Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Zastupitelé neúspěšně odvolávali primátora
  • Do 11. května se můžete sečíst online nebo přes formulář
  • Čeladná jde do další investice, koupí hotel
  • Prostor za Lunou se mění v atraktivní místo
  • Při rekonstrukci ulice Nádražní byla odhalena historie

Zastupitelé neúspěšně odvolávali primátora

Opoziční opavští zastupitelé požadovali odvolání primátora Tomáše Navrátila (ANO). Diskuse na toto téma byla dlouhá. Návrh ale nezískal dostatečnou podporu. A tak vedení Opavy je beze změny.

Údajné netransparentní zadávání veřejných zakázek a také špatná informovanost opozičních zastupitelů – tyto důvody měly vést k odvolání primátora Opavy Tomáše Navrátila. Přednesla je opozice.

Libor Witassek (Změna pro Opavu), člen Zastupitelstva města Opavy: „Tady se vytvořilo tvrdé jádro kolem primátora, které si rozhoduje všechno samo.“

Marek Veselý (ODS), člen Zastupitelstva města Opavy: „Radnice s námi nekomunikuje. Chystá projekty, o kterých jsme víceméně informováni z tisku, z médií.“

Debata o tom, zda dojde ke změně, trvala bezmála 7 hodin. Na jejím konci bylo tajné hlasování. K výměně primátora bylo potřeba nejméně 20 hlasů. Své "ne" vyslovilo Navrátilovi jen 16 zastupitelů. A tak ve funkci nadále zůstává. A jak přislíbil, vztahy s opozicí by chtěl vylepšit.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Já si v nejbližší době svolám předsedy všech zastupitelských klubů. Zkusíme se domluvit na dalším postupu v rámci komunikace. Jestli nastavíme pravidelné schůzky, jednání.“

Zatímco vládní hnutí ANO se k odvolání svého kolegy nestavělo jednotně, naopak koaliční partneři jej ve funkci podrželi.

Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora: „Klub ČSSD má v současné době 3 hlasy a ty projevily vůli zůstat v této koalici.“

Primátor Tomáš Navrátil doufá, že se rok a půl před volbami podaří situaci v zastupitelstvu zklidnit. Opozice ale připustila, že se o se o jeho odvolání pokusí znovu.

---

Do 11. května se můžete sečíst online nebo přes formulář

Od soboty začali obcházet domácnosti sčítací komisaři. Roznášejí totiž tištěné formuláře ke sčítání lidu. Ty pak stačí hodit do schránek České pošty nebo odevzdat na kontaktním místě. Povinnost sečíst se má každý do 11. května. Stále ale platí možnost, že lidé se mohou sčítat i jednoduše online.

Sčítání lidu domů a bytů se dělá jednou za 10 let. Letos mají lidé výhodu, že se mohou sečíst jednoduše online doma od počítače nebo z telefonu. Je ale jasné, že ne všichni to zvládnou.

Anketa: 1.) "Ještě nemáme, čekáme, až přijde něco poštou. Elektronicky jsme to nedělali zatím." 2.) "20 minut přes internet, jednoduché, přehledné, v pořádku se mi to zdálo." 3.) "Prozatím ještě sčítání lidu nemám za sebou, i když jsem to viděl na internetu." 4.) "Já mám 89 roků, takže dostanu domů papírové."

Původně mělo být online sčítání jen do 12. dubna, ale Český statistický úřad rozhodl, že vzhledem k pandemické situaci se online sčítání prodloužilo až do konce samotného sčítání, tedy do 11. května.

Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu: "Bylo odesláno doposud 2,8 milionu formulářů. My odhadujeme zhruba, že to znamená dvojnásobek občanů, ale nevíme to přesně, budeme to vědět až po skončení toho sčítání, kolik osob to vlastně znamená. Mluvíme tady primárně o formulářích."

Do jednoho sčítacího formuláře totiž může jeden člověk vyplnit více členů domácnosti, případě sepsat své příbuzné.

Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu: "Tady bych chtěl upozornit, aby ti lidé to nenechávali zase na úplně poslední den, protože je potřeba říct, že u toho online sčítání toho jedenáctého skutečně to sčítání skončí."

Od soboty 17. dubna sčítací komisaři roznášejí sčítací formuláře do domácností, které se nesečetly online. A to v předem stanovených termínech.

