Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Silné bouřky způsobily lokální záplavy po celém kraji
  • Slovenská strela se po renovaci vrátila do Kopřivnice
  • Opavské trolejbusy dostaly jména
  • Hasičská zbrojnice na Střelniční projde rekonstrukcí
  • Arboretum v Pasece otevřelo pro veřejnost
  • Hasičská zbrojnice na Střelniční projde rekonstrukcí

Silné bouřky způsobily lokální záplavy po celém kraji

Předpovědi meteorologů se opravdu vyplnili a ve středu večer přišly bouřky i do našeho kraje. Přívalové lijáky pak napáchali na mnoha místech regionu škodu. Nejhorší byla situace na Opavsku, kde bylo zatopeno mnoho domků a také na Karvinsku. Naštěstí nebyl nikdo zraněn.

Od středečního večera museli hasiči z našeho kraje k cekem 50 událostem v souvislosti s bouřkami. Nejčastěji to bylo na Opavsku, Karvinsku a Frýdeckomístecku. 

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Události si nevyžádaly žádná zranění osob, dvě osoby – chlapec a seniorka – byly evakuovány z rodinného domku do bezpečí a sucha v obci Šilheřovice . Většina zásahů se odehrála po 20. hodině a skončila do středeční půlnoci."

Do Šilheřovic a se ale hasiči museli hned ráno vrátit, aby pomohli obyvatelům s likvidací bahna a vody. 

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Pět jednotek dobrovolných hasičů pracuje od čtvrtečního rána  v obci Šilheřovice, kde zaplavila hlavně voda a bahno ze dvou rybníků několik desítek rodinných domků, hlavní i vedlejší silnice, příjezdy k úřadům, školám, obchodům a domům a ucpávala kanalizaci."

Během posledních 24 hodin spadly v Povodí Odry dešťové srážky v maximech až 50 mm. Vodní díla prý plní svou funkci, a jsou schopny ve retenčních prostorách zadržovat zvýšené průtoky.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Pokud by srážky zasáhly stejná území, lze očekávat resp. nelze vyloučit překročení kapacit koryt a vybřežení vody z nich a to zejména na drobných vodních tocích s malým povodím.
Důsledkem těchto povětrnostních vlivů může dojít k zaplavení nemovitostí situovaných v nejnižších polohách podél drobných vodních toků."

U významných vodních toků se ale prý vybřežení nepředpokládá. Pršet by mělo podle meteorologů v našem kraji i v pátek a ojediněle se vyskytnou i bouřky. 

---

Slovenská strela se po renovaci vrátila do Kopřivnice

Legendární Slovenská strela se po renovaci vrátila do Kopřivnice. Stojí teď před novým depozitářem vznikajícího Muzea nákladních automobilů Tatra. Oprava motorového vozu trvala více než dva roky.

Nablýskaná Slovenská strela v barvě odstínu višně vjela na své nové stanoviště, prosklený depozitář, který je součástí areálu vznikajícího Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici, ve čtvrtek 13. května. Své původní místo před Technickým muzeem opustila před dvěma a půl lety.

Marek Říha, vlakvedoucí Slovenské strely: “Jízda byla perfektní, musím říct, že konstruktéři ve 30tých letech odvedli skvělou práci.”

Národní kulturní památku, která je majetkem společnosti tatra Trucks, rozebrali do posledního šroubku a znovu složili v Českomoravských železničních opravnách v Hranicích na Moravě. Původní podobu z roku 1936 má i její interiér.

Andrej Čírtek, tiskový mluvčí Tatra Trucks: “Můžeme říci, že rekonstrukce dopadla na výbornou, a že se Slovenská strela může bezpečně vrátit na koleje a opět po desítkách let vozit českou veřejnost.”

