Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nezaměstnanost na Opavsku je navzdory krizi minimální
  • V parku na ulici Jirská někdo poničil mladé stromy
  • Hlavní třída by mohla v budoucnu projít úpravou
  • Parkovací dům v Ostravě navrhne studio Chalupa architekti
  • Bezdomovci začali v Ostravě plnit noclehárny

Nezaměstnanost na Opavsku je navzdory krizi minimální

Přestože loňský rok ovládla koronavirová krize, nezaměstnanost na Opavsku se zvýšila pouze minimálně. Firmy se snaží udržet zaměstnance díky vytvořeným rezervám i vládnímu programu Antivirus. Hůř jsou na tom živnostníci – mnozí z nich kvůli nejistotě přerušili podnikání.


Přestože hned v prvním čtvrtletní loňského roku vstoupil na scénu koronavirus a zastavil mnohé firmy i živnostníky, nezaměstnanost na Opavsku se držela stále pod třemi procenty. V prosinci se zastavila na čísle 3, 3%. I tak ale meziroční nárůst nečinil ani jedno procento. Opavsko se dlouhodobě drží pod krajským i republikovým průměrem.

Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce v Opavě: „Máme tady schopné zaměstnavatele, kteří se snaží své zaměstnance nepropouštět, držet je, co to dá. Samozřejmě, že tomu pomohly i podpůrné programy vlády.“

Od začátku pandemie registruje opavský úřad práce na 800 žádostí o podporu z programu Antivirus. Některým drobným podnikatelům se nepodařilo krizi zvládnout a své provozovny uzavřeli. Jde především o cestovní ruch a služby.

Roman Konečný, tiskový mluvčí Magistrátu Opava: „Pandemie se na Opavsku neprojevila ani tak v rušení živností, ale v spíš v jejich přerušování. Živnostníci neví, jaká bude dál situace, vyčkávají, co se bude dít.“

V ohrožení jsou zejména menší obchody, jako papírnictví, knihkupectví či oděvy, které teď musí být kvůli vládním nařízením zavřené.

Lukáš Pavelek, předseda představenstva Okresní hospodářské komory Opava: „Firmy jsou na hraně udržitelnosti Ty, které pandemie postihla nejvíce. 

Nicméně perným dnům ale není konec. Na jaře oznámily propouštění některé větší firmy a  počet nezaměstnaných zvýší také plánovaný útlum těžby v OKD.


POČET ŽIVNOSTENSKÝCH OPRÁVNĚNÍ V R. 2020                                                                                                                                        Živnostenský úřad, Magistrát Opava

zrušeno: 433 podnikatelů                                                                                                                                                                            přerušeno: 1 350 podnikatelů

platné: 18 944 podnikatelů

---

V parku na ulici Jirská někdo poničil mladé stromy

V Ostravě řádili vandalové. V parku na ulici Jirská v Přívoze poškodili hned několik mladých stromů. Nejde sice o první případ, ale rozhodně první v takovém rozsahu. Radnice Moravské Ostravy a Přívozu už podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

Šest akátů, jedna třešeň a dalších několik dřevin zřejmě nepřežije řádění vandalů v parku na ulici Jirská v Ostravě-Přívoze. Škoda je obrovská. Radnice ji vyčíslila na více než 100 tisíc korun a obrátila se na policii.

Rostislav Řeha. místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Takový velký jakoby počin nepamatujeme. Většinou to jsou třeba nějaké jednotlivé stromky, které někdo z nějakého důvodu, nevíme jakého, nějakým způsobem zničí. Ale toto je asi největší, co jsme zatím zaznamenali.”

Některé stromy, jak tady vidíte, jsou vyloženě poškozené nožem, nebo mačetou, zatímco jiné vypadají na to, že je poničili psi.

Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně TS: “Tyto stromy jsou výsadby, které jsou tu, které jsou už tady minimálně 10 až 15 let. Dřeviny ponecháme do jara, nicméně už v této fázi je nám jasné, že asi bude muset dojít k odstranění těch dřevin, ten rozsah poškození je obrovský.”

Anketa: obyvatelé okolních domů: Tady ta 24 chová nejméně 5, nebo 6 psů. No a oni jich posílají na ty stromky. To máte vidět, jak třísky lítají a oni mají z toho radost. My jsme tam kdysi bydleli. ale jak se tam začali stěhovat Romové, tak jsme se přestěhovali tady. Hrůza, tady nemůže nic být. Nic, lautr nic.”

“Měl by být asi dostatečně potrestán za to, co udělal.”

Zatím není jasné, zda se bude řešit další údržba a případně nová výsadba v této lokalitě.

---

Hlavní třída by mohla v budoucnu projít úpravou

Hlavní třída ve Frýdku-Místku by mohla po zprovoznění obchvatu města projít výraznou změnou. Magistrát si nechal zpracovat koncepci nové podoby, která počítá například se zúžením do jednoho pruhu v každém směru, zatravněním i novými pruhy pro cyklisty a chodce.

Aktuálně projede denně po Hlavní třídě tisíce aut. Provoz je tak jasným důkazem toho, že obchvat potřebuje město už roky jako sůl. Po jeho zprovoznění by ale mohla hlavní dopravní tepna Frýdku-Místku projít výraznou úpravou.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Vize je taková, že vlastně kdysi ta Hlavní třída to město rozdělila dopravou a teďka se budeme snažit, aby ta Hlavní třída to město opět spojila. To znamená kromě automobilů dáme i větší prostor chodcům a cyklistům."

Plán na proměnu se zrodil už v roce 2012, kdy si město nechalo zpracovat studii úprav. Ta zahrnuje návrhy na zúžení jízdních pruhů, rozšíření středového pásu s výsadbou stromů na Hlavní třídě od křižovatky U Vykopnutého až po estakádu. V roce 2018 pak vznikla územní studie.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "My si tu Hlavní třídu v tom aktuálním návrhu jsme si ji rozdělili přibližně na pět úseků a v každém jsme se snažili zvolit nejvhodnější profil podle okolí i podle toho v jaké části města je, že třeba když přijíždíme do města, tak je ten profil jiný, než v centru města a potřebujeme tam docílit jiných věcí. Takže třeba na začátku máme větší důraz na auta s cyklistikou a v centru města máme větší důraz i na ty pěší a třeba na překračování té ulice."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Hlavní architekt města vytvořil návrhy, které vypadají velice hezky, nicméně je to prvotní nástroj, se kterým budeme dále pracovat, protože zaznívají hlasy i jiných odborníků, například, že ty čtyři pruhy, které dneska rozdělují město, by měly být zachovány, protože ta doprava, která bude svedena na obchvat města, stejně částečně zůstane i ve městě."

Magistrát tak bude muset vyhodnotit, kolik aut po zprovoznění obchvatu městem projede a jestli má myšlenka úpravy Hlavní třídy opravdu smysl.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Proto i hlavní architekt přichází s takzvanými akčními prvky, ty jeho návrhy by se postupně měly realizovat takovým způsobem, že nedojde k nějaké investici, pouze se například namalují čáry, dá se tam prozatímní značení, které omezí ty čtyři pruhy na dva, vyhodnotí se, zda-li se nám nezasekává někde doprava, provede se sčítání dopravy a následně se bude pokračovat dál."

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Ta studie je zpracovaná proto, abychom teď mohli přijít za Ředitelstvím silnic a dálnic, za krajem a prezentovat jim naši představu, abychom si postupně mohli to vykomunikovat a pak i odsouhlasit a samozřejmě i s veřejností, která bude v rámci participačního procesu se toho účastnit."

Plán na úpravu zatím zůstane minimálně rok na papíře, protože první etapa obchvatu by měla být otevřena v lednu příštího roku a druhá pak o půl roku později.

