U polikliniky FNO bude postaven památník tragédie
Asi každý má ještě v živé paměti událost, která se odehrála na konci loňského roku ve Fakultní nemocnici Ostrava. K uctění obětí šíleného střelce chce město ve spolupráci s nemocnicí a univerzitou vybudovat před poliklinikou památník. Jeho podobu určí veřejná výtvarná soutěž.
Ostrava vyhlašuje výtvarnou soutěž na podobu památníku prosincové střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava. Soutěž organizuje městský ateliér MAPPA ve spolupráci s nemocnicí a Ostravskou univerzitou. Dílo by mělo stát před poliklinikou nemocnice. "Tragická událost z 10. prosince je v historii města výjimečná. Ani v archivech se nám nepodařilo vyhledat tak tragickou a masovou vraždu. Myslíme si, že je na místě, si tuto událost pro budoucnost připomínat," popisuje primátor Ostravy Tomáš Macura.
Napřímo byli osloveni tři umělci a další tři budou vybráni porotou. Tvoří ji odborníci z řad umělců i pedagogů a také zástupci nemocnice a politici. Z šesti návrhů bude vybrán ten nejlepší. "MAPPA, která soutěž organizuje, vyzývá tři umělce, kteří mají prokazatelné zkušenosti. Jedním z nich je pan Šnéberger, který navrhoval pamětní desku k 17. listopadu na Ostravské univerzitě. Pak tam jsou další dvě významná jména," vysvětluje náměstkyně primátora Ostravy Zuzana Bajgarová.
Cena díla by neměla přesáhnout 1,8 milionu kč. Odhalení památníku je plánováno na 1. výročí tragédie, tedy na 10. prosinec 2020.
---
Radnice v Třinci zatím nevyřešila chyby v křižovatkách
Úředníci magistrátu v Třinci po odvysílání naší reportáže potvrdili, že některé křižovatky mají chyby v dopravním značení. Ve spolupráci s policií teď křižovatky kontrolují a už brzy by měli značky doplnit.
Před časem jsme upozornili, že v Třinci mají některé křižovatky dopravní značení v rozporu s předpisy. Přestože v zájmu bezpečnosti silničního provozu by se měla situace řešit okamžitě, náprava zatím zjednána nebyla.
“Odbor dopravy ověřil situaci na místě a projednal návrh na doplnění chybějícího dopravního značení s Policii České republiky. Momentálně směřují všechny kroky k tomu, aby bylo vydáno stanovení úpravy provozu a doplněno dopravní značení,” potvrdila mluvčí města Třince Šárka Szlaurová.
Magistrátní úředníci by si měli co nejrychleji zkontrolovat celé město, protože problémového dopravního značení v křižovatkách je více. Podle policie jde o komunikační závadu zaviněnou správcem komunikace, která by mohla komplikovat určení viníka případné nehody.
“Ze zkušenosti vím, že když jede auto ze shora, tak by měl dát přednost, ale nikdo ji nedává,” popsal jeden z místních občanů.
“Místní obyvatelé Kamiony s tím problémy nemáme. Jezdíme po paměti. měl by se tím městský úřad zabývat, aby nevznikly problémy,” dodal další muž.
Značení by se mělo dát do souladu s předpisy i podle místních obyvatel.
Situaci na třineckých křižovatkách dále sledujeme.
---
Dotace na úpravu běžeckých tras jsou nově na více let
MS kraj letos poprvé vyhlásil víceletý dotační program na úpravu běžeckých tras v Beskydech a Jeseníkách. Pro poskytovatele této služby měl k dispozici zhruba 11 milionů korun. Stačilo si o ně požádat.
V Moravskoslezském kraji je více jak 700 km běžeckých tras. Kvalitně upravené stopy jsou i díky krajskému úřadu, který na tuto službu každý rok poskytuje dotace. V letošní zimní sezóně dotační program zásadně změnil a vyhlásil ho na více let dopředu.
“A to proto, aby poskytovatelé právě této služby si mohli na základě žádosti také nakoupit za své peníze techniku a měli jakousi jistotu, že kraj právě podpoří tu službu jako takovou,” říká Jan Krkoška, náměstek hejtmana MS kraje
“V rámci MS kraje patříme k největším upravovatelům a už 15.sezónu vlastně se snažíme utvářet běžkařům kvalitní běžkařské podmínky a ty trasy jsou velice navštěvované, těší se velké oblibě. Dluží se poděkovat MS kraji za tu podporu, kterou dlouho dobu, dlouhá léta od něj cítíme a můžeme ty trasy upravovat v takovém rozsahu,” uvádí Ondřej Holub, starosta Malé Morávky
Na úpravu tras v širokém okolí Malé Morávky a Karlova pod Pradědem slouží dvě rolby. Jedna nová, kterou si pořídili loni a jedna starší, kterou využívají na hůře přístupné úseky, při problémech s padajícími stromy nebo v případě, kdy je třeba něco vyprostit.
Nejoblíbenější trasou je z Mravencovky na Ostružnou a dále pak až na Skřítek
“Úplně úžasně běžky. Jednou za čas si chodím zaběžkovat a jako je to dobré. Nasněžilo pár cenťáků, takže to je dobré.”