Renovace vozu a oprava pavilonu stála 118 milionů korun. Rozhodující částku poskytla Evropská unie. Depozitář a nové muzeum vzniká jako společný projekt kraje, města Kopřivnice a soukromé firmy.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: “Právě takováto spolupráce je nezbytně nutná, protože veřejná správa a samospráva nemůže dělat všechny tyto věci. Je tady firma, která je silná, která může pomoci, a právě ta synergie té spolupráce je na tom vidět.”

Slovenská strela je zatím jen vystavena. Do budoucna její majitel počítají i s jízdami pro milovníky železnice.

---

Opavské trolejbusy dostaly jména

Školáci pojmenovali pětici nových trolejbusů, které obohatily vozový park opavského dopravního podniku. Ulice města teď brázdí třeba Opavák, Elza bus nebo Boženka a zdobí je dětské obrázky.

Stalo se milou tradicí, že novým vozům opavského dopravního podniku, dávají děti jména. Ta ztvární také kresbou. Pojmenování pro jeden z pěti nových trolejbusů vymyslel a namaloval jedenáctiletý Michal. Nechal se inspirovat pověstí, podle které dostala Opava své jméno.

Michal Stalmach, žák 5.A, ZŠ E. Beneše: „Dva pánové se podle té legendy hádali o páva, tak mě takhle napadl ten název i obrázek.“

Vedle Opaváka teď můžete v ulicích slezské metropole na 11 trolejbusových linkách potkat také další vozy, kterým školáci vymysleli originální jména: jako Elza bus, Stopatnáctinožka, Opavouk nebo Boženka. Tyto nové nízkopodlažní vozy s klimatizací mají i rekuperační jednotku, která pomáhá šetřit energii.

Tomáš Cabadaj, projektový manažer Škoda Electric: „Přebytečná energie, aby se nemarnila jen tak do prázdna, tak se vrací buď do troleje či pro vlastní spotřebu vozidla.“

Nové vozy přišly na 60 milionů korun. Peníze na tuto investici se podařílo z 85% získat z evropských fondů.

Pavel Gebauer, ředitel MDPO, Opava: „V letošním roce by mělo přijít ještě letos ještě 5 na zemní plyn. Příští rok zvažujeme nákup pěti trolejbusů.“

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „My spíš jenom obnovujeme starší vozy, které máme. Ty budeme vyřazovat a nahrazovat je novými.“

V současné době je hromadná doprava v Opavě ze ¾ ekologická. Polovinu z vozového parku totiž tvoří 33 trolejbusů. A větší část z 33 autobusů jezdí na stlačený zemní plyn.

---


Arboretum v Pasece otevřelo pro veřejnost

Postcovidové rozvolnění otevřelo další místa k návštěvám i relaxaci v přírodě. Jedním z nejoblíbenějších je Arboretum Makču Pikču v Pasece u Sovince na Rýmařovsku. Název arboretu daly stupňovité terasy, točité chodníčky i krásné výhledy, připomínající peruánskou dominantu. Má své kouzlo v každém ročním období.

Díky své poloze na pomezí Jeseníků a nížiny Hané arboretum přečkává i náročná zimní období.

Radim Slabý, zahradník a zakladatel arboreta: „Díky tomu, že to jaro není tak horké, jak bývávalo roky předtím, tak vlastně všechno kvete dýl, a třeba i zlaté deště nám už kvetou vlastně skoro dva měsíce.“

Pasecké arboretum je oblíbené nejen zahradníky, skalničkáři a bylinkáři, ale stále častěji sem lidé jezdí za relaxací.

Anketa, návštěvníci arboreta: „Tak samozřejmě se mi líbí prostředí a myslím si, že v dnešní době je skvělé, mít se kde uchýlit, schovat a odpočinout si.“

„Koupili jsme si, podívejte se, máme plnej košík. To jsou letničky, skalničky, česnek.“

„Bylinky ne, protože bylinky už máme na zahradě.“

„Bylinky ne, protože je nemám kam dát, ale koupila jsem si všechno na skalku.“

Arboretum přichystalo opět spoustu novinek, čeká i exotickou úrodu fíků či melounů.

