Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • OKD testuje na covid všechny zaměstnance
  • S dovolenými přibývá vyloupených domů a bytů
  • Strážníci v Orlové mají výhrady k odchodnému
  • Částka na dotace se v Novém Jičíně sníží
  • Skoková soutěž na ponících v Opavě

OKD testuje na covid všechny zaměstnance

Na třech dolech společnosti OKD ve středu začalo testování všech zaměstnanců na covid-19. Jde o nařízení krajských hygieniků, kteří se snaží zastavit šíření nákazy mezi horníky.

Testování na covid-19 začalo ve středu ráno. Trvat bude několik dnů v průběhu kterých budou otestováni všichni zaměstnanci.

Testování probíhá na karvinských dolech Darkov a ČSA a dole ČSM ve Stonavě, a to pomocí rapid testů, které společnosti předala Krajská hygienická stanice v Ostravě.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: "Od KHS v Ostravě jsme dostali 8 tisíc Rapid testů. To znamená, že budou otestováni všichni zaměstnanci z lokalit ČSM-Jih, ČSM-Sever, Lazy, ČSA a pokud zbudou, tak i pracovníci Dolu Darkov."

Speciálně vytvořený tým, který plošné testování zajišťuje, čítá desítky zaměstnanců OKD a také zdravotníků z Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj. 

David Hájek, ředitel provozu OKD: „Bude se jednat o organizované testování. Zaměstnanec přijde v konkrétní den a hodinu, pokud bude negativní, bude pokračovat v práci. Pokud by test byl pozitivní, bude pak odeslán na PCR test."

Naďa Chattová, mluvčí OKD: "Začali jsme testovat v 5 hodin ráno. Ke středeční 10. hodině, kdy bylo provedeno bezmála 600 testů, nebyl nikdo z testovaných pozitivní."

Těžba uhlí je zastavena pouze na dole Darkov, zbývající tři doly jsou omezeny pouze zkrácením pracovní doby o jednu hodinu a změnou systému ze čtyřsměnného na třísměnný tak, aby se směny mezi sebou nepotkávaly.

Vedení Moravskoslezského kraje se mezitím snaží jednat s polskými protějšky o možnostech, jak otevřít hranice. Omezující opatření na hranicích přetrvávají kvůli vysokému počtu nakažených horníků z polských dolů. Jednou z možností je spolupráce českých a polských hygieniků při dohledávání kontaktů nakažených.

---

S dovolenými přibývá vyloupených domů a bytů

Na středu 17. června v letošním roce připadl Evropský den proti vloupání a proto vám chceme připomenout pár důležitých zásad, aby jste se nestali obětí zločinu. Obzvláště v této době, kdy začínají dovolené, je totiž důležité pořádně zabezpečit svůj majetek.

Kriminalisté vyšetřují na Frýdeckomístecku od víkendu dvě podobné události. Jde o krádeže v rodinných domcích a v obou případech to majitelé zlodějům velmi usnadnili. Nemuseli totiž nic páčit ani rozbíjet. 

Karolína Bělunková, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "V obou případech se pachatel do vnitřních prostor rodinných domů dostal přes neuzamčené vstupní dveře. V jednom případě dokonce využil klíče, který majitelka nechala položený na rohožce před dveřmi. Odcizeny byly doklady, finance i zlaté šperky." 

Podobných případů bude v tomto období přibývat. Lidé budou odjíždět na dovolenou, často jsou na zahradě a nechávají neuzamčené dveře domu. Zloději využijí každou příležitost. Proto se snažte být zodpovědní a chraňte svůj majetek.

Martina Jablońská,  oddělení prevence PČR MS kraje: "Samozřejmostí je zamykání dveří. Nestačí už ale obyčejný zámek. Na trhu je velká škála bezpečnostních dveří, bezpečnostních zámků, řetízků a dalších bezpečnostních prvků. Před odjezdem na dovolenou byste měli zkontrolovat okna a pokud máte lodžii i tyto uzamkněte."