“Jsem teďka poprvé na běžkách, je to super.”
“Poprvé, líbí, super.”
“Stopa je dobrá až na to, že jsem několikrát spadla, ale jinak se tady běžkuje dobře.Jsme tady se školou a já stojím poprvé na běžkách, takže mi to moc nejde, ale snažím se.”
“Běžkuje se mi úplně výborně, jsem na tom podruhé v životě, takže nedokážu odhadnout, jestli je dobrá nebo špatná, ale aspoň nějaký pohyb trošku.”
Zatím to vypadá, že za letošní zimní sezónu bude stát úprava běžeckých tras více než půl milionů a Moravskoslezský kraj na ni přispěje zhruba třemi sty tisíci korunami.
---
Domov pro seniory ve F-M má nová protipožární čidla
Domov pro seniory ve Frýdku-Místku rozšířil systém ochrany proti požáru. Nově disponuje speciálními protipožárními čidly. Další prvky ochrany jsou v plánu v tomto roce.
V návaznosti na požár ve Vejprtech, kde v domově pro muže s mentálním postižením zemřelo osm jeho obyvatel, nechal náměstek primátora Marcel Sikora prověřit stav protipožárních opatření v městských příspěvkových organizacích, které poskytují sociální služby. Jednou z nich byl také Domov pro seniory na ulici 28. října.
“Na konci roku 2019 tady bylo provedeno rozšíření elektronického protipožárního systému ve čtvrtém patře tohoto objektu. Nově zde byla umístěna protipožární čidla na všech pokojích. Zároveň byla vyměněna ústředna protipožárního systému s možností budoucího napojení dalších hlásičů ve zbylých částech této budovy. Celý systém byl vybudován na základě nového požárně bezpečnostního řešení a schválen byl HZS MS kraje,” sdělil ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek Petr Kuchta.
Autonomní EPS čidla, která jsou umístěna ve skladech, na chodbách, technických pracovištích a nově i na pokojích uživatelů, dokáží v případě požáru automaticky spustit poplach.
“Čidlo funguje tak, že v případě nějakého dýmu, se signál přenese do pracovny, rozsvítí se detekce, čímž se urychlí zjištění, kde k možnému požáru došlo, personál vyhodnotí, jakého je to rozsahu. Pokud jde skutečně o požár, volají se hasiči, pokud jde o planý poplach, signál se zruší,” popsal Kuchta.
V tomto a v příštím roce chce město detektory kouře dovybavit také pokoje na třetím a druhém patře, kde jsou zatím jen na chodbách. Prověrkou kromě Domova pro seniory prošla ale i ostatní zařízení.
“Například v budově Hospice jsou samočinné hlásiče požáru instalovány ve všech prostorách. Od roku 2018 jsou všechna lůžka v pokojích sociálního úseku ve 3. patře vybavena evakuačními podložkami, aby bylo možné osoby s omezenou schopnosti pohybu evakuovat i po schodišti. V zařízení Žirafa, kde jsou osoby s mentálním postižením jev budově na ulici Fibichova 43 ks protipožárních hlásičů a v budově na ulici Janáčková 30 ks hlásičů požárů. Samozřejmostí je zákaz kouření a další opatření, která odvracejí nebezpečí požáru,” uvedl náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.
Kontroly v městských zařízeních poskytujících sociální služby ukázaly, že stav protipožární ochrany je na vysoké úrovní.
---
Atrium školy se promění v zónu relaxace
Investice v oblasti školství letos Nový Jičín nasměřoval také do relaxace a odpočinku dětí. Město opraví venkovní atrium uprostřed budovy Základní školy Komenského 66. Vznikne tu nové hřiště, oddychová zóna a venkovní čítárna.
Atrium novojičínské Základní školy Komenského 66 spíše připomíná vězeňský dvůr. Myšlenka na jeho revitalizaci je stará několik let. Konečně letos se podařilo dostat do rozpočtu města téměř 8 milionů korun na velkorysý projekt proměny rozpraskané asfaltovo-betonové plochy v prostředí vhodné pro hru a relaxaci.
“Do toho prostoru, kde v dnešní době je pouze betonová dlažba, se budou umisťovat herní prvky pro děti, a také spousta zeleně a stromů,” Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.
“Takže by tady mělo být multifunkční hřiště, měla by tu být klidová a odpočinková zóna, čítárna pod stromy a také venkovní učebna, a také komunitní část, prostor s pódiem pro prezentaci školy, autorské čtení a koncerty,” doplnila Jitka Hanzelková, ředitelka ZŠ Komenského 66, Nový Jičín.
Prostor bude v teplých měsících částečně sloužit k výuce, odpoledne jej využije družina. Stavební práce by mohly začít na konci května. Město v tuto chvíli připravuje nabídkové řízení na zhotovitele. Nicméně už teď je jasné, že termín realizace se protáhne.
“Máme tady naprojektované velké vzrostlé stromy. Jejich sázení ale nemůžeme realizovat na jaře, protože by nemusely přežít suché léto,” podotkla ředitelka školy.
Okrasné sakury proto budou do travnatých umístěny pravděpodobně až v říjnu. Teprve potom se z atria budou moci naplno těšit i děti.
---