Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Linka 112 MS kraje je po Praze nejvytíženější v celé zemi
  • Zájmy uhelných regionů chce MSK prosazovat s Polskem
  • Silný vítr v MS kraji stále trápí hasiče i energertiky
  • Nadané děti z Nového Jičína povzbudí Qiido
  • V Karviné soutěžily mažoretky v MikaDo Open 2020

Linka 112 MS kraje je po Praze nejvytíženější v celé zemi

Linka 112, o kterou se starají operátoři hasičů, je jednoznačně nejvyužívanějším tísňovým voláním v MS kraji, ale i v celé naší zemi. Jde totiž o univerzální linku a operátor vás spojí s kteroukoliv složku záchranného systému. Linka navíc funguje v celé Evropské unii a to v několika jazycích. V úterý si připomínáme Evropský den linky 112.

Tísňová linka 112 začala v České republice fungovat v roce 1996 a za tu dobu si vydobyla nenahraditelnou roli. Od roku 2019 se 11. únor slaví jako Evropský den linky 112. Důvodem je aby se dostala do ještě většího povědomí občanů. "112 je nenahraditelným a velmi významným číslem tísňového volání, protože se dovoláte pomoci ve všech zemí EU a co já vím, tak i v některých dalších evropských zemích," říká mluvčí hasičů Petr Kůdela

Tady se můžete podívat na počet volání na tísňové linky 112 a 150, které zabezpečují hasiči. Náš kraj je hned na druhém místě. Průměrně vyřídí operátoři 775 hovorů každý den, což znamená, že telefon zazvoní přibližně co dvě minuty. "Počet tísňových volání klesá. Je to dáno tím, že se daří eliminovat zlovolná nebo nechtěná volání," vysvětluje ředitel HZS MS kraje Vladimír Vlček.

Operátoři jsou navíc schopni komunikovat v několika jazycích. "Zvládají němčinu, angličtinu, polštinu někdy ruštinu a další jazyky. V rámci země je vždy známo, kteří operátoři a s jakou jazykovou výbavou slouží," potvrzuje mluvčí.

A ještě stručný návod na tísňové volání. Nejprve se představte, uveďte číslo, ze kterého voláte, řekněte co se stalo, kdy a kde a nezapomeňte nahlásit počet osob, které pomoc potřebují. 

---

Zájmy uhelných regionů chce MSK prosazovat s Polskem

Představitelé polského Slezského vojvodství navštívili Moravskoslezský kraj, aby s vedením kraje společně projednali další strategii při prosazování a financování projektů na obnovu pohornické krajiny v Bruselu. Součástí jejich pracovní cesty byla i návštěva Karvinska.

 Připravit se na dobu „po uhlí“, vzájemně se při tom inspirovat a najít společnou strategii při prosazování a financování projektů na obnovu pohornické krajiny v Bruselu. To byla témata návštěvy představitelů polského Slezského vojvodství v Moravskoslezském kraji.

“Zatímco lidé znají hranice, tak uhlí a emise hranice neznají, takže nás tohle s Poláky spojuje hodně, máme uhlí pod sebou, to uhlí končí. U nás asi dříve než u nich, ale musíme být za jedno, jinak si vůči Evropě nevybojujeme takové peníze, jaké bychom potřebovali,” vysvětlil náměstek hejtmana MSK Jakub Unucka (ODS). 

 V terénu si prohlédli místa, která by dostala nové využití díky chystanému projektu POHO 2030. 

“My jsme našim polským hostům ukázali ty části města, které pro nás mají důležitý rozvojový potenciál. Části, které jsou ovlivněny probíhající nebo v minulosti proběhlou důlní činností, ty které se budou masivně rozvíjet a budou se tam provádět investice,” řekl tajemník MMK Roman Nogol. 

Konkrétně se jedná o lokalitu Barbora, Karvinské moře, areál kolem golfového hřiště nebo lokalitu kolem šikmého kostela. 

