Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Bělském lese v Ostravě byla nalezena zavražděná žena
  • Radnice snižuje nájmy podnikatelům
  • Nový Jičín plánuje, jaký by měl být za sedm let
  • Čápům se v letošním roce daří i v okolí Havířova
  • Lysohorská nej... aneb co jste ještě nevideli

V Bělském lese v Ostravě byla nalezena zavražděná žena

Obyvatelé jednoho z největších sídlišť v Ostravě vyděsila vražda. V oblíbeném a hojně navštěvovaném lesoparku, který touto částí města sousedí, bylo nalezeno tělo ženy. Po ohledání bylo hned jasné, že byla zavražděna. Uklidnění přišlo hned v pátek. Pravděpodobný pachatel je za mřížemi.

Zní to neuvěřitelně, ale za bílého dne, přesněji ve čtvrtek odpoledne, byla v Bělském lese v Ostravě nalezena zavražděná žena. Neuvěřitelné je to proto, že Bělský les je doslova rájem pejskařů, běžců, maminek s kočárky i důchodců na procházkách. A udělat něco takového nepozorovaně, je téměř nemožné. Policisté také velmi rychle začali pátrat po konkrétní osobě. Měli i fotografii. 

svědek: "Říkal jsem jim můžete mi ji ukázat, já tu chodím dennodenně. Ukázali mi to. Byl to snímek zezadu, muž s francouzskou holí a to je vše. Řekl jsem mu, že když ho uvidím, dám vědět." 

Zpráva o vraždě se rychle rozšířila a v pátek už bylo v lesoparku o poznání méně lidí. Hlavně starší ženy měly strach. Ještě dopoledne ale policisté vydali uklidňující informaci. Zadrželi totiž podezřelého. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Kriminalisté učinili na místě potřebné úkony a neprodleně začali shromažďovat informace týkající se tohoto násilného činu. Vyhodnocením zjistili ve velmi krátké době rovněž informace k osobě podezřelé. V této chvíli můžeme potvrdit, že se jedná o muže, kterého policisté včera
odpoledne zadrželi. Krajští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu vraždy."

V pátek se kriminalisté na místo činu vrátili, aby podrobně zmapovali celý průběh tohoto hrůzného činu. Případ budeme sledovat a brzy vám přineseme bližší informace.

---

Radnice snižuje nájmy podnikatelům

Podnikatelům centrálního obvodu Ostravy míří další pomoc. Radnice sníží nájemné těm živnostníkům, kteří podnikají v jejich nebytových prostorách, a to o třicet procent za duben, květen a červen. Další úlevu mohou očekávat od státu.

Nájemci, kteří podnikají v nebytových prostorách obvodu Moravská Ostrava a Přívoz si mohou žádat o dotace z programu Covid-Nájemné, který schválila vláda a který jim má pomoci překonat koronavirovou krizi.

David Witosz, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Tento program nazýváme pracovně 30, 20, 50. Třicet procent je odpuštění nájmu právě od městského obvodu, dvacet procent je podíl od samotných nájemců a padesát procent je ta částka, kterou by uhradil stát. Jde o dobu tří měsíců,Čtvrtý, pátý a šestý měsíc, takže je to docela podstatná suma, která může jak obvodu, tak našim nájemcům pomoci překonat vlastně tu krizi.”

V centrálním obvodu se jedná celkem o 249 subjektů. O dotace si zatím požádala necelá třetina z nich. Je to i tím, že vyplnit dotazník není úplně jednoduché.

Martin Cyž, vedoucí oddělení správy majetku MOb Moravské Ostrava a Přívoz

“Samozřejmě se všemi překážkami se snažíme pomoct nájemcům, Sami narážíme na překážky, protože není k tomuto programu nějaká bližší metodika, nějaká vyhláška, která by to upřesňovala, takže se snažíme společně tímto procesem projít."

Aneta Guest, podnikatelka: "Jsme rádi za tu dotaci, ten koronavirus nás opravdu zasáhl v restauraci a ten dotazník byl opravdu komplikovaný. Ale zvládli jsme to, takže doufáme, že to všechno vyjde a že to bude zase v pohodě, že to budeme moct přežít tuto situaci.

