Lidé polevují v dodržování opatření
S uvolňováním opatření proti šíření koronaviru se lidé stávají méně zodpovědnými. Zatímco před dvěma měsíci neměli strážníci s kontrolou dodržování bezpečnostních opatření v Opavě žádnou práci, teď na přestupky denně upozorňují desítky občanů.
Tyto
záběry jsme natočili den poté, co vláda vyhlásila kvůli
koronaviru nouzový stav. Ulice byly prázdné, centrum Opavy
vylidněné. K omezenému pohybu osob nebo zákazu shlukování
přibylo nošení roušek. Na dodržování dohlížejí strážníci.
Zpočátku to ani nebylo nutné. Lidé nařízení bez výhrad
respektovali.
„S
tím, jak se epidemiologická situace vyvíjí, a jak jsou dlouhá ta
opatření, která se nyní postupně uvolňují, tak ostražitost
lidí klesá,“ konstatoval ředitel Městké policie v Opavě Jiří
Klein.
Nejčastěji
zapomínají zákazníci při nakupování na dodržování
dvoumetrových rozestupů, ve frontách. Slunečné počasí láká
k občerstvení venku. Lidé si teď mohou na zahrádkách posedět,
ale roušku mohou sundat jen při konzumaci. U výdejního okýnka ji
mít musí vždy.
Stejně
tak amatérští sportovci ve městě. V přírodě pak mohou ústenky
odložit.
„Městská
policie se nezaměřuje na kontroly sportovců, provádíme pouze
namátkové kontroly,“ podotknul mluvčí opavských strážníků
Marek Dýčka.
Strážníci
upozorní denně v ulicích Opavy na nedodržování vládních
opatření desítky lidí. Většinou jde o slovní domluvu. Tři
případy se ale budou řešit v přestupkovém řízení. Hříšníkům
hrozí pokuta až 20 000 korun.
---
Léto na hradě Hukvaldy bude plné zajímavých akcí
Hrad Hukvaldy je zase přístupný veřejnosti. Brána prvního nádvoří se otevřela v úterý ráno a od té chvíle se život na jedné z největších zřícenin v zemi vrací do normálu.
První návštěvníky v letošním roce přivítali v úterý na hradě Hukvaldy. Kvůli koronavirové pandemii nemohl hrad zahájit sezonu klasicky na začátku dubna. Hned v úterý dopoledne ale přicházeli jednotlivci i rodiny s dětmi.
“Tak je to tady pěkné, tak tady jezdíme s dětmi, s rodinou se projít na čerstvém vzduchu,”L řekl jeden z prvních návštěvníků.
“My jsme přijeli z Brna. Jsem tady v Beskydech na dovolené. Byli jsme i na Lysé hoře a teď jsem se přišli podívat na Hukvaldy. V životě jsem tady nebyl, tak jsem zvědavý,” uvedl další návštěvník.
Návštěvníci si mohou rozlehlou zříceninu prohlédnout sami nebo s průvodci.
“Co se týče volného vstupu, tak ten musíme kapacitně omezovat tak, abychom splnili platná vládní nařízení. To znamená, že na jednoho návštěvníka přichází 10 metrů čtverečních v rámci pohybu, což pro náš areál znamená zhruba 1500 návštěvníků v rámci celého objektu,” vysvětlila vedoucí pobočky hradu Hukvaldy Barbora Kožušníková.
Sezona sice začíná později, ale lidé se přesto mohou těšit na řadu zajímavých akcí.
“Máme v rámci programu v plánu prozatím naplánované akce od července do konce sezony, což znamená do konce října. Návštěvníky čekají tradiční akce, jako červencové obléhání nedobytné pevnosti, nebo srpnová strašidelná noc na hradě a dále v měsíci září plánujeme velice oblíbené Svatováclavské slavnosti,” dodala Barbora Kožušníková.
Pracovníci třetí největší zříceniny v zemi využili koronavirovou pauzu ke zvelebování hradu a další práce už připravují.
