Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nemocnice zřizuje další lůžka pro COVID pacienty
  • Havířov zřídí covid lůžka pro seniory ve stacionářích
  • Za Elektrooskara zřídí Nový Jičín Re-use centrum
  • Oprava památníku Osvobození
  • Oprava památníku Osvobození
  • Mezinárodní konference o problematice drog

Nemocnice zřizuje další lůžka pro COVID pacienty

Nemocnice v Moravskoslezském kraji zareagovaly na nová opatření vlády a připravily další lůžka pro pacienty s onemocněním Covid-19. Většina z nich také hledá personální posily.

Vzhledem k vývoji epidemiologické situace v České republice připravují nemocnice v kraji další kapacity pro covid pozitivní pacienty. V karvinské rájecké nemocnici je kapacita navýšena o 25 lůžek.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Další opatření, která budou prováděna, souvisí s omezením ortopedické plánované péče, která nás čeká od poloviny týdne, tzn. dalších 25 lůžek máme připravených tak, abychom situaci zvládli."

V karvinské rájecké nemocnici je v tuto chvíli nakaženo několik lékařů a třicítka zdravotníků je v karanténě.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Naléhavě žádáme všechny, kteří by nám chtěli a mohli pomoci, aby se ozvali na naše webové a fb stránky, kde máme uvedeny kontakty tak, aby nám přišli pomoct. V tuto chvíli nám nejvíce pomůžou s pacienty přímo u lůžek, tzn. ti, kteří mohou vykonávat ošetřovatelskou péči, mají zdravotnické vzdělání nebo jsou studenty zdravotnických škol, kteří jsou těsně před ukončením studia ať už vyšších zdravotnických škol nebo studenti lékařské fakulty."

Nemocnice potřebuje pomoc i se zabezpečením dalšího provozu v nemocnici.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Velmi oceníme pomoc kuchařů, pomoc v kuchyni, kteří zajistí provoz a dostatek jídla pro pacienty a personál."

Připomínáme, že odběrové místo se na začátku října přestěhovalo blíže k plicnímu pavilonu.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Kde má svůj trvalý provoz, který zvládneme i v zimě, kdy budou podmínky horší než v létě. U nás se fronty netvoří, máme dobře organizované odběrové místo ve spolupráci s MP Karviná. Pacienti stále vjíždějí stejným směrem z parkoviště od Tesca a vyjíždějí podle směrovek ven."

Průměrně se tady odebere až 120 vzorků denně.

---

Havířov zřídí covid lůžka pro seniory ve stacionářích

Havířov se připravuje na možný výskyt nákazy v domovech senioru a vytvoří covidové jednotky pro pacienty, kteří by nevyžadovali lékařskou péči. Lůžka vzniknou v uzavřených denních stacionářích.

Ministerstvo zdravotnictví požaduje, aby zejména domovy seniorů vyčlenili místa pro infekční klienty. Ve středisku Luna v Havířově to ale z dispozičních důvodů nelze. Proto město přišlo s jinou variantou.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “V tuto chvíli jsme vyčlenili dvě místa. Jedno místo je na stacionáři Lipová, kdy v těch prostorách bude vytvořeno prostředí, aby tam mohla být navezena lůžka a další prostor je na denním stacionáři pod Sociálními službami města Havířova. Na obě tato místa budou převezeni klienti ať domova seniorů, nebo chráněného bydlení, kteří budou mít pozitivitu, ale nebudou vyžadovat lékařskou péči.”

Koupit polohovací a plně vybavená lůžka v této době není jednoduché. Městu se jich podařilo zajistit šest. Další lůžka mohou být do stacionářů případně dovezena z domova.

Milan Černý, ředitel Sociálních služeb města Havířova: "Lůžka by měla být dodána v příštím týdnu. My dovybavíme lůžkovinami a dalšími věcmi a budeme tak připravení pro možnost ubytování těchto seniorů.”

Další kapacita lůžek vznikne přímo v domově seniorů ve středisku Helios v suterénu.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Mají okna, je možné odvětrávat, je tam zázemí, co se týče hygieny, skladovacích prostorů a dalších záležitostí. Takže na středisku Helios jsme schopni pokrýt předběžně asi patnáct osob.”

O všechny pozitivní klienty by se starali zaměstnanci domova seniorů.