Podobné zásady platí i u rekreačních objektů. Pokud odjíždíte z chaty, pečlivě ukliďte ze zahrady vše, co se dá ukrást. Okna zabezpečte nejlépe okenicemi a dveře pořádně zamkněte. Dobré také je, domluvit se se sousedy, aby vám na chatu dohlédli. 

---

Strážníci v Orlové mají výhrady k odchodnému

“Pokud je odchodné posledním krokem, je to výsměch.” Takto reagují strážníci Městské policie v Orlové na novelu zákona o obecní policii. Uvítali by stejné podmínky, jaké mají příslušníci ozbrojených sborů.

Strážníci budou mít nárok na odchodné, a to díky novele zákona o obecní policii, kterou schválila poslanecká sněmovna. Primátor Havířova, který je rovněž poslancem, v tom vidí krok ke stabilizaci.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova:  "Já jsem velice rád, že prošel původní poslanecký návrh. Myslím si, že pro městskou policii jako takovou je to zase obrovský krok dopředu. Je to krok ke stabilizaci. Mezi nejdůležitější opatření, která tam jsou, je odchodné pro strážníky po patnácti letech služby při dosažení padesáti let. Já za sebe u toho zákona a jeho projednávání byl celou dobu a myslím si, že strážnici nejen v Havířově, ale napříč celou republikou kvituji to, že se podařilo tuto novelu schválit.”

Strážníci v Orlové ale mají ke schválené podobě zákona výhrady.

Milan Páleník, zástupce velitele MP Orlová: “Strážník, aby získal odchodné, tak si musí odpracovat patnáct let a potom je ještě limitován věkem 50 let. Tady vidíme značný nepoměr mezi strážníky městské policie a složek ozbrojených sborů. Příslušník ozbrojených sborů není limitován věkem a stačí mu odpracovat šest let a už má nárok na odchodné. Policista dostává ještě příspěvek výsluhový, ten dostává až do důchodu. V tomto vidím opravdu nepoměr, ale věřím, že to je první krok a že to nebude poslední. Pokud by to byl poslední krok pro strážníky, tak je to výsměch.”

Filip Daněk, strážník MP Orlová: “Osobně to vnímám, že to je motivace pro starší strážníky, ale pro mě osobně to není motivující, protože to je momentálně třicet let přede mnou a já nemám ponětí, co bude za třicet let.”

Strážníci, kteří odpracují více než 15 let, dostanou odchodné ve výši jednoho měsíčního platu. Pokud budou pracovat déle, budou mít nárok maximálně na šestinásobek.

---

Částka na dotace se v Novém Jičíně sníží

Nový Jičín v příštím roce rozdělí v dotačních programech méně peněz, než původně předpokládal. I tak ovšem půjde o částku 24 milionů korun. Přidělení financí do různých podpůrných programů v oblasti sportu, kultury a sociální sféře schválili zastupitelé.

V souvislosti s úsporami vynucenými aktuální krizí musela novojičínská radnice v rámci rozpočtu zasáhnout do dotačních programů na rok 2021. V příštím roce si sportovní oddíly, kulturní spolky, sociální organizace a další rozdělí nižší částku, než by určil stanovený koeficient, a to fixních 24 milionů korun. V červnu to schválilo zastupitelstvo.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Pro příští rok nevycházíme z té dříve stanovené hranice 5 a půl procenta z daňových a nedaňových příjmů za předchozí uzavřený kalendářní rok, takže pokles je zhruba o 4,8 milionu korun proti letošnímu roku.”

Sportovci si tak přijdou na zhruba 15 milionů korun, kulturní spolky si rozdělí 1 milion 200 tisíc, naopak šetřit město nebude v oblasti sociálních organizací, které získají něco přes 6 milionů korun.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V nedávné koronavirové době jsme zjistili, že bez těch sociálních služeb a neziskových organizací by řada lidí strádala. tyto služby jely více jak na 100 procent a měly opravdu skutečné náklady, tam je třeba posílit.”

Z důvodu úspor město vyřadilo z dotačních programů pro rok 2021 příspěvek na estetizace nebo opravu kulturních památek. Ještě větší pokles financí na dotace pak předpokládá vedení radnice na rok 2022.

