Nenapravitelný zloděj je znovu za mřížemi
Nenapravitelný zloděj je znovu za mřížemi. Do svého zadržení stihl vloupání do 12 objektů v Ostravě a jeho technika vniknutí byla stejná, jako v minulosti....místo klíčů prostě používal páčidlo.
V dubnu založili kriminalisté z Ostravy-Mariánských Hor spis pachateli, který začal řádit v jejich rajónu. Neobstál před ním žádný objekt, kde by mohlo být něco cenného ale hlavně, kde se poměrně jednoduše dokázal dostat pomocí šroubováku.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Specializoval se především na vloupačky do objektů. Jeho cílem byly školské či nemocniční zařízení, domov pro seniory, ale také různé rehabilitační či sportovní objekty a šatny firem. Modus operandi byl téměř vždy stejný. Násilný vstup přes okno či dveře."
Kriminalisté si samozřejmě prošli nedávno propuštěné recidivisty a po zhlédnutí kamerového záznamu vloupání začali mít jasno. Známá firma se vrátila k řemeslu velmi rychle.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Důkladná operativní činnost kriminalistů a desítky hodin, které strávili při vyhodnocování veškeré dokumentace a kamerových záznamů, vyústily v objasnění majetkové trestné činnosti. Také díky osobní znalosti se mužům zákona potvrdilo, že tyto „vloupačky“ má mít na svědomí jim dobře známý 39letý recidivista, který byl na konci ledna letošního roku propuštěn z výkonu trestu."
Policisté připomínají, aby majitelé objektů nezjednodušovali zlodějům páchání trestné činnosti svou neopatrností.
Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Nový Jičín: "Policisté proto v takovýchto případech majitelům provozoven doporučují, aby objekty řádně uzamkli a zabezpečili proti vloupání, ať již složitějšími zamykacími systémy, ochrannými mřížemi nebo například uzamykatelnými okenicemi."
Recidivistu nyní čeká soud a vzhledem ke škodě, která přesahuje za 12 případů 150 tisíc korun, může jít do vězení až na 3 roky.
---
Frýdek-Místek zrekonstruuje ústřední knihovnu v Jiráskově ulici
Historická Fischerova vila ve Frýdku-Místku, která už přes 30 let slouží jako ústřední knihovna, projde rekonstrukcí. Opravy za zhruba 35 milionů korun začnou letos a potrvají zhruba jeden rok. Knihovna bude dočasně přestěhována do náhradních prostor.
Knihovna v Jiráskově ulici sídlí v historické Fischerově vile z 20. let minulého století. Město se chystá objekt citlivě zrekonstruovat. Cílem je nejen zlepšit vzhled budovy, ale také její funkčnost a dostupnost.
Jiří Kajzar (Naše Město F-M), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Jedná se o dlouhodobě připravovanou rekonstrukci jednoho z nejvýznamnějších objektů města z hlediska historie, architektury a estetiky.“
Alena Kovalová, zástupkyně ředitele Knihovny F-M: „Tato budova byla vystavěna mezi lety 1921 až 1923, a i když to zevnitř tak nevypadá, je jí víc než sto let. Už opravdu tu rekonstrukci potřebuje.“
Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: „Bude rekonstruována kompletně. To znamená: nová fasáda, zateplení střechy, výměna střešní krytiny – to jsou věci, které budou nejvíce vidět."
Výraznou změnou bude instalace výtahu a úpravy interiéru včetně přístupnosti pro imobilní návštěvníky.
Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: „Ten se nám podařilo vymyslet jako umístění dovnitř dispozice, takže nemusí být změněn vzhled. A s tím se pojí malinké úpravy v každém patře. Dále proběhne i rekonstrukce interiéru, ale zejména v přízemí bude zachována historická podoba.“
Alena Kovalová, zástupkyně ředitele Knihovny F-M: „Samotná knihovna využívá budovu od ledna 1993 a v dnešní době je už téměř nutností, aby byla bezbariérová a aby měla k dispozici například samostatnou místnost pro vzdělávání, která nebude přímo v půjčovních prostorách. Doufáme, že se to při rekonstrukci podaří zrealizovat a už se na to moc těšíme.“
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: „Slibujeme si od toho podle vizualizací, že z toho opět bude reprezentativní dům, který bude plně sloužit svému účelu. Po této rekonstrukci tak budeme mít kompletně zrekonstruované oba objekty knihovny. Připomenu, že místecká pobočka získala ocenění za rekonstrukci a celkový přístup ke klientům, takže si myslím, že to bude další počin, který ocení kulturní veřejnost města.“
Po dobu rekonstrukce bude knihovna poskytovat své služby v náhradních prostorách na T. G. Masaryka.
