Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem
  • Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům
  • Studenti hladnovského gymnázia podporují školu v Africe
  • Opavané si v rámci Dne země prohlédli ČOV
  • Muzeum Těšínska chystá opravu životického památníku

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kolo už v Ostravě dávno není jen volnočasová pomůcka, pro milovníky sportu. Stále více lidí jej využívá jako běžný dopravní prostředek. Svědčí o tom také každoroční čísla o využívání sdílených kol společnosti Nextbike. Ostrava cyklodopravu mnoha způsoby podporuje a vzniká proto i celá koncepce. Na bezpečnost se v rámci nejrůznějších projektů a akcí zaměřují hlavně strážníci. 

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Městská policie realizuje celou řadu preventivních akcí a mezi tyto akce určitě patří i akce zaměřené na cyklisty. Chtěl bych předestřít, že se rozhodně nejedná o akce, které mají represivní charakter, ale především preventivní, kdy upozorňujeme cyklisty na dodržování pravidel silničního provozu a také na to, jak má být povinně vybaveno jízdní kolo."

Valerie Juchelková, strážnice MP Ostrava: "Zaměřujeme se na cyklisty, kteří jedou po chodníku. Také na dodržování pravidel silničního provozu, pravidla, jako jsou třeba dopravní značky a také na povinnou výbavu jízdních kol a koloběžek."

anketa, cyklisté: "Jezdím do práce, na kole jezdím často. Dokonce jsem zapojena i do soutěže Do práce na kole, která začíná v květnu."

Dopravně bezpečnostních akcí se účastní také zástupci BESIPU i ti na cyklisty při preventivních akcích často myslí.

Pavel Blahut, koordinátor BESIP: "Cyklista je řidič jednostopých ho motorového vozidla, takže se na něj vztahují vlastně všechny povinnosti a pravidla pro řidiče. Musí jezdit střízliví, musí užít vozidlo, které splňuje nějaké technické požadavky."

V letošním roce chce Ostrava investovat do oprav cyklostezek asi 20 milionů korun. Novinkou, kterou jistě cyklisté uvítají, je zklidnění dopravy, kdy bude v některých úsecích městských silnic snížena rychlost až na 30 km za hodinu.

---

Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Bývalé OC Marica v Ostravě-Porubě léta obývali pouze lidé bez domova a podivné existence. Často tam i hořelo a na místo tak vyjížděli hasiči i policie. Radnice se všemožně snažila o změnu, ta přišla až s novým majitelem.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “Tři a více let to bylo, kdy jsme se trápili s tím, co s tou ruinou, především abychom tady zabezpečili bezpečnost v té lokalitě. Mě velmi těší, že nakonec nový majitel, který tento objekt odkoupil s platným stavebním povolením, se konečně pustil do rekonstrukce."

Zchátralá budova se tak postupně mění v moderní bytový dům s více než 60 byty různých velikostí.

David Rybka, majitel objektu: "Vznikne tady 62 parkovacích stání, z toho by mělo být asi 42 stání garážových. Jsme na začátku, zatím máme za sebou demolici a částečnou demolici budovy za námi."

Stavba by měla trvat do konce příštího roku a úpravami projde i její okolí.

David Rybka, majitel objektu: “Tady kde teď stojíme ve spolupráci s městem vznikne 21 parkovacích míst a naproti vpravo by mělo vzniknout dětské hřiště."

Další bytový dům by měl vyrůst na vedlejším soukromém pozemku

---

V Ostravě-Jihu se mladistvý chlapec pod pohrůžkou násilí zmocnil sdíleného jízdního kola. Poškozený mladík odmítl půjčit kolo neznámému, který mu začal vyhrožovat. Nakonec ho ale ze strachu vydal. Díky kamerám a hlídkám v terénu byl zloděj brzy dopaden.

Cena paliv v Moravskoslezském kraji opět stoupla. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 39,93 Kč, před týdnem byl o 36 haléřů levnější. O 11 haléřů na litru zdražila nafta, litr stojí průměrně 39,14 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

---

Studenti hladnovského gymnázia podporují školu v Africe

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Hakuna Matata – česky „žádný problém“ – je jedním z mála nadnárodních projektů s cílem vzájemné edukace a propojení rozdílných kultur a společností. Zájem o něj je ze strany ostravských studentů velký.

Melanie, účastnice projektu: „Viděli jsme v tom vidinu, že nás to může posunout dál, naučit se novým věcem, protože jsme si vlastně všechno od začátku zakládali sami.“

Spolupráce s africkou školou trvá už druhým rokem. Cílem ale není jen pomoc samotné škole, ale také turismu v národním parku Kitulo. Práce mají studenti dost.

