Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nejmocnější narkobaron v MS kraji je za mřížemi
  • Charita musí omezit plánované projekty
  • Nové ortopedické sály v NsP Karviná se brzy zprovozní
  • Setkání seniorů po třičtvrtě roce
  • Vítání občánků na frýdeckém zámku je zpátky

Nejmocnější narkobaron v MS kraji je za mřížemi

Téměř tři roky šel toxi tým po nejmocnějším narkobaronovi v Moravskoslezském kraji. Za tu dobu vyrobil desítky kilogramů pervitinu. V minulých dnech kriminalisté akci s krycím názvem shadow, neboli stín, ukončili a muže zadrželi. Členkou gangu byla i 73letá důchodkyně.

Drogová scéna se bude zřejmě dlouho vzpamatovávat z tvrdého direktu, který ji zasadil toxi tým MS kraje. Na dlouhé roky totiž s nejvyšší pravděpodobností skončí za mřížemi největší regionální výrobce špičkového pervitinu. Policisté ho sledovali téměř tři roky a za tu dobu vyrobil desítky kilogramů drogy. 

Jakub Mohyla, kriminalista: "Při domovních prohlídkách v MS a Olomouckém kraji byla nalezena kompletní varna pervitinu, chemikálie, finanční prostředky, luxusní vozidlo a elektronika, která byla využívána k páchání trestné činností."

Kromě 46letého šéfa, který byl zároveň i hlavní vařič, byl zadržen také jeho kumpán a 72letá důchodkyně. Ta si přivydělávala k důchodu tím, že tablety na nachlazení nakoupené v Polsku vylupovala z blistrů. Jako jediná není ve vazbě.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Žena, která je stíhána na svobodě, je ohrožena trestní sazbou 2 - 10 let a oběma mužům, kteří ve vazbě jsou, hrozí 8 - 12 let vězení." 

Karvinského narkobarona čeká už třetí trest za drogy. Kdyby ho policisté nezadrželi, skončilo by mezi lidmi asi 130 kilogramů pervitinu za přibližně 150 milionů korun. Gang zásoboval drogou nejen Česko, ale i Polsko a Slovensko a výpadek tak významného výrobce, by prý měl podsvětí významně zasáhnout. 

---

Charita musí omezit plánované projekty

Charita bude muset ve svých plánovaných projektech škrtat. Je to kvůli nižšímu výnosu z Tříkrálové sbírky. Např. koledníci na Opavsku letos vybrali o 800 000 korun méně než vloni. A to kvůli protikoronavirovým opatřením, která na začátku roku nepustila koledníky do ulic. Peníze budou chybět především v terénní péči o nemocné.

Nad lednovou Tříkrálovou sbírkou visel dlouho otazník. Protože koledníci obcházet domácnosti s kasičkami nemohli, byli v opavské Charitě jedni z prvních, kteří začali přemýšlet, jak sbírku přece jen uskutečnit.

Marie Hanušová, koordinátorka sbírky, Charita Opava: „To zimní období bylo, co se týká protiepidemických opatření velice složité. A tak jsme hledali způsoby, jak by to mohlo jít.“

Peníze mohli lidé vkládat do pokladniček třeba v obchodech či lékárnách a mohli je také posílat na účet. Přestože mnoho lidí přízeň neziskové organizaci Charita zachovalo, po sečtení všech příspěvků sbírka dosáhla 1,6 milionu korun.

Jan Hanuš, ředitel Charity Opava: „Byla velice složitá doba, tak jsem čekal, že ta částka bude významně menší. Nicméně, přestože jsem překvapen, tak ta částka je malá. “

Ve srovnání s loňskem lidé na Opavsku přispěli asi o 800 000 korun méně. Peníze budou chybět. Např. na nákup auta pro terénní ošetřovatelské a pečovatelské služby. Vybrané peníze poputují na zdravotnické pomůcky a pak také na dostavbu sociálně terapeutické dílny pro lidi s mentálním a duševním postižením. Přestože sbírka nepřinesla potřebné finance, přinesla nové nápady.

Marie Hanušová, koordinátorka sbírky, Charita Opava: „Zkušenosti, které jsme získali, chceme využít. Takže budeme rádi, když budeme moci kombinovat návštěvy v domácnostech i se statickými pokladničkami."






