Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Moravskoslezský kraj čeká další vlna opatření kvůli COVID-19, oznámil to ministr zdravotnictví
  • Šestičlenná rodina měla covid. Každý měl jiný průběh
  • Ostrava hledá spoluinvestora pro Nové Lauby
  • Projekt Zelená Porubě bude spuštěn se změnami

Moravskoslezský kraj čeká další vlna opatření kvůli COVID-19, oznámil to ministr zdravotnictví

I přesto, že hygienici i politici sotva před několika hodinami proklamovali, že situace v Moravskoslezském kraji se uklidňuje, pro jeho obyvatele platí další vlna opatření kvůli COVID-19. Během pátečního dopoledne to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Vyplývá to také z mimořádného opatření Krajské hygienické stanice v Ostravě.


Do Moravskoslezského kraje se vrací povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách i v hromadné dopravě. Hromadné akce jsou omezeny na maximální počet sto lidí. Další citelné opatření se týká restauračních zařízení, která musí na všech místech kraje omezit provoz - zavřeno musí být mezi 23. a 8. hodinou ranní.

Adam Vojtěch (ANO), ministr zdravotnictví: "Při návštěvě nemocnic a sociálních zařízeních bude nutný respirátor FFP2. V celém kraji platí také uzavření prostor restaurací a barů mezi 23:00 – 8:00h a konání hromadných akcí jen do 100 osob. Přeshraniční pracovníci se prokáží negativním PCR testem na covid 1x za 14 dní."

komentář KHS Ostrava k zpřísněným opatřením v MSK: "V posledních týdnech se stal Moravskoslezský kraj největším ohniskem šíření koronaviru v České republice. Nejvíce pozitivních osob je dlouhodobě na Karvinsku, zde se sice situace postupně stabilizuje co do počtu nově zjištěných případů, mění se však jejich struktura a nejedná se již pouze o primární kontakty s pozitivními horníky a jejich rodinné příslušníky. Lokální ohniska šíření nákazy se nově objevují i v okresech Frýdek-Místek, Ostrava a Nový Jičín. Současně evidujeme nárůst pozitivních případů u přeshraničních pracovníků, pracujících ve firmách na území celého kraje. Bohužel již dochází i k zasažení zdravotnických zařízení a to zejména v Ostravě. Dosud přijatá opatření byla omezena zejména na území okresů Karviná a Frýdek-Místek. V posledních týdnech však registrujeme i značný nárůst pozitivních mimo známá ohniska onemocnění, počet tzv. komunitních případů nákazy se zvýšil prakticky na dvojnásobek. Navíc lze očekávat v nastávajícím letním období další nárůst rizik, například zavlečení nákazy osobami, které se vrací z dovolených, výskyt nemocných v rámci zotavovacích akcí nebo mezi přeshraničními pracovníky, kteří pracují v řadě velkých i menších firem na území našeho kraje. Na nepříznivý vývoj epidemiologické situace musela tedy KHS Moravskoslezského kraje co nejrychleji reagovat. Proto dochází k vydání nového mimořádného opatření č. 15."

Během soboty se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch omluvil na svém Twitteru za náhlé zavedení opatření. Ředitelka KHS v MSK Pavla Svrčinová přitom uvedla, že požadavek Ministerstva zdravotnictví byl uzavřít region co nejdřív. Podobně se pro Radiožurnál vyjádřil i její kolega Kopřivík, podle kterého byl vyvíjen tlak na uzavření celého regionu.

Rastislav Maďar, epidemiolog pro ČT: "Situace v Moravskoslezském kraji je pod kontrolou a neděje se nic dramatického. Mimořádné opatření se připravovalo a ladilo několik dní. Předpokládám, že hygiena se obávala víkendových akcí."

Hygienici okomentovali opatření, které obsahuje celkem 20 bodů: 

Opatření na ochranu rizikových skupin obyvatel zahrnují opatření ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb, kterým kromě zpřísnění režimu pro návštěvy nařizuje preventivní testování nových pacientů a klientů s cílem zamezit zavlečení nákazy do těchto zařízení. Nově budou tedy podmínky v těchto zařízeních na území celého MS kraje nastaveny stejně.

