Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Muž s dětmi sjížděl na raftu rozvodněnou Morávku
  • Lidé chodí k řekám a přehradám. Bojí se o domy i ryby
  • Novojičínské děti s diabetem poráží cukr soutěží
  • V Domově seniorů Vesna oslavila paní Marie sto let
  • Osoblažská úzkokolejka zahájila 16. sezónu s novinkami

Muž s dětmi sjížděl na raftu rozvodněnou Morávku

Obrovská tragédie otřásla v neděli odpoledne Frýdkem-Místkem. Otec se dvěma dcerami sjížděl na raftu z Dobré rozbouřenou řeku Morávku. Člun se pod nimi převrátil a trojici začal boj o život, který bohužel nezvládla osmiletá holčička. Vylovili ji až v Ostravici, i přes obrovské nasazení záchranářů v nemocnici zemřela.

Řeka je po vydatných deštích rozvodněná a sjíždění se obecně nedoporučuje. Raft se s posádkou převrátil ještě na řece Morávce před soutokem s Ostravicí.

Soňa Štětínská, mluvčí policie ČR: "Na uvedenou řeku měl vyjet z oblasti katastru obce Dobrá na nafukovacím člunu muž se 2 dětmi (ve věku mladším 18 let). Člun se zřejmě převrátil. Jedno dítě bylo nalezeno na břehu řeky Morávky, muž a druhé dítě dále po proudu ve Frýdku-Místku, v podstatě již v řece Ostravici."

Na místě zasahovali hasiči, policisté a zdravotníci záchranné služby, včetně letecké posádky s vrtulníkem. Nejmladší holčičku vytáhli až za mostem u Frýdy. Proud ji nesl více než dva kilometry a podle svědků ji bohužel pod vodou delší dobu držel jez poblíž baseballového hřiště.

Svědkyně: "Voda pod splavem mlela vodácké vybavení. Pádla, přilbu, doufala jsem, že to jen někomu uplavalo. Ale pak voda vypustila zřejmě tělíčko. Nebylo to vůbec vidět, na hladině byla jen záchranná vesta. Lidé z protějšího břehu se dali do šíleného běhu, za chvíli přijela rychle policie a nad řekou se objevil vrtulník."

Svědek: "Plavala obrácená tváří ve vodě, sem nevěřil vlastním očím. Si říkám, to je člověk, nade mnou vrtulník, se slanili, pak borci skočili, plavali, na těch vrátkách, ať je můžou vytáhnout, bo to by neuplavali, tak těsně potom za tím dalším mostem, jak je Sokolík, tak tam už se podařilo to tělíčko vytáhnout, otřesný zážitek to byl.

Podle informací TV Polar měli posádku člunu tvořit otec a dvě jeho děti. Jedno z dětí, které záchranáři resuscitovali, bylo po záchraně v kritickém stavu. Do ostravské nemocnice bylo přepraveno na palubě vrtulníku. Přes veškerou poskytnutou péči 8letá dívenka bohužel v nemocnici zemřela. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Hlášení o události na řece Morávce přijali operátoři před tři čtvrtě na čtyři. Spolu s dalšími složkami IZS vyrazily na pomoc tři frýdecko-místecké posádky ZZS a vzlétl vrtulník LZS z Ostravy. Podle informací, které mají záchranáři k dispozici, sjížděl muž se dvěma dětmi rozvodněnou řeku na člunu, který se s nimi převrátil mezi obcí Dobrá a Frýdkem-Místkem. Šestačtyřicetiletého muže a patnáctiletou dívku nalezli záchranáři na břehu při vědomí a bez zjevných poranění. Po prvotním vyšetření je pozemní posádka ZZS transportovala do frýdecko-místecké nemocnice, a to na centrální příjem nemocných a dětskou ambulanci. Osmiletá dívka byla hasiči vylovena z řeky ve Frýdku-Místku bez známek života. Tým záchranářů započal ihned s rozšířenou resuscitací. Dítě bylo zaintubováno, o jeho dýchání se staral ventilátor a posádka prováděla nepřímou srdeční masáž. Za podpory léků a přístrojové techniky se po více než tři čtvrtě hodině podařilo obnovit činnost dívčina srdce. Vrtulník pacientku následně transportoval na urgentní příjem ostravské Fakultní nemocnice. V době předání byl krevní oběh dítěte nestabilní a jeho stav velmi kritický."

