Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pomoc státu firmám vyplavených loňskou povodní je podle nich nedostatečná. Chtějí víc

Opava |

Představitelé Asociace OBNOVA 2024+ se sešli s ministry zemědělství a financí. V Krnově jednali o efektivní pomoci vyplaveným firmám a o přípravě protipovodňových opatření v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

Představitelé Asociace požadovali například možnou změnu některých podmínek u programů Národní rozvojové banky.

Jan Jendřejek, podnikatel, člen výboru Asociace OBNOVA 2024+: “Národní rozvojová banka vypsala dva dotační programy, jeden je dotován 25 procenty, to považujeme jako nedostatečné, protože aktuálně běží přes Národní rozvojovou banku program Fotovoltaika a tam si klidně podnikatel z Prahy sáhne na padesátiprocentní dotaci na fotovoltaické panely.”

Druhým programem je program Záruka, do kterého se ale zatím kvůli vysokým úrokovým sazbám komerčních úvěrů, které se pohybují mezi 7 až 9 procenty, nikdo nepřihlásil.

Jan Jendřejek, podnikatel, člen výboru Asociace OBNOVA 2024+: “Požadujeme kolem 2 procent nebo do 2 procent, protože zase vycházíme z fotovoltaiky, kde zase v uvozovkách, kde zase podnikatel z Prahy si může sáhnout na 1,99 procent úrokové sazby.”
Zbyněk Stanjura (ODS/SPOLU), ministr financí: “Ty stávající podmínky vlastně nemotivují, jak se ukazuje, ty uchazeče, takže popřemýšlíme, jak to udělat více atraktivní, aby se tento program dal využívat.”

Jedním z bodů programu byl také způsob zajištění pojištění firem, které byly záplavami poškozeny.

Jan Jendřejek, podnikatel, člen výboru Asociace OBNOVA 2024+: “Pojistky jdou brutálně nahoru v našem případě 50 procent a pokud to nebudeme akceptovat, tak máme výpověď z pojistky a museli bysme hledat někoho, kdo nás pojistí.”
Zbyněk Stanjura (ODS/SPOLU), ministr financí: “Budeme pracovat na systémovém řešení problému, jak pojišťovat firmy, které jsou dneska v záplavových územích a boužel nemohou přenést firmu někam jinam, to není vůbec jednoduché a jak taky zlepšit ty podmínky toho pojištění. Hledáme nějaké řešení, kde by mohl participovat stát.”

Asociace Obnova požadovala i změnu nastavení kurzarbeitu, který je podle čerstvých zkušeností z podzimních povodní potřeba udržet nejméně půl roku po živelné pohromě podobného rozsahu.

Jan Jendřejek, podnikatel, člen výboru Asociace OBNOVA 2024+: “Ten skončil posledním listopadem a teprve teď na podnikatele doléhají problémy, že musejí pouštět lidi na 60 procent a nemají možnost, jak to financovat, takže kurcarbajt s největší pravděpodobností obnoví.”
Marek Výborný (KDU-ČSL), ministr zemědělství: “Samozřejmě jsou to už spíš výjimečné případy těch firem, ale myslím, že je na místě, abychom to prověřili a pokud možno šli na těch 6 měsíců.”
René Sommer, dozorčí rady, Asociace obnova 2024+: “Domluvili jsme se, že do konce února dostaneme přehled protipovodňových opatření, které se plánují tady u nás v regionu, protože není to jenom přehrada v Nových Heřminovech, ale jsou to i další protipovodňová opatření.”

Asociace OBNOVA 2024+ sdružuje přes 120 podnikatelů, živnostníků a zástupců samospráv z Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Právě tyto oblasti nejvíc zasáhly loňské podzimní povodně. S jejich následky se lidé i podniky potýkají dodnes.