---

Skoková soutěž na ponících v Opavě

Jezdecký areál v Opavě – Kateřinkách hostil na čtyři desítky nejmladších jezdců na pony konících z celé republiky. Skokové závody byly zároveň Českým pohárem ve stylovém skákání.

Na skokové závody přijely do Opavy děti od 8 do 16 let. Soutěžily v několika kategoriích. Kromě věku byly rozděleny také podle toho, jak velkého koně si osedlaly. Nejvyšší poníci měli 145 centimetrů, ti nejmenší něco přes metr.

Vladimír Hruška, ředitel závodu: „Poník se dá ovláda daleko lépe, než velký kůň. A také je přiměřený síle a tomu dítěti.“

Překážky na kolbišti museli závodníci projet ve stanoveném čase jedné minuty. S co nejmenším počtem trestných bodů. Rozhodčí se zaměřili ale především na styl a souhru jezdce s koněm. To bylo základem pro hodnocení.

Jan Kubrický, stylový rozhodčí: Tady je vidět, že jsou to začínající závodníci,kteří nejsou tak vyzrálí. A od toho se odvíjejí i známky.

Organizátoři závodů si museli dát záležet na přípravě povrchu, aby se na něm koně cítili co nejjistěji.

Vladimír Hruška, ředitel závodu: Toto je jedno z nejlepších kolbišť v republice. Písek, aby byl kvalitně připravený, musíme hodně kropit vodou.

Slunečné počasí, které po celý den panovalo, dalo zabrat jezdcům i zvířatům.

Natálie Bečková, vítězka Českého poháru ve stylovém skákání pony jezdců 14 -16 let: Samozřejmě je to pro ně těžší, protože se hodně potí a více dýchají. I já jsem zpocená a udýchaná, je to náročné.“

Parkurové skákání je jedna z mála sportovních disciplín, ve které soutěží muži společně se ženami. Mezi dětskými závodníky zcela suverejně převažovaly dívky, které se podělily i o stupně vítězů v jednotlivých kategoriích.


---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
17. června 2020, 16:00

OKD testuje na covid všechny zaměstnance

Na třech dolech společnosti OKD ve středu začalo testování všech zaměstnanců na covid-19. Jde o nařízení krajských hygieniků, kteří se snaží zastavit šíření nákazy mezi horníky.

Testování na covid-19 začalo ve středu ráno. Trvat bude několik dnů v průběhu kterých budou otestováni všichni zaměstnanci.

Testování probíhá na karvinských dolech Darkov a ČSA a dole ČSM ve Stonavě, a to pomocí rapid testů, které společnosti předala Krajská hygienická stanice v Ostravě.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: "Od KHS v Ostravě jsme dostali 8 tisíc Rapid testů. To znamená, že budou otestováni všichni zaměstnanci z lokalit ČSM-Jih, ČSM-Sever, Lazy, ČSA a pokud zbudou, tak i pracovníci Dolu Darkov."

Speciálně vytvořený tým, který plošné testování zajišťuje, čítá desítky zaměstnanců OKD a také zdravotníků z Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj. 

David Hájek, ředitel provozu OKD: „Bude se jednat o organizované testování. Zaměstnanec přijde v konkrétní den a hodinu, pokud bude negativní, bude pokračovat v práci. Pokud by test byl pozitivní, bude pak odeslán na PCR test."

Naďa Chattová, mluvčí OKD: "Začali jsme testovat v 5 hodin ráno. Ke středeční 10. hodině, kdy bylo provedeno bezmála 600 testů, nebyl nikdo z testovaných pozitivní."

Těžba uhlí je zastavena pouze na dole Darkov, zbývající tři doly jsou omezeny pouze zkrácením pracovní doby o jednu hodinu a změnou systému ze čtyřsměnného na třísměnný tak, aby se směny mezi sebou nepotkávaly.

