Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava odpustí podnikatelům ½ nájmu a druhou doplatí stát
  • Nový Jičín v mobilu je rychlejší a zlepšil grafiku
  • Mariánskohorský hřbitov projde celkovou regenerací
  • Pekařské stroje jsou stále funkční
  • Mladí atleti se utkali v prázdninovém trojboji

Ostrava odpustí podnikatelům ½ nájmu a druhou doplatí stát

Ostravští podnikatelé fungující v prostorách města mohou dosáhnout úplného odpuštění nájemného. Magistrát odpustí firmám polovinu nájmu tak, aby mohly požádat o další podporu státního programu Covid. Tímto způsobem mohou dosáhnout nulového nájemného.

Nájemné za duben, květen a červen bude sníženo na polovinu. Tímto způsobem chce pomoci ostravský magistrát podnikatelům, kteří vykonávají svou činnost v prostorách ve vlastnictví města. Jde o další ze série opatření, kterým Ostrava pomáhá podnikatelům, které postihla státem vydaná opatření v boji proti pandemii nového koronaviru.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Plníme náš příslib snížení nebo úplného prominutí nájemného po dobu platnosti krizových opatření. Odpouštíme našim nájemcům polovinu částky způsobem, který umožní zájemcům přihlásit se do státního programu Covid – nájemné. Výsledkem pro ně bude nulové nájemné po dobu tří měsíců od dubna do konce června letošního roku. Žadatelé musí mít uzavřenou nájemní smlouvu s magistrátem města a musí splnit podmínky státního programu. Žádosti mohou předkládat do konce září letošního roku."

Nabídka města, spolu s využitím státního programu Covid - nájemné, ještě více zvýhodní ostravské podnikatele a prodlouží dobu, na kterou lze odpuštění nájemného získat.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „My chceme jít v podpoře ,našich podnikatelů´ až na hranu možného tak, aby za období, kdy řešili problémy své elementární existence, nemuseli za nájem platit vůbec nic. Proto jsme se rozhodli poskytnout maximální podporu, kdy padesát procent odpustí město, padesát procent poskytne stát a nájemce neplatí nic. Město tak zároveň nepřijde o finanční prostředky, které podnikatel může získat ze státního programu určeného na úhradu nájmů a pachtovného.“

Město Ostrava jako jedno z prvních v České republice zavedlo pro místní podnikatele sérii opatření s cílem eliminovat dopady krizových usnesení vlády. Dary až do výše 100 tisíc korun byly schváleny celkem 2 557 místním podnikatelům ve výši bezmála 80 milionů korun.

---

Nový Jičín v mobilu je rychlejší a zlepšil grafiku

Informační aplikace „Nový Jičín v mobilu“ funguje třetím rokem. Nedávno prošla grafickou a programovou úpravou. Její nová verze zaujala i v rámci Moravskoslezského kraje. Zabodovala v soutěži o nejlepší elektronickou službu.

Novojičínská radnice se snaží zavádět moderní technologie, a to zejména v oblasti šíření informací. Před dvěma a půl lety spustila aplikaci město v mobilu. Ta letos prošla výrazným upgradem.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Došlo jednak k redesignu, je tam nová grafická úprava, ale také i nové jádro, to znamená, že aplikace je rychlejší a stabilnější.”

Navíc také umožňuje okamžité odeslání krizové zprávy, například při hrozbě povodní. Vylepšená verze zaujala i v rámci Moravskoslezského kraje a obsadila 3. místo v soutěži Zlatý erb v kategorii nejlepší elektronická služba a projekty Smart city.

Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína: “Z ocenění máme samozřejmě velkou radost, ale já se přiznám, že ještě větší radost máme z toho, že ta aplikace skutečně používaná. K dnešnímu dni ji má staženou zhruba dva a půl tisíce lidí, což je v podstatě desetina obyvatel města. A když odečteme malé děti, případně lidi, kteří ani nemají chytrý telefon, tak procentuálně je to mnohem výše.”