“Polské hosty zaujal hlavně kostel sv. Petra z Alkantary, který začíná být raritou evropského významu, nic takového na polské straně zatím není. Pro nás je důležité, že tento symbol města by měl odezvu. V jeho blízkosti by mělo vzniknout jádro budoucí pohornické Karviné, budoucího turistického a společenského rozvoje,” dodal Nogol. 

Právě spolupráce se Slezským vojvodstvím by zajistila prosazování a financování projektů na obnovu pohornické krajiny v Bruselu. Zástupci polské strany projekt POHO 2030 chválili. 

Je to hodně zajímavý projekt, musím přiznat, že mě hodně překvapil. Diskuze jsou otevřené, je fajn, že se česká strana neuzavřela, proto můžeme přispět svými zkušenostmi a spolupracovat. Chceme si předávat zkušenosti a společně představovat dobré projekty evropské komisi,” potvrdil slova náměstka hejtmana Wojciech Kałuża - wicemarszałek Województwa Śląskiego.  

V rámci jednání bylo polským představitelům představen i projekt Karviná všemi deseti, který myslí na komplexní přeměnu města, včetně rozvoje podnikání. Inspirací pro Karvinou je Speciální ekonomická zóna v Katowicích, která byla v roce 2019 vyhodnocena jako nejlepší v Evropě a druhá ve světě. V jejím areálu sídlí 390 firem, které vytvořily 80 tisíc nových pracovních míst. 

Myslím, že po našem setkání budeme moci navázat intenzivní spolupráci. Můžeme pomoci našim podnikatelům, kteří by chtěli investovat na české straně a naopak, můžeme pomoci podnikatelům z Čech, kteří by chtěli rozšířit podnikání na našem území, Máme taky velmi zajímavý projekt, který předložím vedení města nazvaný Pracovník+ Bydlení+. Obsahuje školení a nábor mladých lidí z celého světa, třeba z Ukrajiny, z Běloruska, kteří by tady chtěli bydlet a pracovat na deset, dvanáct let, po této době tady pravděpodobně i zůstanou,” vysvětlil ředitel Speciální ekonomické zóny v Katowicích Janusz Michalek. 

Jednání se také týkalo spolupráce vedoucí k rychlé změně stavu životního prostředí a ovzduší na obou částech hranice. Polská strana se například inspirovala kotlíkovými dotacemi. 

---

Silný vítr v MS kraji stále trápí hasiče i energertiky

Orkán Sabine už značně zeslábl, ale v úterý se ještě rozhodně nedalo říct, že je po všem. I když počet výjezdů hasičů k nejrůznějším událostem spojených s větrem velmi poklesl, stále se rozhodně nenudili. Napilno měli také energetici, kteří odstraňovali výpadky proudu. Nejhorší byla situace na Bruntálsku.

Už v pondělí večer a přes noc se vítr po celém kraji trochu uklidnil a tísňových volání ubylo. V úterý ráno ale jejich počet samozřejmě opět stoupl, jak se lidé budili a zjišťovali další mimořádné události. Nejčastěji vyvrácené nebo zlomené stromy a větve. 

Na odstraňování problémů pracovali profesionální i dobrovolní hasiči. Nejčastěji vyjížděli na Bruntálsku, Frýdeckomístecku a Opavsku. "Během rána až do poledne hasiči v MS vyjížděli více než 60 krát. Hlavně to bylo kvůli likvidace spadlých nebo nebezpečně visících stromů na drátech nebo na budovách. Jednu čtvrtinu tvoří výjezdy k popadaným a uvolněným střešním krytinám," popisuje mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Energetici povolali do boje s výpadky proudu veškeré pracovní čety a během noci a večera se jim podařilo opravit všechny poruchy kromě dvou na Bruntálsku. Ráno ale vítr opět zesílil a přišly nové výpadky. "Je to jako na houpačce. Zatímco nad ránem už nám chyběly poslední dvě opravy na vysokém napětí na Bruntálsku, zafoukal vítr a počet poruch se zvýšil na VN se zvýšil na 6. Počet rodin odpojených od proudu se zvýšil na 3 tisíce. Teď je to zase naopak," potvrzuje mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Pokud u vás nejde proud, volejte bezplatnou linku skupiny ČEZ 800 850 860. Poruchu můžete oznámit také na webu bezstavy.cz. 

