Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Chytrá karanténa v MS kraji zatím stále nefunguje
  • Policisté řešili o Velikonocích desítky přestupků
  • Orlová bude mít na celém území nový varovný systém
  • Nový Jičín má vlastní dezinfekci a čistí téměř denně
  • Kino Luna promítá virtuálně. Nabídne i premiéry
  • Sdílené hlídání – pomoc rodičům

Chytrá karanténa v MS kraji zatím stále nefunguje

Chytrá karanténa zatím v Moravskoslezském kraji nefunguje. Hygienici proto musejí dohledávat kontakty nakažených lidí klasickým způsobem, tedy pomocí telefonu. Problémy jsou se speciálním počítačovým programem, který prý zřejmě bude nutné ještě upravit podle potřeb hygieniků.

Už před týdnem přijelo do Ostravy 6 vojenských mediků z Univerzity obrany v Hradci Králové, kteří měli pomoci hygienikům s chytrou karanténou. Připraveny jsou i mobilní odběrové týmy. Problémy jsou ale se systémem Daktela, který by měl s daty pracovat. "Třetí část chytré karantény tvoří ten samotný systém Daktela a tam se ukazuje, že to psali ajťáci v malé koordinaci s hygieniky, takže tam bude muset dojít ke změně toho systému," popisuje náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Medici i hygienici už byli se systémem Daktela seznámeni. Když se ale pokoušeli dohledat nějaké kontakty, systém nefungoval správně. "Zkoušeli jsme první rozhovory s nemocnými, pozitivně testovanými osobami a ukázaly se technické problémy, které je nutné dořešit. Ještě také stále nemáme doinstalovánu tu slepou mapu, ze které bychom kontakty mohly trasovat," upřesňuje ředitelka hygienické stanice MS kraje. 

Hygienici tak musejí stále provádět trasování nakažených klasickou epidemiologickou cestou. Ve čtvrtek měl do Ostravy přijet náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který má chytrou karanténu na starosti, aby pomohl problémy vyřešit. O dalším vývoji vás budeme informovat. 

---

Policisté řešili o Velikonocích desítky přestupků

Policisté a strážníci se každodenně setkávají s lidmi, kteří nedodržují nařízení vlády. Za absenci roušek nebo shlukování padají i vysoké pokuty. Jen za období velikonočních svátků oznamovali policisté správnímu orgánu přes osm desítek přestupků.

Nařízení vlády i přes postupné rozvolňování stále přikazuje povinnost nosit na veřejnosti  roušku a dodržovat odstupy 2 metry mezi lidmi. Tato základní pravidla v době pandemie jsou ale často brána na lehkou váhu a od domluv přecházejí muži zákona i k pokutování a oznamovnání přestupků správnímu orgánu. Nárust zaznamenali zejména policisté v celém kraji o velikonočních svátcích.

"Některé zjištěné přestupky  řešili policisté domluvou a od pátku do neděle jsme oznámili správnímu orgánu přes osm desítek přestupků, v pondělí se jednalo o tři desítky oznámených věcí," řekla Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK.

Jen v Karviné rozdali strážníci pokuty za porušování nařízení vlády  za několik desítek tisíc korun.

"Máme zpokutovaných asi za 60 tisíc neuposlechnutí výzvy úřední osoby, to bylo zpočátku, pak už si lidé dali říct, máme k dnešnímu dni na 66 oznámení fyzických osob z toho jedna právnická právě za nedodržování usnesení vlády a mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví," řekl Petr Bičej, ředitel MP Karviná.

Zejména o svátečním víkendu se i tady situace poměrně zhoršila.

"Řešíme zejména hloučky mladých lidí, ti se samozřejmě potřebují setkávat a neuvědomují si, že jsou více než dva, nedodržují rozestupy, to je nejzásadnější problém. Problém je u lidí, kteří se opíjejí na veřejnosti, nenosí roušky, ti pak končí na záchytce. Máme i případ konzumace piva na restaurační zahrádce, kde i personál měl pivo roznášet, což samozřejmě oznámíme KHS," dodal Bičej.

Strážníci apeluje na občany, aby opatření dodržovali.

---

Orlová bude mít na celém území nový varovný systém

Pokud se něco stane, je důležité, aby byli lidé včas a přesně informovaní. Proto i Orlová využije dotaci a vybuduje ve městě nový varovný a informační systém.

Městský rozhlas v Orlové je sice zastaralý a nefunguje úplně dobře po celém území, přesto jej během nouzového stavu strážníci využívají.

"Opakovaně jsme občanům pouštěli upozornění o usnesení vlády a opatření, která byla vydána v rámci této krize,” řekl zástupce velitele MP Orlová Martin Kania. 