Prostřednictvím aplikace mohou uživatelé jednoduše vyhledat různé kontakty, přečíst si aktuální tiskovou zprávu úřadu, získat údaje o odjezdech autobusů a vlaků, kulturní programy a mohou také nahlásit závadu.

---

Mariánskohorský hřbitov projde celkovou regenerací

V Ostravě-Mariánských Horách chtějí komplexně zregenerovat místní hřbitov. Měl by se stát důstojným pietním místem a zároveň místem, kde by si lidé mohli v klidu posedět a popovídat. Návrhy jeho budoucí podoby si můžete prohlédnout přímo na radnici.

První návrhy, jak by hřbitov mohl v budoucnu vypadat, už jsou na světě.
Vytvořili je studenti fakulty architektury VŠB a jsou velmi zdařilé, originální a nápadité.

Patrik Hujdus, starosta MOb Mariánské Hory a Hulváky: “Je to vlastně studnice nápadů a my jsme se rozhodli ty nápady ukázat je veřejnosti. Proto vlastně na naši mariánskohorské radnici bude probíhat výstava vždy v úředních dnech, kam vlastně může kdokoli přijít, podívat se na jednotlivé práce, na jednotlivé návrhy. Mohou nám k tomu lidé napsat své poznámky a komentáře do pamětní knihy.”

Studenti navhli například vytvoření kolumbária ze zdi, která by oddělila hřbitov od rušné Železárenské ulice. Mezi dalšími nápady je i to, jak by mohla vypadat rozptylová loučka, zázemí hřbitova, nebo rajská zahrada, tedy společné posezení pro návštěvníky.

Anna Langrová, studentka VŠB: “Já jsem vycházela z myšlenky především zachovat stávající stav, ale podpořit ho změnami k tomu, aby působil daleko více otevřeně a elegantně.”

Matúš Zahradník, student VŠB: “K mému návrhu jsem přistupoval velmi citlivě, vlastně se zachováním vzpomínky na zesnulé, kde vzniká i nový symbolický prvek věčného plamene.”

Petr Smolek, farář: “Mě se líbilo to, jak se pracovalo s tématem smrti a velmi se mi líbí úvahy, jak ten prostor zkvalitnit a odclonit od těch ostatních průmyslových zón.”

Výstava vedle obřadní síně radnice bude probíhat až do konce července a svými podněty může ovlivnit budoucí podobu hřbitova každý, kdo se na ni přijde podívat.

---

Pekařské stroje jsou stále funkční

Martin Knappe vybudoval v Opavě sice velkou, moderní pekárnu, rád má ale staré řemeslo. Už mnoho let sbírá historické pekařské stroje i nejrůznější náčiní. A ve své provozovně chystá malé muzeum.

Do pečení se Martin Knappe pustil v roce 1992, kdy postavil na nohy krachující pekárnu. Z podniku o několika zaměstnancích se postupem let stala firma s víc jak stovkou pekařů, kterou časem přestěhoval do velké výrobní haly. A protože se zajímal o historii svého řemesla, zůstalo v nové budově také místo pro malé muzeum, které tady připravuje. První exponáty byly stroje, které vyřadil, když modernizoval výrobu.

Martin Knappe, majitel pekárny Knappe: " Chci dalším generacím ukázat ten posun a vývoj strojů. Na čem dělali naši tátové, dědové, ne čem jsem se učil já a na čem se dělá pečivo dnes.“

Zatímco dříve byl základním artiklem chléb, postupem času se to měnilo. Stále oblíbenější byly rohlíky. Stroj na jejich výrobu se během desetiletí nijak zásadně neproměnil. A nebo tento stroj na kaiserky. Rozdíl je jen v tom, že dnes se nemusí vše dělat ručně, ale pečivo vyjíždí z přímo z linky.

