Nakažených horníků přibývá. Po Darkově jsou nemocní hlášeni i z Dolu ČSM
Už několik dnů se zvyšuje počet horníků společnosti OKD, kteří jsou pozitivní na nákazu Covid-19. Nejvíce jich je na Dole Darkov v Karviné, ale první nemocní havíři jsou hlášeni už i ze sousedního Dolu ČSM ve Stonavě.
Masivní testování zaměstnanců společnosti OKD probíhá od pondělního rána na Dole Darkov.
“Na základě indikace krajské hygienické stanice bylo provedeno plošné testování na Dole Darkov od 18. května, to znamená od pondělka 4 hodin ráno. V rámci tohoto testování bylo odebráno 791 vzorků. Dnes máme hlášeno z tohoto počtu 88 pozitivních Covid-19, plus dva zaměstnance důlní záchranné služby. Tedy od začátku období, od 22. dubna, eviduje krajská hygienická stanice celkem 113 onemocnění Covid-19 zaměstnanců Dolu Darkov,” uvedl ve středu po poledni mluvčí KHS MSK Radim Mudra.
Samotní horníci se obávají, že nemocných bude mezi nimi přibývat. Někteří přitom migrují mezi jednotlivými šachtami nadzemními i podzemními cestami. První nakažení mají být i na Dole ČSM ve Stonavě. Jde jen o jednotlivce a plošné testování není nutné.
“Pro tuto chvíli je toto testování ukončeno. Samozřejmě k dalšímu testování jsou zasílány přímé kontakty, které jsou epidemiologicky významné. Ti jsou pak ustanovováni do karantény,” dodal mluvčí KHS MSK Radim Mudra.
“OKD každý den vyhodnocuje situaci ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí. Jsou přijata veškerá opatření, která platí už od března. Týkají se samozřejmě i ochranných pomůcek,” řekla mluvčí OKD Naďa Chattová.
Přes narůstající počet nemocných horníků by se situace neměla vyhrotit do tak závažného stavu, jako v sousedním Polsku. Na tamních šachtách už je přes 2300 nakažených horníků.
---
Havířov zpracovává strategii adaptace na sucho
Havířov zpracovává strategii adaptace na sucho. Součástí je i úprava intenzity seče trávy a snaha o zachování mokřadu. Při výstavbě parkovišť jsou projekty navrženy tak, aby voda neodtékala, ale vsakovala se zpět do půdy.
Louka v centru Havířova vypadá, jako by ji někdo neuměl posekat. Jedná se však o záměr. Město s ohledem na nedostatek vláhy a vysychání travnatých ploch bude seč redukovat.
"Samozřejmě požadavky občanů jsou různé. Někteří chtějí, aby seč probíhala častěji, někteří více myslí na ochranu přírody. My se snažíme vyhovět všem, kdy se snažíme, aby seče probíhaly na některých místech méně často, proto jsme například na Nábřeží vytipovali plochy, kde seče budou probíhat jen dvakrát ročně,” řekla vedoucí odboru komunálních služeb Iveta Grzonková.
Vodu v krajině, i pro zachování různých živočišných druhů a rostlin, se snaží udržet i odbor životního prostředí, který se už několik let stará o chráněné mokřady na soutoku řek Lučiny a Sušanky. Vytvářet další kolem řeky je ale problematické.
"Problém je i v tom, že řeka Lučina je pod přehradou a i díky přehradě je hodně zahloubená. Takže ona vlastně tu krajinu vysušuje, stahuje tu vodu z okolí. Takže i kdybychom tam vytvořili nějaký mokřad a pokud by ten mokřad neměl dostatečný přísun vody, tak by stejně vysychal,” řekl za odbor životního prostředí Jan Smola.
Radnice připravuje strategii adaptace na sucho.
"Když připravujeme parkoviště například na ulici Majakovského nebo nad letním kinem, tak v rámci projektové přípravy již řešíme zásak vody do krajiny tak, aby voda zůstávala v krajině, neodváděla se do kanalizace,” doplnil náměstek primátora Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL).