V pondělí ráno policie informovala, že v případu byly zahájeny úkony trestního řízení.

Karolína Bělunková, mluvčí Policie ČR: "Kriminalisté nyní zjišťují veškeré okolnosti této tragické události, v tuto chvíli probíhají procesní úkony. Dle dostupných informací bylo zjištěno, že osádka člunu (v příbuzenském poměru) byla vybavena bezpečnostními prvky, jako jsou záchranné vesty. Utonulá dívka měla navíc helmu. Kriminalisté již zahájili úkony trestního řízení dle Hlavy I v souvislosti s trestnými činy proti životu a zdraví, konkrétní trestný čin vyplyne ze závěrů prověřování. S ohledem k citlivosti případu a věku poškozené nebudeme sdělovat podrobnosti."

---

Lidé chodí k řekám a přehradám. Bojí se o domy i ryby

Koryta řek naplněná téměř po okraj a voda valící se přes přepady. Živel v lidech v posledních dnech vzbuzoval opět obavy i údiv. Situaci v celém kraji jsme sledovali po celý víkend.

Ve velkém počtu přicházeli lidé po celý víkend v celém regionu ke korytům řek i k přehradám, aby se podívali, jestli stačila odolávat velké vodě z vydatných dešťových srážek.

Anketa: “Já si myslím, že ta hladina ještě není tak vysoko. Je to sice přes přepad, ale byly tady horší časy. Myslím si, že ta regulace je nutná. Záleží, jaké bude počasí.”

Ne všem se ale postup vodohospodářů líbí.

Anketa: “U nás to zatím vypadá bídně. Kdyby to pustili přes spodek už včas, aby to mohlo odtéct do Olše. Tak to drží furt a nakonec to pustí spodem i vrchem a už jsme tam, kde jsme nechtěli být. Je to 10 let, co jsem byl pod vodou a teď to vypadá, že budu zase.”

Škody budou počítat také rybáři. Těm před horní přepad přehrady proud strhává mizí ryby. 

Anketa: “Pokud to půjde vrchním přepadem, tak utečou i ryby. Záleží, jaká je situace dole, jestli může tolik odpouštět. Škoda těch ryb.”

Vodohospodáři z Povodí Odry mají vše pod kontrolou. Vědí, s jakými srážkami mají v nejbližších hodinách počítat. Úměrně tomu pomocí přehrad regulují odtoky tak, aby voda na dolních tocích nepáchala škody.

V neděli v poledne Stonávka do přehrady přiváděla každou sekundu až 46 kubických metrů vody. Větší část zadržela přehrada, když vodohospodáři pod hráz pouštěli jen necelých 14 kubíků. Později, když začala klesat Olše, do které se Stonávka vlévá, zvýšil odtok na 22 kubíků. 

Pro srovnání, v roce 1997, kdy celý severovýchod zasáhly katastrofální povodně, zaznamenala Těrlická přehrada maximální přítok v objemu 130 kubických metrů za sekundu. Pod hráz však odtékalo, vesměs přes horní přepad "jen" 90 kubíků. Přesto, že tehdy byl Bohumín a další místa na dolních tocích Odry, Ostravice a Olše pod vodou, nebýt přehrad, byla by katastrofa ještě větší. 

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Vodní díla jsou víceúčelová. To znamená, že jejich manipulační řády jsou připraveny jednak na extrémní povodně a jednak na extrémní sucho. V tomto období, kde jsou zvýšené průtoky, tak ty přehrady zachycují zvýšené povodňové vody a vlastně tu situaci pod přehradami zlepšují. Máme čtyři místa, kde jsou 2. stupně povodňové aktivity, jinak je zhruba 17 míst, kde jsou 1. stupně. Je předpoklad, že se ještě může situace zhoršit, protože má stále pršet. Do 20. hodiny by hlavně na Ostravsku mělo spadnout kolem 40 mm srážek. V Beskydech to bude nějakých 20 až 25 mm a v Jeseníkách ta situace by se měla trošičku zklidňovat, tam nemělo do 20 hodin spadnout jenom do 10 mm srážek. Samozřejmě platí pořád to, že pokud někde bude nějaká srážka bouřkového charakteru, to znamená, že tam spadne více množství větší množství vody najednou, tak mohou být dosaženy i 3. stupně povodňové aktivity a to třeba na menších tocích.”