Ne všichni podnikatelé ale na dotace dosáhnou.

David Witosz, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Covid-Nájemné nepokrývá všechny provozy, s těmi ostatními se budeme tedy bavit dál o různém režimu, jak nyní přejít do toho normálního už běžného systému podnikání.”

Podání žádosti o dotace je časově omezeno. Podnikatelé to musí stihnout do konce září, jinak mají smůlu.

---

Nový Jičín plánuje, jaký by měl být za sedm let

Novojičínská radnice připravuje strategický plán rozvoje na následujících sedm let. Zásadní dokument má definovat, jakým směrem by se mělo města ubírat v oblasti kvality života. Dokončen má být v únoru příštího roku.

V jakých oblastech by se měl Nový Jičín v letech 2021 až 2027 dále rozvíjet. Na tyto zásadní otázky by měl odpovědět strategický plán, který radnice dlouhodobě připravuje.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Měl by obsahovat veškeré vize pro město do budoucna, na kterých by měla být nějaká širší shoda. Důležité je, že to není koaliční projekt, ale měla by se na něm shodnout opozice, odborníci, veřejnost, podnikatelé, zaměstnavatelé, zaměstnanci.”

Do tvorby plánu se mohou zapojit prostřednictvím dotazníku, ve kterém reagují na kvalitu služeb, školství, možnost kulturního vyžití, dopravního spojení, čistou ovzduší a podobně.

Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: ”Snažíme se od lidí zjisti, co je ve městě trápí, co naopak hodní kladně. Mohou navrhnout vlastní projekty, do čeho by mělo město investovat.”

Formuláře s otázkami jsou v elektronické i v papírové podobě. Ty tištěné mohou lidé vhodit do schránek v budovách úřadu a Návštěvnického centra.

Natálie Tobolová, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Chodí tak průměrně deset až patnáct lidí za týden.”

Sběr dat bude probíhat do 15. července. Následovat bude práce v odborných skupinách a na podzim veřejné projednání. Termín dokončení strategického plánu je v únoru příštího roku.

---

Čápům se v letošním roce daří i v okolí Havířova

Také v Moravskoslezském kraji se letos dobrovolníci zapojili do sčítání a pozorování čápů. Někde mohou život v hnízdě sledovat pomocí kamer. Ptáci se dobře v letošním roce usídlili i v okolí Havířova.

Sčítání čápů se koná v celé republice. Evidováno je více než 1300 hnízd. Lidé mohou ornitologům pomoci ve sledování hnízd. Hlásit mohou zda jsou obsazená, jestli jsou čápi kroužkovaní, kolik mají páry mláďat a jak se jim daří.

Například v Albrechticích na Karvinsku mohou lidé sledovat čapí rodinku pomocí kamery. Letos vyvedli tři mladé, kteří už začínají létat.

Jindřich Feber (za PROAL), starosta Albrechtic: “Čápům se tady v naší obci Albrechtice líbí, protože je to hodně let zpátky, co tady to hnízdo máme a každým rokem pravidelně ti čápi tady dorazí a vždycky nějaké to mládě, a letos vlastně tři, se podaří."

Jindřich Hackenberg, obyvatel Albrechtic: "Létají tady nad vesnicí a staří je hlídají. Ten jeden, samec, je vedle na tom baráčku. Už tam nemůže vlézt do toho hnízda, protože jich tam je moc a mladí roztahují křídla. Už zkoušejí nalétávat, učí se."

Albrechtičtí čápi jsou patrně pod nejlepší ochranou. Hnízdo mají totiž přímo nad služebnou strážníků.

Ne každým rokem je v hnízdech tolik čápů. V letošním roce mají dostatek potravy. Mezi jejich pochoutku patří i hraboši, kterých je na polích požehnaně.

Lubomír Kminiak, předseda havířovských ochránců přírody: “Ten rok je pro čápy ideální, jediná nevýhoda byla, že dost pršelo, ale je perfektní, že čápi se střídají, jak samec, tak samice, když zahřívají vajíčka, nebo krmí mláďata. U dravců, když uhyne samice, tak to neumí. On přinese potravu, ale neumí je nakrmit, naporcovat maso. Tento rok je hrabošů velké množství, ten čáp chodí po polích, po loukách. Je to takový základní článek potravy. Hodně loví žáby a dokonce jsem viděl, jak ulovil užovku.”