Problematiku pečení chleba dobře mapuje tato osm desetiletí stará technologie výroby. Už tady se píše, jaký vliv má na výsledek druh mouky, nebo také počasí.

Martin Knappe, majitel pekárny Knappe: „Jsou tady popsány dobře vady výrobků, především chleba. Je to nejen názorně ukázáno a popsáno, ale jsou tady i rozbory, jak tyto vady vznikaly.“

Své místo v tomto mini muzeu pekařství mají i nejrůznější druhy vah, ošatky na pečivo nebo staré výuční listy pekařských tovaryšů.

A také míchačka těsta, na které se Martin Knappe učil pekařskému řemeslu. Stejně, jako všechno ostatní, i ona je funkční.









---

Mladí atleti se utkali v prázdninovém trojboji

Děti a mládež Tělovýchovné jednoty Jäkl Karviná nezahálejí ani o prázdninách. Utkali se v trojboji na hřišti Základní školy Borovského, kde mají i své zázemí. Na závodníky čekal překážkový běh, hod do dálky a desetiskok.

Trenéři TJ Jäkl Karviná uspořádali na hřišti Základní školy Borovského pro své členy prázdninový trojboj. Závodů se nakonec zúčastnily i děti, kteří s atletikou ještě ani oficiálně nezačali,

Tomáš Owczarzy, místopředseda atletického oddílu TJ Jäkl Karviná: "Tento závod je proto, že jsme dlouho nemohli nic dělat, je to pro naše členy a děti karvinské v rámci prázdnin.” 

Pro členy atletického oddílu a i děti, které se atletice nevěnují, připravili organizátoři překážkový běh, hod do dálky a desetiskok. Všechny tyto disciplíny se v rámci atletiky pravidelně trénují.

Tomáš Owczarzy, místopředseda atletického oddílu TJ Jäkl Karviná: "My trénujeme téměř všechny disciplíny, mimo skoku do výšky a o tyči, protože to nemáme kde trénovat, ale jinak běhy, skoky a hody to trénujeme."

Na startovní čáru se postavil i teprve dvouletý Adámek, který sem přišel podpořit svou sedmnáctiletou sestru, členku oddílu.



Gabriela Bierská, maminka Adámka
: "Adámek je vlastně bráška, on netrénuje, on si tu šel jen zaběhat. Sport mu jde, rád se hýbe, skáče, běhá."

Rád se závodů zúčastnil i zkušený a úspěšný atlet Martin Bousek.

Martin Bousek, člen atletického oddílu TJ Jäkl Karviná: "Já jsem si vybral atletiku, protože mě to začalo bavit a ve škole mi říkali ať sem jdu, protože jsem dobrý. Ta atletika mě baví, je to moje srdcovka a už mám hodně medailí."

Největší úspěchy má ve skoku do výšky a do dálky a také překážkový běh na 200 metrů. Pořádaný prázdninový trojboj přivítal s nadšením. Závod byl ukončen malou štafetou. Výkony se zapisovaly podle věkové kategorie.

Tomáš Owczarzy, místopředseda atletického oddílu TJ Jäkl Karviná: "Nemůžeme nechat soutěžit dospěláky s miminky, každý dostane nějakou cenu.” 



Zájem o atletiku v Karviné se trenéři atletiky snaží vzbuzovat prostřednictvím náborů. V současné době má členská základna přes sto aktivních závodníků.

Tomáš Owczarzy, místopředseda atletického oddílu TJ Jäkl Karviná: "Velcí trénují i teď přes prázdniny, od září, když začne škola, tak na stránkách atletika Karviná tak tam jsou kontakty, máme tady trenéry, asistenty, stačí se přihlásit a můžeme se vídat.” 