Roman Knap, generální ředitel České pošty: "Sčítací komisaři nejsou pošťáci. Opravdu to nejsou ti listovní doručovatelé, na které jsme jako občané zvyklí, že zvoní u vašich dveří vaše pošťačka, kterou znáte. Jsou to opravdu speciální lidé dedikovaní k této činnosti. Sčítací komisař se musí prokázat průkazkou, zároveň k tomu musí na vyžádání ukázat i svůj občanský průkaz."

Seznam komisařů je k dispozici na webu scitani.ceskaposta.cz. Při nezastižení komisaři oznámí druhý termín návštěvy, který bude probíhat od 30. dubna.

Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu: "Na těch formulářích je uvedeno, že je budou vybírat v rámci pochůzky sčítací komisaři, což tak není. Z těch epidemických důvodů jsme se rozhodli, že lidé ty formuláře budou dávat do schránek, což ta možnost byla i předtím. Nebo odevzdávat na kontaktních místech."

Roman Knap, generální ředitel České pošty: "Na vybraných pobočkách České pošty je celkem 800 míst pro sčítání. Ty pošty jsou označeny. A uvnitř je přepážka, která slouží k tomuto účelu."

Každý občan má povinnost se sečíst. Podrobnosti najdete také na . Výsledky samotného sčítání budou k dispozici až na přelomu letošního a příštího roku.

---

Čeladná jde do další investice, koupí hotel

Čeladná koupí hotel Prosper v centru obce. Záměr v dubnu schválili zastupitelé. O využití objektu zatím rozhodnuto nebylo. Může to být prostor pro seniory nebo naopak startovací byty pro mladé lidi.

Loni na podzim Čeladná po dvaceti letech splatila úvěr ve výši 130 milionů korun, díky kterému postavila nové centrum. Teď zastupitelé schválili další velkou transakci, koupi hotelu Prosper u náměstí za 68 milionů korun. Obec tak získá, mimo jiné, kontrolu budoucí využití lukrativního objektu.

Věra Golová (BEZ POL. PŘÍSLUŠNOSTI ZA KDU-ČSL), místostarostka Čeladné: “Měli jsme, jak jsme zvažovali veškeré varianty pro a proti, i strach z toho, že by se hotel mohl stát předmětem developerského projektu, případně spekulativního nákupu nebo takové objekty třeba koupili lidé za účelem zřízení ubytoven pro různé, třeba i nepřizpůsobivé typy občanů.”

Majitel hotelu naznačil záměr prodeje na konci loňského roku. Občané Čeladné dostali pár dní před hlasováním zastupitelstva do schránek anonymní leták, který před koupí hotelu varoval. Zastupitelé teď v dubnu v poměru 12:3 nákup hotelu odsouhlasili.

Martina O’Reilly (nezávislá za DOBROU VOLBU 2016), zastupitelka Čeladné: “Hodně jsme o tom diskutovali, měli jsme pracovní schůzky, takže určitě nejde říct, že jsme se rozhodovali pod nějakým nátlakem nebo velmi rychle. Měli jsme k tomu spoustu materiálů, podkladů, takže potom to rozhodnutí pro koupi hotelu bylo jednodušší a určitě adekvátní vzhledem k těm informacím, které jsme dostali.”

Obec má na kupní cenu předjednán úvěr. Majitelem hotelu by se měla oficiálně stát 1. července. O využití zatím nebylo rozhodnuto. Variantou jsou byty pro seniory nebo startovací byty pro mladé lidi. Do doby, než bude záměr připraven, chce hotel pronajmout.

---

Prostor za Lunou se mění v atraktivní místo

Za kinem Luna vzniká atraktivní místo nejen pro setkávání přátel a různých generací, ale také pro různorodé sportovní i rekreační aktivity. Jde o jednu z etap revitalizace Ostravy-Zábřehu, na kterou naváže mimo jiné revitalizace prostoru kolem kostela svatého Ducha.

V Ostravě-Jihu pokračuje nejen revitalizace Hrabůvky, ale také Zábřehu. Aktuálně se pracuje na projektu Zeleň za Lunou, na který radnice získala dotaci z programu Regenerace sídlišť, o kterou požádala Státní fond podpory investic.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Já jsem rád, že jsme byli znovu úspěšní v žádosti o dotaci na program Regenerace sídlišť, kdy jsme dostali takřka 6 milionů korun na již běžící akci Zeleň za Lunou."

V části prostoru už jsou hotovy chodníky ze zámkové dlažby a nainstalován je také mobiliář. Rýsuje se také inline dráha, která povede po celém obvodu.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Součástí tohoto prostoru bude i jeden z vítězných projektů participativního rozpočtu roku 2018, který právě byl odložen kvůli revitalizaci tohoto prostoru. Jedná se o parkourové hřiště.”

