Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Pravidelní voliči v Domově Duha byli připravení
  • MOaP musela přesunout 3 volební místnosti
  • Hygienická opatření v zaplavených oblastech
  • Zaměstnanci školy usilovně uklízejí po povodních
  • V Horní suché odhalili pamětní desku k důlnímu neštěstí

Pravidelní voliči v Domově Duha byli připravení

Na krajské volby se několik dní dopředu připravovali i v sociálním zařízení, Domově Duha v Novém Jičíně. Předem museli zjistit zájem voličů a návštěvu volební komise s urnou. Svůj hlas se tu rozhodlo odevzdat 16 klientů.

Marie Dohnálková, která má téměř devadesát let, žije v Domově Duha v Novém Jičíně. Nenechá si ujít žádné volby, ani tyto krajské, už i proto, že zřizovatelem domova je Moravskoslezský kraj.

Jarmila Dohnálková, obyvatelka Domova Duha, Nový Jičín: “Líbí se mi tu, kdyby se mi tu nelíbilo, tak bych nevolila. Už mám vybráno, komu dám hlas.”

Marie Jurošková, ředitelka Domova Duha, Nový Jičín: “Kontaktovali jsme dopředu volební komisi, zjistili jsme zájem našich klientů, kdo bude mít zájem volit a kdo nebude."

Ze zhruba dvou stovek klientů Domova Duha se v Novém Jičíně rozhodlo odevzdat svůj hlas 16 lidí, většina už dopředu měla z volebních lístků odloženého svého favorita.

Eva Kolaříková, obyvatelka Domova Duha, Nový Jičín: “Máte vybraného svého kandidáta. Ano mám, už jsem připravená.”

Marie Jurošková, ředitelka Domova Duha, Nový Jičín: “Volební komise dorazí v pátek mezi 14. a 15. hodinou, aby obešli všechny klienty přímo na pokojích i s volební urnou.”

Část klientů Domov Duha je ale kvůli rekonstrukci budovy na Máchově ulici přestěhována do Frenštátu pod Radhoštěm. Těm z nich, kteří využijí své voličské právo, tak museli vyřídit i voličské průkazy.

---

MOaP musela přesunout 3 volební místnosti

Moravská Ostrava a Přívoz musela přesunout tři volební okrsky ve dvou základních školách na jiná místa. Důvodem je likvidace následků škod po záplavách.

Základní a mateřská škola Waldorfská v Ostravě-Přívozu nyní uklízí rozsáhlé následky po povodních. Měly tady přitom být volební místnosti pro dva okrsky.

Filip Kokeš, vedoucí odboru vnitřních věcí Moravské Ostravy a Přívozu: "Máme v současné době nefunkční tři volební okrsky v městské části Přívoz. Vyřešili jsme tu situaci tak, že z těch škol, které jsou zatopené a kde měly být umístěny ty volební místnosti, tak jsme ty volební místnosti přesunuly na jiné školy."

Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Ano, to mě velmi mrzí na tom, jak vláda rozhodla. Protože samozřejmě máme zasaženou celou zadní oblast Přívozu. Já s velkou pokorou myslím na kolegy starosty v celé republice, kteří mají mnohem více zničené věci než my. U nás se to týká asi tří volebních okrsků a víme, jaký s tím máme problém. Já si vůbec neumím představit, jak to ti ostatní starostové budou dělat. A přemýšlím vůbec o tom, jestli o tom někdo v Praze přemýšlel. Jak to mají udělat."

8001 a 8002 z Waldorfské se přesunuly do Církevní základní školy v ulici Jungmannova 3. A volební okrsek 8013 z další zasažené školy Ibsenova byl přesunut do Základní školy Gebauerova 8.

Filip Kokeš, vedoucí odboru vnitřních věcí Moravské Ostravy a Přívozu: "Se snažíme občany informovat po všech komunikačních kanálech, jak na webových stránkách našeho obvodu, tak na facebooku, informace jsou vylepené na evakuačním centru na Černé louce i na všech volebních místnostech v našem obvodu."

Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Chci ujistit všechny občany v Přívozu, že jsme na ně nezapomněli, že děláme všechno, co je v našich silách, aby se co nejrychleji vrátili s evakuačních center do svých domovů."

Z části Přívoz bylo v době podvodní evakuováno na 600 lidí, 191 evakuaci odmítlo.

---

Zprávy krátké, 20. 9. 2024 18.00 - 1

D1 NA POLSKO JE STÁLE UZAVŘENÁ

Dopravní situace se po celém kraji stále zlepšuje a postupně se daří zprůjezdňovat další komunikace. Dálnice D1 je ale bohužel stále uzavřená od Ostravy směrem na Polsko.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Ačkoliv bych velice rád, přesně řekl všem, kdy pustíme D1 kolem km 370, tak to říct nemohu, protože ještě stále proudí voda sem na dálnici. I když čerpáme, proud je pořád citelný."

---

Hygienická opatření v zaplavených oblastech

V oblastech zasažených povodněmi platí zvýšené riziko infekčních onemocnění v důsledku kontaminace povodňovou vodou. Lidé by tak při úklidu měli dodržovat přísná hygienická opatření.

Povodňová voda sebou přinesla bohužel i rizika infekčních onemocnění. Naprosto zásadní je proto podle hygieniků mytí a desinfekce rukou, po kontaktu s vodou či zaplavenými předměty.

Roman Letošník, ředitel odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání, KHS: „S veškerým poškozeným materiálem, který byl obětí záplav, je třeba zasázet jako s rizikovým, to znamená, že riziko přenosu onemocnění, která jsou spojená se záplavami, je velmi reálné. Nejdůležitější je tedy vše včas odklidit, pokud to situace dovoluje, používat sanitační prostředky.“

S těmi mohou pomoct i dobrovolnické organizace a sběrná místa, na kterých se právě desinfekce a čistící prostředky shromažďují. Zasažené potraviny je třeba likvidovat. Problém s prostory pro odklízení kontaminovaných věcí řeší například v Opavě.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Samozřejmě nesmíme zapomenou na to, že ta voda, která tudy tekla, je infekční. Takže likvidujeme co nejrychleji odpad a na to jsme dali občanům možnost dávat věci na chodníky, na trávu a protože se nedostaneme na skládky, tak jsme dneska vymysleli vedle dukelských kasáren nové sběrné místo.“

Roman Letošník, ředitel odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání, KHS: „V souvislosti se záplavami se obecně zatím mluví o hepatitidě A, leptospiróze a tak dále. Může být i onemocnění z potravin, salmonelóza, případně onemocnění bakterií E. coli.“

Inkubační doba nemocí může být v řádu dnů až týdnů a může tak déle trvat, než se vykrystalizují problémové oblasti. Klíčová je proto prevence.

---

Zaměstnanci školy usilovně uklízejí po povodních

Povodně zasáhly i několik ostravských škol. V Základní a mateřské škole Waldorfská se do úklidu zapojili úplně všichni zaměstnanci. Díky tomu by měla být škola mimo provoz maximálně jeden týden.

Učitelé i správní zaměstnanci v gumákách běhají kolem Základní a mateřské školy Waldorfská a aktivně uklízejí.

Jana Toflová, třídní učitelka 8. třídy: "Někteří šli do sklepa, vyklízeli sklepy, my se tady snažíme vyčistit to okolí školy od bahna, vynosili jsme ven veškeré věci, které byly zasažené tou povodní, tím blátem a jsou kontaminované. Tak to je hlavně tělocvična u nás a šatny."

Eva Smutková, správní zaměstnankyně: "Držíme pohromadě a všichni se snažíme uklízet, jak to jde."

Jan Strzelec, třádní učitel 6. třídy: "Máme to rozděleno na ranní a odpolední směny a doufáme, že to do pondělka stihneme."