---
Žáci 9.tříd a studenti z Jihu vítají otevření škol
Žáci 9.tříd základních škol se vrátili do škol. V Ostravě-Jihu je více než 700 deváťáků a do školních lavic na konzultace chodí téměř 60 procent z nich. V ostatních ročnících dál probíhá online výuka.
Přijímací, maturitní a závěrečné zkoušky se blíží a nejen deváťáci tak dohánějí, co se dá. Většina z nich tak uvítala, že se pro ně opět otevřely školy. Jak zjistili, bez osobního kontaktu to prostě není ono. “Těšili jsme se do školy, na učitele, na spolužáky. Ty dva měsíce strašně byla dlouhá doba, jako to samostudium bylo dobré, ale chyběl ten učitelský kontakt, že nám to prostě dokázali vysvětlit.”
“Teď narychlo si dozkoušíme ještě vlastně založení stolu a založení tady toho a obsluhu, abysme to potom zvládali sami.”
“Domácí příprava byla náročnější, ale tak zvládli jsme to všichni si myslím,” uvádí studenti SŠSS Krakovská
Výuka neprobíhá denně, ale podle potřeby a jednotlivé třídy se na školách střídají. “To znamená ta 9.A, 9.B se nevidí. První jsou tady deváťáci, odučí češtinu, matematiku, ti odejdou a potom tady přijde 9.B,” říká Martin Pail, ředitel ZŠ Mitušova 16
Žáci musí povinně dodržovat odstupy. Každý sedí sám v jedné lavici. Roušky nemusí mít ani žáci ani učitelé. Bez vstupní kontroly se ale žáci ani studenti do škol nedostanou. Základní školy dostali vše potřebné od radnice. “Městský obvod Ostrava-Jih zabezpečil pro školy dezinfekční prostředky, roušky pro pedagogické pracovníky, bezkontaktní teploměry a samozřejmě velice děkuje ředitelům škol za zvládnutí online výuky,” uvádí Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih
Pro ostatní ročníky základních škol pokračuje online výuka. Do školních lavic by se měli vrátit 25.května.
---
Za sex zaplatil mladík z Karviné falešnými bankovkami
Vysoký trest hrozí mladíkům z Karviné, kteří za sex zaplatili falešnými bankovkami. Původně si je jeden z nich objednal jako rekvizitu na internetu, ale zřejmě ho překvapilo, jak jsou věrohodné. Dokonce je ještě dal dvěma kamarádům, kteří služeb prostitutky využili také. Padělky odhalila směnárna.
19letý mladík z Karviné plánoval natočení videa,ke kterému potřeboval napodobeniny peněz. Proto si na internetu v e-shopu objednal za několik set korun padělky 10 eurových bankovek. Takové bankovky se běžně prodávají například ke kouzelnickým trikům nebo do různých deskových her, jako například Monopoly. Mladíka ale překvapilo, jak jsou bankovky věrohodné a tak se je rozhodl vyzkoušet v praxi. "Záměr se ale zřejmě nějak zvrtl a částí peněz měl zaplatit počátkem května jisté ženě za poskytnuté sexuální služby. Ženě zaplatila i další dvojice, která měla od mladíka bankovky obdržet s upozorněním, že nejsou pravé," vysvětluje mluvčí policie Soňa Štětínská.
Nic netušící prostitutka pak desetieurovky odnesla do směnárny, kde zjistili, že jsou falešné. Případem se proto začala zabývat policie. "Kriminalisté odboru hospodářské kriminality obvinili dva muže ve věku 19 a 24 let z Kavinska ze zločinu padělání a pozměnění peněz. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody na tři až osm let," pokračuje mluvčí.
Třetímu hrozí trest poloviční, protože ještě nemá 18 let. Při domovních prohlídkách byla nalezena část napodobenin bankovek. Chyběly jim veškeré ochranné prvky a byly na nekvalitním papíru.
---
Mladý medvěd dostal chuť na med poblíž horských chat
V Beskydech žije několik medvědů. Jako plaché šelmy se turistům zdaleka vyhýbají. Jeden mladší medvěd byl před několika dny ve slezské části. Přecházet ale může i na Slovensko.
