Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Roušky od MS kraje by zakryly 15 fotbalových hřišť
  • Školy se opět otevřou žákům
  • V Rychvaldě se postupně připravují na běžný život po koronaviru
  • Karviňáci sledovali z oken akrobatické vystoupení
  • Mladí jezdci se v NJ ucházeli o soutěžní licence

Roušky od MS kraje by zakryly 15 fotbalových hřišť

Nouzový stav skončil a tak se od dnešního dne mění řada věcí. Například ochranné pomůcky už si musejí zařizovat jednotlivé organizace samy. O ty krajské se ale nadále bude starat úřad a nabízí jakýsi e-shop i pro ostatní. V průběhu nouzového stavu rozdal kraj tolik roušek, že by s nimi šlo zakrýt 15 fotbalových stadionů.

V době nouzového stavu zajišťoval zásobování našeho regionu ochrannými pomůckami krajský úřad. S jeho ukončením už to neplatí a tak se musí postarat každá organizace sama. V současné době běží poslední objednávkový sytém číslo 9. Je už ale určen pouze pro primární péči. "Už nejme ti, kteří jsou zodpovědní za distribuci ochranných pomůcek pro ostatní zařízení, zdravotní zařízení, ani sociální zařízení. Budeme se už starat především o ta krajská. Nicméně rezervy jsme schopni uvolnit v případě nějaké nákazy," potvrzuje hejtman MS kraje Ivo Vondrák.

Kraj se samozřejmě bude i nadále starat o své organizace. Úřad ale chystá objednávkový systém, který by mohly využívat i ostatní. Zjednodušeně půjde o jakýsi e-shop, ze kterého si ochranné pomůcky lze jednoduše objednat. "My jsme v pátek poptali nákup roušek a ze 75 dodavatelů byl jen jeden schopen dodat platný certifikát. Takže téměř není možné objednat roušky legálně. To co my připravujeme, bude legální dodavatel a my to zprostředkujeme," vysvětluje náměstek hejtmana Jakub Unucka. 

V průběhu nouzového stavu rozdal MS kraj 12 a půl milionu roušek, 150 tisíc litrů desinfekce, 4 miliony rukavic a 100 tisíc ochranných obleků. 

---

Školy se opět otevřou žákům

Po deváťácích se brzy budou moci do školních lavic vrátit také žáci I. stupně základních škol. Znovu budou otevřeny i mateřské školy. Všechna zařízení se teď připravují na provoz ve zvláštním režimu.

Hned po vstupu do budovy si rodiče i děti vydesinfikují ruce. Dítě si může sundat roušku a odložit ji do igelitového sáčku,“ popisuje „vstupní procedury do školky ředitelka opavské MŠ Šrámkova Sylvie Graf.

Takováto opatření předepisuje metodický plán vydaný ministerstvem školství. Ve třídách děti roušku mít nemusí. Učitelé mají k dispozici roušky a štíty. Jejich použití ale není povinné. Desifekcí několikrát za den projdou třeba kliky, stoly nebo umyvadla.

„Od 25.5. otevřou všechny mateřské školy a všechny základní školy, samozřejmě hovořím o I.stupni,“ doplnila vedoucí odb. školství opavského magistrátu Andrea Štenclová.

K docházce do základních škol přihlásili rodiče předběžně 2/3 dětí. Počty se neustále mění. Jasno bude nejspíš až 25. května, kdy děti do lavic po dvouměsíční pauze usednout. Připraveno bude dostatečné množství tříd tak, aby v jedné skupině mohlo být nejvíce 15 žáků. Rozmístěné budou v různých traktech školy tak, aby se děti nepotkávaly.

„Nástup do školy bude rozfázovaný. Děti budou chodit od 8 – 9 hodin. A budou se míjet včetně nástupu i přestávek,“ upřesňuje ředitelka ZŠ E. Beneše v Opavě Simona Horáková.

Základní škola Edvarda Beneše v Opavě má vše připraveno. Už v době karantény totiž zajišťovala výuku pro děti, jejichž rodiče s nimi nemohli zůstat doma.

Většina škol nemá problém se zajištěním pedagogů. Ti, kteří kvůli zdravotnímu riziku nenastoupí, budou pokračovat v distatnčním vyučování žáků z domu. Ochranné pomůcky i desinfekci poskytl školám jejich zřizovatel, tedy město. A je jich dostatek.