Omezení shromažďování osob
ve venkovních i vnitřních prostorách na max. 100 osob. Ve venkovních i vnitřních prostorech je možný vyšší počet účastníků pouze za předpokladu zřízení oddělených sektorů, kterých může být maximálně 5.  

Omezení rekreačních a zotavovacích aktivit, které zahrnuje opatření, která musí zajistit provozovatelé zotavovacích akcí, provozovatelé koupališť a vnitřních sportovišť.

Omezení provozu stravovacích služeb, které spočívá v časovém omezení provozu od 8,00 do 23,00, a dále v nutnosti zajistit omezený počet osob u jednoho stolu, dostatečné rozestupy a pravidelnou desinfekci inventáře a možnost desinfekce pro návštěvníky. Opatření se netýká pouze stravování zaměstnanců a zařízení, která poskytují současně i ubytovací služby, kde je umožněno podávání snídaní od 6,00.

Obnovení povinnosti nosit ochranu dýchacích cest
a to ve všech vnitřních prostorách staveb mimo bydliště (tedy i na pracovišti) a v hromadné dopravě. 

Opatření vůči zaměstnavatelům, která mají za cíl minimalizaci kontaktů mezi pracovníky na směně, mezi zaměstnanci v jednotlivých směnách, provádění desinfekce na pracovištích. Mají rovněž povinnost zamezit vstupu přeshraničních pracovníků do provozoven a pracovišť, pokud tito nepředloží potvrzení o absolvování PCR vyšetření na Covid 19 s negativním výsledkem.

Provádění zvýšené frekvence desinfekce veřejných prostor, jako jsou například
zastávky MHD, veřejné odpočinkové prostory, dětská hřiště a vstupy do veřejných budov a objektů občanské vybavenosti. Provozovatelé maloobchodních prodejen jsou povinni zajistit pravidelné provádění desinfekce nákupních vozíků a úchopových ploch (zábradlí, kliky, madla). 

Celkově se jedná o značný zásah do běžného života všech obyvatel Moravskoslezského kraje. Je však nezbytné co nejrychleji zamezit dalšímu šíření onemocnění a nařízená opatření by měla pomoci tento cíl naplnit. V této souvislosti žádáme všechny obyvatele o pochopení a disciplínu při dodržování podmínek tohoto mimořádného opatření.

Těžkou ráno bylo opatření pro pořadatele NeFestivalu, který měl být náhradou za Colours of Ostrava, které se kvůli vládním nařízením nemohl konat.

"Na začátku tohoto roku jsme byli my, organizátoři kulturních a jiných veřejných akcí, nuceni přistoupit na nová a nečekaná opatření v souvislosti s pandemií koronaviru. Přistoupili jsme k nim s pokorou a zrušili dlouho připravované projekty, i když nás jejich příprava stála obrovské množství energie, práce a samozřejmě také peněz. Ačkoliv to pro nás všechny bylo bolestivé, i tak jsme se snažili pořádat alespoň to málo, co nám aktuální nařízení umožňovala. Teď se situace ale změnila. Rozhodnutí Krajské hygienické stanice o zrušení akcí v Moravskoslezském kraji je pro nás všechny devastující. Stejně jako se z minuty na minutu zrušily akce v jednom regionu, mohou se stejně tak s okamžitou platností zrušit kdekoliv jinde. To je podle nás alarmující, protože takovou situaci nemůže žádný zodpovědný pořadatel riskovat. Nechceme a ani nemůžeme žít v takové nejistotě. V nejistotě, kdy nevíme, jestli akce, kterou pořádají desítky a stovky lidí celý rok nebude najednou zrušena. Lusknutím prstu. Hned. Teď. #zminutynaminutu," uvedli v prohlášení pořadatelé NeFestivalu.

Lidé v Moravskoslezském kraji chystají v pondělí 20. července demonstraci. Na facebooku se objevila iniciativa Ostrava nemlčí, která svolala setkání lidí mezi 17. a 19. hodinou na Masarykově náměstí. O událost projevilo zájem necelých 10 tisíc lidí. Organizátoři také píšou: "Pokud se nedočkáme jasných odpovědí a na ně napojených jednoznačných činů, budeme se tu scházet tak dlouho, dokud k nápravě nedojde, dokud občané zase nebudou na prvním místě."

