Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Vandalové se natočili při ničení sdíleného kola
  • Iniciativa "Kultura v MS kraji" chce žalovat hygieniky
  • NJ radnice uzavřela vstup, obnovuje dlažbu
  • Klavír už dělá radost klientům v hospici
  • Lidé si oblíbili ranní jógu na Lodičkách

Vandalové se natočili při ničení sdíleného kola

Na sociálních sítích se objevilo video, jak vandalové ničí sdílené kolo a ještě se u toho natáčejí. Havířovská radnice takové chování odsuzuje a obrátí se na policii.

Tohle video se před několika dny objevilo na sociálních sítích. Vandalové v centru Havířova ničili jedno ze sdílených kol a ještě se u toho natáčeli. Radnici nad takovým jednáním zůstává rozum stát.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora:  "Viděl jsem to video. Samozřejmě také jsem na sociálních sítích a je mi z toho smutno, když někdo dokáže dělat takové hlouposti, blbosti, ničit cizí majetek. Na základě toho jsme se rozhodli, že jako město podáme na policii ČR oznámení o ničení cizí věci a věříme, že PČR tohoto vandala dopadne a náležitě ho potrestá. Protože toto mi přijde za hranicí veškerého logického uvažování, slušného chování."

Je to ojedinělý případ, nebo dochází častěji takto k ničení kol?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Je to vlastně první takový zásadní případ. V Havířově se lidé ke kolům chovají slušně a i provozovatel firma Nextbike konstatovala, že v Havířově nemají žádný problém. Takže doufám, že to je ojedinělý exces, kde viník bude potrestán a budeme pokračovat v tom, že lidé jsou rádi za kola a hojně je využívají.”

Video zaskočilo i jednatel společnosti Nextbike.

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike: "Byl jsem hodně naštvaný. My jsme se to dozvěděli tuším v sobotu ráno. Aktivovali jsme naše kluky, kteří běžně o víkendu nejezdí. Okamžitě vyrazili, kolo jsme našli na stromě nakonec. Což byla taková třešnička, že jsme ho sundávali ze stromu. Ono za tu dobu, co to děláme, se občas něco takového stane. Tady máme alespoň velkou pravděpodobnost, nebo už nyní víme, kdo to byl a povedeme ho ke zodpovědnosti.”

Jak bude policie případ klasifikovat, bude záležet i na výši škody. 

---

Iniciativa "Kultura v MS kraji" chce žalovat hygieniky

Páteční opatření hygieniků proti novému koronaviru zabila kulturu v MS kraji. Takováto prohlášení zaznívala na tiskové konferenci nově vzniklé iniciativy organizátorů akcí, stánkařů, majitelů klubů i umělců. Nyní připravují žalobu na krajskou hygienickou stanici a budou požadovat zrušení opatření.

Páteční rozhodnutí Krajské hygienické stanice Ostrava, která zpřísnila proticovidová opatření, silně zasáhla do kulturního života v celém regionu. Mnoho akcí muselo být zrušeno a nebo se uskuteční v omezené míře. NeFestival, který začal ve středu, byl po dvou dnech přerušen, zrušena byl i vyprodaný festival 1000 People of Love.

Kamil Rudolf, ředitel festivalu Beats for Love a 1000 People for Love: "Není možné, aby se v právním státě rozhodovalo z minuty na minutu a navíc zpětně. Ti lidé, kteří to rozhodovali, vůbec nedokázali domyslet souvislosti a kolik tisíc a tisíc lidí to ovlivní." 

Na festivaly a další akce pro větší počet návštěvníků navazuje mnoho dalších profesí, které přišly o práci a příjem. Proto se všichni spojili do iniciativy Kultura v MS kraji a chtějí žalovat hygieniky, kteří opatření vyhlásili. 

Karolína Skórková, ředitelka festivalu Meat Design: "Žaloba bude směřovat na vydavatele těch opatření, což je krajská hygienická stanice a je to z důvodu jakým ta opatření vznikla a co způsobila." 

Iniciativu přišli podpořit i vrcholní politici z kraje a Ostravy, kteří mají kulturu na starosti. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Určitě se tím budeme zabývat a budeme hledat nějakou pomoc, pokud to bude nutné." 