Tento atletický oddíl pořádá pravidelně pro veřejnost například Běh Karvinou nebo sérii Běhů pro zdraví. V srpnu se běh pro zdraví uskuteční 13. srpna, start bude opět u letního kina v 17 hodin. Výtěžek ze startovného věnují atleti ČČK Karviná. Po prázdninách chce atletický oddíl podpořit v 6. a 7. Běhu pro zdraví další vybrané organizace.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
22. července 2020, 16:00

Ostrava odpustí podnikatelům ½ nájmu a druhou doplatí stát

Ostravští podnikatelé fungující v prostorách města mohou dosáhnout úplného odpuštění nájemného. Magistrát odpustí firmám polovinu nájmu tak, aby mohly požádat o další podporu státního programu Covid. Tímto způsobem mohou dosáhnout nulového nájemného.

Nájemné za duben, květen a červen bude sníženo na polovinu. Tímto způsobem chce pomoci ostravský magistrát podnikatelům, kteří vykonávají svou činnost v prostorách ve vlastnictví města. Jde o další ze série opatření, kterým Ostrava pomáhá podnikatelům, které postihla státem vydaná opatření v boji proti pandemii nového koronaviru.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Plníme náš příslib snížení nebo úplného prominutí nájemného po dobu platnosti krizových opatření. Odpouštíme našim nájemcům polovinu částky způsobem, který umožní zájemcům přihlásit se do státního programu Covid – nájemné. Výsledkem pro ně bude nulové nájemné po dobu tří měsíců od dubna do konce června letošního roku. Žadatelé musí mít uzavřenou nájemní smlouvu s magistrátem města a musí splnit podmínky státního programu. Žádosti mohou předkládat do konce září letošního roku."

Nabídka města, spolu s využitím státního programu Covid - nájemné, ještě více zvýhodní ostravské podnikatele a prodlouží dobu, na kterou lze odpuštění nájemného získat.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „My chceme jít v podpoře ,našich podnikatelů´ až na hranu možného tak, aby za období, kdy řešili problémy své elementární existence, nemuseli za nájem platit vůbec nic. Proto jsme se rozhodli poskytnout maximální podporu, kdy padesát procent odpustí město, padesát procent poskytne stát a nájemce neplatí nic. Město tak zároveň nepřijde o finanční prostředky, které podnikatel může získat ze státního programu určeného na úhradu nájmů a pachtovného.“

Město Ostrava jako jedno z prvních v České republice zavedlo pro místní podnikatele sérii opatření s cílem eliminovat dopady krizových usnesení vlády. Dary až do výše 100 tisíc korun byly schváleny celkem 2 557 místním podnikatelům ve výši bezmála 80 milionů korun.

---

Nový Jičín v mobilu je rychlejší a zlepšil grafiku

Informační aplikace „Nový Jičín v mobilu“ funguje třetím rokem. Nedávno prošla grafickou a programovou úpravou. Její nová verze zaujala i v rámci Moravskoslezského kraje. Zabodovala v soutěži o nejlepší elektronickou službu.

Novojičínská radnice se snaží zavádět moderní technologie, a to zejména v oblasti šíření informací. Před dvěma a půl lety spustila aplikaci město v mobilu. Ta letos prošla výrazným upgradem.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Došlo jednak k redesignu, je tam nová grafická úprava, ale také i nové jádro, to znamená, že aplikace je rychlejší a stabilnější.”

Navíc také umožňuje okamžité odeslání krizové zprávy, například při hrozbě povodní. Vylepšená verze zaujala i v rámci Moravskoslezského kraje a obsadila 3. místo v soutěži Zlatý erb v kategorii nejlepší elektronická služba a projekty Smart city.

Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína: “Z ocenění máme samozřejmě velkou radost, ale já se přiznám, že ještě větší radost máme z toho, že ta aplikace skutečně používaná. K dnešnímu dni ji má staženou zhruba dva a půl tisíce lidí, což je v podstatě desetina obyvatel města. A když odečteme malé děti, případně lidi, kteří ani nemají chytrý telefon, tak procentuálně je to mnohem výše.”