V oblasti Beskyd má přestat pršet nejdříve v pondělí večer. Lidé věří, že se řeky nevylijí.

---

Novojičínské děti s diabetem poráží cukr soutěží

Děti s diabetem, které dochází do poradny novojičínské nemocnice, poráží cukr v krvi i díky soutěži. Tu pro ně vymyslela zdejší zdravotní sestra. Její motivační program vede malé pacienty k dodržování správné životosprávy.

Koloběžku si z rukou zdravotníků diabetologické poradny novojičínské nemocnice zasloužil devítiletý Adam za to, že celý rok dokázal cukr ve své krvi udržet stabilně na nízkých hodnotách. Motivovat děti s diabetem k dodržování životosprávy i formou soutěže se před dvěma lety rozhodla zdejší zdravotní sestra.

Radka Barošová, sestra dětské diabetologické ambulance, Nemocnice Nový Jičín: “Ocenili jsme pět dětí, ale to není tím, že ostatní nejsou dobří, těch šikovných dětí je hodně.”

Viorica Chaloupková, rodič dítěte s diabetem: “Je to těžké, ale zvládáme to, syn je velmi šikovný.”

Adam Chaloupka, klient diabetologické poradny: “Někdy mám chuť na kofolu.”

Na kontroly tu do diabetologické ambulance dochází pravidelně 33 dětí, jejich počet narůstá.

Andrea Kudělková, primářka dětského oddělení, Nemocnice Nový Jičín: “Jedná se o děti s cukrovkou prvního stupně, to znamená dětského. Je to cukrovka, která je závislá na aplikaci inzulínu. Děti si musí několikrát denně pravidelně píchat inzulin, aby jejich onemocnění bylo v kompenzovaném stavu a mohly fungovat jako normální zdravé děti.”

Pozitivní zprávou alespoň je, že v rámci celonárodní evidence dětských diabetologických ambulancí ta novojičínská poskočila během loňského roku v dobrých výsledcích svých klientů z 41 místa o 20 příček nahoru. Znamená to, že děti se tu snaží a jsou dobře vedeny zdravotníky a zejména rodiči.

---

V Domově seniorů Vesna oslavila paní Marie sto let

Paní Marie Konkolová oslavila v orlovském domově Vesna krásné výročí sta let. Seniorka je stále plná optimismu a z gratulantů a oslavy měla velkou radost.

Takto si společně s hosty zazpívala na své oslavě sta let paní Marie Konkolová. V životě se prý neměla čas nudit, protože měli jak se říká velkou hospodárku, chovali krávy a práce bylo vždy dost. Seniorka většinu života žila v Doubravě, nyní poslední rok tráví v domově Vesna.

Marie Konkolová, oslavenkyně:  "Čtu, křížovky luštím, pletu. Jsem tady spokojená. Co jiného, samozřejmě, že ano. Se o mě starají, tak co bych nebyla spokojená."

Paní Marine měla hodně gratulantů, kteří ji potěšili dárky i svou přítomností.

Co byste popřál paní Marušce k jejímu krásnému výročí?

Miroslav Chlubna (NEZ+Změna pro lidi), starosta Orlové: “Zdraví, ještě jednou zdraví, protože bez toho to nejde a pak dobrou náladu a pozitivní mysl, protože bez toho to nejde.”

Vít Macháček, ředitel Domova seniorů Vesna: "Je to naše povinnost tu chuť v nich vyvolat a chceme je aktivizovat. Jsme rádi za každého takového aktivního klienta, o kterého se staráme. Já bych jí rád popřál nejen za sebe, ale za všechny zaměstnance domova, ať je tady šťastná a spokojená.”

Dcera paní Marie říká, že její maminka na ně byla vždy hodná.

Anna Kozenovská, dcera: "Všechny nejbližší už nemá a ona jako jediná v rodině se dožila takového věku, zatím jako. Sourozenci už zemřeli, zeťové, dcera nejmladší, prostě to tak je asi."

A co stojí podle paní Marie za jejím dlouhým věkem?