Strategie bude počítat i s vytipováním lokalit pro další retenční nádrže. Ty jsou ve městě prozatím dvě.
---
Na Jihu přibyla další fontána. Chrlí vodu na náměstí
V Ostravě-Jihu už jsou v provozu všechny kašny. Spuštěna byla i fontána na novém náměstí Ostrava-Jih, které je vybaveno i jedním pítkem. Další dvě byly nově nainstalovány v Bělském lese.
Na Jihu se můžete svlažit hned na několika místech. Kašny a fontány příjemně osvěžují vzduch mimo jiné před kinem Luna, kulturním domem Akord a u Uralu. A nově také na náměstí Ostrava-Jih. “Samozřejmě celý okruh je uzavřený tak, aby nedocházelo k plýtvání vodou a jednotlivé trysky, kterých je 12, stříkají do různé velikosti od 50 do 120 centimetrů,” uvádí Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih
Fontány jsou vítaným prvkem nejen ve dne, ale i večer, kdy svítí různými barvami. “Velice pěkné je to po setmění, protože fontána je podsvícená a každý den do 22. hodiny jednak stříká a jednak samozřejmě svítí,” dodává Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih.
“My si tady hrajeme s koníky. Je to úplně boží.”
“Mi se to taky líbí.”
“Líbí se mi to náměstí. Nejprve jsem byla trochu skeptická, ale teď, jak už je tu ta tráva a ty fontány, moc pěkné.”
Lidem jsou na Jihu k dispozici také pítka. Hned dvě nová byla nainstalována v Bělském lese. Impuls ke zřízení těchto zdrojů pitné vody přišel z radnice Ostravy-Jihu. “Konkrétně od pana starosty Bednáře. My jsme se snažili tomuto požadavku přizpůsobit a vyhovět, protože vnímáme každodenní tady návštěvnost Bělského lesa. Vzhledem k tomu, že se jedná o areál, který je v majetku statutárního města Ostravy, tak jsme požádali město, aby zafinancovalo tuto akci a díky tomu, že jsme našli pochopení na radnici, tak dnes můžeme stát u jednoho ze zdrojů pitné vody tady v Bělské lese,” uvádí Vladimír Blahuta, ředitel, Ostravské městské lesy a zeleň.
Celá akce přišla magistrát na bezmála 400 tisíc korun. Jen realizace pítek si vyžádala čtvrt milionů korun. K tomu je třeba připočíst vodovodní přípojky a projekční práce. Občerstvit se v Bělském lese můžete mimo jiné u hojně navštěvovaného grilovacího altánu. Druhé pítko pak najdete kousek od dětského hřiště. Jde o místa, kde se shlukuje největší počet lidí. Obě pítka jsou pravidelně dezinfikována. “Samozřejmě taky děláme rozbory kvality této pitné vody, které jsou na základě posledních rozborů vyhovující,” říká Vladimír Blahuta, ředitel, Ostravské městské lesy a zeleň
Další nové pítko je na náměstí Ostrava-Jih, které bude zprovozněno v nejbližších dnech. A zprovoznění se už brzy dočká i nové infocentrum na náměstí. “1.6. budeme zde na Novém náměstí otevírat naše nové infocentrum, kde si naši obyvatelé budou moct zařídit to, co jsou zvyklí v ostatních infocentrech na území města Ostravy. To značí vstupenky a propagační materiály týkající se akcí konaných nejen na Jihu, ale samozřejmě v celém městě,” uvádí Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih.
V infocentru nebudou chybět ani speciální materiály, které budou mapovat zajímavá místa na Jihu.
---
Novojičínský Fokus uvedl do života polovinu kroužků
Téměř polovinu kroužků se podařilo znovu uvést do života Středisku volného času Fokus v Novém Jičíně. Děti se mohou od tohoto týdne znovu věnovat výtvarným aktivitám a bavit se pohybem.
Středisko volného času Fokus v Novém Jičíně vítá po dvou měsíční koronavirové pauzy účastníky svých kroužků. Znovu se mohou například zapojit do taktiky s plastovými zbraněmi, zacvičit si ve venkovním fitness a věnovat se výtvarnému tvoření.