VÝSLEDKY TŘÍKRÁLOVÉ SBÍRKY NA OPAVSKU:

rok                               2021    2020    2019    2018

v mil. Kč                       1,6        2,4       2,3       2,2 


Zdroj: trikralovasbirka.cz


---

Nové ortopedické sály v NsP Karviná se brzy zprovozní

V Nemocnici s poliklinikou Karviná-Ráj finišují přípravy na otevření nových ortopedických operačních sálů. Výstavba začala loni v říjnu vybouráním celého patra. Zprovozněním sálů se pacientům zkrátí čekací doba na operaci.

Karvinská rájecká nemocnice se už brzy bude moci pochlubit moderními špičkově vybavenými operační sály, které budou vyhovovat potřebám pacientů a hlavně operačnímu týmu. Jejich výstavba začala na podzim loňského roku.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Čekáme na instalaci nábytku, odborných instrumentárií a přístrojů, které jsou nezbytné pro zahájení operativy."

Martin Holinka, primář ortopedického oddělení: "Tento sál je vyloženě dělám pro ortopedii. Je o něco větší, je dělán pro superaseptické prostředí, je tady filtrace vzduchu speciálně uzpůsobená tomu, aby tady bylo prostředí s minimálním množství bakterií, protože pro nás, pro ortopedy, bakterie jsou největší nepřítel."

 Operativa tady na těchto sálech, které mají větší kapacitu je naplánovaná na začátek srpna.

Martin Holinka, primář ortopedického oddělení: "Od 1.8. se tady rozběhne operativa totálních endoprotéz ve větší kapacitě než byla doposud a pro ty pacienty, kteří měli silné bolesti, to je vyloženě vysvobození."

Se zprovozněním sálů se navýší množství provedených operací a podaří se zkrátit čekací doba pacientů. Výstavbu nových operačních sálů zaplatil zřizovatel Moravskoslezský kraj.

---

Setkání seniorů po třičtvrtě roce

Senioři nejen z Ostravy-Jihu se konečně setkali. Po třičtvrtě roce se dočkali seniorského klubu na zahradě kulturního domu Akord, kde byl pro ně připraven nejen pestrý doprovodný program, ale přihlásit se mohli i na různé akce, které proběhnou během léta.

Senioři se konečně setkali a nebylo jich málo. První Senior klub v kulturním domě Akord v Ostravě-Zábřehu po 9 měsících covidové pauzy navštívily stovky lidí.

Šárka Zubková, organizátorka akcí pro seniory: “Setkáváme se po třičtvrtě roce, takže vidíte, že už od půl 2 začali chodit, takže ještě není konec. Není třetí hodina, takže čekáme dalších spoustu návštěvníků. Dneska máme scénku s panem Kačorem na uvítanou, pak senioři z klubu si připravili písničky, protože jsme loni založili pěvecký sbor, ale neměli kdy trénovat, když byl zákaz zpěvu, takže teď to narychlo secvičili, abychom rozezpívali všechny hosty.”

Anketa: zúčastnění senioři: “Jsme fakt moc rádi, že zase máme akce a že zase můžeme dělat výlety na Ondřejník a tak různě."

"Málem už bych tomu nevěřila, že se všichni sejdeme. Moc nám to všem chybělo tady."

"Já jsem hlavně šťastná, že jsem si našla místo vůbec, protože jsem nečekala, že tu bude taková účast." 

"Samozřejmě nechyběl ani tanec a spousta nabídek na zájezdy, komentované prohlídky a také do parlamentu."

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: "Mám obrovskou radost, že se všichni takhle setkáváme, ale musím říct, že někteří zdatnější už mají za sebou první prvomájový výšlap na Ondřejník." 

Senioři se takto setkali výjimečně. Pravidelné senior kluby začnou v klubu Akord opět v září, kdy budou probíhat vždy první úterý v měsíci.

---

Vítání občánků na frýdeckém zámku je zpátky

Vítání občánků je slavnostní událostí pro rodiče i zástupce města. Po další několikaměsíční přestávce z důvodů omezení kvůli koronaviru se tento obřad zase vrátil do programu i ve Frýdku-Místku. Město během prvního vítání přivítalo desítky dětí.

Rytířský sál frýdeckého zámku opět ožil vítáním občánků. Město po dlouhé pauze obřad znovu obnovilo a v minulém týdnu hned ve dvou dnech přivítalo desítky dětí. I nyní to už v některých případech nebyla jen malá nemluvňata spící v peřince. Některé děti už zvědavě chodily po sálu a zkoumaly okolí. Rodiče a příbuzní byli přesto velmi rádi, že mohli vítání absolvovat.