---

Šestičlenná rodina měla covid. Každý měl jiný průběh

Oba rodiče, tři děti i 86letá babička rodiny Holkových z Karvinska se nakazili Covidem-19. Rodina měla velký strach, že babička umře. O tom, jak u nich nákaza probíhala, se rozhodli promluvit na kameru, a to i proto, aby lidé nemoc nebrali na lehkou váhu.

Pan Jenda Holka pracuje na šachtě už 35 let. Tak jako jeho mnozí kolegové, i on se nakazil  Covidem-19. Za pár dnů vyšly pozitivní testy i u všech rodinných příslušníků. Nejhůře průběh nemoci nesla jeho žena. Měla nárazově vysoké horečky, ztratila čich, pálilo ji v nosohltanu i v žaludku. Největší strach ale měla rodina o svou 86letou babičku.

Marcela Holková, manželka horníka: “Tak jsem čekala, že se nám začne dusit, začne teplota a všechno. Ale opravdu se tak nestalo, babička měla teplotu jen jeden den. Jsme šťastní. Všechno odeznělo a babička žije dál. To vyvrací, že každý senior umře, to tak není.”

Jenda Holka, horník: "Já jsem měl jiný průběh než manželka. Mě pálilo v nosohltanu a k večeru jsem měl teploty a zase to odeznělo. Trvalo to tak asi 14 dní. Ten virus je takový zvláštní, není to typická chřipka, že člověk leží. Jednou to přijde, pak to zas odejde.”

Že se nejedná o obyčejnou chřipku si uvědomil i syn Tomáš.

Tomáš, syn: “Já jsem to zlehčoval hodně, i jsem se pár lidem smál, kteří to měli. Pak jsem to chytil já a uvědomil jsem si, že to asi nebylo dobře. Myslím si, že zlehčovat se to nemá. Není to sranda.”

Karolína, dcera: "Měla jsem strach, ale viděla jsem, že jsme to měli všichni. Také jsem ztratila čich a někdy mě pobolívala hlava.”

Jiřina, dcera: "Se sestrou jsme obě ztratily čich. Sestra ho získala po týdnu a já ho stále nemám a je to nepříjemné.”

Rodina už je v pořádku a pan Jenda se bude moci jako odčerpávač vody vrátit na šachtu. Jelikož se ale stále málo ví o obranných látkách, bude mít i nadále z nákazy obavy.

---

Ostrava hledá spoluinvestora pro Nové Lauby

O projektu Nové Lauby v centru Ostravy jsme vás už informovali. Jde o moderní rezidenční bydlení hned vedle Masarykova náměstí. Magistrát chce pro tento projekt najít spoluinvestora, se kterým se po dokončení stavby podělí o náklady. Městu by pak patřily dva z pěti objektů.

Rezidenční projekt Nové Lauby připravuje magistrát už od roku 2015. Jde o zastavění proluky vedle Masarykova náměstí. Tato lokalita kdysi patřila k nejlukrativnějším místům Ostravy a město by ji chtělo lesk a bývalou slávu vrátit. Nejprve hledalo investora, který by stavbu realizoval, ale podmínky nebyly výhodné a o projekt nikdo neměl zájem. Proto nyní přichází magistrát s novým záměrem a chce se o náklady s investorem podělit. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Projekt Nové Lauby nikdy nebyl navrhován jako čistě komerční, město jeho prostřednictvím mělo a má za cíl rozšířit nabídku nájemního bydlení a zároveň jsme v něm připravili naddimenzovanou kapacitu parkovacích míst, která kromě pokrytí potřeb obyvatel domu bude otevřena i pro veřejnost. Rezidence však obsahuje zajímavý počet lukrativních bytů, které rozhodně komerční potenciál mají. Navržený model tak otevírá cestu ke spolupráci mezi soukromým a veřejným sektorem tím, že umožní rozložit náklady na realizaci a naplnit očekávání města i soukromého investora.“