Jana Toflová, třídní učitelka 8. třídy: "Rodiče také přišli. Pomáhají nám, ať už přímo tady na místě svou prací nebo nám i posílají nějaké jídlo, takže ta pomoc je."

Základní škola má 194 dětí a mateřinka 40. Všichni věří, že díky společnému nasazení budou moci otevřít školu co nejdřív.

Lenka Holeksová, ředitelka ZŠ a MŠ Waldorfská, Ostrava: "Od pondělí bychom už tady chtěli přivítat děti do školky i do školy. S tím, že nebudou chodit do sklepů, na dvůr ani do tělocvičny. Ale výuka by měla probíhat. Doufám, že bude už i elektřina zprovozněná."

Ve všech zasažených oblastech probíhají intenzivní práce na likvidaci škod.

Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Máme ucpanou kanalizaci v Přívoze, ta situace se dramatizuje. A já bych chtěl moc poděkovat úplně všem. Nemůžu je vyjmenovat jednotlivě, ale myslím si, že všichni pracují s neskutečným nasazením."

Ve čtvrtek už byly do Přívozu obnoveny dodávky teplé vody.

---

Zprávy krátké, 20. 9. 2024 18.00 - 2

OBNOVA PROVOZU NA ŽELEZNICI

V pátek v poledne byl obnoven provoz na hlavní trati mezi Hranicemi na Moravě, Studénkou, Polankou nad Odrou a ostravskými stanicemi ve Vítkovicích a Kunčicích, uvedla to Správa železnic. Cílem je co nejrychlejší návrat koridoru do plného provozu. Vlaky už jezdí mezi Opavou a Hradcem nad Moravicí. Během sobotu má být v provozu úsek Sedlnice – Příbor. Nákladní doprava z/do Polska bude dočasně vedena přes Český Těšín. České dráhy v sobotu obnoví provoz prvních dálkových vlaků na Ostravsko, v pondělí přidají další spoje.

ZÁKAZ VSTUPU DO LESŮ
V mnoha lesích na Moravě a ve Slezsku začal platit zákaz vstupu kvůli následkům vydatných dešťů a silného větru. Vyvrácené, zlomené nebo zavěšené stromy představují nebezpečí úrazu. Zákaz vstupu do postižených oblastí potrvá v některých místech až do poloviny prosince a je zřetelně vyznačen na přístupových cestách.

---

V Horní suché odhalili pamětní desku k důlnímu neštěstí

U skipové věže v areálu bývalého Dolu František byla nově instalována pamětní deska se jmény horníků, kteří zahynuli při důlní nehodě. Zavzpomínat na své kolegy přišli i bývalí horníci.

Uplynulo 50 let od důlního neštěstí, které se stalo na Dole František v roce 1974. 12. září se utrhlo těžní lano s horníky, kteří fárali do šachty. V tu dobu bylo v kleci 34 pracovníků, bohužel osm lidí nehodu nepřežilo.

Rostislav Grim, předseda Kroužku krojovaných horníků Dolu František: "Je to přesně padesát let a tak jsme přemýšleli o tom, jak bychom to letos důstojně oslavili a po dohodě s obcí Horní Suchá jsme nechali vyrobit pamětní desku, kterou dnes slavnostně odhalíme, abychom mohli důstojně vzpomínat na kamarády, kteří zde při pracovním procesu zahynuli.”

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: “Já si myslím, že to nebude vzpomínka jenom na ně, ale na celou havířinu a na lidi, kteří zůstali živí a zdraví a s jakým pocitem museli sjíždět druhý den dolů do práce. A před těmi lidmi se já hluboce skláním.”

V osudný den byl v kleci i pan Jindřich Siuda, který utrpěl mnohačetná těžká zranění.

Jindřich Siuda, bývalý horník: "Jsme ujeli asi 150 metrů a pak se to utrhlo, na chvíli se to ještě udrželo, ale jak na to spadlo to lano, tak se to neudrželo a potom už to letělo svojí silou dolů.”