Marie Konkolová, oslavenkyně: “Jedině to, že mě tam ještě pán Bůh nechce.”

---

Osoblažská úzkokolejka zahájila 16. sezónu s novinkami

Osoblažská úzkokolejka zahájila letošní sezónu. Původně měla slavnostně vyjet na trať z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy parní lokomotiva Malý Štokr. Zkomplikovala to ale technická závada na kotli.

Z Třemešné do Osoblahy opět po roce vyjel na koleje parní vlak. Letos měl kvůli koronaviru zpoždění. Navíc se slavnostní zahájení muselo obejít bez parní lokomotivy Malý Štokr, která měla mít premiéru po generální opravě, kterou hradil MS kraj.

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Já věřím, že během 14 dnů, tří týdnů se se ta závada podaří odstranit a nová lokomotiva bude připravena pro tuto sezónu."

Letos po cestě bylo představeno spoustu novinek. Například nově zrekonstruovaná zastávka Amalín.

Zdeněk Caisberger, donátor a stavitel: „600 tisíc jsme do toho dali. Z původní dokumentace, co nám poskytl starosta a vlastně podle toho jsme to dělali všechno, takže vlastně mělo by to být autentické.“

Novinkou je i nabíječka na elektrokola, kterou cyklisté najdou v Třemešné

David Chovančík, Slezské zemské dráhy, o.p.s.: „Probíhaly novinky i v soupravě . vybavili jsme ji dezinfekčními prostředky díky firmě Chemservis EU, která věnovala 200 litrů dezinfekce.“

Novinkou je i to, že ještě letos by měla začít rekonstrukce všech nádražích budov na trati. A to díky dotaci z česko-polských fondů.

Ludvík Semerák, ředitel Slezských zemských drah: „To znamená konkrétně Liptáň, Osoblaha, Koberno a Bohušov. Všechny nádraží by měly vypadat tak, jako dneska vypadají Slezské Rudoltice. Můžu prozradit, že je velice nadějná téměř před podpisem relizace smlouvy.“

Osoblažská úzkokolejka je výjimečná svou obloukovitostí. Na 20 kilometrech má 102 oblouků mezi nimi i vůbec nejmenší oblouk v síti českých železnic o poloměru pouhých 75 metrů.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
22. června 2020, 17:00

Muž s dětmi sjížděl na raftu rozvodněnou Morávku

Obrovská tragédie otřásla v neděli odpoledne Frýdkem-Místkem. Otec se dvěma dcerami sjížděl na raftu z Dobré rozbouřenou řeku Morávku. Člun se pod nimi převrátil a trojici začal boj o život, který bohužel nezvládla osmiletá holčička. Vylovili ji až v Ostravici, i přes obrovské nasazení záchranářů v nemocnici zemřela.

Řeka je po vydatných deštích rozvodněná a sjíždění se obecně nedoporučuje. Raft se s posádkou převrátil ještě na řece Morávce před soutokem s Ostravicí.

Soňa Štětínská, mluvčí policie ČR: "Na uvedenou řeku měl vyjet z oblasti katastru obce Dobrá na nafukovacím člunu muž se 2 dětmi (ve věku mladším 18 let). Člun se zřejmě převrátil. Jedno dítě bylo nalezeno na břehu řeky Morávky, muž a druhé dítě dále po proudu ve Frýdku-Místku, v podstatě již v řece Ostravici."

Na místě zasahovali hasiči, policisté a zdravotníci záchranné služby, včetně letecké posádky s vrtulníkem. Nejmladší holčičku vytáhli až za mostem u Frýdy. Proud ji nesl více než dva kilometry a podle svědků ji bohužel pod vodou delší dobu držel jez poblíž baseballového hřiště.

Svědkyně: "Voda pod splavem mlela vodácké vybavení. Pádla, přilbu, doufala jsem, že to jen někomu uplavalo. Ale pak voda vypustila zřejmě tělíčko. Nebylo to vůbec vidět, na hladině byla jen záchranná vesta. Lidé z protějšího břehu se dali do šíleného běhu, za chvíli přijela rychle policie a nad řekou se objevil vrtulník."

