Představitelé Asociace požadovali například možnou změnu některých podmínek u programů Národní rozvojové banky.
Jan Jendřejek, podnikatel, člen výboru Asociace OBNOVA 2024+: “Jeden je dotován 25 procenty, to považujeme jako nedostatečné, protože aktuálně běží přes Národní rozvojovou banku program Fotovoltaika a tam si klidně podnikatel z Prahy sáhne na padesátiprocentní dotaci na fotovoltaické panely.”
Druhým programem je program Záruka, do kterého se ale zatím kvůli vysokým úrokovým sazbám komerčních úvěrů, které se pohybují mezi 7 až 9 procenty, nikdo nepřihlásil.
Zbyněk Stanjura (ODS/SPOLU), ministr financí: “Popřemýšlíme, jak to udělat více atraktivní, aby se tento program dal využívat.”
Jedním z bodů programu byl také způsob zajištění pojištění firem, které byly záplavami poškozeny.
Jan Jendřejek, podnikatel, člen výboru Asociace OBNOVA 2024+: “Pojistky jdou brutálně nahoru, v našem případě 50 procent a pokud to nebudeme akceptovat, tak máme výpověď z pojistky a museli bysme hledat někoho, kdo nás pojistí.”
Zbyněk Stanjura (ODS/SPOLU), ministr financí: “Budeme pracovat na systémovém řešení problému, jak pojišťovat firmy, které jsou dneska v záplavových územích. Hledáme nějaké řešení, kde by mohl participovat stát.”
Asociace Obnova požadovala i změnu nastavení kurzarbeitu, který je podle čerstvých zkušeností z podzimních povodní potřeba udržet nejméně půl roku po živelné pohromě podobného rozsahu.
Marek Výborný(KDU-ČSL), ministr zemědělství: “Myslím, že je na místě, abychom to prověřili a pokud možno šli na těch 6 měsíců.”
Asociace OBNOVA 2024+ sdružuje přes 120 podnikatelů, živnostníků a zástupců samospráv z Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Právě tyto oblasti nejvíc zasáhly loňské podzimní povodně. S jejich následky se lidé i podniky potýkají dodnes.