Přestože mladí čápi se teprve učí létat, nebude to dlouho trvat a čápi se začnou shlukovat a připravovat k cestě do teplých krajů.

---

Lysohorská nej... aneb co jste ještě nevideli

Nejstarší hospůdka v Beskydech, zbojník Ondráš nebo třeba krása Satinských vodopádů. To je jen malý výčet toho, co můžete poznat během výstupu na Lysou horu. Povypráví vám o tom totiž průvodkyně v rámci výšlapů, které připravilo Turistické informační centrum Frýdek-Místek.

Královna Moravskoslezských Beskyd. Lysá hora přitáhne ročně už na půl milionu návštěvníků. I na letošní turistickou sezónu si připravilo Turistické informační centrum Frýdek-Místek pravidelné komentované výstupy v doprovodu průvodce.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "Výstup je zhruba 8 kilometrů dlouhý. Aby byl turisticky přístupný i pro méně zdatné, tak je rozčleněný asi sedmi zastávkami v průběhu cesty, kde je vždycky nějaký výklad."

Lucie Talavašková, TIC Frýdek-Místek: "Jejich sezóna potom potrvá až do poloviny října. Celkem máme připraveno 8 výstupů, plus 2 speciální. V jednom případě nás doprovodí samotný Lašský král a jednou se vydáme za západem slunce. Veškeré termíny potom najdou zájemci na našem webu ticfm.cz."

Lysohorská nej… aneb co jste ještě neviděli

Výpravy mají od loňského roku přesunutý start z Ostravice do Malenovic. Vychází se od Rajské boudy a výstup zabere pohodovým krokem zhruba 3 hodiny.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "První zastávka je U Korýtka, což je vlastně místo, které je kousíček nad vodopády na Satině, tím pádem v případě hezkého počasí, tak sestupujeme k vodopádům. Pak vystupujeme nahoru kolem hospody U Veličků. U Veličků si vyprávíme o té hospodě, jak je stará, jak dlouho funguje, k čemu byla původně určená a tak dál."

Lucie Talavašková, TIC Frýdek-Místek: "Na výstupy je nutná rezervace. Ty přijímá informační centrum ve Frýdlantu nad Ostravicí, cena je 80 korun za dospělou osobu a majitelé návštěvnické karty Beskydy card mají potom výhodu 20 procent."

Kromě nejstarší hospůdky v Beskydech se seznámíte také se zbojníkem Ondrášem.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "O tom, jak Ondráš olupoval pocestné a tak dál. Vystupujeme dál po žluté značce až vlastně na rozcestí s modrou, přičemž vlastně míjíme jeskyně. U největší z těch jeskyní u Ondrášovy, je další zastávka s výkladem. Doslova pár desítek metrů výš je další zastávka u Altánu, kde si vyprávíme o velkých šelmách, jaké můžeme v Beskydech vidět, o medvědovi, rysovi, vlkovi, o vlčích hlídkách a ochraně přírody."

Překvapení pro turisty

Na hřebeni Lukšinec pak potěší první krásné výhledy. Od průvodkyně se dozvíte i pověsti o Lysé hoře a také pár informací o jejích obětech. Výstup skončí na vrcholu výkladem o chatách i výhledech.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "Co každého turistu vždycky zaujme nejvíce, to jsou ty výhledy. O tom, co je z Lysé hory vidět, na kterou stranu, jaké jsou teda ty chaty a jejich historie."

Lucie Talavašková, TIC Frýdek-Místek: "Pokud se turisté rozhodnou vydat na Lysou horu bez doprovodu průvodce, mohou si v našich informačních centrech v Místku, ve Frýdku a ve Frýdlantu nad Ostravicí vyzvednout mapu Lysé hory, která obsahuje 19 tras. Já se jenom tak pochlubím, že tato mapa získala v uplynulých dnech 3. místo v prestižní soutěži Touristpropag.