Po známé medvědici Emě, která se nyní s největší pravděpodobností pohybuje na Slovensku, se v Beskydech objevují další medvědi. Jeden mladší byl nedávno spatřen v lokalitě horských chat Ostrý a Slavíč. Potravu hledal i ve včelích úlech, které zničil.
“Máme informace o tom, že zde v Beskydech lidé viděli medvěda. Jsme v kontaktu s CHKO a v případě hlášení výskytu medvěda jim tu informaci předáváme,” řekl Ondřej Cháňa z Kolářovy chaty Slavíč.
Podle odborníků jde o mladšího medvěda o hmotnosti kolem 100 kilogramů. V Beskydech přitom není sám a všichni se pohybují po značně rozsáhlých územích.
“V současné době víme o pohybu asi 5 medvědů na území CHKO Beskydy a CHKO Kysuce. V Beskydech mají rozlehlé areály a domovské okrsky, takže přecházejí mezi sebou a jednak na to Slovensko. Nejde říct, kolik v jednu chvíli na jednom místě je medvědů. Jejich výskyt je pro nás důležitý, protože tam, kde oni se pohybují, jsou ty nejlepší ekosystémy. Jejich pobytové znaky, které pravidelně sledujeme, monitorujeme pomocí fotopastí, nebo sběrem biologických stop, například z trusu,” popsal zoolog Správy CHKO Beskydy Václav Tomášek.
Návštěvníci Beskyd se medvědů obávat nemusejí. Šelmy zpravidla zmizí dříve, než si jich turisté všimnou.
“Když už člověk natrefí na medvěda, což je veliká vzácnost, zvíře je velice plaché a nevyhledává přítomnost člověka, tak je důležité vyměnit ten strach za respekt, za odpovědný přístup. Zbytečně se nepřibližovat, nevyhledávat senzace, jaké jsou často prezentovány třeba na Facebooku. To zvíře se dostává do stresu a pak může dojít i k tomu, že se obrátí proti člověku. Ale to jsou výjimečné situace,” uvedl František Šulgan z Oddělení péče o přírodu a krajinu CHKO Beskydy.
Odborníci se snaží získávat co nejvíce informací o pohybu medvědů a dalších šelem v Beskydech.
---
Basketbalisté NJ opět předvádí týmovou hru
Návrat k normálnímu životu představují i plnící se sportoviště. V Novém Jičíně obnovil pravidelné tréninky pro všechna svá družstva basketbalový klub. Na hřišti už se může potkat více hráčů a opět mohou předvádět týmovou hru
Na první společný trénink po téměř dvou měsících se desetiletí hráči novojičínského basketbalového klubu moc těšili. Chyběl jim sport i kamarádi.
“Těšil jsem se, protože to bylo hrozné, když jsi doma a nic neděláš,” přiznal Vojtěch Polášek z BC Nový Jičín. “Nuda, byla to nuda,” krčil rameny Tomáš Hájek. “Těšil jsem se moc, na dvojtakty, šestky a jak budu hrát s kamarády,” vypověděl další spoluhráč Karel Křižan.
Návrat k pravidelnému nácviku hry byl pozvolný, nejprve kluci trénovali ve dvojicích, teď už spolu hraje celý tým. Delší vynucená pauza se na jejich výkonu podepsala.
“Ze začátku jsme měli trochu problém s pohyblivostí, takže jsem se hlavně zaměřili na to, aby kluci byli dobře rozpohybovaní, a teď začíná mě nějaké basketbalové cvičení,” uvedl Jiří Kováč, asistent trenéra BC Nový Jičín.
“Otevřeli jsme tréninky pro všechny kategorie, takže se do toho postupně zapojují a počty dětí neustále rostou, takže si dovolím tvrdit, že na konci týdne budou na stejné úrovni, jako než nastala situace, kdy se sportoviště zavřely,” reagoval Pavel Kelar, prezident BC Nový Jičín.
Tito kluci už se budou opět na tréninku potkávat dvakrát týdně, v současné době, s vlnou dalších uvolnění, už nemusí být jen na venkovní ploše, ale mohou i zpět do sportovní haly.
---