Vedení hygienická stanice slíbilo, že v pátek zreviduje všechna přijatá opatření některá může zmírnit. Týká se to například akcí pod širým nebem, které by se snad mohly konat i pro více než 100 osob, pokud by měly roušky. 

---

NJ radnice uzavřela vstup, obnovuje dlažbu

Vchod do hlavní historické budovy novojičínské radnice je uzavřen. Ve vestibulu začala výměna části dlažby. Navazuje na restaurátorské práce, které zde probíhaly v loňském roce.

Z vestibulu novojičínské radnice postupně mizí část kamenné dlažby - a nahradí ji nové. Restaurátorské práce, které v této historické budově probíhaly v loňském roce, totiž odhalily, že některé pískovcové dlaždice jsou v podstatě znehodnocené - zalité betonem.

Lumír Balaryn, vedoucí Oddělení hospodářské správy, MěÚ Nový Jičín: “Navazuje se na loňskou úpravu kamenných prvků. Zjistilo se totiž při provádění čištění tohoto vchodu, že na části je vylita betonová stěrka, která nešla oddělit. Tím pádem se musí dát dlažba pryč a položit nová, která bude barevně sladěna s tou, která je tady původně.”

Výsledným dílem bude podlaha pouze z pískovcového kamene. Práce začaly v polovině července a potrvají necelý měsíc. Do budovy radnice se veřejnost i zaměstnanci nyní dostanou pouze zadním vchodem z ulice Úzké.

Město za tyto práce zaplatí odborné firmě necelých 270 tisíc korun bez daně, zhruba polovinu pokryje dotace z ministerstva kultury z programu regenerace a obnovy městských památkových rezervací. Kromě toho radnice realizuje ve svém historickém centru i opravy dalších památek.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “První akce, kterou máme hotovou, tak je na kulturní památce, což byl havarijní stav části hradební zdi u bašty. Tuto část jsme opravili.”

Nedávno také získal novou fasádu jeden z měšťanských domů ze 16. století, který stojí na náměstí.

---

Klavír už dělá radost klientům v hospici

Síla sociálních sítí je opravdu mocná. Díky nim se podařilo Hospici Frýdek-Místek sehnat vytoužené piano. Zařízení ho darovala hudebnice a učitelka zpěvu z Hukvald, která na něj také osobně přijela klientům i zahrát. Zajímavostí je, že nástroj je celopancéřový.

Nádherné tóny už se linou celým Hospicem Frýdek-Místek. Ve vstupní hale stojí piano, za kterým právě sedí jeho dnes už bývalá majitelka Věra Marhevská z Hukvald. Reagovala totiž na internetovou výzvu, ve které hospic hledal dárce tohoto zvučného hudebního nástroje.

Věra Marhevská, dárkyně piana: "Já jsem se o tom dozvěděla na Facebooku, protože mám kamarádku, která sdílela tady tuto výzvu, bydlí ve Frýdku-Místku a viděla jsem, že hospic hledá hudební nástroj a díky tomu, že sama jsem hudebník, tak hnedka jsem začala přemýšlet, jestli bych o nějakém nástroji nevěděla. A pak jsem vlastně přišla na to, že mám jeden doma, který nepoužívám a který tam stojí a je nevyužitý, takže to byla ta původní myšlenka."

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Já musím především poděkovat všem těm, kteří se nám ozvali nebo všem, kteří sdíleli naši výzvu. Dostali jsme opravdu mnoho reakcí, až tolik, že jsem to nečekal a nestihli jsme možná ani na všechny reagovat, takže tímto bych rád všem poděkoval, že se ozvali."

Věra Marhevská je učitelkou zpěvu, ale hra na piano jí není cizí, protože s tímto nástrojem sama vyrůstala. Hospic na něj umístil také cedulku, která bude původní majitelku a zároveň štědrou dárkyni připomínat.

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Paní Marhevská se nám ozvala jako první a možná i symbolicky je právě ta, která nám to piano darovala a jejíž nabídku jsme přijali a jsme za to velmi rádi."

Celopancéřové koncertní piano

Věra Marhevská, dárkyně piana: "Je to nástroj české výroby, který se vyráběl v Jihlavě, stáří přesně nevím, ale je to značka Hoffman a Černý. Zajímavostí je, že ten nástroj je celopancéřový, to znamená, že vždycky sloužil ke koncertním účelům. Když mi ho rodiče pořizovali, tak ti prodejci varovali, že doufají, že bude někde v rodinném domku, protože v paneláku by to s ním asi sousedi nevydrželi. Takže to znamená, že se jedná o nástroj s velmi kvalitním zvukem."