Anketa: 1.) "Máme Kristiánka, Kristiánek bude mít za chvíli 7 měsíců, takže jsme nečekali zas tak dlouho na to vítání a jsme s ním spokojeni. Je to krásná událost, hlavně pro tady malého, protože já i tady můj partner jsme byli oba vítáni tady ve Frýdku, takže je to pěkná tradice, kterou jsem ráda, že se drží i tady u našeho syna."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vítání občánků bylo skvělé, určitě jsme si ho užili, připraveno to bylo excelentně a doufáme, že budeme vítat čím dál tím více občanů."

Anketa: 2.) "Akorát byla dopravní špička, tak jsme to tak tak nakonec stihnuli, ale všechno bylo v pohodě. Malý to zvládl, takže bylo to pro změnu takové příjemné poté koronavirové době, takže myslím, že super."

Běžně se vítání koná jednou za měsíc, v minulém roce bylo přerušeno na jaře a obnoveno zase v září, kdy proběhly hned čtyři termíny. Za pár měsíců poté bylo ale kvůli novým omezením opět až doteď zastaveno.

Anketa: 3.) "My jsme čekali skoro, no víc jak půl roku, ale bylo to hodně dojemné. Já teď brečím, takže hodně dojemné. 4.) "V pořádku, dobré, pěkné." 5.) "Bylo to pěkné, určitě jsme chtěli uvítat tady nového človíčka do Frýdku-Místku. Máme iniciály miminka FM, Filip Müller, tak prostě je symbolické FM Frýdek-Místek."

Tomáš Chlebek, zastupitel Frýdku-Místku: "Vítání občánků většinou probíhá tak, že se rodiče podepisují do pamětní knihy, maminky dostanou pěknou kytičku a děti dostanou knížku na památku."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Příchod potomka do rodiny je to nejkrásnější, co můžeme zažít a já jsem rád, že odchází ta strašlivá doba, kdy jsme nemohli uvítat nové občany města Frýdku-Místku a jsem moc rád, že jsme se dneska sešli a mohli jsme tuhle tu slavnostní chvíli prožít společně s rodiči i s dětmi."

V loňském roce bylo slavnostně přivítáno 285 občánků. Rodiče jsou zváni na obřad minimálně dva týdny před termínem, kdyby jim nevyhovoval, dá se po domluvě přesunout.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
15. června 2021, 16:00

Nejmocnější narkobaron v MS kraji je za mřížemi

Téměř tři roky šel toxi tým po nejmocnějším narkobaronovi v Moravskoslezském kraji. Za tu dobu vyrobil desítky kilogramů pervitinu. V minulých dnech kriminalisté akci s krycím názvem shadow, neboli stín, ukončili a muže zadrželi. Členkou gangu byla i 73letá důchodkyně.

Drogová scéna se bude zřejmě dlouho vzpamatovávat z tvrdého direktu, který ji zasadil toxi tým MS kraje. Na dlouhé roky totiž s nejvyšší pravděpodobností skončí za mřížemi největší regionální výrobce špičkového pervitinu. Policisté ho sledovali téměř tři roky a za tu dobu vyrobil desítky kilogramů drogy. 

Jakub Mohyla, kriminalista: "Při domovních prohlídkách v MS a Olomouckém kraji byla nalezena kompletní varna pervitinu, chemikálie, finanční prostředky, luxusní vozidlo a elektronika, která byla využívána k páchání trestné činností."

Kromě 46letého šéfa, který byl zároveň i hlavní vařič, byl zadržen také jeho kumpán a 72letá důchodkyně. Ta si přivydělávala k důchodu tím, že tablety na nachlazení nakoupené v Polsku vylupovala z blistrů. Jako jediná není ve vazbě.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Žena, která je stíhána na svobodě, je ohrožena trestní sazbou 2 - 10 let a oběma mužům, kteří ve vazbě jsou, hrozí 8 - 12 let vězení." 

Karvinského narkobarona čeká už třetí trest za drogy. Kdyby ho policisté nezadrželi, skončilo by mezi lidmi asi 130 kilogramů pervitinu za přibližně 150 milionů korun. Gang zásoboval drogou nejen Česko, ale i Polsko a Slovensko a výpadek tak významného výrobce, by prý měl podsvětí významně zasáhnout. 

