Vyšetřovatelé pátrají po příčině exploze v recyklační firmě
Až ve středu ráno opustili hasiči areál společnosti SPV Recycling v Ostravě - Vítkovicích, který v úterý zachvátil mohutný požár. Hned ráno se ale na místo vrátili vyšetřovatelé, kteří musejí zjistit co oheň způsobilo. Podle zaměstnanců firmy požáru předcházel výbuch v drtiči odpadu.
Znovu se můžete podívat na záběry z pondělního požáru v areálu firmy SPV Recycling CZ v Ostravě-Vítkovicích. Silný vítr způsobil, že se plameny rozšířili na celou skládku slisovaného kovového odpadu a vozidel. Celkem asi 2 tisíce tun materiálu. Kouř bylo vidět mnoho kilometrů daleko a hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Pod kontrolu dostali hasiči plameny až po mnoha hodinách a teprve ráno se vrátili na základny.
Jakub Kozák, zastupující mluvčí MZS MS kraje: Celou noc probíhalo prolévání, vyhledávání skrytých ohnisek a hlídání celého požářiště. Hasiči pomocí termokamery nacházeli stále nějaká žhavá místa, která bylo potřeba prolít vodou. Provádělo se to celou noc. V ranních hodinách bylo místo předáno polici."
Oheň vznikl poté, co na recyklační lince v drtiči odpadového materiálu něco explodovalo. Zaměstnanci se nejprve marně pokoušeli uhasit oheň sami.
Andrej Čírtek, mluvčí SPV Recycling CZ: "Při drcení odpadového materiálu v drtiči (šrédru) došlo k explozi, která vymrštila z drtiče hořící materiál, od něhož zahořel odpad uskladněný v jeho blízkosti. Zaměstnanci společnosti okamžitě zareagovali a začali s hasebními pracemi podle předem stanovených postupů, které vykonávali až do příjezdu jednotek hasičů."
Hned ráno se na místo vydali hasičští i policejní vyšetřovatelé, aby pátrali po příčinách požáru. Klíčové bude zjistit, co vlastně v drtiči vybouchlo.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V rámci trestního řízení v této chvíli již probíhá ohledání místa činu, které realizují policisté v součinnosti s hasiči. Co se týká policie, na místě je psovod se služebním psem specializujícím se na vyhledávání akcelerantů hoření. Přítomni jsou také specialisté z odboru kriminalisté techniky a expertiz, ale také je na místě využita policejní letecká technika. Nyní nelze sdělit, kdy bude ohledání místa ukončeno."
Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu obecné ohrožení z nedbalosti. Škoda zatím nebyla stanovena.
---
Slezská nemocnice má nový analyzátor pro koronavirus
Laboratoř Slezské nemocnice má k dispozici nový přístroj pro detekci koronaviru ze vzorků PCR metodou. Celý proces trvá jen několik desítek minut. Zároveň snižuje riziko práce s infekčním materiálem. Je totiž plně automatizovaný. Tento moderní přístroj mají v republice k dispozici pouze dvě laboratoře: v Opavě a pak v Ostravě.
Tento nový automatický analyzátor za 5,5 milionů korun testovali v laboratoři Slezské nemocnice několik týdnů.
Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice v Opavě: „My jsem tento přístroj obdrželi v měsíci lednu. Od té doby jsme dělali veškeré pilotní zkoušky."
Teď už je v plném provozu a ulehčuje laborantům práci. Stačí když přichystají biologický materiál, přístroj si pak se vším poradí sám. Nyní zde testují vzorky především na přítomnost koronaviru.
Eva Haburová, vedoucí laboratoře PCR, Slezská nemocnice v Opavě: „Práce s ním je velice jednoduchá. Vzorky se nachystají do zkumavek s čárovým kódem. Pak se smíchají s lyzačním roztokem a stojánek se zkumavkami pak putuje do stroje.“
Během jedné směny dokáže analyzátor vyhodnotit 114 vzorků. Dovnitř se mohou vkládat postupně. Výsledek je známý už za 80 minut. Dříve to bylo za 5 hodin. Do procesu diagnostiky laboranti nyní nemusí vůbec zasahovat.
Vladimír Kurfüst, primář mikrobiologie a centrálních laboratoří, Slezská nemocnice v Opavě: „Ruční práce znamená i větší riziko při práci s infekčním materiálem. Díky plné automatizaci je riziko odstraněno.“
Přístroj je také ekologický. Oproti jeho starším předchůdcům používá během analýzy vzorků mnohem méně plastových komponentů. V době vrcholu pandemie ve zdejší laboratoři zpracovávali až 350 vzorků denně. Nyní se požadavky na vyšetření na přítomnost koronaviru snižují. Nový přístroj může metodou PCR detekovat také např. žloutenku či streptokoky.
---
V posledních dnech velmi přibylo nehod motorkářů
Následující zpráva je hlavně varováním pro řidiče aut i motorkáře. V posledních dnech totiž velmi přibylo nehod motocyklů. V pondělí se dokonce v Orlové stala tragická srážka, při které motorkář zahynul. Teď na začátku sezóny by měli motorkáři zpomalit a i řidiči aut by na ně měli dávat větší pozor.