„Plánujeme plošnou desinfekci našich školských zařízení, ještě předtím, než školy začnou,“ dělila náměstkyně primátora Opavy Hana Brňáková (Pirátská strana).

Ve třídách se chystají lavice tak, aby byly od sebe vzdálené 1,5 metru a žáci budou sedět po jednom. Přestávky, ale i některé vyučovací hodiny, budou trávit podle hygienických nařízení venku.


---

V Rychvaldě se postupně připravují na běžný život po koronaviru

Postupné uvolňování koronavirových omezení je znatelné i v Rychvaldě. Po obnovení výuky žáků 9. ročníku se tam škola připravuje na návrat dětí z 1. stupně. Pro velký zájem už radnice nechala otevřít také mateřskou školu.

Jako jediní v současné době docházejí do škol žáci 9. ročníků. Výuka je pro ně dobrovolná, ale většina z nich to vítá.

“Podle mě je dobře, že chodíme do školy na přijímačky, jelikož ty děcka mají možnost prostě ještě více na rozvoj myšlení,” řekla jedna školačka.

Školáci musejí dodržovat stanovená pravidla zvýšené hygieny.

“Žáci musejí dodržovat dvoumetrové rozestupy. Ve třídě si mohou sundat roušku, ve společných prostorách ji mají. Tady před školou mají přesně vymezený prostor, kdy mohou stát, takže mají takové křížky. NBa oběd může chodit maximálně jedna studijní skupina, takže se nepotkávají,” vysvětlil ředitel ZŠ Rychvald Daniel

Škola se bez větších problémů vypořádala také se zvýšenými nároky na personální obsazení dětských skupin.

“Personálně u nás problém není, protože když tady máme ty tři skupiny deváťáků, tak je to šest učitelů. Potom předpokládáme nějaký návrat nějakých patnácti učitelů pro žáky prvního stupně. Takže nemáme problém s personálním zajištěním,” dodal ředitel školy.

Pro dostatečně velký zájem rodičů o umístění dětí byla v pondělí v centru Rychvaldu otevřena také mateřská škola. I tam radnice provedla ochranná opatření.

“Vydezinfikovali jsme veškeré herní prvky ve všech třech našich školkách tak, aby alespoň zkraje byla ta bezpečnost zajištěna,” potvrdil starosta Rychvaldu Milan Starostka (ANO).

Už příští týden v pondělí půjdou do školy také žáci 1. stupně. Škola má zatím ohlášeno asi 40 procent dětí.

---

Karviňáci sledovali z oken akrobatické vystoupení

Obyvatelé tří vnitrobloků v Karviné-Ráji zažili jedno velmi nevšední odpoledne. Přímo na hřišti mezi domy pro ně připravila artistická společnost Cirkus trochu jinak kulturní zážitek. Vystoupení sledovali lidé z oken a balkónů svých bytů.

Kultura přišla v době vládního omezení za lidmi. A to doslova. Z oken a balkónů mohli lidé ze sídliště v Karviné-Ráji sledovat akrobaty Cirkusu trochu jinak, kteří jim přišli zpříjemnit odpoledne.

"Máme první výjezdní den po dvouměsíční pauze, máme připravenou krátkou etudu akrobatických vystoupení, provazochodectví, párové akrobacie a je to v rámci projektu Kulturu nezastavíš. My v tuto chvíli tady nejsme, aby kolem nás stály stovky lidí, ale abychom oprášili po dlouhé době svoje dovednosti a samozřejmě abychom trochu přispěli ke kulturnímu dění, které je tak dlouho zastavené," vysvětlil Václav Pokorný, principál artistická společnost Cirkus trochu jinak.

Lidé tak mohli z pohodlí svých domovů vidět úryvky z několika představení

anketa, obyvatel Karviné: "Je vidět, že ti umělci umí jít mezi lidi." "Přijeli k nám do Karviné a baví cirkusem v krásném odpoledni svým uměním, to je výborný nápad, lidé se baví," dodal Andrzej Bizoń, náměstek primátora Karviné

Pro akrobaty bylo vystoupení na hřištích mezi obytnými domy životní premiérou

"Tady mezi domy to byla premiéra, jsem rád, jsem nadšený," řekl David Pargač, člen Cirkusu trochu jinak a jeho kolega Jindřich Kopidol dodal: "pro nás je krásný pocit, jen to vystoupení."

