS Karviná chtějí naučit občany správně třídit odpad

Obyvatelé Karviné vytřídí rok od roku více odpadu. Stále se ale opakují stejné chyby, které lidé při třídění dělají. Místní technické služby proto připravily instruktážní videa, která jednoduše postup a správnost třídění vysvětlují.

1362 tun. To je číslo, které shrnuje hmotnost celkového vytříděného odpadu jako papíru plastu a skla, které obyvatelé Karviné vytřídili v roce 2019. 

"V čem jsme byli rekordmani v roce 2019, tak je to v třídění papíru, kdy jsme vytřídili o 100 tun více než v roce 2018, za což občanům děkujeme, jde vidět, že to berou jako samozřejmost a životní styl," řekla vedoucí Odboru komunálních služeb MMK Jana Maierová.

I když čísla hovoří jasně, stále je co zlepšovat.

"V čem občané chybují při třídění, je to v redukci objemu odpadu, do nádob odkládají nesešlápnuté, jak PET lahve i kartony, i bioodpad, třeba větve  tam dávají celé a je problém při samotném svozu odpadu," řekla Maierová.

Technické služby proto zveřejnili instruktážní videa k separaci papíru a plastů, kde správnost třídění názorně vysvětlují.

"Jsme chtěli občanům ukázat, že odpad nekončí na skládkách, ale že se zpracovává a dále se z něj vyrábí další výrobky. V těch videích je vidět, co konkrétně do jakých popelnic patří a nepatří, jaké jsou chyby při třídění, že se máme zaměřit zejména na redukci objemů. Také jsme chtěli občanům ukázat výsledky za posledních pět let, že to má smysl a jaké jsou výsledky jejich snažení," řekl Michal Bartečko, vedoucí provozovny Odpady TS Karviná a dodal: "Momentálně zpracováváme video na separaci bioodpadu, jelikož se začaly objevovat další problémy, tak jsem se rozhodli občanům ukázat, jak to má vypadat."

Toto video bude zveřejněno v průběhu května nebo června.

"Dále chceme apelovat na občany, aby více využívali sběrný dvůr, přestože je ve vyhlášce zákaz odkládání kusového a objemného odpadu ke kontejnerovým stanovištím, tak denně se s tím potýkáme a TS nestačí kapacitně tento odpad svážet," dodala Maierová.


---

VE FRÝDLANTU n. O. PROBĚHLA TRADIČNÍ VÝSADBA DŘEVIN

Ve Frýdlantu nad Ostravicí už tradičně, jako každý rok vysadili nové dřeviny.  Náhradní výsadba 20 okrasných listnatých stromů proběhla v rámci péče o městskou zeleň v druhé polovině dubna. 

"Jedná se převážně o alejové a solitérní dřeviny, jako je například Vrba smuteční, okrasné třešně Myrobalány, Svitel latnatý, Jírovec pleťový a Jírovec maďal. Tyto stromy byly vysázené v meziblokové zeleni na pozemcích města namísto již dříve vykácených stromů, které musely být odstraněny v rámci zhoršeného zdravotního stavu a z důvodu bezpečnosti osob," uvedla referentka odboru životního prostředí Žaneta Štefková.

Už v minulých letech vznikly krásné aleje v ulicích Okružní a Nádražní a příští rok chce město vysadit větší množství zeleně v areálu klášterní zahrady u Střediska sociálních služeb.

"Dále bude realizována výsadba dřevin v rámci výstavby dopravního terminálu na ulici Poštovní, a to v první etapě této výstavby v počtu 66 kusů, z toho 36 kusů stromů tvoří náhradní výsadbu Českých drah za pokácené topoly," dodal vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Widlarz," dodal vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Widlarz.

Nové stromy budou příští rok vysázeny i v rámci investiční akce Brána Beskyd.

---

V minulé sezoně neporažení starší žáci opět trénují

V minulé sezoně je žádný klub nedokázal porazit. V přípravě na tu letošní jim bránil zákaz trénování. Nyní si mladí fotbalisté opět budují fyzičku.

„Máme teprve třetí tréning, začali jsme minulý týden, po skoro tříměsíční karanténě. Teď dáváme manšaft dohromady, protože nám odešly ročníky 2005, přicházejí nám mladší kluci z ročníku 2007. Jsem rád, že mám alespoň osm, devět kluků na tréningu, ale jak to bude se sezonou zatím nevíme,“ vysvětlil trenér starších žáků Petr Kendzior.

Hygienická opatření fotbalisté nepodceňují. Na tréning docházejí s ochranou rouškou a dezinfekcí. Dodržovat se snaží i maximální počet deseti osob, včetně trenérů.

„Kluci se těšili na tréning, jsme na začátku, uvidíme, jak to bude. Zatím hrajeme v omezeném počtu, máme tady i nějaké hygienické potřeby,“ doplnil trenér starších žáků Petr Kendzior.

Po takřka tříměsíční pauze se podle trenérů kondice hráčů zhoršila. Ale jak sami říkají, na trávník se těšili a na místě je i snaha o kvalitní přípravu.

„Jsou odpočatí, akorát trošičku v hlavě by si měli srovnat a uvědomit si, že už to začalo. Teď nás navíc zase čeká měsíční pauza, ale i tak, měli bychom kluky připravit. Snaží se, trochu se jim do toho nechce, ale musíme je více podpořit, jak ve škole, tak i v tréningu. Jsou rádi, že jsou konečně venku,“ doplnil asistent trenéra David Tománek.

„Na zahradě jsem si kopal s míčem, párkrát jsem byl běhat“. „Chodil jsem si zakopat. Kdysi jsem hrál vysoko a kondička mi spadla“, uvedli starší žáci Fotbalu Studénka.

Nadcházející sezona je stále nejistá. I tak mladí sportovci doufají, že se první zápas uskuteční co nejdříve. Pro televizi Polar Tereza Rusková.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-10-05-2020-00-00