---

Za Elektrooskara zřídí Nový Jičín Re-use centrum

Nový Jičín letos získal dalšího Elektrooskara za sběr a třídění elektrozařízení. Kromě sošky obdržela radnice finanční odměnu. Použije ji na vybudování centra, do kterého budou moci lidé nosit funkční věci, které už nepotřebují, ale mohly by posloužit někomu jinému.

Sošku Elektrooskara za rok 2019 za množství sebraného elektroodpadu v kategorii měst nad 10 tisíc obyvatel získal Nový Jičín v rámci Moravskoslezského kraje už počtvrté za sebou.

Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Obyvatelé Nového Jičína v loňském roce přinesli na naše dva separační dvory 113 tun elektroodpadu.”

Na jednoho Novojičíňáka tak vychází téměř pět kilogramů vytříděného a správně odloženého elektroodpadu. Velký podíl na úspěchu má i soutěž ve sběru nefunkčních elektrospotřebičů, která probíhá na zdejších základních školách.

Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “To přišlo do podvědomí dětí, které apelovaly na své rodiče a sbírali doma elektrospotřebiče. Akci pořádáme již několik let a myslím si, že toto hodně přispělo k tomu, že ve sběrných dvorech končí velké množství elektrozařízení a pomáhá nám vyhrávat už čtvrtým rokem.”

Kromě sošky Elektrooskara získala radnice finanční odměnu ve výši 20 tisíc korun. kam s nimi už je rozhodnuto.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Které bychom rádi využili na ke zřízení takzvaného Re-use centra, kde občané budou moci odevzdat nějaký předmět z domácnosti, který už nebudou moci využít, ale budou mít pocit, že někdo jiný by pro něj nějaké využít najít mohl.”

Re-use centrum by město chtělo otevřít v příštím roce.

---

Oprava památníku Osvobození

Památník Osvobození z roku 1970, který byl postaven jako symbol osvobození Karviné, prochází v těchto dnech opravou. Kompletně se vyměňuje nasvícení celého areálu kolem a také se měnily prasklé a vyviklané desky.

Památník Osvobození v Karviné-Novém Městě naproti Městského domu kultury, u kterého se každoročně 3. května koná pietní akt k osvobození Karviné za účastní představitelů města, ruského konzulátu a veřejnosti, prochází v těchto dnech opravou.

Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: "Ta větší oprava spočívala v tom, že jsme některé desky, které byly vyviklané, museli znovu přilepit. Přemýšlíme ještě o tom, že ve spolupráci s městským zahradníkem vyměníme stromy, které časem uschly."

Měnilo se také celé nasvícení tohoto místa.

Martin Rebro, pracovník Odboru Komunálních služeb MMK: “Statutární město Karviná v letošním roce přistoupilo ke komplexní výměně svítidel, které jsou umístěny po obvodu areálu památníku. Jednalo se o nutnou akci, protože původní svítidla už byla poškozena, zastaralá, docházelo tam k zatopení a poruše izolace."


Památník se za dobu své existence několikrát změnil. Už v roce 1975, po pěti letech od jeho vybudování, vypadal jinak než v současné době.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Plastika bojovníka, která tady byla původně, tak byla nahrazena bronzovou sochou Rudoarmějce. Další, větší rekonstrukce, proběhla u příležitosti 60. výročí osvobození, a to v roce 2005, kde byl původní památník zcela rozebrán a byl přestaven do nynější podoby, kterou vidíme dnes. Ještě bych dodala takovou zajímavost, že ve schránce u tohoto památníku, je almanach se jmény všech padlých hrdinů.” 

Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: "Před těmi 15. lety se nejednalo pouze o rekonstrukci toho památníku, tady tenkrát, a možná celá řada pamětníků si vzpomene, došlo k celkové opravě celého parčíku, který byl, vybudovaly se nové chodníky, parkoviště podél a udělaly se zásahy do zeleně, co bylo nezdravé, tak se ořezalo, dosadily se nové stromy, keře."

Autorem soch - bojovníka i Rudoarmějce - je akademický sochař Jaroslav Brož. Původní sochu bojovníka mohou lidé vidět poblíž zastávek městské hromadné dopravy u obchodního domu. Město věnuje památníkům, plastikám i válečným hrobům náležitou péči a udržuje je v dobrém stavu.

Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: “Máme celou řadu věcí třeba v Karviné-Dolech, dokonce jeden památník je schovaný za bývalou Barborou, tam jsme letos připravovali příjezdovou cestu, protože tam polská reprezentace přišla se poklonit památce zemřelých a položit tam věnec."

