Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava chce mezi sportovce rozdělit 140 milionů kč
  • Nový Jičín v mobilu je rychlejší a zlepšil grafiku
  • Ostrava odpustí podnikatelům ½ nájmu a druhou doplatí stát
  • Mariánskohorský hřbitov projde celkovou regenerací
  • Děti z kroužku ochránců přírody se starají o další mláďata

Ostrava chce mezi sportovce rozdělit 140 milionů kč

V příštím roce chce ostravský magistrát mezi sportovce rozdělit 140 milionů korun. O peníze se mohou ucházet jak registrovaní, tak neregistrovaní sportovci. Peníze jsou určeny samozřejmě také pro vrcholové sportovce.

Na sport v Ostravě půjde v roce 2021 140 milionů korun. Peníze budou rozděleny na podporu tělovýchovy a sportu mezi sportovní kluby na jejich činnost, ale také do výstavby, rekonstrukcí a oprav sportovní infrastruktury. Programy se zaměřují na nejen na vrcholové sportovce z velkých klubů, ale i na ty neregistrované z různých méně populárních sportů, než je oblíbený florbal, hokej nebo fotbal. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Ostrava pravidelně podporuje rekonstrukci i výstavbu sportovišť v majetku či dlouhodobém pronájmu jednotlivých sportovních klubů a vytváří tak vhodné podmínky pro sport dětí, mládeže i široké veřejnosti. Mnohé z nich cílí na energetickou úsporu budov, které se projeví v následném snížení cen za energie, investujeme do oprav fotbalových hřišť, tenisových kurtů, sociálních zařízení či sportovních potřeb pro kluby.“

Velmi důležité je, že proce podání žádosti bude mnohem jednodušší, než v minulých letech. Vše lze totiž vyřešit elektronicky  prostřednictví internetu. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Druhý dotační program je věnován vrcholovému sportu, kde podporujeme děti a mládež, která sportu věnují na profesionální úrovni."

Další zefektivnění se chystá pro příští rok, kdy bude pro oblast sportu zprovozněn speciální portál, který ještě zjednoduší celou administraci žádostí. Z programu na podporu tělovýchovy lze čerpat finance na  akreditovaná sportovní centra mládeže a také na sportovní akce významně reprezentující statutární město Ostravu a konající se na jejím území. Žádost do výběrového řízení je zveřejněna na webových stránkách města:  .

---

Nový Jičín v mobilu je rychlejší a zlepšil grafiku

Informační aplikace „Nový Jičín v mobilu“ funguje třetím rokem. Nedávno prošla grafickou a programovou úpravou. Její nová verze zaujala i v rámci Moravskoslezského kraje. Zabodovala v soutěži o nejlepší elektronickou službu.

Novojičínská radnice se snaží zavádět moderní technologie, a to zejména v oblasti šíření informací. Před dvěma a půl lety spustila aplikaci město v mobilu. Ta letos prošla výrazným upgradem.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Došlo jednak k redesignu, je tam nová grafická úprava, ale také i nové jádro, to znamená, že aplikace je rychlejší a stabilnější.”

Navíc také umožňuje okamžité odeslání krizové zprávy, například při hrozbě povodní. Vylepšená verze zaujala i v rámci Moravskoslezského kraje a obsadila 3. místo v soutěži Zlatý erb v kategorii nejlepší elektronická služba a projekty Smart city.

Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína: “Z ocenění máme samozřejmě velkou radost, ale já se přiznám, že ještě větší radost máme z toho, že ta aplikace skutečně používaná. K dnešnímu dni ji má staženou zhruba dva a půl tisíce lidí, což je v podstatě desetina obyvatel města. A když odečteme malé děti, případně lidi, kteří ani nemají chytrý telefon, tak procentuálně je to mnohem výše.”

Prostřednictvím aplikace mohou uživatelé jednoduše vyhledat různé kontakty, přečíst si aktuální tiskovou zprávu úřadu, získat údaje o odjezdech autobusů a vlaků, kulturní programy a mohou také nahlásit závadu.

---

Ostrava odpustí podnikatelům ½ nájmu a druhou doplatí stát

Ostravští podnikatelé fungující v prostorách města mohou dosáhnout úplného odpuštění nájemného. Magistrát odpustí firmám polovinu nájmu tak, aby mohly požádat o další podporu státního programu Covid. Tímto způsobem mohou dosáhnout nulového nájemného.

