V Havířově vyšly všechny testy v sociálních službách negativně
V Havířově vyšly všechny testy v sociálních službách negativně. A stejně tak i v azylovém domě Armády spásy, kde byla u jednoho z klientů prokázána nákaza.
V havířovských domovech seniorů nebo v sociálních pobytových službách. Všude tam během týdne probíhalo testování zaměstnanců i klientů pomocí rychlotestů. Výsledky jsou u všech negativní.
"Probíhalo také testování pečovatelek, které chodí do terénu, to znamená zaměstnanců pečovatelské služby. Všechny testy jsou negativní i u těchto zaměstnanců. Bohužel nemůžeme testovat i klienty, protože testů je málo. Byli testování i zaměstnanci chráněného bydlení organizace Santé,” řekla náměstkyně primátora Stanislava Gorecká (ANO).
Negativní testy také vyšly u zaměstnanců magistrátu, kteří byli v kontaktu s pracovníky, u kterých byl prokázán koronavir. A výsledky testů už má i Armáda spásy, kde byla prokázána nákaza v jednom z azylových domů.
"Zatím to vypadá velmi dobře. Negativní výsledky jsme zaznamenali u zaměstnanců i u všech klientů a čekáme ještě na potvrzené druhé testy, zdali vyjdou také negativně a čekáme především na výsledek nakaženého klienta,” řekl ředitel Armády spásy Havířov Tomáš Kolondra.
Také opakované testy vyšly u klientů i zaměstnanců Armády spásy negativně. Karanténa proto končí.
---
Podnikatelé centrálního obvodu Ostravy dostanou zpět své kauce
Odložení platby nájmů, jednání o slevách, či odpuštění nájemného a vyčerpání části kaucí. Tato a další opatření přichystala radnice Moravské Ostravy a Přívozu pro své nájemce nebytových prostor, aby zvládli stav nouze.
V centru Ostravy je teď pusto prázdno. Až na pár obchodů, jejíž majitelé denně děkují za to, že mohou pracovat, je vše zavřeno. “Je to tady takový smutný prostě, no bez těch lidí. Ten sociální kontakt prostě chybí. Já jsem ještě takový ukecaný, takže pro mě je to takový trestíček, ale jsem rád, že můžu chodit do práce,” svěřuje se jeden z podnikatelů
Centrální obvod o nájemníky nechce přijít, dělá tak vše proto, aby jim tato krizová situace nezlomila vaz. “Bod 1, který se uskutečnil, bylo odložení platby nájmů. Až krize skončí, to je druhý bod, tak budeme individuálně jednat o slevách nebo odpuštění nájmů. V mezičase, a to je teď novinka, jsme přijali usnesení, které umožňuje vyčerpat část kaucí u všech nájemců. Snížili jsme hladinu na jeden měsíční nájem plus zálohy a služby. Cokoli nad tuto hranici si budou moci naši nájemníci požádat,” uvádí David Witosz, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz
Jde o 6 a půl milionů korun, které by se měly rozdělit mezi 200 podnikatelů. Průměrně si tak každý sáhne na více než 30 tisíc korun. “Nejnižší jsou zhruba v tisících korunách. To jsou malí živnostníci, co jsou u nás v nájmu a nejvyšší je půl milionů korun. Jde pochopitelně o velký subjekt se zaměstnanci a tak dále,” dodává David Witosz, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz
Až koronavirová krize skončí, radnice připojí další kroky na oživení centra města. Mimo jiné připravuje i podporu pro kulturní zařízení. Mnohá z nich mají problém s financováním svého provozu. “My budeme schvalovat na nejbližším zastupitelstvu granty, protože nechceme, aby upadla i kultura v našem městě jenom proto, že byl krizový stav,” říká Zuzana Ožanová, starostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz. Další kroky bude radnice přijímat postupně podle situace.
---
Novojičínská radnice se vrací ke standardní provozní době
Chod městského úřadu v Novém Jičíně se od pondělí 20. dubna vrací do téměř standardních kolejí. Začne platit klasická otevírací doba, ovšem za dodržení bezpečnostních pravidel. Úředníci budou přijímat pouze dopředu objednané občany.
Novojičínský městský úřad se pro veřejnost zcela uzavřel 16. března, o deset dní později přistoupil k omezenému provozu, teď, od pondělí 20. dubna, se otevírací hodiny vrací do standardního rozsahu.
“Nemůžeme si ovšem dovolit, abychom v rámci hygienických opatření nechali lidi vcházet do budov nekontrolovaně. Proto budeme pořád trvat na tom, aby se občané na jednotlivé agendy předem objednávali,” uvedl Josef Solanský, tajemník MěÚ Nový Jičín.
Mohou tak učinit telefonicky nebo na odborech, kde to lze, využít elektronický objednávkový systém, který je opět funkční. I přesto tajemník úřadu na lidi apeluje, aby osobní návštěvu používali až v krajním případě a upřednostnili řešení své záležitosti e-mailem nebo telefonem. Stále například platí i nedávno propadlé občanské a řidičské průkazy.
“Při pohybu po budovách úřadu je nutné dodržovat nutná omezení. Pohybovat se v roušce, dodržovat vzdálenost dvou metrů. Pro nás to znamená, že musíme upravovat provozní prostory, čekárny dezinfikovat,” podotkl tajemník novojičínské radnice.
Zaměstnanci radnice jsou také v dané krizové situaci rozdělení do pracovních směn. V případě, že by došlo k zavlečení nákazy mezi jednu pracovní skupinu, může nastoupit další a úřad nemusí být paralyzován.
