V centru vyroste supermoderní kancelářská budova
Unikátní supermoderní kancelářská budova vyroste v průběhu tří let v centru Ostravy. Stát bude na pozemku u Nové Karoliny, kterou developer koupil od města. Kanceláře by měli zaplnit pracovníci IT společnosti TietoEVRY.
Organica - tak se bude jmenovat nejmodernější kancelářská budova v Ostravě, která by měla být hotova v roce 2023. Stát bude mezi Novou Karolinou a Trojhalím. Investorem ji společnost Contera, která už v Hrušově pracuje na průmyslové zóně.
Tomáš Jirků, partner a výkonný ředitel Contera: "Do toho projektu vkládáme velmi kvalitní, funkční a působivou architekturu a doufáme, že se v té výjimečné lokalitě stane velkým lákadlem pro naše budoucí klienty."
Stavba bude mít šest nadzemních podlaží, přičemž to poslední bude mít otevřenou terasu se zelení a relaxační zónou, a dvěma podzemními podlažími s parkovištěm a technickým zázemím. Budovu z velké části obsadí IT firma TietoEVRY z Finska.
Petr Lukasík, ředitel TietoEVRY Czech: "Ostrava je pro nás a naše podnikání v České republice velice důležitá. Zaměstnáváme zde zhruba 2400 lidí."
Pozemky získal investor od města za 95 milionů korun. V kupní smlouvě je řada podmínek, které musí Contera dodržet, jinak by Ostrava mohla od prodeje odstoupit.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jsem velice rád, že v tom tendru vyhrála společnost Contera, se kterou máme velmi dobré zkušenosti i z jiných projektů v Ostravě."
Organica je navržena tak, aby se chovala šetrně k životnímu prostředí. Teplota a kvalita vnitřního vzduchu je kontrolována pomocí čidel a reaguje na koncentraci lidí v prostoru.
---
Některá fitcentra s otevřením pro veřejnost čekají
Otevřít sice můžeme, ale pro deset lidí to nemá pro nás smysl a nemáme ani personál. To jsou jedny z důvodů, proč některá fitcentra prozatím neotevřela pro veřejnost. Například v jednom z největších v Havířově mohou cvičit jen profesionální sportovci.
Fitcentra už mohou mít opět otevřeno a sportovci dokonce nemusí mít nasazené roušky. Přesto se do jednoho z největších center v Havířově veřejnost zatím nedostane. Na strojích cvičí jen za dodržování všech podmínek členové klubu z řad profesionálních sportovců.
Dalibor Klimša, majitel FitGym Havířov: "Pro nás hlavní problém je, že po dobu uzavření jsme přišli o personál. Personál pracuje dneska někde jinde a to je takový největší stěžejní problém. Proto jedeme v tom režimu, kdy nám chodí jen profesionální sportovci, jako jsou hokejisté, zápasníci a různí další sportovci." .
Vojtěch Tomi, prvoligový hokejista: "Činky, stroje, to venku není a to je hodně důležité zejména pro profíky a nemáme to jak vykompenzovat.”
Ondřej Tomšů, zápasník: "Je to pro mě velice důležité, protože je to celý můj život. Kdybych netrénoval, tak bych nemohl zápasit, tak jsem rád, že mám tyto možnosti.”
Důvodů, proč není posilovna prozatím otevřená pro širokou veřejnost, je více.
Dalibor Klimša, majitel FitGym Havířov: "Je i problém těch testů a různých možností využití sprch, šaten a to vše přispívá, že ti lidé nemají takový zájem, aby šli cvičit. Takže musíme počkat do nějakého většího rozvolnění, abychom se tu dostali alespoň na tu třicítku a potom to budeme mít šanci i ekonomicky utáhnout."
Nyní může uvnitř posilovny cvičit deset lidí. Od příštího týdne by měl počet stoupnout na třicet. I na to budou fitcentra reagovat.
---
Lidé chtějí kvůli dovoleným měnit termín očkování
Doba dovolených je tady a lidé chtějí bez problémů vycestovat. Často se tak snaží urychlit termín druhé dávky očkování. To má ale nyní jasně dané časové rozmezí mezi první a druhou dávkou. Očkovací centrum v Národním domě ve Frýdku-Místku vyřídí k očkování denně stovky telefonických dotazů.
Velkokapacitní očkovací centrum ve Frýdku-Místku už očkuje na plné obrátky. Denně tady zvládnou na tisíc lidí.
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V očkovacím centru máme dost velký problém s tím, abychom měli vůbec koho očkovat, takže my máme závoru téměř pořád otevřenou na nulu, takže kdo se přihlásí, ten je téměř okamžitě vpuštěn a je očkován druhý, třetí den."
V poslední době se objevily případy, kdy lidé žádají změnu očkovacího termínu. Denně tady telefonistky vyřídí až stovky telefonátů.
administrativní pracovnice: Jsme tady do 15:45, máme tady sestry, aby vás naočkovaly. Datum chcete nechat 25., ano? Jo, přijďte, ano. Dobře, mějte se hezky, na shledanou."
Petra Horáková, administrativní pracovnice: "U nás tady nejčastěji volají o změnu termínu hlavně druhé dávky. Poté se ptají, jaká je vakcína, kterou očkujeme tady."