Už za pár dnů začne ve městě výstavba zcela nového varovného a informačního systému, který bude bezdrátový. Město ho bude využívat při případných povodních, varování o silném větru, či jiných nebezpečích a nejen to.

"Co je na tom novém varovném systému dobré, je to, že můžeme oddělovat jednotlivé části města. Řeknu příklad: V Orlové-Porubě bude výpadek elektřiny a chceme informovat občany, aby se na to připravili, tak to budou slyšet jen občané dané lokality. Ne celé Orlové, nebude to takové zmatečné,” řekl místostarosta Orlové Miroslav Koláček (KSČM).

"Určitě je to dobrá věc. To se vyplatí,” řekla obyvatelka Orlové. 

“Pokud to bude slyšitelné dosti pro ty občany, tak určitě,” dodala jiná paní.

Nový varovný systém bude stát zhruba 15, 5 milionu korun a více než 11 milionů pokryje evropská dotace.

---

Nový Jičín má vlastní dezinfekci a čistí téměř denně

Nový Jičín pokračuje v plošné dezinfekci veřejných prostor, která má snížit možnost šíření koronaviru. Pracovníky technických služeb ve speciálních oblecích lze vidět téměř denně. Postřikem ošetřují lavičky, kontejnery a také prostory před domy.

Nový Jičín byl koncem března jedním z prvních měst v republice, které se pustilo do dezinfekce veřejných prostor. Od minulého týdne tu začali pracovníci technických služeb provádět ošetřující postřiky v pravidelném režimu téměř denně. 

“Vyčlenili jsme pro tuto činnost dvě pracovní čety ze střediska zeleně a ze střediska komunikací. Používají virocidní prostředek, který si sami připravujeme, mícháme,” uvedl  Pavel Tichý, ředitel TS Nový Jičín. 

Jednou týdně aplikují ošetřující postřik ve všech prostorách a na vozech technických služeb, včetně sběrných dvorů, třídící linky a objektech na hřbitově. Pracovníky ve speciálních oblecích pak ze vidět v několika dalších rizikových oblastech. 

“Pravidelně jedenkrát týdně provádíme dezinfekční postřiky u kontejnerových stání, včetně prostoru vstupu a kontejnerových stání u domu s pečovatelskou službou. Dále dětská hřiště, lavičky a autobusové zastávky,” doplnil ředitel technických služeb.   

Speciální prostředky také používá úklidová firma v bytových a nebytových objektech města. Technické služby pak v jednotýdenní frekvenci nanesou dezinfekci na nejbližší okolí těchto budov - vstupy do domů, lavičky a odpadkové koše. 

---

Kino Luna promítá virtuálně. Nabídne i premiéry

Jednosálová kina v Česku teď promítají u vás doma. V této koronavirové době se spojila a vytvořila platformu Vaše kino. Do projektu se zapojilo i kino Luna v Zábřehu.

Chybí vám kino? Pak si stačí zakoupit e-vstupenku a rázem se ocitnete přímo v kinosále vašeho oblíbeného kina. Promítá se denně, někdy i dvakrát a od tohoto týdne začíná i noční kino. “Do kina se dostanete půl hodiny před začátkem představení. Nacvakáte si kód e-vstupenky do počítače na , kde si ještě předtím vyberete kino, do kterého vlastně jdete. Prima je to i v tom, že podpoříte kino, které máte rádi. Tu půlhodinu před tím promítáním vlastně uslyšíte šum v tom kině. Jakože fakt někam jdete, že ti lidi si tam sedají, a tak dál,” uvádí Darina Daňková, ředitelka Kultury Jih

Ještě předtím, než si e-vstupenku koupíte, můžete si kousek filmu pustit na zkoušku, abyste zjistili, jestli vaše připojení k internetu na filmové promítání stačí. Program kina Luna najdete jak na stránkách kina, tak na stránkách kulturajih.cz, nebo na stránkách vasekino.cz. “Program se stále zpestřuje. Tento týden přichází do vašeho kina premiérový film  Nejvyšší pocta a tento snímek budeme hrát i v nočním kině po 22. Mimo jiné uvádíme i artové snímky a pohádky pro děti,” Svatopluk Jodlowski, zaměstnanec kina Luna. E-vstupenku je nutné zakoupit nejpozději hodinu před začátkem představení. 

---

Sdílené hlídání – pomoc rodičům

V Moravskoslezském kraji se rozjíždí projekt sdílené péče o děti s autismem. Hlásit se mohou dobrovolníci, kteří chtějí pomoci. Péče o takto postižené děti je totiž náročná a v podstatě nepřetržitá. Homesharing může rodičům uvolnit ruce pro vlastní zájmy, koníčky či relaxaci.