---

Nadané děti z Nového Jičína povzbudí Qiido

Rozvoji dětí s mimořádným nadáním se celorepublikově věnuje Nadační fond Qiido. V každém kraji má jednoho výhradního partnera. V Moravskoslezském regionu je to novojičínská Základní škola Komenského 68.

Skupina dětí ze třetích ročníků novojičínské Základní školy Komenského 68 zkouší, zda robot správně reaguje na pokyny, které mu zadali. Mají hodinu Qiido. Tedy výuku, která se věnuje rozvoji dětí s mimořádným rozumovým nadáním. Právě se učí programovat.  

“Modrá, zelená, modrá znamená turbo, a to znamená, že robot bude jezdit rychle,” vysvětlila devítiletá školačka.  “My jsme si už zkoušeli s bluetoothem, že nám tu jezdili dva roboti a dali jsme si i závody,” přidal se spolužák ze třetí třídy.  

“Qiido je nadační fond, který se věnuje podpoře vzdělávání a rozvoji jak kognitivních vědomostí, což znamená IQ, tak potom i sociální emočních dovedností,” uvedla Miriam Janýšková, zakladatelka Nadačního fondu Qiido. 

Základní škola Komenského 68 se práci s nadanými dětmi věnuje několik let formou spolupráce s Mensou v rámci odpoledního Klubu nadaných dětí.. Projekt s Qiidem je druhým rokem přímo součástí vzdělávacího programu školy. 

“Podporuje pedagogy v oblasti identifikace a diagnostiky těchto dětí a podporuje jejich vzdělávání, jak s těmito dětmi pracovat,” sdělila Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín.

“Děvčata pomocí kódu připravují dráhy, po kterých se ti ozoboti pohybují a plní příkazy,” ukázala Petra Chytílková, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín 

Komenského škola je v rámci Moravskoslezského kraje jediným oficiálním partnerem Qiido a stane se mentorem pro ostatní pedagogy v regionu. Zájem už projevily například školy z Kopřivnice nebo Krnova.

---

V Karviné soutěžily mažoretky v MikaDo Open 2020

Mažoretková skupina MiKaDo, která v Karviné funguje od roku 2016, uspořádala první letošní soutěž nazvanou MiKaDo Open. Určena byla pro všechny další skupiny z celé republiky i zahraničí. Předvést se děvčata mohla v kategoriích sólo, duo a miniformace.

Mažoretkový sport je u děvčat velmi populární a atraktivní. Svědčí o tom i účast na 4. ročníku nepostupové soutěže nazvané MiKaDo Open. Soutěž pro děvčata zorganizovala jedna ze tří karvinských mažoretkových skupin v tělocvičně Základní školy Mendelova.

"Je to 4. ročník nepostupové mažoretkové soutěže, kde soutěží sóla, dua a miniformace s náčiním baton a pom-pom, to jsou třásně a hůlka," řekl Katka Doležalová, předsedkyně spolku Mažoretky MiKaDo Karviná.

Pro většinu týmů jde o první soutěž sezóny, ve které si mohou vyzkoušet miniformace. Tato zkušenost se jim hodí k vylepšování případných nedostatků do dalších, prestižních soutěží.

"V mažoretkovém sportu je plno povinných prvků, ta pravidla se už blíží sportovní gymnastice," dodala Doležalová.

Členkám pořádající mažoretkové skupiny MiKaDo se na domácí soutěži dařilo, s předvednými výkony byla děvčata spokojena. Porota jejich výkony ohodnotila vysoko.

"Já jsem spokojená s výkonem, někdy se to samozřejmě může povést líp, ale my jsme dobrý kolektiv a to taky pomáhá při tom výkonu," řekla Aneta Kovaříková, soutěžící ze skupiny mažoretky MiKaDo Karviná.

