Výbuch rozmetal dílnu ve Václavovicích, o život přišel místní kutil
Obrovský výbuch otřásl ve čtvrtek pozdě večer Václavovicemi nedaleko Ostravy. Po požáru tam zřejmě explodovaly tlakové lahve v dílně jednoho z místních obyvatel. Senior byl v tu dobu uvnitř a bohužel přišel o život.
Centrum Václavovic ve čtvrtek pozdě večer. Hasičské vozy postupně zaplnily Obecní ulici a venku pobíhali vyděšení místní obyvatelé.
Svědci: "1.) Když jsem vyšla před dům, tak právě se ozvala obří rána, rozsvítilo se celé nebe a bouchlo to. Dostala jsem šílený šok, lekla jsem se co se stalo. 2.) To byl vidět oheň úplně z toho kopce z vrchu. 3.) Taková strašná rána bouchla, že se nám zatřepalo až okno z té druhé strany a takový oheň. Teď jsme měli strach, tak i vnuk přiletěl ven."
Antonín Novotný, místostarosta Václavovic: "Sem se probudil šíleným výbuchem, což byla detonace, neskutečná, to sem nikdy neslyšel a doufám, že už neuslyším."
Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "U požáru zasahovalo večer 8 hasičských jednotek. Požár dostaly pod kontrolu během dvou hodin, během kterých ochlazovali i přilehlou druhou garáž a také další tlakovou láhev. Jelikož vlivem exploze tlakové láhve došlo k destrukci objektu, byl na místo povolán i speciální kontejner určen pro vyhledávání a záchranu osob ze sutin, kontejner určen ke stabilizaci statických narušených budov a osvětlovací kontejner."
Vedle hospody vybuchla dílna místního údajně dvaasedmdesátiletého kutila, který byl v tu dobu podle sousedů bohužel uvnitř a událost nepřežil.
Soňa Štětínská, policejní mluvčí: "Policisté i nadále shromažďují a ověřují veškeré informace, které se týkají nočního požáru. Mohu potvrdit, že kriminalisté nalezli při ohledání místa události ohořelé torzo lidského těla. I v tomto směru policisté nadále činí další úkony trestního řízení. "
Antonín Novotný, místostarosta Václavovic: "Ten zemřelý tam měl takovou dílnu, dlouhá léta tam něco dělal jako zámečník, ale v posledních letech už ne."
Svědci nejprve zaregistrovali požár a malé exploze. Okamžitě zavolali hasiče a vzápětí se ozval výbuch, který byl slyšet na kilometry daleko. Tlaková vlna navíc rozbila nejen okna okolních budov.
Svědci: "1.) Šel jsem kolem zadních dveří, tak to vybuchlo no a vybuchlo mi to před hlavou. Ty dveře se mi roztříštily před hlavou. 2.) Uhasili to celkem rychle, naštěstí ten požár se nikam nerozšířil."
Antonín Novotný, místostarosta Václavovic: "Tam ty okolní objekty mají rozbité okna, poškozené střechy."
Svědek: "Ty okna jsou rozbité, to je všechno z rámu vytržené."
Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "Jednotky dostaly požár pod kontrolu během dvou hodin, během kterých hasiči ochlazovali i přilehlou druhou garáž a také další tlakovou láhev. Na likvidaci požáru byly nasazeny celkem tři vodní proudy."
Hasiči na místě pracovali celé dopoledne a museli postupovat velmi opatrně, protože v požářišti se ještě nacházely nevybuchlé tlakové lahve.
Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "K události byli v brzkých ranních hodinách povoláni i dva speciálně vycvičení psi pro vyhledávání osob ze závalu a sutin, spolu se svými psovody, kteří jsou dislokování u jednotky Záchranného útvaru Hlučín. Během zásahu psi označili místo, kde by se mohla nacházet osoba. V odpoledních hodinách byla na místo zásahu, na žádost velitele, vyslána ze Záchranného útvaru z Hlučína ještě těžká technika v podobě bagru, který se podílel na odklízení trosek při zjišťování příčin vzniku požáru."
Na předběžné závěry, co se přesně mohlo stát je zatím velmi brzy. Vyšetřování policistům stěžuje také fakt, že výbuch dílnu doslova rozmetal na kousky.
