Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava s VŠB připravuje plány modernizace sídlišť
  • ČČK poděkoval dárcům malou odměnou
  • Mladí houslisté týden natáčeli videoklip se sportovci
  • U ZŠ Valčíka vyrostlo multifunkční hřiště
  • SVČ Klíč se připravuje na letní akce pro děti

Ostrava s VŠB připravuje plány modernizace sídlišť

V Ostravě je hned několik velkých sídlišť, kde je velmi obtížná modernizace a další rozvoj. Proto se magistrát spojil s odborníky z Vysoké školy báňské, aby vytvořili projekt, který by se regenerací sídlišť zabýval. Nyní už jen stačí závěry aplikovat v praxi.

Ostrava s 300 tisíci obyvateli má hned několik velkých sídlišť. Asi největší jsou na Jihu, kde žije 100 tisíc obyvatel a nebo v Porubě, kde žije přes 60 tisíc lidí. Většina z nich pochází z druhé poloviny 20. století a už je čas na jejich regeneraci a modernizaci. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostrava: „Ostravská sídliště postupem času stále méně a méně naplňují očekávání a požadavky současných obyvatel na moderní a atraktivní bydlení ve městě. Je důležité zaměřit se na udržitelnou a komplexní transformaci sídlišť jako celků a naučit se řídit proměnu těchto, často nemalých, částí města na odpovídající moderní obytné prostředí.“

Ostrava se spojila s odborníky z Vysoké školy báňské a Centra Kvality Bydlení, aby se učila, jak sídliště rozvíjet. Vznikl projekt, který se zaměřil na tři lokality. Okolí ulice Jirská v centrálním obvodu, okolí Odborářské v městském obvodu Ostrava-Jih a na VII. stavební obvod v Porubě.

Ondřej Vysloužil, ředitel ateliéru MAPPA: "Studie to území rozčlení. Definuje plochy pro infrastrukturu, která se v budoucnu bude modernizovat, abychom tam mohli umisťovat kvalitní zeleň, dětská hřiště a další opatření. Oceňujeme zapojení odborníků do plánování města, protože to je směr, o který v denní práci MAPPA usilujeme. Jsme také rádi, že jsme se částečně mohli na projektu podílet." Metodika koncepčního přístupu k sídlištním lokalitám se shoduje s uvažováním, se kterým k rozvoji Ostravy přistupujeme a principy popsané ve výstupech projektu budeme doporučovat a dále rozvíjet."

Dalšími tématy je zlepšování dostupnosti pro pěší a cyklisty, obnovování zeleně, doplňování prvků modro-zelené infrastruktury a zvyšování pestrosti občanské vybavenosti i pracovních příležitostí. Závěry z pilotního projektu mohu nyní využít přímo jednotlivé městské obvody k dalšímu rozvoji. 

---

ČČK poděkoval dárcům malou odměnou

Před pár dny si lidé na celém světě připomněli Světový den dárců. Dárci, kteří v tento den darovali krev na transfuzní stanici v Karviné, dostali jako poděkování také malou pozornost a občerstvení od zástupců Českého červeného kříže.

Na dárce krve, kteří přišli darovat krev ve Světový den dárců, který připadá na 14. června, čekali ve vestibulu zástupci ČČK Karviná s malým poděkováním.

Oldřich Gbelec, ředitel ČČK Karviná: "ČČK podporuje dárce krev z principu a i ze stanov. Na 14.6. připadá Světový den krve, loni nám to nevyšlo, tak jsme se aspoň takto snažili těm dárcům, kteří přišli darovat krev či krevní plazmu dopřát malé občerstvení."

Darovat krev v tento významný den přišel i Petr Kožušník.

Petr Kožušník, dárce krve: "Pracuji v ČČK, jsem jako respondent a chodím dávat krev. Nikdy nevím, kdy ji budu potřebovat tu krev."

Za každého nového dárce jsou na hematologicko transfuzní stanici rádi a váží si svých pravidelných dárců.

Daniel Janek, primář Hematologicko-transfuzní stanice NsP Karviná-Ráj: "Dárcovství je důležité z toho důvodu, že krev, respektive výrobky z něho připravované, červené krvinky, jsou zatím nenahraditelná léčiva a jsou důležitá jak pro pacienty, kterým potřebujeme zlepšit kvalit života, ale také pro ty akutní nenadálé příhody, jako jsou traumata, autohavárie a tak dále."