Vedení Moravskoslezského kraje se mezitím snaží jednat s polskými protějšky o možnostech, jak otevřít hranice. Omezující opatření na hranicích přetrvávají kvůli vysokému počtu nakažených horníků z polských dolů. Jednou z možností je spolupráce českých a polských hygieniků při dohledávání kontaktů nakažených.

---

S dovolenými přibývá vyloupených domů a bytů

Na středu 17. června v letošním roce připadl Evropský den proti vloupání a proto vám chceme připomenout pár důležitých zásad, aby jste se nestali obětí zločinu. Obzvláště v této době, kdy začínají dovolené, je totiž důležité pořádně zabezpečit svůj majetek.

Kriminalisté vyšetřují na Frýdeckomístecku od víkendu dvě podobné události. Jde o krádeže v rodinných domcích a v obou případech to majitelé zlodějům velmi usnadnili. Nemuseli totiž nic páčit ani rozbíjet. 

Karolína Bělunková, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "V obou případech se pachatel do vnitřních prostor rodinných domů dostal přes neuzamčené vstupní dveře. V jednom případě dokonce využil klíče, který majitelka nechala položený na rohožce před dveřmi. Odcizeny byly doklady, finance i zlaté šperky." 

Podobných případů bude v tomto období přibývat. Lidé budou odjíždět na dovolenou, často jsou na zahradě a nechávají neuzamčené dveře domu. Zloději využijí každou příležitost. Proto se snažte být zodpovědní a chraňte svůj majetek.

Martina Jablońská,  oddělení prevence PČR MS kraje: "Samozřejmostí je zamykání dveří. Nestačí už ale obyčejný zámek. Na trhu je velká škála bezpečnostních dveří, bezpečnostních zámků, řetízků a dalších bezpečnostních prvků. Před odjezdem na dovolenou byste měli zkontrolovat okna a pokud máte lodžii i tyto uzamkněte."

Podobné zásady platí i u rekreačních objektů. Pokud odjíždíte z chaty, pečlivě ukliďte ze zahrady vše, co se dá ukrást. Okna zabezpečte nejlépe okenicemi a dveře pořádně zamkněte. Dobré také je, domluvit se se sousedy, aby vám na chatu dohlédli. 

---

Strážníci v Orlové mají výhrady k odchodnému

“Pokud je odchodné posledním krokem, je to výsměch.” Takto reagují strážníci Městské policie v Orlové na novelu zákona o obecní policii. Uvítali by stejné podmínky, jaké mají příslušníci ozbrojených sborů.

Strážníci budou mít nárok na odchodné, a to díky novele zákona o obecní policii, kterou schválila poslanecká sněmovna. Primátor Havířova, který je rovněž poslancem, v tom vidí krok ke stabilizaci.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova:  "Já jsem velice rád, že prošel původní poslanecký návrh. Myslím si, že pro městskou policii jako takovou je to zase obrovský krok dopředu. Je to krok ke stabilizaci. Mezi nejdůležitější opatření, která tam jsou, je odchodné pro strážníky po patnácti letech služby při dosažení padesáti let. Já za sebe u toho zákona a jeho projednávání byl celou dobu a myslím si, že strážnici nejen v Havířově, ale napříč celou republikou kvituji to, že se podařilo tuto novelu schválit.”

Strážníci v Orlové ale mají ke schválené podobě zákona výhrady.

Milan Páleník, zástupce velitele MP Orlová: “Strážník, aby získal odchodné, tak si musí odpracovat patnáct let a potom je ještě limitován věkem 50 let. Tady vidíme značný nepoměr mezi strážníky městské policie a složek ozbrojených sborů. Příslušník ozbrojených sborů není limitován věkem a stačí mu odpracovat šest let a už má nárok na odchodné. Policista dostává ještě příspěvek výsluhový, ten dostává až do důchodu. V tomto vidím opravdu nepoměr, ale věřím, že to je první krok a že to nebude poslední. Pokud by to byl poslední krok pro strážníky, tak je to výsměch.”