Zásadní opravou prošel nedávno i například Pomník padlých v 1. světové válce v Karviné-Dolech a úpravou předprostoru památky a jeho okolí prošel i Pomník Rudoarmějců, oba v Karviné-Dolech.

---

Oprava památníku Osvobození

Památník Osvobození z roku 1970, který byl postaven jako symbol osvobození Karviné, prochází v těchto dnech opravou. Kompletně se vyměňuje nasvícení celého areálu a také se měnily prasklé a vyviklané desky.

Památník Osvobození v Karviné-Novém Městě naproti Městského domu kultury, u kterého se každoročně 3. května koná pietní akt k osvobození Karviné za účastní představitelů města, ruského konzulátu a veřejnosti, prochází v těchto dnech opravou.

Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: "Ta větší oprava spočívala v tom, že jsme některé desky, které byly vyviklané, museli znovu přilepit. Přemýšlíme ještě o tom, že ve spolupráci s městským zahradníkem vyměníme stromy, které časem uschly."

Měnilo se také celé nasvícení tohoto místa.

Martin Rebro, pracovník Odboru Komunálních služeb MMK: “ Jednalo se o nutnou akci, protože původní svítidla už byla poškozena, zastaralá, docházelo tam k zatopení a poruše izolace."

Památník se za dobu své existence několikrát změnil. Už v roce 1975, po pěti letech od jeho vybudování, vypadal jinak než v současné době.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Ještě bych dodala takovou zajímavost, že ve schránce u tohoto památníku, je almanach se jmény všech padlých hrdinů.” 

Město věnuje památníkům, plastikám i válečným hrobům náležitou péči a udržuje je v dobrém stavu.

---

Mezinárodní konference o problematice drog

Mladí lidé z několika zemí Evropy se setkali na mezinárodní konferenci, aby společně prodiskutovali téma prevence užívání drog mezi mládeží a její metody. Školení se konalo na Karvinsku.

Třicítka mladých lidí z České republiky, Polska, Španělska, Rumunska, Portugalska a Itálie se sešli na konferenci, která byla financována z fondů Erasmu +. Jejich hlavním cílem bylo prodiskutovat metody, které se osvědčily v prevenci v boji proti užívání drog, ale také se účastnili společných aktivit, aby se lépe poznali.

Pavel Vítek, předseda organizace Silesian Society for Solidarity: "Účastníci měli sérii prezentací, během nichž nás seznámili s jednotlivými problematikami, jelikož v každé z těchto zemí můžeme nalézt naprosto rozdílné problematiky. Třeba ve Španělsku, kde se ročně zadrží kolem 400 tun návykových látek."



Konference se zúčastnili lidé, kteří se ze závislosti úspěšně dostali, ale i lidé, kteří drogy nikdy neužívali, ale chtějí najít účinnou metodu, jak pomoci svým přátelům, kteří se s drogami setkali.

anketa: účastník z Polska: "Myslím, že nejdůležitější je využít v boji proti drogám sportovní aktivity, které jsou v projektu."


anketa: účastnice ze Španělska: "S mými přáteli v  Berlíně jsme pokaždé, když jsme šli z nějaké party, brali návykové látky. Vyzkoušela jsem jen extázi a jen jednou, protože jsem nechtěla skončit jako mí přátelé, kteří skončili u jiných drog. Proto se účastním toho projektu, Chci mým přátelům pomoci."


anketa: účastník z Rumunska: "Myslím, že hlavním přínosem pro mě bude naučit se více o tom, co je to drogová závislost a jak tento fenomén funguje."



Zahraniční účastníci konference se také dozvěděli, v jaké míře jsou mladí na drogách závislí v České republice a jaký způsob prevence je účinný.

Pavel Vítek, předseda organizace Silesian Society for Solidarity: "Míra drogové závislosti mezi mladými je vysoká a my se snažíme jako organizace zvýšit povědomí nejen v zahraničí ale i u nás o tomto fenoménu a o možných strategií jak tomuto fenoménu zabránit."

Metody prevence se porovnávaly a ty úspěšné se budou zavádět v praxi. Mladí lidé z Česka mají už delší dobu možnost setkávat se a probírat i jiná témata nebo poznávat kulturu jiných zemí právě díky programu Erasmu plus.

Pavel Vítek, předseda organizace Silesian Society for Solidarity: "Je to pro ně skvělá příležitost vycestovat do jiných zemí a poznat jiné národnosti, jiné kultury, navíc získávají nové přátele, kontakty a to je v rámci Evropské spolupráce neskutečně úžasná věc."