Stále jsou v nemocnici zásoby krve napjatější, pravidelní dárci odjíždějí na dovolenou, rozjíždí se plánované operace a potřeba transfuzních přípravků je větší.

Daniel Janek, primář Hematologicko-transfuzní stanice NsP Karviná-Ráj: "V tuto chvíli poptáváme a budeme rádi za každého dárce každé krevní skupiny.”

Darovat krev může každý zdravý člověk starší 18 let, s minimální váhou 50 kilogramů. Darovat krev mohou i očkovaní už sedm dní po první dávce vakcíny.

---

Mladí houslisté týden natáčeli videoklip se sportovci

Po celý týden se v Havířově natáčel videoklip hudební skupiny The Strings. S mladými nadějnými muzikanty se ve videoklipu ukážou také hokejisté, fotbalisté a další sportovci. Vše vzniká pod taktovkou režiséra Davida Vignera.

Mladí, talentovaní houslisté z havířovské skupiny The Strings se rozhodli natočit videoklip, který během jejich skladby ukáže krásná místa ve městě a propojí hudbu se sportovci. O natočení videoklipu se postaral filmový režisér a rodák z Havířova David Vigner.

David Vigner, režisér: "Co na tom nejvíc oceňuji, je zapojení všech mladých lidí. My jsme včera například natáčeli fotbal, hokej a propojili jsme to s houslisty ze skupiny The Strings. Ať už ti fotbalisté, nebo hokejisté v souladu s těmi houslemi, umělci vytvořili nádherné pohyby těla, což je smysl toho projektu. Propojit napříč sportem, tak hudebníků dohromady a vytvořit něco společného a hlavně, co mě nejvíc naplňuje, je ta hromada mladých lidí, kteří se do toho zapojili."

Natáčení v těchto horkých dnech trvalo celý týden.

Iveta Kočí Palkovská, autorka projektu: "Bylo to velmi náročné, ale bylo to opravdu jedinečné. Děcka byla skvělá všechna. Každá ta lokace má úplně jinou atmosféru, jiné emoce. Ať už to bylo koupaliště, kde se na můstcích natáčelo, tak potom zase lokace, kde se natáčelo s těmi sportovci, tak to zase dostalo jiný nádech, jinou atmosféru. Všechno je krásné.”

anketa: "Podle mě to bylo super, já jsem si užila, že můžeme natáčet. Jen tak někdy nenátáčíte, jo. Hele, v životě nemůžete jen tak natáčet.”

Nejen mladí houslisté se už těší na finální výsledek. Videoklip by měl být k vidění zřejmě v září.

---

U ZŠ Valčíka vyrostlo multifunkční hřiště

Základní škola Josefa Valčíka v Ostravě-Porubě se dočkala kvalitního multifunkčního hřiště s umělým povrchem. Dlouhá léta museli školáci za venkovními sportovními aktivitami docházet, či dojíždět na sportoviště, nebo hřiště jiných organizací.

Loni v srpnu začala stavba multifunkčního hřiště na zahradě ZŠ Valčíka. Neuplynul ani rok a už se na něm prohánějí děti. Stavba byla dokončena v těchto dnech a zdárně prošla i kolaudací.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Náklady na stavbu hřiště byly 4 a půl milionů korun plus ještě další milion si vyvolala nutná plynová přeložka. U hřiště je doplněn základní mobiliář, což je odpadkový koš, lavička a je tam taky stojan na kola.”

Antonín Dohnal, ředitel ZŠ J. Valčíka: “Konečně jsme se dočkali, že máme plnohodnotné sportoviště pro žáky. Ještě nám chybí tady postavit přístřešek pro správce, což se bude dělat v nejbližší době.”

Na multifunkčním hřišti se mohou hrát všechny míčové hry jako házená, malá kopaná, tenis, volejbal, košíková, nebo florbal. A vedle hřiště nechybí ani doskočiště pro skok do dálky.