---

Charita musí omezit plánované projekty

Charita bude muset ve svých plánovaných projektech škrtat. Je to kvůli nižšímu výnosu z Tříkrálové sbírky. Např. koledníci na Opavsku letos vybrali o 800 000 korun méně než vloni. A to kvůli protikoronavirovým opatřením, která na začátku roku nepustila koledníky do ulic. Peníze budou chybět především v terénní péči o nemocné.

Nad lednovou Tříkrálovou sbírkou visel dlouho otazník. Protože koledníci obcházet domácnosti s kasičkami nemohli, byli v opavské Charitě jedni z prvních, kteří začali přemýšlet, jak sbírku přece jen uskutečnit.

Marie Hanušová, koordinátorka sbírky, Charita Opava: „To zimní období bylo, co se týká protiepidemických opatření velice složité. A tak jsme hledali způsoby, jak by to mohlo jít.“

Peníze mohli lidé vkládat do pokladniček třeba v obchodech či lékárnách a mohli je také posílat na účet. Přestože mnoho lidí přízeň neziskové organizaci Charita zachovalo, po sečtení všech příspěvků sbírka dosáhla 1,6 milionu korun.

Jan Hanuš, ředitel Charity Opava: „Byla velice složitá doba, tak jsem čekal, že ta částka bude významně menší. Nicméně, přestože jsem překvapen, tak ta částka je malá. “

Ve srovnání s loňskem lidé na Opavsku přispěli asi o 800 000 korun méně. Peníze budou chybět. Např. na nákup auta pro terénní ošetřovatelské a pečovatelské služby. Vybrané peníze poputují na zdravotnické pomůcky a pak také na dostavbu sociálně terapeutické dílny pro lidi s mentálním a duševním postižením. Přestože sbírka nepřinesla potřebné finance, přinesla nové nápady.

Marie Hanušová, koordinátorka sbírky, Charita Opava: „Zkušenosti, které jsme získali, chceme využít. Takže budeme rádi, když budeme moci kombinovat návštěvy v domácnostech i se statickými pokladničkami."






VÝSLEDKY TŘÍKRÁLOVÉ SBÍRKY NA OPAVSKU:

rok                               2021    2020    2019    2018

v mil. Kč                       1,6        2,4       2,3       2,2 


Zdroj: trikralovasbirka.cz


---

Nové ortopedické sály v NsP Karviná se brzy zprovozní

V Nemocnici s poliklinikou Karviná-Ráj finišují přípravy na otevření nových ortopedických operačních sálů. Výstavba začala loni v říjnu vybouráním celého patra. Zprovozněním sálů se pacientům zkrátí čekací doba na operaci.

Karvinská rájecká nemocnice se už brzy bude moci pochlubit moderními špičkově vybavenými operační sály, které budou vyhovovat potřebám pacientů a hlavně operačnímu týmu. Jejich výstavba začala na podzim loňského roku.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Čekáme na instalaci nábytku, odborných instrumentárií a přístrojů, které jsou nezbytné pro zahájení operativy."

Martin Holinka, primář ortopedického oddělení: "Tento sál je vyloženě dělám pro ortopedii. Je o něco větší, je dělán pro superaseptické prostředí, je tady filtrace vzduchu speciálně uzpůsobená tomu, aby tady bylo prostředí s minimálním množství bakterií, protože pro nás, pro ortopedy, bakterie jsou největší nepřítel."

 Operativa tady na těchto sálech, které mají větší kapacitu je naplánovaná na začátek srpna.

Martin Holinka, primář ortopedického oddělení: "Od 1.8. se tady rozběhne operativa totálních endoprotéz ve větší kapacitě než byla doposud a pro ty pacienty, kteří měli silné bolesti, to je vyloženě vysvobození."

Se zprovozněním sálů se navýší množství provedených operací a podaří se zkrátit čekací doba pacientů. Výstavbu nových operačních sálů zaplatil zřizovatel Moravskoslezský kraj.

---

Setkání seniorů po třičtvrtě roce

Senioři nejen z Ostravy-Jihu se konečně setkali. Po třičtvrtě roce se dočkali seniorského klubu na zahradě kulturního domu Akord, kde byl pro ně připraven nejen pestrý doprovodný program, ale přihlásit se mohli i na různé akce, které proběhnou během léta.

Senioři se konečně setkali a nebylo jich málo. První Senior klub v kulturním domě Akord v Ostravě-Zábřehu po 9 měsících covidové pauzy navštívily stovky lidí.