Alena Kovalová, zástupkyně ředitele Knihovny F-M: „Zajišťujeme náhradní prostory, protože bychom rádi aspoň v omezené míře poskytovali služby veřejnosti – jak dospělým, tak dětem.“
Jiří Kajzar (Naše Město F-M), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Celková rekonstrukce přijde na zhruba 35 milionů korun. Nicméně hledáme šikovného zhotovitele – firmu, od které si slibujeme, že cenu třeba i sníží.“
Pokud se městu podaří vysoutěžit zhotovitele podle plánu, opravy by mohly začít o letních prázdninách a hotovo by mělo být do 11 měsíců.
---
Vernisáž žáků na karvinské ZŠ Borovského
Na Základní škole Borovského v Karviné se uskutečnila vernisáž Po stopách velkých mistrů, která byla koncipována jako přehlídka děl žáků. Ti se nechali inspirovat známými výtvarnými díly a upravili je k obrazu svému.
Téma letošní výstavy se jmenovalo Po stopách velkých mistrů a název sám o sobě napovídá, že se jednalo o variace na nejslavnější světové obrazy.
Veronika Zvonečková, pedagožka a výtvarnice: “Zapojilo se téměř pět set dětí, to znamená všichni žáci naší školy. Každá třída od první do deváté třídy měla za úkol ztvárnit nebo nějakým způsobem znázornit díla podle daných umělců. Protože máme 23 tříd, tak to bylo celkem 23 velkých umělců, jako třeba Pablo Picasso, Leonardo da Vinci a další.”
Děti využívaly své fantazie a tím pádem vznikly skutečně zdařilá a důvtipná díla.
anketa: Anna Matějková, žákyně 8.A: “Tvořila jsem Dámu ve zlatém a bylo to podle Gustava Klimta. Jsme měli naše třída, jsme měli jeho inspirace. Tvořilo se to tak, že nám paní učitelka dala obličej paní a my jsme měli podle naší inspirace udělat šaty, všechnu barvu, cokoliv, její pozadí, úplně cokoliv, to bylo na nás.”
anketa: Natálie Vaculová, žákyně 9.B: “Takže my jsme vytvořili Baby podle inspirace Alexandera Caldera. Je to vlastně taková moderní socha.”
Kromě děl, které zpracovaly pro výstavu děti ze Základní školy Borovského, byl na vernisáži k vidění také kulturní program, vytvořený žáky.
---
Zahradní slavnost poprvé bavila seniory Domova Duha
Domov Duha pro seniory v Novém Jičíně uspořádal svou první zahradní slavnost. Klienti strávili příjemné odpoledne ve společnosti svých blízkých. Zajímavostí programu byla gastro prezentace pokrmů ze zdejší kuchyně.
Obyvatelé novojičínského Domova Duha pro seniory si užili příjemné odpoledne, na které byli vítáni i jejich rodinní příslušníci. Konal se první ročník Duhové zahradní slavnosti s hudebním programem i mezigeneračními aktivitami.
Marie Jurošková, ředitelka Domova Duha, Nový Jičín: “Naši klienti jsou z Bezručovy, Hřbitovní a z Frenštátu, kde máme momentálně odloučené pracoviště kvůli stavbě, takže máme tady všechny, abychom byli jako jeden domov, protože jsme jedna Duha, takže všichni jsme se tady sešli.”
Jana Junášková, obyvatelka Domova Duha, Nový Jičín: “Příjemné prostředí, hudba, mě se tady moc líbí.”
Pavel Strelec, obyvatel Domova Duha, Nový Jičín: “Musím všechny pochválit, je to fakt perfektní. Cítím se lépe jak doma.”