Prostřednictvím aplikace mohou uživatelé jednoduše vyhledat různé kontakty, přečíst si aktuální tiskovou zprávu úřadu, získat údaje o odjezdech autobusů a vlaků, kulturní programy a mohou také nahlásit závadu.

---

Mariánskohorský hřbitov projde celkovou regenerací

V Ostravě-Mariánských Horách chtějí komplexně zregenerovat místní hřbitov. Měl by se stát důstojným pietním místem a zároveň místem, kde by si lidé mohli v klidu posedět a popovídat. Návrhy jeho budoucí podoby si můžete prohlédnout přímo na radnici.

První návrhy, jak by hřbitov mohl v budoucnu vypadat, už jsou na světě.
Vytvořili je studenti fakulty architektury VŠB a jsou velmi zdařilé, originální a nápadité.

Patrik Hujdus, starosta MOb Mariánské Hory a Hulváky: “Je to vlastně studnice nápadů a my jsme se rozhodli ty nápady ukázat je veřejnosti. Proto vlastně na naši mariánskohorské radnici bude probíhat výstava vždy v úředních dnech, kam vlastně může kdokoli přijít, podívat se na jednotlivé práce, na jednotlivé návrhy. Mohou nám k tomu lidé napsat své poznámky a komentáře do pamětní knihy.”

Studenti navhli například vytvoření kolumbária ze zdi, která by oddělila hřbitov od rušné Železárenské ulice. Mezi dalšími nápady je i to, jak by mohla vypadat rozptylová loučka, zázemí hřbitova, nebo rajská zahrada, tedy společné posezení pro návštěvníky.

Anna Langrová, studentka VŠB: “Já jsem vycházela z myšlenky především zachovat stávající stav, ale podpořit ho změnami k tomu, aby působil daleko více otevřeně a elegantně.”

Matúš Zahradník, student VŠB: “K mému návrhu jsem přistupoval velmi citlivě, vlastně se zachováním vzpomínky na zesnulé, kde vzniká i nový symbolický prvek věčného plamene.”

Petr Smolek, farář: “Mě se líbilo to, jak se pracovalo s tématem smrti a velmi se mi líbí úvahy, jak ten prostor zkvalitnit a odclonit od těch ostatních průmyslových zón.”

Výstava vedle obřadní síně radnice bude probíhat až do konce července a svými podněty může ovlivnit budoucí podobu hřbitova každý, kdo se na ni přijde podívat.

---

Pekařské stroje jsou stále funkční

Martin Knappe vybudoval v Opavě sice velkou, moderní pekárnu, rád má ale staré řemeslo. Už mnoho let sbírá historické pekařské stroje i nejrůznější náčiní. A ve své provozovně chystá malé muzeum.

Do pečení se Martin Knappe pustil v roce 1992, kdy postavil na nohy krachující pekárnu. Z podniku o několika zaměstnancích se postupem let stala firma s víc jak stovkou pekařů, kterou časem přestěhoval do velké výrobní haly. A protože se zajímal o historii svého řemesla, zůstalo v nové budově také místo pro malé muzeum, které tady připravuje. První exponáty byly stroje, které vyřadil, když modernizoval výrobu.

Martin Knappe, majitel pekárny Knappe: " Chci dalším generacím ukázat ten posun a vývoj strojů. Na čem dělali naši tátové, dědové, ne čem jsem se učil já a na čem se dělá pečivo dnes.“

Zatímco dříve byl základním artiklem chléb, postupem času se to měnilo. Stále oblíbenější byly rohlíky. Stroj na jejich výrobu se během desetiletí nijak zásadně neproměnil. A nebo tento stroj na kaiserky. Rozdíl je jen v tom, že dnes se nemusí vše dělat ručně, ale pečivo vyjíždí z přímo z linky.

Problematiku pečení chleba dobře mapuje tato osm desetiletí stará technologie výroby. Už tady se píše, jaký vliv má na výsledek druh mouky, nebo také počasí.