Miroslava Horáková, vrchní sestra urologie NemFM: "V téhle době je to horší, protože lidé odjíždějí na dovolené a chtějí měnit termíny, což nejde. Podle ministerstva musíme dodržovat termín 42 dnů s tím, že ta druhá dávka je za těch 42 dnů."
Petra Horáková, administrativní pracovnice: "Dá se to posunout dříve maximálně o 4 dny. Dozadu poté může být až 90 dnů od první dávky. Někdy jim to nestačí, takže se musí posunout dozadu."
Stávají se také případy, kdy dopředu objednaní lidé na očkování nepřijdou a nedají to do centra vědět.
Petra Horáková, administrativní pracovnice: "Je lepší se určitě odhlásit i přímo ten den, že jsou nemocní, že nepřijdou, tak je lepší zavolat, a my po tom nemusíme pátrat, kde se stala chyba. Pak my tady zjišťujeme přes počítač, kdo tady byl, kdo tady nebyl. Přes rezervační systém ho případě zase vyrušíme, ať si může poté do budoucna další termín zarezervovat."
Jakmile dostanou lidé druhou očkovací dávku, získají certifikát o očkování a nemusejí už chodit na pravidelné testy. Zároveň se jim usnadní právě cestování a získají další výhody ve společenském životě.
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "I díky tomu, že opravdu očkujeme naplno, tak vyočkováváme všechny klienty, kteří se do očkovacího centra přihlásí. Hlásí se tady už i klienti z jiných spádových oblastí, nejenom z Frýdku-Místku nebo z naší spádové oblasti."
Vláda doufá, že na začátku června by se mělo otevřít očkování pro všechny věkové kategorie.
---
V Porubě přibývá květinových luk
V Porubě každým rokem zvyšují počet květinových luk. A to hned ze dvou důvodů. Ten hlavní je, že louky zadržují vodu v krajině. Další je ten, že to má velmi pozitivní vliv na hmyz. Do měst se tak vrací motýli, včely a čmeláci, kterým dřív chyběla potrava.
Poruba je čím dál pestřejší. Alespoň co se týče druhů rostlin, které tady každoročně vysadí. Jde zejména o různé cibuloviny a luční květiny. Navíc se v obvodu snaží o diferenciální seč. Vznikají tak malé ostrůvky trávy, které se nesekají tak často.
Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Tradičně už Hlavní třídou začínáme. V tomto roce jsme udělali výsadbu takových speciálních tulipánů, dále pak ty hlavní trasy 17. listopadu, B. Nikodéma, tam je opravdu několik desítek tisíc narcisů a taky Jilemnického náměstí, tam je již tradičně květinová louka.”
Zcela nová luční louka, která dostala název medová, momentálně vzniká na konci frekventované Hlavní třídy. Jde o prostor o velikosti asi 2 a půl tisíce metrů čtverečních, který se musel předem připravit.
Renáta Hoviacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Tyhle záhony si jakoby vyčistíme, vysejeme tam letničky a v příštím roce už se nebudou vysévat letničky, ale nějaká luční směs, která bude trvalá.”
Do té doby se veškeré záhony musí neustále zbavovat plevele.
Anketa: pracovnice technických služeb: “To se pleje furt dokola. Prostě začneme od Leninky a až dolů a zase nahoru.”
V Porubě nevysazují předpěstované letničky, ale vysévají semínka. Ušetří tak třetinu ceny.
---
Chybějící testy školám dodal zřizovatel
Kvůli zrušenému státnímu tendru na dodavatele antigenních testů na koronavirus, teď školám chybí testovací sady. V Opavě jich pro tento týden chybělo 5 000. Dodalo je město.
Vládou nařízené antigenní testování museli v polovině dubna poprvé podstoupit žáci I. stupně, kteří se po půl roce vraceli opět do školních lavic. Testovací sady dodalo školám ministerstvo školství. Zásoby vydržely měsíc, další ale nedorazily.
Andrea Štenclová, vedoucí odb. Školství, Magistrát Opava: Statutární město Opava poskytlo školám 5 500 testů.“
Ty nahradily výpadek, který vznikl kvůli zrušenému tendru na dodavatele testů. Podle Správy hmotných rezerv žádný účastníků nesplňoval zadávací podmínky. Opavskou městskou pokladnu toto rozhodnutí stálo víc jak 300 000 korun. Školy totiž přestat s testováním nemohly.
Simona Horáková, ředitelka ZŠ Edvarda Beneše Opava: "Testujeme 1x týdně I. stupeň, 2x týdně II. stupeň a jednou týdně zaměstnance, kteří ještě nemají po druhé dávce očkovací vakcíny."
Na opavské Základní škole Vrchní nedostatek testovacích sad od státu řešit nemusí. Rozhodli se totiž pro PCR testování. Jako vzorek pro rozbor se odírají sliny.
Danuše Seidlová, zástupkyně ředitele ZŠ Vrchní, Opava: „PCR testy se provádějí jednou za 14 dnů, což jsme viděli z organizačních důvodů v pořádku.“
Odběrové sady i laboratoř, která výsledky vyhodnocuje, si musela škola zajistit sama. Náklady na testování jednoho žáka jsou dvě stě korun. Škole je uhradí stát.
---