Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Palkovicích mají po sklizni konopí. Zkušební lány prošly celní kontrolou
  • Na registraci k zubaři ve Lhotce stáli lidé celou noc
  • Ředitelé v Havířově ladí noty pro distanční výuku
  • Archeologové zkoumají podzemí u Hückelových vil
  • Na Jihu se předvedli kaskadéři nejen na motorkách

V Palkovicích mají po sklizni konopí. Zkušební lány prošly celní kontrolou

Přibližně dva hektary technického konopí letos vypěstovali zemědělci z Palkovic. Vyzkoušeli odrůdu z Finska, která se pěstuje zejména pro olejnatá semena.

Na polích zemědělci pěstují různé plodiny. V Palkovicích se domluvilo pár lidí, včetně starosty, že vyzkouší na dvou hektarech vysadit technické konopí. Jsou přesvědčeni, že rostlina čistí půdu, semínka prospívají zdraví a při opylování získávají včely větší imunitu. Se sklizní jsou zemědělci spokojení.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “Hledali jsme ekologickou alternativu. Chceme osvíceně přistupovat k zemědělství. Je to pokusné políčko setého konopí. Je to finská odrůda, vyloženě pro semínko."

Když ale lidé zjistili, že se na poli pěstuje konopí, byl o rostliny velký zájem.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “Lidé si z počátku mysleli, že pěstujeme konopí indické tzv. marihuanu. Ty žádané látky tam však nejsou. Přesto se našli jedinci, kteří nám chodili na pole pro rostliny, ale záhy přišli na to, že je jim na nic. Je třeba dělat osvětu. Technické konopí tady bylo již přes sto lety. Byli jsme velmoc v pěstování setého konopí a dneska se ho učíme opět pěstovat. Čistí to zem, není potom třeba žádných herbicidů, pesticidů. Je třeba k tomu postupně a rozumně přistupovat.”

Lány konopí prošly několika kontrolami, při kterých se ověřovalo, zda neobsahuje nadlimitní množství látky THC. 

Průkopníci výsadby technického konopí mají v plánu v příštím roce rozšířit osevní plochy. Chtěli by následně zpracovávat i stonek, který má velké využití v textilním průmyslu.

---

Na registraci k zubaři ve Lhotce stáli lidé celou noc

Asi každý už slyšel, že je nedostatek zubařů. To co se ale dělo v pondělí ráno v Ostravě - Lhotce je neuvěřitelné. V zubní ordinaci Dr. Zoubek přibírali nové pacienty a i když registrace začala až v 7 ráno, někteří pacienti přišli už v neděli a na místě přespali ve spacáku. V řadě pak od rána stálo kolem dvou set lidí.

Tyto záběry jsme natočili v pondělí v devět hodin ráno v Ostravě-Lhotce. Řada před zubní ordinací v té chvíli měřila asi 100 metrů a stále přicházeli další lidé. Registrace nových pacientů začala v 7 ale ti první přišli už v neděli odpoledne a ve Lhotce nocovali ve spacáku. Lidé přijeli z celého kraje.

anketa, pacienti: "Já jsem přišel 4,10 a ta fronta stála až za roh." "My jsme až ze Suchdolu nad Odrou.""První tady byli včera ve 3 odpoledne a když tady přišel včera v 6 odpoledne, byl 29."

Lidé stáli ve frontě aniž by tušili, zda na ně vůbec dojde řada. Lidé se o otevření zubní ordinace dozvěděli většinou z internetu. Jen facebooková skupina hledám zubaře v Ostravě má 4600 členů. Najít dnes v Ostravě zubaře je prý velký problém.

Radomír Otýpka, předseda Stomatologické komory MS kraje: "Podle České stomatologické komory je zubařů dostatek. Chtějí ale pouze do velkých měst, takže třeba v Olomouci a Brně je přezubařováno."

Řešením by prý bylo, kdyby zdravotní pojišťovny začaly zubaře regulovat. Pokud by chtěli smlouvu, museli by na určené místo. Mladí zubaři by měli přebírat ordinace včetně pacientů po lékařích, kteří jdou do důchodu.

---

Ředitelé v Havířově ladí noty pro distanční výuku

Seznámení s možnými technologiemi pro distanční výuku a výměna zkušeností z jara. V Havířově uspořádal magistrát školení pro všechny ředitele škol. Ti se shodli, že pokud by se situace zhoršila, doplatí na ni zejména děti z prvního stupně.

Situace kolem koronaviru se nevyvíjí dobře a může se stát, že během týdnů bude docházet k častějším karanténám ve školách, nebo k jejich úplnému zavření. V Havířově proto uspořádali pro všechny ředitele škol školení na téma distanční výuka.