Šárka Zubková, organizátorka akcí pro seniory: “Setkáváme se po třičtvrtě roce, takže vidíte, že už od půl 2 začali chodit, takže ještě není konec. Není třetí hodina, takže čekáme dalších spoustu návštěvníků. Dneska máme scénku s panem Kačorem na uvítanou, pak senioři z klubu si připravili písničky, protože jsme loni založili pěvecký sbor, ale neměli kdy trénovat, když byl zákaz zpěvu, takže teď to narychlo secvičili, abychom rozezpívali všechny hosty.”

Anketa: zúčastnění senioři: “Jsme fakt moc rádi, že zase máme akce a že zase můžeme dělat výlety na Ondřejník a tak různě."

"Málem už bych tomu nevěřila, že se všichni sejdeme. Moc nám to všem chybělo tady."

"Já jsem hlavně šťastná, že jsem si našla místo vůbec, protože jsem nečekala, že tu bude taková účast." 

"Samozřejmě nechyběl ani tanec a spousta nabídek na zájezdy, komentované prohlídky a také do parlamentu."

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: "Mám obrovskou radost, že se všichni takhle setkáváme, ale musím říct, že někteří zdatnější už mají za sebou první prvomájový výšlap na Ondřejník." 

Senioři se takto setkali výjimečně. Pravidelné senior kluby začnou v klubu Akord opět v září, kdy budou probíhat vždy první úterý v měsíci.

---

Vítání občánků na frýdeckém zámku je zpátky

Vítání občánků je slavnostní událostí pro rodiče i zástupce města. Po další několikaměsíční přestávce z důvodů omezení kvůli koronaviru se tento obřad zase vrátil do programu i ve Frýdku-Místku. Město během prvního vítání přivítalo desítky dětí.

Rytířský sál frýdeckého zámku opět ožil vítáním občánků. Město po dlouhé pauze obřad znovu obnovilo a v minulém týdnu hned ve dvou dnech přivítalo desítky dětí. I nyní to už v některých případech nebyla jen malá nemluvňata spící v peřince. Některé děti už zvědavě chodily po sálu a zkoumaly okolí. Rodiče a příbuzní byli přesto velmi rádi, že mohli vítání absolvovat.

Anketa: 1.) "Máme Kristiánka, Kristiánek bude mít za chvíli 7 měsíců, takže jsme nečekali zas tak dlouho na to vítání a jsme s ním spokojeni. Je to krásná událost, hlavně pro tady malého, protože já i tady můj partner jsme byli oba vítáni tady ve Frýdku, takže je to pěkná tradice, kterou jsem ráda, že se drží i tady u našeho syna."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vítání občánků bylo skvělé, určitě jsme si ho užili, připraveno to bylo excelentně a doufáme, že budeme vítat čím dál tím více občanů."

Anketa: 2.) "Akorát byla dopravní špička, tak jsme to tak tak nakonec stihnuli, ale všechno bylo v pohodě. Malý to zvládl, takže bylo to pro změnu takové příjemné poté koronavirové době, takže myslím, že super."

Běžně se vítání koná jednou za měsíc, v minulém roce bylo přerušeno na jaře a obnoveno zase v září, kdy proběhly hned čtyři termíny. Za pár měsíců poté bylo ale kvůli novým omezením opět až doteď zastaveno.

Anketa: 3.) "My jsme čekali skoro, no víc jak půl roku, ale bylo to hodně dojemné. Já teď brečím, takže hodně dojemné. 4.) "V pořádku, dobré, pěkné." 5.) "Bylo to pěkné, určitě jsme chtěli uvítat tady nového človíčka do Frýdku-Místku. Máme iniciály miminka FM, Filip Müller, tak prostě je symbolické FM Frýdek-Místek."

Tomáš Chlebek, zastupitel Frýdku-Místku: "Vítání občánků většinou probíhá tak, že se rodiče podepisují do pamětní knihy, maminky dostanou pěknou kytičku a děti dostanou knížku na památku."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Příchod potomka do rodiny je to nejkrásnější, co můžeme zažít a já jsem rád, že odchází ta strašlivá doba, kdy jsme nemohli uvítat nové občany města Frýdku-Místku a jsem moc rád, že jsme se dneska sešli a mohli jsme tuhle tu slavnostní chvíli prožít společně s rodiči i s dětmi."

V loňském roce bylo slavnostně přivítáno 285 občánků. Rodiče jsou zváni na obřad minimálně dva týdny před termínem, kdyby jim nevyhovoval, dá se po domluvě přesunout.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-15-06-2021-16-00