 I když porota nakonec vybrala z každé soutěžní kategorie tři nejlepší, domů si upomínkové ceny odvezli všichni. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
11. února 2020, 17:00

Linka 112 MS kraje je po Praze nejvytíženější v celé zemi

Linka 112, o kterou se starají operátoři hasičů, je jednoznačně nejvyužívanějším tísňovým voláním v MS kraji, ale i v celé naší zemi. Jde totiž o univerzální linku a operátor vás spojí s kteroukoliv složku záchranného systému. Linka navíc funguje v celé Evropské unii a to v několika jazycích. V úterý si připomínáme Evropský den linky 112.

Tísňová linka 112 začala v České republice fungovat v roce 1996 a za tu dobu si vydobyla nenahraditelnou roli. Od roku 2019 se 11. únor slaví jako Evropský den linky 112. Důvodem je aby se dostala do ještě většího povědomí občanů. "112 je nenahraditelným a velmi významným číslem tísňového volání, protože se dovoláte pomoci ve všech zemí EU a co já vím, tak i v některých dalších evropských zemích," říká mluvčí hasičů Petr Kůdela

Tady se můžete podívat na počet volání na tísňové linky 112 a 150, které zabezpečují hasiči. Náš kraj je hned na druhém místě. Průměrně vyřídí operátoři 775 hovorů každý den, což znamená, že telefon zazvoní přibližně co dvě minuty. "Počet tísňových volání klesá. Je to dáno tím, že se daří eliminovat zlovolná nebo nechtěná volání," vysvětluje ředitel HZS MS kraje Vladimír Vlček.

Operátoři jsou navíc schopni komunikovat v několika jazycích. "Zvládají němčinu, angličtinu, polštinu někdy ruštinu a další jazyky. V rámci země je vždy známo, kteří operátoři a s jakou jazykovou výbavou slouží," potvrzuje mluvčí.

A ještě stručný návod na tísňové volání. Nejprve se představte, uveďte číslo, ze kterého voláte, řekněte co se stalo, kdy a kde a nezapomeňte nahlásit počet osob, které pomoc potřebují. 

---

Zájmy uhelných regionů chce MSK prosazovat s Polskem

Představitelé polského Slezského vojvodství navštívili Moravskoslezský kraj, aby s vedením kraje společně projednali další strategii při prosazování a financování projektů na obnovu pohornické krajiny v Bruselu. Součástí jejich pracovní cesty byla i návštěva Karvinska.

 Připravit se na dobu „po uhlí“, vzájemně se při tom inspirovat a najít společnou strategii při prosazování a financování projektů na obnovu pohornické krajiny v Bruselu. To byla témata návštěvy představitelů polského Slezského vojvodství v Moravskoslezském kraji.

“Zatímco lidé znají hranice, tak uhlí a emise hranice neznají, takže nás tohle s Poláky spojuje hodně, máme uhlí pod sebou, to uhlí končí. U nás asi dříve než u nich, ale musíme být za jedno, jinak si vůči Evropě nevybojujeme takové peníze, jaké bychom potřebovali,” vysvětlil náměstek hejtmana MSK Jakub Unucka (ODS). 

 V terénu si prohlédli místa, která by dostala nové využití díky chystanému projektu POHO 2030. 

“My jsme našim polským hostům ukázali ty části města, které pro nás mají důležitý rozvojový potenciál. Části, které jsou ovlivněny probíhající nebo v minulosti proběhlou důlní činností, ty které se budou masivně rozvíjet a budou se tam provádět investice,” řekl tajemník MMK Roman Nogol. 

Konkrétně se jedná o lokalitu Barbora, Karvinské moře, areál kolem golfového hřiště nebo lokalitu kolem šikmého kostela. 

“Polské hosty zaujal hlavně kostel sv. Petra z Alkantary, který začíná být raritou evropského významu, nic takového na polské straně zatím není. Pro nás je důležité, že tento symbol města by měl odezvu. V jeho blízkosti by mělo vzniknout jádro budoucí pohornické Karviné, budoucího turistického a společenského rozvoje,” dodal Nogol. 