Účastníky komentovaného výstupu ale čeká překvapení. Ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem se podívají pod pokličku předpovědí počasí na druhé nejvýše položené meteorologické stanici v České republice.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
10. července 2020, 16:00

V Bělském lese v Ostravě byla nalezena zavražděná žena

Obyvatelé jednoho z největších sídlišť v Ostravě vyděsila vražda. V oblíbeném a hojně navštěvovaném lesoparku, který touto částí města sousedí, bylo nalezeno tělo ženy. Po ohledání bylo hned jasné, že byla zavražděna. Uklidnění přišlo hned v pátek. Pravděpodobný pachatel je za mřížemi.

Zní to neuvěřitelně, ale za bílého dne, přesněji ve čtvrtek odpoledne, byla v Bělském lese v Ostravě nalezena zavražděná žena. Neuvěřitelné je to proto, že Bělský les je doslova rájem pejskařů, běžců, maminek s kočárky i důchodců na procházkách. A udělat něco takového nepozorovaně, je téměř nemožné. Policisté také velmi rychle začali pátrat po konkrétní osobě. Měli i fotografii. 

svědek: "Říkal jsem jim můžete mi ji ukázat, já tu chodím dennodenně. Ukázali mi to. Byl to snímek zezadu, muž s francouzskou holí a to je vše. Řekl jsem mu, že když ho uvidím, dám vědět." 

Zpráva o vraždě se rychle rozšířila a v pátek už bylo v lesoparku o poznání méně lidí. Hlavně starší ženy měly strach. Ještě dopoledne ale policisté vydali uklidňující informaci. Zadrželi totiž podezřelého. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Kriminalisté učinili na místě potřebné úkony a neprodleně začali shromažďovat informace týkající se tohoto násilného činu. Vyhodnocením zjistili ve velmi krátké době rovněž informace k osobě podezřelé. V této chvíli můžeme potvrdit, že se jedná o muže, kterého policisté včera
odpoledne zadrželi. Krajští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu vraždy."

V pátek se kriminalisté na místo činu vrátili, aby podrobně zmapovali celý průběh tohoto hrůzného činu. Případ budeme sledovat a brzy vám přineseme bližší informace.

---

Radnice snižuje nájmy podnikatelům

Podnikatelům centrálního obvodu Ostravy míří další pomoc. Radnice sníží nájemné těm živnostníkům, kteří podnikají v jejich nebytových prostorách, a to o třicet procent za duben, květen a červen. Další úlevu mohou očekávat od státu.

Nájemci, kteří podnikají v nebytových prostorách obvodu Moravská Ostrava a Přívoz si mohou žádat o dotace z programu Covid-Nájemné, který schválila vláda a který jim má pomoci překonat koronavirovou krizi.

David Witosz, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Tento program nazýváme pracovně 30, 20, 50. Třicet procent je odpuštění nájmu právě od městského obvodu, dvacet procent je podíl od samotných nájemců a padesát procent je ta částka, kterou by uhradil stát. Jde o dobu tří měsíců,Čtvrtý, pátý a šestý měsíc, takže je to docela podstatná suma, která může jak obvodu, tak našim nájemcům pomoci překonat vlastně tu krizi.”

V centrálním obvodu se jedná celkem o 249 subjektů. O dotace si zatím požádala necelá třetina z nich. Je to i tím, že vyplnit dotazník není úplně jednoduché.

Martin Cyž, vedoucí oddělení správy majetku MOb Moravské Ostrava a Přívoz

“Samozřejmě se všemi překážkami se snažíme pomoct nájemcům, Sami narážíme na překážky, protože není k tomuto programu nějaká bližší metodika, nějaká vyhláška, která by to upřesňovala, takže se snažíme společně tímto procesem projít."

Aneta Guest, podnikatelka: "Jsme rádi za tu dotaci, ten koronavirus nás opravdu zasáhl v restauraci a ten dotazník byl opravdu komplikovaný. Ale zvládli jsme to, takže doufáme, že to všechno vyjde a že to bude zase v pohodě, že to budeme moct přežít tuto situaci.

Ne všichni podnikatelé ale na dotace dosáhnou.