Radim Slabý, zahradník a zakladatel arboreta: „Budou budou, vypadá, že to bude zpožděný, fíky asi budou zrát letos jenom jednou, co tak odhaduji.“

Novinkou je také přestavěný skleník, umístěný pod povrchem země.

Radim Slabý, zahradník a zakladatel arboreta: „Teď jsme vlastně trochu i v podzemí, vlastně tady byl kdysi drtič na kámen tady v tomto místě. Máme tady spoustu kaktusů, které máme volně zasazené tady v tom čediči i v kameni.“

Pasecké arboretum můžete navštívit kromě pondělka každý den, od 9 do 18 hodin. Za přírodou do Paseky tedy můžete vyrazit i během všech státních svátků.

---

Hasičská zbrojnice na Střelniční projde rekonstrukcí

Sbor dobrovolných hasičů Frýdek-Místek se konečně dočká vytoužené rekonstrukce hasičské zbrojnice. Ta by měla začít v červnu a město vyjde na zhruba 61 milionů korun.

Zbrojnice dobrovolných hasičů v ulici Střelniční čeká téměř kompletní rekonstrukce. Postavena byla na konci osmdesátých let v akci Z, prakticky svépomocí tehdejšími hasiči a za celou dobu své existence se dočkala maximálně instalace plastových oken.

Radim Lojkásek, velitel SDH Frýdek-Místek: "V nynější době stanice nesplňuje už standardy, které jsou nově nastaveny. Samozřejmě zvětšuje se i technika, kterou hasiči používají, proto nová technika už se do této stanice nevleze."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Konkrétně se jedná o rozsáhlou a velkou rekonstrukci hasičské zbrojnice na ulici Střelniční. Náklady si vyžádá okolo 61 milionů korun. Již máme vybraného zhotovitele a konkrétní práce by měly začít v měsíci červnu."

Radim Lojkásek, velitel SDH Frýdek-Místek: "Rádi jsme, jelikož jak vidíte přístavek, tak ten už se sám trhá, ten jde dál dolů z kopce. Jinak prakticky v té hasičárně už odchází pomalu všechno, od vody po odpady a další."

Současné přístavby budou zdemolovány a postaveny nové dvoupodlažní. Udělají se nové odpady, zateplení, elektřina a zbrojnice se také zvětší a mírně rozšíří.

Radim Lojkásek, velitel SDH Frýdek-Místek: "Rekonstrukce se převážně týče garážových stání, kdy dojde k prodloužení o dva metry, aby se nynější technika do této zbrojnice vlezla. Další věc je, že potřebujeme nové zázemí pro jednotku, která je v současné době situovaná v garážích, kdy při nastartování vozidel výfukové zplodiny prakticky ničí dané obleky zásahové. Proto je v rekonstrukci plánovaná šatna zásahové jednotky mimo garáž, samozřejmě se vstupem přímo do garáže."

Hasičská zbrojnice je zařazena do kategorie jednotek požární ochrany II a k dispozici pro zásah je téměř nepřetržitě s výjezdem do pěti minut.

Radim Lojkásek, velitel SDH Frýdek-Místek: "Hasičů v současné době je v jednotce 23. Sloužíme prakticky 24 hodin denně, vyjíždíme k různým událostem typu požáry, technické pomoci, čerpání vody, likvidace obtížného hmyzu, která zanedlouho opět propukne."

Jednotka je jako jediná v okrese předurčena speciálně na záchranu na vodě a u chemických havárií, proto potřebuje kvalitní zázemí a techniku.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsou požadavky na další obnovu techniky a ty jsou velmi důležité pro naši spolupráci s profesionálními a dobrovolnými hasiči, protože směřují k celkovému zvýšení požární ochrany obyvatel, což je pro nás maximální priorita."