Svědek: "Plavala obrácená tváří ve vodě, sem nevěřil vlastním očím. Si říkám, to je člověk, nade mnou vrtulník, se slanili, pak borci skočili, plavali, na těch vrátkách, ať je můžou vytáhnout, bo to by neuplavali, tak těsně potom za tím dalším mostem, jak je Sokolík, tak tam už se podařilo to tělíčko vytáhnout, otřesný zážitek to byl.

Podle informací TV Polar měli posádku člunu tvořit otec a dvě jeho děti. Jedno z dětí, které záchranáři resuscitovali, bylo po záchraně v kritickém stavu. Do ostravské nemocnice bylo přepraveno na palubě vrtulníku. Přes veškerou poskytnutou péči 8letá dívenka bohužel v nemocnici zemřela. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Hlášení o události na řece Morávce přijali operátoři před tři čtvrtě na čtyři. Spolu s dalšími složkami IZS vyrazily na pomoc tři frýdecko-místecké posádky ZZS a vzlétl vrtulník LZS z Ostravy. Podle informací, které mají záchranáři k dispozici, sjížděl muž se dvěma dětmi rozvodněnou řeku na člunu, který se s nimi převrátil mezi obcí Dobrá a Frýdkem-Místkem. Šestačtyřicetiletého muže a patnáctiletou dívku nalezli záchranáři na břehu při vědomí a bez zjevných poranění. Po prvotním vyšetření je pozemní posádka ZZS transportovala do frýdecko-místecké nemocnice, a to na centrální příjem nemocných a dětskou ambulanci. Osmiletá dívka byla hasiči vylovena z řeky ve Frýdku-Místku bez známek života. Tým záchranářů započal ihned s rozšířenou resuscitací. Dítě bylo zaintubováno, o jeho dýchání se staral ventilátor a posádka prováděla nepřímou srdeční masáž. Za podpory léků a přístrojové techniky se po více než tři čtvrtě hodině podařilo obnovit činnost dívčina srdce. Vrtulník pacientku následně transportoval na urgentní příjem ostravské Fakultní nemocnice. V době předání byl krevní oběh dítěte nestabilní a jeho stav velmi kritický."

V pondělí ráno policie informovala, že v případu byly zahájeny úkony trestního řízení.

Karolína Bělunková, mluvčí Policie ČR: "Kriminalisté nyní zjišťují veškeré okolnosti této tragické události, v tuto chvíli probíhají procesní úkony. Dle dostupných informací bylo zjištěno, že osádka člunu (v příbuzenském poměru) byla vybavena bezpečnostními prvky, jako jsou záchranné vesty. Utonulá dívka měla navíc helmu. Kriminalisté již zahájili úkony trestního řízení dle Hlavy I v souvislosti s trestnými činy proti životu a zdraví, konkrétní trestný čin vyplyne ze závěrů prověřování. S ohledem k citlivosti případu a věku poškozené nebudeme sdělovat podrobnosti."

---

Lidé chodí k řekám a přehradám. Bojí se o domy i ryby

Koryta řek naplněná téměř po okraj a voda valící se přes přepady. Živel v lidech v posledních dnech vzbuzoval opět obavy i údiv. Situaci v celém kraji jsme sledovali po celý víkend.

Ve velkém počtu přicházeli lidé po celý víkend v celém regionu ke korytům řek i k přehradám, aby se podívali, jestli stačila odolávat velké vodě z vydatných dešťových srážek.

Anketa: “Já si myslím, že ta hladina ještě není tak vysoko. Je to sice přes přepad, ale byly tady horší časy. Myslím si, že ta regulace je nutná. Záleží, jaké bude počasí.”

Ne všem se ale postup vodohospodářů líbí.

Anketa: “U nás to zatím vypadá bídně. Kdyby to pustili přes spodek už včas, aby to mohlo odtéct do Olše. Tak to drží furt a nakonec to pustí spodem i vrchem a už jsme tam, kde jsme nechtěli být. Je to 10 let, co jsem byl pod vodou a teď to vypadá, že budu zase.”

Škody budou počítat také rybáři. Těm před horní přepad přehrady proud strhává mizí ryby. 

Anketa: “Pokud to půjde vrchním přepadem, tak utečou i ryby. Záleží, jaká je situace dole, jestli může tolik odpouštět. Škoda těch ryb.”