V parkové zóně se počítá s pinpongovými stoly, odpočinkovými místy, hrací plochou pro děti i loučkou pro psy. A také s novým veřejným osvětlením a sadovými úpravami. Práce běží podle harmonogramu a skončit by měly už v červnu.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Zeleň za Lunou je opravdu pouze jedna z těchto etap s tím, že v tento moment vlastně v místě probíhá dokončení křižovatky Výškovická Čujkovova a my v tento moment plánujeme i revitalizaci prostoru před kostelem sv. Ducha.”

Připravuje se také revitalizace Pískových dolů a Výškovic.

---

Při rekonstrukci ulice Nádražní byla odhalena historie

Teď vás zavedeme do Českého Těšína, kde probíhá rekonstrukce ulice Nádražní. Dělníci při odstranění svrchní asfaltové vrstvy narazili na původní dlažbu z přelomu 19. a 20. století. Co bude s dlažbou dál, prozradí naše reportáž.

Měla to být rekonstrukce silnice jako každá jiná. Když ale dělníci na ulici Nádražní
odstranili asfalt, našli tam dlažbu z konce 19. století. Nádražní ulice byla vytyčena v roce 1887 v souvislosti s výstavbou dráhy Kojetín-Bílsko a s výstavbou nové nádražní budovy z roku 1889.

Lenka Nováková, kurátorka Muzea Těšínska: “Dlažba pochází z roku 1900, kdy byla položena od nádraží až po most přes řeku Olši. Celé to vydláždění tohoto úseku stálo přibližně 80 tisíc zlatých."

Na více místech tyto historické dlažební kostky chybí, ty zbývající chce město zachovat, s odborníky našlo způsob, jak. Použity budou na jiném místě.

Vít Slováček, místostarosta Českého Těšína: "Dojde k odebrání těch kostek a jejich uložení, protože další aktivitou, kterou město by mělo udělat, je rekonstrukce ulice Hlavní, která je ve vlastnictví MSK, jednáme o převodu a tam by se kostky měly vrátit."

Ulice Nádražní je velmi využívaná spojovací tepna, práce se rozdělily na dvě části. První etapa probíhá mezi ulicí Hlavní a Štefánikovou.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
20. dubna 2021, 17:00

Zastupitelé neúspěšně odvolávali primátora

Opoziční opavští zastupitelé požadovali odvolání primátora Tomáše Navrátila (ANO). Diskuse na toto téma byla dlouhá. Návrh ale nezískal dostatečnou podporu. A tak vedení Opavy je beze změny.

Údajné netransparentní zadávání veřejných zakázek a také špatná informovanost opozičních zastupitelů – tyto důvody měly vést k odvolání primátora Opavy Tomáše Navrátila. Přednesla je opozice.

Libor Witassek (Změna pro Opavu), člen Zastupitelstva města Opavy: „Tady se vytvořilo tvrdé jádro kolem primátora, které si rozhoduje všechno samo.“

Marek Veselý (ODS), člen Zastupitelstva města Opavy: „Radnice s námi nekomunikuje. Chystá projekty, o kterých jsme víceméně informováni z tisku, z médií.“

Debata o tom, zda dojde ke změně, trvala bezmála 7 hodin. Na jejím konci bylo tajné hlasování. K výměně primátora bylo potřeba nejméně 20 hlasů. Své "ne" vyslovilo Navrátilovi jen 16 zastupitelů. A tak ve funkci nadále zůstává. A jak přislíbil, vztahy s opozicí by chtěl vylepšit.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Já si v nejbližší době svolám předsedy všech zastupitelských klubů. Zkusíme se domluvit na dalším postupu v rámci komunikace. Jestli nastavíme pravidelné schůzky, jednání.“

Zatímco vládní hnutí ANO se k odvolání svého kolegy nestavělo jednotně, naopak koaliční partneři jej ve funkci podrželi.

Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora: „Klub ČSSD má v současné době 3 hlasy a ty projevily vůli zůstat v této koalici.“

Primátor Tomáš Navrátil doufá, že se rok a půl před volbami podaří situaci v zastupitelstvu zklidnit. Opozice ale připustila, že se o se o jeho odvolání pokusí znovu.