Výběrové řízení na investora bude mít tři fáze. Ta první spočívá v projevení zájmu. Investoři se musí do výběrového řízení přihlásit nejpozději do 20. srpna tohoto roku. V září pak proběhne fáze kvalifikace a v říjnu a listopadu samotné předložení cenových nabídek. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Projekt Nové Lauby je takřka připraven k zahájení stavby. Město ve vlastní režii tedy obstaralo často tu nejsložitější a nejdelší fázi stavby – archeologický průzkum, projektování a získání stavebního povolení a investorovi jej nabízí ,v mašličkách´ k realizaci. Samozřejmě mu umožňujeme úpravy vnitřních prostor jeho části tak, aby vyhověly potřebám jeho klientů. Pro ty části, které bude stavět pro město, pak poskytneme podrobnou specifikaci. Klíčové v této chvíli je to, že potenciální zájemci musí projevit zájem již v prvním kole výběrového řízení, tedy do 20. srpna, další kola budou uzavřená pouze pro tyto subjekty.“

Město chce, aby na pozemku vznikla novostavba s pěti nadzemními a dvěmi a půl podzemními podlažími, 85 bytů různých velikostí, 700 metrů čtverečních komerčních ploch a 174 parkovacích míst v podzemí. Po dokončení bude tedy městu patřit objekt B u Pivovarské ulice a C u Muzejní, které budou mít dohromady 31 bytů. Koupí také parkoviště mimo místa, které bude chtít investor pro své byty. 

---

Projekt Zelená Porubě bude spuštěn se změnami

Participativní rozpočet Zelená Porubě letos vstupuje do 5. ročníku. Už v průběhu celého září budou moci lidé podávat své návrhy. Tentokrát ale ne na dílčí úpravy, ale na celý prostor jako celek.

Pátý ročník participativního rozpočtu Zelená Porubě doznal významné změny. Od předchozích ročníků bude odlišný tím, že radnice chce řešit dvory a vnitrobloky komplexně. Vaše nápady, které můžete posílat od 1. do 30. září, tak zhodnotí a doplní i architekti a urbanisté.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Komplexně znamená, že budeme řešit celý prostor, celý prostor v tom daném vnitrobloku a nebudeme řešit jenom jednotlivé, dílčí prvky mobiliáře. Na tento projekt máme vyčleněno z rozpočtu až 4 miliony korun a také další změna spočívá v tom, že celý projekt bude realizován po dobu dvou let. Ten první rok bude věnován té přípravné fázi, doprojektování, samozřejmě výběr nejlepšího návrhu a ten druhý rok bude čistě věnován samotné realizaci.”

Celý proces navrhování bude letos dokonce jednodušší. Bude stačit jen krátké vysvětlení, o jaké změny jde a seznam toho, co byste si v daném dvoru nebo vnitrobloku přestavovali.

Pavel Konečný, koordinátor projektu Zelená Porubě: “Nějaký mobiliář, dětské prolézačky, opravu chodníku, parkovací místo. Vlastně veškeré tyto nápady sepíše do jekéhosi seznamu a samozřejmě, aby bylo vidět, že se jedná o návrh, který je podpořen více občany té dané oblasti, tak předpokládáme podporu alespoň 30 občanů formou podpisového archu.”


Radnice uvítá především Vaše originální nápady, ale klidně se můžete nechat inspirovat velkými městy jako je Praha, Plzeň, nebo Brno

Pavel Konečný, koordinátor projektu Zelená Porubě: “Je možné najít podobné příklady úprav celých vnitrobloků, nicméně troufnu si říct, že z hlediska participativního rozpočtu, to znamená toho rozpočtu, o kterém přímo rozhodují občané, je to projekt spíše ojedinělý, originální a my si právě od něj slibujeme, že navážeme na tu velmi dobrou zkušenost s projektem Zelená Porubě, který byl v předchozích letech, ale který řešil pouze ty dílčí úpravy veřejného prostoru.”

Následovat bude výběr projektů, které budou realizovatelné po technické stránce. Ve spolupráci s urbanisty a architekty bude yybráno maximálně 5 takových návrhů, které potom postoupí do dalšího hlasování.

Pavel Konečný, koordinátor projektu Zelená Porubě: “To hlasování by mělo probíhat v měsíci květnu příštího roku a vlastní realizace těch projektů poté, co budou tedy připraveny veškeré podklady, tak by byla až v roce 2022.”