I pana Siudu těší, že vzniklo pietní místo se všemi jmény jeho zesnulých kamarádů.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
20. září 2024, 18:00

Pravidelní voliči v Domově Duha byli připravení

Na krajské volby se několik dní dopředu připravovali i v sociálním zařízení, Domově Duha v Novém Jičíně. Předem museli zjistit zájem voličů a návštěvu volební komise s urnou. Svůj hlas se tu rozhodlo odevzdat 16 klientů.

Marie Dohnálková, která má téměř devadesát let, žije v Domově Duha v Novém Jičíně. Nenechá si ujít žádné volby, ani tyto krajské, už i proto, že zřizovatelem domova je Moravskoslezský kraj.

Jarmila Dohnálková, obyvatelka Domova Duha, Nový Jičín: “Líbí se mi tu, kdyby se mi tu nelíbilo, tak bych nevolila. Už mám vybráno, komu dám hlas.”

Marie Jurošková, ředitelka Domova Duha, Nový Jičín: “Kontaktovali jsme dopředu volební komisi, zjistili jsme zájem našich klientů, kdo bude mít zájem volit a kdo nebude."

Ze zhruba dvou stovek klientů Domova Duha se v Novém Jičíně rozhodlo odevzdat svůj hlas 16 lidí, většina už dopředu měla z volebních lístků odloženého svého favorita.

Eva Kolaříková, obyvatelka Domova Duha, Nový Jičín: “Máte vybraného svého kandidáta. Ano mám, už jsem připravená.”

Marie Jurošková, ředitelka Domova Duha, Nový Jičín: “Volební komise dorazí v pátek mezi 14. a 15. hodinou, aby obešli všechny klienty přímo na pokojích i s volební urnou.”

Část klientů Domov Duha je ale kvůli rekonstrukci budovy na Máchově ulici přestěhována do Frenštátu pod Radhoštěm. Těm z nich, kteří využijí své voličské právo, tak museli vyřídit i voličské průkazy.

---

MOaP musela přesunout 3 volební místnosti

Moravská Ostrava a Přívoz musela přesunout tři volební okrsky ve dvou základních školách na jiná místa. Důvodem je likvidace následků škod po záplavách.

Základní a mateřská škola Waldorfská v Ostravě-Přívozu nyní uklízí rozsáhlé následky po povodních. Měly tady přitom být volební místnosti pro dva okrsky.

Filip Kokeš, vedoucí odboru vnitřních věcí Moravské Ostravy a Přívozu: "Máme v současné době nefunkční tři volební okrsky v městské části Přívoz. Vyřešili jsme tu situaci tak, že z těch škol, které jsou zatopené a kde měly být umístěny ty volební místnosti, tak jsme ty volební místnosti přesunuly na jiné školy."

Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Ano, to mě velmi mrzí na tom, jak vláda rozhodla. Protože samozřejmě máme zasaženou celou zadní oblast Přívozu. Já s velkou pokorou myslím na kolegy starosty v celé republice, kteří mají mnohem více zničené věci než my. U nás se to týká asi tří volebních okrsků a víme, jaký s tím máme problém. Já si vůbec neumím představit, jak to ti ostatní starostové budou dělat. A přemýšlím vůbec o tom, jestli o tom někdo v Praze přemýšlel. Jak to mají udělat."

8001 a 8002 z Waldorfské se přesunuly do Církevní základní školy v ulici Jungmannova 3. A volební okrsek 8013 z další zasažené školy Ibsenova byl přesunut do Základní školy Gebauerova 8.

Filip Kokeš, vedoucí odboru vnitřních věcí Moravské Ostravy a Přívozu: "Se snažíme občany informovat po všech komunikačních kanálech, jak na webových stránkách našeho obvodu, tak na facebooku, informace jsou vylepené na evakuačním centru na Černé louce i na všech volebních místnostech v našem obvodu."

Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Chci ujistit všechny občany v Přívozu, že jsme na ně nezapomněli, že děláme všechno, co je v našich silách, aby se co nejrychleji vrátili s evakuačních center do svých domovů."

Z části Přívoz bylo v době podvodní evakuováno na 600 lidí, 191 evakuaci odmítlo.

---

Zprávy krátké, 20. 9. 2024 18.00 - 1

D1 NA POLSKO JE STÁLE UZAVŘENÁ

Dopravní situace se po celém kraji stále zlepšuje a postupně se daří zprůjezdňovat další komunikace. Dálnice D1 je ale bohužel stále uzavřená od Ostravy směrem na Polsko.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Ačkoliv bych velice rád, přesně řekl všem, kdy pustíme D1 kolem km 370, tak to říct nemohu, protože ještě stále proudí voda sem na dálnici. I když čerpáme, proud je pořád citelný."

---

Hygienická opatření v zaplavených oblastech

V oblastech zasažených povodněmi platí zvýšené riziko infekčních onemocnění v důsledku kontaminace povodňovou vodou. Lidé by tak při úklidu měli dodržovat přísná hygienická opatření.

Povodňová voda sebou přinesla bohužel i rizika infekčních onemocnění. Naprosto zásadní je proto podle hygieniků mytí a desinfekce rukou, po kontaktu s vodou či zaplavenými předměty.

Roman Letošník, ředitel odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání, KHS: „S veškerým poškozeným materiálem, který byl obětí záplav, je třeba zasázet jako s rizikovým, to znamená, že riziko přenosu onemocnění, která jsou spojená se záplavami, je velmi reálné. Nejdůležitější je tedy vše včas odklidit, pokud to situace dovoluje, používat sanitační prostředky.“

S těmi mohou pomoct i dobrovolnické organizace a sběrná místa, na kterých se právě desinfekce a čistící prostředky shromažďují. Zasažené potraviny je třeba likvidovat. Problém s prostory pro odklízení kontaminovaných věcí řeší například v Opavě.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Samozřejmě nesmíme zapomenou na to, že ta voda, která tudy tekla, je infekční. Takže likvidujeme co nejrychleji odpad a na to jsme dali občanům možnost dávat věci na chodníky, na trávu a protože se nedostaneme na skládky, tak jsme dneska vymysleli vedle dukelských kasáren nové sběrné místo.“

Roman Letošník, ředitel odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání, KHS: „V souvislosti se záplavami se obecně zatím mluví o hepatitidě A, leptospiróze a tak dále. Může být i onemocnění z potravin, salmonelóza, případně onemocnění bakterií E. coli.“

Inkubační doba nemocí může být v řádu dnů až týdnů a může tak déle trvat, než se vykrystalizují problémové oblasti. Klíčová je proto prevence.

---

Zaměstnanci školy usilovně uklízejí po povodních

Povodně zasáhly i několik ostravských škol. V Základní a mateřské škole Waldorfská se do úklidu zapojili úplně všichni zaměstnanci. Díky tomu by měla být škola mimo provoz maximálně jeden týden.

Učitelé i správní zaměstnanci v gumákách běhají kolem Základní a mateřské školy Waldorfská a aktivně uklízejí.

Jana Toflová, třídní učitelka 8. třídy: "Někteří šli do sklepa, vyklízeli sklepy, my se tady snažíme vyčistit to okolí školy od bahna, vynosili jsme ven veškeré věci, které byly zasažené tou povodní, tím blátem a jsou kontaminované. Tak to je hlavně tělocvična u nás a šatny."

Eva Smutková, správní zaměstnankyně: "Držíme pohromadě a všichni se snažíme uklízet, jak to jde."

Jan Strzelec, třádní učitel 6. třídy: "Máme to rozděleno na ranní a odpolední směny a doufáme, že to do pondělka stihneme."

Jana Toflová, třídní učitelka 8. třídy: "Rodiče také přišli. Pomáhají nám, ať už přímo tady na místě svou prací nebo nám i posílají nějaké jídlo, takže ta pomoc je."