Nájemné za duben, květen a červen bude sníženo na polovinu. Tímto způsobem chce pomoci ostravský magistrát podnikatelům, kteří vykonávají svou činnost v prostorách ve vlastnictví města. Jde o další ze série opatření, kterým Ostrava pomáhá podnikatelům, které postihla státem vydaná opatření v boji proti pandemii nového koronaviru.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Plníme náš příslib snížení nebo úplného prominutí nájemného po dobu platnosti krizových opatření. Odpouštíme našim nájemcům polovinu částky způsobem, který umožní zájemcům přihlásit se do státního programu Covid – nájemné. Výsledkem pro ně bude nulové nájemné po dobu tří měsíců od dubna do konce června letošního roku. Žadatelé musí mít uzavřenou nájemní smlouvu s magistrátem města a musí splnit podmínky státního programu. Žádosti mohou předkládat do konce září letošního roku."

Nabídka města, spolu s využitím státního programu Covid - nájemné, ještě více zvýhodní ostravské podnikatele a prodlouží dobu, na kterou lze odpuštění nájemného získat.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „My chceme jít v podpoře ,našich podnikatelů´ až na hranu možného tak, aby za období, kdy řešili problémy své elementární existence, nemuseli za nájem platit vůbec nic. Proto jsme se rozhodli poskytnout maximální podporu, kdy padesát procent odpustí město, padesát procent poskytne stát a nájemce neplatí nic. Město tak zároveň nepřijde o finanční prostředky, které podnikatel může získat ze státního programu určeného na úhradu nájmů a pachtovného.“

Město Ostrava jako jedno z prvních v České republice zavedlo pro místní podnikatele sérii opatření s cílem eliminovat dopady krizových usnesení vlády. Dary až do výše 100 tisíc korun byly schváleny celkem 2 557 místním podnikatelům ve výši bezmála 80 milionů korun.

---

Mariánskohorský hřbitov projde celkovou regenerací

V Ostravě-Mariánských Horách chtějí komplexně zregenerovat místní hřbitov. Měl by se stát důstojným pietním místem a zároveň místem, kde by si lidé mohli v klidu posedět a popovídat. Návrhy jeho budoucí podoby si můžete prohlédnout přímo na radnici.

První návrhy, jak by hřbitov mohl v budoucnu vypadat, už jsou na světě.
Vytvořili je studenti fakulty architektury VŠB a jsou velmi zdařilé, originální a nápadité.

Patrik Hujdus, starosta MOb Mariánské Hory a Hulváky: “Je to vlastně studnice nápadů a my jsme se rozhodli ty nápady ukázat je veřejnosti. Proto vlastně na naši mariánskohorské radnici bude probíhat výstava vždy v úředních dnech, kam vlastně může kdokoli přijít, podívat se na jednotlivé práce, na jednotlivé návrhy. Mohou nám k tomu lidé napsat své poznámky a komentáře do pamětní knihy.”

Studenti navhli například vytvoření kolumbária ze zdi, která by oddělila hřbitov od rušné Železárenské ulice. Mezi dalšími nápady je i to, jak by mohla vypadat rozptylová loučka, zázemí hřbitova, nebo rajská zahrada, tedy společné posezení pro návštěvníky.

Anna Langrová, studentka VŠB: “Já jsem vycházela z myšlenky především zachovat stávající stav, ale podpořit ho změnami k tomu, aby působil daleko více otevřeně a elegantně.”

Matúš Zahradník, student VŠB: “K mému návrhu jsem přistupoval velmi citlivě, vlastně se zachováním vzpomínky na zesnulé, kde vzniká i nový symbolický prvek věčného plamene.”

Petr Smolek, farář: “Mě se líbilo to, jak se pracovalo s tématem smrti a velmi se mi líbí úvahy, jak ten prostor zkvalitnit a odclonit od těch ostatních průmyslových zón.”

Výstava vedle obřadní síně radnice bude probíhat až do konce července a svými podněty může ovlivnit budoucí podobu hřbitova každý, kdo se na ni přijde podívat.

---

Děti z kroužku ochránců přírody se starají o další mláďata

Ochránci v Havířově se snaží, aby se děti o životě zvířat v přírodě dozvěděly co nejvíce informací. Proto vybudovali ekolog centrum. Nyní v zahradě mají nové přírůstky, dvě mláďata kamerunských oveček.