Akce byla také příležitostí zpřístupnit Domov Duha v rámci dne otevřených dveří veřejnosti a představit pokrmy, které vaří ve zdejší kuchyni.
Petr Wenig, šéfkuchař Domova Duha, Nový Jičín: “Dneska jsme připravili kančí guláš, který chceme dát i do běžného provozu, zkoušíme dělat líčka po burgundsku a je sezona chřestu, takže tam máme masové kuličky s chřestem.”
Stanislav Kopecký (ANO), náměstek hejtmana kraje pro sociální oblast: “Co se týče všech příspěvkových organizací, které zřizuje Moravskoslezský kraj, tak opravdu musím říct, že ta samotná péče o klienty je na velmi vysoké úrovni, a opravdu se má Moravskoslezský kraj a Nový Jičín čím chlubit.”
Domov Duha je tedy zařízením Moravskoslezského kraje, jeho kapacita je ve třech budovách 220 klientů.
---
Zahájení sezóny Osoblažské úzkokolejky
Trať dlouhá 20 km a na ní rekordních 102 oblouků. To jsou základní parametry úzkokolejné tratě z Třemešné do Osoblahy. Jako jediná u nás překonala krizi po loňských povodních a díky Slezským zemským drahám zahájila svou letošní sezónu.
Zájem prvních cestujících byl obrovský a vlak byl vyprodán během prvních dvou hodin.
Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Jsem velmi rád, že tady to pokračuje a že se to rozvíjí a doufám, že začátek sezóny bude dobrý a celá sezóna bude dobrá, i když počasí nám dneska moc nepřeje, tak doufám, že se to vylepší. Díky patří Slezským zemským drahám, protože je to skupina nadšenců, bez kterých by to tady nebylo. Samozřejmě i sdružení obcí, které tady dávají dohromady nádraží, protože získaly na to dotace, což by Správa železnic nemohla. Takže i ta spolupráce se státem, se správou železnic je tady opravdu na vysoké úrovní a jsem rád, že takhle to pokračuje.“
David Chovančík, projektový manažer, Slezské zemské dráhy: „Již je vše na trati opraveno a proto dnes slavnostně v Třemešné můžeme zahájit jízdy parních vlaků na Osoblažce. Vlak projede celou trať až do Osoblahy, protože už je zrekonstruovaná po povodních. Zastaví ve všech obligátních stanicích, jako například Liptaň, Slezské Rudoltice nebo Bohušov.“
Mojmír Pargač (nez.), starosta Slezských Rudoltic: „Tak samozřejmě trochu jsme se báli, jestli se obnoví, ale opravdu Správa železnic k tomu přistoupila zodpovědně a ve velice rychlém čase, víceméně překvapili i nás, bylo to opravdu rychle opraveno a jsme rádi samozřejmě.“
První letošní jízda byla zpestřená také několika novinkami.
Petra Řezníčková Kunovská, manažerka Sdružení obcí Osoblažska: „Dnes mimo jiné otvíráme novou dětskou stezku, stezka nám povede z Osoblahy do Bohušova, je na počest postavičky pohádkové, která má název jako Osoblaha, německy Hotzenplotz. Celou tou stezkou nás tahle postavičky provází a jako odměnu za splnění úkolu a ujití trasy 5 až 5,5 km děti dostanou zlatou minci. Děti prochází stezkou, na každém zastavení je pohádka, kde je schovaný nějaký úkol. Tam vyluští jedno písmenko, zapíší si do herní karty a na konci dostanou razítko a dostanou jednu minci z toho pokladu.“
Ve vlaku nechyběl ani pivní vagón, cyklovagón či oblíbené otevřené vagóny a krásnými výhledy.
Mariáš, čert Dlouhý Brko ze Slezských Rudoltic: „Já jsem čert ze Slezských Rudoltic a tady jezdím pro zpestření úzkokolejky.“
Martina, průvodčí: „Tak já tady jezdí už osmý rok, protože bydlím o vesnici vedle, tak jsem se vždycky na mašinku chodívala dívat jako malá a pak jsem se i zapojila.“
Provoz parní mašinky není jednoduchý a vyžaduje velkou pozornost i dostatek paliva a vody.