Pavel Hamza, vedoucí odboru školství havířovského magistrátu: "My bychom chtěli našim ředitelům poskytnout co největší množství informací. Způsobů, možností, jak distanční výuku pojmout. Tento seminář je rozdělen do dvou částí. První je přednáška pana Jansy, jaké ty možnosti jsou a druhá, podle mě stejně důležitá, ředitelé by si měli vyměnit ty základní informace, protože každý z nich funguje na škole podle svého pojetí. Bylo by dobře, aby navzájem mezi nimi informace proudily a navzájem se mezi sebou inspirovali.”

Na trhu jsou různé technologické platformy, které umožňují distanční výuku.

Radovan Jansa, lektor: "Jsou tam nástroje, které jsou na videokonference, to znamená, že škola může komunikovat s rodiči, se žáky. Běžné využití v českých školách v době covidu byly informace vedení školy rodičům ve formě veřejných videokonferencí, vzdělávání žáků učiteli podle běžného rozvrhu, akorát, že to bylo on-line.”

Ředitelé si distanční výuku vyzkoušeli už na jaře a jsou vesměs na následující období připravení. Shodují se ale, že tu plnohodnotnou výuku nenahradí.

Martin Irein, ředitel ZŠ M. Pujmanové: "Nikdy nebude ta výuka plnohodnotná. Školu to nenahradí. Jde i o ten sociální kontakt. Děti potřebují být spolu, ne aby byly jen doma a hlavně ty nejmenší děti. Ty mají největší problém. Protože přes obrazovku děti nenaučíme, jak mají držet tužku. Tam to musí suplovat rodiče, protože bez toho to nejde. Já se přikláním k tomu, že kdyby se školy náhodou musely zavírat, tak ať aspoň ty nejmenší děti by mohly do té školy chodit.”

anketa: "Mě to moc nevadilo, ale škola je lepší. Doma jsem to trochu flákala.”

Jak probíhala na jaře distanční výuka?

anketa: “Celkem bez problému, sice se to ti učitelé teprve učili, ale myslím si, že to zvládli docela dobře:”

V Havířově prozatím museli omezit výuku z důvodu karantény jen v jedné škole.

---

Archeologové zkoumají podzemí u Hückelových vil

Geofyzikální průzkum v areálu novojičínských Hückelových vily má pomoci zmapovat staré inženýrské sítě, které v podzemí vedou. Historici ale doufají, že by mohl odhalit také protiletecký bunkr, o jehož existenci hovořili pamětníci.

Co všechno se nachází pod povrchem kolem historických staveb novojičínských Hückelových vil má pomoci odhalit geofyzikální průzkum. Upřesnit by měl, kudy vede původní vodovod, kde jsou základy zaniklých kapliček, a také by mohl potvrdit existenci podzemního bunkru.

Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “Pravděpodobně v průběhu druhé světové války zde byl vybudován protiletecký bunkr, který sloužil k ochraně rodinných příslušníků Hückelů. Kloboučnická továrna se přeorientovala na válečnou výrobu, takže byla možnost pravděpodobnosti bombardování.”

Podle některých pamětníků, kteří už ale nežijí, by se bunkr mohl nacházet za vilou Johanna Hückela ve svahu za ní. Další by mohl být také na okraji pozemku u hlavní silnice.

Průzkum podzemních vrstev zde vedou archeologové opavského muzea, kteří speciálním přístrojem na geofyzikální měření prozkoumávají terén do hloubky dvou až tří metrů.

Jiří Juchelka, vedoucí oddělení archeologie, Slezské zemské muzeum: “Nějaké anomálie tam jsou, mohou tam být nějaké zasypané prostory, ale rozsah, který bychom předpokládali, že by tu měly být napojeny chodby, se zatím nepodařilo prokázat. Ale zatím jsme jen v terénu.”

Nasnímané podklady archeologové vyhodnotí během čtrnácti dnů. I když samotné sklepení neobjeví, splní jejich práce účel - poslouží projektantům při budoucí regeneraci vil.

---

Na Jihu se předvedli kaskadéři nejen na motorkách

Jižním městem opět burácely silné stroje. Na už tradiční akci Road circus se na ulici Horní mezi Dubinou a Bělským lesem závodilo ve sprintech, gumovalo, nebo driftovalo, a to nejen na motorkách.

Závody motorek ve sprintu na 200 metrů do Ostravy-Jihu opět přilákaly tisíce lidí. A bylo na co koukat. Adrenalinový doprovodný program nabídl kaskadéry a také průjezd historických a amerických vozů.