Anketa: žáci ZŠ J. Valčíka: “Zatím se mi velmi líbí to prostředí. Rozhodně tady budu chodit s klukama hrát, když budu mít volno."

"Neklouže to. Nevím, jaké to je na mokru a dobře se na tom běhá.”

Nové multifunkční hřiště bude v odpoledních hodinách sloužit i lidem z širokého okolí, kteří se sem dostanou brankou z ulice 17. listopadu.

Další multifunkční hřiště s umělým povrchem se momentálně staví u ZŠ Bulharská, které bude navíc doplněno o běžecký ovál se dvěma dráhami o délce 150 metrů.

---

SVČ Klíč se připravuje na letní akce pro děti

S postupným rozvolněním se opět rozjely i kroužky ve střediscích volného času. Jejich termíny se ale chýlí ke konci a SVČ Klíč ve Frýdku-Místku se postupně připravuje na letní program. Děti čeká řada příměstských i pobytových táborů.

Každý všední den odpoledne mohou od konce května fungovat kroužky pro děti. Ty se už nemohly dočkat a jakmile to bylo možné, opět začaly nejen různě kreativně tvořit, ale také sportovat.

Anketa: 1.) "Vyrábím korálky a je to tady super." 2.) "Mám to tady moc ráda a moc jsem se těšila a jsem moc šťastná, že tady chodím." 3.) "Mám tady ten kroužek hrozně moc ráda a když byla ta pandemie, tak jsem byla polovičně smutná, protože mě chybělo hrozně vyrábění."

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Holky dělají náramky a náhrdelníky. Poté si budou ještě malovat krabičky, ve kterých si to odnesou domů."

Jana Michalíková, pedagog volného času: "Tvoříme papírové panáčky, princezny, prince z papíru. Děti si to ještě domalovávají a jsme moc rádi, že jsme mohli konečně otevřít a já si myslím, že maminky a děti jsou taky moc rády."

Několik malých nadšenců navštěvuje pravidelně i judo. Trenér ale kladl zpočátku velký důraz právě na rozhýbání dětí.

Jiří Žilka, trenér juda: "Jednak že byly dlouho bez pohybu, to je jedna věc a druhá věc, že celkově ty děti jsou hodně málo pružné. Veškerá ta přípravka dětí, které tady začínají v judu je na gymnastiku, to znamená pružnost, sami jste viděli, že ty děti teď jsou hodně tvrdé, ta pružnost prostě není."

Renáta Zahurská, zástupce ředitele pro provoz SVČ Klíč F-M: "Vláda nás dovolila otevřít na posledních 6 týdnů, děti chodí do kroužku, jsou rády, těšily se na nás. Rodiče nám sami volali, jestli kroužky otevřeme. Ze začátku mohly být pouze tři děti a jeden lektor, takže kroužky, které se daly takto otevřít, se otevřely. Teď máme účast asi 80 procent dětí."

Nyní může být v kroužku devět dětí a jeden lektor. Na začátku prázdnin odstartují letní programy, které lektoři připravovali během doby, kdy bylo středisko pro děti uzavřeno.

Renáta Zahurská, zástupce ředitele pro provoz SVČ Klíč F-M: "Máme 20 příměstských táborů, 7 pobytových táborů a do toho za finanční podpory statutárního města Frýdku-Místku pořádáme jako každý rok prázdniny ve městě."

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Tady v Klíči mám na starosti výtvarné tábory, mám pro mladší děti Mozaiku a pro starší děti Atrium. Bude to vlastně příměstský tábor, který probíhá od osmi ráno do čtyř odpoledne a v průběhu toho dne budeme dělat různé výtvarné aktivity a jinak samozřejmě nabízíme i pobytové tábory. Máme tam Špióny, máme tam Croodsovi, kteří jsou na konci srpna, a to se koná na Bílé."

Anketa: 2.) "Já pojedu na Croodsovi a taky pojedu na tu Mozaiku." 4.) "Jo, dobré, já taky pojedu na ty Croodsovi."

Jana Michalíková, pedagog volného času: "Já chystám na letní prázdniny příměstský tábor Týden s kuchtíkem, kde budeme s dětmi vařit, péct, připravovat různé dobroty no a potom mám indiánské dobrodružství pro děti od 5 do 7 let, kde si budeme hrát na indiány."