Dvanáctiletý Honzík trpí poruchou autistického spektra - Aspergerovým syndromem. Rodiče si jeho diagnózu vyslechli, když byly chlapci čtyři roky. Do té doby netušili, proč má jejich syn problémy s chováním i komunikací.

 „Dodnes se setkávám s nepochopením. Honzík je dříve unavitelný, dříve se nechá vydráždit k záchvatu,“ říká Honzíkova maminka Ivana Lyduchová.

Soustředěnosti se Honzík naučil až v sociální rehabilitaci. Díky vytrvalému přístupu a také vysoké inteligenci začal bez problémů komunikovat, usměrňovat emoce i zvládat nejrůznější praktické dovednosti.

Učil jsem se třeba jezdit v MHD. Nejdříve s kamarádem, pak sám,“ vzpomíná chlapec, na kterém byste nyní jeho zdravotní hendikep jen stěží poznali.                                                                                               

Přestože péče o Honzíka je nyní už mnohem jednodušší, vyžaduje téměř neustálý dohled a tedy přítomnost rodičů. Velkou pomocí by mohlo být sdílené hlídání – homesharing, kdy tvz. hostitel rodičům v péči o dítě pomůže. Nezisková organizace MIKASA, která projekt zastřešuje a sídlí také v Opavě, nyní hledá dobrovolníky, kteří by měli chuť pomoci.

 „V rámci školení hostitel získá vhled do určitých situací, které mohou přinášet kolizní prvky s dítětem s autismem, které plynou z osobnosti toho dítěte,“ vysvětluje ředitel neziskové organizace MIKASA Michal Panáček.

Hostitel bude mít také k dispozici odborníka, se kterým může případné nejasnosti konzultovat i během hlídání. Rodiče tak budou mít prostor něco si zařídit či nakoupit.

 „A také si mohou od neustálé a náročné péče odpočinout. Mohli by mít znovu čas na nějaké koníčky, kterým se věnovali v minulosti a na které teď nemají prostor,“ dodává sociální pracovnice Veronika Lukešová.

Cílem projektu je, aby setkávání dítěte se svým hostitelem bylo pravidelné a v ideálním případě přerostlo třeba v přátelství. V Moravskoslezském kraji je aktuálně na 3000 rodin, které by mohly potřebovat pomoci s hlídání svých autistických dětí.  

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
16. dubna 2020, 16:00

Chytrá karanténa v MS kraji zatím stále nefunguje

Chytrá karanténa zatím v Moravskoslezském kraji nefunguje. Hygienici proto musejí dohledávat kontakty nakažených lidí klasickým způsobem, tedy pomocí telefonu. Problémy jsou se speciálním počítačovým programem, který prý zřejmě bude nutné ještě upravit podle potřeb hygieniků.

Už před týdnem přijelo do Ostravy 6 vojenských mediků z Univerzity obrany v Hradci Králové, kteří měli pomoci hygienikům s chytrou karanténou. Připraveny jsou i mobilní odběrové týmy. Problémy jsou ale se systémem Daktela, který by měl s daty pracovat. "Třetí část chytré karantény tvoří ten samotný systém Daktela a tam se ukazuje, že to psali ajťáci v malé koordinaci s hygieniky, takže tam bude muset dojít ke změně toho systému," popisuje náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Medici i hygienici už byli se systémem Daktela seznámeni. Když se ale pokoušeli dohledat nějaké kontakty, systém nefungoval správně. "Zkoušeli jsme první rozhovory s nemocnými, pozitivně testovanými osobami a ukázaly se technické problémy, které je nutné dořešit. Ještě také stále nemáme doinstalovánu tu slepou mapu, ze které bychom kontakty mohly trasovat," upřesňuje ředitelka hygienické stanice MS kraje. 

Hygienici tak musejí stále provádět trasování nakažených klasickou epidemiologickou cestou. Ve čtvrtek měl do Ostravy přijet náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který má chytrou karanténu na starosti, aby pomohl problémy vyřešit. O dalším vývoji vás budeme informovat. 

---

Policisté řešili o Velikonocích desítky přestupků

Policisté a strážníci se každodenně setkávají s lidmi, kteří nedodržují nařízení vlády. Za absenci roušek nebo shlukování padají i vysoké pokuty. Jen za období velikonočních svátků oznamovali policisté správnímu orgánu přes osm desítek přestupků.