Během 4 uplynulých let lidé každým rokem podali více než desítku návrhů, které se většinou týkaly úprav dětských hřišť, doplnění mobiliáře, úprav zeleně nebo rekonstrukcí chodníků. Mezi velmi úspěšné návrhy patří veřejné pítko na Hlavní třídě, nebo hodiny na Alšově náměstí.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
17. července 2020, 17:00

Moravskoslezský kraj čeká další vlna opatření kvůli COVID-19, oznámil to ministr zdravotnictví

I přesto, že hygienici i politici sotva před několika hodinami proklamovali, že situace v Moravskoslezském kraji se uklidňuje, pro jeho obyvatele platí další vlna opatření kvůli COVID-19. Během pátečního dopoledne to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Vyplývá to také z mimořádného opatření Krajské hygienické stanice v Ostravě.


Do Moravskoslezského kraje se vrací povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách i v hromadné dopravě. Hromadné akce jsou omezeny na maximální počet sto lidí. Další citelné opatření se týká restauračních zařízení, která musí na všech místech kraje omezit provoz - zavřeno musí být mezi 23. a 8. hodinou ranní.

Adam Vojtěch (ANO), ministr zdravotnictví: "Při návštěvě nemocnic a sociálních zařízeních bude nutný respirátor FFP2. V celém kraji platí také uzavření prostor restaurací a barů mezi 23:00 – 8:00h a konání hromadných akcí jen do 100 osob. Přeshraniční pracovníci se prokáží negativním PCR testem na covid 1x za 14 dní."

komentář KHS Ostrava k zpřísněným opatřením v MSK: "V posledních týdnech se stal Moravskoslezský kraj největším ohniskem šíření koronaviru v České republice. Nejvíce pozitivních osob je dlouhodobě na Karvinsku, zde se sice situace postupně stabilizuje co do počtu nově zjištěných případů, mění se však jejich struktura a nejedná se již pouze o primární kontakty s pozitivními horníky a jejich rodinné příslušníky. Lokální ohniska šíření nákazy se nově objevují i v okresech Frýdek-Místek, Ostrava a Nový Jičín. Současně evidujeme nárůst pozitivních případů u přeshraničních pracovníků, pracujících ve firmách na území celého kraje. Bohužel již dochází i k zasažení zdravotnických zařízení a to zejména v Ostravě. Dosud přijatá opatření byla omezena zejména na území okresů Karviná a Frýdek-Místek. V posledních týdnech však registrujeme i značný nárůst pozitivních mimo známá ohniska onemocnění, počet tzv. komunitních případů nákazy se zvýšil prakticky na dvojnásobek. Navíc lze očekávat v nastávajícím letním období další nárůst rizik, například zavlečení nákazy osobami, které se vrací z dovolených, výskyt nemocných v rámci zotavovacích akcí nebo mezi přeshraničními pracovníky, kteří pracují v řadě velkých i menších firem na území našeho kraje. Na nepříznivý vývoj epidemiologické situace musela tedy KHS Moravskoslezského kraje co nejrychleji reagovat. Proto dochází k vydání nového mimořádného opatření č. 15."

Během soboty se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch omluvil na svém Twitteru za náhlé zavedení opatření. Ředitelka KHS v MSK Pavla Svrčinová přitom uvedla, že požadavek Ministerstva zdravotnictví byl uzavřít region co nejdřív. Podobně se pro Radiožurnál vyjádřil i její kolega Kopřivík, podle kterého byl vyvíjen tlak na uzavření celého regionu.

Rastislav Maďar, epidemiolog pro ČT: "Situace v Moravskoslezském kraji je pod kontrolou a neděje se nic dramatického. Mimořádné opatření se připravovalo a ladilo několik dní. Předpokládám, že hygiena se obávala víkendových akcí."

Hygienici okomentovali opatření, které obsahuje celkem 20 bodů: 

Opatření na ochranu rizikových skupin obyvatel zahrnují opatření ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb, kterým kromě zpřísnění režimu pro návštěvy nařizuje preventivní testování nových pacientů a klientů s cílem zamezit zavlečení nákazy do těchto zařízení. Nově budou tedy podmínky v těchto zařízeních na území celého MS kraje nastaveny stejně.

Omezení shromažďování osob
ve venkovních i vnitřních prostorách na max. 100 osob. Ve venkovních i vnitřních prostorech je možný vyšší počet účastníků pouze za předpokladu zřízení oddělených sektorů, kterých může být maximálně 5.  