Umělci přijeli do Karviné na základě spolupráce s karvinským městským domem kultury, který zajistil propagaci akce - vytiskl a rozdal 400 letáčků v těchto vnitroblocích.

Tento nápad přijali lidé s nadšením a určitě se cirkusového představení dočkají i lidé z jiných lokalit a potažmo měst v celém MSK.

---

Mladí jezdci se v NJ ucházeli o soutěžní licence

V areálu střediska chovu koní v Žilině u Nového Jičína se konaly jezdecké zkoušky. Mladí adepti plnili kritéria, která jim umožní soutěžit na závodech České jezdecké federace. Museli prokázat, že umí svého koně ovládat, a také předvést základní skoky.

Poslušnost koně a také prvky parkuru předváděli mladí jezdci v areálu střediska chovu koní Farmy Nový Jičín - Žilina. Skládali zde zkoušky, díky kterým už budou moci soutěžit na oficiálních závodech organizovaných Českou jezdeckou federací.

“Děti musí splnit určité kvalifikace, poté dostanou licenci jezdce a mohou se účastnit národních a mezinárodních závodů. Ta licence se skládá, jak vidíme za námi, z drezur, dole na jízdárně je parkur a ještě z teoretické části, kdy musí splnit test. malé děti ho mají formou ústní zkoušky,” uvedl Antonín Kutálek, vedoucí střediska chovu koní Farma Nový Jičín - Žilina, VFU Brno.

“Kůň se jmenuje Kaspro. Už mám za sebou písemný test a teď mě čeká ještě drezura a parkur,” sdělila Eva Pavlíčková, účastnice zkoušky.

“Příprava na zkoušky trvá minimálně rok a pů. Záleží na tom, jak je jezdec šikovný a talentovaný a jakého má koně,” konstatoval Jan Kubrický, hlavní komisař zkoušky.

Licenční zkoušky byly po koronavirové epidemii první veřejnou akcí, které se v žilinské jízdárně, respektive v celé místní části Žilina vůbec konala.

“Je to první akce, kde mohou přijít lidé. Sice musíme být v rouškách, ale jsem vděční za to, že se život začíná dostávat tam, kam má správně směřovat,” podotkl Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina.

Na konci května se tu měla konat i tradiční chovatelská výstava s hodnocením plemenných koní. Zda proběhne, případně v odloženém termínu, je předmětem jednání.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
18. května 2020, 16:00

Roušky od MS kraje by zakryly 15 fotbalových hřišť

Nouzový stav skončil a tak se od dnešního dne mění řada věcí. Například ochranné pomůcky už si musejí zařizovat jednotlivé organizace samy. O ty krajské se ale nadále bude starat úřad a nabízí jakýsi e-shop i pro ostatní. V průběhu nouzového stavu rozdal kraj tolik roušek, že by s nimi šlo zakrýt 15 fotbalových stadionů.

V době nouzového stavu zajišťoval zásobování našeho regionu ochrannými pomůckami krajský úřad. S jeho ukončením už to neplatí a tak se musí postarat každá organizace sama. V současné době běží poslední objednávkový sytém číslo 9. Je už ale určen pouze pro primární péči. "Už nejme ti, kteří jsou zodpovědní za distribuci ochranných pomůcek pro ostatní zařízení, zdravotní zařízení, ani sociální zařízení. Budeme se už starat především o ta krajská. Nicméně rezervy jsme schopni uvolnit v případě nějaké nákazy," potvrzuje hejtman MS kraje Ivo Vondrák.

Kraj se samozřejmě bude i nadále starat o své organizace. Úřad ale chystá objednávkový systém, který by mohly využívat i ostatní. Zjednodušeně půjde o jakýsi e-shop, ze kterého si ochranné pomůcky lze jednoduše objednat. "My jsme v pátek poptali nákup roušek a ze 75 dodavatelů byl jen jeden schopen dodat platný certifikát. Takže téměř není možné objednat roušky legálně. To co my připravujeme, bude legální dodavatel a my to zprostředkujeme," vysvětluje náměstek hejtmana Jakub Unucka. 

V průběhu nouzového stavu rozdal MS kraj 12 a půl milionu roušek, 150 tisíc litrů desinfekce, 4 miliony rukavic a 100 tisíc ochranných obleků. 

---

Školy se opět otevřou žákům

Po deváťácích se brzy budou moci do školních lavic vrátit také žáci I. stupně základních škol. Znovu budou otevřeny i mateřské školy. Všechna zařízení se teď připravují na provoz ve zvláštním režimu.