---

Parkovací dům v Ostravě navrhne studio Chalupa architekti

Parkování v centru Ostravy pomůže vyřešit parkovací dům, který navrhne renomované studio Chalupa architekti. Objekt bude mít sedm nadzemních a dvě podzemní podlaží a bude vybudován na parkovišti za katedrálou Božského spasitele.

Ostrava se dlouhodobě snaží řešit problémy s parkováním v centru města. I když je cílem, aby řidiči využívali co nejvíce odstavná parkoviště a do centra jezdili hromadnou dopravou, chystá se také stavba parkovacího domu na parkovišti za Katedrálou Božského Spasitele. O jeho podobu se postará studio Chalupa architekti z Prahy, které vybrala porota.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Ačkoli je téma umístění parkovacího objektu v jádrovém území města velmi kontroverzní, pro rozvoj centra města to bude zásadní stavba. Především nám umožní dostavět několik klíčových proluk včetně té po květinové síni u Masarykova náměstí, protože bude splněna zákonná podmínka zajištění dostatečného počtu parkovacích míst u novostaveb."

Architektonické soutěže se zúčastnilo šest studií. Tři byly osloveny přímo a další tři byly vybrány z 35 nabídek na základě dodaných portfolií. Porotci hodnotili celkovou kvalitu návrhu, ale také provozní, dopravní a technické řešení, jeho hospodárnost a ekonomickou přiměřenost.

Ondřej Vysloužil, ředitel městského ateliéru MAPPA: "Blízká katedrála je monumentální a potřebuje silného partnera, což návrh splňuje. Parkovací dům podle tohoto návrhu bude disponovat 400 parkovacími stáními a bude mít živý parter s obchody a službami, který podtrhne jeho městotvornou funkci."

Výhodou vybraného návrhu je také to, že v budoucnu mohou být v případě potřeby garáže přebudovány například na bytový dům. Cena budovy je odhadována na 400 milionů korun a stavět by se mělo začít v roce 2023.   

---

Bezdomovci začali v Ostravě plnit noclehárny

S příchodem mrazů se začaly v Ostravě plnit zařízení pro bezdomovce. Charita s Armádou spásy v této souvislosti otevřela na konci minulého týdne zimní noclehárnu, která kapacitu lůžek pro osoby bez přístřeší ještě navýšila.

Teplota v posledních dnech klesla pod bod mrazu a bezdomovci se začali přemísťovat do nejrůznějších zařízení Charity nebo Armády spásy. Na konci týdne byla otevřena zimní noclehárna pro 44 mužů a 12 žen. Kapacita zatím dostačuje. 

Dalibor Kraut, Charita Ostrava: "Ze včerejška na dnešek tam bylo 29 mužů a 2 ženy. Charita Ostrava standardně provozuje noclehárnu, to je Charitní dům svatého Františka. Tam jsme navýšili kapacitu na 30 lůžek."

Otrlejší bezdomovci využívají noclehárny pouze na noc, ale mnoho z nich využívá i denní centra, které kvůli Covidu fungují na dvě směny. 

Dalibor Kraut, Charita Ostrava: "Je to menší prostor, takže se to organizuje na 2 skupiny. Jedna skupina je vždy dopoledne a druhá odpoledne. Mezitím proběhne desinfekce celého prostoru." 

Zatímco zimní noclehárna je zdarma a dotuje ji Ostrava, za přespání v Domě svatého Františka na Sirotčí ulici ve Vítkovicích, který funguje celoročně, se platí 50 korun. 

bezdomovec: "Když mám peníze, tak jdu spát na Sirotčí a když ne, tak jdu na Armádu spásy. Mám na to nárok."