Omezení rekreačních a zotavovacích aktivit, které zahrnuje opatření, která musí zajistit provozovatelé zotavovacích akcí, provozovatelé koupališť a vnitřních sportovišť.

Omezení provozu stravovacích služeb, které spočívá v časovém omezení provozu od 8,00 do 23,00, a dále v nutnosti zajistit omezený počet osob u jednoho stolu, dostatečné rozestupy a pravidelnou desinfekci inventáře a možnost desinfekce pro návštěvníky. Opatření se netýká pouze stravování zaměstnanců a zařízení, která poskytují současně i ubytovací služby, kde je umožněno podávání snídaní od 6,00.

Obnovení povinnosti nosit ochranu dýchacích cest
a to ve všech vnitřních prostorách staveb mimo bydliště (tedy i na pracovišti) a v hromadné dopravě. 

Opatření vůči zaměstnavatelům, která mají za cíl minimalizaci kontaktů mezi pracovníky na směně, mezi zaměstnanci v jednotlivých směnách, provádění desinfekce na pracovištích. Mají rovněž povinnost zamezit vstupu přeshraničních pracovníků do provozoven a pracovišť, pokud tito nepředloží potvrzení o absolvování PCR vyšetření na Covid 19 s negativním výsledkem.

Provádění zvýšené frekvence desinfekce veřejných prostor, jako jsou například
zastávky MHD, veřejné odpočinkové prostory, dětská hřiště a vstupy do veřejných budov a objektů občanské vybavenosti. Provozovatelé maloobchodních prodejen jsou povinni zajistit pravidelné provádění desinfekce nákupních vozíků a úchopových ploch (zábradlí, kliky, madla). 

Celkově se jedná o značný zásah do běžného života všech obyvatel Moravskoslezského kraje. Je však nezbytné co nejrychleji zamezit dalšímu šíření onemocnění a nařízená opatření by měla pomoci tento cíl naplnit. V této souvislosti žádáme všechny obyvatele o pochopení a disciplínu při dodržování podmínek tohoto mimořádného opatření.

Těžkou ráno bylo opatření pro pořadatele NeFestivalu, který měl být náhradou za Colours of Ostrava, které se kvůli vládním nařízením nemohl konat.

"Na začátku tohoto roku jsme byli my, organizátoři kulturních a jiných veřejných akcí, nuceni přistoupit na nová a nečekaná opatření v souvislosti s pandemií koronaviru. Přistoupili jsme k nim s pokorou a zrušili dlouho připravované projekty, i když nás jejich příprava stála obrovské množství energie, práce a samozřejmě také peněz. Ačkoliv to pro nás všechny bylo bolestivé, i tak jsme se snažili pořádat alespoň to málo, co nám aktuální nařízení umožňovala. Teď se situace ale změnila. Rozhodnutí Krajské hygienické stanice o zrušení akcí v Moravskoslezském kraji je pro nás všechny devastující. Stejně jako se z minuty na minutu zrušily akce v jednom regionu, mohou se stejně tak s okamžitou platností zrušit kdekoliv jinde. To je podle nás alarmující, protože takovou situaci nemůže žádný zodpovědný pořadatel riskovat. Nechceme a ani nemůžeme žít v takové nejistotě. V nejistotě, kdy nevíme, jestli akce, kterou pořádají desítky a stovky lidí celý rok nebude najednou zrušena. Lusknutím prstu. Hned. Teď. #zminutynaminutu," uvedli v prohlášení pořadatelé NeFestivalu.

Lidé v Moravskoslezském kraji chystají v pondělí 20. července demonstraci. Na facebooku se objevila iniciativa Ostrava nemlčí, která svolala setkání lidí mezi 17. a 19. hodinou na Masarykově náměstí. O událost projevilo zájem necelých 10 tisíc lidí. Organizátoři také píšou: "Pokud se nedočkáme jasných odpovědí a na ně napojených jednoznačných činů, budeme se tu scházet tak dlouho, dokud k nápravě nedojde, dokud občané zase nebudou na prvním místě."

---

Šestičlenná rodina měla covid. Každý měl jiný průběh

Oba rodiče, tři děti i 86letá babička rodiny Holkových z Karvinska se nakazili Covidem-19. Rodina měla velký strach, že babička umře. O tom, jak u nich nákaza probíhala, se rozhodli promluvit na kameru, a to i proto, aby lidé nemoc nebrali na lehkou váhu.