David Witosz, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Covid-Nájemné nepokrývá všechny provozy, s těmi ostatními se budeme tedy bavit dál o různém režimu, jak nyní přejít do toho normálního už běžného systému podnikání.”

Podání žádosti o dotace je časově omezeno. Podnikatelé to musí stihnout do konce září, jinak mají smůlu.

---

Nový Jičín plánuje, jaký by měl být za sedm let

Novojičínská radnice připravuje strategický plán rozvoje na následujících sedm let. Zásadní dokument má definovat, jakým směrem by se mělo města ubírat v oblasti kvality života. Dokončen má být v únoru příštího roku.

V jakých oblastech by se měl Nový Jičín v letech 2021 až 2027 dále rozvíjet. Na tyto zásadní otázky by měl odpovědět strategický plán, který radnice dlouhodobě připravuje.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Měl by obsahovat veškeré vize pro město do budoucna, na kterých by měla být nějaká širší shoda. Důležité je, že to není koaliční projekt, ale měla by se na něm shodnout opozice, odborníci, veřejnost, podnikatelé, zaměstnavatelé, zaměstnanci.”

Do tvorby plánu se mohou zapojit prostřednictvím dotazníku, ve kterém reagují na kvalitu služeb, školství, možnost kulturního vyžití, dopravního spojení, čistou ovzduší a podobně.

Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: ”Snažíme se od lidí zjisti, co je ve městě trápí, co naopak hodní kladně. Mohou navrhnout vlastní projekty, do čeho by mělo město investovat.”

Formuláře s otázkami jsou v elektronické i v papírové podobě. Ty tištěné mohou lidé vhodit do schránek v budovách úřadu a Návštěvnického centra.

Natálie Tobolová, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Chodí tak průměrně deset až patnáct lidí za týden.”

Sběr dat bude probíhat do 15. července. Následovat bude práce v odborných skupinách a na podzim veřejné projednání. Termín dokončení strategického plánu je v únoru příštího roku.

---

Čápům se v letošním roce daří i v okolí Havířova

Také v Moravskoslezském kraji se letos dobrovolníci zapojili do sčítání a pozorování čápů. Někde mohou život v hnízdě sledovat pomocí kamer. Ptáci se dobře v letošním roce usídlili i v okolí Havířova.

Sčítání čápů se koná v celé republice. Evidováno je více než 1300 hnízd. Lidé mohou ornitologům pomoci ve sledování hnízd. Hlásit mohou zda jsou obsazená, jestli jsou čápi kroužkovaní, kolik mají páry mláďat a jak se jim daří.

Například v Albrechticích na Karvinsku mohou lidé sledovat čapí rodinku pomocí kamery. Letos vyvedli tři mladé, kteří už začínají létat.

Jindřich Feber (za PROAL), starosta Albrechtic: “Čápům se tady v naší obci Albrechtice líbí, protože je to hodně let zpátky, co tady to hnízdo máme a každým rokem pravidelně ti čápi tady dorazí a vždycky nějaké to mládě, a letos vlastně tři, se podaří."

Jindřich Hackenberg, obyvatel Albrechtic: "Létají tady nad vesnicí a staří je hlídají. Ten jeden, samec, je vedle na tom baráčku. Už tam nemůže vlézt do toho hnízda, protože jich tam je moc a mladí roztahují křídla. Už zkoušejí nalétávat, učí se."

Albrechtičtí čápi jsou patrně pod nejlepší ochranou. Hnízdo mají totiž přímo nad služebnou strážníků.

Ne každým rokem je v hnízdech tolik čápů. V letošním roce mají dostatek potravy. Mezi jejich pochoutku patří i hraboši, kterých je na polích požehnaně.

Lubomír Kminiak, předseda havířovských ochránců přírody: “Ten rok je pro čápy ideální, jediná nevýhoda byla, že dost pršelo, ale je perfektní, že čápi se střídají, jak samec, tak samice, když zahřívají vajíčka, nebo krmí mláďata. U dravců, když uhyne samice, tak to neumí. On přinese potravu, ale neumí je nakrmit, naporcovat maso. Tento rok je hrabošů velké množství, ten čáp chodí po polích, po loukách. Je to takový základní článek potravy. Hodně loví žáby a dokonce jsem viděl, jak ulovil užovku.”