Nařízení vlády i přes postupné rozvolňování stále přikazuje povinnost nosit na veřejnosti  roušku a dodržovat odstupy 2 metry mezi lidmi. Tato základní pravidla v době pandemie jsou ale často brána na lehkou váhu a od domluv přecházejí muži zákona i k pokutování a oznamovnání přestupků správnímu orgánu. Nárust zaznamenali zejména policisté v celém kraji o velikonočních svátcích.

"Některé zjištěné přestupky  řešili policisté domluvou a od pátku do neděle jsme oznámili správnímu orgánu přes osm desítek přestupků, v pondělí se jednalo o tři desítky oznámených věcí," řekla Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK.

Jen v Karviné rozdali strážníci pokuty za porušování nařízení vlády  za několik desítek tisíc korun.

"Máme zpokutovaných asi za 60 tisíc neuposlechnutí výzvy úřední osoby, to bylo zpočátku, pak už si lidé dali říct, máme k dnešnímu dni na 66 oznámení fyzických osob z toho jedna právnická právě za nedodržování usnesení vlády a mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví," řekl Petr Bičej, ředitel MP Karviná.

Zejména o svátečním víkendu se i tady situace poměrně zhoršila.

"Řešíme zejména hloučky mladých lidí, ti se samozřejmě potřebují setkávat a neuvědomují si, že jsou více než dva, nedodržují rozestupy, to je nejzásadnější problém. Problém je u lidí, kteří se opíjejí na veřejnosti, nenosí roušky, ti pak končí na záchytce. Máme i případ konzumace piva na restaurační zahrádce, kde i personál měl pivo roznášet, což samozřejmě oznámíme KHS," dodal Bičej.

Strážníci apeluje na občany, aby opatření dodržovali.

---

Orlová bude mít na celém území nový varovný systém

Pokud se něco stane, je důležité, aby byli lidé včas a přesně informovaní. Proto i Orlová využije dotaci a vybuduje ve městě nový varovný a informační systém.

Městský rozhlas v Orlové je sice zastaralý a nefunguje úplně dobře po celém území, přesto jej během nouzového stavu strážníci využívají.

"Opakovaně jsme občanům pouštěli upozornění o usnesení vlády a opatření, která byla vydána v rámci této krize,” řekl zástupce velitele MP Orlová Martin Kania. 

Už za pár dnů začne ve městě výstavba zcela nového varovného a informačního systému, který bude bezdrátový. Město ho bude využívat při případných povodních, varování o silném větru, či jiných nebezpečích a nejen to.

"Co je na tom novém varovném systému dobré, je to, že můžeme oddělovat jednotlivé části města. Řeknu příklad: V Orlové-Porubě bude výpadek elektřiny a chceme informovat občany, aby se na to připravili, tak to budou slyšet jen občané dané lokality. Ne celé Orlové, nebude to takové zmatečné,” řekl místostarosta Orlové Miroslav Koláček (KSČM).

"Určitě je to dobrá věc. To se vyplatí,” řekla obyvatelka Orlové. 

“Pokud to bude slyšitelné dosti pro ty občany, tak určitě,” dodala jiná paní.

Nový varovný systém bude stát zhruba 15, 5 milionu korun a více než 11 milionů pokryje evropská dotace.

---

Nový Jičín má vlastní dezinfekci a čistí téměř denně

Nový Jičín pokračuje v plošné dezinfekci veřejných prostor, která má snížit možnost šíření koronaviru. Pracovníky technických služeb ve speciálních oblecích lze vidět téměř denně. Postřikem ošetřují lavičky, kontejnery a také prostory před domy.

Nový Jičín byl koncem března jedním z prvních měst v republice, které se pustilo do dezinfekce veřejných prostor. Od minulého týdne tu začali pracovníci technických služeb provádět ošetřující postřiky v pravidelném režimu téměř denně. 

“Vyčlenili jsme pro tuto činnost dvě pracovní čety ze střediska zeleně a ze střediska komunikací. Používají virocidní prostředek, který si sami připravujeme, mícháme,” uvedl  Pavel Tichý, ředitel TS Nový Jičín. 

Jednou týdně aplikují ošetřující postřik ve všech prostorách a na vozech technických služeb, včetně sběrných dvorů, třídící linky a objektech na hřbitově. Pracovníky ve speciálních oblecích pak ze vidět v několika dalších rizikových oblastech. 

“Pravidelně jedenkrát týdně provádíme dezinfekční postřiky u kontejnerových stání, včetně prostoru vstupu a kontejnerových stání u domu s pečovatelskou službou. Dále dětská hřiště, lavičky a autobusové zastávky,” doplnil ředitel technických služeb.   