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
22. října 2020, 17:00

Nemocnice zřizuje další lůžka pro COVID pacienty

Nemocnice v Moravskoslezském kraji zareagovaly na nová opatření vlády a připravily další lůžka pro pacienty s onemocněním Covid-19. Většina z nich také hledá personální posily.

Vzhledem k vývoji epidemiologické situace v České republice připravují nemocnice v kraji další kapacity pro covid pozitivní pacienty. V karvinské rájecké nemocnici je kapacita navýšena o 25 lůžek.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Další opatření, která budou prováděna, souvisí s omezením ortopedické plánované péče, která nás čeká od poloviny týdne, tzn. dalších 25 lůžek máme připravených tak, abychom situaci zvládli."

V karvinské rájecké nemocnici je v tuto chvíli nakaženo několik lékařů a třicítka zdravotníků je v karanténě.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Naléhavě žádáme všechny, kteří by nám chtěli a mohli pomoci, aby se ozvali na naše webové a fb stránky, kde máme uvedeny kontakty tak, aby nám přišli pomoct. V tuto chvíli nám nejvíce pomůžou s pacienty přímo u lůžek, tzn. ti, kteří mohou vykonávat ošetřovatelskou péči, mají zdravotnické vzdělání nebo jsou studenty zdravotnických škol, kteří jsou těsně před ukončením studia ať už vyšších zdravotnických škol nebo studenti lékařské fakulty."

Nemocnice potřebuje pomoc i se zabezpečením dalšího provozu v nemocnici.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Velmi oceníme pomoc kuchařů, pomoc v kuchyni, kteří zajistí provoz a dostatek jídla pro pacienty a personál."

Připomínáme, že odběrové místo se na začátku října přestěhovalo blíže k plicnímu pavilonu.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Kde má svůj trvalý provoz, který zvládneme i v zimě, kdy budou podmínky horší než v létě. U nás se fronty netvoří, máme dobře organizované odběrové místo ve spolupráci s MP Karviná. Pacienti stále vjíždějí stejným směrem z parkoviště od Tesca a vyjíždějí podle směrovek ven."

Průměrně se tady odebere až 120 vzorků denně.

---

Havířov zřídí covid lůžka pro seniory ve stacionářích

Havířov se připravuje na možný výskyt nákazy v domovech senioru a vytvoří covidové jednotky pro pacienty, kteří by nevyžadovali lékařskou péči. Lůžka vzniknou v uzavřených denních stacionářích.

Ministerstvo zdravotnictví požaduje, aby zejména domovy seniorů vyčlenili místa pro infekční klienty. Ve středisku Luna v Havířově to ale z dispozičních důvodů nelze. Proto město přišlo s jinou variantou.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “V tuto chvíli jsme vyčlenili dvě místa. Jedno místo je na stacionáři Lipová, kdy v těch prostorách bude vytvořeno prostředí, aby tam mohla být navezena lůžka a další prostor je na denním stacionáři pod Sociálními službami města Havířova. Na obě tato místa budou převezeni klienti ať domova seniorů, nebo chráněného bydlení, kteří budou mít pozitivitu, ale nebudou vyžadovat lékařskou péči.”

Koupit polohovací a plně vybavená lůžka v této době není jednoduché. Městu se jich podařilo zajistit šest. Další lůžka mohou být do stacionářů případně dovezena z domova.

Milan Černý, ředitel Sociálních služeb města Havířova: "Lůžka by měla být dodána v příštím týdnu. My dovybavíme lůžkovinami a dalšími věcmi a budeme tak připravení pro možnost ubytování těchto seniorů.”

Další kapacita lůžek vznikne přímo v domově seniorů ve středisku Helios v suterénu.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Mají okna, je možné odvětrávat, je tam zázemí, co se týče hygieny, skladovacích prostorů a dalších záležitostí. Takže na středisku Helios jsme schopni pokrýt předběžně asi patnáct osob.”

O všechny pozitivní klienty by se starali zaměstnanci domova seniorů.

---

Za Elektrooskara zřídí Nový Jičín Re-use centrum

Nový Jičín letos získal dalšího Elektrooskara za sběr a třídění elektrozařízení. Kromě sošky obdržela radnice finanční odměnu. Použije ji na vybudování centra, do kterého budou moci lidé nosit funkční věci, které už nepotřebují, ale mohly by posloužit někomu jinému.