---
Z chemičky v Odrách unikla do ovzduší neznámá látka
V pátek ráno vyděsil obyvatele Oder žlutý mrak nad chemičkou Christeyns. Město okamžitě vyhlásilo zákaz vycházení a na místo vyrazili protichemické jednotky hasičů. Podle podnikových odborníků při manipulaci s chemickými látkami došlo k neočekávané reakci, ale barevný mrak prý nebyl nebezpečný lidskému zdraví.
Tento pohled se naskytl obyvatelům Oder v pátek v 6 hodin ráno. Nad areálem chemičky Christeyns se vznášel velký žlutý mrak. Z místního rozhlasu městského úřadu se brzy ozvalo varování, aby lidé nevycházeli a na místo byly vyslány chemické jednotky hasičů. Ty musely zasahovat ve speciálních oblecích. Nikdo netušil o jakou látku jde.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Vytáhli jsme z haly kontejner, ve kterém došlo k reakci zatím neznámých látek, naředili a postupně celou halu odvětráváme."
Od podnikové chemičky se hasiči dozvěděli, že plyn vznikl při mísení kyseliny mravenčí a dusičné. V továrně se totiž vyrábí mimo jiné čistící a desinfekční prostředky. Nikdo prý netuší, proč takto chemikálie reagovaly. Ohrožení obyvatel chemickou látkou v ovzduší vyšetřují i policisté.
René Černohorský, mluvčí PČR Nový Jičín: "Doposud bylo zjištěno, že dým vznikl při výrobě desinfekčních prostředků, když byly míseny jednotlivé kyseliny a chemické sloučeniny. Přítomný firemní chemik policistům řekl, že při reakci vznikl plyn dusíku, který není zdraví škodlivý."
Zaměstnanci včas opustili prostory, kde se chemikálie držela. Nikdo prý nemá žádné zdravotní problémy. Co se vlastně při míchání chemikálií stalo budou nyní muset zjistit experti. V Odrách a okolí jsou měřeny koncentrace v ovzduší, ale vše je prý v pořádku.
---
Průzkum napoví, jak optimalizovat dopravu
Chystá se studie, která řekne, jak je na tom veřejná doprava v Opavě. Průzkum zjišťuje, zda je síť linek dostatečná, zda na sebe navazují nebo také jak často lidé hromadnou dopravu využívají. Nyní vrcholí veřejný průzkum v ulicích města.
Éru
městské dopravy v Opavě zahájila v roce 1905 tramvajová doprava.
Později převzaly otěže trolejbusy a autobusy. Ty dnes přepraví
cestující na 26 linkách, které křižují město dvěma stovkami
kilometrů. Průzkum zhodnotí, jak na tom nyní s veřejnou dopravou
slezská metropole je.
Pavel
Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „Vznikají
satelitní obytné zóny, průmyslové zóny. Město se neustále
vyvíjí. A je třeba upravit tyto potřeby u MHD.“
Průzkum
má za úkol zjistit, např. jak jsou cestující spokojeni s
četností spojů, zda vozy zajíždí rovnoměrně do všech částí
města, jestli Opavanům nechybí začlenění do krajského systému
s jednotným jízdným nebo zda je ve městě dostatečný počet
zastávek.
Michal
Jedlička (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy: „Chceme
obsloužit části, kde momentálně doprava nejezdí. A zda z toho
vyplyne i přetrasování či úspora času, že autobusy budou
jezdit méně, je to možné. Ale není to priorita této
optimalizace.“
Jednotlivé
trasy by mohly být prodlouženy díky parciálním trolejbusům,
které mohou část své trasy jen mimo troleje. Desítka jich
křižuje Opavu už druhým rokem.
Linky
hromadné dopravy přepraví ročně zhruba 9 milionů lidí. Jejich
počet v posledních letech ale mírně klesá. Průzkum by
měl dát také odpověď na to, jak cestující v MHD
Petr
Šlegr, ředitel Centra pro efektivní dopravu:
Určitě by šlo lépe garantovat přestupy a návaznosti mezi
linkami. A zamyslet se nad linkovým vedením – zda některé
oblasti nepropojit přímou linkou.“
Projekt
také nastíní, jak ušetřit. Ztráta dopravního podniku kvůli
koronavirové krizi totiž činí asi 10 milionů korun. A
vypadá to, že se teď lidé budou zpět do vozů vracet jen
pozvolna.