Po předání přijela klientům také něco zahrát a ti byli z jejího vystoupení nesmírně nadšení. I ona sama pak přiznala, že je ráda, že jim bude klavír dál dělat radost.

Anketa: 1.) "Podle mě je to výborné, zas nějaká kultura, něco jiného než pletení, štrikování, malování, je to šikovné." 2.) "Pěkné, krásně hrála, krásně, opravdu bylo to moc pěkné." 3.) "Já myslím, že to je zpestření, já tady ležím 7 měsíců a to je prostě takové oživení."

Věra Marhevská, dárkyně piana: "Velmi hřejivý pocit na duši a jsem moc ráda, že ten nástroj nebude stát v koutě a nebude se na něj prášit. Sama už mám teď doma nástroj digitální z pracovních důvodů a tento u rodičů opravdu stál. Hrálo se na něj velmi málo, takže se moc těším, že se na něj bude tady hrát a že bude prostě zase živý."

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Právě proto, že bychom chtěli nástroj využívat pro širší veřejnost i pro nás, ať si může přijít zahrát i někdo z venku, případně kdokoliv ze zaměstnanců nebo z pacientů, tak máme nasmlouvaného ladiče, který se bude o nástroj starat."

Zahrát na piano si do hospice může přijít úplně každý a udělat tak klientům radost. Stačí se pouze dopředu domluvit.

---

Lidé si oblíbili ranní jógu na Lodičkách

Jednou z mála pravidelných akcí, které se v době koronavirových opatření může v Karviné konat, je i pravidelné Vítání slunce na Lodičkách v parku Boženy Němcové. Jde o dynamickou sestavu pozic jógy, kterou zvládne opravdu každý.

Obyvatelé Karviné mají možnost na chvíli zapomenout na starosti a začít nedělní den ranní jógou na Lodičkách v parku Boženy Němcové.



Tomáš Kozma, milovník jógy: “Vzniklo to kvůli tomu, že chci spojovat lidi, chci, ať si společně zacvičíme, ať lidé poznají základy toho cvičení."

Cvičí se základní dechová a koncentrační cvičení pro uklidnění mysli.

Tomáš Kozma, milovník jógy: "Dále se cvičí základní asány, pozice, na konci si dáme nějakou krátkou meditaci, kdy se to tělo sklidní a mysl vypne. Pak můžeme fungovat celý den."

Ranní jóga na Lodičkách láká v neděli ráno jak zájemce z řad úplných začátečníků, tak pokročilých.

Tomáš Kozma, milovník jógy: “Náročné na fyzičku to asi je, ale každý si nastaví tempo podle sebe. Nikoho do toho netlačím, nechávám to na nich."


anketa: účastníci ranní jógy: “Jsem tady poprvé, protože mi to sousedi doporučili, slyšela jsem, že to je super." "Je to dobré se protáhnout, takový relax. Chodím pravidelně s přítelkyní. Je to příjemné osvěžení mysli a ducha. Protáhne si člověk tělo."

Kulturní život na Lodičkách je značně omezený, několik velkých plánovaných letních akcí museli organizátoři kvůli platným opatřením zrušit.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: “Letos je to komplikované s kulturou v Karviné, není to první změna. První nastala v červnu, kdy začal Darkov, museli jsme několik akcí přesunout a zrušit. Pořád jsme byli v nejistotě, čekali jsem, co přijde. Pořád se opatření měnila, my jsme byli připraveni ty akce dělat, ta sezona byla naplánovaná rok. Měli jsme několik termínů pro pět set lidí, pro tisíc lidí. Konkrétně byla zrušena akce Karviná Rock, Food festival, Slavnosti piva a guláše, Léto na Lodičkách."

I tak se lidé z Iniciativy Dokořán snaží udržet kulturní dění na Lodičkách, pořádají akce vhodné do sta lidí jako je právě nedělní ranní jóga nebo koncerty místních kapel ve stanu.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: "Od začátku května stojí pódium, stan, máme techniku připravenou. Momentálně stojíme, nebudeme nic vypouštět, ani předprodej, čekáme, jak se to vyvine a podle toho budeme dělat."