Pan Jenda Holka pracuje na šachtě už 35 let. Tak jako jeho mnozí kolegové, i on se nakazil  Covidem-19. Za pár dnů vyšly pozitivní testy i u všech rodinných příslušníků. Nejhůře průběh nemoci nesla jeho žena. Měla nárazově vysoké horečky, ztratila čich, pálilo ji v nosohltanu i v žaludku. Největší strach ale měla rodina o svou 86letou babičku.

Marcela Holková, manželka horníka: “Tak jsem čekala, že se nám začne dusit, začne teplota a všechno. Ale opravdu se tak nestalo, babička měla teplotu jen jeden den. Jsme šťastní. Všechno odeznělo a babička žije dál. To vyvrací, že každý senior umře, to tak není.”

Jenda Holka, horník: "Já jsem měl jiný průběh než manželka. Mě pálilo v nosohltanu a k večeru jsem měl teploty a zase to odeznělo. Trvalo to tak asi 14 dní. Ten virus je takový zvláštní, není to typická chřipka, že člověk leží. Jednou to přijde, pak to zas odejde.”

Že se nejedná o obyčejnou chřipku si uvědomil i syn Tomáš.

Tomáš, syn: “Já jsem to zlehčoval hodně, i jsem se pár lidem smál, kteří to měli. Pak jsem to chytil já a uvědomil jsem si, že to asi nebylo dobře. Myslím si, že zlehčovat se to nemá. Není to sranda.”

Karolína, dcera: "Měla jsem strach, ale viděla jsem, že jsme to měli všichni. Také jsem ztratila čich a někdy mě pobolívala hlava.”

Jiřina, dcera: "Se sestrou jsme obě ztratily čich. Sestra ho získala po týdnu a já ho stále nemám a je to nepříjemné.”

Rodina už je v pořádku a pan Jenda se bude moci jako odčerpávač vody vrátit na šachtu. Jelikož se ale stále málo ví o obranných látkách, bude mít i nadále z nákazy obavy.

---

Ostrava hledá spoluinvestora pro Nové Lauby

O projektu Nové Lauby v centru Ostravy jsme vás už informovali. Jde o moderní rezidenční bydlení hned vedle Masarykova náměstí. Magistrát chce pro tento projekt najít spoluinvestora, se kterým se po dokončení stavby podělí o náklady. Městu by pak patřily dva z pěti objektů.

Rezidenční projekt Nové Lauby připravuje magistrát už od roku 2015. Jde o zastavění proluky vedle Masarykova náměstí. Tato lokalita kdysi patřila k nejlukrativnějším místům Ostravy a město by ji chtělo lesk a bývalou slávu vrátit. Nejprve hledalo investora, který by stavbu realizoval, ale podmínky nebyly výhodné a o projekt nikdo neměl zájem. Proto nyní přichází magistrát s novým záměrem a chce se o náklady s investorem podělit. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Projekt Nové Lauby nikdy nebyl navrhován jako čistě komerční, město jeho prostřednictvím mělo a má za cíl rozšířit nabídku nájemního bydlení a zároveň jsme v něm připravili naddimenzovanou kapacitu parkovacích míst, která kromě pokrytí potřeb obyvatel domu bude otevřena i pro veřejnost. Rezidence však obsahuje zajímavý počet lukrativních bytů, které rozhodně komerční potenciál mají. Navržený model tak otevírá cestu ke spolupráci mezi soukromým a veřejným sektorem tím, že umožní rozložit náklady na realizaci a naplnit očekávání města i soukromého investora.“

Výběrové řízení na investora bude mít tři fáze. Ta první spočívá v projevení zájmu. Investoři se musí do výběrového řízení přihlásit nejpozději do 20. srpna tohoto roku. V září pak proběhne fáze kvalifikace a v říjnu a listopadu samotné předložení cenových nabídek. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Projekt Nové Lauby je takřka připraven k zahájení stavby. Město ve vlastní režii tedy obstaralo často tu nejsložitější a nejdelší fázi stavby – archeologický průzkum, projektování a získání stavebního povolení a investorovi jej nabízí ,v mašličkách´ k realizaci. Samozřejmě mu umožňujeme úpravy vnitřních prostor jeho části tak, aby vyhověly potřebám jeho klientů. Pro ty části, které bude stavět pro město, pak poskytneme podrobnou specifikaci. Klíčové v této chvíli je to, že potenciální zájemci musí projevit zájem již v prvním kole výběrového řízení, tedy do 20. srpna, další kola budou uzavřená pouze pro tyto subjekty.“

