Rozpočet MS kraje bude v roce 2021 schodkový
MS kraj bude v příštím roce hospodařit se schodkových rozpočtem ve výši téměř 9 miliard a 900 milionů korun. Chybějící peníze budou pokryty z úvěru a z úspor letošního roku. Rozpočet prý zásadně ovlivnila pandemie koronaviru.
Zastupitelé MS kraje schválili rozpočet pro příští rok. Pro hlasovalo 53 z 61 přítomných. Rozpočet bude tentokrát schodkový ve výši 9 miliard 860 milionů a dokryje ho úvěr i rezervy.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Rozdíl je 1,3 miliardy a my pevně věříme, že nějaké věci ufinancujeme z přebytku, který nám zůstane v letošním roce. Samozřejmě jsme také schválili úvěrový rámec 3 miliardy."
Přípravu rozpočtu zásadně ovlivnila pandemie koronaviru, propad ekonomiky a výrazný pokles příjmů z daní i nové daňové zákony. Stejně jako v minulosti kraj předpokládá, že nakonec bude hospodařit se zhruba 33 miliardami korun. Investice by omezeny být neměly.
Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MS kraje: "Máme seznam investic ve výši 2,8 miliardy, které by měly být hrazeny z úvěru. Například to bude Moravskoslezská vědecká knihovna a velký dům pro seniory v Kopřivnici."
Rozpočet počítá s penězi i pro sociální služby, které by měl financovat stát.
Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: "My máme žádosti ve výši 2 a půl miliardy na státní rozpočet, který ještě stále není schválen a my nejsme schopni říct, kolik kteří poskytovatelé dostanou na příští rok. Kraji se podařilo najít 146 milionů, které jim budou poskytnuty."
Kraj očekává propad příjmů asi o 16 procent. Na provoz příspěvkových organizací půjde o 12 procent méně peněz, než letos.
---
Karolína Kopincová přivezla dárky dětem do vrbenského domova
Letošní královna krásy České republiky navštívila i se svou maminkou dětský domov ve Vrbně pod Pradědem. Nebyla to zdaleka její první návštěva tady, protože má k městu i domovu osobní vztah, teď ale dovezla dětem hromadu praktických vánočních dárků. A děti měly obrovskou radost.
Karolína Kopincová je letošní vítězkou soutěže Miss World Czech Republic. Dětský domov ve Vrbně však navštěvuje pravidelně již delší dobu, dokonce tady pracovala i jako dobrovolnice při první jarní vlně koronaviru.
Karolína Kopincová, Miss World Czech Republic: „Bylo hrozně moc úkolů, děti nechodily do školy, učitelé je neustále zásobovali. Já jsem měla takovou svoji skupinku,kterou jsem právě přes ten koronavirus vyučovala, dělali jsme spolu úkoly, učili jsme se psát, kreslit, malovat.“
Karolína je zdejší rodačka a do Vrbna se vrací za dětmi i za svými rodiči. Dárky, které dětem přivezla, jim udělaly obrovskou radost.
Anketa, děti v domově: „Nejvíc se mi líbí basketbalový míč a největší dárek co nám dali batohy do školy a potom pumpy na balony, dali nám prostě potom ragby, líbí se nám to. Ano, dělám fotbal a líbí se mi.“
„Mě se tady líbí basketbalové míče, je to tady fakt všechno hezké a musíme ještě poděkovat.“
Jan Vavřík, ředitel dětského domova: „Samozřejmě za naši organizaci chceme slečně Karolíně Kopincové velmi poděkovat, za to, co pro naše děti udělala a už od března dělá. Jsme velice rádi, že ji máme.“
Tady ovšem plány královny krásy nekončí. Rozhodla se pro trvalý program pomoci dětským domovům a dalším podobným ústavům
Karolína Kopincová, Miss World Czech Republic: „Momentálně pracujeme a snažíme se vlastně založit náš vlastní nadační fond, který se bude samozřejmě zaměřovat na dětské domovy.“
Radost dětí z dárků nebrala konce. Většina z nich se letos dostane na vánoce domů, v domově jich zůstane jen asi 16.