Na některé tábory jsou ještě volná místa a u většiny z nich se přijímají případní náhradníci.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
18. června 2021, 16:00

Ostrava s VŠB připravuje plány modernizace sídlišť

V Ostravě je hned několik velkých sídlišť, kde je velmi obtížná modernizace a další rozvoj. Proto se magistrát spojil s odborníky z Vysoké školy báňské, aby vytvořili projekt, který by se regenerací sídlišť zabýval. Nyní už jen stačí závěry aplikovat v praxi.

Ostrava s 300 tisíci obyvateli má hned několik velkých sídlišť. Asi největší jsou na Jihu, kde žije 100 tisíc obyvatel a nebo v Porubě, kde žije přes 60 tisíc lidí. Většina z nich pochází z druhé poloviny 20. století a už je čas na jejich regeneraci a modernizaci. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostrava: „Ostravská sídliště postupem času stále méně a méně naplňují očekávání a požadavky současných obyvatel na moderní a atraktivní bydlení ve městě. Je důležité zaměřit se na udržitelnou a komplexní transformaci sídlišť jako celků a naučit se řídit proměnu těchto, často nemalých, částí města na odpovídající moderní obytné prostředí.“

Ostrava se spojila s odborníky z Vysoké školy báňské a Centra Kvality Bydlení, aby se učila, jak sídliště rozvíjet. Vznikl projekt, který se zaměřil na tři lokality. Okolí ulice Jirská v centrálním obvodu, okolí Odborářské v městském obvodu Ostrava-Jih a na VII. stavební obvod v Porubě.

Ondřej Vysloužil, ředitel ateliéru MAPPA: "Studie to území rozčlení. Definuje plochy pro infrastrukturu, která se v budoucnu bude modernizovat, abychom tam mohli umisťovat kvalitní zeleň, dětská hřiště a další opatření. Oceňujeme zapojení odborníků do plánování města, protože to je směr, o který v denní práci MAPPA usilujeme. Jsme také rádi, že jsme se částečně mohli na projektu podílet." Metodika koncepčního přístupu k sídlištním lokalitám se shoduje s uvažováním, se kterým k rozvoji Ostravy přistupujeme a principy popsané ve výstupech projektu budeme doporučovat a dále rozvíjet."

Dalšími tématy je zlepšování dostupnosti pro pěší a cyklisty, obnovování zeleně, doplňování prvků modro-zelené infrastruktury a zvyšování pestrosti občanské vybavenosti i pracovních příležitostí. Závěry z pilotního projektu mohu nyní využít přímo jednotlivé městské obvody k dalšímu rozvoji. 

---

ČČK poděkoval dárcům malou odměnou

Před pár dny si lidé na celém světě připomněli Světový den dárců. Dárci, kteří v tento den darovali krev na transfuzní stanici v Karviné, dostali jako poděkování také malou pozornost a občerstvení od zástupců Českého červeného kříže.

Na dárce krve, kteří přišli darovat krev ve Světový den dárců, který připadá na 14. června, čekali ve vestibulu zástupci ČČK Karviná s malým poděkováním.

Oldřich Gbelec, ředitel ČČK Karviná: "ČČK podporuje dárce krev z principu a i ze stanov. Na 14.6. připadá Světový den krve, loni nám to nevyšlo, tak jsme se aspoň takto snažili těm dárcům, kteří přišli darovat krev či krevní plazmu dopřát malé občerstvení."

Darovat krev v tento významný den přišel i Petr Kožušník.

Petr Kožušník, dárce krve: "Pracuji v ČČK, jsem jako respondent a chodím dávat krev. Nikdy nevím, kdy ji budu potřebovat tu krev."

Za každého nového dárce jsou na hematologicko transfuzní stanici rádi a váží si svých pravidelných dárců.

Daniel Janek, primář Hematologicko-transfuzní stanice NsP Karviná-Ráj: "Dárcovství je důležité z toho důvodu, že krev, respektive výrobky z něho připravované, červené krvinky, jsou zatím nenahraditelná léčiva a jsou důležitá jak pro pacienty, kterým potřebujeme zlepšit kvalit života, ale také pro ty akutní nenadálé příhody, jako jsou traumata, autohavárie a tak dále."