Připomínáme, že nedělní jóga se bude konat celé léto každou neděli od 9 hodin. Příští sobotu zahraje ve stanu návštěvníkům kapela Blaf.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
21. července 2020, 17:00

Vandalové se natočili při ničení sdíleného kola

Na sociálních sítích se objevilo video, jak vandalové ničí sdílené kolo a ještě se u toho natáčejí. Havířovská radnice takové chování odsuzuje a obrátí se na policii.

Tohle video se před několika dny objevilo na sociálních sítích. Vandalové v centru Havířova ničili jedno ze sdílených kol a ještě se u toho natáčeli. Radnici nad takovým jednáním zůstává rozum stát.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora:  "Viděl jsem to video. Samozřejmě také jsem na sociálních sítích a je mi z toho smutno, když někdo dokáže dělat takové hlouposti, blbosti, ničit cizí majetek. Na základě toho jsme se rozhodli, že jako město podáme na policii ČR oznámení o ničení cizí věci a věříme, že PČR tohoto vandala dopadne a náležitě ho potrestá. Protože toto mi přijde za hranicí veškerého logického uvažování, slušného chování."

Je to ojedinělý případ, nebo dochází častěji takto k ničení kol?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Je to vlastně první takový zásadní případ. V Havířově se lidé ke kolům chovají slušně a i provozovatel firma Nextbike konstatovala, že v Havířově nemají žádný problém. Takže doufám, že to je ojedinělý exces, kde viník bude potrestán a budeme pokračovat v tom, že lidé jsou rádi za kola a hojně je využívají.”

Video zaskočilo i jednatel společnosti Nextbike.

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike: "Byl jsem hodně naštvaný. My jsme se to dozvěděli tuším v sobotu ráno. Aktivovali jsme naše kluky, kteří běžně o víkendu nejezdí. Okamžitě vyrazili, kolo jsme našli na stromě nakonec. Což byla taková třešnička, že jsme ho sundávali ze stromu. Ono za tu dobu, co to děláme, se občas něco takového stane. Tady máme alespoň velkou pravděpodobnost, nebo už nyní víme, kdo to byl a povedeme ho ke zodpovědnosti.”

Jak bude policie případ klasifikovat, bude záležet i na výši škody. 

---

Iniciativa "Kultura v MS kraji" chce žalovat hygieniky

Páteční opatření hygieniků proti novému koronaviru zabila kulturu v MS kraji. Takováto prohlášení zaznívala na tiskové konferenci nově vzniklé iniciativy organizátorů akcí, stánkařů, majitelů klubů i umělců. Nyní připravují žalobu na krajskou hygienickou stanici a budou požadovat zrušení opatření.

Páteční rozhodnutí Krajské hygienické stanice Ostrava, která zpřísnila proticovidová opatření, silně zasáhla do kulturního života v celém regionu. Mnoho akcí muselo být zrušeno a nebo se uskuteční v omezené míře. NeFestival, který začal ve středu, byl po dvou dnech přerušen, zrušena byl i vyprodaný festival 1000 People of Love.

Kamil Rudolf, ředitel festivalu Beats for Love a 1000 People for Love: "Není možné, aby se v právním státě rozhodovalo z minuty na minutu a navíc zpětně. Ti lidé, kteří to rozhodovali, vůbec nedokázali domyslet souvislosti a kolik tisíc a tisíc lidí to ovlivní." 

Na festivaly a další akce pro větší počet návštěvníků navazuje mnoho dalších profesí, které přišly o práci a příjem. Proto se všichni spojili do iniciativy Kultura v MS kraji a chtějí žalovat hygieniky, kteří opatření vyhlásili. 

Karolína Skórková, ředitelka festivalu Meat Design: "Žaloba bude směřovat na vydavatele těch opatření, což je krajská hygienická stanice a je to z důvodu jakým ta opatření vznikla a co způsobila." 

Iniciativu přišli podpořit i vrcholní politici z kraje a Ostravy, kteří mají kulturu na starosti. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Určitě se tím budeme zabývat a budeme hledat nějakou pomoc, pokud to bude nutné." 

Vedení hygienická stanice slíbilo, že v pátek zreviduje všechna přijatá opatření některá může zmírnit. Týká se to například akcí pod širým nebem, které by se snad mohly konat i pro více než 100 osob, pokud by měly roušky. 