Otakar Šimík, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Já jsem, rád, že vás tady můžu přivítat, již na 3. ročníku motoshow, skvělé akce, která je pro rodiny. Můžou s tady podívat na krásné motorky, zvuk motoru slyšet. Je to akce, která přivede adrenalin přímo do ulic ,mezi naše obyvatele na Ostravě-Jihu.”

David Bryknar alias Jet mask, kaskadér: “Loňská stížnost na to, že nejsem slyšet, tak jsme to trochu obrátili. Letos bude velký kravál. Jedna premiéra, která je sice otestovaná při 40 sekundové verzi, ale zkusíme to protáhnout tak na 3 minuty. Bude to trochu náročnější, ale možná zase divácky atraktivnější.Takže doufám, že všechno klapne.”

Elektromobil tak vystřídal vůz, který má 400 koní s Filipem Vimplem za volantem. Kaskadérskou show na motorkách tady předvedli Adam Special Peschel s bratrem Patrikem a Jakubem Kikalem..Ukázali takové kousky, že se většině tajil dech.A všichni se na akci moc těšili.

Adam Peschel, kaskadér: “Jako hrozně, za prvé ta situace jaké je a vážíme si každé akce, které se můžeme zúčastnit a za druhé je to prostě srdcovka, je to v našem městě. My ty exhibice jezdíme převážně buď po ČR, nebo po Evropě, takže si vážíme toho, že jsme tady a hlavně ty lidi, kteří tady jsou a sejde se jich tady vždy hodně. protože vychází počasí a jsou takoví energičtí.Tak se nám jezdí dobře.”

Jakub Kikal, kaskadér: “Já jsem tady na to driftování a taky jsem tady záskok za kolegu, který se zranil, ale kluci předvedou jízdu po zadním, akrobatické kousky jako stojka na nádrži na hlavě třeba, gumování nějaké a jízdu po předním kole a tak. Já jsem tady prvně na té akci a je to hodně dobré.”

Co se týká sprintů, tak letos přibyla jedna kategorie, na které se závodilo na českých motorkách značky Jawa.

David Bryknar alias Jet mask, kaskadér: “Je to kategorie Jawas a všechno funguje skvěle, což jsem si netroufal ani tvrdit ani myslet, že dokonce jeden z vítězů z loňských dvouválců nám z té dvouválcové kategorie vstoupil do Jawy, protože je Čech.”

Radnice už chystá další akce, tou nejbližší bude 10. října akce Jih žije vínem.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
14. září 2020, 17:00

V Palkovicích mají po sklizni konopí. Zkušební lány prošly celní kontrolou

Přibližně dva hektary technického konopí letos vypěstovali zemědělci z Palkovic. Vyzkoušeli odrůdu z Finska, která se pěstuje zejména pro olejnatá semena.

Na polích zemědělci pěstují různé plodiny. V Palkovicích se domluvilo pár lidí, včetně starosty, že vyzkouší na dvou hektarech vysadit technické konopí. Jsou přesvědčeni, že rostlina čistí půdu, semínka prospívají zdraví a při opylování získávají včely větší imunitu. Se sklizní jsou zemědělci spokojení.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “Hledali jsme ekologickou alternativu. Chceme osvíceně přistupovat k zemědělství. Je to pokusné políčko setého konopí. Je to finská odrůda, vyloženě pro semínko."

Když ale lidé zjistili, že se na poli pěstuje konopí, byl o rostliny velký zájem.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “Lidé si z počátku mysleli, že pěstujeme konopí indické tzv. marihuanu. Ty žádané látky tam však nejsou. Přesto se našli jedinci, kteří nám chodili na pole pro rostliny, ale záhy přišli na to, že je jim na nic. Je třeba dělat osvětu. Technické konopí tady bylo již přes sto lety. Byli jsme velmoc v pěstování setého konopí a dneska se ho učíme opět pěstovat. Čistí to zem, není potom třeba žádných herbicidů, pesticidů. Je třeba k tomu postupně a rozumně přistupovat.”

Lány konopí prošly několika kontrolami, při kterých se ověřovalo, zda neobsahuje nadlimitní množství látky THC. 

Průkopníci výsadby technického konopí mají v plánu v příštím roce rozšířit osevní plochy. Chtěli by následně zpracovávat i stonek, který má velké využití v textilním průmyslu.

---

Na registraci k zubaři ve Lhotce stáli lidé celou noc

Asi každý už slyšel, že je nedostatek zubařů. To co se ale dělo v pondělí ráno v Ostravě - Lhotce je neuvěřitelné. V zubní ordinaci Dr. Zoubek přibírali nové pacienty a i když registrace začala až v 7 ráno, někteří pacienti přišli už v neděli a na místě přespali ve spacáku. V řadě pak od rána stálo kolem dvou set lidí.

