Nemocnice ve F-M otevřela JIP po rekonstrukci
Nemocnice ve Frýdku-Místku má za sebou další velkou rekonstrukci. Otevřela Jednotku intenzivní péče neoperačních oborů a lůžkovou Stanici jednodenní péče. Modernizace vyšla na 52 milionů korun. Zvětšil se prostor, komfort i počet lůžek.
Nemocnice ve Frýdku-Místku slavnostně otevřela zcela zrekonstruovanou Jednotku intenzivní péče neoperačních oborů a lůžkovou Stanici jednodenní péče.
Kamila Papugová, lékařka JIP Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Rekonstrukce probíhala naštěstí podle plánu, trvala zhruba tři čtvrtě roku. Do té doby jsme fungovali teďka v takových náhradních, trošku stísněnějších prostorech. Takže o to více ten návrat bude teďka lepší, moc se na to těšíme. Jednak to prostorové vybavení je úžasné, takže ten komfort pro ty pacienty zcela jistě se zvýší. Stejně jak pro ten personál, který o ty pacienty pečuje. Ta poptávka po té intenzivní péči, jak už bylo řečeno, neustále narůstá. Navíc teďka jsme se strefili zrovna do chřipkové epidemie, takže i to načasování si myslím, že je optimální, protože těch pacientů je opravdu celá řada."
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Na JIP máme 10 JIP lůžek, kde na několika z nich budeme ventilovat, protože tady na to jsme zvyklí. Součásti toho jsme vybudovali ještě 3 intermediální lůžka a Stanice jednodenní péče má 10 pozic, kde budou pacienti po jak operačních, tak neoperačních zákrocích ležet do 18 hodin, případně do druhého dne podle potřeby."
Rekonstrukce přinesla rozsáhlou modernizaci prostor po více než dvacet letech a vyšla na 52 milionů korun. Většinu hradil kraj, zbytek nemocnice.
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "My jako kraj hlavně dbáme na to, aby opravdu pacienti i zdravotníci měli opravdu ten komfort, který si vyžadují. To znamená zdravotníci, aby se jim dobře pracovalo a pacienti hlavně, aby měli ten komfort a dobrou péči. Tato rekonstrukce vlastně byla z kraje dotovaná něco víc než 44 miliony a jsem přesvědčený o tom, že se povedla a že pacienti to ocení."
Na podobě oddělení a prostor se podíleli také sami zdravotníci.
Kamila Papugová, lékařka JIP Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Byli jsme prakticky od u zrodu té projektové dokumentace, mohli jsme to připomínkovat, komentovat. Takže spousta věcí, co se týče prostorového nějakého rozložení i eventuálně nějakého nového přístrojového vybavení, tak jsme si mohli nějakým způsobem nadefinovat. Je tady nová, tady vidíte i za mnou přípravna vody na připojení hemodialýzy. Takže těch novinek je tady určitě více."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dnešním otevřením Jednotky intenzivní péče a Stanice jednodenní péče tady v nemocnici ve Frýdku-Místku se dále zvyšuje komfort pro pacienty a obyvatele města Frýdku-Místku. Zvlášť novinkou je právě otevření Stanice jednodenní péče, kdy vlastně lidé tady nebudou muset trávit delší dobu, ale pouze třeba několik hodin při některých zákrocích. Já si velmi vážím spolupráce s Nemocnici ve Frýdku-Místku a město ji každoročně i finančně podporuje."
Nemocnice letos na jaře otevře ještě druhou stanici CT za 70 milionů. Bude se rekonstruovat urgentní příjem a chystá se i přestavba dětského oddělení s napojením pokojů na ambulanci.
---
V Mariánských Horách se zvyšuje bezpečnost
V ostravském městském obvodu Mariánské Hory a Hulváky je čím dál bezpečněji. Velkou zásluhu na tom mají domovníci preventisté, kteří působí ve vybraných lokalitách a mají tak přehled co se děje v bytových domech i mimo ně.