Nahlásit chybu


K tématu

MSK zatím ze státní kasy nedostal slíbenou půlmiliardu za škody po povodních

22. dubna 2025 13:32 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Moravskoslezský kraj nedostal od státu refundaci téměř půl miliardy korun za náklady spojené s loňskými zářijovými povodněmi. Přestože pomoc byla přislíbena už v prosinci, ministerstvo financí nyní oznámilo, že peníze nepošle.

Slevové vouchery na ubytování v Jeseníkách se vracejí, Moravskoslezský kraj na ně přispěje 5 milionů korun

1. července 2025 14:00 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Od 18. srpna se znovu spustí možnost získat slevové vouchery na ubytování v Jeseníkách. Projekt, který má podpořit cestovní ruch poškozený povodněmi, opět připravili Moravskoslezský a Olomoucký kraj spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj. Na jaře se po voucherech zaprášilo během několika dní.

Vodohospodáři lidem v Nových Heřminovech a Kunově představili plán ochrany před povodněmi

22. dubna 2025 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Zástupci Povodí Odry, ministerstva zemědělství a Moravskoslezského kraje se ve čtvrtek 17. dubna setkali s občany Nových Heřminov a Kunova, na kterém byla diskutována protipovodňová ochrana obyvatel.


Otevření Honorárního konzulátu Slovenské republiky v Ostravě

Dnes 12:12 | Ostrava-město | Pavel Straka

V Ostravě v úterý oficiálně zahájil činnost Honorární konzulát Slovenské republiky. Nové zastoupení má posílit spolupráci mezi Moravskoslezským krajem a Slovenskem a zároveň usnadnit služby slovenským občanům žijícím nebo pracujícím v regionu.

Historická sýpka dostane nový život

Dnes 11:43 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka

Památkově chráněná Svinovská sýpka byla ještě nedávno na pokraji zániku. Město ji odkoupilo a připravuje její rekonstrukci. Do budoucna by se mohla proměnit v moderní knihovnu a komunitní centrum.

Dětmarovice staví nové třídy pro děti v MŠ Koukolná

Dnes 11:40 | Dětmarovice | Bára Kelnerová

V Dětmarovicích dlouhodobě přibývá obyvatel a s nimi i malých dětí. Obec proto rozšiřuje kapacitu Mateřské školy Koukolná, kde vzniknou dvě nové třídy.

Fulnek po 10 letech aktualizuje lesní hospodářský plán, lesům vrací přirozenou podobu

Včera 16:00 | Fulnek | Michal Slonina

575 hektarů lesních pozemků v různých nadmořských výškách na sedmi katastrálních územích má ve správě město Fulnek. Po deseti letech teď musí aktualizovat lesní hospodářský plán, který určuje těžbu, obnovu i ochranu lesa tak, aby zůstal zdravý a produktivní.

Dobrovolní hasiči bavili své hosty na tradičním plese

Dnes 7:15 | Stonava | Jiří Brzóska

Stonavští dobrovolní hasiči uspořádali i letos svůj tradiční ples. Konal se v požární zbrojnici na Novém Světě a my jsme s kamerou samozřejmě nechyběli.

82letého cyklistu bez přilby srazilo auto. Přejížděl silnici na červenou

Včera 14:07 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Vjel na přejezd pro cyklisty na červenou a srazilo ho auto. 82letého cyklistu převezli do nemocnice. Policie upozorňuje účastníky silničního provozu, aby byli obezřetní a zodpovědní. Sražený cyklista bohužel neměl ani helmu.

Paní Amálka Kyjovská oslavila v domově 100 let, seniorka si život užívá naplno

Včera 10:36 | Havířov | Bára Kelnerová

Výjimečné životní jubileum oslavila paní Amálka Kyjovská, rodačka z Havířova, která nyní žije v Horní Suché. Na oslavě všichni obdivovali její vitalitu a především smysl pro humor.