Přestože mladí čápi se teprve učí létat, nebude to dlouho trvat a čápi se začnou shlukovat a připravovat k cestě do teplých krajů.

---

Lysohorská nej... aneb co jste ještě nevideli

Nejstarší hospůdka v Beskydech, zbojník Ondráš nebo třeba krása Satinských vodopádů. To je jen malý výčet toho, co můžete poznat během výstupu na Lysou horu. Povypráví vám o tom totiž průvodkyně v rámci výšlapů, které připravilo Turistické informační centrum Frýdek-Místek.

Královna Moravskoslezských Beskyd. Lysá hora přitáhne ročně už na půl milionu návštěvníků. I na letošní turistickou sezónu si připravilo Turistické informační centrum Frýdek-Místek pravidelné komentované výstupy v doprovodu průvodce.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "Výstup je zhruba 8 kilometrů dlouhý. Aby byl turisticky přístupný i pro méně zdatné, tak je rozčleněný asi sedmi zastávkami v průběhu cesty, kde je vždycky nějaký výklad."

Lucie Talavašková, TIC Frýdek-Místek: "Jejich sezóna potom potrvá až do poloviny října. Celkem máme připraveno 8 výstupů, plus 2 speciální. V jednom případě nás doprovodí samotný Lašský král a jednou se vydáme za západem slunce. Veškeré termíny potom najdou zájemci na našem webu ticfm.cz."

Lysohorská nej… aneb co jste ještě neviděli

Výpravy mají od loňského roku přesunutý start z Ostravice do Malenovic. Vychází se od Rajské boudy a výstup zabere pohodovým krokem zhruba 3 hodiny.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "První zastávka je U Korýtka, což je vlastně místo, které je kousíček nad vodopády na Satině, tím pádem v případě hezkého počasí, tak sestupujeme k vodopádům. Pak vystupujeme nahoru kolem hospody U Veličků. U Veličků si vyprávíme o té hospodě, jak je stará, jak dlouho funguje, k čemu byla původně určená a tak dál."

Lucie Talavašková, TIC Frýdek-Místek: "Na výstupy je nutná rezervace. Ty přijímá informační centrum ve Frýdlantu nad Ostravicí, cena je 80 korun za dospělou osobu a majitelé návštěvnické karty Beskydy card mají potom výhodu 20 procent."

Kromě nejstarší hospůdky v Beskydech se seznámíte také se zbojníkem Ondrášem.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "O tom, jak Ondráš olupoval pocestné a tak dál. Vystupujeme dál po žluté značce až vlastně na rozcestí s modrou, přičemž vlastně míjíme jeskyně. U největší z těch jeskyní u Ondrášovy, je další zastávka s výkladem. Doslova pár desítek metrů výš je další zastávka u Altánu, kde si vyprávíme o velkých šelmách, jaké můžeme v Beskydech vidět, o medvědovi, rysovi, vlkovi, o vlčích hlídkách a ochraně přírody."

Překvapení pro turisty

Na hřebeni Lukšinec pak potěší první krásné výhledy. Od průvodkyně se dozvíte i pověsti o Lysé hoře a také pár informací o jejích obětech. Výstup skončí na vrcholu výkladem o chatách i výhledech.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "Co každého turistu vždycky zaujme nejvíce, to jsou ty výhledy. O tom, co je z Lysé hory vidět, na kterou stranu, jaké jsou teda ty chaty a jejich historie."

Lucie Talavašková, TIC Frýdek-Místek: "Pokud se turisté rozhodnou vydat na Lysou horu bez doprovodu průvodce, mohou si v našich informačních centrech v Místku, ve Frýdku a ve Frýdlantu nad Ostravicí vyzvednout mapu Lysé hory, která obsahuje 19 tras. Já se jenom tak pochlubím, že tato mapa získala v uplynulých dnech 3. místo v prestižní soutěži Touristpropag.

Účastníky komentovaného výstupu ale čeká překvapení. Ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem se podívají pod pokličku předpovědí počasí na druhé nejvýše položené meteorologické stanici v České republice.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-10-07-2020-16-00