Muž žije na chodníku, pomoc města odmítá
Silně zapáchající muž žije už několik měsíců v Havířově na chodníku. Radnice, ale i Armáda spásy mu chce pomoci. Veškerá snaha je ale marná.
Dvaasedmdesátiletý pan Karel už několik měsíců bydlí takto na chodníku v Okrajové ulici v Havířově. Se svým novým domovem je spokojen. Má postel, deky a víc prý nepotřebuje.
"Do azyláku nejdu ani za nic. Prosili mě i policajti i měšťáci, aby jsem šel na ten azylák, já jsem říkal neexistuje. Tam jsou bezďáci,” řekl pan Karel.
Co děláte, když je zima nebo prší?
“Tady sedím, mám takovou dobrou prošívanou deku s tou se zakryju a ta nepromokne,” dodal muž.
Místním lidem nejvíce vadí silný zápach. Někteří ale mají pochopení.
"Je to smutné, ale je to jeho volba. Vadí nám to, protože zapáchá, a to dost. Vidíte, že jdu po opačné straně chodníku,” řekl místní obyvatel.
“Neotravuje nikoho, některým lidem to vadí, mě třeba ne,” dodal jiný muž.
“On spával kousek na zastávce, teď je tady. Nic se neděje. Proč my lidé bychom s tím měli něco dělat? Chodí tady každý den policie, vidí to. Mělo by se město postarat,” řekla rozhořčená žena.
Město se už několik měsíců snaží muži pomoci, ten to odmítá.
“Jednou se podařilo muže dostat do azylového domu k provedení osobní hygieny a výměně oblečení. Jakmile provedl osobní hygienu a vyměnili mu oblečení, tak na vlastní žádost azylový dům opustil, byť mu bylo nabídnuto, že tam může zůstat. Údajně mu tento způsob života vyhovuje,” řekla vedoucí odboru sociálních věcí Bernarda Urbancová.
Marné jsou i kontroly strážníků. Muž na chvíli místo opustí a pak se zase vrátí. Jakmile se oteplí, chce se pan Karel přestěhovat do Horních Bludovic nebo k Žermanické přehradě.
---
Záchranka v MS kraji má patnáct nových sanitek
Následující zpráva potěší jistě každého. Moravskoslezský kraj získal 15 nových sanitek a svou výbavou patří k nejmodernějším a nejlépe vybaveným regionům z celé země. Mezi sanitkami jsou i speciály pro obézní lidi nebo pacienty nakažené vysoce infekčními nemocemi.
Tak to jsou ony. 15 nových sanitek, které budou sloužit po celém MS kraji. Vybrány byly tři různé typy podle toho, kde budou sloužit. V horských oblastech je potřeba menší vozy s náhonem na všechna 4 kola, zatímco po městě mohou jezdit větší sanitky. Zakoupeny byly i dva vozy rendez-vous, které nemohou převážen pacienty. "Obměna představuje 15 aut. Z těch je 10 klasických vozů určených jak pro lékařské, tak nezdravotnické posádky," vysvětluje ředitel ZZS MS kraje Roman Gřegoř.
Mezi sanitkami jsou i dva speciální vozy. Jeden je určen pro přepravu rozměrově významných osob a druhý je aktuální zejména v dnešní době. Jde o vůz pro přepravu pacientů s infekčními nemocemi. "Pokud bychom měli pacienta, který by se vrátil z exotické země a splňoval určitá kritéria, tak víme, že díky sanitce v kombinaci z bioboxem jsme schopni tohoto pacienta bezpečně transportovat do cílového zařízení," popisuje záchranář Petr Jaššo.
Největší sumu peněz na nové sanitky poskytl MS kraj. Jde celkem o 37 milionů 500 tisíc korun. Další finance poskytlo ministerstvo zdravotnictví, záchranná služba a Fond zábrany škod. "Je to jedno z nejlépe vybavených pracovišť v České republice," potvrzuje hejtman MS kraje Ivo Vondrák.
Jedno vozidlo rendez -vous bude také sloužit v Orlové, kde byla v nemocnici zrušena akutní lůžková péče.
---
Jmelí decimuje stromy, pomůže ořezání větví?
Chomáče jmelí decimují stromy ve městech. Napadají rostlinné cévy, až nakonec strom uschne. V Opavě se ale hodlají tomuto houževnatému parazitovi postavit. Stromy ořežou a tím zabrání šíření jmelí, které mají na svědomí ptáci.
Přestože je zima a listí ze stromů dávno opadalo, mnohé z nich se ale i teď zelenají. Jejich koruny jsou totiž obalené jmelím. Některé větve se pod jejich tíhou ohýbají, jiné to nevydrží a zlomí se.
Zhoršující se trend sledujeme zhruba po dobu 15 let, kdy výskyt jmelí zaznamenáváme ve větším množství. Není to jen problém Opavska, ale celého kraje, říká vedoucí odb. životního prostředí opavského magistrátu Marie Vavrečková.
Ze stromu na strom roznášejí jmelí ptáci, kteří se živí bílými plody Semínka jsou pro ně jedovatá, a proto otírají zobák o větve, aby se jich zbavili. A tak najdou pro parazita dalšího hostitele. Stromy, na kterých se jmelí objeví, jsou odsouzeny k zániku.