Martin Knappe, majitel pekárny Knappe: „Jsou tady popsány dobře vady výrobků, především chleba. Je to nejen názorně ukázáno a popsáno, ale jsou tady i rozbory, jak tyto vady vznikaly.“

Své místo v tomto mini muzeu pekařství mají i nejrůznější druhy vah, ošatky na pečivo nebo staré výuční listy pekařských tovaryšů.

A také míchačka těsta, na které se Martin Knappe učil pekařskému řemeslu. Stejně, jako všechno ostatní, i ona je funkční.









---

Mladí atleti se utkali v prázdninovém trojboji

Děti a mládež Tělovýchovné jednoty Jäkl Karviná nezahálejí ani o prázdninách. Utkali se v trojboji na hřišti Základní školy Borovského, kde mají i své zázemí. Na závodníky čekal překážkový běh, hod do dálky a desetiskok.

Trenéři TJ Jäkl Karviná uspořádali na hřišti Základní školy Borovského pro své členy prázdninový trojboj. Závodů se nakonec zúčastnily i děti, kteří s atletikou ještě ani oficiálně nezačali,

Tomáš Owczarzy, místopředseda atletického oddílu TJ Jäkl Karviná: "Tento závod je proto, že jsme dlouho nemohli nic dělat, je to pro naše členy a děti karvinské v rámci prázdnin.” 

Pro členy atletického oddílu a i děti, které se atletice nevěnují, připravili organizátoři překážkový běh, hod do dálky a desetiskok. Všechny tyto disciplíny se v rámci atletiky pravidelně trénují.

Tomáš Owczarzy, místopředseda atletického oddílu TJ Jäkl Karviná: "My trénujeme téměř všechny disciplíny, mimo skoku do výšky a o tyči, protože to nemáme kde trénovat, ale jinak běhy, skoky a hody to trénujeme."

Na startovní čáru se postavil i teprve dvouletý Adámek, který sem přišel podpořit svou sedmnáctiletou sestru, členku oddílu.



Gabriela Bierská, maminka Adámka
: "Adámek je vlastně bráška, on netrénuje, on si tu šel jen zaběhat. Sport mu jde, rád se hýbe, skáče, běhá."

Rád se závodů zúčastnil i zkušený a úspěšný atlet Martin Bousek.

Martin Bousek, člen atletického oddílu TJ Jäkl Karviná: "Já jsem si vybral atletiku, protože mě to začalo bavit a ve škole mi říkali ať sem jdu, protože jsem dobrý. Ta atletika mě baví, je to moje srdcovka a už mám hodně medailí."

Největší úspěchy má ve skoku do výšky a do dálky a také překážkový běh na 200 metrů. Pořádaný prázdninový trojboj přivítal s nadšením. Závod byl ukončen malou štafetou. Výkony se zapisovaly podle věkové kategorie.

Tomáš Owczarzy, místopředseda atletického oddílu TJ Jäkl Karviná: "Nemůžeme nechat soutěžit dospěláky s miminky, každý dostane nějakou cenu.” 



Zájem o atletiku v Karviné se trenéři atletiky snaží vzbuzovat prostřednictvím náborů. V současné době má členská základna přes sto aktivních závodníků.

Tomáš Owczarzy, místopředseda atletického oddílu TJ Jäkl Karviná: "Velcí trénují i teď přes prázdniny, od září, když začne škola, tak na stránkách atletika Karviná tak tam jsou kontakty, máme tady trenéry, asistenty, stačí se přihlásit a můžeme se vídat.” 

Tento atletický oddíl pořádá pravidelně pro veřejnost například Běh Karvinou nebo sérii Běhů pro zdraví. V srpnu se běh pro zdraví uskuteční 13. srpna, start bude opět u letního kina v 17 hodin. Výtěžek ze startovného věnují atleti ČČK Karviná. Po prázdninách chce atletický oddíl podpořit v 6. a 7. Běhu pro zdraví další vybrané organizace.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-22-07-2020-16-00