Podle návrhu smlouvy o dílo by měla být rekonstrukce hasičské zbrojnice hotová do patnácti měsíců. Dá se ale předpokládat, že to bude mnohem dřív.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
13. května 2021, 17:00

Silné bouřky způsobily lokální záplavy po celém kraji

Předpovědi meteorologů se opravdu vyplnili a ve středu večer přišly bouřky i do našeho kraje. Přívalové lijáky pak napáchali na mnoha místech regionu škodu. Nejhorší byla situace na Opavsku, kde bylo zatopeno mnoho domků a také na Karvinsku. Naštěstí nebyl nikdo zraněn.

Od středečního večera museli hasiči z našeho kraje k cekem 50 událostem v souvislosti s bouřkami. Nejčastěji to bylo na Opavsku, Karvinsku a Frýdeckomístecku. 

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Události si nevyžádaly žádná zranění osob, dvě osoby – chlapec a seniorka – byly evakuovány z rodinného domku do bezpečí a sucha v obci Šilheřovice . Většina zásahů se odehrála po 20. hodině a skončila do středeční půlnoci."

Do Šilheřovic a se ale hasiči museli hned ráno vrátit, aby pomohli obyvatelům s likvidací bahna a vody. 

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Pět jednotek dobrovolných hasičů pracuje od čtvrtečního rána  v obci Šilheřovice, kde zaplavila hlavně voda a bahno ze dvou rybníků několik desítek rodinných domků, hlavní i vedlejší silnice, příjezdy k úřadům, školám, obchodům a domům a ucpávala kanalizaci."

Během posledních 24 hodin spadly v Povodí Odry dešťové srážky v maximech až 50 mm. Vodní díla prý plní svou funkci, a jsou schopny ve retenčních prostorách zadržovat zvýšené průtoky.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Pokud by srážky zasáhly stejná území, lze očekávat resp. nelze vyloučit překročení kapacit koryt a vybřežení vody z nich a to zejména na drobných vodních tocích s malým povodím.
Důsledkem těchto povětrnostních vlivů může dojít k zaplavení nemovitostí situovaných v nejnižších polohách podél drobných vodních toků."

U významných vodních toků se ale prý vybřežení nepředpokládá. Pršet by mělo podle meteorologů v našem kraji i v pátek a ojediněle se vyskytnou i bouřky. 

---

Slovenská strela se po renovaci vrátila do Kopřivnice

Legendární Slovenská strela se po renovaci vrátila do Kopřivnice. Stojí teď před novým depozitářem vznikajícího Muzea nákladních automobilů Tatra. Oprava motorového vozu trvala více než dva roky.

Nablýskaná Slovenská strela v barvě odstínu višně vjela na své nové stanoviště, prosklený depozitář, který je součástí areálu vznikajícího Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici, ve čtvrtek 13. května. Své původní místo před Technickým muzeem opustila před dvěma a půl lety.

Marek Říha, vlakvedoucí Slovenské strely: “Jízda byla perfektní, musím říct, že konstruktéři ve 30tých letech odvedli skvělou práci.”

Národní kulturní památku, která je majetkem společnosti tatra Trucks, rozebrali do posledního šroubku a znovu složili v Českomoravských železničních opravnách v Hranicích na Moravě. Původní podobu z roku 1936 má i její interiér.

Andrej Čírtek, tiskový mluvčí Tatra Trucks: “Můžeme říci, že rekonstrukce dopadla na výbornou, a že se Slovenská strela může bezpečně vrátit na koleje a opět po desítkách let vozit českou veřejnost.”

Renovace vozu a oprava pavilonu stála 118 milionů korun. Rozhodující částku poskytla Evropská unie. Depozitář a nové muzeum vzniká jako společný projekt kraje, města Kopřivnice a soukromé firmy.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: “Právě takováto spolupráce je nezbytně nutná, protože veřejná správa a samospráva nemůže dělat všechny tyto věci. Je tady firma, která je silná, která může pomoci, a právě ta synergie té spolupráce je na tom vidět.”

