Ekologičtí aktivisté z Karvinska vydírali firmy
Už v roce 2017 jsme vás informovali o povedené dvojici ekologických aktivistů z Karvinska, kteří vydírali firmy po celém kraji a chtěli výpalné za to, že nebudou blokovat stavební řízení. Policisté během rozsáhlého vyšetřování zjistili 7 takových případů a obvinili dalších 5 lidí. Mezi nimi i jednoho úředníka z odboru životního prostředí.
Brouk svižník, otakárek fenyklový nebo třeba čmelák...všichni tito živočichové posloužili při vydírání investora stavby továrny na baterie v Horní Suché v roce 2016. Chráněný hmyz použili ve svém posudku dva ekologičtí aktivisté, aby zkomplikovali stavební řízení. Za stažení námitek chtěli úplatek. Jenže šéf firmy vše ohlásil a začalo dlouhé vyšetřování. "Kriminalisté postupným dokumentováním jednání dvojice zjistili, že muži měli vstupovat
pod záminkou ochrany krajiny, přírody a životního prostředí do správních řízení u správních orgánů
vedených k jednotlivým investičním stavebním akcím, a to v rámci celého Moravskoslezského
kraje a žádali úplatky," potvrzuje šéf hospodářské kriminálky Martin Válek.
Kdo chtěl stavět rychle a tedy bez problému s ekology, musel zaplatit. Například tak, že si u jejich komplice objednal, samozřejmě za úplatu, posudek dřevin či případný vliv stavby na brouky apod. Do vydírání a úplatků byl zapojen i jeden úředník magistrátu. "Působil na jednom magistrátu v rámci MS kraje na odboru životního prostředí. Zajišťoval dodávání znaleckých posudků pro zmíněnou, účelově založenou právnickou osobu," doplňuje kriminalista.
Úplatky byly v řádech desetitisíců korun. Nejvíce požadovali úplatek 1 milion 400 tisíc, který ale vyplacen nebyl. Stíháno je celkem 7 osob a tři firmy. Obviněným hrozí až 8 let vězení.
---
Z autobusového stanoviště vznikne dopravní terminál
Z chátrajícího autobusového stanoviště v Jablunkově bude moderní přestupní terminál. Radnice připravila projekt, který by se měl začít realizovat už letos v létě. Většinu z potřebných bezmála 50 milionů město získá z dotací.
Moderní dopravní terminál vznikne v prostoru současného jablunkovského autobusového stanoviště. Město hodlá vybudovat přestupní uzel se stáním pro autobusy, osobní automobily i jízdní kola.
“Dostali jsme na to dotační podporu ve výši 85% z celkových nákladů, které mají být kolem 47 milionů a 5% jsme dostali ze státního rozpočtu a 10% bude z vlastního rozpočtu města Jablunkova.
Současný stav autobusového stanoviště je po 30 letech provozu žalostný. Nástupní ostrůvky nejsou bezbariérové a v nevyhovujícím stavu je i čekárna. Měla by tam vzniknout prstencová čekárna, kde by měly zastavovat autobusy. Mělo by vzniknout i parkoviště pro 35 aut a měla by tam být ty půjčovna kol. Popřípadě by tam mohli cyklisté své kolo uschovat. Máme takovou vizi, že tady by mohlo být takové startovací místo pro cyklostezku, která propojuje prameny našich řek, které tady u nás mají soutok. Je to Olše a Lomná,” vysvětlil starosta Jablunkova Jiří Hamrozi (KDU-ČSL).
Jablunkovští věří, že se začne stavět ještě letos v létě.
“Mělo by se začít stavět v srpnu. Uvidíme, jak se všechno bude dařit, protože je teď docela obtížná doba. Takže věříme, že začneme v srpnu a celá rekonstrukce měla by měla trvat rok a půl,” dodal starosta.
Nový dopravní terminál má být důstojnou vstupní bránou do města i okolních hor.
