Vážné případy spojené s chřipkou se totiž objevují každý rok. Letošek není výjimkou. „Tato nemoc dokáže způsobit chřipkovou pneumonii, tedy virový zápal plic, který se může komplikovat i vznikem sekundární bakteriální pneumonie, přitom na virový i bakteriální zápal plic může pacient zemřít,“ vysvětluje přednosta Kliniky infekčního lékařství FNO doc. MUDr. Luděk Rožnovský, CSc. „Další komplikace, jako třeba zápal mozkových blan až zánět mozku, se u chřipky vyskytují poměrně vzácně, ale mohou být smrtelné.“
Podle docenta Rožnovského je letošní rok z pohledu chřipky ve srovnání s předchozími lety zatím mírnější. „Na klinice jsou nyní hospitalizováni 2 pacienti s chřipkou. Přichází k nám lidé, u kterých se často kombinují respirační potíže třeba s průjmovou atakou. Chřipka může zasáhnout kteroukoliv část populace. Nejzranitelnější jsou ale starší lidé a malé děti.“
Přednosta infekční kliniky jednoznačně doporučuje očkování proti chřipce. „V proočkovanosti zaostáváme. V České republice jsme někde na deseti procentech populace, třeba skandinávské země mají naočkováno šedesát procent,“ doplňuje docent Rožnovský: „Pokud člověk není očkovaný, měl by omezit kontakt s lidmi, u nichž se projevují příznaky nemoci. Efektivní ochranou může být rouška.“
Chřipka se projevuje zpočátku teplotami okolo 39 nebo 40 stupňů, které provází bolesti svalů a kloubů. Rozvíjí se kašel, při němž bolí v krku a často i za hrudní kostí, při výrazném kašli bolí i dolní části žeber: „Když se rozvíjí zápal plic, většinou se rozvíjí i dušnost, která je indikací k hospitalizaci pacienta.“