Hned po vstupu do budovy si rodiče i děti vydesinfikují ruce. Dítě si může sundat roušku a odložit ji do igelitového sáčku,“ popisuje „vstupní procedury do školky ředitelka opavské MŠ Šrámkova Sylvie Graf.

Takováto opatření předepisuje metodický plán vydaný ministerstvem školství. Ve třídách děti roušku mít nemusí. Učitelé mají k dispozici roušky a štíty. Jejich použití ale není povinné. Desifekcí několikrát za den projdou třeba kliky, stoly nebo umyvadla.

„Od 25.5. otevřou všechny mateřské školy a všechny základní školy, samozřejmě hovořím o I.stupni,“ doplnila vedoucí odb. školství opavského magistrátu Andrea Štenclová.

K docházce do základních škol přihlásili rodiče předběžně 2/3 dětí. Počty se neustále mění. Jasno bude nejspíš až 25. května, kdy děti do lavic po dvouměsíční pauze usednout. Připraveno bude dostatečné množství tříd tak, aby v jedné skupině mohlo být nejvíce 15 žáků. Rozmístěné budou v různých traktech školy tak, aby se děti nepotkávaly.

„Nástup do školy bude rozfázovaný. Děti budou chodit od 8 – 9 hodin. A budou se míjet včetně nástupu i přestávek,“ upřesňuje ředitelka ZŠ E. Beneše v Opavě Simona Horáková.

Základní škola Edvarda Beneše v Opavě má vše připraveno. Už v době karantény totiž zajišťovala výuku pro děti, jejichž rodiče s nimi nemohli zůstat doma.

Většina škol nemá problém se zajištěním pedagogů. Ti, kteří kvůli zdravotnímu riziku nenastoupí, budou pokračovat v distatnčním vyučování žáků z domu. Ochranné pomůcky i desinfekci poskytl školám jejich zřizovatel, tedy město. A je jich dostatek.

„Plánujeme plošnou desinfekci našich školských zařízení, ještě předtím, než školy začnou,“ dělila náměstkyně primátora Opavy Hana Brňáková (Pirátská strana).

Ve třídách se chystají lavice tak, aby byly od sebe vzdálené 1,5 metru a žáci budou sedět po jednom. Přestávky, ale i některé vyučovací hodiny, budou trávit podle hygienických nařízení venku.


---

V Rychvaldě se postupně připravují na běžný život po koronaviru

Postupné uvolňování koronavirových omezení je znatelné i v Rychvaldě. Po obnovení výuky žáků 9. ročníku se tam škola připravuje na návrat dětí z 1. stupně. Pro velký zájem už radnice nechala otevřít také mateřskou školu.

Jako jediní v současné době docházejí do škol žáci 9. ročníků. Výuka je pro ně dobrovolná, ale většina z nich to vítá.

“Podle mě je dobře, že chodíme do školy na přijímačky, jelikož ty děcka mají možnost prostě ještě více na rozvoj myšlení,” řekla jedna školačka.

Školáci musejí dodržovat stanovená pravidla zvýšené hygieny.

“Žáci musejí dodržovat dvoumetrové rozestupy. Ve třídě si mohou sundat roušku, ve společných prostorách ji mají. Tady před školou mají přesně vymezený prostor, kdy mohou stát, takže mají takové křížky. NBa oběd může chodit maximálně jedna studijní skupina, takže se nepotkávají,” vysvětlil ředitel ZŠ Rychvald Daniel

Škola se bez větších problémů vypořádala také se zvýšenými nároky na personální obsazení dětských skupin.

“Personálně u nás problém není, protože když tady máme ty tři skupiny deváťáků, tak je to šest učitelů. Potom předpokládáme nějaký návrat nějakých patnácti učitelů pro žáky prvního stupně. Takže nemáme problém s personálním zajištěním,” dodal ředitel školy.

Pro dostatečně velký zájem rodičů o umístění dětí byla v pondělí v centru Rychvaldu otevřena také mateřská škola. I tam radnice provedla ochranná opatření.

“Vydezinfikovali jsme veškeré herní prvky ve všech třech našich školkách tak, aby alespoň zkraje byla ta bezpečnost zajištěna,” potvrdil starosta Rychvaldu Milan Starostka (ANO).