V Domě svatého Františka je k dispozici 30 míst a v noci zůstalo jen 5 postelí volných. K dispozici je také azylový dům s kapacitou 42 míst pro muže a 24 míst pro ženy. V Ostravě žije asi 800 bezdomovců a v současné době mají k dispozici 741 míst. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
12. ledna 2021, 17:00

Nezaměstnanost na Opavsku je navzdory krizi minimální

Přestože loňský rok ovládla koronavirová krize, nezaměstnanost na Opavsku se zvýšila pouze minimálně. Firmy se snaží udržet zaměstnance díky vytvořeným rezervám i vládnímu programu Antivirus. Hůř jsou na tom živnostníci – mnozí z nich kvůli nejistotě přerušili podnikání.


Přestože hned v prvním čtvrtletní loňského roku vstoupil na scénu koronavirus a zastavil mnohé firmy i živnostníky, nezaměstnanost na Opavsku se držela stále pod třemi procenty. V prosinci se zastavila na čísle 3, 3%. I tak ale meziroční nárůst nečinil ani jedno procento. Opavsko se dlouhodobě drží pod krajským i republikovým průměrem.

Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce v Opavě: „Máme tady schopné zaměstnavatele, kteří se snaží své zaměstnance nepropouštět, držet je, co to dá. Samozřejmě, že tomu pomohly i podpůrné programy vlády.“

Od začátku pandemie registruje opavský úřad práce na 800 žádostí o podporu z programu Antivirus. Některým drobným podnikatelům se nepodařilo krizi zvládnout a své provozovny uzavřeli. Jde především o cestovní ruch a služby.

Roman Konečný, tiskový mluvčí Magistrátu Opava: „Pandemie se na Opavsku neprojevila ani tak v rušení živností, ale v spíš v jejich přerušování. Živnostníci neví, jaká bude dál situace, vyčkávají, co se bude dít.“

V ohrožení jsou zejména menší obchody, jako papírnictví, knihkupectví či oděvy, které teď musí být kvůli vládním nařízením zavřené.

Lukáš Pavelek, předseda představenstva Okresní hospodářské komory Opava: „Firmy jsou na hraně udržitelnosti Ty, které pandemie postihla nejvíce. 

Nicméně perným dnům ale není konec. Na jaře oznámily propouštění některé větší firmy a  počet nezaměstnaných zvýší také plánovaný útlum těžby v OKD.


POČET ŽIVNOSTENSKÝCH OPRÁVNĚNÍ V R. 2020                                                                                                                                        Živnostenský úřad, Magistrát Opava

zrušeno: 433 podnikatelů                                                                                                                                                                            přerušeno: 1 350 podnikatelů

platné: 18 944 podnikatelů

---

V parku na ulici Jirská někdo poničil mladé stromy

V Ostravě řádili vandalové. V parku na ulici Jirská v Přívoze poškodili hned několik mladých stromů. Nejde sice o první případ, ale rozhodně první v takovém rozsahu. Radnice Moravské Ostravy a Přívozu už podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

Šest akátů, jedna třešeň a dalších několik dřevin zřejmě nepřežije řádění vandalů v parku na ulici Jirská v Ostravě-Přívoze. Škoda je obrovská. Radnice ji vyčíslila na více než 100 tisíc korun a obrátila se na policii.

Rostislav Řeha. místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Takový velký jakoby počin nepamatujeme. Většinou to jsou třeba nějaké jednotlivé stromky, které někdo z nějakého důvodu, nevíme jakého, nějakým způsobem zničí. Ale toto je asi největší, co jsme zatím zaznamenali.”

Některé stromy, jak tady vidíte, jsou vyloženě poškozené nožem, nebo mačetou, zatímco jiné vypadají na to, že je poničili psi.

Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně TS: “Tyto stromy jsou výsadby, které jsou tu, které jsou už tady minimálně 10 až 15 let. Dřeviny ponecháme do jara, nicméně už v této fázi je nám jasné, že asi bude muset dojít k odstranění těch dřevin, ten rozsah poškození je obrovský.”