Stále jsou v nemocnici zásoby krve napjatější, pravidelní dárci odjíždějí na dovolenou, rozjíždí se plánované operace a potřeba transfuzních přípravků je větší.

Daniel Janek, primář Hematologicko-transfuzní stanice NsP Karviná-Ráj: "V tuto chvíli poptáváme a budeme rádi za každého dárce každé krevní skupiny.”

Darovat krev může každý zdravý člověk starší 18 let, s minimální váhou 50 kilogramů. Darovat krev mohou i očkovaní už sedm dní po první dávce vakcíny.

---

Mladí houslisté týden natáčeli videoklip se sportovci

Po celý týden se v Havířově natáčel videoklip hudební skupiny The Strings. S mladými nadějnými muzikanty se ve videoklipu ukážou také hokejisté, fotbalisté a další sportovci. Vše vzniká pod taktovkou režiséra Davida Vignera.

Mladí, talentovaní houslisté z havířovské skupiny The Strings se rozhodli natočit videoklip, který během jejich skladby ukáže krásná místa ve městě a propojí hudbu se sportovci. O natočení videoklipu se postaral filmový režisér a rodák z Havířova David Vigner.

David Vigner, režisér: "Co na tom nejvíc oceňuji, je zapojení všech mladých lidí. My jsme včera například natáčeli fotbal, hokej a propojili jsme to s houslisty ze skupiny The Strings. Ať už ti fotbalisté, nebo hokejisté v souladu s těmi houslemi, umělci vytvořili nádherné pohyby těla, což je smysl toho projektu. Propojit napříč sportem, tak hudebníků dohromady a vytvořit něco společného a hlavně, co mě nejvíc naplňuje, je ta hromada mladých lidí, kteří se do toho zapojili."

Natáčení v těchto horkých dnech trvalo celý týden.

Iveta Kočí Palkovská, autorka projektu: "Bylo to velmi náročné, ale bylo to opravdu jedinečné. Děcka byla skvělá všechna. Každá ta lokace má úplně jinou atmosféru, jiné emoce. Ať už to bylo koupaliště, kde se na můstcích natáčelo, tak potom zase lokace, kde se natáčelo s těmi sportovci, tak to zase dostalo jiný nádech, jinou atmosféru. Všechno je krásné.”

anketa: "Podle mě to bylo super, já jsem si užila, že můžeme natáčet. Jen tak někdy nenátáčíte, jo. Hele, v životě nemůžete jen tak natáčet.”

Nejen mladí houslisté se už těší na finální výsledek. Videoklip by měl být k vidění zřejmě v září.

---

U ZŠ Valčíka vyrostlo multifunkční hřiště

Základní škola Josefa Valčíka v Ostravě-Porubě se dočkala kvalitního multifunkčního hřiště s umělým povrchem. Dlouhá léta museli školáci za venkovními sportovními aktivitami docházet, či dojíždět na sportoviště, nebo hřiště jiných organizací.

Loni v srpnu začala stavba multifunkčního hřiště na zahradě ZŠ Valčíka. Neuplynul ani rok a už se na něm prohánějí děti. Stavba byla dokončena v těchto dnech a zdárně prošla i kolaudací.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Náklady na stavbu hřiště byly 4 a půl milionů korun plus ještě další milion si vyvolala nutná plynová přeložka. U hřiště je doplněn základní mobiliář, což je odpadkový koš, lavička a je tam taky stojan na kola.”

Antonín Dohnal, ředitel ZŠ J. Valčíka: “Konečně jsme se dočkali, že máme plnohodnotné sportoviště pro žáky. Ještě nám chybí tady postavit přístřešek pro správce, což se bude dělat v nejbližší době.”

Na multifunkčním hřišti se mohou hrát všechny míčové hry jako házená, malá kopaná, tenis, volejbal, košíková, nebo florbal. A vedle hřiště nechybí ani doskočiště pro skok do dálky.

Anketa: žáci ZŠ J. Valčíka: “Zatím se mi velmi líbí to prostředí. Rozhodně tady budu chodit s klukama hrát, když budu mít volno."

"Neklouže to. Nevím, jaké to je na mokru a dobře se na tom běhá.”