Vysazování stromů, odchov bažantů, záchrana zraněných zvířat. Kroužek havířovských ochránců přírody už funguje téměř patnáct let. Děti se postupně učí vše, co je spojené s přírodou a především se zvířaty. Například, že se nemají dotýkat narozených srnčat či zajíců a nemusí mít strach, že je rodiče odložili. Do nového ekolog centra nyní přibyla dvě mláďata kamerunských oveček.

Lubomír Kminiak, předseda havířovských ochránců přírody: "Ovečky nám byly doporučeny. Prvně jsme chtěli kamerunské kozy, ale ty jsou moc akční, takže jsme si vybrali kamerunské ovečky. Mají kolem tří měsíců, už jsou odstavené, nepijí od mámy mléko. Máme je ze Smilovic od jednoho pána, fantastický člověk. My jsme si to vybrali od něho, protože on o nich nemluví jako o nějakých kusech, má k nim vztah, má je pojmenované. My chceme, aby to bylo kontaktní. Ne, že se něco mihne a my řekneme, to byla ovce, muflon, jelen. Ať je děti vidí, mohou nakrmit."

Ve voliérách se děti starají také o zlaté a stříbrné bažanty, kteří přivedli v letošním roce na svět i první dvě mláďata. Zvláštní péče se dostává i veverkám, a to především veverce Terce, která je s dětmi už dvanáct let.

Lubomír Kminiak, předseda havířovských ochránců přírody: “Teoretici říkají, že se nedožívají takového věku. Má ten věk, má mláďata, která potom vypouštíme do volné přírody, je to takové vděčné."

13letá Dorotka chodí do kroužku už od svých šesti let.

Dorota, členka kroužku ochránců přírody: "Já už od malička miluji zvířata. Doma jsem měla nespočet zvířat. Baví mě příroda celkově, ráda se starám, ráda se zajímám."

Co ty říkáš na dnešní přírůstek?

Eliška, členka kroužku ochránců přírody:  “Je to super. Doufám, že s nimi zažijeme srandu. Brzy tady přijdou další děcka, tak se těším, až to uvidí.”

Ovečky asi ještě nemají jména. Bude to kolektivní rozhodování, nebo jaká jména dostanou?

Eliška, členka kroužku ochránců přírody: “Beránek se jmenuje Maty, to už jsme dneska vybrali. To, co jsme dneska vybrali pro ovečku, tak to padl návrh Líza."

Během školního roku navštěvují ekolog centrum hojně také děti z mateřských a základních škol.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
22. července 2020, 17:00

Ostrava chce mezi sportovce rozdělit 140 milionů kč

V příštím roce chce ostravský magistrát mezi sportovce rozdělit 140 milionů korun. O peníze se mohou ucházet jak registrovaní, tak neregistrovaní sportovci. Peníze jsou určeny samozřejmě také pro vrcholové sportovce.

Na sport v Ostravě půjde v roce 2021 140 milionů korun. Peníze budou rozděleny na podporu tělovýchovy a sportu mezi sportovní kluby na jejich činnost, ale také do výstavby, rekonstrukcí a oprav sportovní infrastruktury. Programy se zaměřují na nejen na vrcholové sportovce z velkých klubů, ale i na ty neregistrované z různých méně populárních sportů, než je oblíbený florbal, hokej nebo fotbal. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Ostrava pravidelně podporuje rekonstrukci i výstavbu sportovišť v majetku či dlouhodobém pronájmu jednotlivých sportovních klubů a vytváří tak vhodné podmínky pro sport dětí, mládeže i široké veřejnosti. Mnohé z nich cílí na energetickou úsporu budov, které se projeví v následném snížení cen za energie, investujeme do oprav fotbalových hřišť, tenisových kurtů, sociálních zařízení či sportovních potřeb pro kluby.“

Velmi důležité je, že proce podání žádosti bude mnohem jednodušší, než v minulých letech. Vše lze totiž vyřešit elektronicky  prostřednictví internetu. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Druhý dotační program je věnován vrcholovému sportu, kde podporujeme děti a mládež, která sportu věnují na profesionální úrovni."

Další zefektivnění se chystá pro příští rok, kdy bude pro oblast sportu zprovozněn speciální portál, který ještě zjednoduší celou administraci žádostí. Z programu na podporu tělovýchovy lze čerpat finance na  akreditovaná sportovní centra mládeže a také na sportovní akce významně reprezentující statutární město Ostravu a konající se na jejím území. Žádost do výběrového řízení je zveřejněna na webových stránkách města:  .