Jiří, účastník projektu: „Prodáváme mýdla, výtěžek z těch mýdel jde do Tanzánie na zlepšení edukace v dané škole. Dále prodáváme obrazy, což jsou ručně malované obrazy umění TingaTinga přímo z Tanzánie. Místní umělci nám umožnili, že je tady taky mžeme prodat.“

Markéta Blažková, koordinátorka projektu: „Sbírají notebooky, do kterých se bude dávat matematický program, který tam budou přednášet. Dělají přípravu pro národní parky. My bychom totiž chtěli, aby výsledkem byla brožura, která by byla pro turisty, protože národní park Kitulo, který se nachází blízko školy Mlondwe, se kterou spolupracujeme, není zatím příliš prozkoumán.“

Začátkem příštího roku by studenti gymnázia Hladnov měli vycestovat přímo do Tanzánie.

Markéta Blažková, koordinátorka projektu: „Ti, kteří na tom pracují už od loňského roku čili v tom projektu budou zhruba dva a půl roku, by v příštím lednu byli první skupinou, která by si to podle mě opravdu hodně zasloužila a vycestovala.“

Podpořit projekt je možné na jeho webových stránkách, nebo na jednotlivých akcích.

---

Opavané si v rámci Dne země prohlédli ČOV

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

Prohlídka Čistírny odpadních vod začínala u přítoku odpadních vod z domácností, ve kterých žije zhruba 50 tisíc lidí a také z průmyslových firem a končila u odtoku, odkud vyčištěná voda proudí do řeky Opavy a dále do Baltského moře.

Gabriela Pallová, SmVak: “Ukážeme jim, jak tato technologie probíhá. Všechno jim vysvětlujeme a myslím si, že jsou mile překvapeni.”

Srdcem ČOV jsou tady tyto aktivační nádrže, ve kterých žijí mikroorganismy, které čistí odpadní vodu.

Gabriela Pallová, SmVak: “To jsou mikroorganismy, o kterých se učí od 5. třídy. Nálevníci, Vířníci, na které se díváme pod mikroskopem. Tady nepřidáváme žádné příliš chemikálie, je tady jedna.”

Vlastimil Hon, dispečer, ČOV Opava: “Nacházíme se na dispečinku ČOV Opava, kde sledujeme v podstatě celou čistírnu Opava a krom toho všechny čistírny odpadních vod v působnosti našeho regionu, je to v podstatě 38 čerpacích stanic a nějakých 17 ČOV.”

anketa: návštěvníci ČOV: “Bylo to zajímavé hodně, protože člověk si to nedovede představit ty živé organismy.”

“Bylo to zajímavé, jak z toho, co tady přitéká, pak vypadá čistá voda.”

Součástí prohlídky byla také osvěta o tom, co do kanalizace nepatří.

Gabriela Pallová, SmVak: "Patří tam jenom tři věci, a to je moč, exkrementy a toaletní papír. Nic víc, nic míň.”

Lidé se také dozvěděli, jak celý vodárenský cyklus v Opavě probíhá.

---

Moravskoslezští policisté se zapojili do celoevropské akce na železnici. Prováděli kontrolu vlaků a nádraží, zaměřovali se na prevenci kapesních krádeží a graffiti. Zkontrolovali 260 osob, 30 osobních a stejný počet nákladních vlaků, a nevynechali ani železniční přejezdy. Policisté zaznamenali 7 přestupků, kdy osoby vstoupily do kolejiště v místě zákazu, zjistili jednu hledanou osobu a řešili dva trestné činy.

---

Muzeum Těšínska chystá opravu životického památníku

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

6. srpna uplyne 80 let od tragédie, která se stala v Životicích a okolních obcích. Nacisté tam povraždili 36 nevinných mužů, jako odplatu za přestřelku mezi partyzány a gestapem v místním hostinci. Lidé se každoročně scházejí u životického památníku, aby uctili památku zesnulých. Muzeum Těšínska se nyní rozhodlo pietní místo renovovat.

Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: "Nejprve u této příležitosti zrestauruje památník sochu s dítětem, na kterém najdeme jména povražděných obětí, následně také hrob a dlažbu, která je kolem těchto dvou objektů. V další fázi bychom rádi vyměnili zlomkovou dlažbu na příjezdové komunikaci.”

Práce chce Muzeum Těšínska stihnout do pietního aktu.

anketa: "Těší mě to, že se o to starají a chodím každým rokem. Některé tady ty lidi, zůstaly ty vdovy, tak jsem je znala a vždy jsem chodila na to smuteční shromáždění.”

anketa: “Už je to dlouho, co se to neopravovalo, co se tady stala ta životická tragédie. Tak si myslím, že to je dobře." 