“Dopravní terminál zní možná trošku nadneseně. Dneska je to autobusové stanoviště a on to skutečně bude dopravní terminál, protože tady budeme moci střídat různé druhy dopravy. Přijedete autem, zaparkujete ho na tomto místě a přestoupíte na autobus. Přivezete dítě do školy, dáte mu pusu a ono se vydá do školy. Zase v klidu odejdete, protože jste měl kde zaparkovat. A nebo zaparkujete kolo bezpečně a přestoupíte na autobus. Já mám velkou radost, protože čtyři roky intenzivní snahy se dneska zúročují a my velmi brzy začneme stavět. Přeměníme toto místo v úplně nový prostor, který bude důstojným prostorem, jakousi vstupní branou do Jablunkova, jak pro turisty, kteří přijíždějí do krásných Těšínských Beskyd, tak pro jakékoliv návštěvníky našeho města. A hlavně to bude také důstojné místo pro běžné občany Jablunkova, kterých jenom pro zajímavost tady asi na 240 linkách každý den vystoupí z autobusu nějakých 400 tisíc lidí za rok. Takže ono to není málo a my chceme, aby to místo bylo skutečně pro pro všechny Jablunkovany. Ne jenom pěkným, ale i užitečným prostorem,” doplnil radní David Sventek (ODS).
Nový dopravní terminál je dalším krokem jablunkovské radnice k modernizaci celého města.
Ve středu rotundy by měla růst jabloň, strom ve znaku města.
“Co nám dělá velkou radost v tom celém řešení je samotný tvar té budovy. Je to kulaté rondo, kolem kterého budou autobusy zastavovat. To je ale uprostřed prázdné a v tom prostoru bude růst jabloň. Jsme moc rádi, že se pod tím návrhem podepsal místní rodák, architekt Pyszko, který do toho prostoru dostal zajímavou a přitom naši záležitost," doplnil radní Sventek.
---
Ulice Dr.Lukášové v Hrabůvce projde rekonstrukcí
V Ostravě-Jihu roste do krásy sídliště Hrabůvka. Ta odstartovala loni rekonstrukcí náměstí Ostrava-Jih a pokračuje revitalizací prostoru před Savarinem. A opravy se už brzy dočká i ulice Dr. Lukášové.
Radnici Ostravy-Jihu se podařilo získat dotaci ze Státního fondu rozvoje bydlení ve výši 6 milionů korun na rekonstrukci ulice Dr. Lukášové v Hrabůvce. Opraven bude nejen její povrch, ale také nájezdy k obchodnímu centru Železňák a zlegalizují se parkovací místa.
“Rekonstrukce této ulice dr.Lukášové naváže na již opravené náměstí Ostrava.Jih, které se nachází tady na Horní ulici a kde začne fungovat od června tohoto roku i první infocentrum na Jihu,” říká Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih
“V rámci rekonstrukce této ulice dojde k přeměně celého prostoru, bude doplněna o vhodnou zeleň, vznikne tady 79 parkovacích míst a celé to proběhne tak, aby ten prostor navázal na již provedené opravy jednak parkoviště, které je za poliklinikou a jednak samozřejmě náměstí Ostravy-Jihu. Celou akci bychom chtěli zahájit v průběhu příštího roku s tím, že během příštího roku by tato akce měla i skončit,” uvádí Jan Dohnal, Místostarosta MOb Ostrava-Jih
V rámci nových parkovacím míst vzniknou i 4 místa pro vozíčkáře a to co nejblíž poliklinice. Celkové náklady na rekonstrukci si vyžádají zhruba 17 milionů korun. Zbývající podíl, který je nad rámec dotace ponese městský obvod spolu se statutárním městem Ostrava. Půjde o 11 milionů korun.
---
Tlakové čištění zbavilo náměstí nečistot
Masarykovo náměstí v Karviné prošlo důkladným hloubkovým čištěním, o které se postarala speciální firma. Stroje dokonale zbavily dlažbu zaschlé špíny, ale i přilepených žvýkaček.
Dobu, kdy mají restaurace zavřeno a plochu Masarykova náměstí nezabírají ani venkovní zahrádky k posezení, využil magistrát města k důkladnému vyčištění jeho plochy.
"Vzhledem k tomu, že tady na ploše Masarykova náměstí probíhají celoroční společenské akce, přináší to sebou i to, že plocha náměstí dostává takzvaně zabrat, běžná údržba na to nestačí, tak jsme objednali speciální firmu, která by měla odstranit mastné fleky, žvýkačky a vše, co nejde odstranit," řekla vedoucí Odboru komunálních služeb MMK Jana Maierová.