Město chce, aby na pozemku vznikla novostavba s pěti nadzemními a dvěmi a půl podzemními podlažími, 85 bytů různých velikostí, 700 metrů čtverečních komerčních ploch a 174 parkovacích míst v podzemí. Po dokončení bude tedy městu patřit objekt B u Pivovarské ulice a C u Muzejní, které budou mít dohromady 31 bytů. Koupí také parkoviště mimo místa, které bude chtít investor pro své byty. 

---

Projekt Zelená Porubě bude spuštěn se změnami

Participativní rozpočet Zelená Porubě letos vstupuje do 5. ročníku. Už v průběhu celého září budou moci lidé podávat své návrhy. Tentokrát ale ne na dílčí úpravy, ale na celý prostor jako celek.

Pátý ročník participativního rozpočtu Zelená Porubě doznal významné změny. Od předchozích ročníků bude odlišný tím, že radnice chce řešit dvory a vnitrobloky komplexně. Vaše nápady, které můžete posílat od 1. do 30. září, tak zhodnotí a doplní i architekti a urbanisté.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Komplexně znamená, že budeme řešit celý prostor, celý prostor v tom daném vnitrobloku a nebudeme řešit jenom jednotlivé, dílčí prvky mobiliáře. Na tento projekt máme vyčleněno z rozpočtu až 4 miliony korun a také další změna spočívá v tom, že celý projekt bude realizován po dobu dvou let. Ten první rok bude věnován té přípravné fázi, doprojektování, samozřejmě výběr nejlepšího návrhu a ten druhý rok bude čistě věnován samotné realizaci.”

Celý proces navrhování bude letos dokonce jednodušší. Bude stačit jen krátké vysvětlení, o jaké změny jde a seznam toho, co byste si v daném dvoru nebo vnitrobloku přestavovali.

Pavel Konečný, koordinátor projektu Zelená Porubě: “Nějaký mobiliář, dětské prolézačky, opravu chodníku, parkovací místo. Vlastně veškeré tyto nápady sepíše do jekéhosi seznamu a samozřejmě, aby bylo vidět, že se jedná o návrh, který je podpořen více občany té dané oblasti, tak předpokládáme podporu alespoň 30 občanů formou podpisového archu.”


Radnice uvítá především Vaše originální nápady, ale klidně se můžete nechat inspirovat velkými městy jako je Praha, Plzeň, nebo Brno

Pavel Konečný, koordinátor projektu Zelená Porubě: “Je možné najít podobné příklady úprav celých vnitrobloků, nicméně troufnu si říct, že z hlediska participativního rozpočtu, to znamená toho rozpočtu, o kterém přímo rozhodují občané, je to projekt spíše ojedinělý, originální a my si právě od něj slibujeme, že navážeme na tu velmi dobrou zkušenost s projektem Zelená Porubě, který byl v předchozích letech, ale který řešil pouze ty dílčí úpravy veřejného prostoru.”

Následovat bude výběr projektů, které budou realizovatelné po technické stránce. Ve spolupráci s urbanisty a architekty bude yybráno maximálně 5 takových návrhů, které potom postoupí do dalšího hlasování.

Pavel Konečný, koordinátor projektu Zelená Porubě: “To hlasování by mělo probíhat v měsíci květnu příštího roku a vlastní realizace těch projektů poté, co budou tedy připraveny veškeré podklady, tak by byla až v roce 2022.”

Během 4 uplynulých let lidé každým rokem podali více než desítku návrhů, které se většinou týkaly úprav dětských hřišť, doplnění mobiliáře, úprav zeleně nebo rekonstrukcí chodníků. Mezi velmi úspěšné návrhy patří veřejné pítko na Hlavní třídě, nebo hodiny na Alšově náměstí.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-17-07-2020-17-00