---

NJ radnice uzavřela vstup, obnovuje dlažbu

Vchod do hlavní historické budovy novojičínské radnice je uzavřen. Ve vestibulu začala výměna části dlažby. Navazuje na restaurátorské práce, které zde probíhaly v loňském roce.

Z vestibulu novojičínské radnice postupně mizí část kamenné dlažby - a nahradí ji nové. Restaurátorské práce, které v této historické budově probíhaly v loňském roce, totiž odhalily, že některé pískovcové dlaždice jsou v podstatě znehodnocené - zalité betonem.

Lumír Balaryn, vedoucí Oddělení hospodářské správy, MěÚ Nový Jičín: “Navazuje se na loňskou úpravu kamenných prvků. Zjistilo se totiž při provádění čištění tohoto vchodu, že na části je vylita betonová stěrka, která nešla oddělit. Tím pádem se musí dát dlažba pryč a položit nová, která bude barevně sladěna s tou, která je tady původně.”

Výsledným dílem bude podlaha pouze z pískovcového kamene. Práce začaly v polovině července a potrvají necelý měsíc. Do budovy radnice se veřejnost i zaměstnanci nyní dostanou pouze zadním vchodem z ulice Úzké.

Město za tyto práce zaplatí odborné firmě necelých 270 tisíc korun bez daně, zhruba polovinu pokryje dotace z ministerstva kultury z programu regenerace a obnovy městských památkových rezervací. Kromě toho radnice realizuje ve svém historickém centru i opravy dalších památek.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “První akce, kterou máme hotovou, tak je na kulturní památce, což byl havarijní stav části hradební zdi u bašty. Tuto část jsme opravili.”

Nedávno také získal novou fasádu jeden z měšťanských domů ze 16. století, který stojí na náměstí.

---

Klavír už dělá radost klientům v hospici

Síla sociálních sítí je opravdu mocná. Díky nim se podařilo Hospici Frýdek-Místek sehnat vytoužené piano. Zařízení ho darovala hudebnice a učitelka zpěvu z Hukvald, která na něj také osobně přijela klientům i zahrát. Zajímavostí je, že nástroj je celopancéřový.

Nádherné tóny už se linou celým Hospicem Frýdek-Místek. Ve vstupní hale stojí piano, za kterým právě sedí jeho dnes už bývalá majitelka Věra Marhevská z Hukvald. Reagovala totiž na internetovou výzvu, ve které hospic hledal dárce tohoto zvučného hudebního nástroje.

Věra Marhevská, dárkyně piana: "Já jsem se o tom dozvěděla na Facebooku, protože mám kamarádku, která sdílela tady tuto výzvu, bydlí ve Frýdku-Místku a viděla jsem, že hospic hledá hudební nástroj a díky tomu, že sama jsem hudebník, tak hnedka jsem začala přemýšlet, jestli bych o nějakém nástroji nevěděla. A pak jsem vlastně přišla na to, že mám jeden doma, který nepoužívám a který tam stojí a je nevyužitý, takže to byla ta původní myšlenka."

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Já musím především poděkovat všem těm, kteří se nám ozvali nebo všem, kteří sdíleli naši výzvu. Dostali jsme opravdu mnoho reakcí, až tolik, že jsem to nečekal a nestihli jsme možná ani na všechny reagovat, takže tímto bych rád všem poděkoval, že se ozvali."

Věra Marhevská je učitelkou zpěvu, ale hra na piano jí není cizí, protože s tímto nástrojem sama vyrůstala. Hospic na něj umístil také cedulku, která bude původní majitelku a zároveň štědrou dárkyni připomínat.

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Paní Marhevská se nám ozvala jako první a možná i symbolicky je právě ta, která nám to piano darovala a jejíž nabídku jsme přijali a jsme za to velmi rádi."

Celopancéřové koncertní piano

Věra Marhevská, dárkyně piana: "Je to nástroj české výroby, který se vyráběl v Jihlavě, stáří přesně nevím, ale je to značka Hoffman a Černý. Zajímavostí je, že ten nástroj je celopancéřový, to znamená, že vždycky sloužil ke koncertním účelům. Když mi ho rodiče pořizovali, tak ti prodejci varovali, že doufají, že bude někde v rodinném domku, protože v paneláku by to s ním asi sousedi nevydrželi. Takže to znamená, že se jedná o nástroj s velmi kvalitním zvukem."