Projekt Domovník preventista se v Ostravě-Mariánských Horách a Hulvákách osvědčil. Pokračovat tak bude i nadále. V současné době v obvodu působí 15 domovníků preventistů.
Patrik Hujdus (Nezávislí), starosta Ostravy-Mariánských Hor a Hulvák: "Statisticky počet případů trestné činnosti je u nás velmi nízký, za což jsme rádi, protože nejen projekt Domovník preventista, ale i další opatření mají smysl.
Jaroslav Marciš, domovník preventista: "Za moji éry činnosti necelého roku jsem měl zatím slušné setkání s lidmi, akorát jsou problémy s místními bezdomovci, kteří se nám tam stahují do těch domů a těžce se dostávají pryč."
Domovníci se s nájemníky pravidelně scházejí na domovních schůzích, v létě pak venku na sousedských grilovačkách.
Jan Nevola, vedoucí domovníků preventistů: “Probíráme tam to, co občany tíží nejvíce, takže nějaká kriminalita, bezdomovectví, závady na domech, které se řeší a díky tomu se nám opravdu zvýšila efektivita oprav bytového fondu."
K větší bezpečnosti v obvodu přispěla i revitalizace domů v lokalitě Červený kříž a vykoupení domu na ulici Jablonského, kde dříve byla ubytovna.
---
Zprávy krátké, 16. 1. 2025 17.00 - 1
VARAĎA SE VRACÍ DO EXTRALIGY, PŘEBÍRÁ VÍTKOVICE
Po roce mimo hokejovou scénu se Václav Varaďa vrací jako hlavní trenér a sportovní manažer Vítkovic. Nahrazuje Vlastimila Wojnara a Radka Philippa, na střídačce ho doplní Aleš Krátoška. Varaďa bude mít plnou odpovědnost za sportovní chod klubu, včetně budování kádru A-týmu, což přebírá místo dosavadních Roman Šimíčka a Patrika Rimmela.
---
Památkové stavby v Porubě mohou získat dotaci
Jedinečné stavby v Porubě mohou opět získat dotaci. Ostrava totiž také pro letošní rok vyčlenila 5,5 milionu korun na obnovu významných městských a sakrálních staveb.
Na opravy městských domů a industriálního dědictví Ostrava pro tento rok vyčlenila 4 miliony korun. Na úpravy sakrálních staveb půjde 1,5 milionu korun.
Markéta Langrová, radní města Ostravy: ,,Zájemci veškeré podmínky naleznou na našich webových stránkách. Finanční prostředky jsou určené na opravu, údržbu a na restaurování.”
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,Samozřejmě může žádat, respektive ne obvod, ale soukromí vlastníci nebo Společenství vlastníků, družstva bytová a podobně. Mě moc těší, že toho využívají.”
Na opravy městských domů a industriálního dědictví může žadatel získat minimálně 50 000 korun a maximálně 1,5 milionu. Na úpravy sakrálních staveb je možné na jednu žádost získat až půl milionu.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,I díky tomuto programu se postupně daří obnovovat některé důležité stavby, které v Porubě jsou. Tyto památky není jednoduché rekonstruovat.”
Dotační program už například pomohl opravit domy v památkové zóně v Porubě postavené ve stylu socialistického realismu.
Petra Tuhovčáková, předseda Bytového družstva Porubská 552: ,,Jsme se pokoušeli o dotace od roku 2021, kdy jsme začali opravu fasády. Další rok jsme se pustili do opravy parteru. V loňském roce jsme se pustili do střechy. Myslím si, že se teď hodně zapojí sousední domy.”
Žádosti o dotace na opravu památkových staveb mohou zájemci podávat až do 7. března. O jejich poskytnutí rozhodnou zastupitelé nejpozději do konce června.