Vodohospodáři z Povodí Odry mají vše pod kontrolou. Vědí, s jakými srážkami mají v nejbližších hodinách počítat. Úměrně tomu pomocí přehrad regulují odtoky tak, aby voda na dolních tocích nepáchala škody.

V neděli v poledne Stonávka do přehrady přiváděla každou sekundu až 46 kubických metrů vody. Větší část zadržela přehrada, když vodohospodáři pod hráz pouštěli jen necelých 14 kubíků. Později, když začala klesat Olše, do které se Stonávka vlévá, zvýšil odtok na 22 kubíků. 

Pro srovnání, v roce 1997, kdy celý severovýchod zasáhly katastrofální povodně, zaznamenala Těrlická přehrada maximální přítok v objemu 130 kubických metrů za sekundu. Pod hráz však odtékalo, vesměs přes horní přepad "jen" 90 kubíků. Přesto, že tehdy byl Bohumín a další místa na dolních tocích Odry, Ostravice a Olše pod vodou, nebýt přehrad, byla by katastrofa ještě větší. 

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Vodní díla jsou víceúčelová. To znamená, že jejich manipulační řády jsou připraveny jednak na extrémní povodně a jednak na extrémní sucho. V tomto období, kde jsou zvýšené průtoky, tak ty přehrady zachycují zvýšené povodňové vody a vlastně tu situaci pod přehradami zlepšují. Máme čtyři místa, kde jsou 2. stupně povodňové aktivity, jinak je zhruba 17 míst, kde jsou 1. stupně. Je předpoklad, že se ještě může situace zhoršit, protože má stále pršet. Do 20. hodiny by hlavně na Ostravsku mělo spadnout kolem 40 mm srážek. V Beskydech to bude nějakých 20 až 25 mm a v Jeseníkách ta situace by se měla trošičku zklidňovat, tam nemělo do 20 hodin spadnout jenom do 10 mm srážek. Samozřejmě platí pořád to, že pokud někde bude nějaká srážka bouřkového charakteru, to znamená, že tam spadne více množství větší množství vody najednou, tak mohou být dosaženy i 3. stupně povodňové aktivity a to třeba na menších tocích.”

V oblasti Beskyd má přestat pršet nejdříve v pondělí večer. Lidé věří, že se řeky nevylijí.

---

Novojičínské děti s diabetem poráží cukr soutěží

Děti s diabetem, které dochází do poradny novojičínské nemocnice, poráží cukr v krvi i díky soutěži. Tu pro ně vymyslela zdejší zdravotní sestra. Její motivační program vede malé pacienty k dodržování správné životosprávy.

Koloběžku si z rukou zdravotníků diabetologické poradny novojičínské nemocnice zasloužil devítiletý Adam za to, že celý rok dokázal cukr ve své krvi udržet stabilně na nízkých hodnotách. Motivovat děti s diabetem k dodržování životosprávy i formou soutěže se před dvěma lety rozhodla zdejší zdravotní sestra.

Radka Barošová, sestra dětské diabetologické ambulance, Nemocnice Nový Jičín: “Ocenili jsme pět dětí, ale to není tím, že ostatní nejsou dobří, těch šikovných dětí je hodně.”

Viorica Chaloupková, rodič dítěte s diabetem: “Je to těžké, ale zvládáme to, syn je velmi šikovný.”

Adam Chaloupka, klient diabetologické poradny: “Někdy mám chuť na kofolu.”

Na kontroly tu do diabetologické ambulance dochází pravidelně 33 dětí, jejich počet narůstá.

Andrea Kudělková, primářka dětského oddělení, Nemocnice Nový Jičín: “Jedná se o děti s cukrovkou prvního stupně, to znamená dětského. Je to cukrovka, která je závislá na aplikaci inzulínu. Děti si musí několikrát denně pravidelně píchat inzulin, aby jejich onemocnění bylo v kompenzovaném stavu a mohly fungovat jako normální zdravé děti.”

Pozitivní zprávou alespoň je, že v rámci celonárodní evidence dětských diabetologických ambulancí ta novojičínská poskočila během loňského roku v dobrých výsledcích svých klientů z 41 místa o 20 příček nahoru. Znamená to, že děti se tu snaží a jsou dobře vedeny zdravotníky a zejména rodiči.