Po předání přijela klientům také něco zahrát a ti byli z jejího vystoupení nesmírně nadšení. I ona sama pak přiznala, že je ráda, že jim bude klavír dál dělat radost.

Anketa: 1.) "Podle mě je to výborné, zas nějaká kultura, něco jiného než pletení, štrikování, malování, je to šikovné." 2.) "Pěkné, krásně hrála, krásně, opravdu bylo to moc pěkné." 3.) "Já myslím, že to je zpestření, já tady ležím 7 měsíců a to je prostě takové oživení."

Věra Marhevská, dárkyně piana: "Velmi hřejivý pocit na duši a jsem moc ráda, že ten nástroj nebude stát v koutě a nebude se na něj prášit. Sama už mám teď doma nástroj digitální z pracovních důvodů a tento u rodičů opravdu stál. Hrálo se na něj velmi málo, takže se moc těším, že se na něj bude tady hrát a že bude prostě zase živý."

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Právě proto, že bychom chtěli nástroj využívat pro širší veřejnost i pro nás, ať si může přijít zahrát i někdo z venku, případně kdokoliv ze zaměstnanců nebo z pacientů, tak máme nasmlouvaného ladiče, který se bude o nástroj starat."

Zahrát na piano si do hospice může přijít úplně každý a udělat tak klientům radost. Stačí se pouze dopředu domluvit.

---

Lidé si oblíbili ranní jógu na Lodičkách

Jednou z mála pravidelných akcí, které se v době koronavirových opatření může v Karviné konat, je i pravidelné Vítání slunce na Lodičkách v parku Boženy Němcové. Jde o dynamickou sestavu pozic jógy, kterou zvládne opravdu každý.

Obyvatelé Karviné mají možnost na chvíli zapomenout na starosti a začít nedělní den ranní jógou na Lodičkách v parku Boženy Němcové.



Tomáš Kozma, milovník jógy: “Vzniklo to kvůli tomu, že chci spojovat lidi, chci, ať si společně zacvičíme, ať lidé poznají základy toho cvičení."

Cvičí se základní dechová a koncentrační cvičení pro uklidnění mysli.

Tomáš Kozma, milovník jógy: "Dále se cvičí základní asány, pozice, na konci si dáme nějakou krátkou meditaci, kdy se to tělo sklidní a mysl vypne. Pak můžeme fungovat celý den."

Ranní jóga na Lodičkách láká v neděli ráno jak zájemce z řad úplných začátečníků, tak pokročilých.

Tomáš Kozma, milovník jógy: “Náročné na fyzičku to asi je, ale každý si nastaví tempo podle sebe. Nikoho do toho netlačím, nechávám to na nich."


anketa: účastníci ranní jógy: “Jsem tady poprvé, protože mi to sousedi doporučili, slyšela jsem, že to je super." "Je to dobré se protáhnout, takový relax. Chodím pravidelně s přítelkyní. Je to příjemné osvěžení mysli a ducha. Protáhne si člověk tělo."

Kulturní život na Lodičkách je značně omezený, několik velkých plánovaných letních akcí museli organizátoři kvůli platným opatřením zrušit.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: “Letos je to komplikované s kulturou v Karviné, není to první změna. První nastala v červnu, kdy začal Darkov, museli jsme několik akcí přesunout a zrušit. Pořád jsme byli v nejistotě, čekali jsem, co přijde. Pořád se opatření měnila, my jsme byli připraveni ty akce dělat, ta sezona byla naplánovaná rok. Měli jsme několik termínů pro pět set lidí, pro tisíc lidí. Konkrétně byla zrušena akce Karviná Rock, Food festival, Slavnosti piva a guláše, Léto na Lodičkách."

I tak se lidé z Iniciativy Dokořán snaží udržet kulturní dění na Lodičkách, pořádají akce vhodné do sta lidí jako je právě nedělní ranní jóga nebo koncerty místních kapel ve stanu.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: "Od začátku května stojí pódium, stan, máme techniku připravenou. Momentálně stojíme, nebudeme nic vypouštět, ani předprodej, čekáme, jak se to vyvine a podle toho budeme dělat."


Připomínáme, že nedělní jóga se bude konat celé léto každou neděli od 9 hodin. Příští sobotu zahraje ve stanu návštěvníkům kapela Blaf.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-21-07-2020-17-00