Právě spolupráce se Slezským vojvodstvím by zajistila prosazování a financování projektů na obnovu pohornické krajiny v Bruselu. Zástupci polské strany projekt POHO 2030 chválili. 

Je to hodně zajímavý projekt, musím přiznat, že mě hodně překvapil. Diskuze jsou otevřené, je fajn, že se česká strana neuzavřela, proto můžeme přispět svými zkušenostmi a spolupracovat. Chceme si předávat zkušenosti a společně představovat dobré projekty evropské komisi,” potvrdil slova náměstka hejtmana Wojciech Kałuża - wicemarszałek Województwa Śląskiego.  

V rámci jednání bylo polským představitelům představen i projekt Karviná všemi deseti, který myslí na komplexní přeměnu města, včetně rozvoje podnikání. Inspirací pro Karvinou je Speciální ekonomická zóna v Katowicích, která byla v roce 2019 vyhodnocena jako nejlepší v Evropě a druhá ve světě. V jejím areálu sídlí 390 firem, které vytvořily 80 tisíc nových pracovních míst. 

Myslím, že po našem setkání budeme moci navázat intenzivní spolupráci. Můžeme pomoci našim podnikatelům, kteří by chtěli investovat na české straně a naopak, můžeme pomoci podnikatelům z Čech, kteří by chtěli rozšířit podnikání na našem území, Máme taky velmi zajímavý projekt, který předložím vedení města nazvaný Pracovník+ Bydlení+. Obsahuje školení a nábor mladých lidí z celého světa, třeba z Ukrajiny, z Běloruska, kteří by tady chtěli bydlet a pracovat na deset, dvanáct let, po této době tady pravděpodobně i zůstanou,” vysvětlil ředitel Speciální ekonomické zóny v Katowicích Janusz Michalek. 

Jednání se také týkalo spolupráce vedoucí k rychlé změně stavu životního prostředí a ovzduší na obou částech hranice. Polská strana se například inspirovala kotlíkovými dotacemi. 

---

Silný vítr v MS kraji stále trápí hasiče i energertiky

Orkán Sabine už značně zeslábl, ale v úterý se ještě rozhodně nedalo říct, že je po všem. I když počet výjezdů hasičů k nejrůznějším událostem spojených s větrem velmi poklesl, stále se rozhodně nenudili. Napilno měli také energetici, kteří odstraňovali výpadky proudu. Nejhorší byla situace na Bruntálsku.

Už v pondělí večer a přes noc se vítr po celém kraji trochu uklidnil a tísňových volání ubylo. V úterý ráno ale jejich počet samozřejmě opět stoupl, jak se lidé budili a zjišťovali další mimořádné události. Nejčastěji vyvrácené nebo zlomené stromy a větve. 

Na odstraňování problémů pracovali profesionální i dobrovolní hasiči. Nejčastěji vyjížděli na Bruntálsku, Frýdeckomístecku a Opavsku. "Během rána až do poledne hasiči v MS vyjížděli více než 60 krát. Hlavně to bylo kvůli likvidace spadlých nebo nebezpečně visících stromů na drátech nebo na budovách. Jednu čtvrtinu tvoří výjezdy k popadaným a uvolněným střešním krytinám," popisuje mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Energetici povolali do boje s výpadky proudu veškeré pracovní čety a během noci a večera se jim podařilo opravit všechny poruchy kromě dvou na Bruntálsku. Ráno ale vítr opět zesílil a přišly nové výpadky. "Je to jako na houpačce. Zatímco nad ránem už nám chyběly poslední dvě opravy na vysokém napětí na Bruntálsku, zafoukal vítr a počet poruch se zvýšil na VN se zvýšil na 6. Počet rodin odpojených od proudu se zvýšil na 3 tisíce. Teď je to zase naopak," potvrzuje mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Pokud u vás nejde proud, volejte bezplatnou linku skupiny ČEZ 800 850 860. Poruchu můžete oznámit také na webu bezstavy.cz. 