---

Nový Jičín v mobilu je rychlejší a zlepšil grafiku

Informační aplikace „Nový Jičín v mobilu“ funguje třetím rokem. Nedávno prošla grafickou a programovou úpravou. Její nová verze zaujala i v rámci Moravskoslezského kraje. Zabodovala v soutěži o nejlepší elektronickou službu.

Novojičínská radnice se snaží zavádět moderní technologie, a to zejména v oblasti šíření informací. Před dvěma a půl lety spustila aplikaci město v mobilu. Ta letos prošla výrazným upgradem.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Došlo jednak k redesignu, je tam nová grafická úprava, ale také i nové jádro, to znamená, že aplikace je rychlejší a stabilnější.”

Navíc také umožňuje okamžité odeslání krizové zprávy, například při hrozbě povodní. Vylepšená verze zaujala i v rámci Moravskoslezského kraje a obsadila 3. místo v soutěži Zlatý erb v kategorii nejlepší elektronická služba a projekty Smart city.

Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína: “Z ocenění máme samozřejmě velkou radost, ale já se přiznám, že ještě větší radost máme z toho, že ta aplikace skutečně používaná. K dnešnímu dni ji má staženou zhruba dva a půl tisíce lidí, což je v podstatě desetina obyvatel města. A když odečteme malé děti, případně lidi, kteří ani nemají chytrý telefon, tak procentuálně je to mnohem výše.”

Prostřednictvím aplikace mohou uživatelé jednoduše vyhledat různé kontakty, přečíst si aktuální tiskovou zprávu úřadu, získat údaje o odjezdech autobusů a vlaků, kulturní programy a mohou také nahlásit závadu.

---

Ostrava odpustí podnikatelům ½ nájmu a druhou doplatí stát

Ostravští podnikatelé fungující v prostorách města mohou dosáhnout úplného odpuštění nájemného. Magistrát odpustí firmám polovinu nájmu tak, aby mohly požádat o další podporu státního programu Covid. Tímto způsobem mohou dosáhnout nulového nájemného.

Nájemné za duben, květen a červen bude sníženo na polovinu. Tímto způsobem chce pomoci ostravský magistrát podnikatelům, kteří vykonávají svou činnost v prostorách ve vlastnictví města. Jde o další ze série opatření, kterým Ostrava pomáhá podnikatelům, které postihla státem vydaná opatření v boji proti pandemii nového koronaviru.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Plníme náš příslib snížení nebo úplného prominutí nájemného po dobu platnosti krizových opatření. Odpouštíme našim nájemcům polovinu částky způsobem, který umožní zájemcům přihlásit se do státního programu Covid – nájemné. Výsledkem pro ně bude nulové nájemné po dobu tří měsíců od dubna do konce června letošního roku. Žadatelé musí mít uzavřenou nájemní smlouvu s magistrátem města a musí splnit podmínky státního programu. Žádosti mohou předkládat do konce září letošního roku."

Nabídka města, spolu s využitím státního programu Covid - nájemné, ještě více zvýhodní ostravské podnikatele a prodlouží dobu, na kterou lze odpuštění nájemného získat.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „My chceme jít v podpoře ,našich podnikatelů´ až na hranu možného tak, aby za období, kdy řešili problémy své elementární existence, nemuseli za nájem platit vůbec nic. Proto jsme se rozhodli poskytnout maximální podporu, kdy padesát procent odpustí město, padesát procent poskytne stát a nájemce neplatí nic. Město tak zároveň nepřijde o finanční prostředky, které podnikatel může získat ze státního programu určeného na úhradu nájmů a pachtovného.“

Město Ostrava jako jedno z prvních v České republice zavedlo pro místní podnikatele sérii opatření s cílem eliminovat dopady krizových usnesení vlády. Dary až do výše 100 tisíc korun byly schváleny celkem 2 557 místním podnikatelům ve výši bezmála 80 milionů korun.

---

Mariánskohorský hřbitov projde celkovou regenerací

V Ostravě-Mariánských Horách chtějí komplexně zregenerovat místní hřbitov. Měl by se stát důstojným pietním místem a zároveň místem, kde by si lidé mohli v klidu posedět a popovídat. Návrhy jeho budoucí podoby si můžete prohlédnout přímo na radnici.

První návrhy, jak by hřbitov mohl v budoucnu vypadat, už jsou na světě.
Vytvořili je studenti fakulty architektury VŠB a jsou velmi zdařilé, originální a nápadité.