Filip Daněk, strážník MP Orlová: “Osobně to vnímám, že to je motivace pro starší strážníky, ale pro mě osobně to není motivující, protože to je momentálně třicet let přede mnou a já nemám ponětí, co bude za třicet let.”

Strážníci, kteří odpracují více než 15 let, dostanou odchodné ve výši jednoho měsíčního platu. Pokud budou pracovat déle, budou mít nárok maximálně na šestinásobek.

---

Částka na dotace se v Novém Jičíně sníží

Nový Jičín v příštím roce rozdělí v dotačních programech méně peněz, než původně předpokládal. I tak ovšem půjde o částku 24 milionů korun. Přidělení financí do různých podpůrných programů v oblasti sportu, kultury a sociální sféře schválili zastupitelé.

V souvislosti s úsporami vynucenými aktuální krizí musela novojičínská radnice v rámci rozpočtu zasáhnout do dotačních programů na rok 2021. V příštím roce si sportovní oddíly, kulturní spolky, sociální organizace a další rozdělí nižší částku, než by určil stanovený koeficient, a to fixních 24 milionů korun. V červnu to schválilo zastupitelstvo.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Pro příští rok nevycházíme z té dříve stanovené hranice 5 a půl procenta z daňových a nedaňových příjmů za předchozí uzavřený kalendářní rok, takže pokles je zhruba o 4,8 milionu korun proti letošnímu roku.”

Sportovci si tak přijdou na zhruba 15 milionů korun, kulturní spolky si rozdělí 1 milion 200 tisíc, naopak šetřit město nebude v oblasti sociálních organizací, které získají něco přes 6 milionů korun.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V nedávné koronavirové době jsme zjistili, že bez těch sociálních služeb a neziskových organizací by řada lidí strádala. tyto služby jely více jak na 100 procent a měly opravdu skutečné náklady, tam je třeba posílit.”

Z důvodu úspor město vyřadilo z dotačních programů pro rok 2021 příspěvek na estetizace nebo opravu kulturních památek. Ještě větší pokles financí na dotace pak předpokládá vedení radnice na rok 2022.

---

Skoková soutěž na ponících v Opavě

Jezdecký areál v Opavě – Kateřinkách hostil na čtyři desítky nejmladších jezdců na pony konících z celé republiky. Skokové závody byly zároveň Českým pohárem ve stylovém skákání.

Na skokové závody přijely do Opavy děti od 8 do 16 let. Soutěžily v několika kategoriích. Kromě věku byly rozděleny také podle toho, jak velkého koně si osedlaly. Nejvyšší poníci měli 145 centimetrů, ti nejmenší něco přes metr.

Vladimír Hruška, ředitel závodu: „Poník se dá ovláda daleko lépe, než velký kůň. A také je přiměřený síle a tomu dítěti.“

Překážky na kolbišti museli závodníci projet ve stanoveném čase jedné minuty. S co nejmenším počtem trestných bodů. Rozhodčí se zaměřili ale především na styl a souhru jezdce s koněm. To bylo základem pro hodnocení.

Jan Kubrický, stylový rozhodčí: Tady je vidět, že jsou to začínající závodníci,kteří nejsou tak vyzrálí. A od toho se odvíjejí i známky.

Organizátoři závodů si museli dát záležet na přípravě povrchu, aby se na něm koně cítili co nejjistěji.

Vladimír Hruška, ředitel závodu: Toto je jedno z nejlepších kolbišť v republice. Písek, aby byl kvalitně připravený, musíme hodně kropit vodou.

Slunečné počasí, které po celý den panovalo, dalo zabrat jezdcům i zvířatům.

Natálie Bečková, vítězka Českého poháru ve stylovém skákání pony jezdců 14 -16 let: Samozřejmě je to pro ně těžší, protože se hodně potí a více dýchají. I já jsem zpocená a udýchaná, je to náročné.“

Parkurové skákání je jedna z mála sportovních disciplín, ve které soutěží muži společně se ženami. Mezi dětskými závodníky zcela suverejně převažovaly dívky, které se podělily i o stupně vítězů v jednotlivých kategoriích.


---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-17-06-2020-16-00