Základní škola má 194 dětí a mateřinka 40. Všichni věří, že díky společnému nasazení budou moci otevřít školu co nejdřív.

Lenka Holeksová, ředitelka ZŠ a MŠ Waldorfská, Ostrava: "Od pondělí bychom už tady chtěli přivítat děti do školky i do školy. S tím, že nebudou chodit do sklepů, na dvůr ani do tělocvičny. Ale výuka by měla probíhat. Doufám, že bude už i elektřina zprovozněná."

Ve všech zasažených oblastech probíhají intenzivní práce na likvidaci škod.

Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Máme ucpanou kanalizaci v Přívoze, ta situace se dramatizuje. A já bych chtěl moc poděkovat úplně všem. Nemůžu je vyjmenovat jednotlivě, ale myslím si, že všichni pracují s neskutečným nasazením."

Ve čtvrtek už byly do Přívozu obnoveny dodávky teplé vody.

---

Zprávy krátké, 20. 9. 2024 18.00 - 2

OBNOVA PROVOZU NA ŽELEZNICI

V pátek v poledne byl obnoven provoz na hlavní trati mezi Hranicemi na Moravě, Studénkou, Polankou nad Odrou a ostravskými stanicemi ve Vítkovicích a Kunčicích, uvedla to Správa železnic. Cílem je co nejrychlejší návrat koridoru do plného provozu. Vlaky už jezdí mezi Opavou a Hradcem nad Moravicí. Během sobotu má být v provozu úsek Sedlnice – Příbor. Nákladní doprava z/do Polska bude dočasně vedena přes Český Těšín. České dráhy v sobotu obnoví provoz prvních dálkových vlaků na Ostravsko, v pondělí přidají další spoje.

ZÁKAZ VSTUPU DO LESŮ
V mnoha lesích na Moravě a ve Slezsku začal platit zákaz vstupu kvůli následkům vydatných dešťů a silného větru. Vyvrácené, zlomené nebo zavěšené stromy představují nebezpečí úrazu. Zákaz vstupu do postižených oblastí potrvá v některých místech až do poloviny prosince a je zřetelně vyznačen na přístupových cestách.

---

V Horní suché odhalili pamětní desku k důlnímu neštěstí

U skipové věže v areálu bývalého Dolu František byla nově instalována pamětní deska se jmény horníků, kteří zahynuli při důlní nehodě. Zavzpomínat na své kolegy přišli i bývalí horníci.

Uplynulo 50 let od důlního neštěstí, které se stalo na Dole František v roce 1974. 12. září se utrhlo těžní lano s horníky, kteří fárali do šachty. V tu dobu bylo v kleci 34 pracovníků, bohužel osm lidí nehodu nepřežilo.

Rostislav Grim, předseda Kroužku krojovaných horníků Dolu František: "Je to přesně padesát let a tak jsme přemýšleli o tom, jak bychom to letos důstojně oslavili a po dohodě s obcí Horní Suchá jsme nechali vyrobit pamětní desku, kterou dnes slavnostně odhalíme, abychom mohli důstojně vzpomínat na kamarády, kteří zde při pracovním procesu zahynuli.”

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: “Já si myslím, že to nebude vzpomínka jenom na ně, ale na celou havířinu a na lidi, kteří zůstali živí a zdraví a s jakým pocitem museli sjíždět druhý den dolů do práce. A před těmi lidmi se já hluboce skláním.”

V osudný den byl v kleci i pan Jindřich Siuda, který utrpěl mnohačetná těžká zranění.

Jindřich Siuda, bývalý horník: "Jsme ujeli asi 150 metrů a pak se to utrhlo, na chvíli se to ještě udrželo, ale jak na to spadlo to lano, tak se to neudrželo a potom už to letělo svojí silou dolů.”

I pana Siudu těší, že vzniklo pietní místo se všemi jmény jeho zesnulých kamarádů.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-20-09-2024-18-00