Anketa: obyvatelé okolních domů: Tady ta 24 chová nejméně 5, nebo 6 psů. No a oni jich posílají na ty stromky. To máte vidět, jak třísky lítají a oni mají z toho radost. My jsme tam kdysi bydleli. ale jak se tam začali stěhovat Romové, tak jsme se přestěhovali tady. Hrůza, tady nemůže nic být. Nic, lautr nic.”

“Měl by být asi dostatečně potrestán za to, co udělal.”

Zatím není jasné, zda se bude řešit další údržba a případně nová výsadba v této lokalitě.

---

Hlavní třída by mohla v budoucnu projít úpravou

Hlavní třída ve Frýdku-Místku by mohla po zprovoznění obchvatu města projít výraznou změnou. Magistrát si nechal zpracovat koncepci nové podoby, která počítá například se zúžením do jednoho pruhu v každém směru, zatravněním i novými pruhy pro cyklisty a chodce.

Aktuálně projede denně po Hlavní třídě tisíce aut. Provoz je tak jasným důkazem toho, že obchvat potřebuje město už roky jako sůl. Po jeho zprovoznění by ale mohla hlavní dopravní tepna Frýdku-Místku projít výraznou úpravou.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Vize je taková, že vlastně kdysi ta Hlavní třída to město rozdělila dopravou a teďka se budeme snažit, aby ta Hlavní třída to město opět spojila. To znamená kromě automobilů dáme i větší prostor chodcům a cyklistům."

Plán na proměnu se zrodil už v roce 2012, kdy si město nechalo zpracovat studii úprav. Ta zahrnuje návrhy na zúžení jízdních pruhů, rozšíření středového pásu s výsadbou stromů na Hlavní třídě od křižovatky U Vykopnutého až po estakádu. V roce 2018 pak vznikla územní studie.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "My si tu Hlavní třídu v tom aktuálním návrhu jsme si ji rozdělili přibližně na pět úseků a v každém jsme se snažili zvolit nejvhodnější profil podle okolí i podle toho v jaké části města je, že třeba když přijíždíme do města, tak je ten profil jiný, než v centru města a potřebujeme tam docílit jiných věcí. Takže třeba na začátku máme větší důraz na auta s cyklistikou a v centru města máme větší důraz i na ty pěší a třeba na překračování té ulice."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Hlavní architekt města vytvořil návrhy, které vypadají velice hezky, nicméně je to prvotní nástroj, se kterým budeme dále pracovat, protože zaznívají hlasy i jiných odborníků, například, že ty čtyři pruhy, které dneska rozdělují město, by měly být zachovány, protože ta doprava, která bude svedena na obchvat města, stejně částečně zůstane i ve městě."

Magistrát tak bude muset vyhodnotit, kolik aut po zprovoznění obchvatu městem projede a jestli má myšlenka úpravy Hlavní třídy opravdu smysl.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Proto i hlavní architekt přichází s takzvanými akčními prvky, ty jeho návrhy by se postupně měly realizovat takovým způsobem, že nedojde k nějaké investici, pouze se například namalují čáry, dá se tam prozatímní značení, které omezí ty čtyři pruhy na dva, vyhodnotí se, zda-li se nám nezasekává někde doprava, provede se sčítání dopravy a následně se bude pokračovat dál."

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Ta studie je zpracovaná proto, abychom teď mohli přijít za Ředitelstvím silnic a dálnic, za krajem a prezentovat jim naši představu, abychom si postupně mohli to vykomunikovat a pak i odsouhlasit a samozřejmě i s veřejností, která bude v rámci participačního procesu se toho účastnit."

Plán na úpravu zatím zůstane minimálně rok na papíře, protože první etapa obchvatu by měla být otevřena v lednu příštího roku a druhá pak o půl roku později.