Následně rekonstrukci čeká i budova, kde se nachází stálá expozice věnována těmto událostem. Jelikož se jedná o národní kulturní památku, financování rekonstrukce bude zajištěno z evropských fondů a z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
18. dubna 2024, 17:00

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kolo už v Ostravě dávno není jen volnočasová pomůcka, pro milovníky sportu. Stále více lidí jej využívá jako běžný dopravní prostředek. Svědčí o tom také každoroční čísla o využívání sdílených kol společnosti Nextbike. Ostrava cyklodopravu mnoha způsoby podporuje a vzniká proto i celá koncepce. Na bezpečnost se v rámci nejrůznějších projektů a akcí zaměřují hlavně strážníci. 

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Městská policie realizuje celou řadu preventivních akcí a mezi tyto akce určitě patří i akce zaměřené na cyklisty. Chtěl bych předestřít, že se rozhodně nejedná o akce, které mají represivní charakter, ale především preventivní, kdy upozorňujeme cyklisty na dodržování pravidel silničního provozu a také na to, jak má být povinně vybaveno jízdní kolo."

Valerie Juchelková, strážnice MP Ostrava: "Zaměřujeme se na cyklisty, kteří jedou po chodníku. Také na dodržování pravidel silničního provozu, pravidla, jako jsou třeba dopravní značky a také na povinnou výbavu jízdních kol a koloběžek."

anketa, cyklisté: "Jezdím do práce, na kole jezdím často. Dokonce jsem zapojena i do soutěže Do práce na kole, která začíná v květnu."

Dopravně bezpečnostních akcí se účastní také zástupci BESIPU i ti na cyklisty při preventivních akcích často myslí.

Pavel Blahut, koordinátor BESIP: "Cyklista je řidič jednostopých ho motorového vozidla, takže se na něj vztahují vlastně všechny povinnosti a pravidla pro řidiče. Musí jezdit střízliví, musí užít vozidlo, které splňuje nějaké technické požadavky."

V letošním roce chce Ostrava investovat do oprav cyklostezek asi 20 milionů korun. Novinkou, kterou jistě cyklisté uvítají, je zklidnění dopravy, kdy bude v některých úsecích městských silnic snížena rychlost až na 30 km za hodinu.

---

Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Bývalé OC Marica v Ostravě-Porubě léta obývali pouze lidé bez domova a podivné existence. Často tam i hořelo a na místo tak vyjížděli hasiči i policie. Radnice se všemožně snažila o změnu, ta přišla až s novým majitelem.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “Tři a více let to bylo, kdy jsme se trápili s tím, co s tou ruinou, především abychom tady zabezpečili bezpečnost v té lokalitě. Mě velmi těší, že nakonec nový majitel, který tento objekt odkoupil s platným stavebním povolením, se konečně pustil do rekonstrukce."

Zchátralá budova se tak postupně mění v moderní bytový dům s více než 60 byty různých velikostí.

David Rybka, majitel objektu: "Vznikne tady 62 parkovacích stání, z toho by mělo být asi 42 stání garážových. Jsme na začátku, zatím máme za sebou demolici a částečnou demolici budovy za námi."

Stavba by měla trvat do konce příštího roku a úpravami projde i její okolí.

David Rybka, majitel objektu: “Tady kde teď stojíme ve spolupráci s městem vznikne 21 parkovacích míst a naproti vpravo by mělo vzniknout dětské hřiště."

Další bytový dům by měl vyrůst na vedlejším soukromém pozemku

---

V Ostravě-Jihu se mladistvý chlapec pod pohrůžkou násilí zmocnil sdíleného jízdního kola. Poškozený mladík odmítl půjčit kolo neznámému, který mu začal vyhrožovat. Nakonec ho ale ze strachu vydal. Díky kamerám a hlídkám v terénu byl zloděj brzy dopaden.

Cena paliv v Moravskoslezském kraji opět stoupla. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 39,93 Kč, před týdnem byl o 36 haléřů levnější. O 11 haléřů na litru zdražila nafta, litr stojí průměrně 39,14 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

---

Studenti hladnovského gymnázia podporují školu v Africe

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Hakuna Matata – česky „žádný problém“ – je jedním z mála nadnárodních projektů s cílem vzájemné edukace a propojení rozdílných kultur a společností. Zájem o něj je ze strany ostravských studentů velký.

Melanie, účastnice projektu: „Viděli jsme v tom vidinu, že nás to může posunout dál, naučit se novým věcem, protože jsme si vlastně všechno od začátku zakládali sami.“

Spolupráce s africkou školou trvá už druhým rokem. Cílem ale není jen pomoc samotné škole, ale také turismu v národním parku Kitulo. Práce mají studenti dost.