V neděli se v MS kraji stalo několik nehod motocyklistů a v pondělí byli záchranáři voláni k dalším čtyřem. Ráno si po pádu zlomil nohu 18letý motorkář v Darkově, pak se další srazil s autem u Velkých Heraltic, řidič skútru havaroval v Dolním Benešově a tragicky skončila jízda pro 33letého muže v Orlové.
Lukáš Humpl, mluvčí HZS MS kraje: "Muž zůstal po střetu s automobilem ležet na silnici bez známek života. Základní resuscitaci u něj začali provádět hasiči, rozšířenou resuscitací za pomoci léků a přístrojů pak profesionální záchranáři. Veškeré úsilí však skončilo neúspěchem, mnohočetná poranění pacienta se ukázala být smrtelná."
S teplým počasím vyrazili na silnice snad všichni motorkáři, ale neuvědomili si, že by měli znovu pracovat na získání návyků, které měli na konci sezóny.
Pavel Blahut, koordinátor BESIP v MS kraji: "Motorka je nejhůř ovladatelná právě v nízkých rychlostech, kdy v podstatě těžiště a stabilitu je potřeba po zimě navnímat. Pak už při jízdě v provozu ten motorkář už většinou nemá problém, ale je potřeba počítat v zatáčkách, že je ještě někde štěrk, v podstatě nejezdit na hranu, užít si tu jízdu."
Marek Stibor, učitel jízdy na motocyklech: "Já bych to trošičku srovnal s nějakým sportovním výkonem, i tu jízdu na motorce. Je třeba se rozhýbat, je třeba si dát pozor na to, že po zimě ty návyky člověk ztratí."
Pozornější ale musejí být i řidiči aut. I oni si po zimě musejí znovu na motorkáře na silnicích zvyknout a tak by měli pozorně a častěji sledovat dění ve zpětném zrcátku a kolem sebe.
---
Zámek Fryštát představuje veřejnosti vzácné gobelíny
Karvinský zámek Fryštát se ještě více přiblíží veřejnosti. Prostřednictvím videa, které bude volně přístupné na webu zámku, města i sociálních sítích, se lidé dozví podrobnosti a zajímavosti o vzácných gobelínech, které se na zámku nachází.
Karvinský zámek Fryštát je kromě jiného unikátní i svou sbírkou gobelínů, které visí na stěnách jednotlivých komnat. Prohlédnout si lidé mohou díla nejznámějších světových malířů v historii.
Roman Nogol, tajemník MMK: "Uvidíte pouze u nás dílo francouzského umělce Francoise Bouchera, který byl dvorním malířem Ludvíka XIV a velmi cenné je dílo Petra Paula Rubense, podle jehož kartonu s názvem Decius Mus (Zasvěcení Bohům), byl jeden z těchto gobelínů vyhotoven."
Proto se v Karviné rozhodli oslovit akademického malíře a ředitele Moravské gobelínové manufaktury Jana T. Strýčka, se kterým město spolupracuje od 90. let minulého století, aby podrobnosti a zajímavosti o vystavených gobelínech lidem předal.
Jan T. Strýček, akademický malíř, ředitel Moravské gobelínové manufaktury: "Budete mít vhled, jak složitý je vznik těch jednotlivých gobelínů, co za tím stojí. Jednak z hlediska časového vývoje, manufaktury, jednak z hlediska vstupu toho umělce do toho procesu vzniku gobelínů, o způsobu barvení přírodními barvivy.
Video s podrobnostmi o gobelínech bude zveřejněno na webu města i na sociálních sítích.
---
Terapeutická komunita je šancí na normální život
Pomoc lidem zbavit se jejich závislosti, především na alkoholu a drogách, pomáhá terapeutická komunita Renarkon. Nachází se u Čeladné. Za léta působení se zde dobrovolně rozhodlo léčit na 600 osob.
Na úpatí Beskyd, asi 10 kilometrů od Čeladné, stojí horská chata. Žije tu průběžně 15 lidí, kteří se rozhodli skoncovat se svou závislostí na alkoholu, drogách nebo patologickém hráčství. Léčba je tu dobrovolná a trvá 8 až 12 měsíců. Společně tu sdílí prostor a veškeré aktivity.
Blanka Vašková, zástupkyně vedoucí terapeutické komunity Renarkon: “Klienti se řídí podle nějakého programu dne, jsou tady skupinové terapie, pracovní terapie a mají také individuální poradenství a zátěžové programy, třeba túry do hor.
Lidé se tu snaží najít cestu k trvalé abstinenci a návratu do normálního života. Starají se o dům a jeho okolí, někteří si tu oživují své dřívější dovednosti, třeba práci se dřevem, nebo v kuchyni.
Filip, 30 let: “Minulý týden jsem byl první v kuchyni, poprvé. Dělal jsem pomocníka kuchaře. bylo to hodně práce, většinou jsem končil až kolem té desáté hodiny. Ale uteklo to rychle.”
Filip je v terapeutické komunitě nováčkem, je tu dva týdny. Po tříměsíční intenzivní odvykací kůře se snaží zbavit závislosti na pervitinu.
Blanka Vašková, zástupkyně vedoucí terapeutické komunity Renarkon: “Je to těžké, pro pro některé ten život venku je velká neznámá. Neumí venku fungovat jako normální člověk.”
Zřizovatelem terapeutické komunity Renarkon je město Ostrava, a je tohoto charakteru v Moravskoslezském kraji jediným zařízením. Za léta fungování tu se svou závislostí zápasilo asi 600 lidí.
---