"Stromy, které jsou zasažené jmelím trpí obrovskou žízní. Jmelí je poloparazit, který zakořeňuje do větviček a do cév, kde proudí míza. Takže ten strom musí ze země 3x rychleji sát vodu," vysvětluje dendrolog Miroslav Frank.
Napadené stromy začnou postupně usychat. A je téměř jisté, že parazit bude mít nakonec navrch. I když to může trvat několik let či desetiletí. Pomoci by mohlo odřezání jednotlivých trsů jmelí.
"Zkoušeli jsme postřik. Vyzkoušeli jsme asi tři stromy, kdy jsme sledovali,zda na jmelí působí. Ale s výsledkem jsme nebyli spokojeni, abychom se rozhodli jít touto cestou," říká Vavrečková.
Pracovníci odboru životního prostředí už vytipovali, kde bude potřeba zásahu odborníků. Jde dohromady asi o 500 stromů,které se nacházejí převážně v Městských sadech a pak také u kostela v Jaktaři. Asi stovka stromů, která je zasažená jmelím z více jak 50%, bude muset být pokácena a nahrazena rostlinami novými.
---
Novojičíňáci řeší, kde budou parkovat
V Novém Jičíně chybí v bytové zástavbě více než tisíc parkovacích míst. Vyplynulo to ze studie, kterou město nechalo zpracovat odbornou firmou. Ta zároveň předložila i návrhy řešení. Lidé si je mohli vyslechnout na veřejném projednání.
Koncepci parkování ve městě zpracovává Nový Jičín od loňského podzimu. Těsně před finalizací odprezentovalo tento strategický dokument veřejnosti.
“Speciálně mě zajímá ulice Dlouhá, tam je to kritické,” prozradil jeden z účastníků veřejného projednání. “Loučka má obrovské sídliště, kde je velký problém s parkováním, tak se jdu zeptat, jestli někdo někdy tuto záležitost bude řešit,” přidal se další Novojičíňák.
Právě parkování v sídlištích je největším problémem, pro odstavení vozidel chybí více než 1 000 míst, nejvíce v lokalitě sídliště Dlouhá a v místní části Loučce na Lani.
“Je tam navržena úprava v rámci revitalizace sídliště. Na Lani uvažujeme s předlážděním, tam by mělo vzniknout asi dvacet nových míst,” podotkl Petr Macejka, zpracovatel koncepce parkování.
Další přetíženou oblastí je sídliště Dvořákova. Nová parkovací místa se dle zpracovatele koncepce dají najít i povolením parkování v místech, kde to dopravní předpisy zakazují, nicméně zde řidiči stejně parkují, přestože jim hrozí pokuta.
“Místní úpravou, dopravním značením, můžeme velkou část vyznačit a tím legalizovat ten stav, který tu dneska je,” podotkl Petr Macejka.
Koncepce má být definitivně hotova do konce února. Na jejím základě vznikne akční plán jednotlivých návrhů.
“A pak bude na vedení města, jak rozhodne, v jakém pořadí bude a které bude realizovat,” uzavřela Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín.
Naopak, jak průzkum v rámci koncepce ukázal, v centru města výraznější problémy nejsou.
---
Knihovna darovala sbírku knih Novému domovu
Karvinský regionální knihovna se letos zapojila do Mezinárodního dne darování knih. Zaměstnanci mezi sebou uspořádali sbírku a oslovili Dětský domov Srdce a také Nový domov pro seniory, kam knihy a časopisy darovali.
Seniory z Nového domova navštívili zástupci místní regionální knihovny, aby rozšířili škálu knih, které má Nový domov k dispozici a také je pobavili prostřednictvím krátkého divadelního představení.
"Karvinská regionální knihovna se zapojila do Mezinárodního dne darování knih, oslovili jsme Dětský domov Srdce a také Nový domov pro seniory, kde jsme zahráli i pohádku a přivezli jsme knihy. Uspořádali jsme totiž sbírku mezi zaměstnanci," vysvětlila
Markéta Kukrechtová, ředitelka RKKA.
Pro seniory se podařilo sesbírat hlavně beletrii, ale v jejich knihovně přibudou i dětské knížky nebo encyklopedie.
"Máme zajištěnou velkou knihovnu na zapůjčení knih, běžně je využívají rodiny nebo dobrovolníci, kteří si je sami zapůjčují nebo chodí číst uživatelům. Část uživatelů si knihy ještě přečte, ale někteří mají problém se zrakem, tak předčítáme nebo předčítá rodina," řekla Irena Šafářová, vedoucí pro aktivizační činnost.
Někteří senioři si hned po předání, vybrali pár knižních titulů ke čtení.
anketa: senioři z Nového domova: "Mám Temné říční proudy, to je od Sharona Baltona." "My jsme od děcka četli, já kdejaký papírek jsem četla, i když to bylo na zemi. Ráda čtu, jenže mi už oči neslouží, ale stejně ráda čtu."
Seniorům knihovna ještě zahrálo krátké divadelní představení.
Knihovna se snaží, aby knihy byly dostupné kdekoliv. Nedávno darovala knihy na oddělení do nemocnice v Ráji, zprovoznila i knihobudky na vlakovém nádražím, krytém bazénu nebo letním koupališti.
---