---

Parkovací dům v Ostravě navrhne studio Chalupa architekti

Parkování v centru Ostravy pomůže vyřešit parkovací dům, který navrhne renomované studio Chalupa architekti. Objekt bude mít sedm nadzemních a dvě podzemní podlaží a bude vybudován na parkovišti za katedrálou Božského spasitele.

Ostrava se dlouhodobě snaží řešit problémy s parkováním v centru města. I když je cílem, aby řidiči využívali co nejvíce odstavná parkoviště a do centra jezdili hromadnou dopravou, chystá se také stavba parkovacího domu na parkovišti za Katedrálou Božského Spasitele. O jeho podobu se postará studio Chalupa architekti z Prahy, které vybrala porota.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Ačkoli je téma umístění parkovacího objektu v jádrovém území města velmi kontroverzní, pro rozvoj centra města to bude zásadní stavba. Především nám umožní dostavět několik klíčových proluk včetně té po květinové síni u Masarykova náměstí, protože bude splněna zákonná podmínka zajištění dostatečného počtu parkovacích míst u novostaveb."

Architektonické soutěže se zúčastnilo šest studií. Tři byly osloveny přímo a další tři byly vybrány z 35 nabídek na základě dodaných portfolií. Porotci hodnotili celkovou kvalitu návrhu, ale také provozní, dopravní a technické řešení, jeho hospodárnost a ekonomickou přiměřenost.

Ondřej Vysloužil, ředitel městského ateliéru MAPPA: "Blízká katedrála je monumentální a potřebuje silného partnera, což návrh splňuje. Parkovací dům podle tohoto návrhu bude disponovat 400 parkovacími stáními a bude mít živý parter s obchody a službami, který podtrhne jeho městotvornou funkci."

Výhodou vybraného návrhu je také to, že v budoucnu mohou být v případě potřeby garáže přebudovány například na bytový dům. Cena budovy je odhadována na 400 milionů korun a stavět by se mělo začít v roce 2023.   

---

Bezdomovci začali v Ostravě plnit noclehárny

S příchodem mrazů se začaly v Ostravě plnit zařízení pro bezdomovce. Charita s Armádou spásy v této souvislosti otevřela na konci minulého týdne zimní noclehárnu, která kapacitu lůžek pro osoby bez přístřeší ještě navýšila.

Teplota v posledních dnech klesla pod bod mrazu a bezdomovci se začali přemísťovat do nejrůznějších zařízení Charity nebo Armády spásy. Na konci týdne byla otevřena zimní noclehárna pro 44 mužů a 12 žen. Kapacita zatím dostačuje. 

Dalibor Kraut, Charita Ostrava: "Ze včerejška na dnešek tam bylo 29 mužů a 2 ženy. Charita Ostrava standardně provozuje noclehárnu, to je Charitní dům svatého Františka. Tam jsme navýšili kapacitu na 30 lůžek."

Otrlejší bezdomovci využívají noclehárny pouze na noc, ale mnoho z nich využívá i denní centra, které kvůli Covidu fungují na dvě směny. 

Dalibor Kraut, Charita Ostrava: "Je to menší prostor, takže se to organizuje na 2 skupiny. Jedna skupina je vždy dopoledne a druhá odpoledne. Mezitím proběhne desinfekce celého prostoru." 

Zatímco zimní noclehárna je zdarma a dotuje ji Ostrava, za přespání v Domě svatého Františka na Sirotčí ulici ve Vítkovicích, který funguje celoročně, se platí 50 korun. 

bezdomovec: "Když mám peníze, tak jdu spát na Sirotčí a když ne, tak jdu na Armádu spásy. Mám na to nárok."

V Domě svatého Františka je k dispozici 30 míst a v noci zůstalo jen 5 postelí volných. K dispozici je také azylový dům s kapacitou 42 míst pro muže a 24 míst pro ženy. V Ostravě žije asi 800 bezdomovců a v současné době mají k dispozici 741 míst. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-12-01-2021-17-00