Jiří, účastník projektu: „Prodáváme mýdla, výtěžek z těch mýdel jde do Tanzánie na zlepšení edukace v dané škole. Dále prodáváme obrazy, což jsou ručně malované obrazy umění TingaTinga přímo z Tanzánie. Místní umělci nám umožnili, že je tady taky mžeme prodat.“

Markéta Blažková, koordinátorka projektu: „Sbírají notebooky, do kterých se bude dávat matematický program, který tam budou přednášet. Dělají přípravu pro národní parky. My bychom totiž chtěli, aby výsledkem byla brožura, která by byla pro turisty, protože národní park Kitulo, který se nachází blízko školy Mlondwe, se kterou spolupracujeme, není zatím příliš prozkoumán.“

Začátkem příštího roku by studenti gymnázia Hladnov měli vycestovat přímo do Tanzánie.

Markéta Blažková, koordinátorka projektu: „Ti, kteří na tom pracují už od loňského roku čili v tom projektu budou zhruba dva a půl roku, by v příštím lednu byli první skupinou, která by si to podle mě opravdu hodně zasloužila a vycestovala.“

Podpořit projekt je možné na jeho webových stránkách, nebo na jednotlivých akcích.

---

Opavané si v rámci Dne země prohlédli ČOV

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

Prohlídka Čistírny odpadních vod začínala u přítoku odpadních vod z domácností, ve kterých žije zhruba 50 tisíc lidí a také z průmyslových firem a končila u odtoku, odkud vyčištěná voda proudí do řeky Opavy a dále do Baltského moře.

Gabriela Pallová, SmVak: “Ukážeme jim, jak tato technologie probíhá. Všechno jim vysvětlujeme a myslím si, že jsou mile překvapeni.”

Srdcem ČOV jsou tady tyto aktivační nádrže, ve kterých žijí mikroorganismy, které čistí odpadní vodu.

Gabriela Pallová, SmVak: “To jsou mikroorganismy, o kterých se učí od 5. třídy. Nálevníci, Vířníci, na které se díváme pod mikroskopem. Tady nepřidáváme žádné příliš chemikálie, je tady jedna.”

Vlastimil Hon, dispečer, ČOV Opava: “Nacházíme se na dispečinku ČOV Opava, kde sledujeme v podstatě celou čistírnu Opava a krom toho všechny čistírny odpadních vod v působnosti našeho regionu, je to v podstatě 38 čerpacích stanic a nějakých 17 ČOV.”

anketa: návštěvníci ČOV: “Bylo to zajímavé hodně, protože člověk si to nedovede představit ty živé organismy.”

“Bylo to zajímavé, jak z toho, co tady přitéká, pak vypadá čistá voda.”

Součástí prohlídky byla také osvěta o tom, co do kanalizace nepatří.

Gabriela Pallová, SmVak: "Patří tam jenom tři věci, a to je moč, exkrementy a toaletní papír. Nic víc, nic míň.”

Lidé se také dozvěděli, jak celý vodárenský cyklus v Opavě probíhá.

---

Moravskoslezští policisté se zapojili do celoevropské akce na železnici. Prováděli kontrolu vlaků a nádraží, zaměřovali se na prevenci kapesních krádeží a graffiti. Zkontrolovali 260 osob, 30 osobních a stejný počet nákladních vlaků, a nevynechali ani železniční přejezdy. Policisté zaznamenali 7 přestupků, kdy osoby vstoupily do kolejiště v místě zákazu, zjistili jednu hledanou osobu a řešili dva trestné činy.

---

Muzeum Těšínska chystá opravu životického památníku

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

6. srpna uplyne 80 let od tragédie, která se stala v Životicích a okolních obcích. Nacisté tam povraždili 36 nevinných mužů, jako odplatu za přestřelku mezi partyzány a gestapem v místním hostinci. Lidé se každoročně scházejí u životického památníku, aby uctili památku zesnulých. Muzeum Těšínska se nyní rozhodlo pietní místo renovovat.

Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: "Nejprve u této příležitosti zrestauruje památník sochu s dítětem, na kterém najdeme jména povražděných obětí, následně také hrob a dlažbu, která je kolem těchto dvou objektů. V další fázi bychom rádi vyměnili zlomkovou dlažbu na příjezdové komunikaci.”

Práce chce Muzeum Těšínska stihnout do pietního aktu.

anketa: "Těší mě to, že se o to starají a chodím každým rokem. Některé tady ty lidi, zůstaly ty vdovy, tak jsem je znala a vždy jsem chodila na to smuteční shromáždění.”

anketa: “Už je to dlouho, co se to neopravovalo, co se tady stala ta životická tragédie. Tak si myslím, že to je dobře." 

Následně rekonstrukci čeká i budova, kde se nachází stálá expozice věnována těmto událostem. Jelikož se jedná o národní kulturní památku, financování rekonstrukce bude zajištěno z evropských fondů a z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-18-04-2024-17-00