Tyto záběry jsme natočili v pondělí v devět hodin ráno v Ostravě-Lhotce. Řada před zubní ordinací v té chvíli měřila asi 100 metrů a stále přicházeli další lidé. Registrace nových pacientů začala v 7 ale ti první přišli už v neděli odpoledne a ve Lhotce nocovali ve spacáku. Lidé přijeli z celého kraje.

anketa, pacienti: "Já jsem přišel 4,10 a ta fronta stála až za roh." "My jsme až ze Suchdolu nad Odrou.""První tady byli včera ve 3 odpoledne a když tady přišel včera v 6 odpoledne, byl 29."

Lidé stáli ve frontě aniž by tušili, zda na ně vůbec dojde řada. Lidé se o otevření zubní ordinace dozvěděli většinou z internetu. Jen facebooková skupina hledám zubaře v Ostravě má 4600 členů. Najít dnes v Ostravě zubaře je prý velký problém.

Radomír Otýpka, předseda Stomatologické komory MS kraje: "Podle České stomatologické komory je zubařů dostatek. Chtějí ale pouze do velkých měst, takže třeba v Olomouci a Brně je přezubařováno."

Řešením by prý bylo, kdyby zdravotní pojišťovny začaly zubaře regulovat. Pokud by chtěli smlouvu, museli by na určené místo. Mladí zubaři by měli přebírat ordinace včetně pacientů po lékařích, kteří jdou do důchodu.

---

Ředitelé v Havířově ladí noty pro distanční výuku

Seznámení s možnými technologiemi pro distanční výuku a výměna zkušeností z jara. V Havířově uspořádal magistrát školení pro všechny ředitele škol. Ti se shodli, že pokud by se situace zhoršila, doplatí na ni zejména děti z prvního stupně.

Situace kolem koronaviru se nevyvíjí dobře a může se stát, že během týdnů bude docházet k častějším karanténám ve školách, nebo k jejich úplnému zavření. V Havířově proto uspořádali pro všechny ředitele škol školení na téma distanční výuka.

Pavel Hamza, vedoucí odboru školství havířovského magistrátu: "My bychom chtěli našim ředitelům poskytnout co největší množství informací. Způsobů, možností, jak distanční výuku pojmout. Tento seminář je rozdělen do dvou částí. První je přednáška pana Jansy, jaké ty možnosti jsou a druhá, podle mě stejně důležitá, ředitelé by si měli vyměnit ty základní informace, protože každý z nich funguje na škole podle svého pojetí. Bylo by dobře, aby navzájem mezi nimi informace proudily a navzájem se mezi sebou inspirovali.”

Na trhu jsou různé technologické platformy, které umožňují distanční výuku.

Radovan Jansa, lektor: "Jsou tam nástroje, které jsou na videokonference, to znamená, že škola může komunikovat s rodiči, se žáky. Běžné využití v českých školách v době covidu byly informace vedení školy rodičům ve formě veřejných videokonferencí, vzdělávání žáků učiteli podle běžného rozvrhu, akorát, že to bylo on-line.”

Ředitelé si distanční výuku vyzkoušeli už na jaře a jsou vesměs na následující období připravení. Shodují se ale, že tu plnohodnotnou výuku nenahradí.

Martin Irein, ředitel ZŠ M. Pujmanové: "Nikdy nebude ta výuka plnohodnotná. Školu to nenahradí. Jde i o ten sociální kontakt. Děti potřebují být spolu, ne aby byly jen doma a hlavně ty nejmenší děti. Ty mají největší problém. Protože přes obrazovku děti nenaučíme, jak mají držet tužku. Tam to musí suplovat rodiče, protože bez toho to nejde. Já se přikláním k tomu, že kdyby se školy náhodou musely zavírat, tak ať aspoň ty nejmenší děti by mohly do té školy chodit.”

anketa: "Mě to moc nevadilo, ale škola je lepší. Doma jsem to trochu flákala.”

Jak probíhala na jaře distanční výuka?

anketa: “Celkem bez problému, sice se to ti učitelé teprve učili, ale myslím si, že to zvládli docela dobře:”

V Havířově prozatím museli omezit výuku z důvodu karantény jen v jedné škole.

---

Archeologové zkoumají podzemí u Hückelových vil

Geofyzikální průzkum v areálu novojičínských Hückelových vily má pomoci zmapovat staré inženýrské sítě, které v podzemí vedou. Historici ale doufají, že by mohl odhalit také protiletecký bunkr, o jehož existenci hovořili pamětníci.