---

Do 11. května se můžete sečíst online nebo přes formulář

Od soboty začali obcházet domácnosti sčítací komisaři. Roznášejí totiž tištěné formuláře ke sčítání lidu. Ty pak stačí hodit do schránek České pošty nebo odevzdat na kontaktním místě. Povinnost sečíst se má každý do 11. května. Stále ale platí možnost, že lidé se mohou sčítat i jednoduše online.

Sčítání lidu domů a bytů se dělá jednou za 10 let. Letos mají lidé výhodu, že se mohou sečíst jednoduše online doma od počítače nebo z telefonu. Je ale jasné, že ne všichni to zvládnou.

Anketa: 1.) "Ještě nemáme, čekáme, až přijde něco poštou. Elektronicky jsme to nedělali zatím." 2.) "20 minut přes internet, jednoduché, přehledné, v pořádku se mi to zdálo." 3.) "Prozatím ještě sčítání lidu nemám za sebou, i když jsem to viděl na internetu." 4.) "Já mám 89 roků, takže dostanu domů papírové."

Původně mělo být online sčítání jen do 12. dubna, ale Český statistický úřad rozhodl, že vzhledem k pandemické situaci se online sčítání prodloužilo až do konce samotného sčítání, tedy do 11. května.

Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu: "Bylo odesláno doposud 2,8 milionu formulářů. My odhadujeme zhruba, že to znamená dvojnásobek občanů, ale nevíme to přesně, budeme to vědět až po skončení toho sčítání, kolik osob to vlastně znamená. Mluvíme tady primárně o formulářích."

Do jednoho sčítacího formuláře totiž může jeden člověk vyplnit více členů domácnosti, případě sepsat své příbuzné.

Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu: "Tady bych chtěl upozornit, aby ti lidé to nenechávali zase na úplně poslední den, protože je potřeba říct, že u toho online sčítání toho jedenáctého skutečně to sčítání skončí."

Od soboty 17. dubna sčítací komisaři roznášejí sčítací formuláře do domácností, které se nesečetly online. A to v předem stanovených termínech.

Roman Knap, generální ředitel České pošty: "Sčítací komisaři nejsou pošťáci. Opravdu to nejsou ti listovní doručovatelé, na které jsme jako občané zvyklí, že zvoní u vašich dveří vaše pošťačka, kterou znáte. Jsou to opravdu speciální lidé dedikovaní k této činnosti. Sčítací komisař se musí prokázat průkazkou, zároveň k tomu musí na vyžádání ukázat i svůj občanský průkaz."

Seznam komisařů je k dispozici na webu scitani.ceskaposta.cz. Při nezastižení komisaři oznámí druhý termín návštěvy, který bude probíhat od 30. dubna.

Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu: "Na těch formulářích je uvedeno, že je budou vybírat v rámci pochůzky sčítací komisaři, což tak není. Z těch epidemických důvodů jsme se rozhodli, že lidé ty formuláře budou dávat do schránek, což ta možnost byla i předtím. Nebo odevzdávat na kontaktních místech."

Roman Knap, generální ředitel České pošty: "Na vybraných pobočkách České pošty je celkem 800 míst pro sčítání. Ty pošty jsou označeny. A uvnitř je přepážka, která slouží k tomuto účelu."

Každý občan má povinnost se sečíst. Podrobnosti najdete také na . Výsledky samotného sčítání budou k dispozici až na přelomu letošního a příštího roku.

---

Čeladná jde do další investice, koupí hotel

Čeladná koupí hotel Prosper v centru obce. Záměr v dubnu schválili zastupitelé. O využití objektu zatím rozhodnuto nebylo. Může to být prostor pro seniory nebo naopak startovací byty pro mladé lidi.

Loni na podzim Čeladná po dvaceti letech splatila úvěr ve výši 130 milionů korun, díky kterému postavila nové centrum. Teď zastupitelé schválili další velkou transakci, koupi hotelu Prosper u náměstí za 68 milionů korun. Obec tak získá, mimo jiné, kontrolu budoucí využití lukrativního objektu.

Věra Golová (BEZ POL. PŘÍSLUŠNOSTI ZA KDU-ČSL), místostarostka Čeladné: “Měli jsme, jak jsme zvažovali veškeré varianty pro a proti, i strach z toho, že by se hotel mohl stát předmětem developerského projektu, případně spekulativního nákupu nebo takové objekty třeba koupili lidé za účelem zřízení ubytoven pro různé, třeba i nepřizpůsobivé typy občanů.”