Sošku Elektrooskara za rok 2019 za množství sebraného elektroodpadu v kategorii měst nad 10 tisíc obyvatel získal Nový Jičín v rámci Moravskoslezského kraje už počtvrté za sebou.

Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Obyvatelé Nového Jičína v loňském roce přinesli na naše dva separační dvory 113 tun elektroodpadu.”

Na jednoho Novojičíňáka tak vychází téměř pět kilogramů vytříděného a správně odloženého elektroodpadu. Velký podíl na úspěchu má i soutěž ve sběru nefunkčních elektrospotřebičů, která probíhá na zdejších základních školách.

Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “To přišlo do podvědomí dětí, které apelovaly na své rodiče a sbírali doma elektrospotřebiče. Akci pořádáme již několik let a myslím si, že toto hodně přispělo k tomu, že ve sběrných dvorech končí velké množství elektrozařízení a pomáhá nám vyhrávat už čtvrtým rokem.”

Kromě sošky Elektrooskara získala radnice finanční odměnu ve výši 20 tisíc korun. kam s nimi už je rozhodnuto.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Které bychom rádi využili na ke zřízení takzvaného Re-use centra, kde občané budou moci odevzdat nějaký předmět z domácnosti, který už nebudou moci využít, ale budou mít pocit, že někdo jiný by pro něj nějaké využít najít mohl.”

Re-use centrum by město chtělo otevřít v příštím roce.

---

Oprava památníku Osvobození

Památník Osvobození z roku 1970, který byl postaven jako symbol osvobození Karviné, prochází v těchto dnech opravou. Kompletně se vyměňuje nasvícení celého areálu kolem a také se měnily prasklé a vyviklané desky.

Památník Osvobození v Karviné-Novém Městě naproti Městského domu kultury, u kterého se každoročně 3. května koná pietní akt k osvobození Karviné za účastní představitelů města, ruského konzulátu a veřejnosti, prochází v těchto dnech opravou.

Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: "Ta větší oprava spočívala v tom, že jsme některé desky, které byly vyviklané, museli znovu přilepit. Přemýšlíme ještě o tom, že ve spolupráci s městským zahradníkem vyměníme stromy, které časem uschly."

Měnilo se také celé nasvícení tohoto místa.

Martin Rebro, pracovník Odboru Komunálních služeb MMK: “Statutární město Karviná v letošním roce přistoupilo ke komplexní výměně svítidel, které jsou umístěny po obvodu areálu památníku. Jednalo se o nutnou akci, protože původní svítidla už byla poškozena, zastaralá, docházelo tam k zatopení a poruše izolace."


Památník se za dobu své existence několikrát změnil. Už v roce 1975, po pěti letech od jeho vybudování, vypadal jinak než v současné době.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Plastika bojovníka, která tady byla původně, tak byla nahrazena bronzovou sochou Rudoarmějce. Další, větší rekonstrukce, proběhla u příležitosti 60. výročí osvobození, a to v roce 2005, kde byl původní památník zcela rozebrán a byl přestaven do nynější podoby, kterou vidíme dnes. Ještě bych dodala takovou zajímavost, že ve schránce u tohoto památníku, je almanach se jmény všech padlých hrdinů.” 

Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: "Před těmi 15. lety se nejednalo pouze o rekonstrukci toho památníku, tady tenkrát, a možná celá řada pamětníků si vzpomene, došlo k celkové opravě celého parčíku, který byl, vybudovaly se nové chodníky, parkoviště podél a udělaly se zásahy do zeleně, co bylo nezdravé, tak se ořezalo, dosadily se nové stromy, keře."

Autorem soch - bojovníka i Rudoarmějce - je akademický sochař Jaroslav Brož. Původní sochu bojovníka mohou lidé vidět poblíž zastávek městské hromadné dopravy u obchodního domu. Město věnuje památníkům, plastikám i válečným hrobům náležitou péči a udržuje je v dobrém stavu.

Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: “Máme celou řadu věcí třeba v Karviné-Dolech, dokonce jeden památník je schovaný za bývalou Barborou, tam jsme letos připravovali příjezdovou cestu, protože tam polská reprezentace přišla se poklonit památce zemřelých a položit tam věnec."

Zásadní opravou prošel nedávno i například Pomník padlých v 1. světové válce v Karviné-Dolech a úpravou předprostoru památky a jeho okolí prošel i Pomník Rudoarmějců, oba v Karviné-Dolech.