Už příští týden v pondělí půjdou do školy také žáci 1. stupně. Škola má zatím ohlášeno asi 40 procent dětí.

---

Karviňáci sledovali z oken akrobatické vystoupení

Obyvatelé tří vnitrobloků v Karviné-Ráji zažili jedno velmi nevšední odpoledne. Přímo na hřišti mezi domy pro ně připravila artistická společnost Cirkus trochu jinak kulturní zážitek. Vystoupení sledovali lidé z oken a balkónů svých bytů.

Kultura přišla v době vládního omezení za lidmi. A to doslova. Z oken a balkónů mohli lidé ze sídliště v Karviné-Ráji sledovat akrobaty Cirkusu trochu jinak, kteří jim přišli zpříjemnit odpoledne.

"Máme první výjezdní den po dvouměsíční pauze, máme připravenou krátkou etudu akrobatických vystoupení, provazochodectví, párové akrobacie a je to v rámci projektu Kulturu nezastavíš. My v tuto chvíli tady nejsme, aby kolem nás stály stovky lidí, ale abychom oprášili po dlouhé době svoje dovednosti a samozřejmě abychom trochu přispěli ke kulturnímu dění, které je tak dlouho zastavené," vysvětlil Václav Pokorný, principál artistická společnost Cirkus trochu jinak.

Lidé tak mohli z pohodlí svých domovů vidět úryvky z několika představení

anketa, obyvatel Karviné: "Je vidět, že ti umělci umí jít mezi lidi." "Přijeli k nám do Karviné a baví cirkusem v krásném odpoledni svým uměním, to je výborný nápad, lidé se baví," dodal Andrzej Bizoń, náměstek primátora Karviné

Pro akrobaty bylo vystoupení na hřištích mezi obytnými domy životní premiérou

"Tady mezi domy to byla premiéra, jsem rád, jsem nadšený," řekl David Pargač, člen Cirkusu trochu jinak a jeho kolega Jindřich Kopidol dodal: "pro nás je krásný pocit, jen to vystoupení."

Umělci přijeli do Karviné na základě spolupráce s karvinským městským domem kultury, který zajistil propagaci akce - vytiskl a rozdal 400 letáčků v těchto vnitroblocích.

Tento nápad přijali lidé s nadšením a určitě se cirkusového představení dočkají i lidé z jiných lokalit a potažmo měst v celém MSK.

---

Mladí jezdci se v NJ ucházeli o soutěžní licence

V areálu střediska chovu koní v Žilině u Nového Jičína se konaly jezdecké zkoušky. Mladí adepti plnili kritéria, která jim umožní soutěžit na závodech České jezdecké federace. Museli prokázat, že umí svého koně ovládat, a také předvést základní skoky.

Poslušnost koně a také prvky parkuru předváděli mladí jezdci v areálu střediska chovu koní Farmy Nový Jičín - Žilina. Skládali zde zkoušky, díky kterým už budou moci soutěžit na oficiálních závodech organizovaných Českou jezdeckou federací.

“Děti musí splnit určité kvalifikace, poté dostanou licenci jezdce a mohou se účastnit národních a mezinárodních závodů. Ta licence se skládá, jak vidíme za námi, z drezur, dole na jízdárně je parkur a ještě z teoretické části, kdy musí splnit test. malé děti ho mají formou ústní zkoušky,” uvedl Antonín Kutálek, vedoucí střediska chovu koní Farma Nový Jičín - Žilina, VFU Brno.

“Kůň se jmenuje Kaspro. Už mám za sebou písemný test a teď mě čeká ještě drezura a parkur,” sdělila Eva Pavlíčková, účastnice zkoušky.

“Příprava na zkoušky trvá minimálně rok a pů. Záleží na tom, jak je jezdec šikovný a talentovaný a jakého má koně,” konstatoval Jan Kubrický, hlavní komisař zkoušky.

Licenční zkoušky byly po koronavirové epidemii první veřejnou akcí, které se v žilinské jízdárně, respektive v celé místní části Žilina vůbec konala.

“Je to první akce, kde mohou přijít lidé. Sice musíme být v rouškách, ale jsem vděční za to, že se život začíná dostávat tam, kam má správně směřovat,” podotkl Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina.

Na konci května se tu měla konat i tradiční chovatelská výstava s hodnocením plemenných koní. Zda proběhne, případně v odloženém termínu, je předmětem jednání.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-18-05-2020-16-00