Co všechno se nachází pod povrchem kolem historických staveb novojičínských Hückelových vil má pomoci odhalit geofyzikální průzkum. Upřesnit by měl, kudy vede původní vodovod, kde jsou základy zaniklých kapliček, a také by mohl potvrdit existenci podzemního bunkru.

Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “Pravděpodobně v průběhu druhé světové války zde byl vybudován protiletecký bunkr, který sloužil k ochraně rodinných příslušníků Hückelů. Kloboučnická továrna se přeorientovala na válečnou výrobu, takže byla možnost pravděpodobnosti bombardování.”

Podle některých pamětníků, kteří už ale nežijí, by se bunkr mohl nacházet za vilou Johanna Hückela ve svahu za ní. Další by mohl být také na okraji pozemku u hlavní silnice.

Průzkum podzemních vrstev zde vedou archeologové opavského muzea, kteří speciálním přístrojem na geofyzikální měření prozkoumávají terén do hloubky dvou až tří metrů.

Jiří Juchelka, vedoucí oddělení archeologie, Slezské zemské muzeum: “Nějaké anomálie tam jsou, mohou tam být nějaké zasypané prostory, ale rozsah, který bychom předpokládali, že by tu měly být napojeny chodby, se zatím nepodařilo prokázat. Ale zatím jsme jen v terénu.”

Nasnímané podklady archeologové vyhodnotí během čtrnácti dnů. I když samotné sklepení neobjeví, splní jejich práce účel - poslouží projektantům při budoucí regeneraci vil.

---

Na Jihu se předvedli kaskadéři nejen na motorkách

Jižním městem opět burácely silné stroje. Na už tradiční akci Road circus se na ulici Horní mezi Dubinou a Bělským lesem závodilo ve sprintech, gumovalo, nebo driftovalo, a to nejen na motorkách.

Závody motorek ve sprintu na 200 metrů do Ostravy-Jihu opět přilákaly tisíce lidí. A bylo na co koukat. Adrenalinový doprovodný program nabídl kaskadéry a také průjezd historických a amerických vozů.

Otakar Šimík, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Já jsem, rád, že vás tady můžu přivítat, již na 3. ročníku motoshow, skvělé akce, která je pro rodiny. Můžou s tady podívat na krásné motorky, zvuk motoru slyšet. Je to akce, která přivede adrenalin přímo do ulic ,mezi naše obyvatele na Ostravě-Jihu.”

David Bryknar alias Jet mask, kaskadér: “Loňská stížnost na to, že nejsem slyšet, tak jsme to trochu obrátili. Letos bude velký kravál. Jedna premiéra, která je sice otestovaná při 40 sekundové verzi, ale zkusíme to protáhnout tak na 3 minuty. Bude to trochu náročnější, ale možná zase divácky atraktivnější.Takže doufám, že všechno klapne.”

Elektromobil tak vystřídal vůz, který má 400 koní s Filipem Vimplem za volantem. Kaskadérskou show na motorkách tady předvedli Adam Special Peschel s bratrem Patrikem a Jakubem Kikalem..Ukázali takové kousky, že se většině tajil dech.A všichni se na akci moc těšili.

Adam Peschel, kaskadér: “Jako hrozně, za prvé ta situace jaké je a vážíme si každé akce, které se můžeme zúčastnit a za druhé je to prostě srdcovka, je to v našem městě. My ty exhibice jezdíme převážně buď po ČR, nebo po Evropě, takže si vážíme toho, že jsme tady a hlavně ty lidi, kteří tady jsou a sejde se jich tady vždy hodně. protože vychází počasí a jsou takoví energičtí.Tak se nám jezdí dobře.”

Jakub Kikal, kaskadér: “Já jsem tady na to driftování a taky jsem tady záskok za kolegu, který se zranil, ale kluci předvedou jízdu po zadním, akrobatické kousky jako stojka na nádrži na hlavě třeba, gumování nějaké a jízdu po předním kole a tak. Já jsem tady prvně na té akci a je to hodně dobré.”

Co se týká sprintů, tak letos přibyla jedna kategorie, na které se závodilo na českých motorkách značky Jawa.

David Bryknar alias Jet mask, kaskadér: “Je to kategorie Jawas a všechno funguje skvěle, což jsem si netroufal ani tvrdit ani myslet, že dokonce jeden z vítězů z loňských dvouválců nám z té dvouválcové kategorie vstoupil do Jawy, protože je Čech.”

Radnice už chystá další akce, tou nejbližší bude 10. října akce Jih žije vínem.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-14-09-2020-17-00