---
Cena vody stoupne v příštím roce v celém kraji
Obě vodárenské společnosti, které zásobují pitnou vodou Moravskoslezský kraj plánují na příští rok zvýšení ceny. V Ostravě to bude o 4 koruny za metr krychlový a ve zbytku kraje o 5 korun za kubík vody. Stále je ale cena vody v našem regionu pod republikovým průměrem.
Cena vody v Ostravě stoupne od ledna roku 2021 o 4 koruny za metr krychlový. Zdražení představuje necelých 5 procent celkové ceny, která tak bude asi 85 korun. Tuto cenu zaplatí přibližně 300 tisíc obyvatel města a blízkého okolí. Průměrná denní spotřeba na obyvatele je asi 90 litrů vody.
Vojtěch Janoušek, generální ředitel Ostravských vodáren a kanalizací: "Průměrný spotřebitel v Ostravě zaplatí za vodu měsíčně o 11 korun více, než tomu bylo doposud. Do ceny vodného a stočného se promítá navýšení cen našich vstupů, navyšuje se i nájemné, o kterém se bavíme v souvislosti s obnovou infrastruktury a mírně se navyšují i mzdy."
Zbývajících asi 720 tisíc obyvatel našeho kraje zásobují Severomoravské vodovody a kanalizace. Jde o Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Karvinsko a Opavsko. Ti si připlatí více o 5 korun na celkových 90 korun za kubík vody.
Marek Síbrt, mluvčí SmVaK: "Musíme vygenerovat dostatek prostředků na to, abychom se mohli o tu infrastrukturu adekvátně starat. Potom jsou další náklady, jako např. zvýšené personální nebo nákupy materiálu a technologií."
Průměrná cena vody v České republice byla v uplynulém roce kolem 90 korun za kubík, ale samozřejmě se bude zvyšovat. Ostravské vodárny a kanalizace plánují investice 400 milionů korun a Severomoravské vodovody a kanalizace 740 milionů korun.
---
Zlaté ocenění vévody z Edinburghu
Celkem 113 studentů z Moravskoslezského kraje získalo mezinárodní ocenění prince Philipa, vévody z Edinburghu, které podporuje osobnostní rozvoj v oblasti dobrovolnictví, dovedností a sportu. Nejvyšší, zlaté úrovně, dosáhlo 9 účastníků. Pět z nich bylo z opavských středních škol.
Program vévody z Edinburghu vznikl v Anglii a odtud se rozšířil do 130 zemí celého světa. Čeští studenti jej znají od roku 1995.
Michal Jež, programový ředitel DofE: „Vévoda z Edinburghu, princ Filip, manžel královny Alžběty II. je zakladatelem tohoto programu, který spolu s Kurtem Hahnem v 50. letech 20. stol. vymysleli pro rozvoj mladých lidí, pro rozvoj jejich soft kills, tedy jejich dovedností.
Zapojit se může mládež ve věku od 14 do 24 let. Podmínka účasti je zdánlivě jednoduchá: stačí se věnovat činnostem, které studenty baví. Složitější už je, strávit nad nimi pravidelně hodinu týdně.
Vendula Kopťáková, garant projektu na Slezském gymnáziu v Opavě: „Studenti mají mobilní aplikaci, kde zadávají, jak svůj cíl plní.“
Zlepšit se v angličtině, ve hře na kytaru nebo pomáhat dobrovolně vést kroužek sportovní gymnastiky - to jsou priority, které si účastníci stanovili. Ovšem aby získali nejvyšší ocenění, zlatý odznak, museli se jim věnovat soustavně po tři roky. Vše pak zakončili expedicí, kterou si sami naplánovali.