Topič: „Sežere to asi tunu uhlí a 6 kubíků vody. Když jedeme do Osoblahy tak je to, podle toho, kde se zrovna na té trati nacházíme a je to většinou každých 5 až 10 minut. To je spíš podle té potřeby té trati a potřeby té mašinky. Když zrovna jedeme do stoupání, tak se přikládá víc, když jedeme v klesání, tak vlastně není potřeba přikládat.“
Anketa, cestující: „Jsme z Ostravy a přijeli jsme se podívat na vlak. V září jsme byli, líbilo se, tak jsme znovu. Podruhé jsme ano.“
„Těším se hodně.“
„Jsem z Ostravy, jedu tady poprvé a těším se.“
„Přišli jsme z Krnova a jdeme se podívat s dětmi na vláčky, protože je milují, naše Sofinka si nese sebou i vláček.“
„Před 10 roky jsem jela, teď je to podruhé.“
Rozálie Kunovská, cestující: „Úzkokolejka je pro mě velice skvělý zážitek, který jsem naposledy podstupovala jako malé dítě, ale moc se těším na to, jak ho podstoupím teď. To bude něco ohromného a bude to určitě skvělé, jak pro mé budoucí já, tak i pro mě v přítomnosti teď. Jedu až na konec. Jedu až do Osoblahy a moc se těším na to, jak krásný výhled z vlaku budu mít.“
Osoblažská úzkokolejka se za dobu svého provozu stala i symbolem celého regionu.
Jana Murová (ANO), starostka Města Albrechtic: „Osoblažská úzkokolejka poprvé vyjela roku 1898, v podstatě je to téměř 127 let a v tehdejší době to znamenalo, že i ten poslední nejzazší kout Slezska se dostává do moderní doby a součástí České republiky. Dneska je to jakási nostalgie, historie a zároveň příležitost, jak podpořit osoblažský mikroregion, osoblažský výběžek, dostat sem rozvoj cestovního ruchu, podpořit řemeslo, gastronomii a je to příležitost.“
A rozvoj pokračuje. Chystají se opravy dalších objektů na trase, například zastávky v Horních Povelicích, Dívčím Hradě či okolí nádraží v Osoblaze.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.
Opavské divadlo představilo projekt Fakultního divadla
Slezské divadlo Opava představilo unikátní projekt, který umožní studentům regionálních uměleckých škol dostat se více do praxe. Nové Fakultní divadlo je prvním takovým projektem v České republice a studenti z Česka i Polska v něm společně nastudují Mozartovu Kouzelnou flétnu.
Propojit výuku hudebních oborů s běžným provozem divadla a nabídnout studentům reálnou zkušenost s tvorbou operního představení. To jsou cíle Fakultního divadla, nového pilotního projektu Slezského divadla Opava.
Petr Kazík, ředitel Slezského divadla Opava: „Studenti nemají možnost kromě nějakých vedlejších rolí hrát skutečně velké role ve velkém divadle, a tak jsme si řekli, ‚udělejme fakultní divadlo‘. Nás to omladí a já věřím, že opavský divák ve výsledku bude nadšený, protože uvidí tradiční dílo, ale uvidí ho od mladých.“
Do projektu se zapojilo pět významných uměleckých škol včetně Akademie Karola Szymanovského z polských Katowic. V pátek jejich zástupci slavnostně podepsali preambuli. Obsazování jednotlivých rolí chystané inscenace Mozartovy Kouzelné flétny už přitom probíhá.
Nikola Sklenářová, ředitelka Církevní konzervatoře Německého řádu v Opavě: „Nám to přinese příležitost pro naše studenty podílet se na té realitě toho divadla, v podstatě vyzkoušet si ty vědomosti, zkušenosti, které získávají u nás.“
Eva Dřízgová, vedoucí Katedry sólového zpěvu Fakulty umění OU: „Byly vybrány téměř všecky role, některé zdvojené, takže studenti se velice těší a už se začínají připravovat.“
V prvním pololetí studenti nastudují určené party, v tom druhém je už bude čekat standartní nácvik v opavském divadle. Součástí repertoáru bude studentská Kouzelná flétna minimálně ve 220. a 221. sezóně.
---