Speciální prostředky také používá úklidová firma v bytových a nebytových objektech města. Technické služby pak v jednotýdenní frekvenci nanesou dezinfekci na nejbližší okolí těchto budov - vstupy do domů, lavičky a odpadkové koše. 

---

Kino Luna promítá virtuálně. Nabídne i premiéry

Jednosálová kina v Česku teď promítají u vás doma. V této koronavirové době se spojila a vytvořila platformu Vaše kino. Do projektu se zapojilo i kino Luna v Zábřehu.

Chybí vám kino? Pak si stačí zakoupit e-vstupenku a rázem se ocitnete přímo v kinosále vašeho oblíbeného kina. Promítá se denně, někdy i dvakrát a od tohoto týdne začíná i noční kino. “Do kina se dostanete půl hodiny před začátkem představení. Nacvakáte si kód e-vstupenky do počítače na , kde si ještě předtím vyberete kino, do kterého vlastně jdete. Prima je to i v tom, že podpoříte kino, které máte rádi. Tu půlhodinu před tím promítáním vlastně uslyšíte šum v tom kině. Jakože fakt někam jdete, že ti lidi si tam sedají, a tak dál,” uvádí Darina Daňková, ředitelka Kultury Jih

Ještě předtím, než si e-vstupenku koupíte, můžete si kousek filmu pustit na zkoušku, abyste zjistili, jestli vaše připojení k internetu na filmové promítání stačí. Program kina Luna najdete jak na stránkách kina, tak na stránkách kulturajih.cz, nebo na stránkách vasekino.cz. “Program se stále zpestřuje. Tento týden přichází do vašeho kina premiérový film  Nejvyšší pocta a tento snímek budeme hrát i v nočním kině po 22. Mimo jiné uvádíme i artové snímky a pohádky pro děti,” Svatopluk Jodlowski, zaměstnanec kina Luna. E-vstupenku je nutné zakoupit nejpozději hodinu před začátkem představení. 

---

Sdílené hlídání – pomoc rodičům

V Moravskoslezském kraji se rozjíždí projekt sdílené péče o děti s autismem. Hlásit se mohou dobrovolníci, kteří chtějí pomoci. Péče o takto postižené děti je totiž náročná a v podstatě nepřetržitá. Homesharing může rodičům uvolnit ruce pro vlastní zájmy, koníčky či relaxaci.

Dvanáctiletý Honzík trpí poruchou autistického spektra - Aspergerovým syndromem. Rodiče si jeho diagnózu vyslechli, když byly chlapci čtyři roky. Do té doby netušili, proč má jejich syn problémy s chováním i komunikací.

 „Dodnes se setkávám s nepochopením. Honzík je dříve unavitelný, dříve se nechá vydráždit k záchvatu,“ říká Honzíkova maminka Ivana Lyduchová.

Soustředěnosti se Honzík naučil až v sociální rehabilitaci. Díky vytrvalému přístupu a také vysoké inteligenci začal bez problémů komunikovat, usměrňovat emoce i zvládat nejrůznější praktické dovednosti.

Učil jsem se třeba jezdit v MHD. Nejdříve s kamarádem, pak sám,“ vzpomíná chlapec, na kterém byste nyní jeho zdravotní hendikep jen stěží poznali.                                                                                               

Přestože péče o Honzíka je nyní už mnohem jednodušší, vyžaduje téměř neustálý dohled a tedy přítomnost rodičů. Velkou pomocí by mohlo být sdílené hlídání – homesharing, kdy tvz. hostitel rodičům v péči o dítě pomůže. Nezisková organizace MIKASA, která projekt zastřešuje a sídlí také v Opavě, nyní hledá dobrovolníky, kteří by měli chuť pomoci.

 „V rámci školení hostitel získá vhled do určitých situací, které mohou přinášet kolizní prvky s dítětem s autismem, které plynou z osobnosti toho dítěte,“ vysvětluje ředitel neziskové organizace MIKASA Michal Panáček.

Hostitel bude mít také k dispozici odborníka, se kterým může případné nejasnosti konzultovat i během hlídání. Rodiče tak budou mít prostor něco si zařídit či nakoupit.

 „A také si mohou od neustálé a náročné péče odpočinout. Mohli by mít znovu čas na nějaké koníčky, kterým se věnovali v minulosti a na které teď nemají prostor,“ dodává sociální pracovnice Veronika Lukešová.

Cílem projektu je, aby setkávání dítěte se svým hostitelem bylo pravidelné a v ideálním případě přerostlo třeba v přátelství. V Moravskoslezském kraji je aktuálně na 3000 rodin, které by mohly potřebovat pomoci s hlídání svých autistických dětí.  

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-16-04-2020-16-00