Podle posledních měření se ovzduší v Ostravě dlouhodobě zlepšuje

Včera 11:47 | Ostrava-město | Andrea Holeszová

Ostrava pokračuje v trendu posledních let a kvalitou ovzduší nijak nevybočuje ve srovnání s jinými velkými městy. V některých částech, jako je třeba Poruba, je dokonce lepší. Vyplývá to z analýzy Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, který provádí kontinuální měření na pěti stanicích.

V lokalitě starého Ráje v Karviné pokračuje výměna vodovodů a dopravních omezení

Včera 12:36 | Karviná | Gabriela Stašová

Ve starém Ráji v Karviné stále probíhá výměna vodovodního potrubí, a to po jednotlivých ulicích. Aktuálně se s omezeními potýkají obyvatelé na ulici Slepá.

Domy s pečovatelskou službou v Ostravě-Jihu prochází rekonstrukcí

Včera 11:18 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

V Domech s pečovatelskou službou v Ostravě-Jihu se brzy vylepší podmínky pro personál i klienty. Stavební úpravy již probíhají v domově na ulici Odborářská a na ulici Horymírova se chystá rekonstrukce zázemí pro pečovatele.

Třídiči odpadů

Hradec nad Moravicí Nástup: od 1. dubna 2026 od 22 500 do 27 000 Kč/měsíc

Česká premiéra v Opavě: histologie v reálném čase

Dnes 16:29 | Opava | Yvona Fajtová

Moravskoslezská nemocnice Opava zavádí do praxe další moderní technologii, takzvaný histologický skener. Přístroj umožňuje lékařům zjistit v reálném čase, zda byl nádor odstraněn celý. Nejčastěji se využívá u pacientek s karcinomem prsu a výrazně zvyšuje přesnost i bezpečnost chirurgické léčby.

Demolice Slezanky začala. O budoucí podobě centra města rozhodne architektonická soutěž

Dnes 9:42 | Opava | Yvona Fajtová

Na Horním náměstí v Opavě začala demolice Slezanky. Bourá se část, která patří městu. O jejím odstranění rozhodli zastupitelé už před 5 lety. Budoucí podobu nové zástavby určí architektonická soutěž.

Myslivecké tradice, sokolníci, hudba, tanec. Brumovice si užily tradiční ples

28. února 2026 11:23 | Opava | Yvona Fajtová

Kulturní dům v Brumovicích praskal ve švech. Uskutečnil se tam tradiční ples, který uspořádala obec společně s mysliveckým sdružením Slezská Hořina.

Arboretum Nový Dvůr čeká výrazná proměna vstupního areálu. Nový objekt bude větší a modernější

28. února 2026 11:07 | Opava | Yvona Fajtová

Arboretum Nový Dvůr čeká i výrazná proměna vstupního areálu. Původní pavilon ze šedesátých let minulého století už šel k zemi a nahradí ho nový objekt, který bude větší a nabídne modernější zázemí.

Slezské zemské muzeum v Opavě zahájilo rekultivaci historické štoly v Arboretu Nový Dvůr

28. února 2026 10:27 | Opava | Yvona Fajtová

Slezské zemské muzeum slavnostně zahájilo rekultivaci a budoucí zpřístupnění historické štoly Quido I v Arboretu Nový Dvůr u Opavy. Důlní dílo, které nese jméno zakladatele arboreta Kvída Rýdla, se má stát novou součástí prohlídkové trasy i připravované stálé expozice.

Tiché, bez emisí a s dětskými obrázky na zádi. Do ulic Opavy vyjely dva nové elektrobusy

26. února 2026 9:37 | Opava | Yvona Fajtová

Městský dopravní podnik uvedl do provozu dva nové elektrobusy. Ještě letos je posílí 6 nových vozů. Všechny pojmenovaly děti opavských škol, které se tak zapojily do projektu moderní a ekologické městské dopravy.