Slovenská strela je zatím jen vystavena. Do budoucna její majitel počítají i s jízdami pro milovníky železnice.

---

Opavské trolejbusy dostaly jména

Školáci pojmenovali pětici nových trolejbusů, které obohatily vozový park opavského dopravního podniku. Ulice města teď brázdí třeba Opavák, Elza bus nebo Boženka a zdobí je dětské obrázky.

Stalo se milou tradicí, že novým vozům opavského dopravního podniku, dávají děti jména. Ta ztvární také kresbou. Pojmenování pro jeden z pěti nových trolejbusů vymyslel a namaloval jedenáctiletý Michal. Nechal se inspirovat pověstí, podle které dostala Opava své jméno.

Michal Stalmach, žák 5.A, ZŠ E. Beneše: „Dva pánové se podle té legendy hádali o páva, tak mě takhle napadl ten název i obrázek.“

Vedle Opaváka teď můžete v ulicích slezské metropole na 11 trolejbusových linkách potkat také další vozy, kterým školáci vymysleli originální jména: jako Elza bus, Stopatnáctinožka, Opavouk nebo Boženka. Tyto nové nízkopodlažní vozy s klimatizací mají i rekuperační jednotku, která pomáhá šetřit energii.

Tomáš Cabadaj, projektový manažer Škoda Electric: „Přebytečná energie, aby se nemarnila jen tak do prázdna, tak se vrací buď do troleje či pro vlastní spotřebu vozidla.“

Nové vozy přišly na 60 milionů korun. Peníze na tuto investici se podařílo z 85% získat z evropských fondů.

Pavel Gebauer, ředitel MDPO, Opava: „V letošním roce by mělo přijít ještě letos ještě 5 na zemní plyn. Příští rok zvažujeme nákup pěti trolejbusů.“

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „My spíš jenom obnovujeme starší vozy, které máme. Ty budeme vyřazovat a nahrazovat je novými.“

V současné době je hromadná doprava v Opavě ze ¾ ekologická. Polovinu z vozového parku totiž tvoří 33 trolejbusů. A větší část z 33 autobusů jezdí na stlačený zemní plyn.

---


Arboretum v Pasece otevřelo pro veřejnost

Postcovidové rozvolnění otevřelo další místa k návštěvám i relaxaci v přírodě. Jedním z nejoblíbenějších je Arboretum Makču Pikču v Pasece u Sovince na Rýmařovsku. Název arboretu daly stupňovité terasy, točité chodníčky i krásné výhledy, připomínající peruánskou dominantu. Má své kouzlo v každém ročním období.

Díky své poloze na pomezí Jeseníků a nížiny Hané arboretum přečkává i náročná zimní období.

Radim Slabý, zahradník a zakladatel arboreta: „Díky tomu, že to jaro není tak horké, jak bývávalo roky předtím, tak vlastně všechno kvete dýl, a třeba i zlaté deště nám už kvetou vlastně skoro dva měsíce.“

Pasecké arboretum je oblíbené nejen zahradníky, skalničkáři a bylinkáři, ale stále častěji sem lidé jezdí za relaxací.

Anketa, návštěvníci arboreta: „Tak samozřejmě se mi líbí prostředí a myslím si, že v dnešní době je skvělé, mít se kde uchýlit, schovat a odpočinout si.“

„Koupili jsme si, podívejte se, máme plnej košík. To jsou letničky, skalničky, česnek.“

„Bylinky ne, protože bylinky už máme na zahradě.“

„Bylinky ne, protože je nemám kam dát, ale koupila jsem si všechno na skalku.“

Arboretum přichystalo opět spoustu novinek, čeká i exotickou úrodu fíků či melounů.