---
Krizové školce v Porubě chybí roušky pro děti
Krizová školka v Ostravě-Porubě se momentálně stará v průměru o 12 dětí denně. Tedy o jednu třídu. Nemá problém otevřít ještě jednu. To by ale v současném nouzovém stavu bylo maximum. Starat se o více dětí si neumí představit.
Mateřská škola Ukrajinská v Ostravě-Porubě funguje pro děti rodičů v první linii. Starat se o ně a zároveň dodržovat všechna preventivní opatření není jednoduché. Má proto obavy z toho, že by měla fungovat v normálním provozu. “Je to velice náročné uhlídat děti, aby nosily roušky, aby si je nesundávaly, aby si nesahaly po obličeji, aby si dezinfikovaly dostatečně ruce. Je to opravdu náročné a udělat to organizačně s obědem, aby se vystřídaly, aby se na záchodech nepotkávaly, když si jdou umýt pusinky po obědě, po jídle,” uvádí Adéla Mikesková, ředitelka MŠ Ukrajinská.
“Už začínáme přemýšlet, kdy vlastně postupně podle uvolňování celé situace, začneme školky otevírat. Musíme si to pečlivě zanalyzovat, jak to vypadá. Uvidíme samozřejmě, jak se bude ta situace vyvíjet, dodává Lucia Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba
Problém je hlavně s rouškama. Roušek pro děti je stále nedostatek, stejně jako látek pro jejich výrobu. “Ty malinkaté jsme v podstatě teprve začali šít, protože paní ředitelka nám sdělila, že by potřebovali hlavně pro děti. Samozřejmě s látkama je to problém. Snažíme se pro tyto dětské vybírat nějaké ty motivy, kde jsou různé hračky. Oblíbení jsou šmoulové, říká Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru MOb Ostrava-Poruba
Sociální pracovnice už pro děti našily 230 roušek a školka dostala roušky i od vedení radnice. “My jsme přinesli několik desítek malých roušek pro děti. Stejně tak dezinfekci potřebnou, respirátory a další ochranné pomůcky,” dodává Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba. Dětem ve školce se před přijetím měří teplota. Jsou totiž bezpříznakovými přenašeči nemoci Covid-19. A kdyby se zaměstnanci dostali do karantény, neměl by se o ně kdo starat.
---
Ve Frýdku-Místku začaly zápisy dětí do prvních tříd
Ve Frýdku-Místku probíhají zápisy dětí do prvních tříd základních škol. Stejně jako v jiných městech i zde upřednostňují zápisy zejména elektronickou formou. I když jsou zápisy bez účasti předškoláků, některé školy pro ně i přesto připravily doprovodný program.
Od 14. do 28. dubna běží na základních školách ve Frýdku-Místku zápisy dětí do prvních tříd. Malý školáci se ale do učeben poprvé podívají nejspíš až s nástupem nového školního roku. Kvůli pandemii koronaviru jsou zápisy letos bez osobní účasti.
“Zápisy budou letos jiné. Budou probíhat bez osobní přítomnosti dětí ve škole. Rodiče budou podávat žádosti o přijetí dětí do školy. Samotné školy upřednostňují podání žádosti on-line, ale také nabízí možnost i pro ty, kteří tuto možnost nemají,” uvedl náměstek primátora Frýdku-Místku Pavel Machala.
Řada základních škol pro budoucí prvňáčky v den zápisu každoročně připravuje doprovodný program. Patří mezi ně tradičně také 7. základní škola 1. máje. Ta o zábavu předškoláky nechce připravit ani letos, kdy osobně školu navštívit nemohou.
“Protože jsme v minulých letech měli vždycky u zápisu pro děti nějaké téma a děti ta osobní účast velmi bavila a zajímala, jsme alespoň připravili na našich webových stránkách pohádkové úkoly. Děti prochází nějakou pohádkou, kterou dobře znají. Je to věc, která není povinná, ale dobrovolná,” řekla ředitelka 7. ZŠ 1. máje ve Frýdku-Místku Iveta Zechová.
Detailní informace k zápisu mají základní školy na svých webových stránkách.
---
Stavba nové cyklostezky mezi Studénkou a Novou Horkou může začít
Výstavba cyklostezky spojující Studénku s Novou Horkou začala už před 2 lety. Tehdejší firma zhotovila jen povrchové úpravy a na staveniště se už nevrátila. Naději na dokončení vkládá nově vysoutěžený dodavatel.
„Akci cyklostezku Studénka – Nová Horka v opakovaném řízení, Rada 26. března rozhodla, na základě došlých nabídek, vybrat vítěznou společnost. V tuto chvíli, v tomto týdnu končí zákonem stanovené lhůty na možnost námitek ze stran účastníků řízení a pokud nic neobdržíme, tak bude možné s firmou uzavřít smlouvu,“ vysvětlil starosta města Libor Slavík.
Nová firma může stavbu za zhruba 12 milionu korun zahájit ihned po podpisu smlouvy. Jak to však bude s plánovaným termínem dokončením stezky je prozatím nejasné.
„Samozřejmě se ohledem na aktuální nouzový stav, uvidíme, jaké bude počasí, jak půjdou dodávky materiálu. V tuto chvíli je předčasné hovořit, jestli dojde k nějakému časovému posunu nebo ne. Možná se dá předpokládat, že by mohlo k něčemu dojít, ale jak říkám, to bude předmětem samotné stavby a realizace,“ doplnil starosta města Libor Slavík.
Plánované dokončení stavby je stanoven na poslední srpnový den. Po vydání všech povolení k užívání, by měla být stezka v provozu do konce září.
---