---

Oprava památníku Osvobození

Památník Osvobození z roku 1970, který byl postaven jako symbol osvobození Karviné, prochází v těchto dnech opravou. Kompletně se vyměňuje nasvícení celého areálu a také se měnily prasklé a vyviklané desky.

Památník Osvobození v Karviné-Novém Městě naproti Městského domu kultury, u kterého se každoročně 3. května koná pietní akt k osvobození Karviné za účastní představitelů města, ruského konzulátu a veřejnosti, prochází v těchto dnech opravou.

Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: "Ta větší oprava spočívala v tom, že jsme některé desky, které byly vyviklané, museli znovu přilepit. Přemýšlíme ještě o tom, že ve spolupráci s městským zahradníkem vyměníme stromy, které časem uschly."

Měnilo se také celé nasvícení tohoto místa.

Martin Rebro, pracovník Odboru Komunálních služeb MMK: “ Jednalo se o nutnou akci, protože původní svítidla už byla poškozena, zastaralá, docházelo tam k zatopení a poruše izolace."

Památník se za dobu své existence několikrát změnil. Už v roce 1975, po pěti letech od jeho vybudování, vypadal jinak než v současné době.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Ještě bych dodala takovou zajímavost, že ve schránce u tohoto památníku, je almanach se jmény všech padlých hrdinů.” 

Město věnuje památníkům, plastikám i válečným hrobům náležitou péči a udržuje je v dobrém stavu.

---

Mezinárodní konference o problematice drog

Mladí lidé z několika zemí Evropy se setkali na mezinárodní konferenci, aby společně prodiskutovali téma prevence užívání drog mezi mládeží a její metody. Školení se konalo na Karvinsku.

Třicítka mladých lidí z České republiky, Polska, Španělska, Rumunska, Portugalska a Itálie se sešli na konferenci, která byla financována z fondů Erasmu +. Jejich hlavním cílem bylo prodiskutovat metody, které se osvědčily v prevenci v boji proti užívání drog, ale také se účastnili společných aktivit, aby se lépe poznali.

Pavel Vítek, předseda organizace Silesian Society for Solidarity: "Účastníci měli sérii prezentací, během nichž nás seznámili s jednotlivými problematikami, jelikož v každé z těchto zemí můžeme nalézt naprosto rozdílné problematiky. Třeba ve Španělsku, kde se ročně zadrží kolem 400 tun návykových látek."



Konference se zúčastnili lidé, kteří se ze závislosti úspěšně dostali, ale i lidé, kteří drogy nikdy neužívali, ale chtějí najít účinnou metodu, jak pomoci svým přátelům, kteří se s drogami setkali.

anketa: účastník z Polska: "Myslím, že nejdůležitější je využít v boji proti drogám sportovní aktivity, které jsou v projektu."


anketa: účastnice ze Španělska: "S mými přáteli v  Berlíně jsme pokaždé, když jsme šli z nějaké party, brali návykové látky. Vyzkoušela jsem jen extázi a jen jednou, protože jsem nechtěla skončit jako mí přátelé, kteří skončili u jiných drog. Proto se účastním toho projektu, Chci mým přátelům pomoci."


anketa: účastník z Rumunska: "Myslím, že hlavním přínosem pro mě bude naučit se více o tom, co je to drogová závislost a jak tento fenomén funguje."



Zahraniční účastníci konference se také dozvěděli, v jaké míře jsou mladí na drogách závislí v České republice a jaký způsob prevence je účinný.

Pavel Vítek, předseda organizace Silesian Society for Solidarity: "Míra drogové závislosti mezi mladými je vysoká a my se snažíme jako organizace zvýšit povědomí nejen v zahraničí ale i u nás o tomto fenoménu a o možných strategií jak tomuto fenoménu zabránit."

Metody prevence se porovnávaly a ty úspěšné se budou zavádět v praxi. Mladí lidé z Česka mají už delší dobu možnost setkávat se a probírat i jiná témata nebo poznávat kulturu jiných zemí právě díky programu Erasmu plus.

Pavel Vítek, předseda organizace Silesian Society for Solidarity: "Je to pro ně skvělá příležitost vycestovat do jiných zemí a poznat jiné národnosti, jiné kultury, navíc získávají nové přátele, kontakty a to je v rámci Evropské spolupráce neskutečně úžasná věc."

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-22-10-2020-17-00