---

Nadané děti z Nového Jičína povzbudí Qiido

Rozvoji dětí s mimořádným nadáním se celorepublikově věnuje Nadační fond Qiido. V každém kraji má jednoho výhradního partnera. V Moravskoslezském regionu je to novojičínská Základní škola Komenského 68.

Skupina dětí ze třetích ročníků novojičínské Základní školy Komenského 68 zkouší, zda robot správně reaguje na pokyny, které mu zadali. Mají hodinu Qiido. Tedy výuku, která se věnuje rozvoji dětí s mimořádným rozumovým nadáním. Právě se učí programovat.  

“Modrá, zelená, modrá znamená turbo, a to znamená, že robot bude jezdit rychle,” vysvětlila devítiletá školačka.  “My jsme si už zkoušeli s bluetoothem, že nám tu jezdili dva roboti a dali jsme si i závody,” přidal se spolužák ze třetí třídy.  

“Qiido je nadační fond, který se věnuje podpoře vzdělávání a rozvoji jak kognitivních vědomostí, což znamená IQ, tak potom i sociální emočních dovedností,” uvedla Miriam Janýšková, zakladatelka Nadačního fondu Qiido. 

Základní škola Komenského 68 se práci s nadanými dětmi věnuje několik let formou spolupráce s Mensou v rámci odpoledního Klubu nadaných dětí.. Projekt s Qiidem je druhým rokem přímo součástí vzdělávacího programu školy. 

“Podporuje pedagogy v oblasti identifikace a diagnostiky těchto dětí a podporuje jejich vzdělávání, jak s těmito dětmi pracovat,” sdělila Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín.

“Děvčata pomocí kódu připravují dráhy, po kterých se ti ozoboti pohybují a plní příkazy,” ukázala Petra Chytílková, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín 

Komenského škola je v rámci Moravskoslezského kraje jediným oficiálním partnerem Qiido a stane se mentorem pro ostatní pedagogy v regionu. Zájem už projevily například školy z Kopřivnice nebo Krnova.

---

V Karviné soutěžily mažoretky v MikaDo Open 2020

Mažoretková skupina MiKaDo, která v Karviné funguje od roku 2016, uspořádala první letošní soutěž nazvanou MiKaDo Open. Určena byla pro všechny další skupiny z celé republiky i zahraničí. Předvést se děvčata mohla v kategoriích sólo, duo a miniformace.

Mažoretkový sport je u děvčat velmi populární a atraktivní. Svědčí o tom i účast na 4. ročníku nepostupové soutěže nazvané MiKaDo Open. Soutěž pro děvčata zorganizovala jedna ze tří karvinských mažoretkových skupin v tělocvičně Základní školy Mendelova.

"Je to 4. ročník nepostupové mažoretkové soutěže, kde soutěží sóla, dua a miniformace s náčiním baton a pom-pom, to jsou třásně a hůlka," řekl Katka Doležalová, předsedkyně spolku Mažoretky MiKaDo Karviná.

Pro většinu týmů jde o první soutěž sezóny, ve které si mohou vyzkoušet miniformace. Tato zkušenost se jim hodí k vylepšování případných nedostatků do dalších, prestižních soutěží.

"V mažoretkovém sportu je plno povinných prvků, ta pravidla se už blíží sportovní gymnastice," dodala Doležalová.

Členkám pořádající mažoretkové skupiny MiKaDo se na domácí soutěži dařilo, s předvednými výkony byla děvčata spokojena. Porota jejich výkony ohodnotila vysoko.

"Já jsem spokojená s výkonem, někdy se to samozřejmě může povést líp, ale my jsme dobrý kolektiv a to taky pomáhá při tom výkonu," řekla Aneta Kovaříková, soutěžící ze skupiny mažoretky MiKaDo Karviná.

 I když porota nakonec vybrala z každé soutěžní kategorie tři nejlepší, domů si upomínkové ceny odvezli všichni. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-11-02-2020-17-00