Majitel hotelu naznačil záměr prodeje na konci loňského roku. Občané Čeladné dostali pár dní před hlasováním zastupitelstva do schránek anonymní leták, který před koupí hotelu varoval. Zastupitelé teď v dubnu v poměru 12:3 nákup hotelu odsouhlasili.

Martina O’Reilly (nezávislá za DOBROU VOLBU 2016), zastupitelka Čeladné: “Hodně jsme o tom diskutovali, měli jsme pracovní schůzky, takže určitě nejde říct, že jsme se rozhodovali pod nějakým nátlakem nebo velmi rychle. Měli jsme k tomu spoustu materiálů, podkladů, takže potom to rozhodnutí pro koupi hotelu bylo jednodušší a určitě adekvátní vzhledem k těm informacím, které jsme dostali.”

Obec má na kupní cenu předjednán úvěr. Majitelem hotelu by se měla oficiálně stát 1. července. O využití zatím nebylo rozhodnuto. Variantou jsou byty pro seniory nebo startovací byty pro mladé lidi. Do doby, než bude záměr připraven, chce hotel pronajmout.

---

Prostor za Lunou se mění v atraktivní místo

Za kinem Luna vzniká atraktivní místo nejen pro setkávání přátel a různých generací, ale také pro různorodé sportovní i rekreační aktivity. Jde o jednu z etap revitalizace Ostravy-Zábřehu, na kterou naváže mimo jiné revitalizace prostoru kolem kostela svatého Ducha.

V Ostravě-Jihu pokračuje nejen revitalizace Hrabůvky, ale také Zábřehu. Aktuálně se pracuje na projektu Zeleň za Lunou, na který radnice získala dotaci z programu Regenerace sídlišť, o kterou požádala Státní fond podpory investic.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Já jsem rád, že jsme byli znovu úspěšní v žádosti o dotaci na program Regenerace sídlišť, kdy jsme dostali takřka 6 milionů korun na již běžící akci Zeleň za Lunou."

V části prostoru už jsou hotovy chodníky ze zámkové dlažby a nainstalován je také mobiliář. Rýsuje se také inline dráha, která povede po celém obvodu.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Součástí tohoto prostoru bude i jeden z vítězných projektů participativního rozpočtu roku 2018, který právě byl odložen kvůli revitalizaci tohoto prostoru. Jedná se o parkourové hřiště.”

V parkové zóně se počítá s pinpongovými stoly, odpočinkovými místy, hrací plochou pro děti i loučkou pro psy. A také s novým veřejným osvětlením a sadovými úpravami. Práce běží podle harmonogramu a skončit by měly už v červnu.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Zeleň za Lunou je opravdu pouze jedna z těchto etap s tím, že v tento moment vlastně v místě probíhá dokončení křižovatky Výškovická Čujkovova a my v tento moment plánujeme i revitalizaci prostoru před kostelem sv. Ducha.”

Připravuje se také revitalizace Pískových dolů a Výškovic.

---

Při rekonstrukci ulice Nádražní byla odhalena historie

Teď vás zavedeme do Českého Těšína, kde probíhá rekonstrukce ulice Nádražní. Dělníci při odstranění svrchní asfaltové vrstvy narazili na původní dlažbu z přelomu 19. a 20. století. Co bude s dlažbou dál, prozradí naše reportáž.

Měla to být rekonstrukce silnice jako každá jiná. Když ale dělníci na ulici Nádražní
odstranili asfalt, našli tam dlažbu z konce 19. století. Nádražní ulice byla vytyčena v roce 1887 v souvislosti s výstavbou dráhy Kojetín-Bílsko a s výstavbou nové nádražní budovy z roku 1889.

Lenka Nováková, kurátorka Muzea Těšínska: “Dlažba pochází z roku 1900, kdy byla položena od nádraží až po most přes řeku Olši. Celé to vydláždění tohoto úseku stálo přibližně 80 tisíc zlatých."

Na více místech tyto historické dlažební kostky chybí, ty zbývající chce město zachovat, s odborníky našlo způsob, jak. Použity budou na jiném místě.

Vít Slováček, místostarosta Českého Těšína: "Dojde k odebrání těch kostek a jejich uložení, protože další aktivitou, kterou město by mělo udělat, je rekonstrukce ulice Hlavní, která je ve vlastnictví MSK, jednáme o převodu a tam by se kostky měly vrátit."

Ulice Nádražní je velmi využívaná spojovací tepna, práce se rozdělily na dvě části. První etapa probíhá mezi ulicí Hlavní a Štefánikovou.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-20-04-2021-17-00