---

V Domově seniorů Vesna oslavila paní Marie sto let

Paní Marie Konkolová oslavila v orlovském domově Vesna krásné výročí sta let. Seniorka je stále plná optimismu a z gratulantů a oslavy měla velkou radost.

Takto si společně s hosty zazpívala na své oslavě sta let paní Marie Konkolová. V životě se prý neměla čas nudit, protože měli jak se říká velkou hospodárku, chovali krávy a práce bylo vždy dost. Seniorka většinu života žila v Doubravě, nyní poslední rok tráví v domově Vesna.

Marie Konkolová, oslavenkyně:  "Čtu, křížovky luštím, pletu. Jsem tady spokojená. Co jiného, samozřejmě, že ano. Se o mě starají, tak co bych nebyla spokojená."

Paní Marine měla hodně gratulantů, kteří ji potěšili dárky i svou přítomností.

Co byste popřál paní Marušce k jejímu krásnému výročí?

Miroslav Chlubna (NEZ+Změna pro lidi), starosta Orlové: “Zdraví, ještě jednou zdraví, protože bez toho to nejde a pak dobrou náladu a pozitivní mysl, protože bez toho to nejde.”

Vít Macháček, ředitel Domova seniorů Vesna: "Je to naše povinnost tu chuť v nich vyvolat a chceme je aktivizovat. Jsme rádi za každého takového aktivního klienta, o kterého se staráme. Já bych jí rád popřál nejen za sebe, ale za všechny zaměstnance domova, ať je tady šťastná a spokojená.”

Dcera paní Marie říká, že její maminka na ně byla vždy hodná.

Anna Kozenovská, dcera: "Všechny nejbližší už nemá a ona jako jediná v rodině se dožila takového věku, zatím jako. Sourozenci už zemřeli, zeťové, dcera nejmladší, prostě to tak je asi."

A co stojí podle paní Marie za jejím dlouhým věkem?

Marie Konkolová, oslavenkyně: “Jedině to, že mě tam ještě pán Bůh nechce.”

---

Osoblažská úzkokolejka zahájila 16. sezónu s novinkami

Osoblažská úzkokolejka zahájila letošní sezónu. Původně měla slavnostně vyjet na trať z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy parní lokomotiva Malý Štokr. Zkomplikovala to ale technická závada na kotli.

Z Třemešné do Osoblahy opět po roce vyjel na koleje parní vlak. Letos měl kvůli koronaviru zpoždění. Navíc se slavnostní zahájení muselo obejít bez parní lokomotivy Malý Štokr, která měla mít premiéru po generální opravě, kterou hradil MS kraj.

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Já věřím, že během 14 dnů, tří týdnů se se ta závada podaří odstranit a nová lokomotiva bude připravena pro tuto sezónu."

Letos po cestě bylo představeno spoustu novinek. Například nově zrekonstruovaná zastávka Amalín.

Zdeněk Caisberger, donátor a stavitel: „600 tisíc jsme do toho dali. Z původní dokumentace, co nám poskytl starosta a vlastně podle toho jsme to dělali všechno, takže vlastně mělo by to být autentické.“

Novinkou je i nabíječka na elektrokola, kterou cyklisté najdou v Třemešné

David Chovančík, Slezské zemské dráhy, o.p.s.: „Probíhaly novinky i v soupravě . vybavili jsme ji dezinfekčními prostředky díky firmě Chemservis EU, která věnovala 200 litrů dezinfekce.“

Novinkou je i to, že ještě letos by měla začít rekonstrukce všech nádražích budov na trati. A to díky dotaci z česko-polských fondů.

Ludvík Semerák, ředitel Slezských zemských drah: „To znamená konkrétně Liptáň, Osoblaha, Koberno a Bohušov. Všechny nádraží by měly vypadat tak, jako dneska vypadají Slezské Rudoltice. Můžu prozradit, že je velice nadějná téměř před podpisem relizace smlouvy.“

Osoblažská úzkokolejka je výjimečná svou obloukovitostí. Na 20 kilometrech má 102 oblouků mezi nimi i vůbec nejmenší oblouk v síti českých železnic o poloměru pouhých 75 metrů.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-22-06-2020-17-00