---
Cyklotour na pomoc dětem zastavila v Novém Jičíně
Nový Jičín se stal zastávkou sportovně-charitativního projektu Na kolem dětem. Několik desítek cyklistů se jízdou napříč republikou vydalo podpořit malé onkologické pacienty. V čele pelotonu nechyběl na vysokém kole Josef Zimovčák
Na novojičínské náměstí dorazila 11. cyklotour Na pomoc onkologicky nemocným dětem. Peloton zde zastavil v rámci první etapy, odstartovala v Kopřivnici a jejím cílem byla po 101 kilometrech Slopná na Zlínsku.
Josef Zimovčák, pořadatel cyklotour: “Projekt Na kole dětem má čtyři významy, čtyři P, jak říkáme. Pomoc dětem, partnerství, to jsme my lidé, kteří se potkáváme, poznání krásy naší vlasti a pohyb.”
Mnohonásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák absolvuje celou desetidenní tour s dalšími pětadvaceti cyklisty. Průběžně se k nim připojují další účastníci.
Svatopluk Kolář, účastník cyklotour: “Pokud se to jede přes Kopřivnici, tak se vždy zúčastňuji.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Já jezdím téměř pravidelně do práce na kole, takže se k nim připojím, alespoň je vyprovodím minimálně do Loučky.”
Město Nový Jičín věnovalo na pomoc dětem pět tisíc korun. Jakoukoliv finanční částku mohli lidé na náměstí vložit i do skleněné kasičky.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “My jsme rádi, že jsme se k tomu mohli jako partner přidat a přispět jednak nějakou drobnou částkou, občerstvením a oficiálním přivítáním.”
Přestože cyklotour pomáhá dětem, tak právě ony se letošního ročníku vzhledem ke koronavirové epidemii účastnit nemohly.
Josef Zimovčák, pořadatel cyklotour: “Školy bývají vždycky takové dost zásadní v tom, že jsou tady s námi na náměstí a jedou kousek s námi.
Pořadatelé se proto rozhodli, že v příštím roce cyklotour povede po stejné trase, jako letos, aby si ji zapojená města mohla užít naplno.
---
Lidé s mentálním postižením mohou být opět spolu
Lidé s mentálním postižením z denního stacionáře Duha v Orlové jsou zvyklí být stále spolu. Mnozí nechápali, co je koronavirus a hlavně, proč je zařízení zavřené. Rodiče jsou šťastní, že už se vše vrací k normálu.
Klienti denního stacionáře Duha v Orlové mohou být opět spolu. Během koronavirové krize museli být doma se svými rodiči, což nebylo vůbec jednoduché. Vysvětlit situaci mentálně postiženým lidem, je mnohem těžší, než těm zdravým. Své o tom ví i paní Eva Gabzdylová.
Eva Gabzdylová, maminka klienta: "Lehké to nebylo, protože byl zvyklý na nějaký určitý režim, takže museli jsme trochu zápasit. Chtěl jít tady do stacionáře, pořád se ptal na paní učitelky, na tety a musela jsem pořád vysvětlovat, že to nejde."
Na počátku nastal problém, že rodiče neměli nárok na ošetřovné. I toto zařízení apelovalo na ministryni práce a sociálních věcí, aby se vztahovalo i pro pracující rodiče, kteří se starají o mentálně postižené.
Darja Sobotíková, ředitelka zařízení Duha: "Nakonec se to vyřešilo, měli možnost o to ošetřovné požádat i rodiče našich klientů, takže my jsme vypisovali ty žádosti, které si pracující rodiče předávali a tím pádem zůstávali na ošetřovném doma. Někteří jsou ještě dál, pokračují, protože klienti mají přidružené choroby, které nejsou momentálně slučitelné s tím virovým onemocněním jaké je.”
Paradoxně vládní opatření mělo jeden pozitivní vliv pro toto zařízení, protože město v současné době provádí rekonstrukci budovy.
---