Radim Slabý, zahradník a zakladatel arboreta: „Budou budou, vypadá, že to bude zpožděný, fíky asi budou zrát letos jenom jednou, co tak odhaduji.“

Novinkou je také přestavěný skleník, umístěný pod povrchem země.

Radim Slabý, zahradník a zakladatel arboreta: „Teď jsme vlastně trochu i v podzemí, vlastně tady byl kdysi drtič na kámen tady v tomto místě. Máme tady spoustu kaktusů, které máme volně zasazené tady v tom čediči i v kameni.“

Pasecké arboretum můžete navštívit kromě pondělka každý den, od 9 do 18 hodin. Za přírodou do Paseky tedy můžete vyrazit i během všech státních svátků.

---

Hasičská zbrojnice na Střelniční projde rekonstrukcí

Sbor dobrovolných hasičů Frýdek-Místek se konečně dočká vytoužené rekonstrukce hasičské zbrojnice. Ta by měla začít v červnu a město vyjde na zhruba 61 milionů korun.

Zbrojnice dobrovolných hasičů v ulici Střelniční čeká téměř kompletní rekonstrukce. Postavena byla na konci osmdesátých let v akci Z, prakticky svépomocí tehdejšími hasiči a za celou dobu své existence se dočkala maximálně instalace plastových oken.

Radim Lojkásek, velitel SDH Frýdek-Místek: "V nynější době stanice nesplňuje už standardy, které jsou nově nastaveny. Samozřejmě zvětšuje se i technika, kterou hasiči používají, proto nová technika už se do této stanice nevleze."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Konkrétně se jedná o rozsáhlou a velkou rekonstrukci hasičské zbrojnice na ulici Střelniční. Náklady si vyžádá okolo 61 milionů korun. Již máme vybraného zhotovitele a konkrétní práce by měly začít v měsíci červnu."

Radim Lojkásek, velitel SDH Frýdek-Místek: "Rádi jsme, jelikož jak vidíte přístavek, tak ten už se sám trhá, ten jde dál dolů z kopce. Jinak prakticky v té hasičárně už odchází pomalu všechno, od vody po odpady a další."

Současné přístavby budou zdemolovány a postaveny nové dvoupodlažní. Udělají se nové odpady, zateplení, elektřina a zbrojnice se také zvětší a mírně rozšíří.

Radim Lojkásek, velitel SDH Frýdek-Místek: "Rekonstrukce se převážně týče garážových stání, kdy dojde k prodloužení o dva metry, aby se nynější technika do této zbrojnice vlezla. Další věc je, že potřebujeme nové zázemí pro jednotku, která je v současné době situovaná v garážích, kdy při nastartování vozidel výfukové zplodiny prakticky ničí dané obleky zásahové. Proto je v rekonstrukci plánovaná šatna zásahové jednotky mimo garáž, samozřejmě se vstupem přímo do garáže."

Hasičská zbrojnice je zařazena do kategorie jednotek požární ochrany II a k dispozici pro zásah je téměř nepřetržitě s výjezdem do pěti minut.

Radim Lojkásek, velitel SDH Frýdek-Místek: "Hasičů v současné době je v jednotce 23. Sloužíme prakticky 24 hodin denně, vyjíždíme k různým událostem typu požáry, technické pomoci, čerpání vody, likvidace obtížného hmyzu, která zanedlouho opět propukne."

Jednotka je jako jediná v okrese předurčena speciálně na záchranu na vodě a u chemických havárií, proto potřebuje kvalitní zázemí a techniku.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsou požadavky na další obnovu techniky a ty jsou velmi důležité pro naši spolupráci s profesionálními a dobrovolnými hasiči, protože směřují k celkovému zvýšení požární ochrany obyvatel, což je pro nás maximální priorita."

Podle návrhu smlouvy o dílo by měla být rekonstrukce hasičské zbrojnice hotová do patnácti měsíců. Dá se ale předpokládat, že to bude mnohem dřív.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-13-05-2021-17-00