Nové multifunkční hřiště bude v odpoledních hodinách sloužit i lidem z širokého okolí, kteří se sem dostanou brankou z ulice 17. listopadu.

Další multifunkční hřiště s umělým povrchem se momentálně staví u ZŠ Bulharská, které bude navíc doplněno o běžecký ovál se dvěma dráhami o délce 150 metrů.

---

SVČ Klíč se připravuje na letní akce pro děti

S postupným rozvolněním se opět rozjely i kroužky ve střediscích volného času. Jejich termíny se ale chýlí ke konci a SVČ Klíč ve Frýdku-Místku se postupně připravuje na letní program. Děti čeká řada příměstských i pobytových táborů.

Každý všední den odpoledne mohou od konce května fungovat kroužky pro děti. Ty se už nemohly dočkat a jakmile to bylo možné, opět začaly nejen různě kreativně tvořit, ale také sportovat.

Anketa: 1.) "Vyrábím korálky a je to tady super." 2.) "Mám to tady moc ráda a moc jsem se těšila a jsem moc šťastná, že tady chodím." 3.) "Mám tady ten kroužek hrozně moc ráda a když byla ta pandemie, tak jsem byla polovičně smutná, protože mě chybělo hrozně vyrábění."

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Holky dělají náramky a náhrdelníky. Poté si budou ještě malovat krabičky, ve kterých si to odnesou domů."

Jana Michalíková, pedagog volného času: "Tvoříme papírové panáčky, princezny, prince z papíru. Děti si to ještě domalovávají a jsme moc rádi, že jsme mohli konečně otevřít a já si myslím, že maminky a děti jsou taky moc rády."

Několik malých nadšenců navštěvuje pravidelně i judo. Trenér ale kladl zpočátku velký důraz právě na rozhýbání dětí.

Jiří Žilka, trenér juda: "Jednak že byly dlouho bez pohybu, to je jedna věc a druhá věc, že celkově ty děti jsou hodně málo pružné. Veškerá ta přípravka dětí, které tady začínají v judu je na gymnastiku, to znamená pružnost, sami jste viděli, že ty děti teď jsou hodně tvrdé, ta pružnost prostě není."

Renáta Zahurská, zástupce ředitele pro provoz SVČ Klíč F-M: "Vláda nás dovolila otevřít na posledních 6 týdnů, děti chodí do kroužku, jsou rády, těšily se na nás. Rodiče nám sami volali, jestli kroužky otevřeme. Ze začátku mohly být pouze tři děti a jeden lektor, takže kroužky, které se daly takto otevřít, se otevřely. Teď máme účast asi 80 procent dětí."

Nyní může být v kroužku devět dětí a jeden lektor. Na začátku prázdnin odstartují letní programy, které lektoři připravovali během doby, kdy bylo středisko pro děti uzavřeno.

Renáta Zahurská, zástupce ředitele pro provoz SVČ Klíč F-M: "Máme 20 příměstských táborů, 7 pobytových táborů a do toho za finanční podpory statutárního města Frýdku-Místku pořádáme jako každý rok prázdniny ve městě."

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Tady v Klíči mám na starosti výtvarné tábory, mám pro mladší děti Mozaiku a pro starší děti Atrium. Bude to vlastně příměstský tábor, který probíhá od osmi ráno do čtyř odpoledne a v průběhu toho dne budeme dělat různé výtvarné aktivity a jinak samozřejmě nabízíme i pobytové tábory. Máme tam Špióny, máme tam Croodsovi, kteří jsou na konci srpna, a to se koná na Bílé."

Anketa: 2.) "Já pojedu na Croodsovi a taky pojedu na tu Mozaiku." 4.) "Jo, dobré, já taky pojedu na ty Croodsovi."

Jana Michalíková, pedagog volného času: "Já chystám na letní prázdniny příměstský tábor Týden s kuchtíkem, kde budeme s dětmi vařit, péct, připravovat různé dobroty no a potom mám indiánské dobrodružství pro děti od 5 do 7 let, kde si budeme hrát na indiány."

Na některé tábory jsou ještě volná místa a u většiny z nich se přijímají případní náhradníci.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-18-06-2021-16-00