Patrik Hujdus, starosta MOb Mariánské Hory a Hulváky: “Je to vlastně studnice nápadů a my jsme se rozhodli ty nápady ukázat je veřejnosti. Proto vlastně na naši mariánskohorské radnici bude probíhat výstava vždy v úředních dnech, kam vlastně může kdokoli přijít, podívat se na jednotlivé práce, na jednotlivé návrhy. Mohou nám k tomu lidé napsat své poznámky a komentáře do pamětní knihy.”

Studenti navhli například vytvoření kolumbária ze zdi, která by oddělila hřbitov od rušné Železárenské ulice. Mezi dalšími nápady je i to, jak by mohla vypadat rozptylová loučka, zázemí hřbitova, nebo rajská zahrada, tedy společné posezení pro návštěvníky.

Anna Langrová, studentka VŠB: “Já jsem vycházela z myšlenky především zachovat stávající stav, ale podpořit ho změnami k tomu, aby působil daleko více otevřeně a elegantně.”

Matúš Zahradník, student VŠB: “K mému návrhu jsem přistupoval velmi citlivě, vlastně se zachováním vzpomínky na zesnulé, kde vzniká i nový symbolický prvek věčného plamene.”

Petr Smolek, farář: “Mě se líbilo to, jak se pracovalo s tématem smrti a velmi se mi líbí úvahy, jak ten prostor zkvalitnit a odclonit od těch ostatních průmyslových zón.”

Výstava vedle obřadní síně radnice bude probíhat až do konce července a svými podněty může ovlivnit budoucí podobu hřbitova každý, kdo se na ni přijde podívat.

---

Děti z kroužku ochránců přírody se starají o další mláďata

Ochránci v Havířově se snaží, aby se děti o životě zvířat v přírodě dozvěděly co nejvíce informací. Proto vybudovali ekolog centrum. Nyní v zahradě mají nové přírůstky, dvě mláďata kamerunských oveček.

Vysazování stromů, odchov bažantů, záchrana zraněných zvířat. Kroužek havířovských ochránců přírody už funguje téměř patnáct let. Děti se postupně učí vše, co je spojené s přírodou a především se zvířaty. Například, že se nemají dotýkat narozených srnčat či zajíců a nemusí mít strach, že je rodiče odložili. Do nového ekolog centra nyní přibyla dvě mláďata kamerunských oveček.

Lubomír Kminiak, předseda havířovských ochránců přírody: "Ovečky nám byly doporučeny. Prvně jsme chtěli kamerunské kozy, ale ty jsou moc akční, takže jsme si vybrali kamerunské ovečky. Mají kolem tří měsíců, už jsou odstavené, nepijí od mámy mléko. Máme je ze Smilovic od jednoho pána, fantastický člověk. My jsme si to vybrali od něho, protože on o nich nemluví jako o nějakých kusech, má k nim vztah, má je pojmenované. My chceme, aby to bylo kontaktní. Ne, že se něco mihne a my řekneme, to byla ovce, muflon, jelen. Ať je děti vidí, mohou nakrmit."

Ve voliérách se děti starají také o zlaté a stříbrné bažanty, kteří přivedli v letošním roce na svět i první dvě mláďata. Zvláštní péče se dostává i veverkám, a to především veverce Terce, která je s dětmi už dvanáct let.

Lubomír Kminiak, předseda havířovských ochránců přírody: “Teoretici říkají, že se nedožívají takového věku. Má ten věk, má mláďata, která potom vypouštíme do volné přírody, je to takové vděčné."

13letá Dorotka chodí do kroužku už od svých šesti let.

Dorota, členka kroužku ochránců přírody: "Já už od malička miluji zvířata. Doma jsem měla nespočet zvířat. Baví mě příroda celkově, ráda se starám, ráda se zajímám."

Co ty říkáš na dnešní přírůstek?

Eliška, členka kroužku ochránců přírody:  “Je to super. Doufám, že s nimi zažijeme srandu. Brzy tady přijdou další děcka, tak se těším, až to uvidí.”

Ovečky asi ještě nemají jména. Bude to kolektivní rozhodování, nebo jaká jména dostanou?

Eliška, členka kroužku ochránců přírody: “Beránek se jmenuje Maty, to už jsme dneska vybrali. To, co jsme dneska vybrali pro ovečku, tak to padl návrh Líza."

Během školního roku navštěvují ekolog centrum hojně také děti z mateřských a základních škol.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-22-07-2020-17-00