“My jsme rádi, že k tomu došlo, přestože je to v omezeném režimu. Ze 107 kroužků se nám podařilo obnovit činnost 48,” uvedl Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín.
Znovu otevřít nešlo třeba kontaktní sporty, aikido a judo, nebo všechny taneční kroužky. Pro některé aktivity chyběli lektoři nebo prostory, například jindy využívané školní tělocvičny.
“Doma se dá také dělat spousta věcí, ale tady je to s kamarády lepší,” pousmál se třináctiletý chlapec. “Moc jsem se těšil,” přidal se kamarád z kroužku.
“Dneska tady máme kroužek Nerf a já jsem se také určitě těšil. Kluci jsou super. Teď tu máme spojené starší i mladší. Scházíme se zase dvakrát týdně, tak, jak to bylo,” sdělil Jan Němec, lektor SVČ Fokus Nový Jičín.
“Je nás o něco míň, ale o to více si to s dětmi užijeme. Vyprávíme si, jako to bylo dva měsíce bez kroužků,” konstatovala Dana Dokládalová, lektorka SVČ Fokus Nový Jičín.
“Kromě uzavřených prostor Střediska volného času Fokus se snažíme využít i venkovní prostory. Aktuálně se nacházíme na venkovním fitness,které vzniklo nedávno,” podotkla Monika Vindišová, lektorka SVČ Fokus Nový Jičín.
Fokus se veřejnosti otevřel na 5 týdnů. Pak, jak všichni doufají, vyrazí na plánované tábory.
---
Nejpřesnější mušku má opavský L. Jurečka
Opavský basketbalista Luděk Jurečka se stal vítězem střelecké soutěže Shoot out, která zaplnila pauzu po nedokončené lize. Peníze, které za svůj výkon obdržel, věnoval charitu. Stejně, jako jeho spoluhráči, kteří v soutěži uspěli.
Ještě
než basketbalisté znovu naskočili do tréninku kvůli koronavirové
pauze, mohli se rozstřílet v soutěži Shoot out. Házeli na koš z
úrovně trestných i trojkových hodů na čas a měli také pět
hodů z poloviny hřiště. Mezi prvoligovými hráči exceloval
opavský Luděk Jurečka. Díky své přesné mušce si mohl ve
finále dovolit u závěrečných střel z poloviny hřiště stát
zády ke koši.
¨Bylo
to tak, že jsem měl to vítězství jasné, tak jsem si mohl
dovolit takovou parádičku,“
usmíval
se opavský křídelník s nejlepší muškou ve střelecké soutěži
Shoot out.
Hráči
si tipovali také na počet svých vstřelených bodů. Tady byli
úspěšní i další opavští hráči. Dohromady se jim v soutěži
podařilo vyhrát 50 000 korun. Ty se rozhodli věnovat na
charitativní účely.
„Mně
osobně dělá radost, že jsem někomu vyhrál peníze, které mohou
nějak pomoci,“ nechal se slyšet kapitán opavských basketbalistů
Jakub Šiřina.
Část
peněz putovala k sedmiletému Matyášovi, který trpí mozkovou
obrnou.
„Jsme
rádi a děkujeme,“ řekl při přebírání šeku na 30 000 korun
Matyášův otec. „Veškeré peníze my utrácíme za hippoterapii.
Jízda na koni Matymu velice prospívá,“ dodal.
Peníze
od basketbalistů dostal také mobilní hospic Charity Opava, který
pomáhá s péčí o nevyléčitelně nemocné v domácím prostředí
„Je
to služba, která, kdyby měla být plně hrazena klienty, tak je
pro řadu z nich nedostupná. Takže za tyto peníze koupíme
prostředky i přístroje, které pomáhají tišit bolest,“ popsal
použití 20 000 Kč podpory mluvčí Charity Opava Ivo Mludek.
Matyáše
Tazbirka i opavskou Charitu podporují basketbalisté několik let.
A tak ani dlouho nepřemýšleli o tom, kam vyhrané peníze pošlou.
---