"Provádíme to tak, že dlažbu nejdříve navlhčíme, pak použijeme chemicky odbouratelnou látku a pomocí horké vody a stroje to rozčistíme, kolega jde za ním a mezi spárami vyčistí všechny kořínky, dlažbu, nečistoty, žvýkačky, vše, co se tam za tu dobu dostane," popsal práce Jan Přívětivý, pracovník úklidových služeb.
Po skončení celého procesu se dlažba ještě oplachuje a impregnuje.
"Dlažba je krásná, jako nová, vydezinfikovaná, vydrží to strašně dlouho," dodal Přívětivý.
Hloubkové tlakové čištění se v Karviné provádí pravidelně, přibližně co dva roky. Kromě náměstí prošly čištěním i chodníky kolem radnice, plocha u zámku Fryštát a později se počítá i s vyčištěním Univerzitního náměstí.
---
Oprava střechy zimního stadionu v NJ jde podle plánu
Nouzový stav v důsledku koronavirové krize nijak neovlivnil chod jedno ze sportovišť v Novém Jičíně. Zimní stadion se tady zavřel už na konci února, a to kvůli rekonstrukci střechy. Stavební práce nic nenarušilo a pokračují podle plánu.
Plochu novojičínského zimního stadionu plní z jedné třetiny prostorové lešení, které stojí pod už odkrytou střechou. Stavební dělníci ji od počátku března odstraňují po částech.
“Když se podíváme na tu střechu samotnou tak vidíme, že už nám mizí tzv. motýl, to je ta původní nástavba. Ta nová střecha půjde níže po staré konstrukci, po té vaznici už jako klasická sedlová střecha,” ukázal Lubomír Furmánek, místopředseda HK Nový Jičín, provozovatel sportoviště.
“Doufáme, že všechno zatím jde podle plánů, a doufáme, že v září už tady bude běžný provoz,” podotkl Marcel Brož (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína.
Město za opravu zimního stadionu, který je jeho majetkem, zaplatí 50 milionů korun včetně DPH. Zhruba 50 procent by ale měla pokrýt dotace z ministerstva školství z programu na obnovu sportovní infrastruktury. Zásah do 40 let starého objektu až ale předznamenal i další náklady.
“Identifikujeme více práce zhruba za 2 miliony korun. Nicméně v rámci úprav rozpočtu města na letošní rok počítáme s částkou až 5 milionů korun, což je zhruba 10 procent z celkových nákladů,” uvedl Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína.
Kromě samotné rekonstrukce střechy bude uvnitř haly instalováno nové elektrické požární zabezpečení, ozvučení a energeticky úsporné osvětlení.
---
Frýdeckomístecké arboretum se otevřelo veřejnosti
Frýdeckomístecké arboretum opět otevřelo své brány veřejnosti. Lidé v něm dnes mohou spatřit první rozkvetlé cibuloviny. Vzhledem k opatřením vlády v souvislosti s koronavirem budou ale i v arboretu platit daná pravidla.
Prostor k relaxaci v příjemném prostředí plném zajímavé a nevšední zeleně, je v této době potřebnější, než kdykoli jindy. Frýdeckomístecké arboretum je tak vhodným místem k procházce rodin s dětmi i starších lidí.
“Arboretum se nachází u městského hospice za nemocnicí, je možné se do něj dostat z ulic I. J. Pešiny nebo J. E. Purkyně. Přístupné je zdarma, a to od dubna do konce května od 8 do 20 hodin, následně od června do konce září až do 21 hodin a v říjnu opět do 20 hodin,“ připomenul primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.
Návštěvníci arboreta ale i zde musí počítat s opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru.
“u každého vchodu jsou osazeny dvě informační cedule, na kterých jsou návštěvníci upozorněni na dodržování nezbytných opatření, tzn. zachování odstupu dvou metrů, pokud jdou ve skupině, aby měli roušku nebo nějakou jinou ochranu úst a nosu a aby dodržovali ta další obecná opatření, která nařídila vláda,” sdělil předseda představenstva TS F-M Jaromír Kohut.
V této době v arboretu kvetou převážně jarní cibuloviny, tedy tulipány, narcisy i modřence. Postupně se zazelená a nakvete také na tři a půl tisíce keřů a desítky stromů.
---