Pomoc státu firmám vyplavených loňskou povodní je podle nich nedostatečná. Chtějí víc
Vydáno 25. ledna 2025 22:39, Opava, Yvona Fajtová
Představitelé Asociace OBNOVA 2024+ se sešli s ministry zemědělství a financí. V Krnově jednali o efektivní pomoci vyplaveným firmám a o přípravě protipovodňových opatření v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

Představitelé Asociace požadovali například možnou změnu některých podmínek u programů Národní rozvojové banky.

Jan Jendřejek, podnikatel, člen výboru Asociace OBNOVA 2024+: “Národní rozvojová banka vypsala dva dotační programy, jeden je dotován 25 procenty, to považujeme jako nedostatečné, protože aktuálně běží přes Národní rozvojovou banku program Fotovoltaika a tam si klidně podnikatel z Prahy sáhne na padesátiprocentní dotaci na fotovoltaické panely.”

Druhým programem je program Záruka, do kterého se ale zatím kvůli vysokým úrokovým sazbám komerčních úvěrů, které se pohybují mezi 7 až 9 procenty, nikdo nepřihlásil.

Jan Jendřejek, podnikatel, člen výboru Asociace OBNOVA 2024+: “Požadujeme kolem 2 procent nebo do 2 procent, protože zase vycházíme z fotovoltaiky, kde zase v uvozovkách, kde zase podnikatel z Prahy si může sáhnout na 1,99 procent úrokové sazby.”
Zbyněk Stanjura (ODS/SPOLU), ministr financí: “Ty stávající podmínky vlastně nemotivují, jak se ukazuje, ty uchazeče, takže popřemýšlíme, jak to udělat více atraktivní, aby se tento program dal využívat.”

Jedním z bodů programu byl také způsob zajištění pojištění firem, které byly záplavami poškozeny.

Jan Jendřejek, podnikatel, člen výboru Asociace OBNOVA 2024+: “Pojistky jdou brutálně nahoru v našem případě 50 procent a pokud to nebudeme akceptovat, tak máme výpověď z pojistky a museli bysme hledat někoho, kdo nás pojistí.”
Zbyněk Stanjura (ODS/SPOLU), ministr financí: “Budeme pracovat na systémovém řešení problému, jak pojišťovat firmy, které jsou dneska v záplavových územích a boužel nemohou přenést firmu někam jinam, to není vůbec jednoduché a jak taky zlepšit ty podmínky toho pojištění. Hledáme nějaké řešení, kde by mohl participovat stát.”

Asociace Obnova požadovala i změnu nastavení kurzarbeitu, který je podle čerstvých zkušeností z podzimních povodní potřeba udržet nejméně půl roku po živelné pohromě podobného rozsahu.

Jan Jendřejek, podnikatel, člen výboru Asociace OBNOVA 2024+: “Ten skončil posledním listopadem a teprve teď na podnikatele doléhají problémy, že musejí pouštět lidi na 60 procent a nemají možnost, jak to financovat, takže kurcarbajt s největší pravděpodobností obnoví.”
Marek Výborný (KDU-ČSL), ministr zemědělství: “Samozřejmě jsou to už spíš výjimečné případy těch firem, ale myslím, že je na místě, abychom to prověřili a pokud možno šli na těch 6 měsíců.”
René Sommer, dozorčí rady, Asociace obnova 2024+: “Domluvili jsme se, že do konce února dostaneme přehled protipovodňových opatření, které se plánují tady u nás v regionu, protože není to jenom přehrada v Nových Heřminovech, ale jsou to i další protipovodňová opatření.”

Asociace OBNOVA 2024+ sdružuje přes 120 podnikatelů, živnostníků a zástupců samospráv z Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Právě tyto oblasti nejvíc zasáhly loňské podzimní povodně. S jejich následky se lidé i podniky potýkají dodnes.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000046970/pomoc-statu-firmam-vyplavenych-lonskou-povodni-je-podle-nich-nedostatecna-chteji-vic