---
Zprávy krátké, 16. 1. 2025 17.00 - 2
STRAVA PACIENTŮ FNO BUDE DÉLE TEPLÁ
Fakultní nemocnice Ostrava pořídila nové nahřívací vozíky a dvouplášťové přepravní skříně. Zajistí, že pacienti dostanou jídlo v požadované teplotě. I během rekonstrukce kuchyně se připravuje denně až 4 000 porcí, včetně 30 druhů diet pro pacienty. Nový systém zvyšuje komfort a zlepšuje logistiku.
---
NJ muzeum reaguje na plesovou sezonu, pořádá taneční
Muzeum Novojičínska otevírá taneční kurz. Vzhledem k dané instituci se jedná o specifické lekce zaměřené na lidové tance. Zájemce naučí ty z Valašska, Kravařska a Lašska.
To je ukázka šlapaného valčíku. I ten si budou moci vyzkoušet zájemci, kteří se zúčastní Lidových tanečních pořádaných Muzeem Novojičínska. Letos v lednu začíná jejich třetí ročník.
Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Máme tady šikovnou etnografku Evu Glogarovou, která se věnuje i této části etnografie. Ve spolupráci se souborem Lidových písní a tanců Javorník nás tedy napadlo, že uděláme takové netradiční v rámci plesové sezony, a bude to taneční lidové. Naučíme se tance, které už se zapomínají, a potom na plesové sezoně můžeme někde s cimbálovkou zazářit.”
Filip Kedroň, Muzeum Novojičínska: “Bude se jednat o tance tady z regionu a okolí, budou to tance Kravařské, Lašské a Valašské, například valašský tanec nazvaný Starodávný a nebo třeba šlapaný valčík, který se trošičku liší od toho klasického valčíku, který známe.”
Lepší je, pokud se účastníci přihlásí v páru, ale pořadatelé počítají i s jednotlivci, taneční partnery jim doplní ze souboru Javorník. Podmínkou účasti ale určitě není lidový kroj.
Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Nemusí se bát, nemusí mít kroj ani krpce, ani speciální střevíce, stačí když dorazíte v tom, v čem se vám dobře cvičí a tančí. A pokud budete chtít vyzkoušet si tance v krpcích, tak vám je může Soubor lidových písní a tanců Javorník zapůjčit.”
Lekce Lidových tanečních naplánovalo muzeum do masopustního období, budou celkem tři, vždy ve čtvrtek, první 23. ledna.
---
Starší žáci HCB Karviná triumfují v žákovské lize
Teď se podíváme na úspěch starších žáků HCB Karviná, kteří předvedli v 1. kole skvělý výkon na domácí palubovce. Už teď se připravují na 2. kolo, které proběhne už tento víkend.
V 1. kole odehráli mladí házenkáři z Karviné čtyři zápasy doma a všechny zvládli vítězně. Tento mimořádný výkon jim zajistil plný bodový zisk.
Jiří Matuszek, házenkář HCB Karviná: "Já si myslím, že to bylo velmi náročné, někteří soupeři nás velmi překvapili příjemně i nepříjemně. Náš velký rival je Velká Bystřice. Jak si pamatujeme ještě z mladších žáků, tak byli velcí rivalové a vždycky nás porazili, ale letos je karta na naší straně.”
V neděli 19. ledna začíná házenkářům 2. kolo žákovské ligy a to ve Frýdku-Místku.
Jan Sobol, trenér HCB Karviná: "Nejtěžší si myslím, že bude domácí Frýdek-Místek, protože to bude regionální derby a také budou asi nejsilnější v té skupině. Potom tam máme Chrudim, Jičín a jeden pražský tým.”
Jestli se i v druhém kole bude dařit házenkářům na výbornou, záleží na více faktorech. Jsou ale připraveni dát do boje všechno.
Jan Sobol, trenér HCB Karviná: "Záleží na hodně kritériích, abychom byli všichni zdraví, dobře připraveni a samozřejmě je třeba hrát na maximum, protože ta konkurence je velká a soupeři jsou silní.”
O výsledku 2.kola žákovské ligy házenkářů vás budeme informovat.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.