Zuzana Prymusová, oceněná studentka Mendelova gymnázia v Opavě: „Pro mne je to důkaz, že když jsem si řekla, že něco chci zvládnout, tak to dokážu.
Karolína Daníčková, oceněná studentka Slezského gymnázium v Opavě: „Hlavně, že to byla zábava a legrace. To ocenění pro mne neznamená tolik, jako plnění.
Zlatý odznak s holubicí a znakem anglické královské rodiny získalo v Moravskoslezském kraji 9 studentů. Z nich 5 bylo z opavských škol.
---
Kroužky pomáhají s přípravou na talentové zkoušky
Omezení kurzů a kroužků může dostat některé děti do nepříjemné situace. Díky aktivitám ve Středisku volného času Klíč si totiž mohou například zdokonalovat své dovednosti v oblasti výtvarného umění. Kroužky jim tak pomáhají s přípravou na talentové zkoušky, důležitý je pro ně ale i kontakt s kamarády.
Téměř zaplněná třída mladých výtvarnic dává jasně znát, že kroužky bez ohledu na zaměření dětem ve Frýdku-Místku nesmírně chyběly. Jakmile byla možnost se vrátit a zase společně ve středisku volného času odpoledne tvořit, talentované slečny neváhaly a opět vyrazily na lekce.
Anketa: 1.) "Jsem ráda, protože tady mám hodně kamarádů a kreslení mi hodně chybělo." 2.) "Těšila jsem se, hodně, na kamarády hlavně." 3.) "Jsem ráda za to, že se to otevřelo, těšila jsem se tady, ale mrzí mě, že se to zase zavře."
Chvilkové rozvolnění přivítali i lektoři jednotlivých kroužků, kteří se na děti také velmi těšili.
Petra Kopčáková, vedoucí kroužku Paleta, SVČ Klíč F-M: "Je to určitě dobře, nicméně některé slečny se připravují na talentové zkoušky uměleckých škol a ten schodek jim určitě bude chybět, takže jsme rádi, že alespoň na chvilinku se to uvolnilo."
Kroužek Paleta určený zájemcům o výtvarnou tvorbu je věnovaný jednotlivým výtvarným technikám, kresbě, malbě a grafice s důrazem na získání uměleckých kompetencí pro rozvoj estetického vnímání.
Petra Kopčáková, vedoucí kroužku Paleta, SVČ Klíč F-M: "Zaměřujeme se na to, aby každá ta lekce měla svůj cíl, jde o to, aby se naučily děti pracovat s co nejvíce materiály a naučily se co nejvíce výtvarných technik. Zaměřujeme se na perspektivu, na věci, které potřebují k přijímacím zkouškám například. Dneska se slečny učí míchat akrylové barvy a používají je na plátno."
Některé mladé výtvarnice ještě na začátku neměly jasno, co z jejich obrazu vznikne, ale našly se například i takové, které se rozhodly, že to, co si v kroužku namalují, by chtěly dát někomu jako vánoční dárek.
Anketa: 1.) "Já bych chtěla vytvořit nějakou krajinu Mexika nebo Texasu a možná bych to chtěla dát babičce nebo rodině." 2.) "Já si to nechám doma v pokoji, asi to nikomu nedám." 3.) "Co to bude? Až to bude? To nevím, to z toho až po čase vznikne třeba." 4.) "Já maluju pozadí na nějakou zimní krajinu."
Středisko volného času Klíč rozjelo od pondělí 7. prosince za dodržení všech hygienických opatření řadu kroužků, které se téměř okamžitě začaly zaplňovat. V průběhu se muselo pravidelně dezinfikovat, všichni museli nosit roušky a v kroužku mohlo být maximálně 10 dětí plus lektor. Zaplněno bylo téměř všude, přechod do stupně čtyři protiepidemického systému, ale podobně jako u škol, středisko bohužel zase zavřel.
---